Forse groei inwonertal provincie Noodslachting te duur voor kleinvee 0 Rapport: arts in de fout bij geboorte Rillands meisje Wouters in Oostkapelle f In '93 bijna 2500 zielen meer Toename vooral op platteland Delta Anders: gat in begroting WOV kost iedere Zeeuw 50,- Oud-voorlichter en journalist Jaap Tevel plotseling overleden ONTWIKKELING INWONERTAL '2 b b io Partij Reimerswaal: gulden per inwoner voor hulp Limburg Maat PZC zeeland WOENSDAG 5 JANUARI 1994 MIN I 3 oooooooo «n S 2 S O UI O «O n n n n <i 3 01 2; 23° >17 204 146 131 122 112 a 11C 1 109 (J9 03 52 l 48 6 44 39 ii 6 29 1 28 1 23 123 |l 20 i A M q 11 11 Westerschouwen Tholen Borseie Goes Reimerswaal Duiveiand Temeuzen Mariekerke Middenschouwen Arnemuiden Kapelfe Bruinisse Hulst Valkenisse Zierikzee Sluis Hontenisse Middelburg Sint-Philipsland Kortgene Vlissingen Domburg Veere Brouwershaven Westkapelle Oostburg Wissenkerke Sas van Gent Aardenburg Axel TOTAAL ZEELAND: 2469 van onze verslaggever VLISSINGEN - De inwonertal van Zeeland groeit flink. Het af gelopen jaar kwamen er vol gens voorlopige cijfers van de gemeenten 2469 inwoners bij. In Zeeland stonden op de laatste dag van vorig jaar in totaal 363.664 inwoners ingeschreven, tegen 361.195 een jaar daarvoor. Die 'winst' komt vooral van het platteland, want in tegenstel ling tot voorgaande jaren valt de groei in de grotere steden be hoorlijk tegen. Vooral in Mid delburg en Vlissingen is dat op vallend. Die steden groeiden slechts met enkele tientallen in woners, terwijl de groei vorig jaar nog in honderdtallen werd uitgedrukt. Dat het toenemend aantal inwo ners vooral in de plattelandsge bieden te vinden is, blijkt ook uit het geringe aantal gemeenten waar van een daling van het in wonertal sprake is. Dat zijn er nog maar drie, namelijk Sas van Gent, Aardenburg en Axel. Vo rig jaar waren dat er nog elf. Toen zat daar bijvoorbeeld de gemeente Kortgene bij, die in 1992 75 inwoners minder noteer de en in 1993 jaar een groei van 29 personen beleefde. Midden- schouwen daalde in 1992 met 18 inwoners en steeg het afgelopen jaar met 112. Groeiers Het aantal Zeeuwen groeit al driejaar achtereen vrij constant. Steeds kwamen er zo'n 1500 in woners bij. Dit jaar schiet die groei door naar bijna 2500 zielen. In de gemeente Westerschou wen was de groei het sterkst met 309 personen, gevolgd door twee andere plattelandsgemeenten; Tholen met 272 en Borseie met 230. Ook Reimerswaal schaart zich deze keer in de top met een groei van 204 inwoners. Mede dankzij de sterke positie van Westerschouwen is de groei van de regio Schouwen-Duive- land met 697 vrij fors. Een verge lijkbare groei doet zich alleen nog op Zuid-Beveland voor met 756 personen. Walcheren groeide met 414 mensen. Noord- Beveland met 32. Tholen en Sint- Philipsland 303 en Zeeuwsch- Vlaanderen met 267. Deze laatste regio had in voor gaande jaren nogal eens te kam pen met negatieve bevolkings cijfers. Daar is in 1993, met een groei van 267 personen, duide lijk een kentering in gekomen. Vooral voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen is die teneur opval lend. Weliswaar liggen de enige drie gemeenten met een dalend inwonertal in Zeeuwsch-Vlaan- deren, maar de getallen zijn veel /an onze verslaggeefster 8ERGEN OP ZOOM - Gynaeco- oog C. Höhner uit Bergen op Zoom heeft drie jaar geleden bij le geboorte van het meisje Ra- lya Meesters uit Rilland ver wijtbare fouten gemaakt. Hij lad in elk geval een keizersnede noeten overwegen, waardoor nogelijk blijvende invalideit an het kind voorkomen had tunnen worden. Dat blijkt uit ;en rapport van professor P. Treffers, emeritus-hoogleraar gynaecologie en obstetrie aan iet AMC in Amsterdam. Treffers heeft het rapport opge steld in opdracht van de genees- cundige inspectie in Brabant, laar aanleiding van de klacht /an de ouders van het meisje. De geneeskundig-inspecteur van de volksgezondheid voor Noord- Brabant, R. Plokkers. zei dins dag dat alleen een rechter kan beoordelen of de blijvende inva liditeit van Rabya Meesters de fout is van de Bergse gynaeco loog. In het rapport staat wel dat de kans op invaliditeit aanzien lijk kleiner was geweest in geval van een keizersnede. Het kind liep bij de geboorte in december 1990 ernstige hersenbeschadi ging op. Het meisje is spastisch en kan niet praten. Höhner is werkzaam in een maatschap van vrouwenartsen in ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Hij kwam in november vorig jaar in opspraak na de aanklacht van de ouders. Toen werd ook bekend dat kin derartsen in het ziekenhuis eer der al klaagden over het grote aantal baby's dat bij de geboorte daar letsel opliep. De ouders van Rabya eisten eind december vorig jaar voor de rechtbank in Breda via een kort geding een voorschot op een schadeloosstelling van 100.000 gulden. De rechtbank vond de ouders in hun eis niet ontvanke lijk, omdat het ziekenhuis Lie vensberg aansprakelijk was ge steld en niet de gynaecoloog. De raadsman van de ouders, mr J. Sneep, is tegen de beslissing van de rechtbank in Breda in ho ger beroep gegaan. Hij heeft daarnaast de arts inmiddels per soonlijk aansprakelijk gesteld. De gynaecoloog was dinsdag we gens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. Jan Wouters wordt tijdens de warming-up afgeleid door een jeugdige PSV-fan, die overigens weinig oog heeft voor de international. foto ANP/Marcel Antonisse van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Jan Wouters is terug in Ne derland. De international, die tijdens de win terstop de Duitse recordkampioen Bayern München verruilde voor PSV, maakte giste ren zijn rentree op Nederlandse bodem. Met PSV speelde Wouters in en tegen Oostkapelle, dat maar liefst 1400 toeschouwers mocht be groeten op sportpark Duinhelm. PSV won het duel met 9-0. zie ook pagina 15 Keuringstoeslag verlengt lijdensweg voor zieke dieren van onze verslaggeefster WOLPHAARTSDIJK - Zieke en wrakke dieren hebben in Zeeland nog minder kans om op tijd uit hun lijden te wor den verlost dan elders in Ne derland. Ook zonder de keu ringstoeslag van staatssecre taris Gabor, is het vaak niet rendabel een ziek varken, een schaap, kalf of veulen, in één van de twee noodslachterijen in Wolphaartsdijk of Kruinin- gen te laten slachten. De ver voerskosten zijn, als een dier uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Tholen of Schouwen-Duive- land moet komen, al bijna ho ger dan de opbrengst. Boven dien zijn veel veeboeren, zeker als het gaat om varkens en schapen, niet tegen de kosten van de noodslachting verze kerd. Acht jaar geleden is het aantal noodslachtplaatsen in Neder land drastisch verminderd. Waar vroeger bijna elke slager de noodslachtingen erbij deed. werd het slachten van zieke en wrakke dieren aan strenge richtlijnen gebonden. De nood- slachtplaatsen moeten volgens EG-richtlijnen worden inge richt en dat vergde forse inves teringen. Zeeland is traditio neel dunbevolkt met vee. zodat slechts drie bedrijven voldoen de markt zagen om zulke grote investeringen te doen. De noodslachterij in Zeeuwsch- Vlaanderen is er inmiddels mee gestopt. Tegen de maatregel rees wel enig verzet bij de veeboeren omdat ze zagen aankomen dat ze. door de grote afstanden, met hun dieren zouden blijven zitten. In de veehouderij is het gebruikelijk dat de noodslach- ter de dieren ophaalt, slacht en verkoopt. Wordt er winst ge maakt, dan krijgt de veehou der een percentage. Levert het niets op. dan deelt de oorspron kelijke 'baas' van het dier niet in het verlies. M. C. de Kok, noodslachter in Wolphaartsdijk, kan het met een simpel rekensommetje uit leggen. „Kijk,1 een stuk rund vee levert nog weieens 2.500 gulden op. Voor dat bedrag kun je die moeite van ophalen, afmaken en slachten wel doen. Die dertig gulden extra keu ringskosten maken dan zoveel niet uit. Je ziet ook dat rund veehouders hun beesten meestal wel verzekeren. Maar nu een varken. Het varkens vlees brengt al haast niks op en zieke of wrakke dieren zitten meestal niet zo goed in hun vlees als gezonde soortgeno ten. Een noodslachting geeft, al veel meer werk dan een gewone slachting en als er dan nog eens extra kosten bijkomen, ver dien je misschien een gulden per uur, als je er al niet op moet toeleggen. Voor schapen en jongvee geldt hetzelfde." Alles wat een veehouder aan zieke of gewonde dieren doet, maakt de schadepost nog groter. De dieren gaan vanzelf dood en wachten vervolgens aan de kant van de weg op de vrachtwagens van destructiebedrijf Cebeson. foto Willem Mieras de eerste mogelijkheid. Wie niet verzekerd is, kijkt net zo min graag een paar dagen op een stervend dier. maar zal er toch voor kiezen. Het is gewoon de goedkoopste manier, want een veearts komt ook niet voor niks. Een ziek of een wrak dier Veehouders kunnen zelf wel uitrekenen of een noodslach ting nog wat oplevert of niet. „Stel: er loopt een koe met een ontsteking in de bil. Het beest kan niet meer lopen, vermagert en lijdt pijn. De veehouder belt op en het blijkt niet rendabel om de koe op te halen. Dan kan die boer twee dingen doen. Hij laat het dier door een veearts afmaken en het destructiebe drijf neemt het kadaver mee of hij ziet het nog een poosje aan. De koe gaat vanzelf dood. Een boer die verzekerd is. kiest voor is al een schadepost en die maakt je alleen maar groter met alles watje eraan doet." De keuringsopslag die Gabor per 1 januari heeft ingevoerd, maakt de bestaande proble men. volgens De Kok, alleen maar ernstiger. „De Dierenbe scherming maakt zich nu druk om iets wat in feite al langer be staat. Keuringskosten komen altijd al bovenop de kosten van transport en slachten. Nu komt er een bedrag van dertig gul den bij en daardoor maken nog rpinder dieren een kans op een fatsoenlijk einde. Maar het pro bleem blijft hetzelfde. Wie is er verantwoordelijk voor een ziek of gewond dier als een nood slachting niets meer oplevert? De noodslachter niet, dacht ik. Het is een moreel vraagstuk dat zich niet in zakelijke ter men laat vertalen. Als je dat wilt regelen, moetje er een wet voor maken." Bij destructiebedrijf Cebeson in het Brabantse Son. dat half Nederland bedient, is nog niet de indruk ontstaan dat meer kadavers zouden worden aan geboden. Ook daar kunnen ze uit ervaring zeggen dat klei nere dieren minder kans ma ken om in de noodslachtplaats te eindigen. De vrachtwagens van Cebeson nemen veel meer varkens, schapen en jongvee mee dan volwassen runderen en paarden. minder negatief dan in voor gaande jaren. Ook de groei in de uit twee ge meenten bestaande regio Tho len en Sint-Philipsland is fors. In dat gebied kwamen er 303 nieuwe zielen bij. De cijfers voor Sint Philipsland zijn nog voorlo pig en kunnen iets hoger uitpak ken. van onze verslaggever KRUININGEN - Eén gulden per inwoner van Reimers waal om het door overstro ming geteisterde Limburg te helpen. De politieke groe pering Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR) stelt voor dat bedrag als gemeen te beschikbaar te stellen. Om het goede voorbeeld te geven, stort de BBR vijf tienhonderd gulden uit het eigen verkiezingsbudget op gironummer 777 van de lan delijke hulpactie. Bewoners Belangen legt het voorstel voor aan het dage lijks gemeentebestuur van Reimerswaal en de raads fracties. Het college wordt opgeroepen andere Zeeuwse gemeenten te vragen het voorbeeld van Reimerswaal te volgen. De BBR verwijst naar de watersnood van 1953. toen grote delen van Zeeland onder water kwa men te staan. Bij die gele genheid schoot de rest van Nederland de provincie te hulp. Ook Reimerswaal werd niet vergeten. Zo schonk de stad Apeldoorn dorpshuis Apeldoorn aan Oostdijk. van onze verslaggever MIDDELBURG - Om het gat in de begroting voor de aanleg van de WOV te dichten, moet iedere Zeeuw minstens 50 gulden per jaar neertellen. Het gaat dan al leen nog maar om het verschil tussen de goedkoopste offertes van de aannemers en de ramin gen waar gedeputeerde staten vanuit gingen. Tot die bereke ning komt Delta Anders in haar jongste nieuwsbrief. Uitgaande van het verschil van 200 miljoen, een (lage) rente van 6 procent en een afschrijving over 40 jaar, ontstaat een extra jaarlast van 17 miljoen gulden. Delta Anders wijst er op dat Den Haag al heeft laten weten weinig te voelen voor dekking van dat tekort. De minister wil wel 400 miljoen aan de Vlamingen beta len voor extra voorzieningen voor de hoge snelheidstrein, al dus de nieuwsbrief. Een bedrag van 17 miljoen om slaan via de motorrijtuigenbe lasting kan niet. omdat dan te veel provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelasting in reke ning worden gebracht. Hoofde lijk omgeslagen komt dat op een bedrag van 50 gulden voor ie dere Zeeuw en dat is dan alleen nog maar om het tekort te dich ten. „In dat geval praten we nog niet over de onvermijdelijke kos tenstijgingen die bij dergelijke projecten optreden", aldus Del ta Anders. In de nieuwsbrief wordt de con clusie getrokken dat een tol- kaartje van 30 gulden voor de WOV wel eens reëel zou kunnen zijn. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - In zijn woon plaats Middelburg is dinsdag morgen op 71-jarige leeftijd on verwacht Jaap Tevel overle den. Tevel was de eerste profes sionele voorlichter van de pro vincie Zeeland. Van die functie nam hij na een dienstverband Jaap Tevel. van bijna twintig jaar in 1985 afscheid. Maar ook na zijn pen sioen bleef bij bijzonder actief, als voorlichter, organisator, schrijver en adviseur, vooral nadat hij goed herstelde van een eerder hartinfarct en een ge slaagde by-pass-operatie. Tevel werkte, voordat hij als voorlichter aan de slag ging, twintig jaar in de journalistiek. Hij verdiende zijn sporen bij de protestants-christelijke kranten Zeeuwsch Dagblad en De Rot terdammer. Voorts was hij actief voor de NCRV. de Informatie dienst Gereformeerde Kerken, de Vrije Universiteit en de COS Zeeland (ontwikkelingssamen werking). Ook maakte hij deel uit van de organisatie van het Historama in Middelburg en van het algemeen bestuur van de stichting Omroep Zeeland. Bij na vijftien jaar lang schreef hij bijdragen voor de rubriek Le vensbeschouwing van de PZC. waarbij hij tevens als coördina tor optrad. Tevel werd nog zeer onlangs door het gemeentebe stuur van Middelburg aange zocht als voorzitter van de om- budscommissie. Zaterdag 8 januari wordt vanaf 11.00 uur een rouwdienst gehou den in de aula op de algemene begraafplaats in Middelburg. Na de begrafenis, die in besloten fa miliekring zal plaatsvinden, is er gelegenheid tot condoleren. Willy is vijftig, maar laat des ondanks niet na nog bijna dagelijks met volle teugen te genieten van wat het leven zoal biedt. Welke drank bij hem veruit favoriet is. valt aan zijn uiterlijk af te lezen. Hij draagt zijn 'bierton netje'. dat rust op de knellen de broekband, met liefde. Het lijkt wel of hij het koes tert. Soms echter heeft dat ook zo z'n bezwaren. Gaat het om kleding dan is Willy al snel een 'buitenmodel letje'. Slechts een enkele mo dezaak kan hem nog van dienst zijn. Laatst was hij weer aan een nieuwe pantalon toe. niet te strak, lekker ruim. Aan de bekende confectiezaken wandelde Willy snel voorbij, maar dat ene nieuwe zaakje, iets verderop in-de Temeu- zense Noordstraat leek hem wel wat. Hij stapte er kordaat binnen en sprak vriendelijk tot de jonge verkoper: Jk zou wei eens een mooi kostuum in mijn maat icillen zien." Het antieoord verbijsterde hem. Jk ook", proestte de verko per en beende schielijk weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9