JL T0T50% Wateroverlast lijkt af te nemen 3 a Redders terug in Zeeland: het leek een beetje op 1953 Kerstmis in waterland Russische terroristen laten gijzelaars vrij >imtxère den en gewonden or explosies in )lle kathedraal iii///jllvanLeest ctie speelgoed voor apens is een succes Kok belooft meer steun Evacués wacht troep bij thuiskomst OPRUIMING Melka l (ie club) STEUTEL KORTINGEN VANAF NU Wisselvallig weer genoegend veel bewolking met nog fen toe lichte regen en natte sneeuw, inoordenwind is zwak tot matig. De 'mperatuur rond 3 graden. 5e jaargang no. 304 andag 27 december 1993 se nummers 1,50 Wie maakt de leukste wenskaarten van uw kleurennegatiet binnen 1 uur vanaf 99 cent? luist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO VERSCHOORE >v Treinongeluk Door een botsing tussen een per sonenwagen en een trein vlak bij station Zaandam is vrijdag avond één treinpassagier om het leven gekomen en raakten elf mensen gewond. De politie stelt een strafrechtelijk onder zoek in naar de 55-jarige be stuurder van de auto die het ongeluk ver- JC oorzaakte. w Fusie ZWN Streekvervoerder ZWN kan ver moedelijk toch per 7 januari be sluiten tot fusie met West-Neder land. Volgens een delegatie de ondernemingsraad is de iverk- gelegenheid veilig gesteld, even als het voorzieningen niveau van het Zeeuw- Tf se openbaar vervoer M Velzeboer Nationaal kampioene Monique Velzeboer is vier dagen na haar val tijdens een trainingskamp in Font-Romeu volledig verlamd aan beide benen. Bij haar val heeft de 24-jarige shorttrackster uit Oud-Ade een cervi- cale dwarslaesie opge- C lopen. I "kJ Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Provincie: 7, 9 en 11; Sport: 13, 15, 17 en 19. van onze correspondent MOSKOU - De vier terroristen in Rusland die twaall' kinderen gijzelden, zijn zondag met tien miljoen dollar gevlucht. Zij landden 's avonds met een heli kopter in de stad Makhachkala in de deelrepubliek Dagestan. Daar lieten ze hun twee laatste gijzelaars, de piloten, vrij. De terroristen vertrokken gis termiddag vanuit Mineralnye Vodi. ten noorden van het Kau- kasus-gebergte. Daarvoor lieten zij drie van de vijf resterende gij zelaars vrij, twee jongens en een buschauffeur. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken was het kwar tet van plan via tussenstops de 1600 km lange route naar het einddoel Teheran te overbrug gen. Van Dagestan zouden ze naar de republiek Tsjetsjenië vliegen en daarna naar de Azer- beidzjaanse hoofdstad Bakoe. Daar moet opnieuw brandstof VERKOOP TENTOONSTELLING Schilderijen door Niek v. d. Plas Elke dag van maandag t/m zaterdag 14.00 tot 17.00 uur leVerdieping. Houtkaai 9, Middelburg. A. I. Verhage Kunst- en antiekveilingen 01180-27639 worden ingenomen voor de laat ste etappe, over de Kaspische zee naar Iran. De terroristen overvielen vrij dag een school in Rostov. Ze na- -f- men twaalf kinderen, hun onder wijzeres en later nog een chauf feur en een militair in gijzeling. Na onderhandelingen kregen ze een helikopter tot hun beschik king. - Vervolgens begon een uitput tingsslag met de autoriteiten. Eerst vlogen de vier naar Kras nodar. driehonderd kilometer zuidelijk van Rostov. Daar eis ten zij een vliegtuig om naar Iran te gaan en tien miljoen dollar losgeld. In Mineralnyje Vodi kre gen zij het gevraagde geldbe drag. Zij lieten daarop vijf meis jes en twee jongens vrij. Gister middag volgden nog twee jon gens en de chauffeur Advertentie SHIRTS 2 stuks98,- DAMESMODE, PARAPLU'S EM ACCESSOIRES ANGE DELFT 16MIDDELBURG Vanaf vandaag 13.00 uur OPRUIMING Lange Vorststraat 12 Goes tel. 01100-27607 AO (RTR/AFP) - In de Fili- n zijn op tweede kerstdag vier doden en 119 gewon- [evallen door de explosie Irie bommen tijdens een imis in de San-Pedroka- aal in Davao op het zuide eiland Mindanao, iester die de mis las, Leo- Dublan, zag plots een gra- of iets vergelijkbaars uit jvleugel op het altaar afrol- Mijn stem stokte in mijn ik kon alleen nog maar ge- naar de mensen dat zij n de banken moesten dui- eerste explosief ontplofte voor het altaar, onmiddel lijk gevolgd door eenzelfde ont ploffing midden in de kerk en een bij het portaal. Dodelijke scherven van de explosies scho ten door de menigte gelovigen. Paniek brak uit. De mensenmas sa stortte zich naar de uitgan gen, zware houten banken om- vertrappend. In een pad bleef een vrouw, dood, achter. Op paaszondag in 1981 vielen door zo'n zelfde aanslag in de ka thedraal zeventien doden. Op Mindanao vechten moslim rebellen al lang om afscheiding van de Filipijnen, maar zijn ook communistische guerrillastrij ders actief. Advertentie Advertentie MARKT yVV 7/1 COMPACT DISCS Middelburg, Lange Delfl 57, tel. 01180-38913 LO (GPD) - De waterover- in het zuiden van Neder- jijkt over zijn hoogtepunt In Limburg keerden tij- het kerstweekeinde de eer van de in totaal 12.000 eva terug naar hun huizen. In len-Nederland wordt nog Is gewerkt aan het verster- van zwakke plekken in wa- >ringen, maar de water- ppen van Noord-Brabant, erland en Utrecht gaan er uit dat het waterpeil niet al jel meer zal stijgen. Minis- Lok (financiën) verklaarde ren dat het kabinet meer zal uittrekken voor de itoffers van het water dan irder toegezegde 15 miljoen en. ir gelapt moet worden, zal de rijksoverheid niet tlauw zijn", zo zei Kok bij een bezoek van een PvdA-delegatie aan Venlo en Tegelen. Het provinciebestuur en de Limburgse land- en tuin bouworganisaties gaan er van uit dat de totaal schade als ge volg van het wassende rivierwa ter ruim boven de 100 miljoen gulden zal uitkomen. Schade die in veel gevallen niet is verze kerd. Toezeggingen Minister Bukman verklaarde tij dens de kerstdagen dat bedrij ven niet kapot mogen gaan door de watersnood. Inmiddels is een reeks toezeggingen binnen ge komen voor financiële steun aan bedrijven en burgers. Het Ram penfonds heeft de watersnood in YORK (AFP) - Om het zo geerde poppenhuis voor dochtertje te kunnen ko- heeft de Newyorker José, erder anoniem wil blijven, halfautomatische pistool ag voor Kerst bij de politie •verd. Het wapen, dat hij iren „voor de zekerheid" everde hem 75 dollar plus egoedbon voor speelgoed aarde van honderd dollar uimschoots genoeg voor oppenhuis dat hij anders ad kunnen betalen. leelgoedbon was een idee e 14-jarige Fernando Mat- lij overreedde zijn vader, landelaar uit Manhattan, izend dollar uit te trekken voor de ongewone ruil: een speelgoedbon tegen inlevering van een wapen. Ook enkele speelgoedketens stortten geld in het fonds. Het aanbod gold voor iedere in woner van het 34e district, een slechte buurt van New York. Tot grote verbazing van de politie werkte het plan. Zaterdagmid dag waren al 299 wapens van de meest uiteenlopende soorten bij de politie ingeleverd. De speelgoedbon kwam boven op het gebruikelijke geldbedrag dat de Newyorkse politie uit keert bij inlevering van een wa pen en dat varieert van 25 dollar voor een geweer tot 75 dollar voor een halfautomatisch wa pen. waterstaat. De grootste proble men waren er het afgelopen weekeinde in het Limburgse plaatsje Gennep. Ongeveer 1400 hectare land tussen Gennep en Mook kwam onder water te staan. Het oude centrum van Gennep kon ter nauwernood aan de ramp ontsnappen. Dijken Evacués uit Gennep. Ottersum, Borgharen en Itteren zijn weer teruggekeerd. Zij troffen een on- beschrijvelijke bende aan in hrm ondergelopen huizen en boerde rijen. Burgemeesters van de Maas-gemeenten komen van daag bijeen om te praten over het opruimen van de troep, eventueel met inzet van militai ren. Op tal van plaatsen in het zuiden van het land werden dij ken voor al het verkeer afgelo- ten. Niet alleen om ramptoeris me te voorkomen, maar ook om de dijken te ontlasten. In Arnhem, Nijmegen en veel dorpen langs de rivieren kwa men kaden en straten onder wa ter te staan. In praktisch alle ge vallen bleef de overlast daartoe beperkt. De grootste vrees voor dijkdoorbraken in Gelderland was bij het dorp Heerewaarden, in het westen van de Betuwe, waar Maas en Waal bij elkaar ko men. De, toegang tot het dorp werd op kerstavond afgesloten. IJssel Waterbeheerders langs de IJs sel, waar het waterpeil het afge lopen weekeinde fors is geste gen. noemen de situatie proble matisch. Als de wind vanuit het Noordwesten gaat waaien met win racht 7 a 8 dan dreigt vo .al bij en in Kampen grote wateroverlast. In die stad wordt vandaag de hoogste waterstand verwacht. MOOK (ANP) - Terwijl in en rond het dorp 800 hectare onder water staat, gaan zaterdag ve len ter kerke in het Noordlimburgse Mook. Elfhonderd inwoners van Mook zijn uit hun huizen verdreven. Dat overkwam ook 2.700 mensen in het naburige Gennep. In Gennep bereikte het water zaterdag een hoogste stand van 12.94 meter, terwijl in Mook maximaal 12.00 meter is genoteerd. Daarmee zijn de records van 1926 vrijwel geë venaard. „Toen was de Maas nog ongekanali- seerd. Sindsdien nam Rijkswaterstaat vele maatregelen en kwamen allerlei werken tot stand. Daarom dacht iedereen dat die record stand nooit meer zou voorkomen", aldus bur gemeester Berger. Hij stelde gisteren dat de hoogste staat van paraatheid de komende dagen blijft gehand haafd. „De waterstand is nog altijd 12.87 me ter. Normaal gesproken moet de Maas nu elke dag 10 centimeter zakken, maar het lijkt erop dat vanuit België een nieuwe hoos water aan komt", zegt Berger, foto Arthur Bastiaanse/ANP. Noord-Korea zou kernbom bezitten NEW YORK/PEKING (UPI/ RTR) - De Amerikaanse buiten landse inlichtingendienst CIA heeft president Clinton in een rapport laten weten dat Noord- Korea waarschijnlijk een of twee kernbommen heeft ont wikkeld. Dit is zondag vernomen van functionarissen in de inlichtin genwereld in Washington. Het Witte Huis zelf en het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington weigerden zondag com mentaar. De New York Times haalde niet bij naam genoemde functiona rissen van de regering Clinton aan dat het geheime rapport aan het Witte Huis wordt gesteund door vrijwel alle inlichtingenin stanties. Alleen deskundigen van het ministerie van buiten landse zouden twijfelen aan de juistheid van de analyse. Zij me nen dat Noord-Korea niet ge noeg materieel heeft om pluto nium te winnen uit brandstof staven van kerncentrales. zie ook pagina 5 van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Tegenstrij digheden. Surrealistische beel den. Paniekerige mensen. Het zijn ervaringen, die drie leden van de Middelburgse Van Dix- hoornbrigade vorige week op deden bij evacuatiewerkzaam heden in het overstroomde Lim burg. Vrijdagavond kwamen ze thuis. Letterlijk wel te ver staan, met hun gedachten zitten de redders nog dagelijks in het wassende water, ,,'t Is daar nog één grote ellende. We zijn heel dicht in de buurt geweest van hoe het hier geweest moet zijn in '53." Een vijftiental leden van de Van Dixhoornbrigade kan bij over stromingen door de landelijke bond opgeroepen worden om bijstand te verlenen bij evacua ties. ,,'t Was een hele ervaring", blikt Leo Wolterman terug. „Ja ren train je ervoor, maai- ik merk nu dat dat toch een oefening was. hoe serieus ook. Ik merk nu ook dat steeds flarden terugko men. die je moet verwerken. Ik zie nog steeds een stapel droog brandhout, terwijl een open haard onder water stond. Mijn ouders hadden walnoten ge kocht voor de Kerst. Op dat mo ment moest ik terugdenken aan een kist walnoten die ik zag ronddrijven." Wolterman arriveerde samen met Chris Simons en Peter-Kees Verbuys woensdagmiddag in het crisiscentrum in Venlo. 's Avonds werden ze met hun vlet al ingezet in Baarlo en in Kessel. Een plaatselijke brandweerman begeleidde hen op hun tocht door de immense watermassa. „Je ziet dan coniferen, waarvan nog maar tien centimeter boven water uitsteekt." Tijdens hun eerste actie, haalden ze een boe renechtpaar uit een ondergelo pen hof. „Die mensen waren he lemaal overstuur." Ook een elektro-inonteur, die op een an dere boerderij een noodaggre- gaat aan het installeren was maar verrast werd door het op komende water, was blij de Mid delburgse redders te zien. „Per evacuatie, ben je gauw een uur bezig", weet Simons zich te her inneren. „Je moet. zeker op het platteland, hele lange afstanden afleggen." Bizarre beelden Simons ziet nog steeds beelden voor zich van een echtpaar van 93 en 84 jaar oud, huilend op zijn rug, die hij uit een boerderij red de. „Toen ik die vrouw in de boot tilde en steun zocht bij een auto, zakte die auto zo weg. Die dreef gewoon in het water!" Bizar von den de redders de enorme tegen strijdigheid in het rampgebied. Terwijl andere mensen have en goed moeten verlaten, werden in hoger gelegen gebieden kerst boodschappen gedaan of ston den mensen ramen te lappen. „Ik kan me dat ergens ook wel voorstellen. Pas als de elektrici teit wegvalt en de telefoonver binding is verdwenen, raken piensen in paniek", zegt Simons. Uiterst merkwaardig was ook de situatie in een flat in Venlo. Op de begane grond stond het wa ter. terwijl een paar verdiepin gen hoger mensen met een fles bier op tafel naar RTL4 keken. Blij verrast waren de Middel burgse redders door de reactie van slachtoffers. „Zelfs als men sen tot- hun knieën in het water stonden, was het: 'Zal ik eerst 's een bakkie koffie zetten'." Wat ze ook nooit zullen vergeten zijn de ramptoeristen. Simons: „Je ziet mensen foto's en videofilms maken van andersmans ellende. Het liefst zou je die mensen weg schoppen." Advertentie Limburg tot nationale ramp ver klaard en stelt zich gerant voor drie miljoen gulden. Onder de naam 'De Overstroming' kan op girorekening 777 geld worden overgemaakt aan het Rode Kruis. De Europese Commissie heeft 1.1 miljoen gulden toege zegd. Ook staan er in Limburg verschillende benefietconcerten op stapel. De hoge waterstand in de Maas lijkt over zijn hoogtepunt heen,. Overal in Limburg zakt het wa terpeil, zij het langzaam. Toch is het nog mogelijk dat in Noord- Limburg mensen moeten wor den geevacueerd, aldus Rijks-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1