Werkloze kan zich nuttig maken |§;;t b i m Redders missen sociale aspecten in trainingen wWÊa PZC J 'LM ■f.: M 1 146 kamers y» ii 30 suites café/restaurant Hotel met racistische leuzen beklad Gs ontstemd over kritiek vereniging bejaardenoorden Boete voor gooien met stenen naar asielzoekersboot Oud-burgemeester Seinstra in beroep tegen ontslag Goes y provincie 11 'oorzitter werkgeversvereniging: onorthodoxe maatregelen nodig lezers schrijven 'Aior/e WOENSDAG 5 JANUARI 1994 ipnze verslaggever DDELBURG - Het wordt tijd er serieus wordt gedacht irhet inzetten van langdurig rklozen voor maatschappe- nuttige taken. Voorzitter ir A. van Gelder van de Bra- its-Zeeuwse werkgeversver- ging sectie Zeeland (BZW) nde zich dinsdag in zijn uwjaarsrede in Middelburg pleitbezorger voor het ne- van onorthodoxe maatre ten om mensen aan het werk <rijgen. lgens Van Gelder ligt er op dit ut een belangrijke taak voor gemeenten. De werkgeversor- lisatie heeft de kwestie in- ddels aangekaart bij het be- mr van het Regionaal Be- iur Arbeidsvoorziening. RBA. n Gelder riep het RBA en de Werkgevers: rugdringen utomobiliteit een prioriteit n onze verslaggever DDELBURG - De sectie Zee- ïd van de Brabants-Zeeuwse jrkgeversorganisatie acht in ;enstelling tot wat in het Re- inaal Verkeer en Vervoerplan irdt voorgesteld, de terug- inging van de Zeeuwse auto- obiliteit geen zaak van de ogste prioriteit. nwege de matige openbaar- rvoervoorziening en de gerin- bevolkingsdichtheid zal de to een belangrijke rol blijven rvullen zo zei voorzitter ir A. van Gelder dinsdag tijdens n nieuwjaarsbijeenkomst in tel Arneville in Middelburg, houdens de WOV blijft de rkgeversorganisatie aan- cht vragen voor een opwaar- ring van de Midden-Zeeland- ïte. een spoedig besluit over t aquaduct in Middelburg en n veilig en doelmatig wegen tin Zeeuwsch-Vlaanderen, in- asief ondertunneling van het maal Gent-Terneuzen en aan- ïiting op het Belgische wegen- t. Volgens Van Gelder dient er vens een duidelijk Zeeuws sig- lal te worden afgegeven over fct belang van de aanleg van de bomse as ten noorden van Ber in op Zoom. gemeenten op om de tafel te gaan zitten en niet op voorhand dit punt onbespreekbaar te ver klaren. ..Ook hier zullen we wat onconventioneler te werk moe ten gaan." De BZB-voorzitter vindt dat het bedrijfsleven onvoldoende bij milieukwesties wordt betrok ken. Hij stelde met teleurstelling vast op dit terrein moeilijk ge hoor te kunnen vinden bij de po litiek verantwoordelijken. Van Gelder zei op meer begrip te heb ben gerekend om een grotere vertegenwoordiging van het be drijfsleven in de provinciale mi lieucommissie te krijgen. ..We hebben nu maar twee van de on geveer 20 zetels. En dat terwijl het milieubeleid misschien wel voor 80 procent bij het bedrijfsle ven is geconcentreerd." Kritiek was er ook op het beleid op het gebied van de milieu handhaving en de vergunning verlening. Van Gelder vindt de rol van de overheid hierin welis waar vanzelfsprekend, maar hij noemde de formalistische bena dering niet altijd produktief. De BZW-voorzitter vindt dat de overheid er niet van moet uit gaan dat regels niet worden na geleefd. 'maar juist dat ze wel worden nageleefd volgens het principe van de goede trouw'. Leges Nu de leges van de provincie Zeeland de laatste tijd de nei ging vertonen fors te stijgen, is de BZW van plan de ontwikke lingen nauw te volgen en ze te toetsen aan principes als een doorzichtige calculatie, het al leen in rekening brengen van werkelijk gemaakte kosten en het afleggen van een urenve rantwoording. Bedrijven die een heldere vergunningaanvraag in dienen, zouden volgens Van Gel der beloond moeten worden voor het mindere werk dat de provincie er daardoor aan heeft. Met de gemeenten zal worden overlegd hoe het mogelijk is dat er zulke grote en niet-verklaar- bare verschillen zijn in gemeen telijke heffingen. Hoewel het definitieve sociaal- economisch beleidsplan van de provincie na kritiek van de werkgevers op een aantal pun ten is verbeterd, is de paragraaf over industriebeleid naar het idee van de werkgevers niet goed uit de verf gekomen. Het gaat daarbij om het begrip dat men heeft voor de rol, de beteke nis van de industrie in de samen- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. tl 1111 li 1111111111111 ii 11 in lienstplicht e PZC bericht 'Hulp van hon- irden militairen", dat het me- mdeel dienstplichtig is bleef ivermeld. Evenals in de wa- isnood van 1953 en nu in Joe- Jslavie zijn het dienstplichti- in die omnisbaar blijken. Nog eeds helpt defensie waar mo- ilijk; straks gaat dat heel moei- ik. Het kjabinet heeft tot spoe- ig afschaffen van de dienst- icht besloten. Nederland ijgt een puur vrijwilligersle- ir, iets wat zelfs Duitsland niet jrft. Iraks dus geen dienstplichti- in meer. Ons kleine leger krijgt it druk buiten de landsgren- b. De jongens die voorheen inkbaar werden ingezet zijn iwoon burger. Als laatste hulp, es doekje voor het bloeden. )mt er een 'opkomstplicht', pa- er is geduldig eze opkomstplicht zet geen zo- in aan de dijk, het is een farce, orte tijd daadwerkelijk opko- en en een korte intensieve op- iding volgen levert weliswaar ien vechtjassen, maar wel in- tbare jongens op. Die blijven •oral nodig. Vraag is of hiertoe i politieke moed bestaat, want ltsnappen aan dienstplicht as jarenlang even normaal als ifiscus tussen. inslotte: afschaffen van enstplicht betekent structu- el minstens 50.000 manjaren itra druk op de arbeidsmarkt. )u elke gezonde jongeman ikweg vier maanden opkomen m wordt het niet alleen einde- Ie eerlijk delen maar ook ver- Indering van toename werk- leving en de aandacht die daar voor op alle beleidsterreinen moet bestaan. In een nadere ge- dachtenwisseling met de provin cie zal niet alleen aandacht wor den geschonken aan het be schikbaar krijgen van financiële middelen, maar ook aan andere instrumenten zoals de Zeeuwse lobby naar Den Haag De bro chure 'Investeren in de Schelde- mond' kon weinig genade vin den in de ogen van de werkge versvoorzitter. Hij vond het be denkelijk dat andermaal gewag wordt gemaakt van een eenzij dige industriële structuur van Zeeland en in het bijzonder van de kanaalzone. ..De totstandgekomen indus triële complexvorming bete kent niet meer en niet minder dan dat de Zeeuwse regio's hun geografische voordelen uitste kend hebben benut. Een breed scala van bedrijven in bouw. transport en engineering heeft hierop ingespeeld. Als men Zee land wil promoten zou het beter zijn om dit laatste punt te be klemtonen". aldus Van Gelder. loosheid. Wie is daartegen? Een strenge keuring kan vervallen, simpele uitrusting is voldoende: opleidingsfaciliteiten zijn be schikbaar. We gaan straks stemmen, heus er is echt meer dan het milieu. I. Dekker. Den On Omloop 24. 's-Heer Hendrikskinderen. Gehandicapten Op een 'kwakkeldag' in septem ber boekten we vanuit ons vakantieverblijf aan de Costa Brava een dagtripje naar Barce lona. Even keken we raar op toen we in de touringcar van het plaatselijke boekingsbedrijf tus sen heg gemengd gezelschap van Duitsers, Fransen en Engel sen, een groep van pakweg 15 Nederlandse verstandelijk ge handicapten ontwaarden. Van de vroege ochtend tot de late avond trokken we met elkaar op, ook tijdens de maaltijd. Het was een onvergetelijke, vrolijke dag en een plezier om te zien hoe de ze medepassagiers genoten. Vol waardige toeristen! Hiermee reageren wij op een ar tikel in uw krant (28-12). waarin gewag wordt gemaakt van een touroperator, die zo'n groep wil weigeren. De echte boosdoeners zijn ech ter de klanten. Hun houding be paalt uiteindelijk of gehandi capten tussen ons worden opge nomen of niet. Het is duidelijk dat ons discrimineren sterk voortkomt uit angst voor het on bekende. Guus Sjaan Janssen, v. Hallstraat 69. Vlissinaen. i i m r>>. i H§ Am r Hf Hl 1 WBBSSmÊÊÊÊI van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Roosevelthotel in Terneuzen is in de nacht van maandag op dinsdag beklad met racistische leuzen en tientallen swastika's. In het drie-sterren hotel worden, zoals de zaken er nu voor staan, op korte termijn tijdelijk 350 asiel zoekers gehuisvest. De Terneuzense poli tie is een onderzoek begonnen. De politie gaat er vooralsnog van uit dat de bekladdingen het werk zijn van een of meer daders zonder binding met bestaan de neo-fascistische groeperingen. Burgemeester drs R. C. E Barbé van Ter- neuzen reageerde ontzet op de gebeurte nis: „Ik heb hiervan met afschuw kennis genomen. Ik ben geschokt dat dergelijke zaken nu ook in Terneuzen gebeuren. Als bestuur staan we machteloos tegenover dit soort voorvallen. Ze zijn helaas, moei lijk te voorkomen." Nadat de beheerder van het hotel dins dagochtend aangifte deed van de beklad dingen (het hotel is op de begane grond rondom voorzien van zwarte vegen en let ters), vormde de politie onmiddellijk een rechercheteam. Dat verrichtte gisteren een buurtonderzoek dat weinig resultaat opleverde. foto Charles Strijd mm ii ii J M i' rwiii 'iïi nPii i Commissaris Van Gelder (rechts) in gesprek met de redders en andere leden van de reddingbrigade. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een ramp breekt uit. Wat dan? Maar weinig mensen hebben de ge volgen van een ramp aan den lijve ondervonden. Daarom worden er grootscheepse oe feningen opgezet voor de hulpverleners. Toch zijn de trainingen niet voldoende. Hierover kunnen drie leden van de Middelburgse Van Dixhoornbrigade meepraten. Zij werden de dagen voor Kerstmis ingezet bij de eva cuatie in het overstroomde Limburg. Om zijn bewonde ring uit te spreken en om er iets van op te steken, nodigde de commissaris van de konin gin drs W. T. van Gelder, de le den dinsdag uit voor een ge sprek. Vooral de sociale aspecten worden onderbelicht tijdens de training. Dat was het groot ste bezwaar van de drie red ders. Leo Wolterman. Chris Si mons en Peter-Kees Verbuys. Hoe ga je om met de radeloze mensen die hun huizen niet willen verlaten? Ook gaven de drie redders aan hoe belang rijk kennis van de omgeving is Verkeersheuvels Prikkel draadversperringen. Sloten. Schuttingen Het waren alle maal obstakels tijdens de red dingsacties Burgers die de omgeving kennen speelden een belangrijke rol. In Lim burg was een groot gebrek aan gedetailleerde stafkaarten. Over de communicatie in het ondergelopen gebied was de Van Dixhoornbrigade tevre den. Slechts af en toe werden de reddingstroepen vruchte loos naar een adres gestuurd. Ook de medewerking van de regionale omroep die vieren twintig uur per dag uitzond werd door de brigade ge noemd als essentieel. Van Gelder wil de ervaringen van de brigade gebruiken voor de stuurgroep voor hulpverle ning tijdens rampen, waarvan hij voorzitter is Maar in hoe verre de ervaringen van de bri gade in Limburg een rol kun nen spelen voor hulpverlening in Zeeland, kan niemand in schatten. „Je kunt de situatie in Limburg nooit vergelijken met die in Zeeland Als de dij ken doorbreken is het zo ge beurd Dan zijn er waarschijn lijk geen stafkaarten nodig", merkte Wolterman op. Oorspronkelijk waren alleen drie redders uitgenodigd voor een gedachtenwisseling Maar zij namen een groot gezel schap mee. Behalve het reser ve-team van de Van Dixhoorn brigade. kwamen ook de leden van de Vlissingse reddingbri gade (die het afgelopen week einde paraat stonden) en een bestuurder van de bond van reddingbrigades naar het pro vinciehuis. Ze hadden alle maal baat bij de evaluatie van het Middelburgse reddings team van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het college van gedeputeerde staten heeft op bozige toon gereageerd op een persbericht van de Vereni ging Nederlandse Bejaar denoorden, waarin het college gebrek aan beleid werd verwe ten. De VNB deelde de persbe richten uit tijdens een vergade ring van de provinciale com missie welzijn, zonder eerst met gs over de grieven te spreken. Daar was. volgens het college, alle kans voor omdat enkele da gen voor de vergadering nog be stuurlijk overleg was gevoerd Het ging de VNB om de goed keuring van de begrotingen van de tehuizen, die te laat werd af gehandeld. Gs voeren daarvoor als oorzaak aan dat de gegevens van WVC over de uitkering voor ouderenbeleid nog moesten wor den doorgerekend en verdeeld over de hele provincie. De VNB was daarvan overigens op de hoogte. Andere kritiek in het persbe richt betrof de uitwerking van alternatieven voor de sluiting van zes bejaardenhuizen. De VNB verwijt de provincie dat niet alle aangedragen alterna tieven realiseerbaar zijn. Gs wij zen hiervoor de verantwoorde lijkheid van de hand omdat noodzakelijke aanpassingen in de alternatieve plannen vooral verpleeghuisplaatsen betreffen De provincie heeft bij de verde ling van verpleeghuisplaatsen nauwelijks een vinger in de pap. De verongelijkte reactie eindigt overigens met de verzoenende opmerking dat het college be reid is voortaan op construc tieve wijze met de VNB samen te werken. van een medewerkster MIDDELBURG - Een 19-jarige inwoner van Zierikzee is voor het gooien van stenen naar de asielzoekersboot in zijn woon plaats veroordeeld tot twee we ken voorwaardelijke gevange nisstraf en 750 gulden boete. Po litierechter mr J. T. Begheyn hield bij het vonnis rekening met de racistische achtergrond van het misdrijf. In de nacht van vrijdag 17 op za terdag 18 december werd er te gen drie uur een ruit ingegooid. De man. toen nog 18 jaar. werd kort na het incident aangehou den. Tegenover de politie ver klaarde hij dat hij drie stenen naai' de boot had gegooid. Hij was, aldus zijn eerste verklaring, met een vriend langs het schip gelopen en kwam toen op het idee het schip te bekogelen. In de salon, waar niemand aanwe zig was, lagen na het stukgooien van de ruit twee stenen. De vriend bevestigde deze gang van zaken als getuige. Op de zitting herriep de ver dachte zijn eerste verklaring. Hij zou vanaf de Scheepstimmer- dijk één kinderkopje gegooid hebben, maar die steen had het schip naar zijn zeggen niet ge raakt. Volgens hem waren ze met z'n vijven geweest en had hij gegooid om indruk te maken op zijn vrienden ..We deden het uit racisme. We waren misschien een beetje meeloper met die jon gens". waren zijn woorden. Angst Hij zei dat hij tegenover de poli tie bekend had om maar snel op vrije voeten te komen. Tijdens het verblijf in de cel kreeg de jon geman last van claustrofobie (angst veroorzaakt door opslui ting) Toen hij met zijn hoofd te gen de deur bonkte adviseerde een politie-arts hem los te laten. Dat advies werd opgevolgd Officier van justitie mr D. Veu- rink constateerde dat de man di verse leugenachtige verklarin gen had afgelegd en ging ervan uit dat de eerste de juiste was. Zijn conclusie was dat er een stukje racisme en vreemdelin genhaat achter de stenengooie- rij zat. Zijn eis was een maand voorwaardelijke gevangenis straf en 750 gulden boete De po litierechter vond het bewijs gele verd dat de Zierikzeeënaar de ruit had ingegooid. Hij stelde vast dat tijdens het incident al leen de verdachte en zijn vriend, die overigens niets gedaan heeft, aanwezig waren en dat er geen sprake was van een groep van vijf man. Aanhoudingen Intussen heeft de politie nog drie inwoners uit Zierikzee aange houden in verband met het gooi en van stenen naar de asielzoe kersboot in Zierikzee. Het drie tal. twee 23-jarigen en een 25-ja- rige, heeft inmiddels bekend. De drie bekogelden zondagmor gen vroeg de asielzoekersboot met stenen, waarbij een ruit van de salon werd vernield. Volgens de politie kwam het drietal tot hun daad nadat zij eerder op de avond in een discotheek in Zie rikzee ruzie hadden gehad met zes bewoners van het schip. Het Openbaar Ministerie zal de zaak met voorrang behandelen. De verdachten zijn in de loop van maandag op vrije voeten ge steld. van onze verslaggever GOES - Oud-burgemeester mr T. R. Seinstra van Goes gaat in hoger beroep tegen zijn ontslag. Hoewel de ambtenarenrechter de gewezen burgemeester in ju li vorig jaar op alle fronten in het ongelijk stelde, zijn volgens Seinstra's raadsman mr II. Pet ten nog niet alle kansen verke ken. Het hoger beroep dient voor de Centrale Raad voor Be roep in Utrecht, bet hoogste ambtenarengerecht en voor Seinstra de laatste mogelijk heid om zijn recht te halen. Ove rigens kan de behandeling nog even duren. Mr Petten sluit niet uit dat de zaak pas in 1995 voor komt. Seinstra werd uit zijn ambt ont heven. omdat hij ten onrechte voor 3.900 gulden bij de gemeen te Goes had gedeclareerd- Minis ter Dales besloot hem 'oneervol' te ontslaan. De oud-burgemees ter heeft steeds aangevoerd dat dit predikaat en de manier waar op hij voor zijn definitief ontslag is behandeld, in strijd zijn met de 'beginselen van behoorlijk bestuur'. Die argumenten vor men ook tijdens het hoger be roep de belangrijkste verdedi ging. laat mr Petten weten. Tijdens een eerdere beroepszit ting maakte hij duidelijk dat de minister Seinstra willens en we tens om een kleinigheid de laan heeft uitgestuurd. Zij deed vol gen^ mr Petten nauwelijks po gingen de zaak netjes af te wik kelen. een behandeling waarvan andere omstreden burgemees ters (Almere. Hoogeveen. Smal- lingerland, Haren. Gulpen en Haarlemmermeer) verschoond bleven. Daarnaast acht hij het oneerlijk dat Seinstra drie jaar een uitkering onvangt. terwijl de ontslagen burgemeester recht zou hebben op veertien jaar wachtgeld. De ambtenarenrechter bleek in juli niet gevoelig voor deze argu mentatie: het declaratiegedrag van Seinstra bood minister Da- les 'voldoende grond' om hem te ontslaan. LNO-directeur Van Weelderen weg uit Goes van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Directeur ir A. W. H. van Weelderen van de directie Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie in Goes vertrekt per 1 maart naar het DLO-Instituut voor Veehoude rij en Diergezondheid (ID-DLO) im Lelystad. Van Weelderen wordt daar bedrijfskundig di recteur. De directeur LNO heeft deze functie in Goes vanaf 1989 vervuld. Zoals bekend zal de dienst LNO uit Goes verdwijnen. De dienst uit Goes wordt samengevoegd met de dienst van Zuid-Holland in Rotterdam. Van Weelderen (52) studeerde in 1966 af aan de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen in de richting houtteelt. Van 1966 tot 1970 werkte hij als houtvester in Suriname en van 1970-1972 als Hoofd bosdienst bij Bruynzeel Madeiras S.A. te Brazilië Van 1972 tot 1975 was hij land schapsconsulent bij Staatsbos beheer in de provincie Gelder land. van 1975 tot 1979 plaats vervangend Hoofdingenieur-Di recteur landinrichting, grond en bosbeheer in de provincie Gro ningen en van 1979 tot 1989 in specteur bosbouw bij Staatsbos beheer en hoofd hoofdafdeling bosbeplantingen bij de directie bos- en landschapsbouw te Utrecht. Vanaf 1989 werkte Van Weelderen in Goes. In onze uitverkoop hebben wij diverse leuke koopjes... kortingen tot 50% MODEHUIS VOOR GROTERE MATEN Nieuwe Burg 31. Middelburg - Tel 01180-2837P

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25