Comité wil snel eigen jeugdsoos in de klas PZC Evangelische gemeente richt zich op Schouwen Westenschouwen en Bruinisse proostten op het nieuwe jaar Toename bevolking Schouwen-Duiveland Wij lezen de krant streek Jongeren in Brouwershaven stellen rapport op WOENSDAG 5 JANUARI 1994 s 1 van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Er moe ten nu maar eens spijkers met koppen worden geslagen, vindt het sooscomité The Trump in Brouwershaven. Ongeveer een jaar geleden hebben ze een plan gelanceerd voor de oprichting van een jongerensoos, maar dat heeft tot nu toe nog niet tot con crete resultaten geleid. Met een uitgebreid rapport hopen de initiatiefnemers druk uit te oe fenen op de gemeente. „We zijn anders bang dat ons idee op de lange baan wordt geschoven en dat er helemaal niets van de Sure as heil en de Ramona's in dubbelconcert ZIERIKZEE - De Ramona's ge ven zaterdag 8 januari een dub belconcert met de band Sure as Hell in Brogum in Zierikzee. De Ramona's draaien inmiddels zo'n zeven jaar mee in het club circuit en hebben onder meer ge speeld in de voorprogramma's van Babes in Toyland, Girl- school, Dread Zeppelin, Luna- chicks en Claw Boys Claw. Mo menteel toert de groep met A Girl Called Johnny. Sure as Hell is een vrij jonge Be- velandse band die gevarieerde muziek brengt, van hardrack tot ballads en van funk tot akoes tisch. De groep valt op door de aanwezigheid van twee leadzan gers. Het dubbelconcert begint om 21.00 uur. De zaal gaat een uur eerder open. grond komt", laat woordvoer der Sven Vermeyden (21) weten. In het 'soosplan' gaan de jonge ren uit van een startdatum van 2 april 1994. Tijdens een groots op gezette openingsavond moet The Trump in Brouwershaven en omgeving bekendheid ver werven. Vervolgens worden we kelijks evenementen georgani seerd. die het toekomstig be stuur. bestaande uit Sjoerd de Vries 12). Onno de Vries 114), Jel- le Flach 14) en Marco de Vries (17) al duidelijk voor ogen staan. Zo wordt gedacht aan een lim- bo-danseompetitie. een house- en pyjama-party, een filmavond en themabijeenkomsten, bij voorbeeld over politiek, aids oi verslavingen. Op deze manier moet een zo breed mogelijk pu bliek worden aangesproken. Sven: ..Zowel de 12- als de 20-ja- rige moet zich er thuis voelen.'' Locatie De moeilijkheid rond de oprich ting van de soos ligt vooral in het ontbreken van een geschikte lo catie. Burgemeester en wethou ders hebben in de toelichting op van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het inwonertal van Schouwen-Duiveland groeit. De bevolking nam het af gelopen jaar, volgens voorlopi ge cijfers, met 697 personen toe tot 31.547. In alle gemeenten werd een bevolkingstoename genoteerd. Grootste groeier was Westerschouwen. Het in wonertal is daar opgelopen tot 6046 inwoners. Dat zijn er 309 meer dan vorig jaar. Deze sterke toename is vooral te danken aan de inschrijving van de Woensdag 5 januari Luxor Theater - 20.15 'De Onwij ze Kater', musicalbewerking van De Wijze Kater van Herman Heijermans. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 en 20.15 'De Groene Vogel', familievoorstel ling door het RO-theater, een sprookje over twee kinderen die door hun pleegvader op straat worden gezet. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Sins en Sen ses', door De Omweg. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Little Voice", muzikale co- medie over een meisje dat haar toevlucht zoekt in de platenver zameling van haar vader, met o.a. Vera Man en Pleuni Touw Jeugdtheater Hofplein -14.00 en 19.00 'Fulco de Minstreel', ver haal over een slimme en dappere jongen, die in de middeleeuwen leefde, door 40 leerlingen van de j eugd theaterschool Donderdag 6 januari Luxor Theater - 20.15 'De Onwij ze Kater' (zie woensdag 5 ja nuari). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 en 20.15 'De Groene Vogel' (zie woensdag 5 januari). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Sins en Sen ses' (zie woensdag 5 januari). Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Little Voice' (zie woensdag 5 januari). Jeugdtheater Hofplein -14.00 en 19.00 'Fulco de Minstreel' (zie woensdag 5 januari). Lantaren 1 - 20.30 'Naakt', dans voorstelling in de choreografie van Piet Rogie door Stichting Peter Bulcaen. Vrijdag 7 januari De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Jazz meets Latin', door Nueva Manteca, een fusie van Afro-Cu- baanse muziek en jazz. Luxor Theater - 20.15 'Chanson Total", Georgette Dee zuipt, vloekt en rookt als een ketter, maar met een stem. die door merg en been snijdt betovert ze haar publiek. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 en 20.15 'De Groene Vogel' (zie woensdag 5 januari). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Donald' door Nieuw West Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Little Voice' (zie woensdag 5 januari). Bibliotheektheater - 20.30 'Overspelen', uitgevoerd door toneelgroep Nemesis naar een stuk van Fay Weldon. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Fulco de Minstreel' (zie woens dag 5 januari). Lantaren 1 - 20.30 'Naakt' (zie donderdag 6 januari). Zaterdag 8 januari De Doelen, grote zaal -19.30 Rot terdams Philharmoniseh Orkest m.m.v. Valery Gerjev en Grace asielzoekers in het bevolkings register. Middenschouwen, waar vorig jaar nog een afname werd geno teerd, groeide dit jaar fors. Dankzij de inschrijving van 112 inwoners is het inwonertal opge lopen tot 2595. Ook Duiveland noteerde een sterke bevolkings tijging met 148 inwoners. Daar mee komt het inwonertal op 5734. De toename valt te verkla ren door realisatie van het servi- cewoningencomplex en de bouw van een groot aantal nieuwe wo ningen. Brouwershaven groeide het afgelopen jaar met 20 inwo ners tot 3767. Bruinisse met 69 tot 3348 inwoners en Zierikzee met 39 tot 10.057 inwoners. Verhuizingen De bevolkingstoename is vooral te danken aan de vestiging van nieuwe inwoners. Westerschou wen spant in dit verband de kroon: 935 inwoners kwamen de gemeente binnen terwijl 595 Westerschouwenaren de ge meente de rug toekeerden. Ook Zierikzee kende een groot ver loop: 545 mensen kozen de stad Bumbry met werken van Ber lioz. Luxor Theater - 20.15 'Chanson Total' (zie vrijdag 7 januari). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 14.30 en 20.15 'De Groene Vogel' (zie woensdag 5 ajnuari). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Donald' (zie vrijdag 7 januari). Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Little Voice' (zie woensdag 5 januari). Bibliotheektheater - 20.30 'Overspelen' (zie vrijdag 7 ja nuari). Jeugdtheater Hofplein - 19.00 'Fulco de Minstreel' (zie woens dag 5 januari). Lantaren 1 - 20.30 'Naakt' (zie donderdag 6 januari). Zondag 9 januari De Doelen, grote zaal -19.30 Rot terdams Philharmoniseh Orkest (zie zaterdag 8 januari). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal -14.30 'De Groene Vogel' (zie woensdag 5 januari). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -15.00 'Kleine Frede- rik' door Poppentheater Damiët van Dalsum voor kinderen vanaf 5 jaar. Theater Zuidplein, grote zaal - 14.30 'Little Voice' (zie woensdag 5 januari). Bibliotheektheater - 15.00 't Is Anders', theaterprogramma rond dichter/zanger Koos Speenhoff. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Fulco de Minstreel' (zie woens dag 5 januari). van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zierikzee heeft er een godsdienstige groepering bij. Naast de pakweg tien kerk gemeenschappen die de stad al telde, is er nu ook een evangeli sche gemeente. Deze luistert naar de naam Christengemeen te Zierikzee, maar bestrijkt des ondanks heel Schouwen-Duive land. Zondag 9 januari is de eer ste dienst, in het mulitifunctio- nele gebouw aan de De Huybert- straat. De gemeente is voortgekomen uit een bijbelstudieclub onder leiding van evangelist R. Pieper van de evangelische gemeente in Tholen. De club begon in '92 met bijeenkomsten bij een van de deelnemers thuis in Scharen- dijke. De groep groeide uit, tot zo'n veertig mensen. Daarom werd gezocht naar een grotere ruimte. Die werd gevonden in de voormalige Christelijke Scho lengemeenschap in Zierikzee. die afgelopen najaar in gebruik werd genomen als multifunctio neel centrum. Volgens woordvoerder H. van den Noort is het niet de bedoe ling te concurreren met bestaan de kerken. „We richten ons in de eerste plaats op mensen die geen kerkelijk dak hebben." De stu dieclub telt weliswaar ook veel leden die afkomstig zijn van ver schillende kerken, stelt hij, „maar vaak is hun band daar mee toch al niet zo sterk meer." De bijbelstudieclub blijft weke lijks op de maandagavond bij eenkomen. Niet alle deelnemers worden vanzelf ook lid van de nieuwe gemeente, geeft hij aan. Toch zegt hij bij een flink deel wel die behoefte te hebben gesig naleerd. Daarnaast rekent hij op een aantal nieuwe leden die nog niet bij de studieclub zijn ge weest. De evangelische gemeente on derscheidt zich naar zijn zeggen onder meer van andere kerken doordat geen rekening hoeft te worden gehouden met een reeks kerkelijke geschriften. „We wil len onze leer niet exact vastleg gen. onze enige toets is de Bij bel." Daar komt natuurlijk toch wat interpretatie bij kijken. „Ik zal dan ook niet zeggen dat de onze de enige juiste is. Daar be gin ik niet aan De diensten kenmerken zich door veel zang en een flinke preek. Beide nemen gauw een half uur in beslag. Daarna is er nog een samenzijn met koffie zo dat, schat Van Noort. de deelne mers zeker twee uur onder de pannen kunnen zijn. de gemeentebegroting aangege ven het Tonnenmagazijn in Brouwershaven eventueel voor een jeugdsoos beschikbaar te willen stellen. Deze ruimte komt echter niet eerder leeg dan in de zomer van 1995. En dat is veel te laat, vindt Trumpwoordvoerder Sven Vermeyden. „We vervelen ons dood in Brouwershaven. Er is immers geen bal te doen. De gemeente vergeet volgens mij dat een vijftienjarige ook wel eens uit z'n dak wil gaan." Nu hangen de Brouwse jongeren in hun vrije tijd vooral rond bij de muziektent of op het school plein. Zeer tegen de zin van veel volwassenen. „Die ergeren zich daar groen en geel aan en willen ons graag van de straat heb ben", weet Onno. „Maai-ja, waar moeten we heen. We willen wel maar we kunnen niks." Eenmaal boven de vijftien willen veel jon ge Brouwenaren, bij gebrek aan alternatieven, stappen in Renes- se. „Maar het vervelende daar van is dat je altijd afhankelijk bent van volwassenen die je moeten halen en brengen. Dat is ook niet handig", vindt Sven. De beste oplossing is, zo bena drukken de jongeren, een eigen soos dichtbij huis. Wethouder S. C. J. B. Loschaeoff-de Kanter (jeugd- en jongerenwerk) be aamt dat. Maar of de gestelde datum van 2 april kan worden gehaald, betwijfelt zij sterk. „De gemeente heeft immers niet zo maar even een ruimte beschik baar. Daar is tijd voor nodig." Maai- ze zegt de enthousiaste en actieve jongeren zoveel mogelijk te willen tegemoet komen. „We gaan daarom binnenkort maar eens als volwassenen rond de ta fel zitten." Auto in sloot OUWERKERK - Bij een onge val, maandagavond op de rijks weg N59 ter hoogte van de af slag Ouwerkerk, zijn de inzit tenden van een personenauto licht gewond geraakt. De be stuurder verloor door onbeken de oorzaak de macht over het stuur waardoor de auto in de sloot belandde. Een tegemoetkomende vracht wagen kon een frontale botsing- voorkomen door tijdig uit te wij ken. De personenauto was zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwjaarsreceptie in de raad zaal van het gemeentehuis in Burgh-Haamstede trok dins dagavond tientallen bezoekers. Inwoners en vertegenwoordi gers uit de recreatie, cultuur, sport, middenstand en onder wijs namen de gelegenheid te baat het gemeentebestuur en el kaar het beste toe te wensen. Westerschouwen heeft enkele ja ren geleden met succes de nieuwjaarsreceptie in een mo dernjasje gestoken. Burgemees ter, wethouders en raadsleden staan niet langer ouderwets in een rij maar lopen ongedwo door de zaal. Op deze m; krijgt de jaarlijkse receptie wat minder formeel kara Gepaste achtergrondmi werd dinsdagavond verz door een pianist en The Nev pe Quartet. Zij zorgden vooi genoeglijke sfeer waarin voor de aanwezigen goed pi ten was op het komende ve. zingsjaar. Ook in het Bruse gemeente was het druk met mensen eerst het college van burgen- ter en wethouders en daarn kaar onder het genot van hapje en een drankje de har schudden. Stichting Krant in de Klas Joh. Vermeerstraat 14 1071 DR Amsterdam Tel. (020) 6647536 i sooscomité The Trump willen snel een eigen onderkomen in Brouwershaven. foto Pieter Honhoff als nieuwe woonplaats, terwijl 493 personen verhuisden naar el ders. De geboorte- en sterfecijfers op Schouwen-Duiveland hielden elkaar redelijk in evenwicht. Be halve in Duiveland. Daar over trof het aantal kinderen dat het levenslicht zag (79) het aantal overledenen (28). In Brouwers haven, Bruinisse en Midden- schouwen waren iets meer ge boorten dan sterfgevallen. In Westerschouwen en Zierikzee overleden meer mensen dan ex- werden geboren. HlnnHH Dinsdag 11 januari Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Keppler's Kamer', krachtvelden heersen rond de bewoners van een kamer: de meubels, dansvoorstelling door Angelika Oei op Hongaarse mu ziek. Theater Zuidplein, grote zaal - 20.15 'Little Voice' (zie woensdag 5 januari). Woensdag 12 januari Theater Zuidplein, Arlecchino - 20.30 'Goedkope Oplossingen', derde theaterprogramma van Lebbis en Jansen met humor in een sfeervol jasje. Jeugdtheater Hofplein - 14.00 'Kiezelstenen', voorstelling door Mevrouw Smit voor kinderen vanaf 5 jaar. Donderdag 13 januari De Doelen, kleine zaal - 20.15 'Bach/Handel'. door de Amster damse Bachsolisten. Luxor Theater - 20.15 'A Chorus Line', door de Stichting Kunst werk, Broadway musical met Nederlandse Cast en live orkest, verhaal van al de anonieme dan sers/zangers die hard werken in grote shows. Vrijdag 14 januari De Doelen, grote zaal - 20.15 Rot terdams Philharmoniseh Orkest o.l.v. Valery Gergjev met werken van Beethoven. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Vervalsing zo als ze is, onvervalst', produktie van Jan Fabre, solo gespeeld door Els de Ceukelier. Zaterdag 15 januari De Doelen, grote zaal -19.30 Fa milieserie door Jonge Radio Philharmonie Rias Berlin o.l.v. Alun Francis met werken van Richard Strauss. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 16.00 'Anatolische Pre ludes in Rotterdam', muziekreis door Turkije. Bibliotheektheater - 20.30 'Vreemde Vogels', cabaretpro gramma door Marcel Boon met geëngageerde 'meligheid' en compleet gestoorde conferen ces. Zondag 16 januari De Doelen, kleine zaal - 20.15 Nieuw Ensemble o.l.v. Mischa Hamel. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 15.00 'Brasso', door Stella uit Den Haag voor ieder een vanaf 9 jaar. Maandag 17 januari Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'Her body doesn't fit her soul', door gezelschap Ul tima Ves van Wim Vandekey- bus. Dinsdag 18 januari De Doelen, kleine zaal - 20.15 Be roemde Strijkkwartetten door Cherubini Quartet met werken van Mendelssohn en Schumann. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'In Gesprek', toneelstuk van Eric Schneider door Toneelgroep De Appel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 26