Eisen bijstand verscherpt Pronk gevraagd voor hoge post bij Verenigde Naties 14.95 Diana voor het laatst officieel Poëzie-album en foto's van Van Gogh op zolder gevonden Werkloosheid stijgt door vele ontslagen Dit jaar is de boom duurder dan de kadootjes eronder. Henny Huisman is favoriet bij publiek PARKET STUDIO Coalitie achter nieuwe wet Lage woonlasten nog geschilpunt Y\\ WESTEN Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur 25 Vm 29 SPRINT PHOTO Nu exclusief bij etos 236e jaargang no. 297 rijdag 17 december 1993 oSSe nummers 1,50 afnemend buiig Half tot zwaar bewolkt en eerst nog en kele winterse buien. Krachtige tot ma tige wind uit west tot noordwest. Maxi- mumteperatuur rond 6 graden. Tei'.Vo7iroo'-Or3m9a55e5 Ziektekosten- verzekeringen voor mensen met gezond verstand. APELDOORN (ANP) - Henny Huisman is de populairste omroepper- soonlijkheid in Neder land. Dat blijkt uit de donderdag gepresen teerde resultaten van een onderzoek door bu reau Lagendijk. Van de ruim 900 geën quêteerden koos 15 pro cent voor de presentator van onder meer de Supri- seshow. Robert ten Brink (9 procent) en Paul Witteman (7 procent) volgen Huisman op enige afstand. Mart Smeets en Ron Brandsteder doen het goed bij 6 procent van de Nederlanders. Harmen Siezen. André van Duin, Paul de Leeuw en Peter Jan Rens vallen bij 5 pro cent bijzonder goed in de smaak. In alle leeftijdsgroepen is Henny Huisman favoriet bij zowel mannen als wouwen. Bij de 50-plus- sers mag Witteman zich in een grote belangstel ling verheugen. Studio-Sportpresenta- tor Mart Smeets is ge liefd bij de mannen (13 procent), terwijl hij bij de ondervraagde vrouwen niet eens in de top drie voorkomt. Paul de Leeuw vindt zijn fans vooral in de leeftijds groep 18- tot 34-jarigen. Opvallend is ten slotte de liefde van Zuid-Ne derland voor journaalle zer Harmen Siezen. Al leen in die regio bekleedt hij een plek bij de eerste Uw adviseur in woonklaar en massief parket, 'sminaat- en kurkvloeren. Couwervestraat 51 Tel. 01100-13525 DEN HAAG (GPD) - De rege- ringpartijen CDA en PvdA steu nen het kabinetsvoorstel voor een nieuwe Bijstandswet. Ver schil van mening blijft bestaan over de bijstandsgerechtigde met lage woonlasten. Het CDA vindt dat de uitkering dan ver laagd kan worden, de PvdA niet. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) meent dat dit „alleen in extreme uitzonde ringssituaties" het geval kan zijn. De Tweede Kamer rondde giste ren het debat over de hoofdlij nen van de nieuwe Bijstandswet af. De wetsvoorstellen worden in januari verwacht, waarna de dis cussie over de resterende ge schilpunten opnieuw zal losbar sten. Beide regeringspartijen streven ernaar de nieuwe wet volgend jaar in te voeren. Of dat lukt is nog de vraag, omdat het kabinet na drie mei demissio nair is en geen omstreden wets voorstellen meer mag verdedi gen. De VVD kondigde eerder aan behandeling van de Bij standswet te willen blokkeren. CDA en PvdA zijn het eens over de hoofdlijn van de nieuwe wet die het kabinet voor ogen staat. Daarin! wordt de uitkering voor alleenstaanden en alleenstaan de ouders verlaagd. Gemeenten krijgen de mogelijkheid een toe slag te verstrekken. Voor echte alleenwonenden wordt de hoog te van de toeslag wettelijk vast gelegd, zodat zij er niet op ach teruit gaan. Ook de uitkering voor samenwonenden verandert niet. Voor alle andere alleenstaande bijstandsontvangers geldt dat de gemeente een lagere toeslag kan toekennen. Voor specifieke groepen als krakers, schoolver laters, jongeren tot 21 jaar is dat sowieso het geval. Maar ook in individuele gevallen kan de so ciale dienst besluiten een lagere toeslag te verstrekken. Een der gelijk besluit mó'et volgens Wal- Computer int teveel voor Merzegels LEIDEN (GPD) Door een com- polerstoring; is bij 6500 kopers un kinderpostzegels te veel ((lil van hun bankrekening af- [fschreven. In sommige geval- jltnwerd wel vijf keer het aan koopbedrag geïnd. Volgens de Stichting Kinderpostzegels Ne- (erland (SKN) zijn de bedragen inmiddels teruggestort. KN-woordvoerster S. Gerwers reldtdat het vorige week is fout Haan bij het incasseren van set geld van mensen die twee of mr pakjes zegels hadden ge- Door een computerfout Weefde rekening van het tweede pakketje openstaan waardoor kt bedrag verschillende keren rerd afgeboekt. Defout werd vorige week vrijdag opgemerkt nadat enkele kopers over de dubbele afboekin gen hadden beklaagd. De bedra- fen zijn woensdag op de barikre- mensen met giroreke ningen hebben geen last gehad, touggestort. Advertentie LONDEN (AP) - Prinses Diana is donder dag voor het laatst voor een officiële functie in het openbaar verschenen. Ter wijl tientallen fotografen hun werk de den, juichten honderden mensen de prin ses toe terwijl zij de jaarvergadering bij woonde van een hulporganisatie die zich inzet voor thuisloze jongeren. De echtgenote van kroonprins Charles kondigde twee weken geleden aan in het nieuwe jaar geen officiële gelegenheden meer te zullen bijwonen. Tientallen mensen strekten hun armen uit om Diana bloemen te geven of de hand te schudden. De prinses glimlachte en maakte een opgewekte indruk. Toen zij op 3 december aankondigde zich uit het openbare leven terug te trekken moest zij haai- tranen bedwingen. Als reden voor haar besluit gaf zij op dat zo meer tijd zou overblijven voor haar kinderen en haar zelf. In een verklaring liet Buckingham Palace weten dat de terugtrekking van de prinses niet moet worden gezien als een vorm van ballingschap. De prinses zou alleen het aantal optredens in het openbaar vermin deren. Wanneer precies zij het koninklijk huis weer in het openbaar zal vertegen woordigen werd echter niet meegedeeld. Voor het komende jaar is in ieder geval niets vastgelegd. Diana leeft sinds een jaar van Charles ge scheiden. De kerstdagen zal het paar sa men met hun twee zonen en andere leden van de koninklijke familie vieren op het slot Sandringham, 150 kilometer ten noor den van Londen. foto E PA DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) is door secretaris generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties benaderd voor een hoge functie bij de VN. Een woordvoerder van zijn mi nisterie heeft dat donderdag ge zegd. Pronk heeft het verzoek in beraad. Pronk is, samen met twee Noren, in de race voor de post van on dersecretaris-generaal voor hu manitaire aangelegenheden. In die functie zou hij zich onder an dere bezig moeten houden met het coördineren van de hulp aan gebieden in nood. Volgens de zegsman van het ministerie kwam het verzoek voor Pronk als een „absolute" verrassing. Pronk (53) staat op de vijfde plaats van de kandidatenlijst van de Partij van de Arbeid voor de Tweede Kamerverkiezingen volgend jaar. De PvdA-top wacht vooralsnog rustig het be sluit van partijgenoot Pronk af. Verwacht wordt dat hij in de loop van volgende week de knoop doorhakt. Volgens een partijwoordvoerder werd de partij omstreeks het PvdA-congres, eind vorige week in Amsterdam, op de hoogte ge steld. Juist op dat congres maakte Pronk, net terug van een kort bezoek aan ex-Joegoslavië, indruk met een bewogen plei dooi voor een krachtiger opstel ling van Europa ten opzichte van de voortdurende oorlog in dat verscheurde land. Pronk geldt in de PvdA als een zwaargewicht, als minister en als krachtig ondersteuner van de vernieg van de PvdA. Om die reden zal zijn eventuele vertrek naar de VN door de PvdA-top worden betreurd. WD-kamerlid Weisglas scham pert in een reactie dat Neder land beter geen miljoenen ver slindende lobby's meer kan on dernemen om Nederlanders op hoge posten te krijgen. Voor Brakx (kandidaat bij de wereld voedselorganisatie FAO) en Ru- ding (kandidaat voor de Oost- Europa bank) werden kosten noch moeite gespaard om ze aan te prijzen voor topfuncties. Voor Pronk is geen enkele lobby ge voerd, maar dat was natuurlijk ook niet nodig omdat Pronk de VN kent als zijn broekzak. „Het zegt natuurlijk iets over de kwa liteiten van Pronk. Maar het zegt ook iets over de kwaliteit van onze lobby's", aldus Weisglas. AMSTERDAM (ANP) - Jarenlang stond de doos bij haar op zolder, maar pas onlangs kwam Lenie Nebbeling uil Amersfoort ertoe om de inhoud goed te bestuderen. Het resul taat: een foto-album met familiekiekjes en een poezie-album met gedichten die ooit heb ben toebehoord aan schilder Vincent van Gogh. Directeur Ronald de Leeuw van het Amster damse Van Goghmuseum heeft de vondst don derdagavond bevestigd. Lenie Nebbeling. kleindochter van Vincent van Goghs zuster Elisabeth, had de museum conservator Louis van Tilborgh verzocht om het materiaal te onderzoeken. Volgens De Leeuw had Van Gogh de gewoonte om vrien den en familieleden albums cadeau te geven waarin hij gedichten had overgeschreven die hij mooi vond. Het boekje, dat in Amersfoort werd gevonden, is vermoedelijk geschreven rond 1875 en was bestemd voor de zus van Vincent. Elisabeth. Het Teylersmuseum in Haarlem bezit er een en het Van Goghmuseum heeft er vier. Het mu seum heeft ooit het boek „Poetry Albums" uit gegeven over de vijf gedichtenbundels. „Maar van het bestaan van een zesde waren we niet op de hoogte", aldus De Leeuw. GROTE MERKEN voor KLEINE PRIJZEN bij Lange Vorststr 98-102 Goes Tel 01100-15755 lage „goed gemotiveerd en on derbouwd, volgens de regels van behoorlijk bestuur" genomen worden. Verloedering Wallage wees erop dat sociale diensten ook nu al kunnen be sluiten een bijstandsontvanger te korten vanwege lage woonlas ten of andere kosten. Dat komt echter sporadisch voor, bij standsaanvragers krijgen auto matisch de maximale uitkering. Volgens Wallage „is daar'de ver loedering van de bijstandswet mee begonnen." Volgens het CDA leidt de ge meentelijke vrijheid toeslagen te verstrekken ertoe dat een bij standsontvanger met een lage huur gekort kan worden op zijn uitkering. PvdA-woordvoerder Schoots bestreed deze lezing- Beide partijen kijken uit naar de wetsvoorstellen die duidelijk heid moeten geven. Rosenmoller (GroenLinks) he kelde de vrijheid voor gemeen ten de hoogte van de toeslag te bepalen. „In een dorp werkt dat misschien, maar niet in grote steden. Daar ontstaat een ware veldslag om de hogere toeslag." Rosenmoller vreest dat gemeen ten de toeslag zo laag mogelijk zullen houden omdat zij deze op termijn uit eigen zak moet beta len. Lubbers Wallage nam afstand van de uit leg die premier Lubbers onlangs aan de bijstandsplannen gaf. Volgens Lubbers mag een ge meente een lagere toeslag ver strekken als de bijstandsgerech tigde de kosten met iemand an ders kan delen. Ongeacht de fei telijke situatie. Lubbers sloot daarbij gedwongen verhuizing niet uit. Wallage ontkende giste- slot zie pagina 3 kolom 6 expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 'S 01184-19610 De Dageraad der Gouden Eeuween mega-tentoonstelling in het Rijksmuseum in Amsterdam, toont het voorland van Rembrandt en Frans Hals. Het verhaal over schilders en beeldhouwers, die van iedere burger een koning of een God maakten. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Erwin OlaJ', hoffotograaf van dwergen en dikke vrouwen Ischa Meijer doorbreekt taboes plezierpoezie: over daad schaadt Golo Mann privé jeugdboek Oek de Jong na de storm kunst in Fort Ad Hoe het vaderloze Amerika volgens Clint Eastivood uit-agenda, exposities, filmwijzer. Van Keeken Anderhalf jaar geleden keerde Remco van Keeken terug naar de rangen der voetbalamateurs. Bij Hoek maakt de eigenzinnige aanvaller furore. De profclubs staan weer in de rij om hem in te lijven. „Ik hoef er maar een paar individuele acties uit te gooien en ik speel goed bij Hoek." De zelfbewust voetballer levert kei harde kritiek: „Het gaat helemaal niet zo 1 goed met Hoek." I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19 en 21; Kunst en cultuur: 25, 26, 27, 28 en 29. i Advertentie) De WD is er overigens niet rou wig om als Pronk vertrekt. „Wij hebben veel kritiek gehad op zijn eigenzinnige optreden. Zo'n pleidooi bijvoorbeeld voor ho gere belastingen om meer mi granten naar Nederland te kun nen halen. Hij bemoeit zich ook teveel met het werk van andere ministers: van Defensie tot Jus titie. Geen collegiaal minister in het kabinet". Armslag Pronk is gisteren naar New York gevlogen om met Boutros Ghali te praten over de armslag die hij krijgt als hij de baas wordt van het Directoraat voor Humani taire Aangelegenheden (DHA). Dit nog jonge directoraat heeft een klein ambtenarenapparaat, weinig geld en (nog) heel weinig invloed. In zijn recente nota over humanitaire hulp in noodsitua ties schrijft Pronk zelf dat „de oprichting van het DHA tot dus verre niet heeft geleid tot de ge wenste verbetering van de coör dinatie bij conflictsituaties". Dat maakt het voor Pronk een zware afweging. zie ook pagina 2 i Advertentie) STOLK ORGELS B.V. ORGANISEERT OP D.V. ZATERDAG 18 DEC. GROTE ORGELSHOW Div. grandioze opruimingsaanbiedingen M.m.v. Pieter Heykoop en Janco Belde SPECIALE AANBIEDING KERST CD voor 15,-ü! (op=op) tot ziens op Oostpolderweg 15 Krabbendijke (200 m3 klassiek, ca. 40 stuks) VOORBURG (ANP) - Nederland telde in oktober 351.000 mensen met een ww-uitkering, 14.000 meer dan in september en 88.000 meer dan een jaar daarvoor. Het aantal mensen met een rww- uitkering (langdurig werkloos of schoolverlater) lag in okto ber op 307.000, 3000 meer dan in september. Vergeleken met ok tober 1992 is het aantal rww'ers met slechts 3000 toegenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) leidt hieruit af dat de toeneming van de werk loosheidsuitkeringen vrijwel ge heel voor rekening komt van ontslagen werknemers. De geregistreerde werkloosheid beliep in de maanden september tot en met november van dit jaar 406.000. ongeveer evenveel als in T de maanden augustus tot en met oktober. Vergeleken met sep- tember-november 1992 heeft zich een stijging met 82.000 gere- gistreerden voorgedaan. Geregi streerd wil zeggen dat de werklo ze is ingeschreven bij het ar beidsbureau voor een baan van' minstens 20 uur per week. Bo vendien is de werkloze direct be schikbaar voor de arbeids markt. (Advertentie) SLAPEN EN U BENT WELKOM BIJ DE TOTAAL VERNIEUWDE Lange Vorststraat 36 4461 JP Goes GLORIA VANDERBILT bodymilk 150 ml. -22r95~ GABRIELLA SABATINI eau de toilette spray 10 ml. T935 AXE aftershave 50 ml. deo/spray 150 ml. in kadoverpakking mmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1