Bond uitbaters hasj-koffieshops 'Het is hier gelukkig geen Somalië' PZC Haarlemse politie wil harddrugs vrijgeven Consumentenbond verzamelt klachten over verzekeringen binnen- en buitenland Organisatie in geweer tegen slecht imago en tegenwerking politie Britse vandaal niet stuk van peperdure rehabilitatie-reis Veroorzaker van ontsporing Zaanstad reed onder invloed Advocaat: claims op overheid wegens waterschade mogelijk i VRIJDAG 7 JANUARI 1994 4 AMSTERDAM (ANP) - De uit baters van hasj-koffieshops in het land hebben er sehoon ge noeg van om altijd te worden af geschilderd als louche onderne mers die jonge mensen via een onschuldige joint aan een hard drugsverslaving helpen. Ze hebben hun krachten gebun deld in de Bond voor Cannabis Detaillisten (BCD), die wil fun geren als spreekbuis voor de on dernemers. gesprekspartner van de overheid en die - niet in de laatste plaats - gaat sleutelen aan het negatieve imago van de branche. Ruim veertig koffieshophouders uit alle delen van het land heb ben zich inmiddels bij de BCD aangesloten, aldus de kersverse voorzitter R. Elzinga. Nederland telt naar schatting 1500 koffie shops. Volgens Elzinga is cannabis na alcohol en tabak het meest ge bruikte genotmiddel in het land Ongeveer een miljoen mensen steken regelmatig een joint op. Het beleid van de overheid is er al jaren op gericht om een schei ding aan te brengen tussen de soft- en de harddrugswereld en zodoende het cannabisgebruik uit de criminele sfeer te halen. Strafrechtswetenschapper prof. mr. C. Ruter van de Universiteit van Amsterdam heeft de Neder- Alternatieve kerkdienst in Leeuwarder café LEEUWARDEN (ANP) - Het Leeuwarder café Vox is zondag het decor voor een alternatieve kerkdienst. De organisatoren hopen met de dienst in de bruine kroeg publiek te trekken dat de kerk liever mijdt. In de Friese hoofdstad worden sinds 1991 experimentele kerk diensten gehouden. Tot dusver was de plaats van samenkomst een zaal van de gereformeerde Parkkerk. De diensten worden goed bezocht, zegt initiatiefne mer Ruurd Walinga, maar voor een deel van het beoogde pu bliek is de drempel van het kerk- zaaltje toch te hoog. „Dus gaan we naar de kroeg." Tijdens de alternatieve dienst wordt niet gezongen en gebeden, maar een „love-talkshow" ge houden. landse koffieshophouders ooit de „hulpagenten" genoemd van het Nederlandse drugbeleid. Die waardering blijft echter be perkt tot bepaalde kringen, zo constateren de koffieshophou ders tot hun spijt. In sommige plaatsen in het land wordt hun handel regelmatig in beslag ge nomen Soms wordt zelfs de zaak dichtgetimmerd, omdat ze de regel overtreden die bepaalt Uitbaters van helpen bij een hasj-koffieshops hebben er schoon genoeg va imago-verandering. i om altijd als louche ondernemers te worden afgeschilderd. Hun bond moet foto ANP dat niemand meer dan 30 gram cannabis in voorraad mag heb ben. Met een dergelijke kleine „dagvoorraad" is het exploite ren van een koffieshop onmoge lijk. aldus Elzinga. De voorzitter rept verder van onheus optreden van de politie en een gebrek aan communicatie tussen de bepa- lers van het softdrugsbeleid en de cannabisdetaillisten. Kwaliteit „In bijna alle nota's die over kof fieshops zijn geproduceerd wordt gepleit voor een vermin dering van het aantal. De ver houding koffieshops-cafés is nu 1 op 10. Dat lijkt me een hele re delijke verhouding als je het al cohol- en het cannabisgebruik vergelijkt", meent Elzinga. Zijn BCD wil voortaan namens de koffieshophouders de contac ten onderhouden met de over heid, politie, justitie, de belas tingdienst, politieke partijen en verzekeringsmaatschappijen. Daarnaast streeft de bond naar een verhoging van de kwaliteit van de ondernemingen. Een dergelijk initiatief werd in 1993 ook aangekondigd door de Amsterdammer S. Witteman van de Grasshopper-keten. Hij pleitte voor de invoering van een aparte naam - Soft Shops - voor de hasj koffieshops die aan be paalde kwaliteitsnormen volde den. Hij vond echter politie en justitie op zijn weg wegens over treding van de regel dat er geen reclame mag worden gemaakt voor de verkoop van hasj. De BCD is ook van plan om een professioneel informatiecen trum op te zetten met hulp van deskundigen op softdrugsge- bied. Leden die met uit hun han del voortvloeiende problemen worden geconfronteerd, kunnen daar aankloppen. HAARLEM (NPA) - De Haarlemse politie wil in som mige gevallen overgaan tot het vrijgeven van de han del in harddrugs. Vooral notoire gebruikers, die hun verslaving financieren met inkomsten uit criminele activiteiten, zouden voor een dergelijk experiment in aanmerking kunnen komen. Dit zegt commissaris T. Westen. Hij plaatst wel een aantal kanttekeningen bij het houden van een dergelijke proef in Haarlem. Door harddrugs uit de illegaliteit te halen, kunnen ge bruikers volgens Westen worden losgeweekt uit het criminele circuit. Door de handel in drugs te legalise ren, zou het aantal inbraken, winkeldiefstallen en overvallen (en de daarmee gepaard gaande gevoelens van onveiligheid) afnemen. Onder de Haarlemse agenten dringt steeds meer het besef door dat de politie drugshandel en -verslaving niet kan tegengaan of verminderen. Westen: „Veel po litiemensen zijn voor vrijgave van de handel. Ik heb de signalen van mijn mensen doorgegeven aan de plaat selijke politiek, maar het idee wordt in die kringen nog bepaald niet omarmd". Haarlem is volgens Westen rijp voor een experiment met het vrijgeven van de handel, omdat het harddrugprobleem er in vergelij king met steden als Amsterdam nog relatief klein is. „Natuurlijk zitten er gevaarlijke kanten aan. Het is na melijk de vraag of de verslaving ook echt de oorzaak is van het crimineel gedrag van gebruikers. Bovendien bestaat de kans dat het criminele gedrag slechts tijde lijk verdwijnt", aldus Westen. Inwoners droogvallend Limburg krijgen experts op bezoek door Dick Hofland MAASTRICHT - Het was je reinste paniek geweest. Schreeuwende, gillende buren hadden hem om half zes 's och tends wakker gemaakt. Hij deed het raam van de slaapka mer open en zag hoe het water van de Maas door de straat stroomde. Hij had zijn vrouw wakker geschud, was naar be neden gerend en had. zonder na te denken, de vier eetka- merstoelen naar boven ge sjouwd. Vijftienhonderd gul den per stuk hadden ze gekost. Hij kijkt trots als-ie het ver telt. Verder valt er weinig te lachen voor deze inwoner van Borgha ren, een van de 22 gemeenten die zo'n twee weken met aan. maar in de Maas hebben gele gen. „We hadden de deuren en de brievenbus dichtgekit. maar het water kwam gewoon door de muren heen, vanachter de verwarming, naar binnen. In nog geen half uur liepen we tot onze knieën door het water". En voor ze het in de gaten had den, kwam de vloer zomaar omhoog. De stroom viel uit. en daardoor ook de verwarming. Ze konden de feestdagen bij fa milie doorbrengen. Nu het water is gezakt, zijn ze teruggekeerd. Maar daar is al les mee gezegd. Het huis is kaal. in het midden staat een gehuurd apparaat dat dag en nacht draait om het vocht uit de muren en de vloer te jagen. De vloerbedekking ligt ge scheurd en verzadigd achterin de tuin opgestapeld, kasten staan gedemonteerd in stapel tjes planken tegen de muur; al le fineer is er vanaf gespat „Je werkt je kapot hè. om het weer netjes te krijgen. Elke dag iets", zucht de vrouw. Met haar man had ze gedacht dat de schade toch zeker boven de tienduizend gulden zou liggen. Als ze met de schade-expert al les hebben nagelopen, komen ze overeen het op zo'n 6500 gul den te houden. „Alles wat we krijgen is meegenomen, maar ik moet het eerst nog zien". Geen garantie Deze week is de gemeente Lim burg begonnen met het in kaart brengen van de schade. Dat gebeurt met behulp van 55 onafhankelijke experts, uitge leend door diverse expertise bureaus. Er zijn drie catego rieën gedupeerden: bedrijven, boeren en particulieren. De laatste groep heeft, in totaal, veruit de meeste schade gele Kinderen van basisschool Sint Vitus in het Limburgse Well krijgen sinds de overstromingen les in de gymzaal. den: ruim zevenduizend huizen hebben in het water gestaan. Iedereen die getroffen is. kan een schade-formulier invullen en opsturen naar de gemeente. Er zijn twaalfduizend formulie ren uitgedeeld, waarvan er in middels ongeveer vierduizend zijn teruggestuurd. Sommigen hebben zomaar wat ingevuld, anderen melden dat het bedrag tussen de drieduizend en tien duizend gulden ligt. Na het natte-vingerwerk van de bewoners, is nu de beurt aan deskundigen, die deze en ko mende weken ter plekke bekij ken wat de werkelijke schade is. Soms valt het schaderap- port hoger uit dan de schatting van de betrokkene, soms lager. Maar welk bedrag de expert ook invult, voor de bewoners is er geen enkele garantie dat ze dat geld krijgen. Zelfs niet een deel daarvan Er zijn enkele richtlijnen, en die houden in dat 'luxe' schade sowieso niet zal worden ver goed. Daaronder vallen in elk geval tuinen, siertuinen, maar ook dure keukens, kasten en stoeien. Bovendien wordt al tijd uitgegaan van de dagwaar de van spullen en tellen offi ciële offertes van aannemers om de boel op te knappen niet mee. Daardoor spitst de aan Het ivater van de Maas stroomt in Limburg weer waar het hoort. De huizen, tuinen en weilanden zijn nagenoeg droog gevallen. zodat nu goed te zien is wat er is aangericht. Ex perts overspoelen nu de provincie om de claims te inventa riseren. Van de Nederlandse bevolking wordt verwacht dat ze geld stort in het Rampenfonds en de politiek debatteert nog over het aantal miljoenen dat ze beschikbaar wil stel len. Ondertussen zijn de Limburgse bedrijven ontevreden, weten boeren niet hoe het verder moet en zijn particulieren sceptisch. .Ach, we krijgen honderd gulden, en dan horen we er nooit meer iets van". dacht zich toe op vloerbedek king en behang. Deuren, kast jes. stoel- en tafelpoten mogen door timmerlieden worden ge restaureerd. maar dat leidt tot nauwelijks meer dan zo n hon derd gulden op het schade-for mulier „Mensen zijn soms heel handig. Ze knappen het zelf op en steken het geld netjes in hun zak. Misschien denken ze nog een keer aan dat kapotte keu kenkastje als ze lekker van dat geld uit eten zijn", zegt een ex pert. Foto's Bewoners moeten alles bewa ren wat is beschadigd of er fo to's van maken. Wie in het wil- deweg een bedrag aan schade opgeeft, maar geen enkel be wijs heeft, hoeft helemaal ner gens op te rekenen. De provin cie hoopt dat er door deze opzet met of nauwelijks misbruik kan worden gemaakt van de si tuatie. Woordvoerder Hans Al- bersen van de provincie Lim burg: „Voor sommige mensen is het verleidelijk schade op te geven die er niet is. Bij voor beeld door een al halfvergane en verzakte schoorsteen op te voeren die ook zonder deze wa terschade vervangen had moe ten worden. Ze kunnen nu eventueel wel een hogere scha de opgeven, maar doordat we enig bewijs willen en er een ex pert aan te pas komt. vallen fraudeurs snel door de mand". Geen geld In het 'Wetterhüs' (Waterhuis) hebben ze dag en nacht ge werkt om het water buiten te houden. „Dat hadden we nooit gered zonder de jongens". De bejaarde bewoners zijn laco niek, erg laconiek zelfs. Hun drie zoons hadden alle appara tuur in veiligheid gebracht. Drie pompen hielden het huis droog, zo goed en zo kwaad als het ging. Daardoor kwam het water niet meer dan een paar centimer hoog en is alleen de vloerbedekking verloren ge gaan Die ligt opgeslagen in de tuin. Als bewijs. „We kunnen bijna niets opgeven, maar we zullen wel een hele hoge reke ning krijgen voor gas en licht. Want we hebben gestookt als de hel". Ze kijkt vragend naar de expert, met een door water aangetast diploma op schoot. „Kunt u de rest, niet een beetje omhoog halen?". De deskun dige kijkt naar de grond en lacht. De vrouw ziet het. „Nou ja. wat doet 't er eigenlijk toe. Als d'r geen geld is, is d'r geen geld. Het is hier gelukkig geen Somalië". Er is een speciale stichting in het leven geroepen die over de verdeling van het geld gaat. Als alle schade is vastgelegd en op geteld. moet het bestuur van deze stichting beslissen over de uitkeringen Dat zal niet zo simpel zijn. omdat de schade naar verwachting veel groter is dan het uit te delen bedrag dat publiek en politiek samen op brengen. Voorzitter van de stichting is CDA'er Masten broek. oud-commissaris van de koningin, in Limburg oud-gou verneur geheten. Hij houdt zich het liefst op de vlakte, maar laat doorschemeren dat hij het er wel iets voor voelt in elk geval de mensen te helpen die het toch al niet breed heb ben. Loonstrookje A. Hamerslag,die de inventari satie van de schade coördi neert, voorziet daarin proble men. Hij zegt: „Ik vind het een goed uitgangspunt, maar hoe moet je dat vaststellen? Moe ten mensen straks hun loon strookje opsturen? Je kunt ook denken aan het systeem dat we bij de aardbeving in Roermond hebben gebruikt. Daar kwam de eerste vijfduizend gulden voor eigen rekening. Van het bedrag aan schade dat daar bo venuit kwam, kreeg iedereen een percentage". Die opvatting stuit bij de be volking nauwelijks op weer stand. Ook niet bij de gepensio neerde eigenaar van een huis dat uitkijkt over niets anders dan de snel droogvallende ui terwaarden. Hij loop. laarzen aan. achterom - ook bij hem zit de voordeur muurvast - en overlegt de expert een lijstje. Het eindbedrag is fors. De ex pert komt heel wat lager uit. Volgens de richtlijnen mag hij met niemand in discussie gaan. maar hier valt een woordenwis seling niet te vermijden. Bewoner: „Het zit er dik in, dat mensen die altijd fatsoenlijk hebben geleefd en die wat ge spaard hebben, buiten de boot vallen". Expert (Joop Vermeulen uit Den Haag): „De instructies die wij hebben zijn niet de meest royale, maar we moeten met z'n allen proberen het budget zo schappelijk mogelijk te ver delen". Bewoner: „Ik heb in dit huis nooit iets zelf gedaan en ik ga 't ook straks niet zelf doen". Expert: „Mensen die het toch al niet breed hebben, die bij voorbeeld van een uitkering moeten leven, die amper nog iets hebben, die moeten we toch het eerst helpen, vindt u ook niet?" Bewoner: „Ach natuurlijk heb ik daar alle begrip voor. Nou ja. ik krijg straks honderd gulden en dat is het. Het is toch eigen lijk schandalig ook. dat we col lectes moeten houden. We zijn geen bedelaars!" LONDEN (RTR) - Een 17-ja- rig Britse vandaal, die op staatskosten een pedagogi sche reis naar Afrika mocht maken, vond het maar niks. De piramides waren maar „stukjes rots", de kamelen- rit „pijnlijk, helemaal niet leuk" en Cairo was een „ont zettend walgelijke rotzooi." Maatschappelijk werkers stuurden de asociale zon daar op kosten van de Britse belastingbetalers drie maanden naar Afrika, meldt de Britse krant The Times donderdag. Onder politici is inmiddels een storm van protest uitgebroken over de reis. De 'therapeutische' trip van zo'n twintigduizend gulden maakte nauwelijks indruk op de vandaal, laat staan dat het snoepreisje een verbete ring teweegbracht van zijn gedrag. Nog geen week na te rugkomst moest de Brit de cel in na een dronkemansrit. De conclusie van de herrie schopper na de trektocht van 21.000 kilometer: „Afri ka is raar, stom. Tijdens de reis dacht ik wel eens: Nu zat ik liever in de gevangenis." ZAANSTAD (ANP) - De 55-ja- rige automobilist uit Zaanstad die op kerstavond een ernstig treinongeval in zijn woonplaats veroorzaakte, verkeerde onder invloed van alcohol. Dat heeft de woordvoerder van de politie in Zaanstad donderdag bekend gemaakt. Volgens een woord voerder van de Nederlandse Spoorwegen (NS) beloopt de schade van het treinongeluk zes tot zeven miljoen gulden. De politie wil alleen kwijt dat het alcoholgehalte van de auto mobilist het wettelijk maximum van 0,5 promille overschreed. Hoe hoog het promillage was, wilde de woordvoerder niet zeg gen. Wel was het volgens hem zo hoog dat alcoholgebruik „een rol kan hebben gespeeld" bij de toedracht van het ongeval. De bestuurder heeft bij verhoren verklaard dat hij de gesloten overwegbomen niet heeft opge merkt omdat hij was afgeleid. De man zou op dat moment een cassettebandje in zijn autoradio hebben verwisseld. Hij haalde destijds via de linkerstrook van de provinciale weg drie wach tende auto's in, schoot remmend onder de gesloten overwegboom door en ramde de eerste wagon van de trein Zaanstad-Hoorn. Daarop ontspoorden drie dub beldeks rijtuigen. Bij het ongeval raakten elf reizi gers gewond en kwam er één om het leven. De conducteur die ge wond raakte, is donderdag uit het ziekenhuis ontslagen. Er ver blijven nog drie gewonden in het ziekenhuis. Eén zwaar gewonde reizigster verkeert sedert kerst avond in een coma. NS verwacht dat de schade van het treinongeval zes tot zeven miljoen gulden zal belopen. He bedrijf hoopt deze week met he-! verzekeringsbedrijf van ABN Amro de onderhandelingen aftel ronden over een verzekerings uitkering van circa vijf miljoei gulden, aldus woordvoerden van de Nederlandse Spoorwe gen en van ABN-Amro. Het verzekeringsbedrijf ABN-Amro zal „vrijwel zeker'! de volledige dekking tegen wet1 telijke aansprakelijkheid (WA aan de NS uitkeren. Het gegevet dat de man onder invloed reet heeft op die uitkering geen ii vloed. De automobilist was WA verzekerd voor vijf miljoen gul den. De NS zal de resterende éét tot twee miljoen gulden uit eigei middelen bijpassen. De NS be nadrukt dat geen van de rei» gers of omwonenden met schade zal blijven zitten. Meer winst VNU HAARLEM (ANP) - Het uitge j versconcern VNU heeft de winsl opnieuw zien groeien. In het af i gelopen boekjaar is de netton winst per aandeel met ten min ste 12 procent gestegen, meldde bestuursvoorzitter J.L| Brentjens woensdag in zij nieuwjaarstoespraak. In 199 behaalde het Haarlemse conj) cern een nettowinst van \'j~ miljoen vóór bijzondere lastei De internationale tijdschriftei sector en de dagbladengroep lie ten een daling van het resultaai zien. De dagbladen hadden las! van de recessie en zagen de ad f vertenties „fors" dalen. De Ne^ derlandse tijdschriftenafdef" daarentegen boekte een langrijk beter" resultaat. DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond gaal in de week van maandag 10 januari tot en met vrijdag 14 januari klachten over verzekeringen verzame len. Op het speciaal hiervoor ge opende telefoonnummer 070- 3809001 kan iedereen klachten, positieve ervaringen en sugges ties melden over schade- en le vensverzekeringen. Het tele foonnummer is tijdens die week bereikbaar van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. De positie van de consument in de verzekeringsmarkt is nie'j£ stefk. Dat blijkt ook uit dtj| klachten over verzekeringen ditt, de bond regelmatig van zijn le-tj den ontvangt. Met de actie „Verzekeringsliju (f wil de Consumentenbond eenu nog breder inzicht krijgen in dfL problemen die zich op het ter L rein van de verzekeringen voorU doen. Met de resultaten van dtö! actie zal de bond de verzekefc raars benaderen en mogelijlfc overleg met de overheid aar>£ gaan over de wetgeving op dnv terrein. AMSTERDAM (ANP) - De over heid kan wellicht aansprake lijk worden gesteld voor schade veroorzaakt door de waterover last in Limburg. Wanneer een burger aantoont dat zijn of haar schade veroorzaakt is door het niet of slecht functioneren van het rampenplan is de betrokken gemeente volledig aansprake lijk te stellen voor die schade. De burger hoeft dan geen genoe gen te nemen met een bijdrage uit het rampenfonds. Dit zegt de Amsterdamse advo caat en aansprakelijkheidsdes- kundige mr. B.Th. Moerkoert. De advocaat, ook betrokken bij de Bijlmerramp in oktober 1992. is onder meer gespecialiseerd in civiele schadeprocedures tegen de staat. Hoewel bij de vlieg ramp de zaken duidelijker lagen, ziet Moerkoert ook nu mogelijk heden voor gedupeerden van de waterramp om niet met een kluitje in het riet te worden ge stuurd. Moerkoert: „Iedere gemeente is. volgens de Rampenwet, ver plicht een rampenplan te heb ben en dit zo nodig uit te voeren. Een belangrijk onderdeel van dit plan is het waarschuwen van burgers bij een (naderende) ramp. Wanneer die informatie door gemeentebesturen niet of niet goed gegeven is. kan de bur t ger de overheid onzorgvuldieL handelen verwijten. Dit lever volgens het Nieuw Burgerlijke Wetboek een onrechtmatige d daad op, waarbij de overheicjl; door de rechter volledig schade-Bi plichtig gesteld kan worden", d Wanneer burgers menen dat de u informatievoorziening in hurla gemeente niet of niet goed heef! it gewerkt, kunnen zij dit aan hei g< college van burgemeester er. qi wethouders kenbaar maken er m de gemeente aansprakelijk stel- it len. Gaat de gemeente niet ak-fa koord, dan is procederen onver !i mijdelijk. „Alleen wanneer heel 1; duidelijke fouten of nalatighe- i den worden geconstateerd zal ri een schadeclaim worden geho- si: noreerd" aldus Moerkoert, Hij V; verwacht overigens geen golt >1 claims. ia Het verwijt van te lage dijken of !e helemaal geen dijken gaat. vol rc gens de advocaat, niet op. ..Jo aj kunt een gemeente niet kwalijk nemen dat er geen gigantisch Ui hoge dijken neer worden gezel u tegen een natuurramp die ziet <i eens in de zoveel tijd voordoet Hoogstens het aantoonbaar nie; tii onderhouden van bestaande dij re ken zou een mpgelijke aanspra- vi kelijkheid en daarmee schade-zi vergoedingsplicht kunnen doen bi ontstaan" aldus Moerkoert. m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4