Delen van Limburg rampgebied Milieudoelstellingen ook met energieheffing niet haalbaar kleintjes Irouw zit half uur ast in telefooncel losnische moslims wichten niet voor bd tegenstanders Maij bezoekt overstroomde gebieden Viering val Ceausescu Senaat akkoord met nieuwe ziektewet grootscheepse evacuatie in voorbereiding Opheffingsverkoop Nu 10-50% KORTING DE VOORDELIGE KEUS! Koud, nat, veel wind Toenemende bewolking gevolgd door regen. Krachtige, aan zee stormach tige zuidwesten wind, ruimend west. Temperatuur 5 graden. 36e jaargang no. 301 foensdag 22 december 1993 osse nummers 1,50 MAASTRICHT (GPD/ANP) - irote delen van de gebieden mgs de Maas in Zuid- en Mid- ■Limburg zijn gisteren van- tge de overstromingen tot ynpgebied verklaard. Hulpin- anties bereiden grootscheep- gevacuaties voor van de inwo- in de geïsoleerde dorpen jjrgharen en Itteren. Ook de- van Duitsland, België en frankrijk zijn zwaar getroffen. Duitsland heeft het water «ds vijf slachtoffers geëist. ;Limburg zijn eenheden van de shtmacht, marine en land- acht ingezet. De situatie is der ate ernstig dat het Rode Kruis Ét speciale gironummer 777 eft. opengesteld. De water and van de Maas bereikte van- cht om 02.00 uur in Borgharen a hoogte van 45.85 meter. Op it moment werd 3050 kubieke eter water per seconde afge- erd. Alleen in 1926 werd een gere stand bereikt, listermorgen zijn inwoners van irgharen en Itteren op éigen ezoek geëvacueerd. De dorpen iren toen al onbereikbaar. Vrachtwagens onderhielden pendeldiensten, maar die moes ten tegen de avond gestaakt worden omdat het door de hoge waterstand onveilig was om nog langer over de overstroomde en soms gedeeltelijk weggespoelde wegen te rijden. Met inzet van 130 mensen ver bonden aan brandweer, pu blieke werken, Rode Kruis, leger en vrijwilligers werd gewerkt aan het in veiligheid brengen van de bewoners en het redden van de huisraad. Schade De geëvacueerde bewoners zijn opgevangen in een Maastrichtse sporthal. Volgens commissaris der koningin Van Voorst tot Voorst was er vannacht nog geen sprake van accuut levens gevaar. De schade loopt in de miljoenen. In veel woningen zijn stroom en telefoon uitgevallen. De commissaris besloot na een helikoptervlucht de hulp van het leger in te roepen. Eenheden van de Koninklijke Luchtmacht en de marine leverden drie heli- [EN HELDER (GPD) - Een vrouw uit Kerkrade heeft gisteren dgetijd opgesloten gezeten in een telefooncel op de marinekazer- K in Den Helder. Zij was naar de marinestad gekomen om haar lichter op te halen van het bevoorradingsschip Zuiderkruis. belde vanuit de telefooncel haar man op om te vertellen dat ze Ml was aangekomen. Toen zij de cel wilde verlaten kreeg ze tot :jischrik de deur- niet meer open. Iemand had zijn auto net even te sht bij de telefooncel geparkeerd. De vrouw belde opnieuw haar mdie vervolgens de Koninklijke Marechaussee waarschuwde. Na- ade auto was weggehaald kon de vrouw, die een half uur had vast- Esten, eindelijk haar dochter in de armen sluiten. De automobilist to?een standje. enonze correspondent iENÈVE - De Bosnische dele- plie onder leiding van presi- ient Alija Izetbegovic leek gis- ttavond niet bereid in te gaan peen Servisch-Kroatisch aan- lod van enkele procenten meer (randgebied, ondanks sterke Irak van bemiddelaars Lord )wen en Thorvald Stoltenberg. Deze twee heren staan aan de tint van de agressors", aldus a verbitterd lid van de Bosni- the regeringsdelegatie. „Wij ei- gn voor onze toekomstige mos- Kiezen ander iiekenfonds makkelijker den HAAG (GPD) - Staatsse- setaris Simons (volksgezond- *id) zal de ziekenfondsen hingen om verzekerden die aar een ander fonds willen 'verstappen, daartoe vanaf 1 ja- ïiari 1995 in staat te stellen. Formeel hebben verplichtver- «Kcrden sinds vorig jaar het Wht hun eigen ziektekosten- Wzekeraar te kiezen. k fondsen houden echter strikt aan de officiële, lange op- Ktermijnen om hun verzeker en zo lang mogelijk vast te hou- ïn. Daardoor dreigde de situa- dat de overstappers tot 1 ja- 1996 moesten wachten fordat zij vrij waren om te ver aderen. De VVD kapittelde Si- daar gisteren tijdens het ^enuurtje over en vroeg hem •iegrijpen. Het gaat om de gro- groep verplichtverzekerden op 31 december 1991 bij een ïkenfonds stond ingeschreven a die sinds die datum niet van toekeraar veranderd is. De Zomermode '93-'94 NIJ (al) met geweldige kortingen. (om het ivarm van te krijgen...!) Lange viele 11 -13. 4331 LR Middelburg. kopters en boten om mensen in nood te helpen. De landmacht leverde troepen voor hulp bij de pendeldiensten en het verstevi gen van dijken. Er arriveerden tevens zes boten van brandweer en politie. Een groot probleem vormt het landen van de helikopters in de geïsoleerde gebieden. De door weekte bodem is vrijwel onge schikt als landingsterrein. In Maastricht bleef de overlast be perkt tot enkele ondergelopen kelders en straten die blank stonden. In de Maasdorpen Geulle, Meers en Nattenhoven dreigden de dij ken te overstromen. Daar wer den de hele dag voorbereidingen getroffen om doorbraken te voorkomen. In Meers was de toe stand zo nijpend dat militairen met zandzakken werden opge roepen. De dijken moesten onge veer twintig centimeter ver hoogd worden over een lengte van een kilometer. De klus moest geklaard zijn voor 02.00 uur 's nachts, omdat dan de hoogste waterstand werd ver wacht. In Roermond is de kade onder de Maasbrug onbegaanbaar. Huizen en winkels in aangren zende straten zijn gebarrica deerd met zandzakken. Burge meester H. Kaiser sloot een dijk doorbraak niet uit. „De grote wateraanvoer uit Frankrijk en de Ardennen duurt nu al meer dan een week. En door de lang durige regenval hier zijn land en dijklichamen volgezogen als een spons", aldus Kaiser. Duitsland Intussen spreken Belgen en Duitsers over de overstroming „van de eeuw". Zij vrezen een nog grotere ramp door de voor spelde regenval in de komende dagen. Het zuiden van België, het zuiden en zuidwesten van Duitsland en Noord-Frankrijk zijn het zwaarst getroffen. De overstromingen in het Duitse Saargebied waren de ernstigste in honderd jaar, die in België wa ren de omvangrijkste in zestig jaar. In de buurt van Luik, bij de Nederlandse grens, was het vo lume van de Maas bijna tien keer groter dan normaal. In Duits land kostte het slechte weer aan zeker vijf mensen het leven. Van Wallonië en Rheinland- Pfalz tot in Beieren liepen ste den onder water. Vooral Charle roi, Dinant, Saarbrticken en Cham in Beieren aan de grens met Tsjechië zijn getroffen. Ook talrijke landbouwgronden lie pen onder water, veel dorpen raakten afgesloten van de bui tenwereld. limstaat een leefbaar stuk land, niet wat extra ontoegankelijke bergruggen". De moslims staan meer dan ooit met de rug tegen de muur, voor al nu de Bosnische Kroatenlei- der Mate Boban en zijn Servi sche tegenspeler Radovan Ka radzic gisteren een tactisch ak koord bereikten voor een poli tieke regeling. Deze saamhorig heid had duidelijk ten doel de moslims de wind uit de zeilen te nemen bij de cruciale confronta tie met de twaalf EU-ministers van buitenlandse zaken, van daag in Brussel. Met name Lord Owen tracht de moslims „voor hun eigen best wil" tot inschikkelijkheid te be wegen, gezien het risico van een gezamenlijk Servisch-Kroatisch eindoffensief tegen de gemoti veerde, maar zwak bewapende moslimstrijders. „Wij bieden Izetbegovic nu een derde van het hele grondgebied van Bos- nië-Herzegowina plus facilitei ten in de Kroatische havens Plo- ce en Rijeka", aldus de Bosni sche Kroatenleider Boban. „Als hij daarmee geen genoegen neemt, kan hij ook een kust strook van 14 kilometer krijgen ten zuiden van Dubrovnik". Dit laatste Kerstcadeautje werd door de moslims als „volledig frauduleus" van de tafel ge veegd, omdat de bedoelde zone van Pravlaka door 120 kilometer onbegaanbaar bergland is ge scheiden van de moslimstaat. De moslim-delegatie hield tot gisteravond laat vast aan de ha venplaats Neum, vlak bij Ploce, een gebied dat trouwens Bos- nisch grondgebied was totdat het vorig jaar door de Kroaten werd bezet. Hoe de twaalf Euro pese ministers deze knopen moeten doorhakken was na de zoveelste patstelling in Genève allerminst duidelijk. Hulpverleners controleren in Itteren huizen op achtergebleven bewoners. foto Herman Pieterse/ASNP DEN HAAG (ANP) - Minister Maij (verkeer en waterstaat) wil nog deze week in Zuid-Limburg de gevolgen van de waterover last in ogenschouw nemen. Zij vindt de situatie ernstig, maar spreekt nog niet van een rampgebied. Als het water in de Maas weer is gezakt, wil Maij nagaan of er maatregelen moeten worden genomen. Welke dat zijn. kon ze nog niet aangeven. Dinsdagavond was nog niet duidelijk wan neer Maij de getroffen gebieden gaat bezoeken, maar hoogst waarschijnlijk slaagt ze er pas vrijdag in naar Itteren en Borgha ren te gaan. Ze zal daarover nog overleg plegen met minister Da- les van binnenlandse zaken. DEN HAAG (GPD) - Minister Alders (milieu) acht een ener gieheffing „onontkoombaar" om de milieudoelstellingen uit het Nationaal Milieubeleids plan te halen. Alders zei dat gis teren tijdens de presentatie van het tweede Nationale Milieube leidsplan (NMP 2). Maar uit on derzoek van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIVM) blijkt dat zelfs mèt een energieheffing de milieudoel stellingen niet gehaald zullen worden. Ook bijna alle andere milieudoe len (minder verzuring, minder lawaai-overlast. bescherming ozonlaag) die het kabinet zich in het eerste milieuplan had ge steld. zullen niet gehaald wor den, voorspelt het RIVM. Daar voor biedt het NMP 2 „onvol doende inspanningen". Een aan tal concrete maatregelen uit het vuistdikke NMP 2 zijn: een mi lieukeur voor personenauto's, schonere vrachtwagenmotoren, meer bouw- en sloopafval herge bruiken in plaats van storten, extra bosaanplant, isolatie en consumentenvoorlichting. De provincies en gemeenten, die het beleid grotendeels moeten uitvoeren, vinden de plannen BOEKAREST (AP) - Onge veer 10.000 Roemenen her dachten dinsdag de vierde verjaardag van de val van dictator Nicolae Ceausescu. Betogers riepen leuzen tegen president Ion Iliescu, een voormalige communist, en voor de terugkeer van ex-ko ning Michael, die in 1947 door de comunisten werd verdre ven. Via een directe radiover binding sprak ex-koning Mi chael het publiek toe vanuit Zwitserland. Ceausescu werd op 21 decem ber 1989 tijdens een toespraak in Boekarest onderbroken door een boze menigte. De daaropvolgende studenten betoging mondde uit in een opstand, die aan meer dan 1.000 mensen het leven kost te. Ceausescu sloeg op de vlucht, maar werd gevangen genomen en op kerstdag 1989 samen met zijn vrouw Elena terechtgesteld. Betogers in Boekarest. foto Adrian Popescu/EPA 4-* Zjirinovski De ultra-nationalist Vladimir Zjirinovski (foto) heeft zijn suc ces bij de verkiezingen van zon dag vooral te danken aan de proteststemmen van de minst bedeelden in Rusland. Dat zei president Boris Jeltsin gisteren in een commentaar op de ver kiezingen. die voor de hervor mingsgezinder! slech ter afliepen dan ver- A ivacht. Geen themapark Er komt geen grootschaligthe- mapark op Neeltje Jans.Een dergelijke mogelijkheid is defi nitief van de baan. Het vroegere xverkeiland zal vooral worden ingevuld door de uit- bouw van de Delta Ex- Q po. Jan Zwartkruis Ex-bondscoach Jan Zivartkruis voorspelt Dick Advocaat, die ge vraagd is om het Nederlands voetbalelftal op het WK te coa chen. zioare tijden. Zwartkruis venoacht dat de af faire Cruijff nog lang onrust zal veroorza- C ken. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. van Alders te vaag. Ze willen duidelijkheid over wie wat moet gaan doen. Ook de milieubewe ging mist concrete invulling van de plannen. De ministers Aiders en Andries- sen (economische zaken) zijn juist enthousiast over wat er tot nu toe is bereikt. De bewindslie den willen bedrijfstakken, die zich nu al inspannen om het mi lieu te ontzien, zo min mogelijk met nieuwe eisen lastigvallen. „Stapeling van maatregelen werkt averechts", aldus Alders. Met grote, goed georganiseerde, sectoren zoals de metaal en de energievoorziening, zijn al veel milieu-afspraken gemaakt. Nu is het de beurt aan minder makke lijk te bereiken groepen zoals het midden- en kleinbedrijf, maar vooral de consument. „Consumenten slaken nu nog al gemene kreten. Maai- ze moeten in de winkel zeggen wat ze wel en niet willen. Dan gaat de markt werken", aldus Andriessen. Door meer informatie hopen Al ders en Andriessen milieube wustere consumenten te kwe ken. Energieheffing In tegenstelling tot minister Al ders vindt Andriessen een ener gieheffing in Nederland onge wenst en onnodig. „Het levert hooguit 1 procent besparing op", aldus Andriessen. Een Eu ropese energieheffing vindt hij wel zinnig. „Ik verwacht dat de Duitsers er in de tweede helft van 1994 als ze EG-voorzitter zijn, flink achteraan zullen ja gen". In het eerste NMP is afgespro ken de uitstoot van vervuilende stoffen soms met 50. soms met 70 of zelfs 90 procent terug te drin gen. Minister Maij van verkeer en waterstaat venvacht dat die emissies op den duur opnieuw aangescherpt zullen worden, pagina 3: commentaar DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer stemt in met de nieuwe ziektewet. Werkgevers worden daarmee verplicht het loon van de zieke werknemer de eerste zes weken (kleine bedrijven twee weken) door te betalen. Het kabinet hoopt dat de gro tere financiële prikkel werkge vers en werknemers aanzet tot een strengere bestrijding van ziekteverzuim. Staatssecretaris Wallage (so ciale zaken) zegde gisteravond toe te onderzoeken of het WAO- boetesysteem voor werkgevers, verzacht kan worden. Daarmee kwam de staatssecretaris tege moet aan de wens van de volle dige Senaat. Die vindt dat de werkgever geen boete mag wor den opgelegd als werknemers buiten hun werk om arbeidson geschikt raken. Ook als de werk gever geen vervangend werk kan aanbieden, zou de boete (maximaal halfjaarsalaris) ach terwege moeten blijven. Wallage overlegt morgen met de werkgevers over de WAO-boe- Plein 1940-2 Telefoon 01180-12560 4331 LH Middelburg tes. Na de loondoorbetaling door de werkgever de eerste weken, neemt de bedrijfsvereniging de ziektewetuitkering over. De werkgever mag zijn eigen risico herverzekeren. Hij is verplicht een deskundige dienst in te schakelen die hem ondersteunt bij de verzuimbestrijding. Kamer eens met compromis gasboringen Waddenzee DEN HAAG (GPD) - Een meer derheid in de Tweede Kamer zal het kabinet het groene licht ge ven voor het compromis over de winning van aardgas in de Wad denzee. Dat bleek gisteren tij dens mondeling overleg dat de vier betrokken bewindslieden Alders (milieubeheer), Andries sen (economische zaken), Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) en Gabor (natuurbeheer) voer den met de vaste kamercom missie voor zeeen. CDA. PvdA en WD noemden het onderhandelingsresultaat met de oliemaatschappijen een verantwoorde keuze. D66 en GroenLinks blijven moeite hou den en hadden de voorkeur ge geven aan verlenging van de hui dige boorstop met nog eens vijf jaar. Het compromis voorziet er in dat in de Waddenzee de ko mende vijf jaar alleen proefbo ringen mogen worden verricht gedurende een beperkte tijd. Gaswinning zelf zal alleen plaatsvinden door middel van schuine boringen vanaf het vasteland en vanaf de huidige boorlokatie Zuidwal bij Harlin- gen. Als voordelige keus genoemd in de consumentengids (decemberno. Magnetron-oven (type E-22 TF), Vermogen 850 Watt, inhoud 22 liter, 5 standen, 60 min. timer, ontdooistand en draaiplateau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1