Israël schort overleg met PLO op 5,6% Dode door knoeien met vuurwerk BLOEMKOOL EN GEHAKT. Duizend kilometer file in Duitsland Para's springen nieuwe jaar in ">Y'"P V& 06-0331 9.99 Oh 4 WEKEN Crisis door verzet Arafat tegen eerdere afspraken Vrachtschip vermist op Atlantische Oceaan -rf Zk f Hakenkruisen op FNV-gebouw Zjirinovski dreigt Duitsland met oorlog VOOR 13,- Perioden met regen Veel bewolking en geruime tijd regen. In de middag een enkele opklaring. Krachtige tot harde zuidwesten wind. Temperatuur zes graden. 237e jaargang no. 1 Maandag 3 januari 1994 Losse nummers 1,50 Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Etten-Leur FOTO VERSCHOORE HAMBURG/BONN (DPA/AFP) - Zware sneeuwval heeft zon dag een enorme chaos op de Duitse wegen veroorzaakt. De verkeerscentrale van de poli tie meldde tegen de avond een totaal van duizend kilometer file. Bij botsingen door glad heid kwamen vijf mensen om het leven. Vooral Beieren en Niedersach- sen werden getroffen. Op de snelweg Salzburg-Ulm ont stonden in beide richtingen op stoppingen met een lengte van meer dan 250 kilometer. Tussen Hannover en Kassei was het verkeer over 70 kilome ter geblokkeerd. Het weer is in Duitsland volkomen in de war. Terwijl elders een dik pak sneeuw viel, bloeiden door ho ge temperaturen in delen van Hessen en Baden-Wurttem- berg al sneeuwklokjes en ston den fruitbomen in de knop. Sneeuwval en lawines hebben ook vakantiegangers in de Franse Alpen, met name in Val d'Isère en Tignes, een vlot ver trek uit hun ski-oorden belet. Velen zagen zich gedwongen tot extra overnachtingen om dat sommige passen waren af gesloten. Anderen konden slechts voetstaps vooruit. In allerijl werden schoolgebou wen en gymnastieklokalen voor gestrande toeristen inge richt. Het leger moest met zwaar materieel te hulp ko men. De Franse spoorwegen lieten treinen wachten om gestrande buspassagiers de gelegenheid te geven over te stappen. van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVTV - Israèl wil niet ver der onderhandelen met de PLO over zelfbestuur in de Gaza- strook en Jericho als voorzitter Jasser Arafat zich blijft verzet ten tegen vorige week in Cairo gemaakte afspraken. Premier Jitschak Rabin heeft een nieuwe ronde in het overleg over veiligheidsvraagstukken voor onbepaalde tijd uitge steld. De PLO ontkent dat er in Cairo bindende afspraken zijn gemaakt. Arafat heeft Israël het afgelopen weekeinde laten weten dat hij verschillende passages in het Goed begin PARIJS (DPA) - Het jaar 1994 begon wel erg fortuinlijk voor een anonieme Fransman: in de tweede trekking van de lotto bleek hij op nieuwjaarsdag alle zes getallen goed te hebben. Dat was kassa: een uitbetaling van 59.726.340 franc, wat neer komt op circa 20 miljoen gulden, zo heeft de lotto zaterdag meege deeld. HALIFAX (AP) - Een vracht schip met 36 bemanningsleden is zaterdag waarschijnlijk ver gaan in een storm in het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan, ongeveer 1.500 km ten oosten van Newfoundland. In het gebied zijn lichten waar genomen die mogelijk afkom stig zijn van reddingssloepen van het vermiste schip, de Ma- rika. Een tanker zoekt de omge ving af en andere koopvaardij schepen zijn onderweg om hulp te bieden. De Marika staat geregistreerd in Liberia en heeft een bemanning van Grieken en Filipijnen. De vrachtvaarder was maandag met een lading ijzererts uit Sept- Iles in Quebec vertrokken naar Europa, maar kwam zaterdag morgen in een storm terecht met tien meter hoge golven en wind snelheden tot 85 km per uur. Het schip zond zaterdagmorgen noodsignalen uit. Achttien opvarenden van een in Panama geregistreerde vracht vaarder worden vermist nadat het schip zaterdag voor de zuid west-kust van Japan zonk. Van de rond 30 bemanningsle den van de 6.676 ton metende Arctic Reefer werden er twaalf gered. De overlevenden zijn zes Filipijnen en vijf Grieken. Van de twaalfde man was de nationa liteit niet bekend. Zij werden door een in de buurt varend vrachtschip opgepikt. De hoogste rente van de VSB Bank. Vanaf f 25.000,- op de VSB HoogRendement-rekening. Op de Toprente-rekening 5,0% vanaf f 10.000,-. Volledige opnamevnjheid. Variabele rente. 'effectief rendement bi) ongewijzigde rente Kom langs of bel gratis VSB-BANK door de delegaties opgestelde werkdocument gewijzigd wil zien. Volgens Rabin komen zijn eisen neer op het openen van nieuwe onderhandelingen. „Dit is niet de manier om voor uitgang te boeken", zei de Israë lische premier gisteren. „Daar om willen we duidelijke ant woorden voor we het Taba-over- leg hervatten". In het Egypti sche Taba spreken Israel en de PLO over veiligheidsvraagstuk ken die te maken hebben met zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. Rabin zei ook dat hij in de toe komst alle onderhandelingsaf spraken op papier wil zien. om dat de Palestijnen niet zouden zijn te vertrouwen als het gaat om mondelinge overeenkom sten. De nieuwe eisen van Arafat heb ben betrekking op het beheer van de grensovergangen en de RHOON - Peter de Groot springt het nieuwe jaar tegemoet. Samen met acht andere parachutisten van de sky-divingclub The Flying Dutchman liet hij zich op acht kilometer hoogte, temperatuur 42 graden onder nul. uit een Cessna vallen. Na een record vrije val van twee minuten werd een een spandoek ontvouwd met een neiuwjaarsgroet. foto R. Sprangemeijer/ANP AMERONGEN (NPA/ANP) - Ou- dejaarsvuurwerk heeft in Ame- rongen een 25-jarige man het le ven gekost. Twee anderen raak ten gewond. Het is voor het eerst sinds jaren dat iemand om het leven komt door het knoeien met vuurwerk. Het uit Vlaaringen afkomstige slachtoffer probeerde kort na middernacht voor de tweede maal een enorme sierpijl aan te steken. Bij de eerste poging ging het stuk vuurwerk niet de lucht in, waarop de man zelf een nieuwe lont aanbracht. De pijl ontplofte direct na de ontste king in het gezicht van de Vlaar- dinger, die op slag dood was. Twee vrienden van het slachtof fer (27 en 30 jaar) raakten ge wond aan gezicht en handen, waarvoor ze kort zijn behandeld in het ziekenhuis in Bennekom. Ze maakten deel uit van een groep mensen uit Vlaardingen. die even buiten Amerongen op kampeerboederij De Blauwe Schuur bij sportpark De Burg wal de jaarwisseling vierde. De sierpijl, die was gekocht in België, mag volgens woordvoer der Henk Timmer van het poli tiedistrict Heuvelrug normaal gesproken alleen door een des kundige worden afgestoken. „Het is het soort vuurwerk dat met grote festiviteiten wordt af gestoken. De vuurpijl was een pijp met een lengte van 70 centi meter en een doorsnede van 10 centimeter. De enorme knal die tot de dood van de Vlaardinger leidde had eigenlijk hoog in de lucht moeten plaatsvinden", al dus Timmer. De vuurpijl was niet volgens de Nederlandse normen goedge keurd. België is een belangrijke leverancier van illegaal vuur werk. Vanaf oktober rijden han delaren de grens over om vuur werk te kopen, omdat in die pe riode nog niet wordt gecontro leerd. Het vuurwerk wordt door gaans in cafés en sportkantines aan de man gebracht. Ondanks het dodelijke ongeval, een dode door een steekpartij in Rotterdam en ernstige onge- reldheden in diverse plaatsen in ons land. waarbij de politie waarschuwingsschoten afvuur de. noemt de politie het een over het algemeen rustig verlopen jaarwisseling. In de regio Rotterdam-Rijn mond raakten tal van mensen min of meer ernstig gewond als gevolg van steek- en schietpar tijen. brand en vuurwerk. Een 20- jarige inwoner van Utrecht ver loor in Spijkenisse een hand door een zelfgemaakte vuur- werkbom. In Oud-Beijerland raakte iemand een voet en mo gelijk een deel van zijn been kwijt. In Ouddorp kreeg een in woner een vuurpijl in zijn keel. Een 15-jarige jongen uit Leeu warden raakte zondagmiddag slot zie pagina 3 kolom 7 Bloemkool, per stuk Gehakt halfom half, 1.5 kilo albert heijn Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 januari as. u_u«i»rv ,s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Daar kom je verder mee. Een van de leuzen op het FN V-gebouw. foto Hans Steinmeijer/ANP AMSTERDAM (NPA/ANP) - Het hoofdkan toor van de FNV in Amsterdam is het afgelo pen weekeinde beklad met hakenkruisen en racistische leuzen. Het is volgens een woordvoerder van de vak centrale nog onduidelijk wie hiervoor verant woordelijk is. De FNV vermoedt dat de leuzen te maken hebben met de actieve stellingname van de vakcentrale de afgelopen maanden te gen extreem-rechts. In december royeerden de Vervoersbond en Industriebond van het FNV twee kaderleden, die lid waren van de CD. Vorige week woensdag trok de CD van leer te gen de FNV in een televisie-uitzending voor po litieke partijen. De partij verweet de vakcen trale in felle bewoordingen een gebrek aan vrij heid van meningsuiting. Volgens FNV-voorzitter Johan Stekelenburg is er binnen de FNV geen ruimte voor diegenen die vrijheid van meningsuiting misbruiken. Euro Disney De toekomst van het zwaar noodlijdende amusementspark Euro Disney wordt steeds zwar ter. De president van grootaan deelhouder Walt Disney. Mi chael Eisner, sluit zelfs niet uit- dat het Franse 'tweede huis' van Mickey Mouse en Donald Duck wordt gesloten. Voor ruim 10.000 werknemers zou dat ontslag be tekenen. In het afgelopen boek jaar 1992193 leed het pretpark een verlies O van 1,6 miljard giddenO omvang van het autonome ge bied Jericho. De PLO-voorzitter wil dat er een internationale troepenmacht - met Amerikagji- se deelname - en een Palestijnse politie-agent worden gestatio neerd op de bruggen over de Jor- daan. Israël is daar tegen omdat de aanwezigheid van de Pale stijn zou kunnen worden uitge legd als een symbool van Pale stijnse soevereiniteit. Arafat wil ook dat de enclave Je richo wordt uitgebreid tot aan de Jordaan in het oosten en de Dode Zee in het zuiden. Jordanië De PLO is niet alleen in aanva ring gekomen met Israël, maar ook met Jordanië. Koning Hus sein zei gisteren dat Arafat tot morgen de tijd heeft, om het overleg over politieke coördina tie te hervatten. Jordanië heeft onlangs de import van land bouwproducten van de Westelij ke Jordaanoever stopgezet als een manier op druk uit te oefe nen op de PLO. Hussein is vooral geirriteerd geraakt door het uit blijven van Arafats goedkeuring voor een economische overeen komst die Jordanië al twee maanden geleden met de Pale stijnen heeft bereikt. 06-storing ROTTERDAM (ANP) - Door een computerstoring in de 06- nummercentrale van de PTT in Rotterdam waren vanaf zater dagochtend half zeven tot zater dagmiddag twee uur vrijwel geen 06-nummers bereikbaar. Het landelijk alarmnummer 06- 11 bleef nog wel te bellen evenals het inlichtingennummer van de telefoondienst. Door de storing werden volges de PTT veel servicediensten van bedrijven getroffen. Jaarwisseling Zeeland kende een redelijk rus tige jaarwisseling die echter ge-, paard ging met enkele ernstige incidenten. In Yerseke iverd een agent ernstig mishandeld door een grote groep Yersekse jonge ren en in 's-Heer Hendrikskvide- ren werd een automobilist door een kogel in zijn been getroffen. Voor het overige bleef het bij en kele vechtpartijen, vernielingen en balda- C digheden. %J Rob Simon Op het tennistoernooi te Goes bleek er geen kruid gewassen tegen Rob Simon. De Zeeuws- Vlaming besliste ook de finale tegen Marcel Schouw ruim in zijn voordeel: 1 6-3 ■MHNMMBRa Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13 en 15. van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN - De Russische rechts- extremist Wladimir Zjirinovs ki heeft de Duitsers met oorlog en een 'totale vernietiging' ge dreigd als hij in Moskou aan de macht komt. Dat meldde de krant Welt am Sonntag zondag. De krant beroept zich op band opnamen van de Duitse ge heime dienst die op 29 decem ber in de Bulgaarse hoofdstad Sofia zijn gemaakt toen Zjiri novski van een Duitse diplo maat te horen kreeg dat hij niet welkom is in de Bondsrepu bliek. De Duitse regering wilde zondag geen details verstrekken maar een woordvoerder bevestigde wel in grote lijnen het bericht van Welt am Sonntag. Zjirinovksi had zijn dreigemen ten geuit op het vliegveld van Sofia toen hij naar de Duitse hoofdstad Berlijn wilde vertrek ken nadat hij Bulgarije was uit gewezen. Tegen de Duitse diplo maat zei de Rus dat hij de be trekkingen met Duitsland zou willen verbreken en dat de nog ongeveer 30.000 in Duitsland ge stationeerde Russische solda ten niet zouden worden terugge trokken. Zjirinovski verklaarde dat als hij aan de macht kwam, 300.000 mi litairen op Duits grondgebied gelegerd zouden worden om her stelbetalingen voor de schade uit de Tweede Wereldoorlog af te dwingen. De gebouwen die de Russen in de ex-DDR hebben Douanier in Amsterdam doodgeschoten AMSTERDAM (ANP) - Een 44- jarige douanier is zondagavond in Amsterdam om het leven ge komen door een schietpartij met twee inzittenden van een auto. De man werd door een ko gel in de borst getroffen. Eén inzittenden van de auto werd in een been geraakt en werd aangehouden. Volgens de politie weigert hij zijn naam te noemen. De tweede man is nog voortvluchtig. De schietpartij vond plaats in de omgeving van het voormalig Wilhelmina Gast huisterrein. Het vuurgevecht volgde op een achtervolging die dwars door de stad voerde. De douanerecher che voerde een routinecontrole uit op een Colombiaans vracht schip in het westelijk havenge bied. gebouwd wil Zjirinovski ter be schikking stellen van Russische industriëlen. Besluiten van de Duitse regering zoals de weige ring van een visum voor hem, kunnen volgens woedende Rus tot een derde wereldoorlog en de totale vernietiging van Duits land leiden. De diplomaat uit Bonn die hem vertelde dat hij Duitsland niet in kwam. kreeg te horen dat hij 'op korte termijn geliquideerd' zou worden. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden; JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1