\sielzoekers zijn fiscaal toerist Weerstand tegen plan voor eigen risico ziekenfonds PZC Bosbranden teisteren Australië yirinovski mogelijk reatie van de KGB Publieke omroepen noeten samengaan n één instantie binnen- en buitenland [echter akkoord met belastingheffing in Drentse gemeente het weer WOENSDAG 5 JANUARI 1994 ,EEN (ANP/NPA) - Eigenaars li bungalowparken die asiel- tkcrs huisvesten, kunnen in incipe van de gemeente een nslag voor toeristenbelasting de bus krijgen. Althans als de Ireffende gemeente het voor- eld volgt van de Drentse ge- >cnte Sleen. Deze bracht een rhuurder van huisjes voor odopvang van vluchtelingen er 1992 bijna 5000 gulden aan tristenbelasting in rekening. >t succes, want de beheerder I de huisjes aan WVC ver- urt, kreeg nul op rekest toen j een klacht indiende bij de euwarder belastingrechter of. mr E. Aardema. Hoewel de chter vindt dat nauwelijks van irisme kan worden gesproken, at het wel om mensen die tij- lijk in een gemeente wonen nder in het bevolkingsregister zijn ingeschreven. Aardema i niet te kunnen oordelen over billijkheid van de wet. De po- lek moet oordelen of het juist om vluchtelingen als toeristen behandelen. toeristenbelasting is in prin- oe een heffing op grond van de jmeentewet. De kamerfracties n CDA en PvdA zien geen re in die wet nu te wijzigen. Het [nisterie van WVC, dat. verant woordelijk is voor de opvang van asielzoekers, ziet evenmin aan leiding in de rechterlijke uit spraak de belastingwetgeving te veranderen. Volgens de woord voerder van WVC houdt het rijk bij de vergoeding aan verhuur ders al rekening met deze toeris tenbelasting. Dat is gemiddeld zo'n zes cent per nacht per asiel zoeker. WVC vindt dat. voor zo'n gering bedrag geen wijziging van de belastingwet behoeft plaats te vinden. Cassatie PvdA-kamerlid Vermeend vindt de uitkomst van de rechterlijke uitspraak wel onbevredigend, maar hij ziet geen reden asiel zoekers voor de belastingwetge ving te ontzien. Vermeend houdt de gemeente Sleen verantwoor delijk. Zijn CDA-collega Vreug- denhil adviseert de Sleense ver huurder tegen de uitspraak van de Leeuwarder rechter in cassa tie te gaan. Volgens Vreugdenhil zal de Hoge Raad niet alleen de letter, maar ook de geest van de wet sterk laten meewegen. Ove rigens ziet Vreugdenhil nog geen enkele reden voor wetswijziging. De CDA'er denkt dat de exploi tanten die de toeristenbelasting dienen af te dragen doorgaans behoorlijk aan de opvang van asielzoekers verdienen. Een wetswijziging uit medelijden acht hij dan ook volstrekt on juist, Letter Bij het besluit tot heffing is Sleen niet over éen nacht ijs ge gaan, zo bracht belastingambte naar Krol van die gemeente dinsdag naar voren. Sleen hield zich geheel aan de letter van de Gemeentewet en Krol heeft zelfs eerst contact gezocht met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Maar ook vol gens de VNG is de verhuurder, die gelegenheid tot overnach ting biedt, belastingplichtig. De VNG heeft tot nu toe weinig verzoeken van gemeenten ge kregen om uit te zoeken of zij toeristenbelasting op asielzoe kers mogen heffen. Een woord voerder van de VNG weet niet of die gemeenten ook daadwerke lijk tot heffing zijn overgaan. Hij verwacht niet dat de heffing een demotiverend effect zal hebben op de bungalowparkeigenaren. Het gaat immers om relatief kleine, bedragen. Aardema in de Staatscourant van dinsdag: ..Van toerisme kan in redelijkheid niet worden ge sproken als van huis en haard berooiden zich aan de Neder landse poort melden Maar de rechter heeft zich aan de tekst van de wet te houden, niet aan de bedoelingen van de wetgever, zegt Aardema. En in de wettekst gaat het duidelijk om personen die in de gemeente verblijf hou den en niet in het bevolkingsre gister staan ingeschreven. Overigens had de gemeente eer der een vordering van 13.000 gul den aan toeristenbelasting ge heven maar verlaagde die later tot 4752 gulden. )orbatsjov sluit niets uit in onze correspondent OSKOU - Voormalig Sovjet- esident Gorbatsjov sluit niet l dat het 'fenomeen Zjirinovs- binnen de beruchte Loebjan- i, het hoofdkwartier van de GB, is gecreeerd. Gorbatsjov ft dat hij daar ooit informatie er heeft gekregen. Irinovski verscheen eind 1990 Dts op het politieke toneel met n Liberaal-Democratische irtij. Met clowneske uitspra- [n. haalde hij de publiciteit en rwierf onverwacht veel stern en bij de door Jeltsin in 1991 wonnen Russische presi- ints ver kiezingen. oververhitte geruchtenmo- 1 in de Russische politiek hreef destijds het Zjirinovski- eces toe aan Gorbatsjov, die met behulp van de KGB de LDP- leider gebruikt zou hebben om Jeltsin dwars te zitten. Gorbats jov ontkende dat dinsdag in een interview met het dagblad Ra- botsjaja Triboena heftig. ..Dit is de zoveelste smadelijke aantij ging waarmee extreem-links en extreem-rechts me zwart willen maken", aldus Gorbatsjov. Hij zei zeker te weten dat er een 'regisseur' optreedt achter de 'inderdaad prima acteur Zjiri- novski'. Die regisseur zou ont maskerd moeten worden, meent hij. Maar of het de KGB is? Gor batsjov, die als partijleider ook de geheime dienst onder zijn controle had, weet het antwoord op die vraag niet. „Ik weet niets zeker", zegt hij. „Maar zou de KGB in staat zijn een hele partij op te zetten?" Het plaatsje Spencer, ten noorden van Sydney, wordt door bosbranden bedreigd. SYDNEY (RTR/UPI) - De ergste bosbran den sinds vijftien jaar in Oost-Australie hebben inmiddels twee slachtoffers geëist. Dinsdag kwam een lid van de vrijwillige brandweer om het leven toen een bran dende boom op zijn wagen viel en hem ver pletterde. Maandag had een andere brandweerman een hartaanval gekregen tijdens het blussen. Acht personen raak ten tot nu toe gewond. Tienduizenden hectares langs de Australische oostkust staan in brand. Tientallen huizen en boer derijen zijn verwoest in de nog steeds niet onder controle gebrachte vlammenzee. Ook verbrandden honderden dieren. In Australië is het hartje zomer met tem peraturen tot veertig graden celsius. De bossen zijn erg droog. Felle winden wak keren het vuur aan. Tweeduizend brand weerlieden proberen het vuur te bedwin gen. Gezien de minstens zeventig brand haarden, vermoedt de politie dat brand stichters aan het werk zij tl geweest. 'iniHmmiww'iniiiifiiii' iniiiiiinwiii AcKinsey: besparing van miljoenen EN HAAG (NPA) - De pu- ieke omroepen moeten verre- land gaan samenwerken, trst is een bundeling per tv- it gewenst, daarna moeten de nroepen opgaan in éen instan- c. Dat kan een besparing van entallen miljoenen guldens ir jaar betekenen. Bovendien ijven producenten van tv- ogramma's dan hier en kan de ekomst van de audiovisuele (lustrie met optimisme tege- oet worden gezien. it zegt het organisatiebureau cKinsey in een rapport dat in [dracht van het ministerie van TO is gemaakt over de toe- mst van de audiovisuele pro fetie in ons land. Het gaat dan oral om tv- en filmproduktie. ilgens McKinsey zijn het voor de publieke omroepen die de Ddueenten aanzetten tot dra- i- en documentaire-produk- S van hoge kwaliteit. Wordt de acht van de publieke omroep veel ondergraven, dan komt it proces in gevaar. Dat. zal er- i leiden dat de producenten ri groter deel van hun werk iar het buitenland verplaat- 1 huidige verdeeldheid in de jblieke omroep betekent een Eenlijke belemmering voor rdere verbetering, menen de Üerzoekers. Als geen ernst irdt. gemaakt met samenwer- Elektronische iel weg' in 'S op komst ISIIINGTON (DPA/ANP) - Cl, een van de grote telefoon- latschappijen van de Ver- igde Staten, steekt in de pe lde tot 2000 ongeveer twintig lljard dollar (circa 38 miljard Iden) in de modernisering li zijn telecommunicatienet. lar eigen zeggen legt MCI als rste in de VS een „elektroni- Ite snelweg" aan waarmee bij- prbeeld computergegevens rtien maal sneller kunnen Irden overgeseind dan nu het Val is. !t nieuwe net. Network MCI Hoopt, dient voor de ont- figst en verzending van tv- en leobeelden. data en tevens Dr gewone telefoonverbindin- H. Eind dit jaar moet het klaar n. In 1995 wordt het aangeslo- i op de intercontinentale ver- idingen. king is pessimisme over de toe komst van de audiovisuele in dustrie gewettigd. Topfilins McKinsey meent verder dat de publieke omroep een gezamen lijke handelscompagnie moeten oprichten. Deze moet ervoor zor gen dat de publieke omroep de mogelijkheid behoudt op de in ternationale markt topfilms, se ries, evenementen en sport aan te kopen. McKinsey stelt dat de audiovi suele industrie in haar ontwik keling wordt bedreigd door de voortdurende discussie over or ganisatie en omvang van de pu blieke omroep alsmede de moge lijkheden om programma's te sponsoren. De onderzoekers stellen dat de relatie tussen om roepen en filmsector versterkt moet worden. Er zal meer geld vrijgemaakt moeten worden voor het maken van dure speel films gericht op het grote pu bliek. Bestaande fondsen voor film en tv moeten gebundeld worden. Topdrukte bij glas verwerking FIJNAART - Een la ding lege flessen en potten uit glasbak ken in Utrecht wordt dinsdag bij Maltha glasrecycling in Fij naart afgeleverd, waar het momenteel topdrukte is om het overschot van kerst en oud en nieuw te verwerken. Ruim driekwart van het statiegeldloos glas werk verdwijnt in glasbakken. Bij Mal tha wordt momenteel twintig kilo glas per seconde verwerkt: 24 uur per dag. zeven da gen per week. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG (NPA/ANP) - Met het plan van het kabinet om ook in het ziekenfonds een eigen risico in te voeren, wordt de klok hon derd jaar teruggedraaid. „Ziekenfondsen zijn ooit opgericht om solidariteit aan te brengen tussen gezonden en zieken. Met de invoering van deze maatregel wordt dat on deruit gehaald", zegt directeur Van den 'Heuvel van het Haagse ziekenfonds Azivo. „Wij hebben niet de keuze om ziek of gezond te zijn. Vandaag zijn we gezond, volgende week kan dat anders zijn". De invoering van een eigen risico bij zieken fondsen staat in een wetsvoorstel dat staats secretaris Simons van volksgezondheid gis teren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Een verzekerde die geen ziektekos ten in rekening brengt bij ziekenfonds of awbz, mag in ruil daarvoor een lagere pre mie betalen. De staatssecretaris volgt daar mee de regeling bij utoverzekeringen. waar ook een zogenoemde no-claim-korting be staat. De Vereniging van Nederlandse Zorgverze keraars VNZ) meent dat alleen een eigen ri sico mag worden ingevoerd indien de premie omlaag gaat. Een woordvoerder van de ver eniging van verzekeraars wijst erop dat het akkoord tussen de VNZ, de landelijke ziek tekostenverzekeraars KLOZ en Simons van 27 november de basis vormt van het wets voorstel. Hij vindt dat met het invoeren van een eigen risico een van de belemmeringen wordt weggenomen voor het nieuwe stelsel in de gezondheidszorg. Het Haagse ziekenfonds Azivo heeft echter grote bezwaren tegen het voornemen van Si mons. Directeur Van den Heuvel ..Het is te gek om de risico's van de voorzieningen door de patiënten zelf te laten dragen. Een mens is geen auto; als je een aanrijding veroor zaakt. moet je daarvoor boeten, maar ziek- zijn bepalen we niet zelf. Invoering van het no-claim-systeem. betekent mogelijk ook dat behandelingen worden uitgesteld. Men sen zullen minder snel naar de dokter gaan uit angst de premie-bonus mis te lopen' FNV Ook de vakcentrale FNV heeft grote moeite met het wetsvoorstel van Simons. Volgens de vakcentrale betekent het invoeren van een eigen risico dat de totale kosten van de gezondheidszorg niet omlaag worden ge bracht ..Mensen die het zich kunnen veroor loven. nemen een eigen risico en een lagere premie. Daardoor vindt een verschuiving in de kosten plaats naar de lagere inkomens groepen die met hogere premies worden ge confronteerd". Ook heeft de FNV bezwaren tegen de voor gestelde no-claim-korting. „Bejaarden en arbeidsongeschikten zullen voor die korting zeker niet in aanmerking kunnen komen". Keuze Het kabinet laat de verzekeraars en verze kerden vrij in het kiezen van een bepaalde vorm van eigen risico of no-claim. Maar beide partijen moeten de gekozen variant wel in een schriftelijke overeenkomst vast leggen. De VNZ verwacht overigens dat slechts op bescheiden schaal gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheden voor een eigen risico Het nominale deel van de ziekenfondspre mie dat bij een eigen risico verlaagd zou wor den. is al relatief laag. aldus de VNZ-woord- voerder. namelijk 198 gulden per jaar. Voor de awbz ligt de nominale premie tussen de 130 en de 150 gulden per jaar. dus ook daar valt relatief weinig voordeel te behalen voor een verzekerde. De ruime keuzemogelijkhe den zullen vermoedelijk pas vanaf 1 januari 1995 aan de orde zijn. omdat de verzekeraars doorgaans per kalenderjaar werken, zo ver wacht de VNZ. Vandaag Militair komt om bij ongeval op kazerneterrein ARNHEM (ANP) - Een dienst plichtige militair uit Weert is dinsdag op het terrein van de Saksen Weimarkazerne in Arn hem door een verkeersongeval om het leven gekomen. De 21-ja- rige M.J.C. Sonnemans reed op de parkeerplaats van de kazerne met een tientonner tegen een stilstaand rupsvoertuig. Hij overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. Defensie vermoedt dat de laagstaande zon de mili tair heeft verblind. Videospelletjes bederven Japanse kinderogen TOKIO (DPA) - Japanse kinde ren zien slechter omdat ze veel televisie kijken, lezen en video spelletjes spelen. Ze komen te weinig buiten. Het Japanse mi nisterie van onderwijs heeft de ze conclusies getrokken uit een onderzoek onder 1,25 miljoen kinderen, van kleuters tot gym nasiasten. De Japanse maatstaf voor ge zichtsvermogen werd op de la gere scholen door bijna een kwart (23.8 procent) en op mid delbare scholen door bijna de helft (47,3 procent) van de leer lingen niet gehaald. De dinsdag gepubliceerde onderzoeksresul taten geven aan dat in de hogere klassen van het gymnasium een recordaantal leerlingen slecht ziet: 61,9 procent. Man bekent schieten op douanier AMSTERDAM (ANP) - De 42-ja- rige Amsterdammer die zon dagavond werd aangehouden na een achtervolging door de stad, heeft bekend op de 44-ja- rige douanebeambte te hebben geschoten. De douanier over leed aan zijn verwondingen in een ziekenhuis. De politie van Amsterdam heeft dat dinsdag morgen bevestigd. De man maakte deel uit van de groep die in 1983 biermagnaat A. Heineken en diens chauffeur A Doderer ontvoerde. Hij hield zich zondagavond samen met een andere man van wie de iden titeit nog niet bekend is. ver dacht op in het westelijk haven gebied in Amsterdam. Ze maak ten zich uit de voeten toen doua nebeambten. bezig met een rou tinecontrole op een Colom- biaans vrachtschip, besloten een kijkje te komen nemen. Na een achtervolging dwars door de stad reed het tweetal zich klem bij het terrein van het voormalig Wilhelmina Gast huis. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of buien, in Schotland en donderdag ook el ders met sneeuw, in Ierland en Engeland nog maxima rond 7 graden, verder maxima 3 gra den. Belgie en Luxemburg: Regen. Maxima rond 8 graden, donder dag enkele graden lager Noord- en Midden-Frankrijk: Veel bewolking en perioden met regen. In het westen ook enkele opklaringen Maxima ongeveer 10 graden, donderdag in de noordwestelijke helft van het ge bied enkele graden lager. Portugal: Aan de Algarve eerst nog wat zon. verder bewolkt en veel regen. Middagtemperatuur dalend naar 10 graden. Spanje; Bewolkt en veel regen, in de ber gen en plaatselijk op de hoog vlakten ook sneeuw. Aan de Cos ta's in het oosten en zuiden eerst nog droog en zon. Met name aan de noordwestkust valt plaatse lijk erg veel neerslag en woens dag waait er een stevige westen wind. Maxima aan de Costa's in het oosten en zuiden ongeveer 16 graden. Zuid-Frankrijk: Aanhoudend wisselvallig weer met van tijd tot tijd buien of regen. Aan de Cóte d'Azur af en toe wat zon en iets kleinere neerslagkansen Middagtemperatuur in het laag land meest tussen 10 en 15 gra den. Ook in de Alpen en Pyre- neeen valt geregeld neerslag. In de Alpen stijgt de sneeuwgrens geleidelijk naar 1700 meter, in de Pyreneeën naar 2000 meter. Griekenland en Kreta: Nu en dan zon en in het noordwesten kans op regen. Donderdag over al droog en meer zon. Middag temperatuur ongeveer 18 gra den. op het vasteland in het noordoosten ongeveer 14 gra den. Hoog water Na de opklaringen en buien van gisteren staat vandaag weer re gen op het loeermenu. De regen ivordt veroorzaakt door een ac tieve randstoring van een om vangrijk lagedrukgebied boven de Britse eilanden en de Noord zee. De storing ligt vanochtend bij Wales en zal dicht langs ons land naar het noordoosten trek ken. Daardoor ontsnappen we aan de sterkste wind; die is voor Noord-Frankrijk bestemd. Bij ons is de wind matig tot krach tig. eerst zuidoost, later weer rui mend naar zuidivest. De tempe ratuur kan tot ongeveer 8 gra den oplopen. Morgen treffen we op de weerkaart een langgerekt lagedrukgebied aan dat zich uit strekt van de Noordkaap tot Gi braltar. De as van dit laag ligt vrijdag net ten oosten van ons land. Het gevolg is dat de zuide lijke ivind gaat draaien naar het noorden en de aanvoer van kou dere lucht uit het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen op gang komt. Nautisch bericht Wind: Z-ZO 4-5. later ruimend ZW 5-6 Bft. Zicht matig, later goed. Temperatuur kustwater5 graden. Afwijking waterstan den: 1 tot 4 dm verhoging Max. golfhoogte monding Scheldes: ongeveer driekwart meter. Vooruitzichten Voor morgen: Een matige tot vrij krachtige zuidelijke wind voert lucht uit Frankrijk aan ivaarin het nog ongeveer 5 gra den ivordt. Het blijft bewolkt en af en toe valt er regen Dankzij de bewolking blijft de nachtelij ke temperatuur nog boven nul met minima van ongeveer 2 gra den. Voor vrijdag tot en met zondag: De ivind is nu noordelijk gewor den. zodat koudere lucht wordt aangevoerd. Zondag komt het kwik nog met moeite boven nul. 's nachts vriest het een paar gra den. De neerslagkansen nemen na vrijdag af en af en toe krijgen we de zon te zien. ZON EN MAAN 6 januari Zon op 08.46 onder 16.40 Maan op 02.37 onder 12.18 uur cm uur cm Woensdag 5 jan. L.K. 1.00 Vlissingen 07.08 193 1946 192 Terneuzen 07 26 214 20 05 214 Bath 08.26 259 21 03 260 Roompot-buiten 07 10 146 19 50 152 Zierikzee 08 25 145 21 10 151 Yerseke 08 35 151 21 20 160 Philipsdam-Wesl 08 35 152 21 20 164 uur cm uur cm Donderdag 6 januari Vlissingen 08 12 182 20.56 180 Terneuzen 08.31 203 21 16 202 Bath 09 28 245 22 10 246 Roompot-buiten 08 15 139 20 55 143 Zierikzee 09 25 140 22 05 142 Yerseke 09 30 148 22 15 151 Phüipsdam-West 09.35 151 22.20 157 Laag water uur cm uur cm Woensdag 5 jan. L.K. 1.00 Vhssingen 00.56 154 1340 187 Terneuzen 01.26 165 14.05 197 Bath 02.25 187 1509 215 Roompot-buiten 01.00 112 13.35 151 Zierikzee 02 10 115 14 45 155 Yerseke 02.15 121 14 40 161 Philipsdam-West 02.15 125 14 40 165 uur cm uur cm Donderdag 6 januari Vlissingen 01.56 146 14 40 175 Terneuzen 02 20 157 15.06 184 Bath 03 21 178 16 06 203 Roompot-buiten 0200 110 14 30 143 Zierikzee 03 05 113 15.40 147 Yerseke 03 05 120 1540 153 Phihpsdam-West 03 05 124 15 35 156 I Verwachting vandaag 105-01-1994 60 60 - go |£S£jl zwavsidondswi ZW I lijn tlol coocanraü* i s VERWACHTING VOOR MORGEN Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog. Maxima oplo pend naar 17 graden op de Dar- danellen en ruim 20 op Cyprus. Zwitserland: Hier en daar wat neerslag, sneeuwgrens oplopend naar 1700 meter. Donderdag aan de zuidflank van het Alpenmas sief regen, boven 1600 meter sneeuw, aan de noordflank wat kleinere neerslagkansen en door föhn op 2000 meter hoogte tem peratuur oplopend tot ongeveer plus 3 graden. Oostenrijk: Droog en hier en daar een opklaring. Donderdag aan de zuidflank van het Alpen massief regen, boven 1600 meter sneeuw, aan de noordflank klei nere neerslagkansen en door föhn temperatuur op 2000 meter oplopend naar ongeveer +3 graden. In het oosten eerst nog droog en nu en dan zon 1 Tsjechic en Slowakije: Overwe gend veel bewolking en perioden met regen, woensdag in de ber gen eerst nog sneeuw. Middag temperatuur in het laagland on geveer 7 graden. In de bergen op 1000 meter hoogte temperatuur oplopend naar +5 graden. Weerrapportcn 4 januari 19 uur: 'C Amsterdam regenbui 6 Barcelona verand 12 Boedapest regen 4 Bordeaux half bew 9 Brussel zwaar bew 7 Cyprus onbewolkt 14 Helsinki zwaar bew. -3 Innsbruck regen 2 Istanbul onbewolkt 5 Las Palmas zwaar bew. 19 Lissabon onbewolkt 12 Locamo motregen 2 Luxemburg regenbui 4 Malaga licht bew 12 Mallorca half bew 12 Malta licht bew 16 Nice half bew. 9 Oslo sneeuw -4 Parijs regen 5 Praag zwaar bew 5 Rome licht bew. 14 Wenen zwaar bew 3 Zürich licht bew. 7 Bangkok licht bew. 28 Tunis zwaar bew 14 en in europa S be wok! regen JjE ■wer" ha°®' sneeuw onweer opklaringen m warmlelrorrt windrichting e koufront lagedruk H hogedruk -1000- 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5