Eurotop zuinig bij aanpak crisis Brandstof-boycot VN tegen Serviërs Bosnië Nobelprijswinnaars doen belofte iurger is niet in el bij gemeenten Actie regionale pers om burgers in Bosnië winter door te helpen IL LM net tegen leningen EU tot honderd miljard gulden cosm reportage 31 Vm 39 19 IKT PHOTO Opheffingsverkoop i in in ma mi in Hi,terse buien 8S? iinterse buien, mogelijk met zware j^stoten. Krachtige wind, aan zee jachtig uit westelijke richting, oxiniumtemperatuur zeven graden. ejaargang no. 292 erdag 11 december 1993 nummers 2,00 VANDAAG IN DE BIJLAGE VRIJE TIJD Nieuw wonen oude panden Mize correspondent De Europese rege- leiders hebben gisteren af- tnd gereageerd op B rus plannen de komende zes ffieer dan honderd miljard extra te lenen, om daar- de werkloosheid in Europa ie dringen. Vooral Enge- Duitsland en Nederland Ken zich tegen nieuwe leningen' om daarmee in- ringen in grensoverschrij- projecten te betalen. De anden eisten op de half- ijkse top van de Europese de opvolger van de EG, Irussel eerst in de eigen be ng geld zoekt. iropese Commissie, het da- s bestuur van de EU, had voor de 'Euro a, ern gemaakt van een om- ijk economisch herstelpro- Geconfronteerd met terkloosheid die naai' 20 mensen dreigt op te lo- «pleitte de Commissie ver- stringente loonmatiging, deeltijdwerk, flexibeler ar- iijden, een vereenvoudi- van de vaak ingewikkelde voor bedrijven, een ver ing van ontslag- en aan- rocedures voor personeel ter geld voor research. Al leen op die manier zou Europa een deel van het verloren con currentievermogen op de we reldmarkten kunnen herstellen. Volgens premier Lubbers kre gen de meeste van die aanbeve lingen op de topconferentie een gunstig onthaal. Lubbers noem de het programma zelfs een „on- derschrijving van het ingeslagen beleid in Nederland". Volgens de CDA-premier bevat het Brussel- name van iler uit de aas hervat KENDAM (ANP) - Het Wa- pningbedrijf Brabantse «ach laat sinds vrijdag Maaswater in zijn spaar- ens in de Biesbosch. De golven van veronlreini- in de Maas met achtereen- pyridines en di-isopro- ker hebben het inname- inmiddels gepasseerd. «drijf moest het innemen iet Maaswater in de loop 'Orige week tijdelijk staken, 'bij Eijsden te hoge gehal- fan deze stoffen waren vast- id. ANC-leider Mandela (links) en president De Klerk van Zuid-Afrika tonen trots medaille en oorkonde verbonden aan de Nobelprijs voor de Vrede. foto Gunnar Lier/SCAFOTO OSLO/DEN HAAG (RTR/DPA/AFP/ANP)- ANC-leider Nelson Mandela en de Zuid- afrikaanse president, Frederik de Klerk, gaan zich nog meer inspannen om een einde te maken aan de apartheid in hun land. Zij hebben dit vrijdag beloofd na dat zij gezamenlijk de Nobelprijs voor de Vrede 1993 ontvingen in het stadhuis van Oslo. Bij de ceremonie, in het bijzijn van de Noorse koning Harald. verklaarde de voorzitter van het Nobelcomité Francis Sejersted dat beide politici zich onder scheiden hebben door v in „werk voor de vreedzame afschaffr van de apartheid en het leggen van de fundamenten voor een nieuw democratisch Zuid-Afrika". Hij vervolgde dat „apartheid het racisme een gezicht gaf'. „Beide prijswinnaars hebben vanuit extreem verschillende po sities. de een aan de kant van de onder drukker en de ander van de kant van de onderdrukten, initiatieven genomen om het land uit de duivelse impasse te bevrij den waarin het gevangen was", aldus Se jersted. Mandela loofde in zijn dankrede De Klerks rol bij de afschaffing van de apart heid. „Hij had de vooruitziende blik om te beseffen en te aanvaarden dat alle mensen in Zuid-Afrika in een onderhandelings proces als gelijkwaardige partners teza men moeten belsuiten hoe hun toekomst eruit zal zien." Hij merkte ook op dat: „We hier vandaag staan als niets meer dan een afvaardiging van de miljoenen mensen die durfden op te staan tegen een sociaal systeem dat in wezen oorlog, geweld, racisme, onderwer ping. onderdrukking en de verarming van een heel volk inhield." Hij besloot zijn toe spraak met 'i uitroep „Laat een nieuw tijdperk beginnen" en liep breed glimla chend, een vuist triomfantelijk geheven, onder donderend applaus naar zijn stoel terug. De Klerk feliciteerde Mandela in zijn rede kort en ging niet in op de politieke achter grond van zijn besluit om, kort na zijn aan treden in 1990. hem na 28 jaar gevangen schap vrij te laten. Over het hervormings proces in zijn land zei hij„Het was voor de aanhangers van mijnheer Mandela noch voor die van mij makkelijk de idealen op te geven die zij vele jaren lang gekoesterd hebben." Hij voegde daar echter aan toe: „Er is geen plaats voor zelfgenoegzaamheid. Iedereen van ons die in vrede gelooft, moet zijn in spanningen verdubbelen om onze landge noten te verzekeren dat hun rechten en veiligheid gegarandeerd zijn." Na zijn re de veegde hij. blijkbaar ontroerd, de tra nen uit zijn ogen. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk 80. M £0? IGlBiPf SFfüTE: 01100-20681 «SENDAAL (GPD) - Otenten zijn volstrekt de verkeerde weg door "organisaties te enten op f van het bedrijfsleven. Hfdoor wordt alleen br de positie van de top- pagers versterkt, maar politieke bestuurders en burgers hebben in toene- wdemate het nakijken, "is de bevinding van de dorandi Piet Mouwen Sl en Toine Theunis (36), 'edeze maand aan de Til- jjtse universiteit pro beren op een gemeen- "appelijk proefschrift >ar de gemeentelijke infor- "ievoorziening. ■twee constateren dat het voeren van divisies en sec- ren bij gemeenten welis- toi hier en daar de interne igheid verbetert, aar vrijwel nergens bij- aan effectiever en Mstbaarder werken. „De "tenten nieuwe stijl, en l! ajn er helaas steeds tr, worden gekenmerkt 0r een introverte organi- /Pe. die meer met zichzelf bezig is dan met de buiten wereld". De promovendi hebben hun conclusies in hoofdzaak ge baseerd op hun indringende verkenningen bij twee mid delgrote steden, die in den lande als zeer vooruitstre vend bekend staan en die zelfs een internationale voorbeeldfunctie claimen. De gemeentebesturen van deze steden zijn dermate ge schrokken van de vernieti gende conclusies van de dis sertatie, dat zij de beide we tenschappers gevraagd heb ben het onderzoeksresultaat toch vooral 'anoniem' te pre senteren. Mouwen en Theunis zijn er van overtuigd dat hun con clusies opgaan voor bijna al le gemeenten. „Als het in de ze twee voorbeeld-steden al zo droevig gesteld is met de dienstverlening, zal het el ders vast niet veel beter zijn. Hoogstens kan het in kleine dorpen, met veel informele contacten tussen raadsle den. ambtenaren en burgers iets beter toegaan. SARAJEVO/BRUSSEL (AFP UPI/RTR) - De Verenigde Na ties leveren sinds vrijdag geen brandstof meer aan de Bosni sche Serviërs om hen te dwin gen VN-hulpkonvooien naar de Moslims door te laten. Dertig procent van alle brandstofle veranties van de VN aan Bosnië gaat naar de Serviërs. Die blok keren sinds een week het over grote deel van de konvooien naar de Moslims, vooral die naar de Srebrenica en Gorazde in Oost-Bosnië. Daar is de „voorzieningssituatie zeer ern stig", zei Unprofor-woordvoer- der Bill Aikman in Sarajevo. Over de brandstofstop voor de Serviërs zei kolonel Aikman vrij dag op een persconferentie in Sarajevo dat konvooien van de VN-macht ondanks het akkoord van de partijen van 29 november „al een week worden tegenge houden". „Die situatie is onaan vaardbaar", aldus Aikman. SLOTCONCERT KERSTMARKT YEERE door de Zeeuwse Koorschool om 19-00 uur in de Ned. Hervormde Kerk van Veere De internationale bemiddelaars (EG) en Stoltenberg (VN) zeiden de voor zondag in Griekenland voorziene nieuwe ronde van on derhandelingen over Bosnië te hebben uitgesteld tot 21 decem ber. Zij zien onvoldoende vooruit gang in het vooroverleg met de conflictpartijen om de bijeen komst door te zetten. Het over leg zit vast op de hoofdeis van de Moslims dat zij meer gebied in Bosnië krijgen van de Serviërs. De Europese Unie, de vroegere EG. accepteert de opdeling van Sarajevo tussen Serviërs en Moslims niet. Het voorstel hier over van Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Ser viërs. is „gelukkig van de baan", verklaarde vrijdagavond minis ter Kooijmans na afloop van een bespreking met zijn EU-colle- ga's van buitenlandse zaken in Brussel. De unie houdt vast aan het plan om Sarajevo na een vre desregeling enkele jaren onder gezag van de VN te plaatsen. De twaalf ministers willen bij hun raad op 22 december de strijdende partijen in het Joego slavische conflict weer aan tafel hebben in een zoveelste poging een oplossing te vinden. Eerder verklaarde de bewinds man na een bijeenkomst met de- EU-bemiddelaar Lord Owen dat de Unie overwoog de Serviërs verder te straffen als ze de Mos lims niet tegemoet zouden ko men door meer grondgebied in Bosnië aan hen af te staan. se rapport bovendien een aanbe veling in Nederland verder te gaan met verlaging van de ar beidskosten. loonmatiging en investeringen in onderwijs en re search. Lubbers, de Britse premier Ma jor en bondskanselier Kohl rea geerden echter terughoudend op het idee voor 'Euroleningen-. Die waren door de Commisie voorgesteld als aanvulling op de ruim 160 miljard gulden die Brussel tot de eeuwwiseling be- schikbaar heeft voor investerin gen in grensoverschrijdende spoorwegen, wegen, computer netwerken en energienetten. Het idee is dat Brussel met zijn goede financiële reputatie goed koper geld zou kunnen lenen dan minder kredietwaardige landen. Landen als Grieken land, Spanje, Italië en Ierland steunen het plan dan ook. Zij profiteren nu al het meest van Brusselse subsidies. Met name premier Major twijfel de openlijk aan de noodzaak van weer nieuwe leningen, nu on langs al besloten is de Brusselse begroting te verhogen. Volgens Major zou de uiterst strenge Eu ropese Investeringsbank (EIB) beter als geldschieter kunnen optreden. Lubbers en Kohl slo ten zich daarbij aan door voor te stellen pas over leningen te be slissen wanneer de EU-begro- ting en de fondsen van de EIB zijn uitgeput. Volgens Lubbers werden zo de scherpe kanten van het -meningsverschil afge vijld. De ministers van financiën moe ten de plannen bovendien eerst goed beoordelen. Eerder was een te grote rol voor de zuinige schatkistbewaarders door de Franse president Mitterrand omschreven als de beste manier om het plan voor de 'Eurolenin gen' te „begraven". Vrijdag 17 december Galafeest m.m.v. Grant Forsyth Lee Towers Kaarten 75,- incl. champagnecocktail en koud en warm buffet Voorverkoop Cosmo Gulle Gever VANDAAG LAATSTE DAG van de KERSTMARKT in VEERE Geopend van 10-17 uur Kooijmans erkende echter dat de mogelijkheden daartoe zeer beperkt zijn. De minister meent echter dat er politiek wel wat moet gebeuren. „De humanitaire hulpverlening verloopt na de jongste afspraken in Genève iets beter, ook al heb ben de konvooien van de VN- vredesmacht (Unprofor) nog steeds problemen. Maar op het politieke vlak is er geen enkele vooruitgang." De EU hield onlangs de Serviërs een „wortel" voor met de belofte de sancties tegen hen eventueel te verzachten als ze meer grond gebied in Bosnië zouden opge ven. Maar tot nu toe hebben ze territoriale concessies gewei gerd. Geopend: zaterdag 1 e kerst dag en zondag 2e kerstdag van 21.00 uur tot 05.00 uur en op vrijdagnacht 31 de cember vanaf 24.00 tot -Kaarten voor Oud en Nieuw a ƒ15,00 bij de Hooizolder kassa en de Voyer/Cosmo te Vlissingen. Busvervoer alle dagen mogelijk. Vandaag begint bij ons de opruiming Korting 10%-50% Oeverloos overleg en eindeloze studies houden de grens tussen Bel gië en Nederland dicht. De 'Euregio' krijgt, slechts hortend en sto tend gedaante. Verder in de bijlage Reportage: Wind in Beeld Praatvaart Lussen Europa en de VS Wim Hofman persoonlijk Een dagje vleeskeuring Op Jaren op reis Onrust rond de rusthuizen: reconstructie van een affaire Adieu Seedorf Nederlandse Internal Affairs Ex-Gladio-agent doet boekje open Gaat de financiële wereld ten onder aan derivaten? Feijenoord Twintig competitiewedstrijden was Feijenoord ongeslagen, maar gisteren moesten de Rot- terdajnmers er aan geloven. In Kerkrade won Roda JC met 1-0 dankzij een late treffer van Ba- bangida. De voormalige koplo per moest lange tijd met tien man spelen omdat Rtiud Heus een rode kaart kreeg. Opinie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financieel: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,15 en 17; Sport: 18 en 19; Vrije tijd: 21,22,23, 25 en 27; Reportage: 31, 32, 33, 34, 35, 37 en 39. DEN HAAG (GPD) - De drama tische oproep van minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) voor een nationale hulpactie voor Bosnië, heelt ge hoor gevonden bij de GPD/SPU- persdiensten, waarbij ook de PZC is aangesloten. Besloten is een inzamelingsactie te begin nen. Daartoe is een speciaal gi ronummer opengesteld waarop onze lezers vanaf vandaag hun bijdrage kunnen storten. Het gi ronummer is 9323 ten name van 'GPD/SPU Hulpactie Bosnië'. De bedoeling van de inzame lingsactie is om de slachtoffers van de burgeroorlog de winter door te helpen. Minister Pronk vergeleek donderdag de situatie in Bosnië met de hongerwinter in ons land tijdens de Tweede Wereldoorlog. Pronk is blij met het initiatief van de regionale dagbladen. „Ik vind het belang rijk dat mensen tonen dat ze zich betrokken voelen. Dat burgers een daad stellen". Wie de mensen in Bosnië de win ter door wil helpen, kan volgens Pronk het beste geld geven. „Geld, waarmee zo centraal mo gelijk win termateriaal kan wor den ingekocht en gedistri bueerd. Voorkomen moet wor den dat mensen van alles en nog wat gaan inzamelen. Particu liere konvooien worden toch te gengehouden en kunnen zonder begeleiding niet in de noodge- bieden komen. Alleen de Ver enigde Naties en het Rode Kruis hebben toegang. Bovendien moeten de mensen daar niet het gevoel krijgen dat ze afdanker tjes krijgen, hoe goed het ook ge meend is". In samenspraak met het minis terie voor ontwikkelingssamen werking en het Nederlandse Ro de Kruis is besloten met het geld winterkleding en (blik)voedsel aan te schaffen voor de inwoners van Mostar. De situatie in de stad is als gevolg van de gevech ten tussen moslims en Kroaten hoogst alarmerend. Er is een schrijnend tekort aan alle eerste levensbehoeften. Deskundigen van hulporganisaties hebben de situatie in met name Oost-Mos- tar omschreven als vele malen erger dan in de hoofdstad Sara jevo. Voorspeld wordt dat de komen de maanden niet alleen als ge volg van gevechtshandelingen maar ook door de barre winterse omstandigheden vele slachtof fers zullen vallen. De hulpgoede ren zullen via het Rode Kruis naar het zwaar getroffen gebied worden gebracht. De inzame lingsactie duurt tot eind decem ber. De bladen van GPD (Gemeen schappelijke Persdienst) en SPU (Stichting Persunie) werken samen tijdens deze ac tie, omdat ze per 1 januari zullen fuseren tot de Nederlandse Pers Associatie (NPA). Pagina 3: Pronk roept op tot so lidariteit Korte Delft 2 4331 AT Middelburg Joodse kolonisten doden drie Palestijnen HEBRON/TUNIS RTR/AFP/ DPA) - Joodse kolonisten heb ben vrijdag drie Palestijnen doodgeschoten. Het is één van de bloedigste wraakacties van de laatste dagen die de inwer kingtreding van het akkoord tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO maandag overschaduwen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Warren Christopher bevestigde in Tunis dat de Israëlische premier Yitz hak Rabin en PLO-leider Yasir Arafat zondag in Cairo de uit voering van het akkoord bespre ken. EN GOES IS ALWEER EEN MOOIE PECIAALZAAK RIJKER (0to r\ Lange Vorstslraat 36 4461 JP Goes 't is nét geen weggeven... Alles gaat weg voor V2 minder dan de van de prijs. BE Lange viele 11 -13. 4331 1.R Middelburg. ■BB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1