Cans meer rijksgeld zoet water Gom f SCHOONHOUDEN MET EEN HOOFDLETTER 'S' 'Andere kant van Zeeland' belicht Bezettingsjaren in foto's Stichting VMC wil regionale visie gezondheidszorg Reorganisatie bij waterschapslab niet van leien dak Zielig? Ach, zo is het leven.. ij snelle afronding project Tholen en St Philipsland schoon houden Gras onze verslaggever OLEN - Indien plannen voor dichting van het net voor watervoorziening op Tho- i Sint-Philipsland snel op liggen, betaalt het Rijk licht 60 procent van de kos- om die plannen uit te voe- Dit zegt ir H. A. Okma, in- cieur landinrichting in Zee- d. in totaal kost realisering (de plannen zo'n vijf tot tien joen gulden. i hebben een subsidiebedrag hikbaar. Maar hoe lang we geld vrij kunnen houden, is aldus Okma. Eerder deen subsidie van 40 pro- tinhet vooruitzicht gesteld. J.Lde reden voor de verhoging nirmct- VprHieht.ino' vnn De basisvoorziening is bedoeld om vochttekorten in bijvoor beeld droge zomers aan te vul len. De voorzieningen zijn zoda nig geconstrueerd, dat verdich tingsnetwerken daar naadloos op aansluiten. Die vertakkingen zijn nodig om niet alleen zoet water binnen te laten, maar ook volledige door stroming te garanderen. Dat stelt boeren in staat meer soor ten gewassen te verbouwen. De boeren op Flipland vonden het echter te duur. gezien de malaise in de landbouwsector. Dit druis te in tegen de verwachtingen van het Waterschap Tholen. dat zich bezighoudt met de uitvoe ring van de plannen. Dees zegt niet te weten of Thool- se landbouwers, anders dan hun collega's op Sint-Philipsland. wèl mee zullen betalen aan een eventueel verdichtingsnetwerk. „Ik kan niet koffiedikkijken." Het is wel de bedoeling van het .waterschap dat die verdichtin gen er komen. Het schap heeft zich onlangs bereid verklaard de helft van de kosten te willen dra gen die met de ontwikkeling van de verdichtingsplannen ge moeid zijn. Met die plannen houdt onder meer adviesbureau Heidemij uit Goes zich bezig. Met het totale project (basis voorzieningen inclusief even tuele verdichtingen) zijn tiental len miljoenen guldens gemoeid. Okma: „Verdichting van ;t is de kroon op het werk de basisvoorzieningen. Stagnatie >rsubsidie is wellicht een sti- lans voor de landbouwers om traan mee te betalen." Boe- op Sint-Philipsland zagen laatste eerder dit jaar niet Sint-Philipsland werd de ba- toorziening voor zoet water al jktober 1991 in gebruik geno- I Qt I,als eerste in een project dat - het eiland Tholen behelst. De basisvoorzieningen op Tho len zijn volgens hoofd Techni sche Dienst. J. A. Dees van het Waterschap Tholen medio vol gendjaar voor 70 procent gereed en in gebruik. Eind februari van dit jaar stagneerden de werk zaamheden aan deze voorzienin gen volledig door overvloedige regenval. Om subsidies van het Rijk veilig te stellen, moest ver loren tijd ingehaald worden. Vol gens Dees is dat inmiddels ge lukt. Systematiek. Daarop berust de schoonmaakkwaliteit van Gom. haar themadagen/themaweken schoonmaaksysteem ligt per dag per week vast welke periodieke werkzaamheden, naast de jelijkse werkzaamheden, moeten worden uitgevoerd. Zo is voor in duidelijk wat, waar en wanneer gereinigd dient te worden. Stipte uitvoering levert continu een optimaal resultaat en werkt kostenbesparend. Kiest u voor Gom Schoonhouden, dan kiest u voor laliteit. Een organisatie welke voldoet aan de meest uitgebreide internationale kwaliteitsnorm NEN-ISO 9001. Oftewel schoonhouden meteen hoofdletter S. Bel voor meer informatie 01100 -11220. EEN BETROUWBARE PARTNER Recron-voorzitter H. Flik (midden) nam het eerste exemplaar van de toeristische brochure in ontvangst van VVV-directeur L. H. ter Heijde (1). Rechts burgemeester J. L. M.MandosvanBorsele. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster NIEUWDORP - In Goes is altijd iets te beleven. Reimerswaal biedt alle ruimte. Kapelle staat vol appel- en perebomen. Kort om: Zuid-Beveland heeft het helemaal, volgens de nieuwe bro chure Zuid-Beveland. Directeur L. II. ter Heijde van de provin ciale VVV overhandigde woensdag in Nieuwdorp het eerste ex emplaar aan voorzitter H. Flik van Recron (Vereniging van re- creatie-ondernemers in Nederland). De brochure is een uitgave van het Toeristisch Platform Zuid- Beveland; een samenwerkingsverband van Zuidbevelandse ge meenten, de Kamer van Koophandel voor Midden-en Noord Zee land, VVV's en diverse ondernemers. Het platform wil via de bro chure met name 'de andere kant van Zeeland' belichten. Om, zoals Flik het noemde, de provincie af te helpen van het 'strandi- mago'. Tijdens de bijeenkomt in restaurant Landlust werden tegelijk- tijd twee alcoholische versnaperingen uit het Zeeuwse officieel gepresenteerd. De Borselse burgemeester ir J. L. M. Mandos overhandigde commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder de zwarte bessenlikeur Crème de Cassis van Zélande en de Bor selse wijn. De genodigden konden na de gebruikelijke toespra ken nippen aan een 'Mandos royal'; een longdrink met de Zeeuw se bessenlikeur. van covers lag gever Wisboom IDDEBURG - Eén foto zegt lak meer dan vele verhalen. ffiHlil van het door napalm roffen naakte meisje in Viet- dal huilend in de richting de fotograaf rent, heeft indruk gemaakt dan alles over die oorlog is geschre- Een fototentoonstelling lie Tweede Wereldoorlog, die nu te zien is in de wse Bibliotheek, maakt de (de 1940-1945 dan ook toe- elijker dan bijvoorbeeld schiedschrijving van dr L. M. aanleiding van een sympo- over de historische waarde 's heeft het Rijksinsti- voor Oorlogsdocumentie i' in Amsterdam een expo- over de bezettingsjaren sa- esteld. „Dat was een mooie mheid om met ons mate- van 150.000 bezettingsfo- aar buiten te treden", ver- Biod-medewerker Erik So- -Van de bezettingsjaren is «n zwart-wit-beeld ont- doordat steeds opnieuw Öe, herkenbare foto's wor- !?edrukt van bijvoorbeeld _en, de razzia's, de aikens. de hongerwinter bevrijding. Wij hebben ge- het oorlogsbeeld wat wceren." Menstellers brengen de Mg aan door de Duitse be- vanuit verschillende soorten fotografie te belichten: van persfoto's tot amateurkiek jes en van illegale opnamen tot Duits propagandamateriaal. En dan bevreemdt het dat het niet alleen maar kommer en kwel was, dat op zoveel foto's de oor log vergeten lijkt te zijn, dat er ook veel gelachen werd. Opna men van het melkexamen in Spanbroek, de jaarlijkse keu ring van trekhonden in Stomp- wijk, het politiekorps dat uitleg krijgt over de werking van de grammofoon, Ajax dat met 1-3 verliest van Blauw Wit en de aankomst van de olifanten van Circus Mikkenie Strassburger op het Amsterdamse station to nen een onderbelichte kant van de oorlogsjaren. Deze foto's geven wat lucht bij het zien van de gevolgen van de Duitse gesel, ook al blijven die indruk maken. De vastberaden Geslaagden verpleging MIDDELBURG - Bij het Zeeuws Instituut Zorgopleidin- gen zijn de volgende kandidaten geslaagd voor het diploma Z- verpleegkundige: M. de Bever. L. Janse-van Beve- ren. A. Ingelse, A. Israël. C. Jas- perse. P. Maas, A. Machielse, B. Matthijsse. G. Schroevers. R. Verburg. A. Walhout. blikken van de Wehrmacht en Hitlerjugend, foto's van razzia's, stiekem genomen vanuit een raam of met een verborgen ca mera in een fietstas, het vrijwilli gerslegioen dat naar het Oost front vertrekt en onderweg Mein Kampf moet lezen en. wat nog het meest onthutst, de vele bra ve familieportretten die de Haagse vakfotograaf W. Streef kerk van NSB'ers maakte. En je beseft: dit waren 'gewone' men sen, die onder de verkeerde in vloed verkeerden. Samensteller Erik Somers heeft ervaren - de expositie maakt een tournee door het land - dat de foto's veel herkenning oproe pen. „In het gastenboek worden vaak zeer emotionele reacties opgetekend. Veel bezoekers ra ken ook met elkaar in gesprek en halen herinneringen op. Het zwart-wit-beeld van de oor log verdwijnt letterlijk bij het hart van de tentoonstelling: een serie kleurenfoto's, afdrukken van dia's die onlangs boven wa ter zijn gekomen. Het zijn prach tige. heldere opnamen, alsof het verleden in het heden tot leven wordt gewekt. Daarmee komt een ingrijpende periode uit onze geschiedenis dichterbij dan me nigeen zou wensen. De expositie 'Fotografie Geschiede nis Beeldvorming Nederland en de Ticeede Wereldoorlog', die voor de gelegenheid is aangevuld met dertig foto's over de oorlog op Walcheren, is tot en met 15 januari tijdens ope ningsuren te zien in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. 'Mo: prinses Juliana brengt een bezoek aan bevrijd Westkapelle. Onder muzikale begeleiding tot in de puntjes voorbereid op de slacht. foto Charles Strijd van onze verslaggever Marcel Modde SCHOONDIJKE - Ze zien er zo lief uit. Vooral de jonkies. Zachte witte vacht, glim mende rode oogjes en van die constant snuffelende kleine neusjes. Toch zullen veel ko nijntjes de kerst niet overle ven. Tegen die tijd zijn ze rijp voor de slacht, groot en zwaar genoeg om te kunnen pronken op de dis in menig huishouden. Konijnenfokker Luc van Waes (25) en zijn vier jaar jon gere vriendin Carolïen Maes vinden er niets zieligs aan. Ze hebben geen tijd om zich druk te maken over zaken als de aaibaarheidsfactor, waarmee de dierenbescherming veel vuldig placht te schermen. Hun konijnen hebben het goed. vaak zelfs beter dan veel van hun soortgenoten op de doorsnee boerderij, claimen ze met grote stelligheid. En dat ze - twaalf weken oud en zo'n tweeëneenhalve kilo zwaar - worden afgevoerd naai- Belgische slachterijen, ach. zo is het leven. „Bij var kens. koeien en kippen ge beurt dat toch ook. Het steekt de mensen in dit geval alleen wat meer. omdat konijnen iets schattigs hebben", zegt Carolien. „Ik hou dagelijks wel honderd kleintjes in m'n handen. Dan heb je geen tijd om je aan die dieren te hech ten." Bij nadering van de konijnen- stal blijkt dat Van Waes en Maes inderdaad niets aan het toeval over laten. Alle moge lijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen om de ongeveer zeshonderd voedsters, tach tig rammelaars en hun jongen (gemiddeld veertig per jaar per vrouwtje) te beschermen tegen kwalijke invloeden van buitenaf. Reden ook waarom de farm niet is getroffen dooi de dodelijke virusziekte RHS die zich begin november in Zeeland deed gelden. De staldeuren, voorzien van een bordje 'verboden toegang voor onbevoegden', zitten consequent op slot. De enkele bezoeker die bij hoge uitzon dering de farm binnen mag. krijgt een smetteloos witte overall en laarzen aan. Bij de hoofdingang is vervolgens de stap in een afwasteil met ont smettingsmiddel verplicht, aangevuld met een behande ling door een speciale laars- schrob-borstelmachine. Nog even handen wassen en pas dan is helemaal voldaan aan het ritueel tegen mogelijk meegebrachte ziektekiemen. „Als je dat niet doet. ben je zo de helft van het materiaal kwijt", verwijst Luc naar de vatbaarheid van de dieren. Muziek Eenmaal in de stal klinkt rus tige muziek, zestien uur per (kunstmatig in stand gehou den) dag achtereen. Ter voor koming dat de konijnen in de stress raken van onverwachte geluiden. Bij elk onbekend ge luid krimpen de dieren in el kaar van de schrik. „Alleen even pfffftt is genoeg." De constante muziek moet ze een vertrouwd gevoel geven en te gelijkertijd het buitenlawaai indammen. De Schoondijkse konijnen farm is het enige bedrijf in Zeeland dat full-time in deze sector werkt. Van Waes begon zijn stal in februari 1992. in een maatschap met z'n vader. Tot zijn studie aan de agrari1 sche hogeschool in Delft had hij niet meer ervaring met het fokken en mesten van konij nen dan de gemiddelde hob byist. Na zijn Delftse periode moest Luc op zoek naar een vaste baan. Het akkerbouw- en fruitteeltbedrijf van pa bood te weinig uitzicht op voldoen de inkomsten. De economi sche malaise in de landbouw deed hem uiteindelijk beslui ten een geheel andere weg in te slaan. Hij bouwde een schuur om tot stal. kocht 450 voedsters en startte een pro fessionele konijnenfarm. Ge heel op eigen kracht, zonder één cent subsidie. De meeste mestdieren wor den. als ze tweeeneenhalve ki lo wegen, verkocht aan Belgi sche slachterijen. December is in het licht van de kerst maaltijd een drukke maand. Daarnaast kunnen ook parti culieren terecht bij Van Waes. Of deze Flappies de dampen de schaal kunnen ontlopen, hangt echter volledig af van vader en de wijze les van Youp van 't Hek. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Stichting VMC (Volksgezondheid. Maat schappelijke ontwikkeling en Cultuur) wil een regiovisie voor de gezondheidszorg in Zeeland ontwikkelen. Zo'n visie is nood zakelijk om bij de toekomstige ontwikkeling van het stelsel goed beslagen ten ijs te komen. Weliswaar heeft staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) met zijn stelselherziening pas op de plaats moeten maken, het circus is inmiddels in gang ge zet en de veranderingen zijn niet meer te keren. Het ziet er naar uit dat een meer marktgerichte benadering van de gezondheidszorg een feit wordt. De overheid is nog steeds van plan een stapje terug te doen en zorgaanbieders, zorg verzekeraars en patiënten/con sumenten de zaak samen te la ten bestieren. Om garanties te hebben over kwaliteit, spreiding en toegankelijkheid van voorzie ningen, is het nodig om kaders aan te geven die door alle partij en zoveel mogelijk gedragen worden. Drie stappen De VMC wil in drie stappen tot een deugdelijke regiovisie ko men. De eerste stap is een advies aan provinciale staten, waarin de de verantwoordelijkheid van de provincie en de te volgen be leidsrichtingen worden gere geld. Daarna komt de opstelling van een regioverkenning, die de VMC in samenwerking met de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) en de provin cie wil maken. De regioverken ning is een inventarisatie van al le voorzieningen, ontwikkelin gen die in de pijplijn zitten en vooral van de vraag naar zorg voorzieningen. Ook toekomsts cenario's moeten in de regiover kenning worden meegenomen. Na de regioverkenmng moet de regiovisie worden opgesteld. Daarin staan de te verwachten en gewenste ontwikkelingen op het gebied van de gezondheids zorg in Zeeland op de langere termijn. De regiovisie schenkt aandacht aan spreiding, toegan kelijkheid, samenwerking, pro- blematieken die dwars door alle sectoren heenlopen, geografi sche obstakels, zorgvernieuwing en kwetsbare groepen. Contouren De regiovisie is geen plan waarin het beleid wordt vastgelegd maar geeft meer de contouren aan waarbinnen het beleid zich moet bewegen. De drie partijen die in overleg de dienst uitma ken - aanbieders, patiënten en verzekeraars - moeten binnen de aangegeven kaders blijven. Omdat gemeenten en provincie verantwoordelijkheden behou den voor zaken in de gezond heidszorg. blijven ook zij bij de regiovisie en de uitwerking daar van betrokken. Het bestuur van de stichting VMC bespreekt het voorstel om in drie fasen tot een regiovisie te komen maandag 13 december tijdens een vergadering in het VMC-gebouw aan de Roozen- burglaan in Middelburg. De openbare bijeenkomst begint om 14.30 uur. van onze verslaggever SLUISKIL - De reorganisatie van de groep chemisch onder zoek van het Centraal Labora torium Zeeuwse Waterschap pen in Sluiskil (CLZW) loopt niet helemaal op rolletjes. Eén van de analistes op die afdeling gaat niet akkoord met haar nieuwe functie omdat ze het lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te be korten. Over geweiger de brieven wordt niet gecorrespondeerd. Mllil Volgens Van Dale's woorden boek is iemand die veel (onzin) kletst een zwamneus. Daaraan dacht ik toen ik afgelopen vrij dag (PZC, 3 december), in deze krant las dat Kees Zwamborn 'behoorlijk pissig' wordt als hij niet op z'n trainingsveld mag. Hij wordt daarvan zelfs zo pissig dat hij denkt dat een of andere ambtenaar ('joker') achter z'n bureau beslist dat W Kloetinge het trainingsveld niet op mag. Volgens Zwamborn was het veld goed bespeelbaar, want hij had nog gekeken of je het gras er ge makkelijk uit zou kunnen trek ken. Dat was niet het geval, dus de hele eerste selectie kon met de noppenzooi de strijd met het gras wel aan. Ik neem aan dat al le lezers wel door hadden dat Kees Zwamborn geen verstand heeft, van "gras en dat trainings velden zeker niet vanachter een bureau afgekeurd worden. Daar om alléén voor Kees Zwamborn de volgende toelichting: de voet balvelden in Kloetinge worden onderhouden en gekeurd door mensen met een goede opleiding en een jarenlange ervaring. Ik durf zelfs te stellen dat ze op z'n minst evenveel verstand van gras hebben als Zwamborn van voetbal. Een veldkeuring ge beurt altijd ter plaatse en vaak wordt pas na twee inspectie beurten (één 's morgens en één 's middags) een beslissing geno men. Als dan besloten wordt dat het veld niet bespeelbaar is, kun je er vanuit gaan dat het voor het veld beter is om er niet op te voetballen. A. Boonman Westsingel 136 Goes onterecht vindt dat ze met haar ervaring ook spoel- en schoon maakwerk moet gaan doen. Het CLZW bracht na de omvor ming van de technologische dienst tot een zelfstandig labo ratorium niet onmiddellijk wijzi gingen aan in de organisatie. Daardoor ontstonden er op de afdelingen chemisch onderzoek en onderzoek van zware metalen een aantal knelpunten. Zo zijn de eenvoudige laboratorium werkzaamheden niet goed geor ganiseerd en is er te weinig flexi biliteit bij het inzetten van me dewerkers op verschillende technieken. Bij de reorganisatie worden de twee afdelingen daarom samen gevoegd en komt de functie van één hoofdanalist te vervallen, zodat er een éénhoofdige leiding ontstaat. Verder komt de functie van spoelster in mei 1995 te ver vallen en heeft er een herverde ling van taken plaats. Zeven medewerkers hebben in gestemd met hun nieuwe func tie. Alleen de analist algemene laboratoriumwerkzaamheden weigert akkoord te gaan met haar nieuwe taken omdat ze in de toekomst ook schoonmaak- en spoelwerk moet verrichten, De analist vindt dat die taak niet aansluit bij haar opleiding en ervaring en is van mening dat haar de kans wordt ontnomen op korte termijn het werken met geavanceerde technieken onder de knie te krijgen. De reorganisatie komt op maan dag 13 december aan de orde tij dens een vergadering van het al gemeen bestuur van het CLZW. Deze vergadering wordt gehou den in het gebouw van het labo ratorium in Sluiskil en begint om 10.15 uur. Bon voor vijftig automobilisten van een medewerkster OOSTBURG - De Oostburgse politie hield woensdag snel heids- en alcoholcontroles in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij een snelheidscontrole aan de Dorpsstraat te Schoondijke werden tussen twaalf uur en half twee 35 van de 482 automo bilisten geverbaliseerd. De hoogst gemeten snelheid be droeg 80 kilometer per uur. Er geldt een maximum van 50 kilo meter per uur. In IJzendijke pas seerden aan de Rijksweg tussen half twee en kwart voor drie 293 voertuigen de controle. Daarvan reden er 12 te hard. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 127 kilo meter per uur. Er geldt een ma ximum van 80 kilometer per uur. Bij alcoholcontroles werden drie bestuurders aangehouden. Een inwoner van Sluis werd met een promillage van 1,4 op de Maria- straat in Zuidzande aangehou den. Een man uit Hulst 'scoorde' bij zijn aanhouding op Rijskweg 61 1,5 promille. Van beiden werd het rijbewijs ingenomen. In Sluis werd een automobilist uit die stad op het Bagijnhof aange houden met een promillage van 0.8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 25