voor de Domburgseweg Wilgen verdwijnen tussen Buttinge en Grijpskerke PZC De Goese Polder liep langzaam vol )rie maanden lang indertheater in emeente Borsele Pwee weken en half aar ontzegging na «verzekerd rijden Gevarieerd aanbod koffieconcerten in stadhuis van Sluis streek anpak Nehalenniagebied niet vóór de zomer DONDERDAG 6 JANUARI 1994 w onze verslaggever VIBURG - De verbetering de entree van Domburg is een stap verder. De Dom burgseweg, de oostelijke toe gangsweg tot de badplaats, is zo goed als gereed. De weg heelt een knik gekregen, de fundering is verbeterd en de straat is geas- i onze verslaggeefster - Kinderen uit de ïeente Borsele kunnen de maanden dertien in de re- bezoeken. Het zogenoemde Borse- zaterdag 15 januari in en eindigt zaterdag naart in Kwadendammc. De anisatie is in handen van de Jeugdclubs en gdsozen in Borsele en het Orgaan voor Samenle- gsopbouw in Baarland, ipentheater Robhetty begint eeks voorstellingen op zater- 15 januari om 14.30 uur met optreden in Jeugdsoos The ure te Lewedorp. De theater- w is gericht op kinderen van tot tien jaar. In dorpshuis ie te 's-Heer Abtskerke staat >rdag 22 januari Englishmen oad op het programma, met voorstelling Rick's restau- Het stuk gaat over een kloze clown die besluit een aurant te openen. Dat zoiets op een chaos, blijkt in van de voorstelling. Rick al gauw met bezems en ta goochelt met hoeden met borden en spag- Aanvang: 14.30 uur. voorstelling van deze vindt, plaats in het ver- van Oudelan- Daar is woensdag 26 januari 's Kindersjo te zien; een w met poppenkast, clowne- goochelen en een songfesti- Het optreden begint om Ouur. februari zijn er vier kinder- atervoorstellingen: Patricia •r met Kinebakke, woensdag ibruari om 15.00 uur in De mp te Ovezande; Stichting .teketet met Luminoso Bul- o, woensdag 9 februari om 15.00 uur in het verenigingsge bouw te Ellewoutsdijk; Studio 88. zaterdag 19 februari om 14.00 uur in het dorpshuis te Nisse; Kindercircus Hogerop, zaterdag 26 februari om 14.00 uur in de gymzaal aan de Troyeweg in Borssele. Het programma in maart be staat uit: Tejater Beer met Gui- do is een schemerlamp, woens dag 2 maart om 15.00 in Jeugd soos De Prange aan het Stenge plein te Heinkenszand; Theater Snater met Mesjokke Klokken, zaterdag 5 maart om 15.00 uur in Jeugdsoos The Future te Lewe dorp; De Zweedse Sokjes me' Het huis van Adri (onder voorbe houd), zaterdag 12 maart om 15.00 uur in het Dorpshuis te Baarland; Clown Bertho, woens dag 16 maart om 14.00 uur in de sporthal te 's-Gravenpolder; Ali Ali en Suleika met De wonder baarlijke avonturen van Ali, Ali, Suleika en de olifant, zaterdag 19 maart om 15.00 uur in het dorpshuis te Driewegen; Circus Hogerop, zaterdag 26 maart om 15.00 uur in De Burght te Kwa- dendamme. Snelheidsduivel gepakt in Hoek HOEK - De politie van Terneu- zen hield in de nacht van dins dag op woensdag een 36-jarige automobilist uit Biervliet aan die met een snelheid van 120 ki lometer per uur over de Hoekse- weg raasde. Ter plaatse geldt een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur. Bij de controle bleek dat de man te diep in het glaasje gekeken had. Nadat hem een adem-analyse was afgenomen kreeg de man een rijverbod van vier uur opge legd. i een medewerker KNEUZEN - Kantonrechter M. J. M. Klarenbeek veroor- lde dinsdag op de zitting van kantongerecht in Terneuzen 37-jarige inwoner van Bier- -t voor herhaald onverze- d rijden met zijn auto con- n de eis tot een onvoorwaar- ijke gevangenisstraf van :e weken en een rij-ontzeg- van zes maanden. De Bier- werd op 29 juni vorig op de Rijksweg 61 bij Hoek r de zesde keer gepakt voor rijden zonder verzekering. eiste officier van justitie C. F. van Ginkel een zwaar- straf. De verdachte zag te- s voor eerdere verzekerings- cten een verzoek om gratie De man gaf gisteren ens de zitting de laatste over toe. maar hij bestreed rentegen de andere verzeke- (szaken. nken duwboot orkomen op esterschelde onze verslaggeefster - Door een lek op is woensdagavond Westerschelde bij Wal den een duwboot bijna ge- Omstreeks 19.20 uur g de schipper van de lege 'bakcombinatie Jolly via de ifoon alarm dat de boot wa- maakte. Kordaat optreden de schipper en bergingsbe- Polderman uit Hans weert zinken van het schip voor- Ierman rukte direct na het m met twee pompboten uit. n deze vaartuigen bij de Jol- rriveerden, lag de boot vol- L. Polderman 'al bijna on- water'. De schipper had on- ussen de combinatie al bui de druk bevaren route op een iplaat gezet. Het schip is gepompt, provisorisch ge it en onder begeleiding van Alha en Charly 23.00 uur naar de haven van gebracht. De Arne Rijkswaterstaat begeleidde lek bleek een scheurtje van op de waterlijn te waardoor het schip tien tot liter water per minuut Het is nog onbekend het lek is ontstaan. falteerd en er is een gescheiden fiets- en voetpad naast de rij baan gelegd. De komende weken moet alleen nog de straatverlichting met klassieke lantaarns worden geïnstalleerd. Bovendien zijn ter hoogte van de inrit van het ap partementencomplex en het ho tel op het Badhotelterrein de fietspaden opgebroken, in ver band met het werkverkeer dat nog af en aan rijdt. De beplan ting. die voor de reconstructie moest wijken, komt in de loop van het voorjaar terug. Vlak voor de oplevering van het hotel en de appartementen, in mei. wordt de klinkerbestrating van de opritten in orde gemaakt. Het volgende onderdeel in het zogeheten TRIS-project is een opknapbeurt van de Badstraat in Domburg. Die begint eind ja nuari en moet ook in mei klaar zijn. Met de ontwikkeling van het Nehalenniagebied wordt niet voor de zomer begonnen. De werkgroep en de ondernemers in het gebied hebben inmiddels op de meeste punten overeenstem ming bereikt over de verplaat sing van de trampolinebanen en de aanpassing van de midget- golfbaan. Parkeerplaatsen De trampolinebanen blijven weliswaar in het Nehalenniage bied. maar komen naast de ten nisbanen aan de oostkant van het gebied te liggen. De midget- golfbaan kan op zijn oude plek blijven, maar zal vermoedelijk wel de nodige aanpassingen moeten ondergaan. Over de ge deeltelijke verplaatsing van de parkeerplaatsen en de wegom- legging bestaat in principe ook overeenstemming. Met de uit voering van de plannen wordt echter pas na de zomervakantie begonnen, om de ondernemers niet hun inkomsten in het hoog seizoen te ontnemen. Het project moet echter wel per se voor het eind van 1994 afzijn. Oorspronkelijk gaf het Rijk slechts subsidie voor het project als het voor 1 januari van dit jaar zou zijn afgerond, maar de ge meente heeft een jaar verlenging kunnen bedingen. Museum Volgens burgemeester drs H. W. Hietkamp zal het hele project echter binnen de gestelde ter mijn afgerond kunnen worden. Of ook de reconstructie van de Hoge Hil binnen het project valt, is nog niet duidelijk. De gemeen teraad drong daar enkele maan den geleden wel op aan. maar op dit moment is nog geen plan ge maakt. Hietkamp verwacht dat voor het zomerseizoen bekend is wat er met het duin gaat gebeu ren. Of het Mondriaanmuseum in het voormalige openlucht theater van de grond komt, hangt af van het vinden van vol doende sponsors. Een particu liere stichting is bezig hen te in teresseren. VLISSINGEN Winterserie - Wandelsport vereniging 'Willen is Kunnen' in Vlissingen houdt zaterdag 8 ja nuari de tweede wandeltocht van een serie van vier tochten, over een afstand van 5. 10. 15. 25 en 40 km. De start voor de 25 en 40 km is tussen 9.00 en 10.00 uur. De overige afstanden beginnen tussen 10.30 en 13 30 uur De start is vanuit het clublokaal in de Willem III-kazerne aan de Oranjestraat te Vlissingen. De verbetering van Domburgseweg, die toegang geeft tot Domburg, is bijna gereed. fot<$ Ruben Oreel Voor een 65-jarige man uit Ter- neuzen zouden financiële pro blemen de oorzaak zijn geweest voor het niet verzekeren van zijn auto. De Terneuzenaar had ruim vier jaar onverzekerd met zijn auto gereden. In 1992 werd hij voor dit feit de eerste keer aan gehouden. Vorig jaar maart be zondigde de verdachte zich we derom aan het onverzekerd rij den. De officier liet in zijn eis meewegen, dat de man vier en een half jaar premie had uitge spaard. De eis van 750 gulden boete en een onvoorwaardelijke rijontzegging van vier maanden werd door de kantonrechter overgenomen. Rij-ontzegging en boete voor brokkenrit van een medewerkster MIDDELBURG - Een 20-jarige Vlissinger, die 23 juli vorig jaar op de boulevard in zijn woon plaats een gecompliceerde aan rijding veroorzaakte, is voor rijden onder invloed veroor deeld tot 900 gulden boete, zes maanden rijontzegging waar van de helft voorwaardelijk en de verplichting om de alcohol- verkeerscursus te volgen. De boete was 350 gulden lager dan geëist. Bij de man werd een ade- malcoliolgehalte van 645 micro gram vastgesteld, overeenko mend met 1.45 promille. De Vlissinger zei dat hij hooguit vier of vijf blikjes bier had ge dronken. Politierechter mr J. T. Begheyn wees hem erop dat het testresultaat wees op acht a tien consumpties. Niet alleen reed hij zijn eigen auto aan barrels toen hij de macht over het stuur ver loor, ook andere auto's liepen zware schade op. Tegenover de politie verklaarde de man dat het best zou kunnen zijn dat hij 80 had gereden. Hij schreef het gebeurde toe aan het feit dat hij kort tevoren op de kermis ruzie had gehad. „Tellen tot twee kunnen we alle maal". hield officier van justitie mr D Veurink hem voor. ..meer dan twee glazen alcoholhouden de drank betekent niet rijden." De advocaat mr M. Schijvenaars wees erop dat zijn cliënt een gi gantische schade heeft veroor zaakt met als gevolg dat zijn ver zekeraar de WA-verzekering heeft opgezegd. foto Lex de Meester De stokoude wilgen op de Jacob Catsweg tussen Grijpskerke en Buttinge worden gerooid. van onze verslaggever GRIJPSKERKE - De Jacob Catsweg tussen Grijpskerke en Buttinge krijgt een nieuw aanzicht. Het wegschap Wal cheren begint maandag met het rooien van 134 wilgen. De bomen leveren door hun leef tijd gevaar op voor wegge bruikers. Na elke storm is de weg bezaaid met takken. Landbouwers die op aangren zende percelen hun grond be werken, hebben te maken met overlast door het dode, val lende hout. Volgens ing S. J. Lous. hoofd technische dienst van het weg schap, zijn de wilgen ongeveer veertig jaar oud en dus ,kap- ri.jp. „Ze veroorzaken overlast voor het verkeer. Bij iedere storm ligt het wegdek vol met dode takken. Ze hebben de leeftijd bereikt, waarop de wil gen gewoon óp zijn. Ze zijn be jaard." Lous stelt- dat ook boe ren last hebben van de oude wilgen. Bij het oogsten en het bewerken van het land kun nen dode takken tussen de machines komen. Het rooien van de 134 wilgen duurt ongeveer één week. De bomen worden kort boven de grond omgezaagd. Weggebrui kers - de Jacob Catsweg wordt vooral gebruikt door fietsers en gemotoriseerd sluipverkeer - moeten rekening houden met stremmingen. Ook aan- wonenden kunnen hinder on dervinden van het karwei. Het wegschap is niet van plan op de plaats van de gerooide wilgen nieuwe bomen te plan ten. Volgens het landschaps beleidsplan van het schap moet op doorgaande wegen herbeplanting plaatsvinden na kaalslag. Op plattelands wegen gaat het alleen om bermbeplanting. Volgens Lous krijgt de onderbeplan ting op de Jacob Catsweg na het rooien meer ruimte om zich te ontwikkelen In de ber men blijft daarnaast voldoen de ander groen aanwezig, zo als iepen en essen. Te late aanvraag kost dierenasiel dit jaar subsidie van Valkenisse van onze verslaggever KOl'DF.KERKE - Het dieren asiel Zeeland-zuid hoeft dit jaar niet te rekenen op hogere subsi die van de gemeente Valkenis se. Het bestuur heeft te laat een verzoek ingediend. Het wel- zijnsprogramma is inmiddels vastgesteld door de gemeente raad. Wil het dierenasiel in aan merking komen voor een hogere subsidie voor 1995, dan moet het op tijd een aanvraag indie nen. Het dierenasiel krijgt van Valke nisse jaarlijks een vaste subsidie van 750 gulden. Het bestuur vindt dat bedrag ontoereikend. omdat de kosten voor personeel, voeding, dierenarts en onder houd in de loop der jaren aan zienlijk zijn toegenomen. B en w van Valkenisse vragen de Wel- zijnsraad om advies over de sub sidie-aanvraag. De raad komt dinsdag 11 januari om 19 30 uur bijeen in het gemeentehuis. Van VCK is een verzoek binnen gekomen voor een financiële bij drage voor de vervanging van de lichtinstallatie op het sportcom plex in Koudekerke. De kosten bedragen 16.500 gulden. Het col lege van b en w wil 5775 gulden schenken en eenzelfde bedrag le nen aan VCK. Het resterende be drag is voor rekening van de ver eniging. Hel vergde niet vier jaar. maar bijn. Folder vol te bouwen. drie decennia om de Goese foto Willem Mieras van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Eind jaren zestig heer ste hel groeidenken in Neder land. Knappe koppen becijfer den dat het kikkerlandje in het jaar 2000 zou zijn bevolkt met twintig miljoen inwoners. Zee land speelde in dit scenario een niet onbelangrijke rol. Het zuid westen moest een overloop wor den voor de Randstad, de Zeeuwse economie zou in de vaart der volkeren delen met een Sloe I en II en een Reimers- waals industriegebied. De Zeeuwse steden kregen op dracht woonruimte te scheppen voor de verwachte golf nieuw komers. Goes ontwierp de Goe se Polder, een wijk waar in vier jaar tijd 2.500 woningen uit de grond zouden worden ge stampt. Want. hadden rijk en provincie de stad op het hart ge drukt. Goes zou immers op ter mijn honderdduizend inwoners onderdak verschaffen. Iedereen weet dat het zo'n vaart niet heeft gelopen. Goes telt ruim 33.000 burgers, inclusief omliggende dorpen. En het verg de niet vier jaar, maar bijna drie decennia om de Goese Polder, in 1994 een kwart eeuw oud, vol te bouwen. Oud-wethouder L. H. de Leeuw, die in 1966 in de raad kwam en van 1972 tot 1990 colle gelid was, moet achteraf om de exorbitante prognoses grinni ken. Toch was iedereen eindja ren zestig overtuigd van de voor spelde expansie. „Die 100.000 in woners was een vertaling van de provinciale eisen. Als rijk en pro vincie zeiden 'zo moet het', dan had je dat als gemeentebestuur maar te doen." I)e pil De Goese Polder vormde slechts een taartpuntje van het beoogde woningbouwprogramma. Op het stadhuis lagen tekeningen met uitbreidingen naar oost. zuid en west tot aan 's-Heer Arendskerke. Zelfs Overzuid. de wijk die nu uit de poelklei ver rijst. was al gearceerd. Een brede strook Wilhelminapolder langs het kanaal was bestemd voor in dustrie. tot aan het Goese Sas toe. In 1968 werd de oversteek naar de Goese Polder gemaakt; aan de Troelstra- en Van Hoo- gendorplaan kwamen honder den nieuwe woningen gereed. Ook was voorzien in een serie kantoren Maar al beginjaren ze ventig drong het besef door dat de prognoses nogal royaal wa ren De Leeuw: ..Landelijk vol trok de groei zich langzamer dan was voorspeld. Een belangrijke oorzaak was de in zwang geraak te pil, die de bevolkingsgroei en dus de woningbouw enorm tem perde." Als Goes destijds had volhard in het doel een grote wijk met puur sociale woningbouw te schep pen. was de Goese Polder ge flopt. Maar een projectgroep, waarvan De Leeuw in '72 voor zitter werd. zag in dat duurdere huurwoningen en (premie(koop woningen het bestemmingsplan konden redden „Dat voorkwam een eenzijdige wijkopbouw en forse exploitatieverliezen. De hogere grondprijzen maakten een hoop kosten goed. Vergeet niet dat de infrastructuur, zoals wegen en riolen, er al compleet lag. we dachten immers in vier jaar tijd klaar te zijn." Het diver se aanbod van huizen betekende tegelijkertijd een grotere varia tie in sociale en inkomensklas sen, maar kon niet verhinderen dat de Goese Polder een naam kreeg. Terugslag „In de Bechstede waren de huur woningen een tientje duurder dan in de Schumannstede: de bouwer raakte ze niet kwijt Dus wat deed dat bedrijf: adverteren in de Randstad Toen streken er allerlei figuren neer die de Haag se Schilderswijk en zo ont vluchtten. Dat waren vaak geen lieverdjes. Die instroom heeft een terugslag veroorzaakt." De noordelijke wijk draagt die last nog steeds een beetje mee. Ten onrechte, meent De Leeuw. ..De meeste bewoners zijn er te vreden. Dat is ook gebleken uit een enquête van de wijkvereni- ging. De passant ervaart de wijk immers anders dan de bewoner, dat is me vaak opgevallen." Maar toch, de stedebouwkundi- ge opzet met zijn nauwe woon straatjes en dubbele huisnum mers, vrouwonvriendelijke steegjes, hoeken en portieken, parkeerterreinen aan de ringwe gen en onappetijtelijk winkel centrum zijn regelmatig mik punt van kritiek. Overigens is daar sinds 1985 met man en macht tegen gestreden. De Churchillstede, destijds een pro bleemwijk. is grondig gereno veerd met tonnen van de wo ningcorporatie RWS en de ge meente. Ook elders is het nodige herschikt. Eindelijk baadt nu ook het winkelcentrum in licht, sinds de sloop van de overkap- ping. De gemeente Goes heeft de wijk tot een gebied voor sociale ver nieuwing gebombardeerd. Doel: het woon- en leefklimaat verbe teren. Paaltjes worden ver plaatst. drempels gelegd of weg gehaald. Scholen dienen te sig naleren dat kinderen thuis pro blemen hebben. Een wijkonder- houdsploeg gaat bekladding te lijf en ruimt zwerfvuil op. En zo wordt op meer fronten getracht het paradepaardje van Lubbers 3 voor het karretje van de Pol derbewoners te spannen. Die kennelijk noodzakelijke sociale inspanning lijkt het stigma te bevestigen; het moet daar goed mis zijn. Maar in werkelijkheid is het overgrote deel van de Goese Polder allesbehalve het ver meende ghetto. De Leeuw be aamt dat: „Natuurlijk zijn er nog problemen. Over dat jeugdhonk in De Spinne hoor ik niet zulke vrolijke verhalen. Maar velen vinden heter fijn wonen. En voor mij blijft de Goese Polder qua stedebouw een mooie wijk: er is veel groen, meer dan elders in Goes, en veel ruimte. Alleen kunnen we niet ontkennen dat de wensen van bewoners zich met de jaren wijzigen en dat sommigen zich anders gedragen dan hun omgeving zou willen." SLUIS - Het programma voor de koffieconcerten in de raads zaal van het stadhuis in Sluis biedt weer een gevarieerd aan bod. De werkgroep koffiecon certen heeft gezorgd dat er ie dere maand, behalve de zomer maanden juli en augustus, een optreden is te zien en te horen. De Spaanse flamenco-gitarist. Azul bijt op 30 januari de spits af. Arne Deforce (cello) is op 27 fe bruari te gast. In maart treedt het Trio Neve. bestaand uit. Er- win Neve (piano), Philip Sierens (klarinet), en Mariella de Bondt (zangt, op. Phons Bakx laat op 24 april horen wat hij op zijn mondharp kan. Uit Brugge komt op 29 mei jong gitaartalent onder leiding van Paul Monbal- lieux naar Sluis. Het Avanti strijkkwartet sluit de reeks kof fieconcerten voor de zomer vakantie af op 26 juni. Het Trio Animato. bestaand uit Liesbeth Mielen (dwarsfluit», Je rome van Hoecke (klarinet) en Paul Heesbeen (contrabas» is op 25 september in Sluis te horen. Een maand later, op 30 oktober, treedt Scaramouch op. Het Scal- dis ensemble, dat gevormd wordt door Trudy Gunst (fluit), Henny van Eersel (piano) en An- nemarle Jansen (klarinet), geeft op 27 november een concert. Anita Frenks met zang en harp sluit de reeks concerten op 11 de cember. De werkgroep heeft gekozen voor de laatste zondag van de maand; alleen in december is voor de tweede zondag van de maand gekozen. De concerten beginnen allen om 11 uur. Radio belicht dialecten HULST - Op Radio 2 Oost- Vlaanderen begint vandaag, donderdag, een programma over de dialecten uit de streek. Tussen 12.00 en 13.00 uur en tus sen 17 00 en 18.00 uur kan in 'Bla bla bla' het specifieke dialect van een dorp, stad of gemeente worden beluisterd. Zeeuws-Vla mingen uit de grensstreek zullen veel overeenkomsten - en opval lende verschillen - horen in het taalgebruik van de zuiderburen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13