Conflict noodslachten in impasse Oude DDR vol 'uitgestorven' dieren PZC Simons tot medio april in functie Sneeuwstorm Actie Licht op je fiets, prettig gevoel Kunstenaars slagen niet in telefonische blokkade van wvc binnen- en buitenland Produktschap bereid tot gesprek met staatssecretaris Gabor w SVB keert fraude met opsporingsambtenaren Minister met buitenechtelijk kind onder vuur Export van groenten en fruit naar recordhoogte WOENSDAG 5 JANUARI 1994 DEN HAAG (ANP) - Het Pro duktschap voor Vee en Vlees (PVV) is bereid met staatssecre taris Gabor (landbouw) en de andere betrokken partijen aan tafel te schuiven om te praten over de weigering van de Neder landse noodslachters om ge wond vee te doden. De bewindsman moet dan wel de invoering van de nieuwe ta rieven voor de vleeskeuring op schorten en zich bereid verkla ren om over de prijzen te praten. Het ministerie voelt voorlopig niets voor nader overleg. De slachters zijn zoals gemeld op 1 januari gestopt met het do den van gewond of ziek vee. Ze menen dat ze niet meer rendabel kunnen werken omdat ze de vee houders te hoge kosten in reke ning moeten brengen voor de vleeskeuring. Gabor vindt dat die vleeskeuring kostendek kend moet werken. De tarieven van de keurmeesters van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees zijn daarom per 1 januari verhoogd. Per nood- slachting wordt nu dertig gul den extra in rekening gebracht. Dat betekent dat voor sommige dieren de noodslachting duur der wordt dan de uiteindelijke opbrengst van het beest. De woordvoerder van het PVV noemt het „betreurenswaardig" dat het zover moest komen. Het produktschap meent dat Gabor draagvlak mist voor de verho ging van de tarieven. Humaan Het ministerie van landbouw stelt zich op het standpunt dat dieren in nood zo snel mogelijk op een humane wijze moeten worden gedood. En dat hoeft niet per se op een noodslacht- plaats. Daar kan ook een dieren arts of een gewoon slachthuis aan te pas komen. Een probleem kan zijn dat de dierenarts of gewone slachthui zen niet altijd bereikbaar of ge- groot dat wrak vee aan zijn lot houden vooralsnog de boot af. opend zijn. Volgens de Dierenbe- wordt overgelaten. VVD-kamerlid Blauw vindt dat scherming is de kans daardoor De fracties in de Tweede Kamer de bal bij het bedrijfsleven ligt. DEN HAAG (NPA) - Staatsse cretaris Hans Simons (PvdA, volksgezondheid) blijft nog tot medio april in functie. Eerder was voorzien dat de bewinds man nog voor het eind van deze maand zou opstappen. Simons zal voor de op 2 maart te houden gemeenteraadsverkiezingen de Rotterdamse PvdA-lijst aan voeren. Hij heeft nu besloten zijn campagne-activiteiten voor Rotterdam te combineren met zijn werk als staatssecreta ris. Simons kan als bewindsman aanblijven tot de nieuwe ge meenteraad in Rotterdam is geïnstalleerd. Dat is op zijn vroegst op 12 april. Het kan ech ter ook later worden als de par tijen in Rotterdam er voor die datum niet in slagen een nieuw college van b en w te vormen. Door zijn besluit om zo lang mo gelijk in de landspolitiek te blij ven werken, vergemakkelijkt Si mons het probleem rond zijn op volging. Minister D'Ancona van WVC had er aanvankelijk bitter weinig trek in om de taken van Simons gedurende een half jaar erbij te nemen omdat zij zelf ook al een zware portefeuille heeft. Anderzijds zou het de moeite niet lonen om voor zo'n korte pe riode (de officiële regeerperiode van het kabinet eindigt bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 3 mei) nog een nieuwe staatssecretaris van volksge zondheid te benoemen. D'An cona zou echter wel bereid zijn om van half april tot half juni, als zij naar het Europees parlement vertrekt, de totale WVC-porte- feuille te beheren, temeer omdat het kabinet vanaf 3 juni demis sionair zal zijn. Na haar vertrek zal WVC door een andere demis sionaire minister worden over genomen. Het is in het verleden herhaaldelijk voorgekomen dat een demissionaire minister twee portefeuilles voor z'n rekening nam. Toen Simons eind vorig jaar aankondigde eerder op te zullen stappen vanwege zijn PvdA-ac tiviteiten in Rotterdam eiste de oppositie dat hij meteen zou ver dwijnen. Kabinet en regerings fracties besloten echter dat de bewindsman zelf mocht uitma ken wanneer hij zijn post opgaf. PITTSBURGH - Een vrouw op langlaufski's staat te wachten op de bus in de straten van Pitts burgh in de Verenigde Staten. Het gebied rond Pittsburgh in de Amerikaanse staat Pennsylva nia werd gisteren getroffen door een sneeuwstorm waarbij in korte tijd dertig tot veertig centi meter sneeuw viel. New York werd geteisterd door ijzel waardoor veel hoogspanningskabels het begaven. foto Reuter ,,De afspraak is duidelijk dat daar de oplossing vandaan moet komen. We moeten toch geen oorlog gaan maken om drie tien tjes." Huys (PvdA) meent dat de Kamer zich niet moet mengen in een discussie over tarieven. „De Kamer is van mening dat er in ieder geval kostendekkend moet worden gewerkt. Het is vervolgens aan Gabor en het be drijfsleven om daar een juiste in vulling aan de geven." De CDA- fractie was dinsdag niet voor commentaar bereikbaar. Voorzitter A. Westgeest van de Vereniging van Noodslachters constateert dat de patstelling compleet is. „Ik denk dat er niet snel enige verandering komt." zie ook pagina 9 Gasbaten dit jaar miljard gulden lager DEN HAAG (NPA) - Minister Kok (financiën) moet erop reke nen dat hij dit jaar een tegen valler heeft bij de gasbaten van i zo'n miljard gulden. Dat is in clusief de winstbelasting voor de gasproducenten. De tegen valler treedt op nu de waarde van de dollar en de prijs van een vat olie in 1993 veel lager zijn uitgekomen dan Kok eerder had berekend. Een dergelijke tegen valler werkt met een half jaar vertraging door in de aardgas inkomsten van de overheid. Kok had erop gerekend dat de dollar in 1993 gemiddeld 1,89 waard zou zijn. Dat werd net geen 1,88. Dat nadeel viel dus nog mee. De prijs van een vat olie lag echter veel lager dan ge dacht. Kok rekende op een ge middelde prijs van 17,5 dollar per vat. Over heel 1993 werd ech ter niet meer dan 15,7 dollar voor de 159 liter olie die in een vat zit, betaald. Beide tegenvallers te zamen leveren Kok op jaarbasis 800 miljoen gulden minder aan gasbaten op. Inclusief belasting wordt dat ruim 1 miljard gulden. Autogas goedkoper HOOFDDORP (ANP) Autogas wordt met ingang van vandaag één cent per liter goedkoper, al dus marktleider BK-Gas. De prijsverlaging is het gevolg van prijswijzigingen op de interna tionale markt. msmmmmmmmmmmmm. AMSTERDAM (ANP) - De So ciale Verzekerings Bank gaat de bestrijding van fraude inten siveren. In verband daarmee zullen halverwege dit jaar op elk van de 24 kantoren van de SVB medewerkers met opspo ringsbevoegdheid worden aan gesteld. Met de opleiding van de 24 professionele fraudebestrij ders is inmiddels begonnen. Dat heeft president-directeur Schaafsma van de SVB dinsdag in zijn nieuwjaarstoespraak be kendgemaakt. De SVB verzorgt de verstrekking van uitkeringen in het kader van de kinderbij slag, de AOW en de AWW. Vorig jaar keerde de SVB in totaal 44,5 Beroering over kosten van politiefeestje APELDOORN (NPA) - De mani festatie die de regiopolitie Noord- en Oost-Gelderland za terdag houdt in de Apeldoornse schouwburg Orpheus, heeft on verwacht veel beroering ge wekt. Een aantal tegenstanders vindt de 100.000 gulden die er mee is gemoeid verspilling van geld in deze tijd van bezuinigin gen. Volgens de tegenstanders past het niet geld neer te tellen voor optredens van Albert West en Hans Böhm, als tegelijkertijd politie-onderzoeken wegens geldgebrek uitgesteld moeten worden. Maar politiewoordvoer der H. van Elteren vindt dat hier appels met peren worden verge leken. Ook ziet hij geen verband tussen het feest en de mogelijke opheffing van het daderteam in Doetinchem, zoals dat door de tegenstanders wordt aange haald. Het feest is bedoeld als start van de nieuwe organisatie, die is ont staan na de samenvoeging van Rijkspolitie en gemeentepolitie. „Twee jaar geleden, bij de start van de reorganisatie, is al beslo ten dat het feest er zou komen. Van Elteren benadrukt dat de burger „geen negatieve gevol gen zal ondervinden" van de fes tiviteiten. Een ton voor een start-manifes tatie noemt hij 'niet overdreven'. „We hebben 1400 medewerkers uitgenodigd, met hun partneren nog wat leden van de reservepo- litie. In totaal gaat het dan om 3000 mensen, waarmee het feest je op 35 gulden per man komt. Nou, daar kun je echt geen groot banket voor aan laten rukken". Hans Böhm is uitgenodigd om vraaggesprekken te houden met diverse burgemeesters uit Noord- en Oost-Gelderland, die tijdens de bijeenkomst hun visie op de regiopolitie zullen geven. miljard gulden uit aan ruim 4,25 miljoen mensen. De nieuwe frau debestrijders zijn vergelijkbaar met de opsporingsambtenaren die bij gemeentelijke sociale diensten werken. De Sociale Verzekerings Bank is van plan nieuwe dienstverlening te gaan aanbieden buiten de hui dige werkzaamheden. De SVB is, aldus Schaafsma, een infor matieverwerkend bedrijf met een uiterst modern computer park. De SVB zou een functie kunnen vervullen waar het gaat om gegevensuitwisseling tussen diverse overheidsinstanties, zo als bijvoorbeeld de belasting dienst, uitvoeringsorganen van sociale zekerheid en gemeenten. Het personeelsbestand van de SVB staat de komende jaren on der druk als gevolg van verre gaande automatisering. Door nieuwe taken aan te trekken probeert men het personeel zo veel mogelijk aan het werk te houden. Veel doden bij gevechten in Afghanistan KABUL (AFP/UPI/RTR) - Bij de machtsstrijd in Afghanistan tussen president Burhanuddin Rabbani en een ex-communisti sche generaal zijn tot nu toe tientallen doden gevallen en meer dan 1.700 mensen gewond geraakt. Dinsdag woedden voor de vierde achtereenvolgende dag zware gevechten tussen verschillende partijen in de Af ghaanse hoofdstad Kabul. Gevechtsvliegtuigen van het be wind bombardeerden stellingen van strijders van de noordelijke krijgsheer generaal Abdul Ras- hid Dostum. Rabbani's infante rie boekte terreinwinst. -1l mm. Milieuminister Tim Yeo wordt bij aankomst op zijn ministerie door de pers opgewacht. LONDEN (AFP/RTR) - Op zijn eerste werkdag in het nieuwe jaar gaf Tim Yeo nog geen krimp. Maar het is de vraag of dit nog lang zo blijft. De Britse onderminister van mi lieu ligt wel degelijk onder vuur. Niet alleen van de populaire me dia, maar ook van zijn trouwe kiezers, de leden van de Conser vatieve Partij in het district Suf folk, in het zuidoosten van het Verenigd Koninkrijk. Wat. is namelijk het geval? Ter wijl de regering van premier John Major een groot punt maakt van een campagne waar in de terugkeer naar klassieke waarden - als een degelijk gezin - een belangrijke rol spelen, kwam eind vorig jaar aan het licht dat de 48-jarige Yeo een kind van vijf maanden heeft bij een ongetrouwde vrouw. En laat nu juist dezelfde Yeo nog maar kort geleden de vloer aange veegd hebben met alle ongehuw de moeders 'die op kosten van de staat leven en aldus debet zijn aan onnodig hoge overheidsuit gaven'. De kerstvakantie heeft Yeo. met zijn vrouw - met wie hij twee vol wassen kinderen heeft van 23 en 21 jaar - ver van de Britse eilan den doorgebracht op de Sey chellen. Toen hij dinsdag weer op het ministerie verscheen, zei hij dat hij „spijt heeft van alle commotie", maar tegelijk ver klaarde hij „volstrekt niet aan aftreden te denken". Premier John Major had in het weekeinde in een vraaggesprek met de BBC zorgvuldig nagela ten commentaar te geven op de positie van Yeo. Hij liet zijn in terviewer weten dat hij het niet zinnig vindt commentaar te ge ven op individuele ge- of misdra gingen van individuele bewind spersonen. Later deze week overlegt Yeo met de politieke leiding in zijn kiesdistrict over zijn politieke toekomst. Op onverdeelde steun binnen het kabinet lijkt hij niet te kunnen rekenen. Minister voor Wales John Redwood: „Zij die stoere taal uitslaan over het belang van het gezin, dienen zich daarnaar te gedragen". De minister van gezondheidszorg, Virginia Bottomley, leek te mik ken op een adempauze met de opmerking: „De leden van de re gering zijn als iedereen, zij heb ben hoogte- en dieptepunten. El ke familie heeft zijn ruzies en moeilijkheden, maar als die een maal in de krant zijn uitgemeten is het moeilijk ze op te lossen". van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN - De terugkeer van de wolf in de Oostduilse bossen is opzienbarend, maar er is meer te zien tussen Elbe en Oder. Bevers, otters, adelaars, kraanvogels, ooievaars, uilen en moerasschildpadden tieren welig in het Oosten. Deze diersoorten zijn in het Westen hele maal of vrijwel uitgestorven. De Oostduitse natuurrijkdom heeft een aantal oorza ken. In de eerste plaats de strenge natuurwetgeving uit DDR-tijden. Daarnaast waren de enorme grensgebie den, die vroeger voor iedereen verboden waren, en de gigantische militaire oefenterreinen belangrijk voor het natuurbehoud. Vooral de oefenterreinen, die nog uit de tijd van Bismarck en de Duitse keizers dateren, zijn een eldorado voor alles wat groeit en bloeit. In deze gebieden zijn flora en fauna volgens vakkundigen sensationeel te noemen. In de zeer dun bevolkte, maar water- en bosrijke deel staat Brandenburg is men vooral trots op het grote be stand aan adelaars. Vorig jaar werden in natuurgebie den 62 broedparen geteld van de machtige zeeadelaar met een spandwijdte van 2,5 meter. De kleinere visade- laar is hier net als in Mecklenburg-Vorpommern nog in redelijke aantallen aanwezig. Ook de oehoe wordt weer vaker gesignaleerd. Zwarte en witte ooievaars zweven over de velden. De kraanvogel trekt niet alleen meer door het land, maar broedt er ook. En sinds het dragen van bontmantels ook in Duitsland uit is, bouwt de bever weer ongestoord zijn dammen aan de oevers van de Havel en de Elbe. Gerd Schumann van het ministerie voor milieu van Brandenburg: „De bever bevolking groeit. We hebben al weer enkele honderden exemplaren geteld". Ook de visottêr herstelt zich. Een regelrechte sensatie noemden natuurbeschermers de re cente ontdekking van moerasschildpadden bij Pots dam. Algemeen was men ervan uitgegaan dat dit dier in Europa al lang was uitgestorven. De vorig jaar opgedoken wolven komen in Brandenburg overigens in een gespreid bedje. De Duitse regering heeft zich in het kader van de Conventie voor Rondtrekkende Dieren verplicht de wolf niets in de weg te léggen. In de uitgestrekte bossen van Brandenburg vindt het schuwe dier genoeg rust en wild om te overleven. Behalve de wolf werd eind vorig j aai' nog een onverwach te gast geregistreerd in het Oosten van Brandenburg bij de Poolse grens: de eland. Waarom dit dier naar Duits land is getrokken, weten de boswachters niet. De ont wikkeling wordt vol belangstelling gevolgd. Natuurken ners betwijfelen of de eland permanent zal blijven: voor het paren en het zoeken naar voedsel heeft de eland zeer grote, aaneengesloten bossen nodig en die biedt Bran denburg nu ook weer niet. WOERDEN (NPA) - Het is een misverstand dat fietsen zonder licht voortaan mag. Weliswaar staat in de nieuwe Wegenverkeerswet dat een rijwiel geen verlich ting meer hoeft te hebben, maar met zo'n fiets mag je officieel 's avonds de weg niet op. In de verkeersjungle van de grote steden houdt overi gens slechts een keurige en keling zich daar aan. De fiet sersbond ENFB wil daar ver andering in brengen. Met het ministerie van verkeer en waterstaat en de Consumen tenbond bereidt de ENFB een grootscheepse actie voor onder het motto 'Licht op je fiets, een prettig gevoel'. Waarom zo'n bepaling in de Wegenverkeerswet opgeno men terwijl het met de door snee fiets toch al droevig is gesteld en veel karretjes rammelende gevallen zijn? Jim Schouten van de Enige Echte Nederlandse Fietsers bond is er mét Veilig Verkeer Nederland niet gelukkig mee. Mountainbike Toch heeft de fietsersbond ondanks kritiek van bezorg de leden met de wetswijzi ging ingestemd.De nieuwe bepaling is vooral bedoeld om het groeiend aantal be zitters van mountainbikes en toerfietsen tegemoet te komen. Een lamp op deze geavanceerde voertuigen wordt als overbodig ervaren. Het rossen door de verzuur de bossen gebeurt immers doorgaans overdag, evenals het krachtig beroeren van de pedalen van de toerfiets. Jim Schouten zou persoon lijk willen dat alle fietsen van behoorlijke verlichting zouden zijn voorzien. Net zo goed en vanzelfsprekend als bij auto's. Dus geen slippen de dynamo, geen kwetsbare bedrading en niet slechts een reflector aan de rugzijde maar een degelijk rood lampje. Alleen een reflector is volgens Schouten onvei lig. vooral op onverlichte binnenweggetjes. Daar geeft de politie zo'n overtreder in cidenteel een bon; in de gro te stad wordt de politie op z'n minst uitgelachen. „De automobilist moet ook in het pikkedonker fietsers kunnen onderscheiden. Als ze zich zichtbaar opstellen zal dat hun „status" verbete ren. Dan wordt het ook leu ker om op een goede fiets rond te rijden", zegt Schou ten. Meerprijs Wanneer de actie 'Licht op je fiets, een veilig gevoel' zal beginnen is nog niet precies te zeggen. Maar het ministe rie heeft al geld toegezegd en de Consumentenbond is be zig met een vergelijkend wa renonderzoek naar de fiets verlichting, waarbij vooral op kwaliteit en duurzaam heid wordt gelet. Schouten: „Fietsen voorzien van een dubbele, gedeeltelijk" in het frame weggewerkte bedra ding en uitgerust met slipbe- stendige dynamo's en halo geen-lampen zijn duurder, maar die meerprijs is betrek kelijk. Net als bij een auto heb je dan in elk geval geen omkijken meer naar het licht". DEN HAAG (NPA) - Beeldende kunstenaars zijn er dinsdagoch tend niet in geslaagd met een te lefonade-actie het ministerie van WVC onbereikbaar te ma ken voor de buitenwereld. „Het ministerie beschikt over veel meer in- en uitgaande num mers dan de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) had opgegeven", aldus een WVC-woordvoerster. Volgens BBK-woordvoerder Ni co Klous was de bond ervan op de hoogte dat het ministerie over veel meer telefoonlijnen be schikt. „Na het sturen van kerst kaarten naar het privé-adres van premier Lubbers was deze belactie echter alleen bedoeld als eerste aanzet voor breed op gezette acties in februari." Vanaf 1 januari gelden voor kun r stenaars in de bijstand dezelfdi r plichten als andere uitkeringse gerechtigden. Dat betekent mv een halfjaar bijstand een sollici ,r tatieplicht en verplichte onife scholing. De opbouw van ee% carrière als kunstenaar kom^ daarmee op de tocht te staan. D' Ancona en staatssecretari Wallage van sociale zaken heb ben voor eind januari een „ver kennende notitie" over de Jrij standsproblematiek voor kury stenaars toegezegd. Sociale Za ken heeft de gemeenten voor januari wel een circulaire g» stuurd waarin werd geadviseeriL voor podiumkunstenaars voor lopig de soepeler „oude" bij-i standsregels te hanteren. Daar J bij geldt geen sollicitatieplich na een halfjaar. DEN HAAG (ANP) - De export van groenten en fruit heeft vo rig jaar een recordhoogte be reikt. In vergelijking met 1992 steeg de verkoop van eigen pro- dukten met 3 procent naar 2.750.000 ton. Vooral Duitsland nam veel fruit af: vorig jaar 134.000 ton tegen 96.000 ton in 1992. Daarentegen is de omzet op de veilingen gedaald. Er werd vorig jaar meer verkocht voor minder geld. De precieze omzetcijfers, berekend in guldens, zijn echter pas over enkele maanden be schikbaar. Dit heeft de Alge mene Nederlandse Bond van Groenten-en Fruitexporteurs dinsdag bekendgemaakt. Volgens de bond is de groei voor al te danken aan de export van appels en peren. Deze steeg met 50 procent van 191.000 naaC. 293.000 ton. Ook de verkoop vai 6 uien nam toe. Van deze groent» werd meer dan een half miljard kilo in het buitenland afgezet tegen 452.000 ton in 1992. De export van kasgroenten (to maten, komkommers, papri ka's) bleef met 1.210.000 ton vrij wel gelijk, net als de uitvoei (600.000 ton) van vollegronds produkten als kool en spruiten. Nederland telt 186 particulier» j! exportbedrijven op het gebie» van groenten en fruit, die zo'i 2.200 werknemers in vast» dienst hebben. Twintig onderne mingen zijn verantwoordelijk voor 60 procent van de omzet Het aantal exporteurs is de laat ste jaren iets toegenomen on danks de gestegen concentratie graad bij de bedrijven, aldus d( bond. TftNBOO Kantoor- kast Bruin/beige ol geheel grijs, legborden, 2-deurs, afsluitbaar 180x80x40 cm 275,- Bij 6 stuks GROOTHANDELSPRIJZEN Tekentafels - compleet met machine - geheel verstelbaar - doorlopend voetpedaal met veercompensatie - met plexi linialen - met afleggoot - afmeting 170x100 et slot Tekeningenkast (lichte lakschade) Stalen ladenkast 6 laden met slot A0-formaat A1-formaat 140 x 95 x 58 cm 113 x 83 x 58cr 2.000 n showroom Afm. 150 x 75 cm NUJJ 170x85 cm 625, Directiemeubelen, kantinetafels en stoelen, kasten enz. Kantoormeubelen Den Bosch, O 073-218771 Fax 073-214740 Vrij tot 20 00 u Kasteleinenkampweg 13, Ind.terr. De Rietvelden Za. 10.00-16.00 u Sittard, 7? 046-514867 Fax 046-523600 Handelsstraat 23, Ind.terr. Bergerweg Do. koopavond Za 10.00-16.00 u GRATIS THUISBEZORGD 'EXCL. BTW GEMONTEERD GELEVERD Van Dooren bv I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4