vechten voor weesje kjtfJ w1 PZC PZC Verkiezingsaffiche Jan Wolkers Doden bij aanval op Sarajevo Opruiming bij Fruit, groente en kaas tegen longkanker Briquemont stapt op als bevelhebber van VN-troepen Bosnië commentaar Zeeuwse bevolking blijft doorgroeien binnen- en buitenland ,even negenjarige Francine hangt aan zijden draad Honderd doden bij brand en gevangenisoproer Venezuela GROENEVELD O OPTICIENS WOENSDAG 5 JANUARI 1994 OTTERDAM (GPD) - Sinds jaarwisseling hangt het le- van een 9-jarige weesje uit aan een zijden draad. Het Francine Nsona dreigt worden teruggestuurd naar vaderland waar een he- ige burgeroorlog woedt. Het ind heeft daar geen familie of idere opvang. lomenteel wordt Francine istgehouden op de Zwitserse ichthaven Zürich, omdat ze in justitie in Nederland geen «rblijfsprocedure mag afwach- 'ii. Advocaten in Rotterdam en en de Rotterdamse domi- Hans Visser proberen het van een wisse dood te red Gisteravond nog was Swiss van plan het kind naar het in Zaïre terug te Ingrijpen van haar ad- heeft dit voorkomen. haar piepjonge leventje heeft Nsona nog maar wei- ig geluk gekend. Vader Nsona verleed al bij haar geboorte en jen bloedige onlusten in de Zaï- ise hoofdstad Kinsasha uitbra- en moesten Fancine en haar loeder hals over kop het land jrlaten. Evenals talloze andere lannen. vrouwen en kinderen jchten de twee hun toevlucht de andere zijde van de rivier, Brazaville, de hoofdstad van uurland Congo. rloederziel alleen kwam ook Francine's te overlijden. Sindsdien het meisje moederziel alleen is er in Afrika niemand meer ie voor haar kan zorgen, ïechts één lichtpuntje gloorde: en tante, ver weg in het Neder- tndse Vlaardingen. •ante bekommerde zich uiter- ard om haar nichtje en reisde orige week naar Brazaville. Imdat de papieren van het ïeisje in het oorlogsgeweld ver- jren waren gegaan, werden snel reisdocumen- gefabriceerd. Afgelopen arriveerden Francine n haar tante op Schiphol. Maar bleven de poorten herme- gesloten. Tante mocht te naar Vlaardingen, Francine de verblijven van de reemdelingenpolitie niet eens )e Rotterdamse advocaat mr. if. A. Venema'werd ingescha ald. Voor hij echter goed en wel ;ts kon regelen, zette de vreem- lelingenpolitie Francine op ou- lej aarsdag op een vliegtuig naar iürich - vanuit Amsterdam ver- trekken geen rechtstreekse vluchten naar Zaïre. „Het meisje werd uitgezet terwijl een proce dure voor verblijf is gestart en voor maandag een kort geding was besproken," licht Venema toe. „Justitie is daarmee onge bruikelijk grol'te werk gegaan." Een vaste regel is dat een vreem deling nooit wordt verwijderd als een kort geding wordt gehou den. •jiAHT AMSTERDAM - Schrijver/beeldhouwer Jan Wolkers toont Zolile Magugu, vertegenwoordiger van het ANC in Nederland, in het Stedelijk Museum in Amsterdam het affiche dat hij heeft ontworpen over de verkiezingen in Zuid-Afrika. Het affiche wordt, samen met tien andere ontwerpen van Nederlandse kunstenaars en vormgevers, gepubliceerd in 'De Verwachting'. Deze eenmalige uitga ve van de tijdschriften Amandla en De anti-apartheidskrant, staat geheel in het teken van de verkiezingen die op 27 april in Zuid- Afrika worden gehouden. foto Cor Mulder/ANP WASHINGTON (RTR) - Niet-rokers kunnen het risico om longkan ker te krijgen verminderen door veel fruit, groenten, kaas en vita mine E te eten, zo blijkt uit een onderzoek waarover het blad van het nationale kankerinstituut in de Verenigde Staten bericht. Het is al enige tijd bekend dat rokers baat hebben bij zo'n dieet. Fruit en groenten zijn een belangrijke bron van caroteen, dat bij rokers het risico van longkanker verkleint. Aan vitamine E wordt dezelfde wer king toegeschreven. Kaas biedt volgens het onderzoek ook enige be scherming tegen longkanker, hoewel het drinken van volle melk het risico om deze ziekte te krijgen lijkt te vergroten. De onderzoekers vinden het onderzoek vooral van belang omdat 15 procent van alle gevallen van longkanker in de Verenigde Staten - ongeveer 22.350 per jaar - niet aan roken te wijten lijkt. Venema verwijt Justitie verder dat ze het meisje terugsturen naar oorlogsgebied, iets dat te gen alle regels ingaat en bij wet verboden is. „In Brazaville zul len de autoriteiten Francine Nsona niet toelaten omdat ze geen papieren heeft. Na die tus senstop gaat het vliegtuig door naar Kinshasa. Daar zal het meisje wel uit het vliegtuig wor den gezet.-' Het kort geding heeft inmiddels gediend: om zeer onduidelijke redenen mag Francine niet in Nederland blijven. Venema gaat in hoger beroep en heeft in aller ijl een Zwitserse collega inge schakeld om het kind voorlopig in Zürich te houden. Gepro beerd wordt om het meisje tot het einde van de verblijfsproce- dure onder te brengen in een weeshuis. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie zegt dat Francine Nsona haar recht-op verblijf heeft verspeeld omdat haar tante 'het kind Nederland wilde binnensmokkelen' „Die kunstmoeder had een fotootje van het kind in haar paspoort geplakt en deed net alsof het haar eigen kind was. Dat is een misdrijf." Justitie benadrukt dat de ge stalte procedure voor verblijf 'gewoon wordt afgehandeld'. Op de tegenwerping dat het meisje die procedure niet hier mag af wachten en de kans loopt zonder opvang midden in oorlogsge weld te belanden, reageert Justi tie laconiek. „Het is nu eenmaal geen leuke zaak." Havenstaking vrijwel zeker ten einde AMSTERDAM (ANP) - De sta king in de Amsterdamse haven, die maandag begon en dinsdag werd opgeschort voor beraad tussen werkgevers en vakbon den, is zo goed als zeker ten ein de. Dat hebben de Industrie bond FNV en een woordvoerder van de Scheepvaart Vereniging Noord (SVN) dinsdagavond be kend gemaakt. De vakbonden stellen het actie comité vanmorgen voor het werk te hervatten, nadat de werkgevers, verenigd in de SVN. dinsdagavond 'laat toezeggin gen hebben gedaan. IMI SARAJEVO/BRUSSEL (ANP/ IFP/DPA/RTR) - De Belgische ;eneraal Francis Briquemont ertrekt nog deze maand als be- 'elhebber van de VN-troepen in losnié-IIerzegowina. Hij heeft r herhaaldelijk zijn ongenoe- over geuit dat hij onvol- middelen en soldaten om de Bosnische bevolking e beschermen. Belgische minister van de Leo Delcroix ontkende echter dat de generaal frustratie vertrekt. De be bevestigde dat zijn egering VN-secretaris-generaal loutros Boutros Ghali heeft 'erzocht Briquemont van zijn unctie te ontheffen. De bevel- lebber vroeg begin vorige naand van zijn functie te wor- len ontheven, nog voor hij de IN scherp kritiseerde. )e 59-jarige Belg. die in juli 1993 Ie Fransman Philippe Morillon zei onlangs dat er nog 10.000 blauwhelmen nodig om de VN-taak in Bosnië be- uit te kunnen voeren, kritiseerde het besluit van de en Franse regering hun roepen dit voorjaar terug te en verweet de machts- Bosnische leiders zich om het lot van de bevolking e bekommeren. Iet vertrek van Briquemont de- nonstreert volgens de tweede nan van de Bosnische regering. 5jup Ganic. het gebrek aan se- ieuze aandacht bij de interna- lonale gemeenschap voor de iroblemen in Bosnië-Herzego- fina. „Elke keer dat een verte genwoordiger van de internatio nale gemeenschap goed in het Bosnische probleem ingevoerd raakt, wordt hij van zijn functie ontheven", klaagde Ganic. Droppings De Verenigde Staten zullen de droppings van hulpgoederen bo ven Bosnië verdubbelen, zo heeft de woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen in Genève ge zegd. Binnen een paar dagen zal het aantal vliegtuigen dat bij de droppings wordt gebruikt, van acht. op zeventien worden ge bracht. Van die zeventien stellen de VS er twaalf beschikbaar. Sinds het begin van de drop pings is meer dan 11.300 ton aan hulpgoederen als voedsel en me dicijnen naar Srebrenica, Zepa. Gorazde. Tesanj, Maglaj en Mos- tar gevlogen. De besprekingen over de staat kundige toekomst van Bosnië worden 18 januari in Genève voortgezet. Aan de besprekin gen nemen behalve de leiders van de moslims, Kroaten en Ser viërs in Bosnië ook de presiden ten van Servie, Montenegro en Kroatië deel. In Wenen onder handelden dinsdag de Bosni sche premier Haris Silajdzic en de Kroatische vice-premier Ma te Granic over stopzetting van de vijandelijkheden tussen de moslims en Kroaten in Bosnië. Silajdzic riep voor de besprekin gen het Westen opnieuw op des noods met geweld een einde aan het bloedvergieten in Bosnië te maken. Met de sporen van de granaatinslag op zijn gezicht vertelt de 77-jarige Mensur Dragnic hoe één granaatinslag een einde maakte aan het leven van zijn dochter, schoonzoon en kleinkinderen. foto AP SARAJEVO (AFP/RTR) - Zeker vijf men sen hebben dinsdag het leven verloren en 27 raakten gewond bij een artillerie-aan val van Serviërs in de Bosnische hoofd stad Sarajevo. Maandag kwamen in Sarajevo in totaal veertien mensen om. Eén enkele granaat inslag kostte een heel gezin van zes perso nen het leven, zo maakten de Verenigde Naties dinsdag bekend. In Sarajevo hebben sinds het begin van de beschietingen 9662 mensen het leven ver loren. De internationale vredesbemidde- laar Lord Owen zei dat de VN-troepen mis schien in de lente zullen worden terugge trokken als de komende twee maanden geen vooruitgang wordt geboekt in de vre desbesprekingen over Bosnie-Herzegowi- na. „Wij moeten dit probleem voor de len te oplossen, omdat anders de strijdende partijen nieuwe militaire operaties willen uitvoeren", aldus Owen. Litouwen wil lid worden van NAVO (AFP/DPA) - De Balti- iche republiek Litouwen heeft linsdag een verzoek ingediend roor het NAVO-lidmaatschap. Litouwen is daarmee de eerste roormalige Sovjet-republiek lie stappen onderneemt om lid e worden van het militaire londgenootscliap. Litouwse president, Algirdas deed zijn verzoek in (en brief aan de secretaris-gene- van de Noord Atlantische ferdragsorgamsatie. Manfred Volgens het Russische persbureau Interfax hoopt Vil nius dat de deelnemers aan de HAVO-vergadering van 10 ja- puari de deur zullen openen voor iet lidmaatschap van Oosteuro- )ese landen. 11111 ui 111 m 111 De bevolkingsboekhouders van de meestei Zeeuwse gemeenten kunnen tevreden zijn" de provincie is vorig jaar doorgegroeid met bijna 2500 inwoners. De stijging is beduidend groter dan in 1992. Daaruit kan met enige voorzichtigheid de con clusie worden getrokken dat de neergaande lijn van de jaren '80. toen de provincie jaar op jaar had te kampen met leegloop, definitief is omgebogen. Zeeland kan in een redelijk tempo zijn aandeel in de vaderlandse bevolkingstoename in boeken. Er vestigen zich nu jaarlijks meer mensen dan er ver trekken en dat is een belangrijk gegeven voor het maat schappelijk draagvlak van een van Nederlands dunst be volkte provincies. Het zou bovendien kunnen betekenen dat Zeeland als gewest om te werken én te wonen een constante aantrekkingskracht op mensen van elders uitoefent. Waarbij het overigens nog een open vraag is of de verhouding wonen/ werken bij deze groei in evenwicht blijft. Er is in de voorbije jaren door fusies en concentraties in allerlei sectoren van de Zeeuwse economie werkgelegenheid weggeëbd. Daartegen over staat een instroom van Vut-ters, gepensioneerden en asielzoekers naar Zeeuwse gemeenten waar woningnood over het algemeen een onbekend begrip is. Nadere analyse van de cijfers zal moeten aantonen of er sprake is van een verschuiving is in de richting van een groeiend aantal rusten de Zeeuwen. Vast staat in eik geval wel dat de toename van de Zeeuwse bevolking, uitgesplitst per gemeente, verband houdt met de vraag hoeveel nieuwe woningen er in een bepaald jaar worden opgeleverd. In 1993 noteerden wat dat betreft vooral de plattelandsgemeenten opvallende winst; een jaar eerder ging de groei naar de steden. De cijfers in detail laten hier golfbewegingen zien. Voor de financiële positie van de ge meenten en voor het niveau van de openbare voorzieningen in dorpen, in woonkernen en in wijken van steden is bevol kingsgroei over het algemeen bepalend. Dat geldt voor on derwijs. voor gezondheidszorg, voor recreatievoorzieningen, voor culturele accommodaties, voor de winkelstand en voor nog veel meer. De kwaliteit van woon- en leefomstandighe den is gebaat bij evenwichtige spreiding van het (vaste) inwo nertal. Sommige gemeenten langs de kust en aan de Zeeuwse binnenmeren hebben met een beleid uit de losse hand dat (tijdelijke) overbevolking in het hoogseizoen van de vakantie accepteert en spookdorpen gedurende de rest van het jaar veroorzaakt, hun leergeld betaald. Dorpen houden hun leef baarheid en streekcentra hun pakket aan voorzieningen al leen op peil als daarvoor een veilige ondergrens aan perma nente inwoners is gegarandeerd. De jaarlijkse bevolkingscij fers leveren in dat opzicht belangrijk materiaal om beleid op te funderen. Intussen zijn de gisteren bekend geworden bevolkingscij fers van Zeeland over 1993 waarschijnlijk de laatste van deze provincie in haar huidige omvang. Wanneer binnenkort metterdaad het besluit wordt genomen om het voormalige eiland Goeree-Overflakkee naar Zeeland over te hevelen ko men er volgend jaar in één klap ruim 44.000 inwoners bij. Uit breiding van de provincie op deze schaal zal meer zijn dan een kwestie van grotere getallen en meer inkomsten. Het zal ook meer zijn dan een louter bestuurlijke en administratieve aangelegenheid. Goeree bij Zeeland zal de verhoudingen en de samenhang van de provincie veranderen. Schouwen-Dui- veland is al sinds jaar en dag op Rotterdam en de rest van de Randstad georiënteerd. Ook in de samenstelling van de be volking (forenzen) is dat een duidelijk gegeven. Met Goeree erbij zal die gerichtheid alleen nog maar sterker worden. Een groter deel van de toekomstige Zeeuwse bevolking werkt in de toekomst buiten de provincie en zal voor belangrijke voor zieningen (onderwijs, cultuur, ziekenhuizen, winkelen) op de Randstad aangewezen blijven. De bevolkingsboekhouders van straks zullen bij de vertaling van de cijfers in beleid met meer gespreide belangen hebben af te rekenen. Zeeland wordt dan groter, niet overzichtelijker. vdM. CARACAS (AFP) - Een oproer en een brand in een gevangenis in de Venezolaanse stad Mara- caïbo hebben maandag aan minstens honderd mensen het leven gekost. Zeker vijftig gede tineerden raakten gewond. Het oproer begon zondag tij dens het bezoekuur in de Saba- neta-gevangenis. die voor acht honderd gevangenen gebouwd is, maar waar circa 3600 veroor deelden vastzitten. Maandag stonden twee van de vier vleugels in brand. Naar ver luidt werd de brand aangesto ken door een groep gedetineerde indianen, afkomstig van het noordwestelijke schierleiland Guajira. Het vuur greep snel om zich heen en kon pas maandag nacht worden bedwongen. De bisschop van Maracaibo. Ovidio Pérez Morales, verklaar de geschokt te zijn bij het zien van zoveel „broeders die ver koold en verminkt zijn". MIDDELBURG - OOSTBURG - VLISSINGEN Inzamelingsactie Mostar levert 168.000 gulden op DEN HAAG (NPA) - De hulpac tie voor de slachtoffers van de oorlog in voormalig Joegosla vië waaraan de PZC meewerkte in december heeft in totaal 168.000 gulden opgeleverd. De kleding en voeding die van het geld worden gekocht, zijn speciaal bedoeld voor de bevol king van de Bosnische stad Mos tar Het Nederlandse Rode Kruis verzekert dat alles in het werk zal worden gesteld om de ingekochte goederen op de be stemde plaats te krijgen. Op inititatief van de Gemeen schappelijke Persdient en de Pers Unie. die vanaf 1 januari zijn samengegaan in de Neder landse Pers Associatie iNPAi. besloten de regionale kranten tot de inzamelingsactie. Directie: K. Scherphuis, W F. de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie: M P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar. A L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000. Redactiefax. 01184-70102 's avonds op zondag lm vnjdag: vanaf 19 00 uur: in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag V'm vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Qverlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60. autbmatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50. auto matische afschrijving 325.00: jaarabonnement franco per post 415.00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2~.00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw) Postrek nr 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3