Schelde Groep tegen verhuizing in de klas PZC Toespraak Rutten valt verkeerd in Mariekerke NU BIJ KIEN ZELFS TOT 50% KORTING! Brandweer Vlissingen dierenbeschermer 1993 Alle gemeenten op Walcheren hadden groeiend inwonertal Wij lezen de krant streek Nieuwe toegangsweg naar centrum Vlissingen levert bedrijf veel overlast op POPPENTHEATER ROB HETTY WOENSDAG 5 JANUARI 1994 1 van onze verslaggever VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep ziet het niet zit ten om een nieuwe toegangsweg naar het centrum van Vlissin gen over haar terrein te krijgen. Van verplaatsing van het be drijf naar de Sloehaven is voor lopig helemaal geen sprake, tenzij de gemeente Vlissingen bereid is diep in de geldbuidel te tasten. De kosten die nodig zijn voor verplaatsing van het bedrijf zijn veel te hoog. meent de Schelde Groep. Zolang niet duidelijk is wat die operatie kost, is elk oordeel over een ver plaatsing voorbarig. De werf ziet trouwens geen enke le noodzaak om te verkassen. De Schelde detoneert helemaal niet in het stadsbeeld en levert ook geen overlast op. Een doorsnij ding van het terrein met een nieuwe toevoerweg bezorgt de werf echter wel overlast, omdat de produktie over diverse ge bouwen verdeeld is. Als de gemeente toch van plan is een nieuwe ontsluitingsweg te maken als de werf op de huidige Tien weken voor winkeldief van een medewerkster MIDDELBURG - Een 41-jarige Middelburger is voor een forse reeks winkeldiefstallen in zijn woonplaats en in Vlissingen veroordeeld tot tien weken ge vangenisstraf. De man is ver slaafd aan heroïne. Dit voorjaar kreeg hij nog een kans om af te kicken. Mocht hij erin slagen zijn verslaving de baas te wor den dan zou hij van justitie wei nig meer te vrezen hebben. Hij hield het bijna drie maanden uit in een afkickcentrum, maar nam eind juli de benen. De man zei niet meer te willen stelen en om die reden nu een ho ge dosis methadon te gebruiken Officier van justitie mr D. Veu- rink noemde hem een overjarige junk. ..Als het afkicken nu niet lukt wordt het de goot", hield hij de sterk vermagerde man voor. De verdachte heeft onlangs al weer een poos vastgezeten. De officier zag geen andere moge lijkheid dan 'gewoon afrekenen'. Het vonnis was conform de eis. plek blijft, wil de Schelde even tueel meewerken aan een route over het sluizencomplex. via de Commandoweg, de Oostsou- burgseweg en de Prins Hendrik- weg. De Schelde Groep schrijft dit als reactie op de structuurnota 'Vlissingen vernieuwt verder?', waarin de gemeente Vlissingen haar ideeën over de ontwikke ling van de stad in de komende van onze verslaggever VLISSINGEN - Voor het redden van twee poezen uit een bran dende woning is dinsdagavond de Vlissingse brandweer be noemd tot 'Dierenbeschermer van het jaar 1993'. Voorzitter P. van Belzen van de afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de dierenbescherming overhan digde vier brandweermannen van Ploeg 2 een oorkonde en een speelgoedbeer in uniform. De dierenbescherming benoemt niet ieder jaar een instelling of particulier tot dierenbescher mer van het jaar. Van Belzen noemde het zelfs triest dat zijn vereniging überhaupt de onder scheiding moet uitreiken. „Het zou vanzelfsprekend moeten zijn dat dieren beschermd wor den." De laatste dagen had hij zich geërgerd aan de commotie over de noodslachterijen. „Ken nelijk denkt men: ach. het is maar een varken, ach. het is maar een schaap. Ook de brand weer had kunnen denken: ach, het zijn maar een paar katten." Met de onderscheiding aan Ploeg 2 eerde de dierenbescher ming. aldus Van Belzen. alle brandweerlieden in Zeeland. „U hebt de titel dubbel en dwars verdiend." Brandweercommandant W. P. van Leersum toonde zich ver baasd over de benoeming tot dierenbeschermer van het jaar. want het redden van mens én dier is één van de wettelijke ta ken van de brandweer in Neder land. Niettemin stelde hij de on derscheiding hoog op prijs. „In (vlnr) De burgemeesters B. J. van Putten, A. C. de Bruijn en A. H. den Boon in geanimeerd gesprek tijdens de nieuwjaarsreceptie in Koudekerke. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MELISKERKE/VEERE/KOU- DEKERKE - De Walcherse ste den moeten nu eindelijk eens ophouden hun gebrek aan on derlinge Samenwerking te ver bloemen door te kiften op de plattelandsgemeenten die na een gemeentelijke herindeling hun eigen karakter in een plat telandsgemeente willen behou den. Burgemeester mr B. J. van Putten van Mariekerke had geen goed woord over voor de woorden die zijn collega van Middelburg, mr C. G. J. Rutten, maandag tijdens diens nieuw jaarsrede over de herindeling sprak. Van Putten brak zelfs voor deze gelegenheid met de inmiddels vijftien jaar oude traditie dat Mariekerkenaren geen nieuwjaarsrede van de burgemeester hoeven te ver wachten. „Af en toe word ik het wel eens een beetje beu, wanneer, wel overwogen standpunten ten plattelande met stedelijke dro gredenen tot achterlijkheid wor den gedeclasseerd", pareerde Van Putten Ruttens pleidooi voor één gemeente Walcheren. Hij bespeurde in de verwijten aan het adres van de platte landsgemeenten een gevoel van onmacht en trok daar zijn con clusies uit: „Als je de eenheid niet kunt bevorderen, maak je er toch een eenheidsworst van? Maar eenheidsworst is meestal niet te pruimen." Veel meer waardering had Van Putten voor de onderlinge sa menwerking die zijn gemeente en Veere en Valkenisse tentoon spreiden om 'de niet-bejubelde. maar wel noodzakelijk geachte herindeling' vorm te geven. On der meer op automatiseringsge bied werken de drie gemeenten al samen en ook het standpunt over de herindeling brengen de drie altijd gezamenlijk naar vo ren. Om de eenheid te laten zien ver toonden de colleges van burge meester en wethouders van Vee- re en Mariekerke zich dinsdag middag bij de nieuwjaarsrecep tie van de gemeente Valkenisse, waar burgemeester A. C. de Bruijn voor het eerst de nieuw jaarswensen in ontvangst nam. De receptie werd bijzonder druk bezocht door vertegenwoordi gers van talrijke verenigingen en instellingen. Ook de recepties van Marieker ke en Veere, die dinsdagavond tegelijkertijd gehouden werden, leverden volle raadszalen op. Tot nieuwjaarstoespraken lie ten de twee andere burgemees ters zich niet verleiden. De ge meenten Domburg en Westka- pelle laten de nieuwjaarsrecep tie al enkele jaren geheel aan zich voorbij gaan. van onze verslaggever MIDDELBURG - Alle gemeen ten op Walcheren hebben in 1993 hun inwonertal zien toene men. Grootste groeiers zijn Ar- nemuiden en Mariekerke. Op vallend is dat Vlissingen en Middelburg in vergelijking met 1992 het aantal inwoners aan zienlijk minder zagen stijgen. De Zeeuwse hoofdstad zag zelfs meer inwoners vertrekken dan binnenkomen. De totale bevol king op Walcheren nam volgens de voorlopige cijfers toe met 414 naar 110.977 inwoners. Groeiden Vlissingen en Middel burg in 1992 respectievelijk nog met 107 en 240 inwoners, in 1993 steeg het inwonertal van Vlissin gen maar met 28 en van Middel burg met slechts 35. De groei van de Zeeuwse hoofdstad werd ver oorzaakt door natuurlijke aan was: 464 geboortes tegen 372 sterfgevallen. Ook de stijging van het aantal inwoners van Vlissingen is toe te schrijven aan een natuurlijke groei. In 1993 tel de de Scheldestad 472 geboortes en 375 overlijdens. De gemeente Valkenisse kreeg als enige plattelandsgemeente te maken met een groot vesti gingsoverschot. De gemeente schreef 381 inwoners in en zag 168 mensen vertrekken. De stij ging is voor een deel te danken aan de ontwikkeling van de nieuwbouwwijk Koningshof in Koudekerke. Valkenisse telt nu 6105 inwoners. De gemeente Mariekerke was het afgelopen jaar de grootste groeier van Walcheren. Het in wonertal steeg met 122 naar 3939 inwoners. Hoe de groei tot stand kwam. is niet duidelijk. Door ziekte van een ambtenaar kon de afdeling burgerzaken de cij fers nog niet bijwerken. Na Ma- decennia in grote lijnen uiteen zet. Behalve de Schelde Groep hebben alleen de sportvereni gingen op het complex Baskens- burg en de Vrouwen Advies Commissie (VAC) een reactie op papier gezet. De VAC is gematigd positief over de plannen. De commissie beklemtoont in haar reactie dat bij alle veranderingen die de ko mende jaren gestalte moeten krijgen de veiligheid voorop zal moeten staan, zowel op ver keersgebied als wat betreft de sociale veiligheid van nieuw in te richten gebieden. De VAC be twijfelt of gestapelde woningen in de toekomst nog wel nodig zijn. De sportverenigingen rond het sportcomplex reageerden al eer der. De handbal-, turn-, schiet en voetbalclubs en atletiekver eniging Atletica melden via de stichting Sportbelangen Vlissin gen dat zij een verplaatsing van de sportterreinen een heilloze weg vinden. De investeringen in clubhuizen en kleedkamers op het huidige complex worden waardeloos. Verder vrezen de verenigingen een teruglopend ledental als zij naar een buiten wijk zouden moeten verhuizen. Als alleen de atletiekbaan op zijn oude plaats zou blijven, zo als in de structuurschets aange geven is, zou de baan wel eens een geliefd doelwit voor vanda len kunnen worden, merken de verenigingen op. De planning van de gemeente laat ook ruimte voor veel onduidelijkheid, even als de exacte locatie. Bovendien willen de verenigingen graag we ten of een op handen zijnde ver plaatsing inhoudt dat de ko mende jaren niets meer aan on derhoud van het huidige com plex wordt gedaan. Wethouder T. R. K. Meijers (ruimtelijke ordening) is niet verbaasd over het geringe aan tal reacties. „Het gaat om een plan waar nog vrijwel geen spe cifieke maatregelen in genoemd worden. Pas als het plan con creet op stapel staat om bijvoor beeld een straat af te sluiten, zul len de direct belanghebbenden reageren." Het college van burgemeester en wethouders vergadert 25 januari over de reacties en past zonodig op onderdelen de nota aan. In fe bruari stelt de gemeenteraad de nota definitief vast. Het optreden van is door organisatorische omstandigheden in plaats van vandaag, woensdag 5 januari verplaatst naar morgen, DONDERDAG 6 JANUARI BUURTHUIS 'DE ZWAAN' Krommewcgcsingcl 1 I Tel.: 01184-61251 Oost-Souburg Stichting Krant in de Klas Joh. Vermeerstraat 14 1071 DR Amsterdam Tel. (020) 6647536 Voorzitter P. van Belzen van de dierenbescherming overhandigt de oorkonde aan Ploeg 2 van de Vlis singse brandweer. foto Ruben Oreel de kazerne hebben we een enor me prijzenkast. De beer krijgt daarin een ereplek." Van Leer sum zei dat hij zonder moeite een hele lijst zou kunnen samen stellen met aantallen en soorten dieren die de Vlissingse brand weer in de loop der jaren heeft gered. „Het is gewoon ons werk. Het is de normaalste gang van zaken." Ploeg 2 kwam vorig jaar decem ber in actie na een brandmel ding in de Van Hallstraat. De twee poezen bleken zich op zol der te bevinden. Eenmaal buiten moesten de dieren met zuurstof worden beademd. „Zo'n onder scheiding is wel leuk", aldus on derbrandmeester W. Pruysers die betrokken was bij de red dingsactie, „maar wij vinden het redden van dieren heel nor maal." Dievenduo tot vier maanden veroordeeld van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft een 25-jarige Vlissinger en een even oude Domburger conform de ei sen tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld voor een reeks diefstallen, waarvan som mige met braak, die zij samen pleegden. Het tweetal stal in april in een winkel in Vlissin gen een scanner met antenne. In juni namen ze bij een autobe drijf in die stad vier wielen weg. In juli haalden zij in Goes twee videocamera's uit een vitrine en in Vlissingen stalen ze bij een bouwmarkt emmers verf. Toen zij 3 december in Roosen daal betrapt werden bij de dief stal van camera's van een om heind terrein werden ze in verze kering gesteld. Vanwege 'de ge sel van het cellengebrek'. zoals officier van justitie mr D. Veu- rink het noemde, en ook doordat de 'kerstballensfeer' in het spel was, waren ze al snel weer op vrije voeten. De officier constateerde dat de twee al jaren samen op pad gin gen. Omdat de reclassering voor beiden niets meer aan te bieden had op het gebied van hulpverle ning had de officier weinig keus voor zijn eis. „Ik weet niks an ders meer dan zitten", aldus Veurink. De Vlissinger heeft nog twee oude veroordelingen van in totaal negen maanden uit te zit ten, de Domburger moet nog tien maanden opknappen van vorige vonnissen. riekerke boekte Arnemuiden de grootste groei (110). Het aantal inwoners is vooral gestegen door een geboorte-overschot: 73 ge boortes en 15 sterfgevallen. In het vissersdorp vestigden zich bovendien meer mensen (242) dan er verhuisden (190). In Domburg, dat in 1992 nog 28 mensen zag vertrekken, steeg het inwonertal met 23 naar 3966. In de kustgemeente vestigden zich meer inwoners dan er ver trokken. Het aantal geboortes (42) oversteeg bovendien het aantal overlijdens (37). Veere tel de aan het einde van 1993 pre cies vijfduizend inwoners. Het inwonertal nam toe met 23 men sen. Verantwoordelijk voor die stijging is een geboorte- en een vertrekoverschot.. Westkapelle bereikte vorig jaar 2700 inwo ners. Het aantal inwoners nam toe met 10. In 1992 verloor West kapelle nog twaalf inwoners. mm VLISSINGEN Glacisstraat 22 GOES Marconistraat 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 12