Boeren voelen niets voor duur zoetwatersysteem Mening bewoners telt bij renovatie Nh )d, nu PZC Bevolking Tholen groeide het hardst Winter-opruiming... streek 12 Met kostuums vanaf 450,00 stropdassen van'af 39,90 kolberts vanaf 298,00 pantalons vanaf 99,00 regenjassen vanaf 350,00 Ook in de grote maten. jacks vanaf 298,00 overhemden vanaf 49,90 en bovendien op alle (nog) niet pullovers vanaf 99,00 afgeprijsde artikelen 10 pyama's vanaf 59,90 SJAAK VAN ZEE HERENMODE ST. ADRIAANSTRAAT 7 GOES 01100-15652 WOENSDAG 5 JANUARI 1994 van onze verslaggever THOLEN - Het gros van de 'gro te boeren' op Tholen en Sint- Philipsland ziet niets in een miljoenen guldens kostend ver dichtingssysteem voor zoet wa ter. Velen van hen zijn niet be reid hun spaarzame centen te steken in een project waar voor namelijk de kleinere landbou wers van zullen profiteren. Die laatsten zijn flexibel genoeg om op andere - arbeidsintensieve - teelt over te gaan, waar het sys teem voornamelijk voor is be doeld. De kans dat het geplande sys teem er nog komt, lijkt uiterst klein, ondanks de belofte van het Rijk om - onder nog nader te bepalen voorwaarden - de subsi die.voor aanleg van het stelsel te verhogen van veertig naar zestig procent, „De rijksoverheid houdt ons een worst voor. Het gaat ons tóch veel geld kosten. Ik schat dat zo'n zeventig pro cent van de boeren in het gebied Sint-Maartensdijk en Stavenis- se tegen is", zegt L. C. Groene- wege, ZLM-bestuurslid en ak kerbouwer te Sint-Maartens dijk. Het verdichtingssysteem zou naadloos moeten aansluiten op de basisvoorziening zoet water, die door het Waterschap al voor een groot deel is aangelegd op de eilanden. De basisvoorziening is bedoeld om vochttekorten in de zomer aan te vullen. Het verfij ningssysteem zou nodig zijn om volledige doorstroming te ga randeren en zo meer verschillen de gewassen te kunnen kweken. „De kroon op het werk van de basisvoorziening", noemt ir H. A. Okma, inspecteur landinrich ting in Zeeland, het verdich tingssysteem. Eén van de voorwaarden voor subsidie verhoging is volgens Okma dat ten minste de helft van de boeren voor verfijning moet zijn. Hij ontkent dat het Rijk de boeren een worst voor houdt. „Wij zijn slechts een sub sidiërende instantie. We willen meer bijdragen omdat de om standigheden in de landbouw slecht zijn." Gevoelig punt is dat iedere boer m in wiens grond het systeem zich bevindt, zou moeten betalen, of ze er nu wel of geen gebruik van maken. Akkerbouwer J. H. Ak kermans uit Sint-Annaland: „Het is niet gezond dat mensen moeten betalen aan dingen die ze niet willen." Zijn collega A. Geluk, lid van de zoetwatercom missie in Sint-Annaland: „Ik denk dat alle grote boeren tegen zijn." Gokken Het wachten is op een rende mentsberekening, die voor het hele gebied pas begin 1995 klaar zal zijn. Probleem is dat met va- Schutten langs de Kampweg te Sint-Philipsland en langs de Holla- reweg te Tholen laten zoet water uit het Schelde-Rijnkanaal de ei- landelijke grond inlopen. foto Willem Mieras riabele factoren als produktprij- zen wordt gerekend, zodat het altijd een beetje gokken blijft voor wie verdichting nu wel of niet interessant is. A. Gakeer, voorzitter van de werkcommissie verdichtingen plan zoet water in Sint-Anna land, is sterk vóór verfijning van het systeem. „Als iedereen over zoet water beschikt en wij niet, dan lopen we achter." Het is juist tactisch om in slecht econo misch getij met zo'n plan te ko men, vindt Gakeer. De concur rentie in de landbouw is moor dend en dan moetje kwaliteit le veren, waar een goed zoetwater systeem voor nodig is. Wel of geen verfijning? J. L. van Gorsel, bestuurslid van de ZLM, heeft het er moeilijk mee. „Moe ten wij nu als organisatie zeg gen: de knip is leeg, we doen niets, of moeten we naar de toe komst kijken?" Voorlopig wacht hij de berekeningen af. „Dan heb je iets om over te praten." Dijkgraaf I. C. Hage van het Wa terschap Tholen bekijkt het pragmatisch. „Het zou inder daad een mooi project zijn. maar als de boeren het niet willen dan gaat het niet door. De vraag ont stond in de landbouw en als het nu 'neen' wordt, dan is het 'neen'." Dat het Waterschap het verdichtingssysteem als presti ge-project ziet. zoals sommige boeren menen, ontkent Hage. „Het is echt met onze hobby om zulke systemen aan te leggen." van onze verslaggever GOES - Tholen is het afgelopen jaar het hardst gegroeid van al le gemeenten op de Bevelanden en in Oost-Zeeland. Het inwo nertal steeg met 272 tot 19.877. Ook Sint Philipsland scoorde naar verhouding goed, met een toename van 31 personen. Geen van de overige gemeenten zag het aantal inwoners slinken. Op Zuid-Beveland groeide de bevolking met 756 tot 84.853. Borsele nam het leeuwedeel voor haar rekening. Die gemeen te kon 230 inwoners bijschrijven en heeft nu 20.950 burgers. Ook Reimerswaal boekte winst: een groei van 204 tot in totaal 20.100 inwoners. Goes bleef in 1993 wat achter bij de omringende ge meenten, zelfs in absolute cij fers. De Ganzestad sloop naar 33.240 inwoners. 217 personen meer dan vorig jaar. Overigens wordt met de bouw van de wij ken het Goese Meer en Overzuid in 1994 een grotere sprong voor waarts verwacht. Kapelle deed het aardig met 109 extra inwo ners, waardoor de bevolking toe nam tot 10.570. Noord-Beveland noteerde 32 in woners meer, een groei die op het conto van Kortgene komt. Deze gemeente nam met 29 in woners toe tot 3.514. Wissenker- ke boog een daling van 75 inwo ners in 1992 om tot een minieme vooruitgang: plus drie. In Wis- senkerke wonen nu 3.226 men sen. Noord-Beveland is het enige gebied in de regio dat kampt met een sterfte-oversehot. Het aantal geboortes bleef achter bij het aantal sterfgevallen, wat het vestigingsoverschot deels teniet deed. De groei werd elders hoofdzake lijk veroorzaakt door een vesti gingsoverschot: er kwamen meer nieuwe mensen wonen dan er vertrokken. Niettemin droeg ook het geboorte-overschot bij aan de stijging op de Bevelan den en Oost-Zeeland, vooral in Kapelle en op Tholen. Kapelle noteerde 137 geboortes tegen 83 sterfgevallen, op Tholen was dit 283 tegen 167. Borsele had dins dag nog geen duidelijk inzicht in de oorzaak van de groei, maar volgens woordvoerder is die vooral te danken aan een ge boorte-overschot. De groei van Sint Philipsland is niet geheel representatief, om dat de gemeente de bevolkings cijfers door ziekte van een mede werker slechts tot november 1993 heeft bijgewerkt. Naar ver wachting valt de toename nog hoger uit. UB BBama OUD-VOSSEMEER Snerttocht - Het wandel sportcomité Oud-Vossemeer houdt zaterdag 8 januari een snertwandeltocht door de pol ders van Oud-Vossemeer. Er wordt in groepen gewandeld, die door de organisatie worden sa mengesteld. Deze moeten diver se opdrachten op het parkoers uitvoeren waarvoor ze onderweg een versnapering en aan de fi nish een kop erwtensoep tege moet kunnen zien. De start is om 19.00 uur bij café Hof van Hol land aan de Ring. THOLEN De Swaanhilstraat in Rilland is. volgens de woningbouwvereniging Riliand, samen met rest van de buurt aan een grondige opknapbeurt toe. foto Willem Mieras Lezing - Remi Poppe, kandi daat van de Socialistische Partij (SP) voor de Tweede Kamer, spreekt woensdag 12 januari in centrum De Haestinge in Tho len. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Poppe behandelt on der meer de problemen rond compost, de inzameling van GHFT-afval, het milieu en het zoetwaterproject op Tholen. Daarnaast komt het verkie zingsprogramma van de SP aan de orde. van onze verslaggever RILLAND-De Rillandse woon wijk 'Swaanhilstraat en omge ving' staat een grondige op knapbeurt te wachten. Het pro ject richt zich niet uitsluitend op de 105 huurwoningen, maar op de hele woonomgeving. De woningbouwvereniging Rei merswaal geeft de aanzet tot aanpak van de wijk in samen werking met onder meer ge meente, politie en Delta Nutsbe drijven. Ook bewoners hebben een grote inbreng. In een bin nenkort te houden enquête kun nen zij hun eigen prioriteiten aangeven. De wijkaanpak staat of valt met de reactie van bewoners. „Zeg gen zij dat de huidige situatie perfect is, dan laten we het zoals het is", aldus hoofd bewonersza ken A. G. van Hees van de wo ningbouwvereniging. In per soonlijke gesprekken met de be woners gaan enquêteurs van de Hogeschool Midden-Brabant na welke ideeën in de wijk leven. Als de enquête-resultaten nog voor de zomer bekend zijn, kan de wijkaanpak in het najaar be ginnen. Het project krijgt een blijvend karakter. Voor de woningbouwvereniging staat buiten kijf dat de wijk toe is aan een aantal verbeteringen. „Van verloedering is geen spra ke". aldus Van Hees. Vooral de oudere bebouwing vormt een probleem. De huizen dateren van eind jaren vijftig, begin ja ren zestig en voldoen niet meer geheel aan de eisen van deze tijd. Zo zijn er woningen met kleine, nauwe douches zonder warm water, slechte plafonds en ont breekt centrale verwarming of een combiketel. Gevels met een monotone indruk, kunnen een extra kleurtje gebruiken. Tuinen „Een ander punt zijn de vrij gro te tuinen", aldus het hoofd be wonerszaken. „Die zien er niet allemaal perfect uit. De vraag is of alle bewoners wel behoefte hebben aan zo'n grote tuin. Je zou bijvoorbeeld kunnen over wegen er voor een deel parkeer ruimte van te maken, of gemeen schappelijk groen." De bewo ners krijgen hierover het laatste woord. De woningbouwvereniging con stateert verder dat de tuinaf- scheiding van enkele tientallen huizen er verwaarloosd uit ziet. Straatjes in de wijk zijn nauw en er is weinig parkeergelegenheid. Ook betere verlichting zou geen kwaad kunnen. Andere aan dachtspunten zijn het zwerfvuil en de slecht onderhouden brandgangen. Verder telt de buurt niet veel voorzieningen. Van Hees oppert dat de wijk mis schien wel een telefooncel of ex tra speelvoorzieningen wil. Ook zou er behoefte kunnen zijn aan een buurtvereniging of bewo nerscommissie, die - voor zover Van Hees weet - nog niet be staan. w KnSSHK o korting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20