ZEEUWSE COURANT VN vrezen hongersnood Bosnië Maaswater bedreigt Limburg opnieuw i -A Vermiste na scheepsdrama bij Hansweert Conflict in Rotterdamse haven Gulden blijft sterk na renteverlaging 4 WEKEN Serviërs stemmen in met onder toezicht VN plaatsen van Sarajevo Zjirinovski zou door Oostduitsers zijn betaald Misdaad in dierentuinen kunst cultuur TORO 4 25+ PARTY MET D.J. EDMOND VOOR/13,- Opklaringen Opklaringen, maar ook een enkele bui. Meest matige wind uit zuidwest tot west. Maximumtemperatuur ongeveer 6 graden. 237e jaargang no. 5 Vrijdag 7 januari 1994 Losse nummers 2,00 ziekt*. f-RZ\VS Bel voor informatie: OiiOO - 39555 van onze verslaggever HANSWEERT - Op de Wester- schelde voor de haven van Hansweert is donderdag avond het Nederlandse bin nenschip Rianca door een olie tanker overvaren. Het binnen schip zonk vrijwel direct. Schepen die in de buurt waren en vaartuigen van de Rijkspoli tie te water en andere instan ties begonnen een groot scheepse zoekactie naar de schipper, een man uit Leider dorp. Daarbij werden vijftien schepen ingezet. In de loop van de avond stuitten ze op wrak stukken (delen van de stuur hut) en oliesporen. De Rianca (370 brt) was geladen met klei op weg van Rotterdam naar Parijs. Bij het verlaten van de haven van Hansweert had het schip, volgens het hoofd ver keersleiding Scheepvaart Wes- terschelde S. Harms, nog con tact gehad met de afvarende super. De olietanker Bona Spray (55.800 toni. die geregi streerd staat op de Bahama s, was half geladen op weg van Antwerpen naar zee. De twee schepen overlegden over de te volgen vaarroute. Toch kwam het tot een fatale aanvaring, waarbij de schipper van het binnenschip vermoedelijk is verdronken. In de loop van de avond kreeg de tanker toe stemming door te varen naar de Rede van Vlissingen, waar de super voor anker ging Woordvoerders van de politie te water en van cje scheep vaartdienst konden 's avonds laat geen duidelijkheid geven over de oorzaak. Rijkswater staat stelde wel al direct vast dat er geen relatie bestond tus sen de invoering van de nieuwe marifoon-blokindeling op de Westerschelde. die maandag van kracht werd en op de vaar weg wel degelijk tot enige ver warring leidde, en het ongeluk. Een woordvoerder van water staat donderdagavond laat: ..Die relatie is er volgens ons niet. Het is aan de politie te wa ter om de schuldvraag aan te tonen. En daarbij zullen de ge sprekken. die op de geluids banden zijn geregistreerd, een belangrijke rol spelen." Vol gens waterstaat levert het wrak van het binnenschip, dat in de vaarroute ligt. geen noe menswaardige hinder op voor de passerende scheepvaart. De precieze locatie moet - met be hulp van sonar - worden vast gesteld. Dat is. werd omstreeks middernacht gezegd, een kwes tie van uren. Schepen met hy permoderne apparatuur aan boord waren daarmee donder dagnacht al bezig. Pagina 9: Rijkswaterstaat in verlegenheid. SARAJEVO RTR/DPA/AFP) - Je Verenigde Naties hebben de noodklok geluid de dreigende hongersnood n de dorpen van Midden-Bos- ïië. De hoofdstad Sarajevo sreeg intussen de zwaarste ge rechten sinds maanden te ver- luren. E'olgens de VN is in Midden-Bos- ië een hongersnood ophanden mdat de strijdende partijen de ïulptransporten blokkeren en iet voedsel vooral reserveren /oor militairen. In Kroatische ;n moslim-gebieden lijden dor- jelingen aan ondervoeding, zo /erklaarde VN-woordvoerder najoor Idesbald van Biese- iroeck. Er zijn geen doden ge- ronden. maar dat zal volgens /an Biesebroeck „niet lang beer duren". Veel burgers zijn irnstig verzwakt en staan aan de rand van het graf. :,In het gebied van Kakanj (dat in handen is van het moslim-re sterven in veel dor pen mensen van de honger. Wij dat dit het geval is in in heel Bosnië, niet al in moslim-gebied, maar ook WÊÊmm in Kroatische en waarschijnlijk ook in Servische gebieden", al dus de VN-woordvoerder. Hij be schuldigde de burgemeester van Kakanj ervan het beschikbare voedsel te reserveren voor mili tairen. familieleden van gesneu velde soldaten en ambtenaren. Volgens de VN-organisatie voor vluchtelingen UNHCR. bereikte in december slechts 18 procent van de voedselkonvooien hun doel. ondanks een afspraak dat de strijdende partijen hun blok kades zouden opheffen. Bij hevige beschietingen op de onze correspondenten 3ERLIJN/MOSKOU - Vroegere Dostduitse communisten zou- ien de rechts-extremistische lussische politicus Zjirinovski inancieel hebben gesteund. )at meldden verschillende Ber- ijnse kranten. contacten zouden zijn gelegd het bezoek van de Rus Oostenrijk op 22 december, h Hotel Rheinsberg in Reichen- had hij een aantal Westeuro- zakenlieden ontvangen. Dnder hen ook twee zakenlieden lit Berlijn, die een onroerend :oed bedrijf bezitten. Tot de on- iergang van de DDR in 1990 was lit bedrijf onderdeel van een Iwitserse onderneming, die tot 970 belast was met het lucratief van het buitenlandse van de Oostduitse partij SED. 1990 zette de Oostduitse com- Werner Gehrke de finan- iële transacties voort. Hij naakte enorme sommen over an Zwitserse banken op de re eningen van onbekenden om iet geld aan de Duitse justitie te mttrekken. fa de verkiezingsoverwinning an Zjirinovski was Gehrke een an de oprichters van een vrien- voor de Rus. Francine Nsona )p vliegtuig laar Zaïre gezet an onze correspondent iuRICH Het Zaïrese meisje Nsona is gisteravond Isnog op een vliegtuig van naar Kinshasa in gezet. Dat hebben de poli- in Zurich en Swissair gister- vond bevestigd. ustitie in Nederland bleef bij et standpunt dat het 9-jarige ind geen recht op verblijf heeft ij haar tante. Juillet Nsona Ba- i in Vlaardingen. De 33-jarige rouw reageerde gisteravond op het nieuws dat nichtje alsnog is uitgezet Kamerlid Van Traa noemt de zaak 'uiterst De sociaal-demo- stelt nog vandaag kamer ragen over de zaak. „Want hier ordt een kind op afschuwelijke ijze de dupe van verscherpin- ?n op het toelatingsbeleid," leent Van Traa. „Dat had nooit logen gebeuren." De Neder- ambassade, het Rode en autoriteiten in Zaïre inmiddels opvang voor meisje hebben beloofd. Sarajevo lag ook gisteren weer onder zware artilleriebeschietingen. MAASTRICHT (NPA) - Rijks waterstaat acht nieuwe wate roverlast van de Maas in de ko mende dagen niet uitgesloten. Gisteravond werd verwacht dat het peil in de Maas vanoch tend om 6 uur bij Borgharen zou stijgen tot 44.55 m. boven NAP. De stijging zal zich daarna nog voortzetten. Onduidelijk is nog welk peil het Maaswater in de loop van de dag zal bereiken. Het kritische peil ligt bij 45.00 m. plus NAP. In de loop van gisteren steeg het Maaswater gemiddeld met ruim 4 centimeter per uur, maar in de avonduren was dat nog maar 3 centimeter per uur. Op enkele plaatsen in en rond Dinant iwaar Maas en Sambre samen komen) is de Maas gisteren op nieuw buiten haar oevers getre den. De brandweer van Dinant is sinds donderdagochtend in staat van alarm. De weg tussen Dinant en Givey is gesloten. De ondernemersorganisatie KNOV heeft felle kritiek op de wijze waarop de rijksoverheid ondernemers die door de Lim burgse watersnood gedupeerd zijn. tot nu toe tegemoet is getre den. De organisatie komt met zijn boosheid naar buiten aan de vooravond van overleg tussen de meest betrokken ministers en de Tweede Kamer. Ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zuid-Lim burg, ir. W. Schiffelers, zei don derdag tijdens zijn nieuwjaars rede dat de rijksoverheid zich zeer krenterig opstelt ten aan zien van de gedupeerden. De re gering moet niet wachten tot an deren over de brug komen, maar zelf het goede voorbeeld geven, aldus Schiffelers. Overigens is het nog lang niet ze ker dat de overheid niet op draait voor de schade die is gele den door particulieren. Dat zegt althans de Amsterdamse advo caat en schadedeskundige mr. B.Th. Moerkoert. Burgers hoeven geen genoegen te nemen met een bijdrage uit het rampenfonds, vindt mr. B. Th. Moerkoert. De advocaat, die ook betrokken was bij de Bijl merramp in oktober 1992. is on der meer gespecialiseerd in ci viele schadeprocedures tegen de Staat. Hoewel bij de vliegramp de zaken duidelijker lagen, ziet Moerkoert ook nu mogelijkhe den voor gedupeerden van de overstromingsramp om niet met een kluitje in het riet te worden gestuurd. Eén van die gemeenten waar de burgers nagenoeg overvallen werden door het water, was de Limburgse gemeente Arcen en Velden. Deze gemeente stuurde donderdag een brandbrief naar de Tweede Kamer waarin om ex tra steun werd gevraagd. Arcen en Velden ziet zichzelf als de zwaarst getroffen gemeente van Limburg. De totale schade voor Arcen en Velden beloopt vol gens het gemeentebestuur 30 miljoen gulden Per woning be draagt de schade gemiddeld 25.000 gulden. zie ook pagina 4 ROTTERDAM (NPA) - Het con flict bij Multi Terminals Waal haven (MTW) in de Rotterdam se haven over het inlenen van personeel zit muurvast. De di rectie van MTW wil personeel van het sjordersbedrijf Oceana een partij hout laten bundelen. De werknemers van MTW vin den dat dat door henzelf, of door AMSTERDAM (NPA) - De georganiseerde misdaad vormt een steeds grotere bedreiging voor de dierentuinen. De laat ste jaren zijn tientallen exotische en bedreigde dieren gesto len. De dieven hebben het vooral gemunt op zeldzame pape gaaien die soms voor honderdduizend gulden van de hand gaan. Met de diefstallen worden zorgvuldig opgezette kweekprogramma's verstoord. Volgens de Stichting Nationaal Onderzoek Dierentuinen houdt het stijgende aantal diefstallen van de laatste jaren verband met de verbeterde controle op de handel in be schermde dieren. Hoe moeilijker het wordt die dieren het land in te smokkelen, hoe vaker ze verdwijnen uit dierentui nen en vogelparken. Behalve papegaaien, zijn slangen en kleine aapjes gewilde prooien. De dierenparken steken veel geld in de beveiliging van de dierenverblijven. Met videocamera's, laserstralen en bewa king met honden, proberen zij de dieven af te schrikken. Ook wordt gebruik gemaakt van onderhuids aangebrachte chips om teruggevonden dieren gemakkelijker te kunnen identi ficeren. de arbeidspool in de haven moet worden gedaan. Bemidde lingspogingen van de Vervoers- bond FNV liepen gisteren op niets uit. waarna de wilde sta king van 250 havenwerkers door de avondploeg werd over genomen. De bond heeft de gistermorgen uitgebroken staking niet offi cieel overgenomen. Wel krijgen de actievoerders een molest-uit- kering van de bond. omdat het hier gaat om een conflict over de uitleg van de cao. Bij MTW. onderdeel van het Pakhoedconcern, zijn na de jaar wisseling 35 oudere werknemers vervroegd uitgetreden. Nu er vijl schepen voor de kade liggen, wreekt het tekort aan personeel in de haven zich. Volgens FNV- kaderlid B. Voogt moet direct nieuw personeel worden aange nomen. De directie besteedt dat liever uit. De havenwerkgevers organisatie SVZ is het met de di rectie eens. Volgens het vorig jaar in de ha ven gesloten sociale akkoord mag de uitstroom van werkne mers door de ouderenregeling „niet leiden tot een toename van ongeoorloofde inhuur van der den". Daarover moet echter nog overleg worden. Volgens de MTW-werknemers neemt de di rectie er alvast een voorschot op. Bosnische hoofdstad Sarajeyo zijn donderdag zeker vier men sen omgekomen. Servische sol daten leverden slag met het Bos nische regeringsleger rond het oude joodse kerkhof, een belang rijke frontlinie tussen de strij dende partijen. Er vielen 45 ge wonden, onder wie drie Franse VN-militairen. De Serviërs hebben ermee inge stemd Sarajevo voor twee jaar onder het gezag van de VN te plaatsen, in afwachting van een politieke oplossing. Dat heeft de voorzitter van het „parlement" van de Bosnische Serviërs. Momcilo Krajisnik, donderdag gezegd na een onderhoud met de onderhandelaars Lord Owen en Thorvald Stoltenberg. Tot dus ver hadden de Serviërs aange drongen op een opdeling van Sa rajevo. waarvan ze al een kwart van het centrum bezetten. Hard Noorwegen heeft zich uitgespro ken tegen een mogelijke terug trekking van de VN-vredes- slot zie pagina 3 kolom 6 Nelson Mandela naar Nederland DEN HAAG (NPA) - Nelson Mandela komt 17 en 18 februari naar ons land. De ANC-leider heeft positief gereageerd op een officiële uitnodiging van de Ne derlandse regering en zal in het Catshuis in Den Haag logeren. Vioolbouwer Johan Jacobs in Middelburg geeft elk instrument een eigen stem. De klank, de kleur: het verhaal van een ambachtsman die op de millimeter kijkt. Verder in de bijlage Kunst t Cultuur: Klara Wiirtz temt Bartók erkenning voor Elisabeth Keesing Gerrit Kouwenaar behoudt allure onvervulbare liefde van Ra- scha Peper voor Ronald Giphart is de literatuur een speeltuin jeugdboek Evita op het witte doek Vera Mann voelt zich geen ster toneel op lokatie van Dea Koert kameropera in de geest van Octavio Paz Berdien Stenberg theatraal zelfportretten van Thomas van der Linden uit-agenda. exposi ties. filmwijzer. 15^ 21 Hoek Zaterdag-eersteklasser Hoek ging gisteravond in eigen huis eervol ten onder tegen PSV. Voor maarliefst 3500 toeschou- ivers hielden de Zeeuivs-Vlamin gen de schade beperkt: 1-5. Geertjan de Smet maakte de treffer van O IT Hoek. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,11 en 13; Kunst en Cultuur: 15 t/m 21 Sport: 23 t/m 27. Solo-actie Nederlaitdsche Bank AMSTERDAM (NPA) - De een zijdige renteverlagingen door de Nederlandse en Belgische centrale banken heeft de positie van de gulden en de frank onge moeid gelaten. De gulden bleef, op het Ierse pond na, de 'duur ste' munt binnen de Europese Monetaire Unie. De positie van de gulden ten opzichte van de Duitse mark werd tijdelijk zelfs nog verder versterkt door de Nederlandse rentemaatrcgel. De Nederlandsche Bank ver laagde gisteren de belangrijke 'voorschotrente' met een kwart procentpunt tot 5.25 procent en de rente op de speciale belenin gen met 0.10 tot 5.5 procent. De Bank noemt als een van de rede nen voor de eerste renteverla ging in 1994 de sterke positie van de gulden. Ondanks het uitblijven van een renteverlaging in Duitsland, waar gisteren het tweewekelijk se beraad over rente en inflatie plaatsvond, veranderde er wei nig in de positie van de gulden. Op het pond van de kleine Ierse republiek na staat de gulden al geruime tijd bovenin het stelsel van de min-of-meer aan elkaar gekoppelde Europese munten De officiële Nederlandse rente staat nu een half procent onder die in Duitsland, Daar staat te genover dat hier ook de inflatie en de inflatieverwachtingen la ger zijn dan bij de oosterburen. De Nederlandse rente is nog al tijd een van de laagste in Eu ropa. Voor het exporterend be drijfsleven staat daar wel een harde gulden tegenover. Hoewel een kwart procent slechts een klein rentestapje is. werkt het wel meteen door in de lopende kredieten aan burgers en bedrijven. Die commerciële rentes zijn gebaseerd op het 'promessedisconto' van DNB. Maar sinds 1 januari van dit jaar is het promessedisconto van De Nederlandse Bank direkt gekop peld aan de nu verlaagde voor schotrente Kaartende en kijkende stakers in de kantine van Multi Terminals in Rotterdam. foto paul Stolk/ANP W DISCO CENTER GOES PRESENTEERT VANAVOND Het promessedisconto komt zo doende vanaf vandaag op 5,75 procent. Wanneer de Duitse Bundesbank over twee weken toch ook de Duitse rente zou ver lagen. wordt in bankièrskringen niet uitgesloten dat De Neder landsche Bank opnieuw 'mee gaat'. leenmalig binnen zes maanden i JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13.- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant L3214 00002 WÊÊÊÊÊmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1