Eindelijk wereldhandelsverdrag Brits-Iers akkoord brengt vrede in Ulster dichterbij dagmenu... Laatste verzet van landbouwers {TT-akkoord na zeven jaar onderhandelen met donderend applaus begroet ;n Coalitie es over ijstand SPRINT PHOTO Protest tegen film over neo-nazi wmmmÊÊmÊmÊÊÊÊm Winkels volgend jaar meer zondagen open Proefabonnement Winterse buien 0f tot zwaar beivolkt en winterse tuien, mogelijk met onweer. Krachtige of stormachtige westelijke wind. Ma- 0umtemperatuur rond 5 graden. 6e jaargang no. 296 nderdag 16 december 1993 fi ise nummers 1,50 4 Bel voor informatie 7\^ Tel01100 - 39555 ^AcKieKÜSien verzekeringen voor mensen met gezond verstand. onze correspondenten K Vc: NÈVE - Het grootste reldhandelsverdrag tijden is erdoor. De landen, die zeven jaar aan het GATT-ak- irdvoor een vrijere en ral beter gereguleer- wereldwijde handel 8bben gezwoegd, aan- ardden woensdag- nd in het Internatio- Conferentiecentrum Genève het histori- werkstuk met alge- ne stemmen en een derend applaus. ndel zal de mensheid nader kaar brengen", zei de zicht- ontroerde GATT-topman Sutherland. „Gemiddeld n de douanetarieven met 40 ®tnaar beneden gaan. Van wat in de hele wereld aan eren en diensten wordt ver- I, valt nu 95 procent on- dit verdrag". Daarna ver minde Sutherland met een fik- '%ierslag de Uruguay Ronde T::- afhankelijke instelling en geen VN-onderdeel. De Nederlandse delegatieleider Frit-s yon Meijenfeldt sprak van een „uitermate goed resultaat. De markttoegang wordt verbe terd door tarievenverlaging, door de afbouw van subsidies en vooral door het nieuwe stelsel van geschillenbeslechting van de nieuwe WTO, waar iedereen met zijn grieven terecht kan". Een mislukking van de Uruguay Ronde zou volgens Von Meijen feldt hebben geleid tot „ruïneu ze handelsoorlogen en conflic ten tussen handelsblokken". Met dat al is het indrukwekken de bouwwerk niet perfect. Het akkoord schiet tekort in de au dio-visuele sector, textiel, scheepvaart, financiële diensten en ook in de rubriek handel en milieu. Voor de plechtige ratifi catie, die in april in de Marok kaanse stad Marrakesh plaats vindt, moeten aanvullende con cessies worden gedaan in ver scheidene sectoren, met name in milieubeschermende' maatrege len. Champagne „Champagne"! luidde woens dagavond de hartekreet van ve le Europese ministers van bui tenlandse zaken, handel en landbouw. „De historische dag is daar", zei minister Pieter Kooijmans van buitenlandse za ken zichtbaar opgelucht. Vlekkeloos ging de instemming- van de EU met het GATT-ak- koord echter niet. Nederland en Engeland stemden verstoord te gen een onderdeel van een bijbe horend document, dat Frankrijk nog op het nippertje op tafel had gelegd. Bovendien moest op het laatste moment nog bijna 900 miljoen gulden worden opge diept uit de Europese fondsen om nieuwe Portugese bezwaren af te kopen. Volgens Lissabon zou zijn tex tielindustrie het onder de GATT afleggen tegen goedkopere lan den als India en Pakistan. Om dat de Europese Unie (voorheen de EG) zich geen 'nee' tegen de GATT meer kon veroorloven, 105 andere landen hadden al een 'ja' laten horen, moest er binnen enkele uren een financiële com pensatie komen die Portugal in staat moet stellen zijn textielin dustrie te moderniseren. Barrières Met de Franse wens om in de marge van het GATT-akkoord ook intern nieuwe afspraken te maken over Europese handels barrières tegen ongewenste im porten. konden Nederland en Engeland niet instemmen. Door de woensdag gekozen formule ring zal er namelijk gemakkelij ker een muur opgetrokken kun nen worden tegen importen juist uit die Midden- en Oosteuropese slot zie pagina 2 kolom 1 aan staatssecretaris iel ing dec et 550 bladzijden beslaande oord wordt ook voorzien in ïopnchting van een nieuwe eldhandelsorganisatie Oiper 1 januari 1995, wan- K r het handelsakkoord offi- fro Ivan kracht wordt. De dan -vijftig jaar oude Algemene enn ieenkomst voor Tarieven en stel.beter bekend als GATT, herin verdwijnen. De WTO, vermoedelijk in Genève jh'ordt evenals het Interna- lïleMonetaire Fonds een on- X HAAG (GPD) - Het con- itlussen CDA en PvdA over litmve bijstandswet is nage- s opgelost. Beide partijen itten gisteren voor landelij- die de hoogte van de ilandsuitkering bepalen. De litie houdt vast aan de ogde bezuiniging van 380 joen gulden die de nieuwe moet opleveren, dopen weken beoordeelden AenPvdA het kabinetsvoor- voor een nieuwe bijstands- verschillend. Het kabinet aagt de landelijke bijstands voor alleenstaanden, ebij gemeenten de mogelijk- i krijgen een toeslag te ver- Het kabinet laat de $e van de toeslag over aan oordeel van de gemeente, moet maatwerk leveren de kosten van de bijstands- te onderzoeken. etsing Woordvoerster Bijleveld ïdrukte dat de gemeente al- de toeslag moet toetsen. Zij achter de eisen voor een toe- zoveel mogelijk objectief wet en gemeentelijke ver eng vastleggen." Echte al- r2: Wenden die met niemand osten kunnen delen, hebben ^op de maximale gemeente etoeslag zodat zij er niet op lfste eruit gaan. ®nee schuift het CDA op anR 'do PvdA, De kleinste rege- ita^ppartij stelde van meet af gemeenten wettelijk mei fchtzijn 'echte alleenstaan- ensfdo maximale toeslag te ver ben. Ook voor de toeslag andere bijstandsgerechtig de j geldt dat „de gemeente tea it op basis van wettelijke man Khriften opgenomen in de nCt «ntelijke verordening", al- PvdA-woordvoerder Mts. Daarmee wil de PvdA Komen dat de sociale dienst iet J aalt of een uitkeringsgerech- n E feen hond of kat mag hou- onwaar de boodschappen igri aan worden, tul -en PvdA zijn het niet eens rt-Bü 'Qe hoogte van de toeslag als •di» -Wasten van de bijstands- laag zijn. Het CDA dan een lagere toe- '!m Pteats is. De PvdA W» 1 dat af. opvatting va» het kabinet W lagere uitkering moge- i e laijstandsgerechtig- kosten met iemand an- Wdelen, gaat alle partijen ■.Moeten gemeenten soms Partner gaan zoeken", vroeg BRUSSEL-Nog in de hoop dat het GATT- akkoord het niet zóu halen, hield gisteren een groep van veertig jonge Belgische boeren voor het hoofdkantoor van de Eu ropese Unie een demonstratie tegen het wereldhandelsverdrag. In de rest van de wereld werd afwisselend instemmend en afkeurend op het akkoord gereageerd. De Amerikaanse president Bill Clinton zei gisteren dat hij het nieuwe GATT-akkoord steunt, ook al hebben de Verenigde Staten daarmee niet alles be reikt wat zij wilden. In Zuid-Korea braken onder studenten rellen uit, het Indiase parlement raakte in rep en roer en boeren hielden er een zitsta- king. in Frankrijk was de stemming eufo risch en werd premier Edouard Balladur in het parlement als een zegevierend Ro meins veldheer toegejuicht. In Australië was de blijdschap groot. Het land behoort tot de grotere exporteurs van landbouw- produkten en heeft veel baat bij een vrije wereldhandel. foto Reuter van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - Het Verenigd Ko ninkrijk en de Ierse Republiek hebben woensdag een stap ge-, zet die kan leiden tot vrede in Noord-Ierland (Ulster). De pre miers van beide landen, Major en Reynolds, tekenden een do cument dat de IRA ertoe moet brengen de wapens neer te leg gen. Daarna zou de weg naar on derhandelingen met de terroris ten open liggen. Staande voor de ambtswoning- van de Britse premier maakten Major en Reynolds het nieuws gezamenlijk wereldkundig. John Major zei bereid te zijn tot besprekingen met Sinn Fein (de politieke arm van de IRA) drie maanden nadat de terroristen hun wapens hebben neergelegd. Hij stelde geen andere voor waarden, zoals het inleveren van die wapens. Albert Reynolds zei heierop: De Britse regering is niet de vij and van de nationalistische (ka tholieke) gemeenschap. Wij zijn niet de vijand van de unionisti sche (protestantse) gemeen schap". In het document erkent Major het recht van de Ieren op zelfbe schikking, hetgeen een voor waarde was voor de IRA om de wapens neer te leggen. Van zijn kant erkent Reynolds in het stuk het recht van de Noordieren, van wie een meer derheid protestant is, om in een referendum 'nee' te zeggen tegen een verandering in de status van Noord-Ierland. Dominee Ian Paisley, leider van de Ulster De mocratie Party, verwierp het do cument onmiddellijk. Maar op merkelijk genoeg kwamen uit de kring van de grotere Ulster Unio nist Party gematigder geluiden. Lagerhuislid David Trimble van de UUP zei: „Dit document had een stuk slechter kunnen zijn". Sinn Fein Sinn Fein reageerde woensdag voorzichtig op de verklaring van Major en Reynolds. De politieke tak van de IRA sprak haai- te leurstelling uit over het ak koord. maar liet weten het uit voerig te zullen bestuderen. In een verklaring die gepubli ceerd werd in Belfast zei Mit chell McLaughin. lid van het uit voerend comité van de partij, dat „bij talloze nationalisten de algemene reactie er één is van een zekere teleurstelling". Het zeven pagina's tellende do cument bevat geen enkele aan beveling voor een nieuwe status voor Noord-Ierland. Het is uit sluitend een poging om de IRA tot een wapenstilstand te bewe gen en aan de onderhandelings tafel te brengen. Pas aan die on derhandelingstafel zal, in de loop van volgend jaar. de status van Noord-Ierland ter sprake komen. „Onze verklaring sluit geen en kele deur. behalve de deur naar geweld", zei Major later op een persconferentie. „En wat be langrijker is, ze opent de deur naar hen die geweld willen af zweren. Als de Provisional IRA het geweld beëindigt en voor goed afzweert, is de Britse rege ring bereid drie maanden latei- een verkennende dialoog met Sinn Fein aan te gaan". zie ook pagina 2 en 3 MOETEN WE U IN HET ONGEWISSE LATEN, MAAR BIJNA IS HET ZOVER Lange Vorststraat 36 4461 JP Goes AMSTERDAM (ANP) - Een kleine groep „bezorgde men sen uit de joodse gemeen schap" heeft woensdagavond voor de vertoning van de film 'Beruf Neo-Nazi' in Amster dam pamfletten uitgedeeld, waarin wordt opgeroepen de documentaire te verbieden. „Het is een schandaal dat re visionisme vanaf het Leidse- plein Nederland wordt inge- schald. Men hoeft 'Beruf Neo- Nazi' niet te zien om te weten dat deze film op de vuilnis belt thuishoort", aldus het pamflet. De omstreden film van de Duitse regisseur Bonengel volgt het verhaal van de neo nazi Ewald Althaus. Hij be weert in de film dat er in het concentratiekamp Auschwitz geen enkele jood is omgeko men. De filmmakers laten zijn opmerkingen onweerspro ken. De rechtbank in de Duitse deelstaat Hessen heeft vorige week bepaald dat de film al leen vertoond mag worden in het kader van een discussie waarbij wordt gewezen op het foto Arthur Bastiaanse/ANP gevaar van rechts-extremis- me. De film is in Duitsland in middels uit de roulatie geno men. Inkomen boer De inkometis van boeren en tuin- ders in Nederland zijn dit jaar gemiddeld met 20 procent ge daald. De verschillen tussen de sectoren zijn groot. Alleen de melkveehouders en de kwekers van kameiplanten boerden goed. In de glastuinbouw was de daling dramatisch. De inko?nens in de akker- C bouw stegen licht. w Fregat VS-minister defensie Les Aspin treedt af WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse minister van defensie Les Aspin is woensdag na een moeilijk jaar gekenmerkt door problemen met zowel zijn be leid als zijn gezondheid, afge treden. President Clinton zei dat Aspin zal aanblijven tot ten minste 20 januari 1994 - de dag waarop de regering-Clinton een jaar aan de macht zal zijn - en desnoods lan ger. Aspin kreeg het afgelopen jaar. als hoofd van de Amerikaanse strijdkrachten, te maken met problemen als homoseksualiteit in het leger. Amerikaanse slachtoffers in Somalië en zijn ei gen hartconditie. Hij zei in een brief aan Clinton dat hij zijn ontslag indiende „vanwege zeer persoonlijke re denen". Clinton zei dat Aspin meer had gegeven aan de presi dent. het leger en het land dan van hem was gevraagd. Aspin is het eerste lid van de regering- Clinton dat het kabinet verlaat. Parfum mag in Frankrijk niet champagne heten PARIJS (RTR) - Producenten van champagne hebben woens dag een gerechtelijke strijd ge wonnen tegen het modehuis Yves Saint Laurent. Het mode huis mag in Frankrijk zijn laatst geproduceerde parfum niet langer „Champagne"noe- men. De beslissing van een Parijse rechtbank in hoger beroep vormde de climax van een ge vecht tussen twee titanen van luxueuze goederen en beteken de een overwinning voor de pro ducenten van champagne die het modehuis ervan beschuldi gen hun prestige op een „para sietachtige wijze" te exploite ren. Het vonnis bekritiseerde de keuze voor de parfum in de vorm van een kurken fles en de inhoud van een advertentiecampagne, die „het imago en de verrukkelij ke smaak van vreugde van champagne oproept". Alleen de producenten en verkopers van champagne mogen deze reputa tie voor hun zakelijke besognes gebruiken, zo blijkt uit het von nis, waardoor een uitspraak van een lagere rechtbank uit okto ber werd afgewezen. Volgens champagne-producen ten kunnen alleen bepaalde sprankelende wijnsoorten uit de noordoostelijke regio Champag ne de gelijknamige naam dra gen. De Koninklijke Schelde Groep heeft woensdag het vijfde M-fre- gat aan de Koninklijke Marine overgedragen. Het nieuwe schip, de Abraham van der Hulst, xoerd completer opgele verd dan de eerdere bij De Schelde gebouwde fregatten. Het Vlissingse bedrijf onderte kende tevens een opdracht voor de bouw van twee luchtverdedigings- en 1 O commandofregatten. I O Ajax Ajacied Stefan Pettersson is veel te goed voor de bank. Als inval ler voor topschutter Jari Litma- nen besliste Pettersson het be kerduel tegen FC Tioente kort na de rust met twee puntgave treffers binnen vijf mi nuten het tegenvallen- O de duel. I WÊÊÊÊÊÊtm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Financiën en economie: 9; Radio en televisie: 11; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 21 en 23. DEN HAAG (GPD) - De win kels in ons land kunnen volgend jaar meer zondagen geopend zijn. De overheid komt tege moet aan de wens van veel con sumenten om op zondag te kun nen winkelen. Waren er dit jaar nog vier koopzondagen, in 1994 mogen de winkels acht maal open. Nederland heeft op het moment nog de meest strakke sluitings tijden van Europa. Het parle ment heeft inmiddels al inge stemd met een nieuwe wet. Voor de zondagen is het wachten nu op een algemene maatregel van bestuur van het ministerie van economische zaken. Deze komt er op z'n vroegst pas halverwege 1994. Winkelen op zondag wint sterk aan populariteit. Mensen met een baan hebben nu vaak geen andere keus dan er op koop avond of zaterdag op uit te gaan. In propvolle winkelcentra moe ten zij in een paar uurtjes tijd hun wintergarderobe bij elkaar zoeken. Uitgebreid slenteren, snuffelen of koopjes jagen, is er niet bij. Een koopzondag brengt hiervoor uitkomst. Volgens R, Jacobs van de Raad Nederland se Detailhandel is de animo on der de winkeliers om mee te doen aan de extra openstelling groot. Advertentie Elke dag uw eigen PZC voor 7,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1