PZC'krullebaté enuwenoorlog over GATT Gaidar: front vormen tegen partij van fascist Zjirinovski Arafat krijgt steun in Den Haag iti ging om laatste geschilpunten voor handelsakkoord uit de weg te ruimen uk stopt icevaller ,5 miljard i schatkist •RINT PHOTO Proef kampementen jonge criminelen mag van Kamer doorgaan Milieu-actiegroep steekt honderden autobanden lek fen toe zon en koud nochtend wat neerslag, verder af en zon, laat in de middag bewolking, mperatuur 4 graden. De matige oren wind draait naar zuidwest. ie jaargang no. 294 J sdag 14 december 1993 e nummers 1,50 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen 'sta Bob Kroon |y Knol Pri jVE - Met nog een etmaal de boeg om een wereld- handelsakkoord veilig te is maandagavond onder iATT-onderhandelaars in veeen zenuwenoorlog uit- oken. 116 betrokken delegaties ien de tekst van de slotakte deze vrijhandelsovereen- st vrijwel in kannen en krui- maar de geschillen tussen Ihington en de Europese tover filmrechten, bevoor- van de Amerikaanse han- [oot, de subsidies aan de »ern ese vliegtuigindustrie en idel in textiel waren gister- t\Vf d nog niet opgelost. on [-topman Peter Suther- zei maandagavond nog s optimistisch te zijn dat woensdag 15 december alles vol gens afspraak plechtig wordt be zegeld. „Na wat er het afgelopen weekeinde is bereikt, mag het nu niet meer stuk lopen op enkele onopgeloste vraagstukken tus sen de Verenigde Staten en de Europese Unie". Voormalig Eurocommissaris Sutherland verwacht dat mor gen „het grootste wereldhan delsverdrag aller tijden met een hamerslag wordt aangenomen" en dat de plechtige ratificatie op 15 april in de Marokkaanse stad Marrakesj zal plaatsvinden. De onderhandelingen over dit han delsakkoord zijn zeven jaar gele den begonnen in Uruguay. Clinton Sir Leon Brittan liet maandag avond in Brussel weten dat er misschien na 15 december toch nog moet worden verder gepraat met de Amerikanen over de laat ste geschilpunten. Maar in GATT-kringen gokt men erop dat president Clinton'alles op al les zal zetten om voor midder nacht op 15 december het Ame rikaanse Congres te kunnen melden, dat het GATT-akkoord veilig is binnengehaald. De suggestie van Sir Leon Brit- tan om na 15 december nog ver der te praten, viel bij Peter Su therland niet in goede aarde. „Als het om details zou gaan, zie ik geen problemen. Maar als het conflict over bijvoorbeeld films en tv-producties niet wordt op gelost, dreigt het gevaar dat de hele dienstensector van het ak koord wordt ontrafeld". Sir Leon Brittan voerde in Brus sel de druk op Washington ver der op door te zeggen dat het ci'fervallers gische bank chten naar „"Iderland (ANP) - Bij een ban- rval op Belgisch grondge- in het grensplaatsje Putte andagmorgen, net na ne- Ünllir'cle filiaalhouder van de drie keer in de buik gescho- ,De twee gemaskerde over- j>ezc' rs vluchtten daarna, zonder 111 in een auto de grens over Nederland. In het Neder- se deel van Putte op circa ilometer van de bank zijn ivergestapt in een gereed ede Nederlandse auto. Dit een woordvoerder van de m »acht in het Belgische Ka- 11 a bekendgemaakt. S HAAG (ANP) - Het Rijk 'fldil jaar een belastingmee- lier van ongeveer 2,5 miljard, geld zal worden gebruikt hel overheidstekort dit jaar isseifiiS le brengen tot 3,75 pro- Antlf I van het nationaal inko- 4.n, liet in het regeerakkoord 9'1? sproken niveau, ter nog overblijft wordt be- om betalingen voor volgend naar voren te halen, zodat er 1994 wat meer financiële is. Blijkt volgend jaar dat Ri-, neevaller van blijvende aard Jan komt er mogelijk ruimte r lastenverlichting, mier Lubbers heeft dat man- meegedeeld na afloop van ,j vJ vergadering van de minis- TeEaa('- De premier wees er op de aard en omvang van de evalier nog nader bestudeerd [e ee eten worden. Bovendien kun- zich volgend jaar tegenval- voordoen. Er valt dus vol- |s hem nog niets te zeggen kans op lastenverlich- Arafat met premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Kooijmans voor het Catshuis. foto Arthur Bastiaanse/ANP DEN HAAG (ANP) - De geloofwaardig heid van het vredesproces in het Midden- Oosten loopt ernstige schade op als de uitvoering van het akkoord over Pale stijns zelfbestuur voor langere tijd wordt uitgesteld. PLO-leider Arafat zei dit maandag aan het slot van zijn korte be zoek aan Nederland. Arafat gaf op een persconferentie aan dat de problemen die zijn ontstaan rond de te rugtrekking van Israëlische troepen uit de Gaza-strook en Jericho, „serieus" zijn, maar zei dat beide partijen hierover hoe dan ook tot overeenstemming moeten ko men. De PLO-leider slaagde er het afgelopen weekeinde niet in overleg in Cairo met de Israëlische premier Rabin over deze te rugtrekking. succesvol af te ronden. Voor naamste struikelblok is hoe in het betrok ken gebied de grenscontrole moet worden geregeld. Zij besloten tot tien dagen uit stel. Volgens Arafat kunnen de Israëliërs niet uit onder het vredesakkoord dat in sep tember in Washington werd gesloten. Dit akkoord voorziet in Palestijns zelfbestuur in Gaza en Jericho. Arafat wees erop dat Rabin en hij in de aanwezigheid van de Egyptische president Mubarak tot een be perkt uitstel van tien dagen hebben beslo ten. „Geen lange periode, want we wach ten al sinds 1948 op een oplossing voor ons probleem", aldus de PLO-leider. Morele steun Arafat zei dat zijn bezoek aan Den Haag vooral was bedoeld om morele steun te krijgen voor een „eerlijke en snelle" uit voering van het akkoord van Washington. „Dat is in het belang van iedereen, ook van West-Europa". Premier Lubbers zei na afloop van de mi nisterraadsvergadering maandagmid dag. „een goed gesprek" met Arafat gehad te hebben. Hij heeft de indruk gekregen dat de Israëlische regering pn de PLO in de komende tien dagen de „laatste ondui delijkheden" kunnen wegnemen. Nederland zal nu met de PLO en in Euro pees verband bekijken hoe de Palestijnen geholpen kunnen worden. Nederland is in principe bereid veertig miljoen gulden bij te dragen aan de bouw van een haven in de Gazastrook. Deze toezegging hebben mi nister Pronk Ontwikkelingssamenwer king) en zijn collega Andriessen (Econo mische Zaken) gisteren aan Arafat ge daan. c- lln het verkiezingsjaar 1994. ]en. sar het is heerlijk daarover e denken". kabinet besloot eerder dit 'op aandringen van Kok het ïncieringstekort wat minder rïrïf- 'erlagen dan het regeerak- k0II ird voorschrijft. !0|gens de Miljoenennota zou tekort dit jaar uitkomen op Procent. Onlangs werd be- l(t dot dat 3,8 procent zou n 15:' omdat het rijk wat min- ?eld had uitgegeven dan ge luid. 'fde belastingmeevaller kan lc inl 00rspronkelijk in het regeer- ïme- oord overeengekomen ni- 12-H u van 3,75 procent worden iQ y laald. oropese prijs in Nooteboom w 'gereikt si'J Parpen ianpi - De co-ja- "schrijver Cees Nooteboom maandagavond in bet lr'atheater in Antwerpen de assei topese Prijs voor Literatuur MK n voor zijn boek Het W Wmde verhaal. 5 SC Belgische vertaalster Fran- se Wuilmart kreeg de Euro- ,gU Prijs voor de beste verta- erj|rï v.00r haar vertaling van Das Hoffnung va Ernst hods r1" 'n het Frans. Aan beide CVC is een bedrag van 22.000 rooi 1 '44.000 gulden) verbonden. m v J^totreiking werd bijge- nw onddoor ongeveer 150 men- ran® i£nder wie de Vlaamse au- *T>,H»6o Claus. van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Vice-premier Jegor Gaidar, waarschijnlijk de grote verliezer van de Russische par lementsverkiezingen. wil met andere democratische partijen een front vormen tegen „de fas cist Zjirinovski". Gaidar zei dit maandag in Moskou, nadat op grond van voorlopige uitslagen uit de 23 belangrijkste kiesdis tricten duidelijk was dat com munisten en de ultra-nationa- Iistische Liberaal-Democrati sche Partij van Vladimir Zjiri novski, Gaidars Ruslands Keuze hadden verslagen. Volgens Gaidar hebben de de mocraten het 'gevaar-Zjirinovs- ki' onderschat. Gaidar weigerde te erkennen dat de 'hervor mingspartijen' een nederlaag hebben geleden en de kiezers niet gediend waren van radicale hervormingen. Integendeel, Gaidar en andere bestuurders van Ruslands Keuze schreven de tegenvallende resultaten van hun coalitie toe aan 'verkeerde presentatie' en 'hervormingen die niet snel genoeg waren uitge voerd'. De schuld daarvoor moest wor den gezocht in de boezem van de regering, waar een aantal minis ters en vice-premiers sneleran- deringen blokkeerden, aldus de top van Ruslands Keuze. Maar premier Tsjernomyrdin had maandag in een kort gesprek met Russische journalisten een heel ander verhaal. Hij zei dat er met alle partijen in het nieuwe parlement moest worden sa mengewerkt. Tsjernomyrdin kondigde ook aan dat de rege ring zal worden gewijzigd. Zonneklaar Het is zonneklaar dat het verkie zingsresultaat tot vertraging- van de hervormingen gaat lei den. Tsjernomyrdin benadrukte dat hij steeds voorstander is ge weest van een door de staat gere guleerde vrije markt. Hij reken de het tot zijn verdienste dat Rusland „niet in één grote corn- De winnaar van de verkiezin gen Vladimir Zjirinovski, die door de verliezende vice-pre mier Jegor Gaidar als fascist werd bestempeld. merciële kiosk was veranderd Die terminologie wordt gewoon lijk tegen de radicale hervor mers gebruikt. Minister van financiën Fjodo- rov, een erkend voorstander van de bezuinigingsrecepten die in ternationale geldschieters Rus land voorschrijven, voorspelde maandag dat de kiezersuit spraak tot instabiliteit in het ka binet zal leiden. Hij meende ech ter dat de economische koers niet zal worden gewijzigd, zo lang president Jeltsin staats hoofd blijft, Dit leek allerminst zeker. Jelt- sins woordvoerder Kostikov had al aangekondigd dat de presi dent positieve punten zag in de partijprogramma's van LDPR en communisten. In een maan dagavond uitgegeven verkla ring laat de president uitdrukke lijk weten garant te staan voor „de onomkeerbaarheid van de democratische hervormingen". Over de economische politiek wordt echter niets gezegd. Ernstige fout Leidende politici uit Ruslands Keuze hebben Jeltsin al verwe ten Zjirinovski's winst en die van de communisten in de hand te hebben gewerkt omdat de president zich niet eenduidig achter hun partijcoalitie had op gesteld. Jeltsins voormalige ver trouweling Gennadi Boerboelis noemde dit „een ernstige fout van de president". Een element waar het presiden tiële kamp vertrouwen uit put. is dat het referendum over de Grondwet voor Jeltsin een suc ces is geworden. De uiteindelijke uitslag ligt waarschijnlijk ruim boven de benodigde vijftig pro cent. Stand Volgens de laatste voorlopige uitslagen haalde Zjirinovski's partij na telling in 37 van de 89 kiesdistricten 23.27 procent van de stemmen, de communisten 10.78 en hun politieke vrienden van de Agrarische Unie 8,82 pro cent. Tegenover deze ruim 42.8 procent kunnen de democrati sche partijen slechts 28,3 pro cent stellen, waarvan 14.96 pro cent naar Ruslands Keuze gaat en de rest naar partijen die ge matigde hervormingen willen, zoals het coalitieblok^ van de econoom Javlinski (6,71) en de Russische Eenheidspartij van vice-premier Sjachrai (6,62). De partij Vrouwen van Rusland en de Democratische Partij behaal den respectievelijk 8,76 en 5.43 procent. „buiten alle proporties" zou zijn wanneer de Verenigde Staten het GATT-akkoord zou laten stranden op de amusementsin dustrie. Hoewel het GATT-akkoord zich maandagavond volgens de Franse minister van buitenland se zaken Juppé „op honderd me ter voor de finish" bevond, moes ten de ministers van buitenland se zaken, handel en landbouw van de Europese Unie. die .spe ciaal voor de GATT in Brussel bijeen waren, een definitief oor deel nog opschorten. Zeer waar schijnlijk komen ze woensdag ochtend opnieuw bij elkaar. Films De hardste noot om te kraken, is de audio-visuele sector. Daaron der vallen zowel het aantal uren Amerikaanse films op de Euro pese televisie alsmede de tijd stippen waarop die worden uit gezonden. auteursrechten die via bisocoopkaartjes worden geïnd als de nieuwe technolo gieën op audio-visueel gebied. De ministers van de Europese Unie (voorheen de EG) noemden het samen met Sir Leon alleszins redelijk dat Europa haar eigen cultuur wil beschermen. Zo eist de EU onder meer dat het Ameri kaanse aandeel in de Europese tv-uren de 49 procent niet mag overschrijden. „We hebben het hier over een Amerikaanse in dustrie die al 80 procent van de Europese markt beslaat- Je kunt dit geen industrie noemen die voor zijn overleven vecht", aldus Sir Leon Brittan. Het Japanse kabinet heeft maandag een belangrijkste ob stakel voor het GATT-akkoord weggenomen door opheffing van het verbod op de import van rijst, zie ook pagina 3 Greta Garbo was droevige vrouw LONDEN (RTR/DPA) - Particu liere brieven van de in afzonde ring" gestorven filmster Greta Garbo, waarin zij een droevige vrouw blijkt die het afschuwe lijk vond alleen te zijn, zijn maandag tijdens een veiling in Londen verkocht voor 58.600 gulden. De meer dan 40 brieven, geschre ven tussen 1923 en 1984 aan haar Zweedse vriendin de actrice Mi mi Pollak, zijn het tweede deel van een correspondentie waarin Garbo haar hart luchtte over het leven, relaties en haar obsessie incognito te blijven. „Ik ben be droefd en voel me niet goed en bevreesd.", schreef de beroemde actrice in haar laatste brief aan Pollak. De brieven werden telefonisch gekocht door een anonieme bie der, zo deelde Sotheby's in Lon den mee. Garbo trok zich in 1941, op het hoogtepunt van haar roem, te rug uit het openbare leven en overleed in 1990 in New York op 84-jarige leeftijd. Eerder had zij zich fel afgezet tegen de filmwe reld van Hollywood. Doden bij aanval blanke racisten in Zuid-Afrika van onze correspondent JOHANNESBURG - Twee zwarten zijn om het leven geko men en vijf ernstig gewond bij een terreuractie, die volgens de Zuidafrikaanse politie het werk was van blanke racisten. De aanval vond maandagoch tend vroeg plaats op een kruis punt even buiten Johannes burg. De twee auto's met de slachtof fers werden van de weg gereden en tot. stoppen gedwongen door de bestuurders van twee andere personenwagens. De slachtof fers werden door een groep van acht of tien geüniformeerde, Afrikaans sprekende blanken gesommeerd de auto's te verla ten en het veld in te lopen. Daar na werd het vuur op hen ge opend. Een 11-jarige jongen en een 21-jarige man werden dood geschoten. terwijl drie mannen gewond raakten. Mest De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de voor stellen van het kabinet voor een nieuw mestbeleidIedere boer moet 7ia 1 januari 1995 een mine- ralenboekhouding bijhouden. Veeboeren die buiten hun (mine- raleniboekje gaan worden na 1 januari 1996 beboet, akkerbouwers na l ja- A nuari 1998. Werkloosheid De werkloosheid in Zeeland blijft toenemen. Begin 1992 was het werkloosheidpercentage nog 5.5 procent van de beroeps bevolking. Eind vorige maand ivas dit 7,9 procent. Walcheren loopt met 9,9 procent voorop. Zeeuwsch-Vlaanderen volgt met 7,3 procent en in de rest van Zeeland is 6,8 A O procent werkloos. I O De Bruin Erik de Brum mag van de Inter nationale Amateur Atletiek Fe deratie voorlopig meedoen aan alle ivedstrijden. De IAAF heeft besloteti de vrijspraak van do pegebruik door de tuchtcommis- sie van de KNAU te respecteren. Eind april valt pas de definitieve beslissing. Erik, de Bruin noem- 1de de uitspraak een stap in de goede rich- A C ting. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3,4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 15, 16 en 17. DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van de Tweede Kamer heeft het experiment met jeugd werkinrichtingen maandag avond groen licht gegeven. Al leen de VVD en Groen Links wa ren tegen. Dat bleek tijdens een debat over jeugdwelzijnsbeleid in de Tweede Kamer. Na de suggestie van minister president Lubbers vorig jaar om voor ontspoorde jongeren kam pementen met veel tucht en werk in te richten, hadden alle partijen op het CDA na zo hun bedenkingen. De VVD handhaafde die mening maandag. Dijkstal: „Stop met dit plan en geef het geld voor dit experiment aan de bestaande instellingen, die al veel langer hetzelfde doel nastreven. Ook Lankhorst van GroenLinks vindt dat het experiment niet in de jeugdhulpverlening thuis hoort. „Het is een ongerijmde en ontoelaatbare oprekking van ons rechtsstelsel". Het gaat om een proef voor 50 jongeren. Doelgroep zijn jeugdi gen tussen de 18 en 23 jaar die hebben bekend een ernstig mis drijf zoals inbraak of geweldple ging te hebben gepleegd. De proef heeft betrekking op de arrondissementen Amsterdam, Alkmaar. Almelo en Rotterdam en start rond de jaarwisseling. De jongeren moeten eerst drie tot zes maanden de onderbouw in de strafinrichting Veenhuizen (20 plaatsen) doorlopen. Daar werken ze in de bossen of op de heide, wordt hen discipline en sociale vaardigheden bijge bracht en oriënteren ze zich op een beroep of opleiding. Vervolgens stromen ze door naar de bovenbouw in Almelo (5 plaatsen). Rotterdam (6) en Hoorn (9). Die staat gedurende een periode van drie tot zes maanden in het teken van scho ling en opleiding. Mislukt dat door een slechte motivatie, dan wordt de destreffende persoon naar een gesloten penitentiaire inrichting gestuurd. Daarna worden ze nog zes maanden be geleid. Pretpark BOTTROP (AP) - De filmmaat schappij Warner Bros. heeft maandag een plan bekendge maakt voor de bouw van een amusementspark en studiocom plex in Bottrop bij Düsseldorf. In het pretpark komen attrac ties en shows die geïnspireerd zijn door films als Batman, Bugs Bunny, Police Academy en Das Boot. Het project, dat nog moet worden goedgekeurd door de Duitse overheid, zal 900 banen opleveren. MET MAN EN MACHT ER TEGEN- pjjtt^AAN EN DAN ZIJN WE GEREED Lange Vorststraat 36 4461 JP Goes AMERSFOORT (ANP) - De actiegroep „Het milieu bevrij dingsfront" heeft op het stationsemplacement Amersfoort in het weekeinde honderden banden van nieuwe auto's ka pot gestoken. Het gaat om£41 Volkswagens, Audi's en Seats. Ze stonden gereed op het rangeerterrein van de spoorwegen om naar volkswagenimporteur Pon in Leusden te worden vervoerd. Volgens de spoorwegpolitie ontdekten medewer kers van de spoorwegen pas maandagochtend de kapolge- stoken banden. Uit anonieme telefoontjes van het milieu bevrijdingsfront, aan de media, waaronder het ANP. valt af te leiden dat de groep in de nacht van zaterdag op zondag actief moet zijn geweest. Pon kan nog geen definitief schadebedrag noemen omdat eerst geïnventariseerd moet worden om wat voor soort banden het gaat. Onder hetzelfde type auto kunnen op verzoek van de klant vaak verschillende bandensoorten ge monteerd zijn. Het vervangen van de banden is ook een ar beidsintensief karwei, zo zegt de importeur. Pon ziet zich in elk geval genoodzaakt alle banden te vervan gen om niet het risico te lopen dat gebreken onopgemerkt blijven. „Als het de milieu-activisten erom te doen is milieu vriendelijke acties te houden dan schieten ze hun doel wel erg ver voorbij", zegt woordvoerster I. de Zaaijer van Pon. „We zitten nu met driehonderd gloednieuwe banden die onbruik baar zijn geworden en vernietigd moeten worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1