oalitie botst over kosten zorg Israël versterkt troepen Jordaanoever Tweede Kamer wil politieke invloed van Senaat inperken Maximumstraffen dodelijke aanslag Moelln Gokkasten verboden voor jongeren onder achttien jaar ►NU IN DE SUPERMARKT^ ►BIJ 3 FLESSEN HISWA 'DA wil burger meer laten betalen onafhankelijk van inkomen tok doet i verboden liddel bij assis VOOR VERKOOP 50% Opheffingsverkoop V2 18 O] fnemende storm Melend bewolkt, mogelijk met hagel n onioeer. Westerstorm, in de loop an de dag afnemend tot hard. Mid- agtemperatuur zeven graden. en in t v ge jaargang no. 290 nderdag 9 december 1993 niee'sse nummers 1,50 set: »ord-l Blani Ij 'ijdsk ;enE 5^ 'l'HV.; ordfr it. m N HAAG (GPD) - Het CDA de burger in de toekomst ier laten betalen voor de ksgezondheid. Daarbij moet rekening worden gehou- imet de hoogte van het inko- wprt n. De partij wordt daarin ge- und door de VVD. De PvdA srentegen neemt afstand van need Blan hoo;;n inter anta de zijn. ViO: 'gh-I.: *TO 11-19 DECEMBER z Zie pagina's 8 en 9 .A. -r3fr\ nke de Vries lirijft geschenk nderboekenweek ien it E fu is, aten Grc .beri Darti; an SfISTERDAM (ANP) - De au- Anke de Vries schrijft het e kinderboekenweekge- enk. Het thema van de Kin boekenweek 1994, die duurt 5 tot en met 15 oktober, is nacht". De Stichting Col- Pglieve Propaganda van het derlandse Boek (CPNB) heeft [woensdag bekendgemaakt, te de Vries maakte in 1972 Me: am met haar eerste boek „De ugels van Wouter Panne- ik". Ze kreeg een Zilveren iffel voor haar tweede boek, et geheim van Mories Bes- r". Haar laatste boek lauwe plekken" heeft kinder- handeling als onderwerp en in 1993 met overweldigende erderheid de Prijs van de Ne- landse Kinderjury in de leef- iscategorie 10 tot en met 16 kinderboekenweekge- lenk wordt gedrukt in een op- van 230.000 exemplaren en eau gegeven aan iedereen tussen 5 en 15 oktober voor 50 gulden aan kinderboeken rerr; apt. Het geschenk werd eer geschreven door Paul Bie- Annie M.G. Schmidt, Thea ei™ rckman, Jacques Vriens en Jo- meii "vanLeeuwen. HAAG (GPD) - Het fris- ankenconcern Raak heeft een ettelijk niet toegestaan mid- 1 toegevoegd aan flessen Cas- De Keuringsdienst van Wa- tnheeft dat op last van justitie conslateerd. Justitie heeft vo- 6e week donderdag bij het be- ijf 150.000 flessen Cassis van /Piet! derhalve liter in beslag geno- envoor vernietiging, de flessen zat het verboden ddel Pimaricine. „De toevoe- de ideeën van de coalitiegenoot, zo bleek gisteren bij de behan deling in de Tweede Kamer van de begroting volksgezondheid '94. Het CDA-kamerlid Lansink be pleitte een verhoging van de no minale premie awbz (een vast bedrag per jaar). Een stijging noemde hij 'gerechtvaardigd'. Het CDA wil met de verhoging ook enkele bezuinigingen in de volksgezondheid ongedaan ma ken. Bij de VVD wordt al langer een verhoging van de nominale bijdragen bepleit, zowel bij de awbz (algemene wet bijzondere ziektekosten) als het zieken fonds. Namens de PvdA keerde het ka merlid Van Otterloo zich tegen de voorstellen. Volgens hem leidt het verhogen van nominale premies, net als het laten beta len van eigen bijdragen, alleen tot vergroting van de inkomens verschillen. „Er wordt dus via de volksgezondheid inkomenspoli tiek bedreven". De PvdA meent dat de 'dikte van de portemonnee' geen ver schil mag uitmaken binnen de gezondheidszorg. De zorg moet voor iedereen toegankelijk zijn. Dat is bij de CDA- en WD-voor- stellen niet meer zo. „Er is geen sprake meer van gelijke rechten. Premies moeten zo veel moge lijk naar draagkracht worden geheven", aldus Van Otterloo. Hij keerde zich ook tegen een driedeling in de volksgezond heid: een basisverzekering voor iedereen met de meest noodza kelijke zorg, de awbz voor onbe taalbare zorg en aanvullende verzekeringen die iedereen zelf moet afsluiten. Die driedeling, voorgestaan door de VVD en de len van het CDA. gaat alleen uit van de negatieve effecten van de stelselherziening gezondheids zorg (het plan-Simons). „Boven dien hanteert iedereen een eigen invulling van de driedeling", al dus het kamerlid. Lansink stelde dat de gezond heidszorg alleen betaalbaar blijft en de toenemende vraag naar zorg kan worden opvangen rjJig is een overtreding van het ,llin„ sdrankenbesluit. Het is een 2 pj, unomisch delict, waarop een ie V; ftevan maximaal 25.000 gul- alstï n of zes maanden hechtenis Dar sat", aldus officier van justitie M.H. van der Molen, maricine is een schimmelwe- id middel dat normaal ge- j nikt-wordt om bijvoorbeeld de .ooi/pten van kaas schimmelvrij houden. Het middel is niet ie Rfcadelijk voor de volksgezond- id. aak zegt in een reactie op deze die door de FNV bekend ird gemaakt in het blad FNV- agazine. dat het over Pimari- ne een meningsverschil heeft iet de Keuringsdienst van Wa- ra- ..Daar Raak het middel al Iftien jaar gebruikt, gingen wij [van uit dat de keuringsdienst ienan al sinds jaar en dag op was. De keurmeesters Koeken Raak toch regelma- aldus de fabrikant. oud-laborato riummedewer- rvan Raak zegt in FNV-Maga- fle, dat op orderbonnen van t frisdrankenconcern een an- Een Palestijnse vrouw maakt woedende gebaren naar een Israëlische militair die haar huis in Bethlehem doorzoekt. De actie van het leger vond plaats na een aanslag op een Israëliër in de stad. foto Menahem Kahana/AFP JERUZALEM/BONN (RTR/AFP/DPA- Israël heeft woensdag duizenden extra militairen naar de Westelijke Jordaanoe ver gestuurd om de toenemende onrust te beteugelen. Premier Yitzhak Rabin ont hulde woensdag dat in totaal 14.000 man naar de Westoever en de Gaza-strook zijn gestuurd. De autoriteiten in Jeruzalem vrezen met name hevige onlusten als vandaag de zes de verjaardag van de intifada, de Pale stijnse opstand in de bezette gebieden, wordt herdacht. Volgens de premier bevindt zich nu in de bezette gebieden één militair op tien kolo nisten. De troepenuitbreiding is volgens militaire autoriteiten een van de grootste in de Israëlische geschiedenis. Rabin be nadrukte dat in de bezette gebieden zich nu viermaal zoveel militairen bevinden als in de Israëlische „veiligheidszone" in Zuid-Libanon. Rabin zei tijdens een toespraak tegen journalisten dat het escalerend geweld hem er niet van zal weerhouden het ak koord tussen Israël en de PLO over be perkte autonomie uit te voeren. Dit on danks de kritiek van joodse kolonisten die het akkoord veroordelen. Op 13 december moet het bestuur in de Gaza-strook en Je richo aan de Palestijnen worden overge dragen. In Bethlehem, op de bezette Westelijke Jordaanoever, openden Palestijnen woensdag het vuur op een Israëliër die ernstig gewond raakte. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) eiste de verantwoordelijk voor de aanslag op. Sinds het vredesakkoord in september werd gesloten, zijn zeker 34 Palestijnen en 18 Israëliërs vermoord. In de Gazastrook raakten zes Palestijnse jongeren gewond toen militairen het vuur op hen opende, omdat ze met stenen gooiden. Dinsdag nacht ai-resteerde het leger op de Jordaan oever dertig militante Palestijnen. PLO-leider Yasir Arafat, die een twee daags bezoek brengt aan Bonn, zei even eens vast te houden aan 13 december als datum waarop het vredesakkoord moet ingaan en de Israëliërs een begin moeten maken met de terugtrekking van de troe pen uit de Gaza-strook. Arafat zei tijdens een persconferentie dat Jeruzalem „de gemeenschappelijke hoofdstad moet worden van de twee sta ten" Palestina en Israël. Hij zei dat de kwestie Jeruzalem geen religieuze, maar een politieke is. als de burgers bereid zijn zelf meer van de kosten te dragen. Eigen bijdragen, inkomensaf hankelijk en met een maximum per jaar, zijn nodig, meende hij. De eigen bijdragen moeten dan eerst betaald worden voordat de verzekering de overige kosten dekt. Mevrouw Kamp (VVD) be pleitte eveneens het invoeren van eigen risico's maar dan in het ziekenfonds. Zij vroeg zich af waar het beloofde wetsvoorstel daarover blijft. Lansink, Kamp en Van Otterloo wijdden in een terugblik veel woorden aan het plan-Simons. De CDA'er zei er gemengde ge voelens over te hebben Hij ver weet Simons te weinig oog te hebben gehad voor eigen tekort komingen. Beleid werd niet om gezet in maatregelen. Aftreden Mevrouw Kamp wees erop dat de WD al in 1992 om het aftre den van Simons hed gevraagd wegens zijn falend beleid. Van Otterloo roemde de goede zaken van de stelselherziening. Vol gens hem heeft vooral de staps gewijze invoering ertoe geleid dat er vertraging is opgetreden in het procés. Heden KERSTVEILING op de KERSTMARKT in VEERE Kijkdag: 14-17 uur Veiling: vanaf 19.30 uur Veilingmeester: A. I. Verhage Toegangsprijs: (eenmalig) 2,50 Zuster LaToya beschuldigt Michael Jackson TEL AVIV (AP) - Superstar Mi chael Jackson heeft gedreigd zijn zuster LaToya te doden als zij zou onthullen dat hij kinde ren heeft aangerand, zo heeft LaToya Jackson woensdag tij dens een haastig bijeengeroe pen persconferentie gezegd. „Hij heeft altijd iets met kleine jongens gehad", zei LaToya in haar hotel in Tel Aviv. Tegen Michel Jackson is in Los Angeles een civiele procedure aangespannen door de ouders van een 13-jarig jongetje die zegt door de zanger aangerand te zijn. De politie heeft een onder zoek ingesteld, maar er is nog geen aanklacht ingediend. ideli ere naam werd gebruikt voor toaricine, als dekmantel. „Na- UD lUrlijk wisten wij dat het mid- i. el officieel niet gebruikt mag orden. In mijn tijd werd het (aai mi gebruikt om het gistings- ,TUe roces tegen te gaan. Als het nopiddel er niet inzat, kwamen ei- achten van consumenten. >or het openbaar ministerie in trecht is er vooralsnog geen inleiding de flessen Raak Cas- sdiein de winkels staan, te ver deren. Van der Molen: „Bij flessen is niet aangetoond liet middel erin zit", ilgens de advocaat van Raak net verhaal in het FNV-blad >n u-cöi „aaneenschakeling van on afheden". Hij stelt de bond ansprakelijk voor de schade 'e het bedrijf zal lijden. De par- ojvan 150.000 cassis-flessen was ■v lecnts opzij gezet, aldus de ad- er«caat. „Een normale proce- ü[e Alle flessen blijven twee 'e •wi voor de distributie staan, °-»odat het middel Pimaricine DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer vindt dat de Eerste Kamer zich bescheidener moet opstellen. Als de Senaat bezwa ren heeft op een wetsontwerp, moet het kabinet vaker dan nu het geval is het been stijf hou den en geen wijzigingen in de wet aanbrengen. In het debat over de politieke en bestuurlijke vernieuwing waren de meeste partijen in de Tweede Kamer gisteren opvallend kri tisch over hun collega's aan de overzijde van het Binnenhof. PvdA-fractieleider Wöltgens vond dat het kabinet een conc- flict met de Eerste kamer beter op de spits kan drijven, dan zo als nu vaak gebeurt de Senaat zijn zin te geven met een wets wijziging ('novelle' geheten). De PvdA'er hekelde de 'perma nente terughoudenheid' van het kabinet om het politieke ge vecht aan te gaan, waarbij het uiteindelijk op stemming aan komt. Steeds vaker komt de re gering de Senaat met wetswijzi gingen tegemoet. De politieke GIMBRE R E KORTINGEN TOT LANGE DEIFT16MIDDEIBURG invloed van de Eerste Kamer is daardoor toegenomen, waar de Tweede kamer van gruwt. Als het kabinet het oneens is met het oordeel van de Senaat, moet die Kamer maar ontbonden wor den. vond Wöltgens. De meeste partijen zijn daarom tegen het uitbreiden van het recht van de Eerste Kamer om wetsontwerpen waartegen be zwaren zijn, terug te sturen naar de Tweede Kamer. „Dan onder graven we onze eigen positie", vreesde Brinkman (CDA). „Onze positie als beslissende instantie moet overeind blijven". Ook Bolkestein (VVD) vindt dat de Eerste Kamer de wetsvoorstel len moet 'slikken of stikken'. Premier Lubbers - die veel last van de kritische Senaat heeft - was het daarmee eens en riep ook op tot meer 'terughouden heid'. CDA-fractielieder Brinkman had onverwacht nog wat voor waarden bij het voorstel dat een meerderheid leek te halen: het benoemen van de burgemeester op voordracht van de gemeente raad. De CDA'er wil dat het geen voordracht is. maar een 'aanbe veling'. De minister kan daar door eerder afwijken van het oordeel van de raad. Ook moet de keuze zich in de beslotenheid afspelen, een openbare aanbeve ling is voor Brinkman uit den bo ze. Minister Dales (binnenlandse zaken) komt later met een uitge werkt voorstel. Het CDA zal pas een definitief oordeel geven over de eventuele invoering van een referendum als er een concreet voorstel ligt, zo liet Brinkman weten. SCHLESWIG (AP) - In Duitsland zijn woensdag maximumstraffen opgelegd aan de twee daders van de brandstichting in Moelln, waardoor een jaar geleden een Turkse vrouw en twee Turkse meisjes om het leven kwamen. De 26-jarige Michael Peters werd tot levens lang veroordeeld, de 20-jarige Lars Chris tiansen tot tien jaar. conform de eis van de aanklager. De rechtbank achtte bewezen dat zij uit vreemdelingenhaat twee huizen in Moelln in brand hadden gestoken. Rechter Hermann Ehrich noemde het onbe vredigend dat Christiansen er „als drijvende kracht" met de minste straf afkomt. Chris tiansen had de brandbommen gemaakt waarmee hij en Peters op 23 november vorig jaar in Moelln twee aanslagen pleegden. Bij de eerste aanslag, op een huis waar 32 Tur ken woonden, raakte niemand gewond, de tweede had de bekende fatale afloop. Omdat Christiansen op het moment van de daad 19 was kon hem alleen een lichtere straf wor den opgelegd, zei de rechter. De verdediging had vrijspraak gevraagd; tij dens het proces hadden de twee hun beken tenissen ingetrokken en ook in hun slot woord bleven zij hun onschuld bepleiten. De advocaten van Peters en Christiansen heb ben aangekondigd in beroep te zullen gaan, maar de officieren van justitie en de nabe staanden toonden zich in grote lijnen tevre dengesteld. Het Turkse ministerie van buitenlandse za ken heeft instemming betuigd met het von nis. Faruk Arslan. die bij de aanslag zijn moeder, dochter en nichtje verloor, zei niet gelukkig te zijn over het vonnis. „De haat in mij is gedoofd", zei hij. Zijn broer Ahmed zei echter tevreden te zijn. De secretaris-generaal van de liberale rege ringspartij FDP. Werner Hoyer, zei dat het Duitse rechtssysteem met het vonnis een „belangrijke proef' heeft doorstaan. De uit spraak moet een waarschuwing zijn voor an dere neo-nazi's. zei hij. Hoewel er sinds 1990 zeker 30 mensen zijn omgekomen bij gewelddaden van neo-na zi's. zijn tot woensdag nooit erg strenge straffen uitgedeeld. De aanslagen zijn nog altijd aan de orde van de dag. Dinsdag mislukte een poging van een aantal skinheads in Berlijn om een Libe riaan uit een rijdende tram te gooien. Binnenvaart De binnenschippers hebben het kort geding tegen het Belgische bedrijf Tessenderlo gewonnen. Het chemiebedrijf moet de ver scheping van zont via de schip- persbenrs blijven aanbieden. Dit besliste de Rotterdamse recht bank-president mr. L.F.D. ter Kuile giste- O ren in zijn uitspraak. O Kolen rmry Het. havenschap Vlissingen streeft er naar de kolenoverslag in de Kaloothaven uit te breiden. Met het energiebedrijf Zuid-Ne derland is overleg gaande over de mogelijkheid de kolenaan- voer voor alle 'zuidelij ke' centrales via Vlis- C singen te laten lopen. I Bergkamp -n-L. - Dennis Bergkamp vertolkte gis- y%f-- j' teren weer eens een hoofdrol -;'-v |IH voor zijn club Inter Milan. De Ne- derlandcr scoorde in de ived- strijd tegen Norwich City twee minuten voor tijd de bevrijdende treffer, waardoor Inter zich plaatste voor de kwartfinale van de UEFA-Cup. Bergkamp kreeg na afloop te horen 7iog in de race te zijn voor de verkiezing van beste O voetballer van jaar. b I Opinie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financieel: 4; Radio en televisie: 7; Hiswa: 8 en 9; Provincie: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21. DEN HAAG (GPD) - Jongeren onder achttien jaar mogen niet meer spelen op gokkasten. Met dit wettelijke verbod hoopt het kabinet de sterke toename van het aantal jeugdige gokver slaafden dat steelt, een halt toe te roepen. Om infiltratie van de georganiseerde misdaad in speelhallen te voorkomen, moet de exploitant een verklaring van goed gedrag kunnen over leggen. Dat schrijft, minister Andriessen (economische zaken), mede na mens de staatssecretarissen Si mons (volksgezondheid) en Kos- to (justitie), in een brief die giste ren naar de Tweede Kamer is verstuurd. De bewindslieden maken zich zorgen over de toe name van het aantal gokver slaafden en de stijging van de criminaliteit die daarmee ge paard gaat. Tal van maatregelen moeten de overlast terugdrin gen. Naast verhoging van de mini mumleeftijd voor het bespelen van gokkasten van 16 naar 18 jaar. wordt op de automaten een sticker met waarschuwende tek sten geplakt. Gemeenten moe ten er scherper op toezien dat de gokkasten alleen in horecabe drijven en speelhallen staan op gesteld. Daarvoor is een vergun ning vereist. Er zal ook strenger worden gecontroleerd of het aantal automaten waarvoor een vergunning is verstrekt.niet wordt overschreden. Om het witwassen van zwart geld te voorkomen, heeft het ka binet het Nederlands Meetinsti tuut opdracht gegeven voor het ontwikkelen van een fraudebe stendige teller. Alle kasten zul len daarmee worden uitgerust. Eerder besloot minister An driessen al de extra verslavende 'piekautomaten'. waarvan de uitbetaling zeer grillig is. per 1 januari grotendeels te verbie den. De bewindslieden willen dat ge meenten afspraken maken met de automatenbranche. politie, justitie en verslavingszorg over het bestrijden van gokversla ving. Het bedrijfsleven zou moe ten meebetalen aan de versla vingszorg. Michael Peters (1) en Lars Christiansen bij de aanvang van de zit ting, waar hun veroordeling zou worden uitgesproken. foto Sabine Schwerfeld/RTR Alles voor de van de prijs. Uil A ^Bl Lange vielell-13. RL JÊk X 4331 LR Middelburg. w AM l*l«m J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1