Bethlehem kijkt uit naar invasie PZC Ruslands democraten straks verliezers? Hubble-spektakel komt voor NASAj als geroepen WW nu splijtzwam| in de coalitie ''j opinie en achtergrond Opbloei toerisme verwacht na einde Israëlische bezetting Stemerdink: kop van jut Vredeling m\ DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 Van onze correspondent in Tel Aviv Ad Bloemendaal De geboorteplaats van Christus viert deze maand het laatste kerstfeest onder Is raëlische bezetting. Het zal er minder grimmig uitzien dan in de afgelopen zes jaar. toen de stad rouwde om de Palestijnse slachtoffers van de intifada. De Noorse regering heeft een grote kerstboom geschonken en er zullen zes koren zingen op het Kribbeplein. Maar in 1994 wordt het pas echt feest. „De straten van Bethlehem zul len dan vol leven en licht zijn. en zonder soldaten," voorspelt Mi chel Kreittem. eigenaar van het Star Hotel. „Ik voorzie ook meer hotelkamers en een bord bij de toegang tot de stad met de tekst: Nu is er plaats in de herbergen van Bethlehem." Volgens burgemeester Elias Freij heeft zijn stad „een heilige en nationale plicht Kerstmis te vieren". De plaatselijke midden stand is het roerend met hem eens. zo bleek deze maand op een door de Bethlehemse uni versiteit georganiseerde mini conferentie over de toekomst van het toerisme. Als het aan de hotel-eigenaren en de souvenirverkopers lag was het alle dagen Kerstmis. Want dat is het grote probleem: Beth lehem is zo synoniem aan kerst feest dat toeristen geneigd zijn het de rest van het jaar te verge ten. „Amerikanen en Europea nen denken alleen op Kerst avond aan Bethlehem." klaagt Freij bitter. „Voor hen is Bethle hem alleen maar een verhaal, geen echte stad." BAR-DANCING 'KARREWIEL' Geopend a.s. feestdagen: 25 dec. 1e kerst; 26 dec. 2e kerst; 31 dec. oudjaar met koud buffet en DEZZ allround muziek Zat. 1 jan. geopend. Verder iedere vrijdag en zaterdag van 21.00-04.00 uur. Zondag 21.00-01.00 uur. door Eric van der Meulen Oud-staatssecretaris van de fensie Stemerdink zou de schuld op zich hebben genomen als in oktober 1973 was uitge lekt dal Nederland in het geniep wapens en munitie had gele verd om Israël te steunen in de Yom Kippoer-oorlog. De PvdA'er had met zijn partijge noot minister Vredeling de af spraak gemaakt dal hij zou fun geren als kop van jut in het ge val het kabinet-Den Uyl door de affaire in problemen zou raken. Het PvdA-kamerlid Stemerdink onthult dit in zijn deze week ver schenen dagboekaantekening over een aantal hoogtepunten uit zijn politieke carrière. Het huidige PvdA-kamerlid was staatssecretaris van defensie in het kabinet-Den Uyl (1973-1977) en volgde Vredeling begin 1977 als minister op na diens over stap naar de Europese Commis sie. Solo-actie Vredeling erkende eind oktober dit jaar dat hij in oktober 1973 met wapenleveranties aan Is raël op eigen houtje heeft geope reerd. Die solo-actie was louter en alleen ingegeven door de „volstrekte noodsituatie" waar in dat land toen verkeerde. Vre deling was bang dat bij het be kend worden van de leveranties, de zaak alsnog niet door zou gaan. „Ik heb dat risico tegen willen houden," aldus de oud-be windsman dit najaar. Vredeling onderschreef dat de kwestie hem de politieke kop had kun nen kosten als de leveranties aan het licht waren gekomen. Stemerdink komt nu met de af spraak dat hijzelf „een en ander zou regelen. Ik zou in voorko mend geval de schuld op mij ne men om zo de regering niet in de problemen te brengen." Vredeling zegt woensdag, ge vraagd om een reactie, dat de gang van zaken zoals Stemer dink die schetst, „best waar kan zijn". Vredeling weet het zich evenwel met de beste wil van de wereld niet meer voor de geest te halen, zijn geheugen begint hem „danig parten te spelen." Den Uyl Zowel Vredeling als Stemerdink heeft in 1973 premier Den Uyl niet op de hoogte gesteld van de geheime wapenleveranties. Ste merdink zegt nu er vlak voor Den Uyls overlijden eind 1987 met de PvdA-leider over te heb ben gesproken. „Den Uyl zei dat hij Vredeling en mij ongenadig op ons donder zou hebben gege ven maar dat hij natuurlijk voor ons in het krijt zou zijn getre den." ANP Maar de burgemeester is ervan overtuigd dat tijdens het ophan den zijnde Palestijnse zelfbe stuur het toeristische klimaat volledig zal veranderen. „Ik denk dat er misschien al voor het eind van het volgend jaar vredesverdragen zullen zijn ge tekend tussen Israël en de Pale- stijnen, Jordanië. Syrië en Liba non." zegt hij. „Ik weet uit erva ring dat honderdduizenden Pa- lestijnen overal ter wereld reik halzend uitkijken naai- het mo ment waarop ze in alle vrijheid hun land kunnen komen bekij ken en hun familie en vrienden kunnen bezoeken. Ik denk dat er ongeveer een miljoen Arabische toeristen per jaar naar het Heilig Land zullen komen. In de komende vier of vijf jaar kan het aantal pelgrims uit de Verenigde Staten. Europa en an dere delen van de wereld oplo pen tot tegen de vier miljoen. Dat wil zeggen dat we tegen het jaar 2000 in totaal zo'n vijf mil joen bezoekers mogen verwach ten. Daar moeten we ons op voorbereiden." Hotels Sinds 1967, het jaar waarin de bezetting begon, heeft Israël geen vergunningen meer afgege ven voor de bouw van nieuwe ho tels in de bezette gebieden. Daardoor telt Bethlehem op dit moment niet meer dan vier kleine hotels. Freij onthult dat er plannen zijn voor de bouw van niet minder dan drieduizend hotelkamers, zodra het Israëlische leger zijn hielen heeft gelicht. „Dan kun nen toeristen hier eindelijk over nachten. in plaats van een uur rondkijken. Dat betekent aan zienlijk meer inkomen voor ie dereen. Als we er in slagen het toerisme te ontwikkelen dan kunnen we voldoende inkomen vergaren om de kosten te dek ken van onze Palestijnse staat. Want we beginnen met zelfbe stuur, maar ik durf te voorspel len dat. er binnen een paar jaar een volledig onafhankelijke Pa lestijnse staat is. Niemand kan de ontwikkelingen in de nieuwe entiteit beheersen als die een maal een feit is." De vertegenwoordiger van het Israëlische ministerie van toe risme. Mordechai Ben-Ari, schuift wat onrustig op zijn stoel. Hij praat liever over toe komstige samenwerking op toe- risme-gebied. Een maand gele den is in Londen de ..Eastern Mediterranean Tom-ism Asso ciation (EMTA)" opgericht, waarin de landen die grenzen aan het oostelijk deel van de Middellandse Zee moeten gaan samenwerken. Voorlopig zijn het alleen Israël, Turkije en Egypte. Maar toerisme-organi- saties in Albanië. Cyprus, Grie kenland, Jordanië. Libanon, Li bië, Syrië en de autonome regio Palestina zijn uitgenodigd. „In plaats van elkaar commercieel de nek om te draaien moeten we proberen elkaar toeristisch aan te vullen," verwoordt hij de Is raëlische angst voor goedkope concurrentie door de buurlan den. Ben-Ari droomt hardop over de opening van spoorlijnen van Da mascus via Beirut en Tel Aviv naar Cairo, en van Amman via Jeruzalem naar Tel Aviv. Maai de Bethlehemse middenstand blijft liever dichter bij huis. Ni- cola Canawati, eigenaar van een grote souvenirwinkel, stelt het Israëlische gidsen-monopolie aan de kaak. Waarom mogen Pa- lestijnen uit de bezette gebieden geen toeristen rondleiden? Maar Ben-Ari kan weinig veranderen aan de bepaling dat alleen ver gunningen worden verstrekt aan Israëlische staatsburgers. Alle dagen Kerstmis is een over dreven eis, maar een maand lang festiviteiten moet volgens de Bethlehemse zakenlieden haal baar zijn. Maar of de toeristen in drommen zullen afkomen op het Palestijns volksdansen en de de monstraties van het bewerken van olijfhout en parelmoer mag worden betwijfeld. Restaurant eigenaar Nasr Hazboun komt met een beter idee. „Waarom voeren we niet een Kerstspel op? Dat kan misschien zelfs het hele jaar, als we de mensen met bus sen ophalen uit de hotels in Jeru zalem." Hazboun waarschuwt tegen al te groot optimisme. „Alles hangt af van de politieke stabiliteit. Zo lang de situatie niet stabiel is ge loof ik niet in een opbloei van het toerisme." Hij kent trouwens zijn Bethlehemse collega's. „Ie dereen ontvouwt de prachtigste plannen, maai- straks gaan we uit elkaar en vergeten we alles. We moeten eindelijk onze ideeën eens vertalen in actie.'' Als dat gebeurt zullen over een paar jaar miljoenen toeristen de herders nazeggen: „Laten wij dan naar Bethlehem gaan om te zien hetgeen geschied is van onze correspondent in Moskou Hans Geleijnse Vrijheid, bezit, wet. Rus lands Keuze. Ze hebben een slagzin en een partijnaam, de radicale hervormers. Van de twintig topkandidaten op de partijlijst voor het nieuwe parlement zijn er twaalf vice- premier of minister. Dit is het bastion van Jegor Gaidar, de 37-jarige dikkerd die wordt geacht met gemak de verkie zingen te winnen. Ruslands Keuze staat voor de mocratie. maar vooral voor een snelle overgang naar de vrije markt. Gaidars groepering is daarmee de enige van de zoge naamde democratische partij en en blokken die niet nadruk kelijk afstand neemt van de 'radicale hervormingen' van de afgelopen twee jaar. Alle andere, de Partij voor Een heid en Overeenstemming van de vice-premiers Sjachrai en Sjochin. de Democratische Hervormingsbeweging van de burgemeester van St. Peters burg Sobtsjak, de Jabloko- coalitie van de econoom Ja- vlinski en de Democratische Partij Rusland van Jeltsin-ha- ter Travkin, proberen de kiezer te paaien met beloften over hervormingen die het volk wei nig of geen pijn zullen doen. De Liberaal-Democratische Partij van nationalist en racist Zjirinovski kan in dit rijtje ach terwege blijven, omdat deze groepering het etiket democra tisch niet verdient en zelfs niet de moeite neemt een serieus economisch programma te presenteren. Aan kop Gaidars partij heeft het grote geld. Waar het vandaan komt. is niet bekend, geen van de par tijen onthult wie de geldschie ters zijn. Woordvoerders van Ruslands Keuze monkelen over de nieuwe zakenlieden, die hun belangen het best door Ruslands Keuze behartigd zien. De opiniepeilingen mo gen elkaar nog zo tegenspre ken, Gaidars ploeg gaat onver anderlijk aan kop. Maar daar mee houden de positieve gelui den ook wel op. Sommige top kandidaten in de partij.kun nen eikaars bloed wel drinken. Vice-premier Sjoemeiko en Jeltsins spreekstalmeester Poltoranin bijvoorbeeld, de ongekroonde koning van de media. Zij voeren een hardnek kig gevecht om de controle over de media, omdat Sjoe meiko, onlangs benoemd tot persminister, een ander beleid voorstaat dan Poltoranin. Er kwam openlijke kritiek op De aanhang van president Boris Jeltsin - hier op bezoek in een republiek in de Kaukasus - binnen de politieke partijen is onderling sterk verdeeld. foto AP Sjoemeiko. die meteen terug sloeg met de aankondiging dat de partij 'gezuiverd moest wor den van deloyale elementen'. Dat verleidde een andere Jelt- sin-coryfee van Ruslands Keuze. Gennady Boerboelis. weer tot de uitspraak dat er een hoop 'vuilnis' op de kandi datenlijst staat. De interne troebelen binnen Ruslands Keuze vallen echter in het niet bij de open oorlogen met de andere 'democraten'. Aanvankelijk werd gedacht dat die spreiding van 'hervor mers' een voor Jeltsin gunstig verkiezingsresultaat zou ople veren. Maar de tegenstellingen zijn intussen zo groot gewor den. dat een averechts effect wordt voorspeld. Ambities In feite staan de partijen van Sjachrai. Javlinski, Sobtsjak en zeker Travkin dichter bij de tot de echte oppositie gereken de groeperingen, zoals het blok van staatsindustriëlen Burger Unie. Die programmatische overeenstemming loopt echter weer stuk op persoonlijke am bities. Zowel Sjachrai, Javlins ki als Sobtsjak zien voor zich zelf een rol weggelegd als toe komstig Russisch president. Sjachrai poogt die status te be reiken door te leunen op de re gionale politici in besturen en parlementen. Hervormingen zonder shock, conservatief, omdat behouden moet blijven wat goed was uit het Sovjet tijdperk en gedecentraliseerd bestuur, zijn de hoofdthema's van de ruim besnorde 37-jarige Sjachrai. De 'Kozakkenzoon' moet zich daarvoor wel in alle denkbare bochten wringen. Hij kan ver antwoordelijkheid voor het re geringsbeleid van de afgelopen twee jaar niet geheel ontlopen. Hij steunt Jeltsins grondwet, maar moet dan aan zijn regio nale fans weer uitleggen dat hij het niet eens is met de artike len waarin Jeltsin zijn concept van een sterk Rusland, cen traal bestuurd door Moskou, heeft vastgelegd. Ook Sobtsjak kampt met dit probleem. Hij heeft stad en land afgereisd, maar wordt overal beschouwd als een veel te rad pratende politicus, die het misschien wel goed be doelt. maar in zijn eigen stad niet kan bogen op aanspreek bare resultaten. In de meeste opiniepeilingen wordt voor speld dat de Democratische Hervormings Beweging, eens de pijler waarop een nieuwe, democratisch-communisti- sche partij zou moeten worden gebouwd, de kiesdrempel van vijf procent niet haalt. Volgens Javlinksi met zijn Ja- bloko-coalitie kan het echte kapitalisme pas over een jaar of acht in Rusland worden be reikt. Voordien moet de staat sterk regulerend optreden, de zwakkeren beschermen. Een boodschap die aanslaat, ook al wordt Javlinski voortdurend nagedragen dat hij geen be stuurlijke ervaring heeft en zijn economische plannen (hij behoorde tot de scheppers van het roemruchte 500-dagen- plan) nooit werden gereali seerd. Moeilijk Blijft over Travkins Democi'a- tische Partij Rusland, de oud ste in het gezelschap, anno 1990. De andere vier werden pas in oktober opgericht. De DPR zegt 40.000 actieve leden te hebben, alleen de commu nisten pochen over meer (300.000). Ooit steunde Travkin Jeltsin. Nu beschrijft hij de Russische president als een dronkaard en dictator. Ondanks die poli tieke ommezwaai heeft Trav kin veel steun. Hij zegt tien procent van de stemmen bin nen te halen. Travkin is een ge wiekst politicus, die in het voormalige parlement veel in vloed had. Maar de DPR is na drukkelijk op zoek naar een ei gen identiteit, leunt ondanks veel anti-communistische praat af en toe dicht tegen de communistische partij aan. De kiezers hebben het er maar moeilijk mee. Ze zien door de bomen het bos niet meer van wege de vele intriges en elkaar overlappende programma's. Het gebrek aan onderlinge sa menwerking in de strijd tegen de echte conservatieven en an ti-democraten kan de ambi tieuze politici van het 'demo cratische kamp' zondag nog groot verlies opleveren. van onze correspondent in Washington Hans de Bruijn Dit project gaat de ge- schiedenisboekjes in als een nationale schande of als een grote Amerikaanse come back". Toen hij dat zei verkeer de Edward Weiier nog in grote onzekerheid over het welslagen van de NASA-missie om de 'Hubble'-telescooop te repare ren. Maar mèt de projectleider haalt de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie opgelucht adem. nu de spectaculaire repa ratie een succes lijkt te worden. De missie van de spaceshuttle Endeavour is er immers niet al leen op gericht de Hubble te re pareren, maar ook het danig aangetaste imago van NASA. de North American Space Admini stration. Door blunders, misluk te lanceringen, slecht manage ment en nu zelfs fraude heeft de NASA zo'n slechte reputatie ge kregen dat voor de toekomst van de Amerikaanse (bemande) ruimtevaart gevreesd werd. In het Congres gingen stemmen op om verder te snoeien in het jaarbudget van 22 miljard dol lar. Deze zomer dreigde de Se naat het plan voor een ruimte station helemaal te schrappen. President Clinton wist dat ge vaar uiteindelijk af te wenden, maar het Congres heeft 950 mil joen van de voor 1994 begrote 2,1 miljard dollar geblokkeerd. Clinton kon verder onheil alleen voorkomen door met de Russen en de Europeanen in zee te gaan. De NASA kan het succes van de Hubble-reparatie dus goed ge bruiken. Zij bewijst ermee on danks alles toch ambitieuze pro jecten aan te kunnen en dat mensen in de ruimte in ge- wichtsloze toestand tot zware ingewikkelde werkzaamheden in staat zijn. „Als deze operatie mislukt zal het ruimtevaartpro gramma een technologische en financiële terugslag ondervin den die jaren zal kosten om te overwinnen", stelde een Se naatscommissie onlangs. Het bouwen van een permanent ruimtestation wordt echter een klus waar de reparatie van de Hubble bij in het niet zinkt. En de twijfels of de NASA zoiets wel aankan blijven. Daarvoor is te veel gebeurd. Het begon bij de ramp met de shuttle Challenger in januari 1986. Dit jaar alleen werden der tien shuttle-lanceringen uitge steld wegens technische proble men. Een weersatelliet van 67 miljoen dollar ging in de ruimte verloren. De financieel zwaarste klap was het 'verdwijnen' van de Mars verkenner Observer, die drie maanden geleden elk contact met de aarde verbrak en sinds dien spoorloos is. Het ding kost te een miljard dollar. En ook de Galileo, die op weg is naar Jupi ter, werkt door mankementen maar op halve kracht. De mislukkingen zijn volgens experts in de Senaat slechts symptomen. De werkelijke kwaal schuilt hem in de organi satie bij de NASA. Het is een bu reaucratische club geworden, rtE die na de successen van sclü maanlandingsprogramma ii ïng jaren '70 meer naar nieuwes lied taculaire (en dure) missies2 iind dan naar wetenschappelijk t g antwoorde. Er werd op het mie' get gekort en men dacht h 40 belangstelling, en dus het j lijk voor de ruimtevaart te kui behouden. Maar de sche crisis maakte het moi (e om parlementariërs enthou; is) te krijgen voor geldverslind; iste projecten. Russen Clintons NASA-budget va> miljard dollar voor de kom; vijf jaar is al door het Con met drie miljard verlaagd meer bezuinigingen hange de lucht. Het ruimtest] dreigde het slachtoffer te den. Pas vorige week slo« president een akkoord me; Congres over de financie Volgende week zal vice-p ïur dent Al Gore in Moskou dei sen officieel vragen samen: station te bouwen. In ruil voor hun kennis en tleel nologie - de Russen hebben;!en réniang ervaring met langeüte verblijf in de ruimte - krijga een miljard dollar steun hun ruimtevaartindustrie; duizenden mensen aan het; kan houden. De Amerikanee ven toe dat het bouwen van ruimtestation voor één land te grote opgave is. Ook deE pese ruimtevaartorganisatie Lqe aan het station gaan meedce n" v Een grote zorg blijft wat er de Mars-verkenning moet beuren. De Observer wordt verloren beschouwd, al ht men dat de verkenner toch iets van zich zal laten ho Mars was met het ruimtesta p de grote uitdaging voor de SA in de volgende eeuw. Ben de missies werden nog nietïi Bsie zien, maar men wilde met o> 6et J J*|j jjte ma mande satellieten de rode planeet in ons zonnestelsel jjj.' kaart brengen. NASA-baas Daniel Goldinh nu bedacht om enkele overbjjj, geworden satellieten uit stopgezette Starwars-progn ma te gebruiken voor Mars-o raties. Voor de verdediging gen raketten zijn zij niet it nodig. Goldin vindt dat de VS afa ten van grote ruimtevaartul; waarvan de ontwikkeling 1151 jaar duurt en die miljarden; lars opslokken. Met kleine sp n men zijn wellicht dezelfde taten te boeken. Ook het spaceshuttle-prcp ma zal in zijn huidige v®$ volgende eeuw niet haill' het ruimtestation er korte i worden volstaan met kfaj transportmiddelen. Voor het eerst heeft bij de KB het besef postgevat dat né ook beter kan zijn. Daas hoopt men de twijfelaars in! Congres te kunnen overtuig Daarom komt het dubbel sis) BAII, uit dat de FBI op grootschra |m fraude bij de NASA is gestuit, federale agenten ontdekten èe bi: NASA-functionarissen zichdi p i toeleveranciers voor miljoei ging; lieten omkopen. Voor hen gi jppe: kennelijk nog 'hoe meer hoel isler ter'. rale oogl Epra bissi fete LAV kk Ijs ni^ EAU. irxll rad van onze parlementsredactie De onenigheid tussen CDA en PvdA over de wao en de bijstand is nog maar nauwe lijks toegedekt, of een nieuw conflict over de ww dient zicli aan. De PvdA schrikt terug voor een extra korting op de werk loosheidsuitkeringen van min stens 250 miljoen gulden en wil uitstel tot het voorjaar. CDA- fractievoorzitter Brinkman daarentegen dringt aan op daadkracht van het kabinet. Vorige week bleek dat de voor genomen bezuinigingen op de ww veel minder opbrengen dan verwacht. De strengere eisen om voor een ww-uitkering in aan merking te komen, leveren geen 419 miljoen gulden op. Staatsse cretaris Wallage (sociale zaken) houdt rekening met minstens 250 miljoen minder, mogelijk op lopend tot ruim 300 miljoen. Zowel Wallage als premier Lub bers benadrukten onmiddellijk dat aanvullende bezuinigingen onvermijdelijk zijn. Op de ww zelf. danwel elders in de sociale zekerheid. Wallage zal waar schijnlijk volgende week aange ven hoe hij de tegenvaller denkt op te vangen. Dat het gat gedekt moet wor den. is ook de de overtuiging van beide regeringspartijen. Maar daarmee houdt de overeenstem ming op. De PvdA meent dat de tegenvaller te groot is om alleen op de ww te verhalen. De stren gere eisen waren afgelopen zo mer al het resultaat van moei zame onderhandelingen tussen de regeringspartijen. Voor de PvdA klemt bescherming van de ww des te meer in tijden van massaal ontslag. Verscherping PvdA-woordvoerster Van Nieu- wenhoven kan zich alleen een verdere verscherping van de 'ja ren-eis' in de ww voorstellen. Die eis bepaalt dat een werkloze recht heeft op een langere ww- üev sbel uitkering als hij drie van dew 1 gaande vijf jaren heeft gewe In de kabinetsplannen wc dat drie uit vier jaar. Van Ni wenhoven zegt te kunnen le ee met vier uit vijf jaar, waard '=en minder mensen recht hebbec^ een uitkering. Andere besparingsmogelijs den in de ww, zoals een lage kortere uitkering, wijst detf resoluut van de hand. Binnei fractie leeft de opvatting dat M)] ww-gat niet onmiddellijk gec -j,. hoeft te worden. Van Nieu; hoven beaamt dat haar part; wachten op de Voorjaarsnoa 1994. Dan kunnen eventi I HA mee- en tegenvallers tegec kaar worden weggestreept Het- CDA verwerpt ieder uil Informeel wordt er druk mts fend op het kabinet snel een sluit te nemen. Het imago' Brinkman als 'doener' heen laatste weken toch al de ncc blutsen opgelopen. Eerst gerde het kabinet de besta; wao'ers aan te pakken, en volgens moest de beoogd mier alle zeilen bijzetten oc J!un straffere aanpak in de hijst ^er veilig te stellen. Een harde opstelling van CDA dus. waarbij de PvdA) zal worden ontzien. Van N wenhoven ergert zich aan houding van het CDA. Zij erop dat het kabinet door doen van het CDA de Ni staandenwet heeft terug# men. „Ook dat levert eenbf nigingsverlies op van enif Ser honderden miljoenen, daar hoor je ze niet over". Op de lange termijn zou het ;-0n binet de Nabestaandenwe! T^( heel achterwege kunnen tó meent Van Nieuwenhoven voorstel dat in alle verkies programma's voorkomt. SK m U meer vrouwen en mannen t ben immers werk of een sioen waardoor een nabest? denuitkering overbodig is-K mee kan het rijk honderden: joenen besparen, genoeg oni gat bij de ww te dekken. HnHHHunfflnnBHHBBHBBnHHBBl De hekken en de Israëlische politiepost, die nu nog overduidelijk aanwezig zijn in hel centrum van Bethlehem, zullen verdwijnen, zo verwachten de inwoners.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 2