Bezwaren tegen bouw in Burgh Welzijnssubsidies achtervolgen raad Westkapelle Ideële kerstmarkt Zierikzee Kerkwervenaar ontkent voor Hof aanrijden vrouw Eeuwelinge bleef vrijgezel m "emomooKTOién muiHmAwuM Stoomtram rijdt komende zomer op Brouwersdam V PvdA Arnemuiden wijst kritiek Veere i discussie vliegveld ui Appartementencomplex zou privacy bewoners aantasten van onze verslaggeefster BURGH-H AAMSTEDE - De voorgenomen bouw van een modern appartementencom plex en twee winkeltjes aan de historische Burghse Ring in Burgh sluit bij een aantal bewo ners op grote bezwaren. Het huidige ontwerp zou de privacy 'ernstig aantasten'. Projectont wikkelaar Proverko Beheer bv Goes wil in mei volgend jaar be ginnen met de bouw van het complex. De projectontwikkelaar en de gemeente hadden in eerste in stantie tweeëntwintig' luxe se niorenappartementen en twee winkels voorzien op de locatie van de huidige supermarkt. De ze verhuist binnenkort naai' het nieuwe onderkomen in de voor malige ZWN-remise aan de Burghseweg. Het oude pand zal worden gesloopt. Na protesten van bewoners aan de Boeijesweg is het plan gedeel telijk gewijzigd. Op papier is één appartement gesneuveld en het hele complex wordt drie meter opgeschoven. Daardoor wordt het niet direct aan de erfafschei- ding van een aantal huizen ge bouwd. Bewoonster J. Timofei is daarmee in haar nopjes. ..Het complex kwam direct achter on ze achtertuin te staan. Dat leek nergens op," Desondanks blijft zij bij haar standpunt dat de bouw van een P. J. Vollaard voert lijst PvdA Borsele aan HEINKENSZAND - De Borsel- se wethouder drs P. J. Vollaard is lijsttrekker voor de PvdA tij dens de gemeenteraadsverkie zingen in maart. Wethouder M. H. de Bart van Borsele staat tweede op de kandidatenlijst. De PvdA is op dit moment met zeven zetels vertegenwoordigd in de Borselse gemeenteraad. Drie raadsleden stellen zich niet herkiesbaar. Dat zijn fractie voorzitter J. Traas en de raadsle den L. Traas en J. de Nooijer. De vier volgende nummers op de kandidatenlijst zijn: M. Eve- leens uit Ellewoutsdijk, A. Men- heere uit Lewedorp, H. Uitter- hoeve uit Heinkenszand en J. Nuijten uit Heinkenszand. dergelijk groot complex een aanzienlijke waardeverminde ring betekent van haar huis. „Eerst keken we uit op een prachtige bomenrij, straks wordt het een kale muur. Ze bou wen een soort flat voor onze neus." Ook het verlies van priva cy telt bij haar zwaar. „Het com plex telt drie woonlagen. De be woners kijken straks recht m'n kamer en slaapkamer in. Dat Het pand van de Veldmarkt aan de Burghse Ring wordt na de verhuizing afgebroken om plaats te maken voor een modern appartementen complex. foto Pieter Honhoff vind ik een probleem." Maar Ti mofei benadrukt dat zij op zich geen tegenstandster is van de voorgenomen bouw van appar tementen. „Ik vind het heel goed dat de Ring wordt opgeknapt. Zoals het er nu uitziet is het een aanfluiting' voor Burgh." Bij het ontwerp van het complex is volgens R. Avermaete, direc teur van Proverko, rekening; ge houden met het historisch dorpsgezicht yan Burgh. „Het' wordt helemaal in stijl gebouwd. Zo is onder meer rekening ge houden met de kleur van de ge velsteen en de hoogte van de dakgoten." De te. bouwen appartementen zijn uitsluitend bedoeld voor permanente bewoning. Inmid dels zijn er veertien van ver kocht. In de twee winkelcomple xen zullen zich naar grote waar schijnlijkheid een.lijstenmakerij en een kapsalon vestigen. Gift voor ouderensport in Borsele BORSELE - De stichting Wel zijn Ouderen Borsele krijgt vandaag (donderdag) om 15.00 uur een gift van vijfduizend gul den van het Fonds Zomerpost- zegels. Dit geld is bestemd voor het pro ject 'Sport voor Ouderen', dat Welzijn Ouderen Borsele samen met de Borselse Sportraad heeft opgezet, Het wordt gebruikt voor de aanschaf van sportmate- riaal. Welzijn Ouderen Borsele wil dat de sportverenigingen meer aandacht gaan besteden aan ouderensport. van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - De subsidie verordening welzijn komt don derdag 16 november weer aan de orde tijdens de raadsverga dering in Westkapelle. Vier jaar nadat de raad de aanpassing van de verordening goedge keurde, is de maatregel nog steeds in opspraak. Twee West- kappelse sportverenigingen menen dat zij recht hebben op de subsidies over 1991 en 1992, omdat zij al in januari 1991, de oorspronkelijke ingangsdatum van de nieuwe regeling, hun ta rieven rond hadden. De raad verzette in april van dit jaar de invoering van de verordening naar 1 januari 1993. De Lawn Tennis Club De West kaap en gymnastiekvereniging Hygiëa hebben bezwaarschrif ten ingediend bij de gemeente, waarin ze de link leggen tussen subsidies en de nieuwe tarieven voor gebruik van sportaccom- WMWïX'-py/ modaties. Volgens de twee ver enigingen is het verschuiven van de invoeringsdatum naar 1993 in strijd met het raadsbesluit van oktober 1989. De raad koos voor het terugdraaien van dat be sluit, omdat de onderhandelin gen met alle sportverenigingen pas in maart jongstleden werden afgerond. Van meet af aan heb ben de verenigingen zich tegen de subsidieverordening verzet. De maatregel zou ongelijkheid in de hand werken. De voetbal vereniging, die veel gebruik maakt van de velden, moet veel meer huur moeten betalen in vergelijking met de tennisclub. ■De laatste club zou wel in aan merking kunnen komen voor meer geld, omdat de gemeente in principe niets mag overhou den van haar huurinkomsten. Bovendien is de regeling gericht op de aanvulling van exploita tietekorten van de verenigingen. Actieve verenigingen hebben dus minder profijt van de nieuwe verordening. Voorheen werd de financiële steun van de gemeen te verrekend met lage huurprij zen. De aanpassing van de veror dening was nodig om een beter overzicht te verkrijgen yan alle instellingen die vallen onder de welzijnsverordening. B en w blijven bij het besluit van dit jaar en wijzen de bezwaren van de tennis- en korfbalvereni ging af. De raadsvergadering be gint om 20.00 uur. van onze verslaggever ZIERIKZEE - In (le Grote Kerk in Zierikzee is woensdag de vierde jaarlijkse kerstmarkt voor ideële organisaties begon nen. Hoewel het weer tegenzat, werd het in de loop van de mid dag toch aardig druk. Maar de topdagen zijn altijd de donder dag en vrijdag, aldus secretaris D. Riezebos van de Stichting van een medewerker DEN HAAG - De aanklager bij het Haagse Gerechtshof mr P. Wurzer hechtte woensdag wei nig geloof aan de ontkenning van een 50-jarige Kerkwerve naar die in hoger beroep terecht stond wegens mishandeling. Die ontkenning ten 'spijt eiste de aanklager een voorwaarde lijke boete van 500 gulden. De Kerkwervenaar zou na een ruzie expres met zijn auto een vrouw hebben aangereden. De vrouw toonde na het voorval aan de politie schaafwonden op haar dijbeen en arm. Er bestond al langere tijd ruzie tussen ver dachte en slachtoffer. Zij en haar .gezin huurden een woning van de verdachte. Nadat hij hen de huur had opgezegd, ontstond er een vete tussen het gezin en diens ex-huurbaas. De Kerkwervenaar beaamde dat er ook op de bewuste zondag weer een onaangenaam treffen was geweest. Maar volgens zijn lezing werd hij, zittend in zijn au to, belaagd door de vrouw en haar familie. Terwijl haar man de Kerkwervenaar door het por tierraampje heen zou hebben proberen te wurgen, zouden zij en haar zoon op de kofferbak hebben staan dansen. De ver dachte is toen volgens hemzelf 'rustig weggereden' zonder daar bij iemand te raken. De vrouw zou hem met de beschuldiging een 'loer willen draaien'. Net als de Middelburgse politie rechter destijds, hield ook aan klager Wurzer het gisteren op mishandeling. Het bewijs zit 'm volgens hem in de schaafwon den die het slachtoffer aan de po litie had laten zien. Het Hof doet over twee weken uitspraak. Oude Zeeuwse Kerken, de orga nisator van de markt. Gehoopt wordt dat het publiek tijdens het winkelen voor de kerst meteen even de kerk bin nenwipt. Organisaties laten daar niet alleen zien wat ze doen er is ook van alles te koop. Zo presenteert de Wereldwinkel er haar assortiment, is er een terras met eet- en drinkwaren en zorgt een aantal winkeliers voor enig commerciëel aanbod. Andere deelnemers zijn onder meer het UW, Unicef, CJV, Wereldna- tuurfonds, SOS-kinderdorpen, de Zierikzeese Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking en Amnesty International. Amnesty houdt vandaag, don derdag, ook een fakkeloptocht tegen politieke moorden en ver dwijningen. Deze stille tocht be gint om 19.15 uur, voor de kerk. Na afloop is er een korte bijeen komst in de consistorie. De Stichting Oude Zeeuwse Ker ken houdt regelmatig' culturele activiteiten in de Grote Kerk. Op die manier kunnen kerken als deze, die niet meer door een kerkgenootschap worden be heerd, in stand blijven. Nieuwe (commerciële) bestemmingen voor het gebouw kunnen zo wor den voorkomen. In de consisto rie is een tentoonstelling inge richt over de geschiedenis van het gebouw en de voorganger er van. De markt is vandaag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Vrijg zijn de openingstijden van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De honderdjarige mevrouw Den Boer kreeg veel felicitaties, waaronder ook een handdruk van burgemeester Asselbergs van Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Trots als een pauw zat de hon derdjarige mevrouw Willemina den Boer op de versierde stoel in de recreatiezaal van het Zierikzeese verpleeghuis de Corneliastich- ting. Personeel, bewoners, familie en vrien den: iedereen kwam woensdag langs om de ja rige te feliciteren. Maar voor haar hoefde al die drukte niet zo. „Ik heb het naar m'n zin hoor. Maar het is eigenlijk teveel. Ik ben te oud om feest te vieren." Mevrouw Den Boer werd honderd jaar geleden in Zierikzee geboren. Ze groeide op in een boe rengezin met acht broers en twee zussen. Het huwelijk liet de eeuwelinge linies liggen. Na het overlijden van haar ouders nam zij samen met haar eveneens ongetrouwde broer de boerderij over. Daar was het hard werken geblazen. In het gemengde bedrijf was altijd wat te doen. Door de belangstelling van mevrouw Den Boer in het wel in wee van haai- broers en zusters, bleef het voormalig ouderlijk huis een zoete in val. Te pas en te onpas viel iedereen er binnen en was welkom. „M'n tante zorgde voor ons als of wij haar eigen kinderen waren", ondervond neef S. den Boer. ,.Ze was er altijd als je haar nodig had," Volgens hem heeft dit te maken met haar sterk godsdienstige houding. „Ze vond het heel be langrijk dat wij kennis namen van de bijbel. Daarom moest ik als jong knaapje alle bijbel boeken op goede volgorde kunnen opnoemen. Als dat lukte kreeg ik van haar een gloednieuw bijbeltje." Mevrouw Den Boer stond "olgens hem ook altijd klaar voor mensen in nood. „Ze heeft anderen altijd heel veel gegeven." Het kraampje van het Wereldnaluurfonds op de kerstmarkt in de Nieuwe Kerk is er klaar voor. liet wachten is op bezoekers. foto Pieter Honhoff EERST OENKEN, DAN DOEN. De bouw van het tramstation bij Port Zélande is in volle gan; de begane grond komt een trammuseum, de overige drie verdij gen zijn gereserveerd voor kantoren. foto Pieter Ho; van onze verslaggever OUDDORP - De Stichting RTM de Grevelingen wil komend sei zoen beginnen met een regulie re stoomtramdiensl op de Brou wersdam. De lijn ligt er al een paar jaar, maar het wachten vyas nog op een station bij Port Zélande op de Kabbelaarsbank. Daaraan wordt inmiddels druk gebouwd. In het complex is. op de begane grond ook ruimte voor een trammuseum. Op de drie verdiepingen erboven ko men kantoren. Tot nu toe werden op aanvraag al ritjes verzorgd voor groepen. „Maar de rails eindigen nu in het gras en als het regent in de mod der. Daar kun je vooral als het slecht weer is moeilijk mee aan komen. We maakten er dus maar niet teveel reclame voor", ver klaart woordvoerder Arie Baars van de stichting. Zijn organisatie, ook wel de Stichting Recreatief Toeristi sche Museumlijn de Grevelin gen genoemd, probeert met vrij willigers. en donateurs de tram geschiedenis van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden levend te houden. Als het station ge reed is, zorgen medewerkers van de RTM verder voor de aanleg van de laatste 300 meter spoor, van de jachthaven naar het sta tion. Ook de inrichting van het station nemen zij voor hun reke ning. Er komen drie sporen, waaronder twee voor in- en uit stappen. He t derde is een opstel- spoor. Materieel Aan materieel heeft de stichting, een museale kopie van de vroe gere Rotterdamse Tramweg maatschappij (RTM), in elk ge val geen gebrek. Er zijn drie stoomlocomotieven beschik baar, vijf dieselvoertuigene0 bedrijfsklare wagons, plus ard' aantal dat nog moet worde jrdi geknapt. Verder hebben n werkers van de stichting een hoop historisch rnatf ha liggen, zoals uniformen ei ejiij reedschappen. Ook oudejtscl; en modellen krijgen een pi pen het museum. v Bedoeling is dat er wordt; dSt. den in het zomerseizoen eni üe ke dagen in het voorseizoen Pasen, Hemelvaart en Pinl|f( ren. De halte bij de Punt reikbaar met een reguliere P1 loo sch ani busdienst en wordt wellichlstor aangedaan door de zome Baars hoopt daar in elk gev|eht rig op. Wanneer de eerste rit word maakt, is naar zijn zeggen onzeker en hangt af vai voortgang van de werk® den. De exploitatie van d( moet worden betaald uit A ande breng'st van de ritten en b| stdo gen van donateurs. Op ment zijn er daarvan zo'm rg sr honderd, onder wie veel lining vakantiegangers. Voor de leg van de rails is destijdssiooss die ontvangen. Het stationsgebouw veisi in de stijl van het vakatüp - Port Zélande. De bo;?; schiedt in opdracht \sE& Coltof Beheer, een pn®- wikkelaar die ook kaïW gaan houden in het gehos.' resterende ruimte woril huurd. Grandorado/Port Zélanfe binnenkort ook gaan boiw de Kabbelaarsbank. Ophd keerterrein bij de jachthait éen complex voorzien drijfsruimtes, een congte |P' trum en een aantal luxe appop I menten. De ondernemingrt ]?en erop dat de bouw in septa t gel volgend jaar kan beginnen (D-wc van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - De voorzitter van de Arnemujdse PvdA-frac- tie, drs B. J. de Reu, vindt dat Arnemuiden ten onrechte de Zwarte Piet krijgt toegescho ven in de discussie over het vliegveld Midden-Zeeland. „Collega-bestuurders verschui len zich achter de gemeente. Ar nemuiden. Er worden onjuis theden verspreid over de beslis sing van Arnemuiden." De Reu reageert met die uitspra ken op het bezwaarschrift tegen de uitbreiding van het vliegveld dat de gemeente Veere zal indie nen bij gedeputeerde' staten. De fractievoorzitter verwijt Veere opportunisme. „De gemeente Veere steekt een heel verhaal af tegen Arnemuiden, terwijl men weet dat Arnemuiden uitbrei ding niet kan tegen houden." De PvdA maakte in juni een op merkelijke ommezwaai. Na een jarenlang gevecht tegen de uit breiding van het vliegveld, koos de fractie voor het begraven van de strijdbijl. In ruil daarvoor werkt het vliegveld de plannen voor een uitbreiding van recrea tiegebied Oranjeplaat met 500 bungalows niet meer tegen. „Het was vechten tegen de bier kaai, want het vliegveld had al oude rechten op uitbreiding. Het bungalowpark brengt werkgele genheid naar Arnemuiden", ver dedigt De Reu. Extra inkomsten Ook het CDA en de VVD vinden dat extra werkgelegenheid .zwaarder weegt dan de toename van de geluidsoverlast door uit breiding van het vliegveld. Arne muiden krijgt er straks een extra bron van inkomsten bij, alleen al aan onroerend-goedbelasting. Het bungalowpark is particulier initiatief. Arnemuiden hoeft niet te investeren en loopt geen enke le risico. CDA-fractievoorzitter B. de Rid der vindt de protesten tegen de geluidszonering, die de hoorzit- hoc itai ENI tingen geuit werden, beg lijk. „Het is ieders goed red bezwaren in te dienen. Ofó zwaren al dan. niet- tereebl kan ik niet bepalen. De worden wel opgeklopt. B concerten op het carillon is re gestoord worden door vliegende vliegtuigen, lij: overdreven." Binnen de gemeente An) den blijven er twee grotel standers van de uitbreid» 1 het vliegveld, de RPF SGP. Om principiéle rede' verstoring van de zondag hebben zij steeds tegtf stemd. Niet alleen zijn óf reformatorische partijen de uitbreidingsplannen v3 vliegveld, ze zijn ook komst van de elk-weer-vf ning die bij het bungalo wordt gebouwd. „De zoekt hier rust. Zo'n kei tig park staat in conflict! gezonde ontspanning mensen. Het verstoort natuurgebied", aldus C. fractievoorzitter van de' Veiligheid De bezwaren .van omll gemeenten en inwoners voor de hand, meent „We hebben het college er< lijk op gewezen dat er zouden komen. Voor onsj uitbreiding van het vil niet toelaatbaar vanwege luidsoverlast en uit heto? van veiligheid voor de be* ir van -Oranjeplaat en Alt den", is de reactie vanhei raadslid C. van de Ketteri A. D'huy-den Engelsen éénmansfractie de VVD.i zich achter het standp® De Reu. „Protest tegenü nen heeft weinig .zin.. luidsoverlast, maar ik of het. erger wordt. Ik nog zien of aantal vliegt' gen werkelijk toeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 28