resident Clinton prijst Lubbers ion Honderd Limburgse bedrijven vragen tijdelijke WW-regeling Nu echte Gelderse Mexicaanse rebellen trekken zich terug Hoog water Noord-Holland Directeur Fricke van advertentieblad spoorloos verdwenen 4 WEKEN $ez< ezoekende premier ,,een van de leidende staatslieden van Europa [an sterft hongerdood Franse gevangenis ïerikaanse PTT lanceert ïieuwe zegel in Nederland OPRUIMING ✓SN BRAX STEÜTEL I 15 OPRUIMING STEÜTEL VOOR 13,- 'SAUNA MIDDELBURG' Begin hel nieuwe jaar speciaal In de sauna wacht u een warm onthaal DAM 45, TEL. 01180-29120 Opnieuw regen Veel bewolking en in de loop van de ochtend regen. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind, later ruimend naar zuidwest. Temperatuur 8 graden. [37e jaargang no. 3 Woensdag 5 januari 1994 ,osse nummers 1,50 pn onze correspondent ASHINGTON - De Ameri- jaanse president Bill Clinton eschouvvt premier Ruud Lub- !ers als 'een van de leidende jaatslieden van Europa'. Dat is jolgens hem de reden dat hij de gemier dinsdag naar het Witte juis heeft uitgenodigd. Clinton ci Nederland te beschouwen |s een van de belangrijkste jondgenoten van de Verenigde katen in Europa, ubbers en minister van buiten- indse zaken Kooijmans had- en dinsdagmiddag een onder houd van drie kwartier met de Amerikaanse president in het Oval Office van het Witte Huis. Daarbij waren ook vice-presi dent Gore. minister van buiten landse zaken Christopher en Clintons veiligheidsadviseur La ke aanwezig. Clinton onthulde dat hij premier Lubbers al eens eerder ontmoet heeft, enkele jaren geleden, toen hij nog gouverneur van Arkan sas was. Bij welke gelegenheid dat was. werd niet meteen dui delijk. „Maar er was nog geen ge legenheid geweest voor een be zoek", zo zei de president voor het gesprek begon. Clinton noemde Nederland een goede bondgenoot, een belang rijkste handelspartner en de der de grootste investeerder in de Verenigde Staten. „Onze betrek kingen zijn dan ook zeer goed. Nederland heeft altijd een zeer constructieve houding ge toond". NAVO-top Het tweedaagse bezoek van Lubbers staat grotendeels in het teken van de voorbereidingen op de NAVO-topconferehtie die an onze correspondent [aRIJS - Het Franse gevange niswezen is ernstig in opspraak ekomen na het overlijden van en gevangene aan ondervoe- ing. Naar eerst gisteren be- end werd, stierf de 37-jarige evangene van Gabonese af- omst Ignace Mabassa N' Zen- uet op 11 december de honger- ood in het huis van bewaring an Bois d'Arey bij Parijs. )e 1,64 meter lange man verloor amper drie maanden ruim 25 ilo aan gewicht en woog bij zijn verlijden nog maar amper 30 ki- i, het normale gewicht van een egenjarig kind. Tot aan zijn verlijden had niemand in de ga- in dat de man vrijwel niets at. lij had bij aankomst in het huis an bewaring gemeld dat hij ve- etariër was, maar kreeg geen angepaste voeding. Het enige at hij at was fruit dat hij van ledegevangenen kreeg. iRONINGEN (NPA) - Neder- ïd krijgt komende zomer een Europese postzegelprimeur, tarvoor zorgt de Amerikaanse die voor het eerst in haar itale geschiedenis een lieuwe postzegel zowel in eigen id als in het buitenland ten loop houdt. Deze eerstedag ce- imonie geldt een VS-postzegel, lie 20 juli wordt uitgegeven ter gelegenheid van de 25ste ver- Advertentie) PANTALONS in alle maten 10% - 20% - 30% FINEST QUALITY garaeur volgende week in Brussel wordt gehouden. Clinton zei de Euro pese bondgenoten ervan te zul len verzekeren dat de Ameri kaanse belangstelling voor en betrokkenheid bij Europa en de Europese veiligheid onvermin derd is. Vooral in Europa bestaat de vrees dat de Verenigde Staten meer aandacht aan andere we relddelen. zoals Azië en Latijns- Amerika. zullen gaan besteden. „Zolang ik president ben. zal er een sterke Amerikaanse mili taire aanwezigheid in Europa zijn", aldus Clinton. „De econo mische en veiligheidsbanden met Europa zijn sterker dan ooit". Als bewijs van zijn belangstel ling voor Europa noemde Clin ton het feit dat hij dit jaar vier keer naar Europa komt. Behalve naar de NAVO-top van volgende week bezoekt hij Europa in juni bij de herdenking van de invasie van 1944. Daarna komt hij begin juli naar Napels voor de topcon ferentie van de G-7 en ten slotte is er een topconferentie van de landen van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa in Hongarije, later dit jaar. Behalve naar Brussel, gaat Clin ton volgende week ook naar Praag, waar hij de leiders van Polen. Tsjechië. Slowakije en Hongarije ontmoet. Daarna reist hij door naar Moskóu voor een topconferentie met Boris Jeltsin. Hij eindigt zijn eerste grote buitenlandse reis in Ge- nève voor een ontmoeting met de Syrische president Assad over het vredesproces in Midden- Oosten. Volgens de gevangenisdirectie sloeg niemand alarm omdat de schalen eten die de Gabonees in zijn cel bezorgd kreeg, leeg te rugkwamen. De man heeft het eten waarschijnlijk door het toi let gespoeld of aan een celgenoot gegeven. Hij deelde zijn cel met een zwakbegaafde Angolees die nauwelijks Frans sprak. Die sloeg geen alarm, evenmin als de bewakers. De Franse justitie neemt de zaak zeer ernstig op. Het open baar ministerie heeft een onder zoek gelast wegens het niet ver lenen van hulp aan een persoon in nood. Bonden van gevange nispersoneel grepen de tragi sche kwestie gisteren aan om te pleiten voor een herziening van het Franse penitentiaire sys teem. De Franse gevangenissen en huizen van bewaring puilen uit en volgens de vakbonden is er sprake van een chronisch per soneelstekort. jaardag van de landing van de eerste mens op de maan. Op deze zegel van 9,95 dollar (bij na 20 gulden) staan twee astro nauten afgebeeld, die op de maan een groet brengen aan de Amerikaanse vlag. De eerste ex emplaren van deze herdenkings postzegel worden op dezelfde dag uitgereikt op de ruimte vaartbasis Kennedy Space Cen ter in Florida en op de perma nente ruimtevaartexpositie Space Expo in Noordwijker- hout. Hier krijgt onder anderen prof. dr Wubbo Ockels. Neder lands eerste (en tot nu toe enige) ruimtevaarder, de zegels. Bin nenkort komen Amerikaanse PTT-vertegenwoordigers naar ons land om de details te bespre ken. De Amerikanen zorgen nog voor een stunt door enveloppen, voorzien van de maanlandings zegel en van diverse postale stempels, mee te geven voor een reis met het ruimteveer. Deze 'ruimtepost' zal aan verzame laars worden aangeboden. Al in 1983 werden 260.000 soortgelijke brieven meegegeven met het ruimteveer Challenger, die grif werden verkocht. De winst van een half miljoen dollar werd ge bruikt voor financiering van de wereldpostzegeltentoonstelling Ameripex '86. De Nederlandse PTT geeft 5 mei een postzegel van 90 cent uit ter gelegenheid van het maanlan dingsjubileum. Leden van het Zapatista Nationaal Bevrijdingsleger bij een 'wegblokkade' in de buurt van San Christobal de las Casas. foto EPA SAN CHRISTOBAL DE LAS CASAS (RTR/DPA) - De Indiaanse boeren in de Mexicaanse deelstaat Chiapas die in op stand zijn gekomen tegen de regering en rechten opeisen voor de inheemse bevol king, hebben zich dinsdag na gevechten met regeringstroepen teruggetrokken in de bergen. Onduidelijk is wat de rebellen van plan zijn: hun acties voortzetten of trachten te ontkomen aan verdere gevechten met het Mexicaanse leger. De opstandelingen, af stammelingen van de roemruchte Maya bevolking in de arme zuidelijke deelstaat, verlieten eerder de stadjes Altamirano en Ox Chuc. vertelden inwoners. Maandag trokken de Indianen zich terug uit San Cristobal de las Casas en Las Mar garitas. De situatie in Abasolo en Chanal del Carmen is niet bekend. De blokkades van de rebellen op de weg tussen San Cris tobal en Altamirano waren dinsdag ook verdwenen. Verslaggevers zeiden geen op standelingen te hebben gezien. Ook uit het naburige Ocosingo werden dinsdag ochtend nog sporadische vuurgevechten gemeld. Volgens de televisie hebben rege ringstroepen de stad nu in handen. Bij de botsingen zijn volgens officiële ge gevens sinds zaterdag 86 doden gevallen, maar deelstaat-functionarissen zeiden dat het aantal veel hoger ligt. Een ambte naar in Tuxtla Gutierrez zei dat daar mo gelijk al 150 regeringssoldaten zijn omge komen. Een opstandelingenleider die zich majoor Moises noemt, zei dat de groep een oud gouverneur van Chiapas in gijzeling heeft genomen. Absolon Castellanos Domin- guez. een voormalige leger-generaal en gouverneur van Chiapas van 1982 tot 1988, wordt „ergens in de jungle van La- condon" vastgehouden, meldde het offi ciële Mexicaanse persbureau Notimex. Het was niet duidelijk welke eisen de re bellen stellen voor zijn vrijlating. De naar schatting 600 tot. 2.000 rebellen noemen zich het Zapatista Nationaal Be vrijdingsleger, naar de vroegere revolutio naire leider Emiliano Zapata die begin de ze eeuw leiding gaf aan boerenopstanden. De rebellen beschuldigen de Mexicaanse regering van volkerenmoord en onder drukking en zeggen daarom een oorlog te zijn begonnen. Ze eisen dat land wordt te ruggegeven aan de boeren. Bedrijfsleven kan eis Andriessen niet aan BORGHAREN/VENLO (NPA) - Ongeveer honderd door de wa tersnood getroffen Limburgse bedrijven hebben zich aange- VOLENDAM/HOORN (NPA) - Zandzakken voor de deur, kleidijken om de ergste aanval len van het water te keren, het vee naar hoger gelegen land, de sluis extra stevig op slot en zo hard mogelijk pompen. Niets werd de afgelopen dagen in Hoorn en Vo- lendam nagelaten om een Noordhollandse wa tersnood te voorkomen. Het gevecht dat tien tallen brandweerlieden en gemeentewerkers met de waterwolf leverden, bleef een 'oefen wedstrijd'. Toen de wind gistermiddag draaide en de spuisluizen bij Den Oever en Kornwer- derzand voluit werden geopend, kon opgelucht worden ademgehaald. Het water zakte, met een snelheid van drie centimeter per uur. De Noordhollandse overstrominkjes begonnen bij Schardam waar campings en een natuurge bied door het hoog opgestuwde water werden verrast. Er spoelden gaten in de zomerkades en de eerste zandzakken werden aangerukt en •kleidijken opgeworpen. In Volendam be schermden bewoners van het Zuideinde hun huizen met planken en zandzakken tegen het water. Ook hier werd een dam opgeworpen. Gisteravond werd deze door werknemers van het Hoogheemraadschap verstevigd met 700 zandzakken. Uit voorzorg. -«s •sc. «Ji Het water in het Markermeer spoelt over zandzakken heen. meld voor een tijdelijke WW- uitkcring voor hun werkne mers. Dat hebben de Limburgse arbeidsbureaus en GAK's giste ren bekend gemaakt. Het gaat bij de honderd bedrijven om on geveer 1300 werknemers. Of zij hun normale inkomen krijgen, hangt af van wat hun cao daar over zegt. De belangenverenigingen van het Limburgse bedrijfsleven kunnen ondertussen niet vol doen aan de eis van Economi sche Zaken om vijf miljoen gul den bij elkaar te brengen voor de actie 'Ondernemers voor Onder nemers'. Alleen op die voorwaar de heeft Andriessen zich eerder deze week bereid verklaard ook vijf miljoen gulden beschikbaar te stellen om de ernstigste nood bij de door watersnood getroffen Limburgse bedrijven te lenigen. De Limburgse belangenorgani saties zijn nu van oordeel dat Andriëssen de afgesproken kop peling moet loslaten en 'zonder verdere voorwaarden' vijf mil joen gulden in een fonds moet storten. Volgens de samenwer kende belangenverenigingen is de landelijke actie via giro 777 voor particulieren een duidelij ke concurrent van de actie 'On dernemers voor Ondernemers', die een eigen gironummer heeft. Dat de dubbele hulpactie pro blemen oplevert, merkte een huisarts in Borgharen gisteren al. De man moest constateren dat de ruim dertigduizend gul den tellende schade in zijn zeven weken geleden opgeleverde spreekkamer en huisapotheek waarschijnlijk door niemand wordt vergoed. Het betreft geen 'particuliere eigendommen', ter wijl de huisarts ook via 'Onder nemers voor Ondernemers' niets kan claimen. Hij staat namelijk niet ingeschreven bij de Kamer van Koophandel In plaats van de door hemzelf opgegeven schade van 85.000 gulden, regi streerde de expert niet meer dan 29.300 gulden. aiKïff Ontslag De Belgische generaal Francis Briquemont vertrekt nog deze maand als bevelhebber van de VN-troepen in Bosnië. Brique mont heeft herhaaldelijk laten iveten met de hem ter beschik king staande middelen de Bosni sche bevolking niet afdoende te kunnen beschermen. De 59-ja- rige Belg volgde in juli '93 de Fransman Mo- O rillon op. w Werklozen Het wordt tijd dat er serieus wordt gedacht over het inzetten van langdurig werklozen voor maatschappelijk nuttige taken. Dit verkondigde voorzitter ir L. A.vanGeldervandeBrabants- Zeeuwse werkgevers vereniging dinsdag in 11 J zijn nieuwjaarsrede. Frank Arnesen Frank Arnesen blijft tot zijn pen sioen manager bij PSV. De Deen, gisteren aanwezig bij de wed strijd Oostkapelle - PSV. zegt nog geen verstand te hebben 'managen', „maar PSV ziet me als een talent." en WÊÊÊÊtmmmm WHmÊmmmitÊÊmmÊÊÊmÊÊÊÊÊÊm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. Goed idee na alle diners en llflafjes: stamppot (of'n boterham] met een echte, stevige, eerlijke, sappige rookworst. Maar dan ook wèl een beste! Van 100, 350 of 250 gram. De laatste nu extra voordelig. cn Echte Gelderse rookworst, verpakt, *1 /Q 250 gram 249±.I Zf Deze aanbieding geldt t/m zaterdag 8 januari a s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn NUMANSDORP (NPA/ANP) - Giinther Fricke. de 33-jarige di recteur van het in Zeeland. Noord-Brabant en Zuid-Hol land verschijnende adverten tieblad De Partikulier, wordt sinds de nacht van Oud en Nieuw vermist. De politie ver moedt dat de man slachtoffer van een misdrijf is geworden. In Frickes auto trof de recherche zaterdag een met bloed door drenkt kledingstuk aan. Een woordvoerder van de politie in Numansdorp zegt dat Fricke zaterdagochtend vroeg spoor loos verdween na een bezoëk aan café het Boothuis, gelegen aan het Hollandsch Diep. Nadat Fricke daar ruzie met een an dere gast had gekregen, bracht hij zijn echtgenote naar huis en keerde terug naar het Boothuis. Wat zich daarna precies heeft af gespeeld, is volgens de woord voerder een raadsel. Dinsdagavond heeft de politie via de televisie een getuigeno- proep gedaan. Daarin werd ge wezen op de opvallende verschij ning van de man: geheel in het zwart gekleed, met een witte stropdas. De politie heeft een re cherchebijstandsteam van acht tien mensen samengesteld. Over de identiteit van een 37-ja- rige inwoner van Numansdorp, die maandag in verband met de vermissing van Fricke is aange houden. wil de politie geen na dere mededelingen doen. De re cherche is inmiddels gestart met het verhoren van oud-medewer- <Advertentiei o.a. KOSTUUMS KOLBERTS in alle maten 1 10% 20% 30% 40% s kers van advertentieblad de Partikulier. Günther Fricke stond in Nu- mandsdorp en omgeving be kend als de bonte hond, omdat hij er een turbulente levensstijl op nahield. Meer dan eens liep hij in horecagelegenheden rond zijn woonplaats openlijk met een vuurwapen. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) «JA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving k 83.75 Naam; Voorletters: mAr Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 113214 300002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1