izc jemeenten Veerse Meer gelaakt Havenschap wil meer kolen -ff Veel Zeeuwse stukken op veiling prenten en boeken in Amsterdam Voorspelbare weer terrassend en fris Walcherse thuiszorg wil werkgeverslasten kindopvang verdelen Bonden verwerpen aanbod politiechef provincie 15 trtrekkende penningmeester: Voor dubbeltje op eerste rang n ER,r^U~ DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 nnze verslaggever :aP;- '°psj SENKERKE - Dat het go van het Veerse Meer een heeft opgelopen door de optehefflng van een tientje, voor een belangrijk deel te aan de gemeenten die nemen in het recreatie- ,p voor het watersportge- l Volgens vertrekkend pen- rmeester L. J. L. Hendrikse den de gemeenten op het pent dat ze besloten hun bij- |P >e aan het schap te bevrie- 'juist méér geld bescliik- rmoeten stellen, fincie-ambtenaar Hendrik- R; 27.5 jaar penningmeester het recreatieschap Veerse rge\veest. Hij wond er in een praak donderdagmiddag het algemeen bestuur van sbu- schap geen doekjes om: de leenten Arnemuiden, Goes, igene. Wissenkerke en Veere jen wat het Veerse Meer be- steeds voor een dubbeltje 00 Jde eerste rang gezeten. Het betaalde de aanleg van de iden en nam driekwart van osten voor de steigers voor ?kening. De provincie liet evenmin onbetuigd. Naar nening van de penningmees- hadden de gemeenten zich realiseren dat alleen in legkosten werd gesubsi- ïd: niet in het onderhoud de tot stand gebrachte voor- idrikse: „Dus als je altijd geweten dat een in 1970 ge- atste steiger in 1990 moet den vervangen, dan is het op minst vreemd dat aan het dvan de jaren 80 zonder gel argumentatie wordt beslo- ipde nul-lijn te gaan zitten." zijn idee hadden de ge- ten in plaats daarvan een Islag moeten maken en het get moeten verruimen om onderhoudsfonds te vor- Hij stelde vast dat wat in Iniet kon nu wel mogelijk is leken. De provincie en de ge iten hebben het tekort van schap over 1992 van 275.000 ien aangevuld en afgespro- dat. voor 1994 en 1995 tel joor 1475 olen gestolen IS-Uit een horecabedrijf in gemeente Sluis zijn twee irdevolle violen gestolen. De aekinstrumenten stonden in zaak ter decoratie. De diefstal ld het afgelopen weekeinde als. kens 150.000 gulden extra zal worden uitgetrokken. Een commissie onder leiding van de Thoolse burgemeester H.A. van der Munnik heeft en kele maanden geleden voorstel len gedaan om de financiering van voorzieningen voor open luchtrecreatie in de toekomst veilig te stellen. Daarbij is vooral op toepassing van het profijtbe ginsel gewezen. Volgens Hen drikse mogen dat daarvan geen wonderen worden verwacht. On der een voorziening als het Veer se Meer hoort naai' zijn idee een combinatie van profijtbeginsel en grotere financiële bijdragen van gemeenten. Hendrikses toespraak klonk enigszins als de laatste wil van de penningmeester. Hij eindigde met drie suggesties. Het leek hem raadzaam de verschillen tussen de tarieven van de toeris tenbelasting in de Veerse Meer- gemeenten weg te werken. Wan neer de nieuwe gemeente Noord- Beveland het huidige tarief van de gemeente Kortgene voor het hele eiland kiest, rekende hij voor, dan levert dat alleen al an derhalve ton op. Hendrikse had ook twijfels of de opbrengst van de toeristenbelasting wel volle dig in de kas van de gemeenten terecht komt. „Je hoort daar wel eens een vogeltje iets over flui ten". zei hij. Tenslotte toonde hij zich een tegenstander van een te grote inbreng van gebruikers en bedrijfsleven in de beslissingen over het Veerse Meer. Meeden ken achtte hij prima, maar 'het publieke belang vergt publieke besluitvorming'. De afscheidsrede van de pen ningmeester bracht een licht be teuterde trek op de gezichten van de bestuursleden van het schap. Voorzitter G.L.C.M. de Kok sprak van een 'hartekreet', waarop iemand die bijna 30 jaar aan het schap heeft meegewerkt naar zijn idee overigens ook recht heeft. Het bestuur stelde de herziene begroting voor 1994 vast, waarin extra geld is opgenomen voor onderhoud. Alleen L. Wisse van de gemeente Kortgene zag er te veel onzekerheden in. Tevreden nam het bestuur kennis van het besluit van Rijkswaterstaat toch geld uit te trekken voor de herinrichting van de Veerse Dam. Hier wil het schap het pro fijtbeginsel meteen gaan toepas sen: voor het parkeren op de dam zal in de toekomst moeten worden betaald. arijke Boon wordt, vertelt neerslachtig, achter door een misverstand: ral wordt rondverteld dat ze artlappen zingt. Maar dat is niet zo, ze zingt levens leren („Let u daarbij vooral levergelijking met als!"). Ze elfsde kroonprinses van het ïnslied. En daar kan ze heel deen om gniffelen, daarvan is natuurlijk een e. bijna doorzichtige theater- 'tetterie. Maar feit is, dat al u liedjes (eigen teksten en odie) zoiets karakteristieks •ben dat ze eigenlijk op geen ele hoop geveegd mogen den. Een belangrijk ken- tk is de tegenstelling-met- ite-frictie tussen de vrolijke tóek en de droevige inhoud, maakt vrolijk en gemaakt •evig. maar toch. HDDELBURG, IADSSCHOUWBURG dat ik iveen', programma n levensliederen van Marijke m, begeleid door een vijf-mans- igenheidsformatie. or Willem Nijssen De teksten nemen vaak ook een loopje met de luisteraar. In 'Ik zal je nooit vergeten' bijvoor beeld wordt naar het schijnt een klassiek liefdesdrama ingezet. „Ik zal het altijd blijven weten. Je ogen en je handen, je glinste rende tanden. Ik blijf van je dro men. dat ik je weer tegen kan ko men." Pas later valt het woord SM, en blijkt de droom een nachtmerrie geweest te zijn. En ook daarop past de tekst woord voor woord. Alles in het programma 'Van daar dat ik ween' blijkt om dat - ilitie bekeurt hardrijders iRIKZEE-Bij snelheidscon- les in Bruinisse en Zierikzee de politie dinsdag zeven - drijders bekeurd. In totaal teen 714 voertuigen gecon- 'eerd. De hoogst gemeten Iheid bedroeg 96 kilometer uur op een traject waar de ïimumsnelheid tachtig is. de parallelweg in Bruinisse den twee overtreders be- Pt Zij reden respectievelijk S3 kilometer per uur, ter- bier een limiet geldt van "l'g kilometer. Deze snelheid )k voorgeschreven op de Weg 'de Val, waar zes overtredin- werden geconstateerd. De jst gemeten snelheid was '96 kilometer per uur. Op de ^eBlokweg in Zierikzee (70 tel bleef het bij eéri overtra in Die reed 16 kilometer te ra. In de Scheldestraat in Zie- 266 werden tijdens een vijftig futen durende controle geen wijders aangetroffen. Advertentie) De nieuwe winter(sport)kleding is weer binnen bij habee NIEUWE BURG 29 'IMTERSPOPT 1a331 AG MIDDELBURG 'ELECOONO'iSO soort tegenstellingen te draaien, van de jurken die ze draagt tot het 'kuise' stemmetje waarmee ze haar verbindende teksten spreekt. Dat is op zich helemaal geen patent van Marijke Boon, maar de speciale manier waarop ze die uitersten ontspannen en een tikkeltje naïef bij elkaar houdt, is dat wel. Daardoor kun nen typisch cabareteske uit spraken als „De snelweg is als het hebben van een vaste rela tie" uit haar mond als volstrekt nieuw gehoord worden. Het is de grote kracht van Marij ke Boon. dat het voorspelbare even weer verrassend en fris kan zijn. Dat is te ervaren in uiteen lopende nummers als 'Het lied van de werkende vrouw' en 'De dikke elf. in 'Een puur zijden blouse' en in 'De natuur langs de snelweg'. Marijke Boon trok met haar lied jesprogramma's (het derde al weer) vooral langs kleine zalen. Ze begeleidde zichzelf daarbij op een kleine (32 bassen) harmo- nika. 'Vandaar dat ik ween' groeide steeds verder uit. en wordt nu een paar maanden lang ook in de grote zalen ge speeld. Met dat doel is een gele genheidsorkest samengesteld, dat de begeleiding op een aan trekkelijke manier aanvult. Sterker nog. verrijkt. De nummers die Marijke Boon ook nu nog steeds zelf begeleidt, worden er niet minder om, maar het is bijna zonde om vijf zulke toegewijde, zorgvuldig dienst bare musici achterover te zien leunen. En al die speels-muzi- kale puntjes op de i's te moeten missen, 'Vandaar dat ik ween' is een volwassen programma ge worden en het zal zeker niet de laatste keer zijn dat we op deze manier van het vernieuwde le venslied zullen horen. Totnutoe worden in de Kaloothaven in het Sloegebied alleen kolen voor de electriciteitscentrale in Borssele overgeslagen. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Het havenschap Vlissin- gen wil de kolenoverslag in de Kalootha ven in het Sloegebied uitbreiden. Het schap is in gesprek met de NV Elektrici- teits Produktiemaatschappij Zuid-Ne derland (EPZ) over de mogelijkheid de aanvoer van kolen voor alle kolencentra les in de drie zuidelijke provincies via Vlissingen te laten lopen. Thans komen in de Kaloothaven de kolen voor de kolencentrale in Borssele aan. De ze centrale is een groot deel van dit jaar buiten bedrijf geweest, waardoor ook de kolenaanvoer stagneerde. Dit betekende over de eerste negen maanden van 1993 400.000 gulden minder aan havengelden. Burgemeester ir J. L. M. Mandos van Bor- sele merkte woensdag in de raad van be stuur van het havenschap op dat de af hankelijkheid van de kolencentrale een kwetsbare factor vormt. Hij opperde de mogelijkheid te proberen meer stabiliteit in de exploitatie van de Kaloothaven te krijgen door ook kolen voor andere cen trales in het Sloegebied aan te voeren. Waarnemend-directeur J. Verkiel vertel de dat het schap hierover al praat met EPZ, de exploitant van de elektriciteits centrales in de drie zuidelijke provincies. Er is sprake van dat een verondieping in de Scheur, een geul in de monding van de Westerschelde. zal worden weggehaald, waardoor de haven Vlissingen-Oost beter bereikbaar is voor grote kolencarriers. Een knelpunt in de verdere ontwikkeling van Vlissingen als kolenhavenkan zijn dat niet alle kolencentrales met dezelfde soor ten kolen worden gestookt. In sommige gevallen is een speciale mix noodzakelijk. Verkiel toonde zich tevreden over de tra- fiekcijfers over de eerste drie kwartalen van 1993. In deze periode is over zee 0.4 procent minder aan- en afgevoerd dan in 1992. Vergeleken met Rotterdam en Ant werpen, waar de trafiek met meer dan 10 procent terugliep, is dit een goed resul taat. Zeker in aanmerking genomen dat door de tijdelijke buiten bedrijf stelling van de kolencentrale minder kolen zijn aangevoerd. Ook is minder gas aangeland. In de sector stukgoed in de Bijleveldhaven blijft het goed gaan. De binnenvaart heeft ook een aanzienlijke stijging te zien gegeven. Deze valt groten deels toe te schrijven aan het feit dat meer binnenvaarttankers Total hebben aange daan. Gezicht op het Molenwater te Middelburg. Prent uit de Atlas van Zeeland (1760) van uitgever Tirion. van onze verslaggever AMSTERDAM - Belangstellenden kun nen er eens rondneuzen, ervaren verza melaars ontdekken mogelijk het enige topstuk dat nog in hun verzameling ont breekt. Volgende week komt bij het Am sterdamse veilinghuis Van Gendt Book Auctions een grote hoeveelheid oude en zeldzame prenten en boeken onder de ha mer. De vierde veiling van dit jaar bevat, naast werken over de Verenigde Oostin- dische Compagnie, de walvisvaart en de natuurhistorie, deze keer opvallend veel prenten en boeken die betrekking hebben op Zeeland. De veiling richt, zich op particuliere ko pers uit binnen- en buitenland, handela ren, musea, archieven en bibliotheken. Zij kunnen hun keus maken uit een kleine dertienhonderd oude of moderne prenten en antieke of zeldzame boeken. Honderd daarvan hebben betrekking op Zeeland. Een gedeelte van de te veilen collectie is bijeengebracht op taxatiedagen die Van Gendt Auctions regelmatig in het hele land houdt. ..Daar taxeren wij gratis de verzamelstukken die mensen dan mee brengen". zegt M. Tijenk, directeur van het veilinghuis. ..Soms zeggen ze dan: 'Als het dat opbrengt, willen we het wel verko pen.' Verder worden ons regelmatig din gen aangeboden. We bestaan, weliswaar onder verschillende namen, sinds 1831. dus de verzamelaar weet ons wel te vin den." Toeval Tijenk heeft geen idee hoe het komt dat bij deze veiling zoveel Zeeuwse stukken worden aangeboden. „Puur toeval", is zijn verklaring. Onder de boeken die op Zee land betrekking hebben is de Atlas van Zeeland*uit. 1760 van de uitgever Isaac Ti rion het pronkstuk. Volgens de beschrij- Titelpagina van Chronici Zelandiae (1634) van J. Eyndius. ving in de catalogus bevat het boek 'Naauwkeurige Kaarten van alle de Ei landen...door de Heeren Hattinga, geduu- rende de jaaren 1744 tot 1752. Benevens Grondtekeningen en Gezigten der Ste den ..Dorpen...enzdoor den Iconstryken C. Pronk.' De atlas moet zes- tot. achtduizend gulden opbrengen. Dat is volgens kenners een re delijk gunstige prijs, omdat het boek in complete staat vrij zeldzaam is. Uit de meeste exemplaren van Tirions atlas zijn de prenten verwijderd en los verkocht. Of het boek behalve compleet ook in goede staat is, valt moeilijk uit de catalogus op te maken. 'Los in de band' meldt de be schrijving. Een ander opvallend stuk dat wordt ge veild is de Nieuwe Cronyk van Zeeland van M. Smallegange uit 1696. Ook zo'n boek waarvan de prenten vaak los in om loop zijn. De catalogus bevat enkele losse prenten uit de Kroniek van Smallegange. maar Tij enk haast zich te zeggen dat die niet uit dit betreffende deel afkomstig zijn. „Dit boek is compleet met alle gravu res." Prijs: drieeneenhalf- tot viereneen- halfduizend gulden. Pamfletten Naar waarde gemeten, bevat de te koop aangeboden collectie verder niet. echt op vallende stukken, maar sommige titels wekken wel nieuwsgierigheid. Wat te den ken van de pamfletten Ter imoyinge van 't grootsch en luisteryk gebouw geschikt tot een zwynen hok in de stad Vlissingen...op- gedragen aan...Johannes den Doetzer, al gemeen oversten en scheidsman van alle de Zwynenl Datum onbekend. Zou het een schotschrift zijn tegen een burge meester die van zijn stadhuis bij voorbaat een zwijnenstal wilde maken? Wie het echt wil weten moet naar Amster dam om het pamflet tijdens de kijkdagen in te zien. Want dat. benadrukt Tijenk. is ook de charme van een veiling. „Alle boe ken staan hier in boekenkasten en kun nen rustig worden bekeken, evenals de prenten. Ook duurdere werken kunnen gewoon ter inzage worden gevraagd. Zo lang mensen hun kleurpotloden maar thuislaten." Boeken- en prentenveiling bij Van Gendt Book Auctions in Amsterdam. Brandewijnsteeg 2 tin de NieuiomarktbuurLt: dinsdag 14 en woensdag 15 december Kijkdagen: vrijdag 10 tlm zondag 13 dec. van 10.00 tot 16.00 uur. maandag 13 dec. van 9.00 tot 13.00 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Werknemers van de stichting Thuiszorg Wal cheren die in aanmerking wil len komen voor een tegemoet koming in de kosten van kinde ropvang, moeten de helft van het totaalbedrag bij de werkge ver van de partner lospeuteren. Thuiszorg Walcheren wil met deze regeling bereiken dat de werkgevers van beide partners de lasten voor de kinderopvang delen. Bovendien hoopt de stichting dat meer jonge vrou wen kunnen blijven werken na dat ze een kind hebben gekre gen. De kinderopvangregeling in Zeeland verloopt na een aarze lend begin redelijk goed. Toch zijn veel bedrijven nog huiverig om op te draaien voor de kosten die zo n regeling met zich mee brengt. „In feite valt de werkge versbijdrage erg mee", zegt J. Fioole van de stichting Kinde ropvang Middelburg. „Veel werknemers lopen echter vast. doordat de eigen bijdrage zon der steun van de bedrijven erg hoog wordt. Het zou mooi zijn als we de werkgevers de lasten kunnen laten delen." Fioole is opgetogen over het ini tiatief van de stichting Thuis zorg Walcheren, die volgens haar als eerste Zeeuwse instel ling de verdeling van de kosten voor beide werkgevers in een contract vastlegt. Een vaste bij drage is er niet voor de werkge vers, omdat de bijdrage van de ouders afhankelijk is van hun in komen. Voorrang Wel heeft Thuiszorg Walcheren in het contract opgenomen dat werknemers met de laagste in komens - en dus de hoogste bij drage voor het bedrijf voor de kinderopvangregeling - en een oudergezinnen voorrang krijgen bij de verdeling van het budget. Voor eenoudergezinnen geldt de halve bijdrage uiteraard niet. net zo min als voor echtgenoten van noodlijdende zelfstandige ondernemers. In die gevallen blijft de stichting haar eigen werknemers het volle pond beta len. Op dit moment maken drie werknemers van Thuiszorg Wal cheren gebruik van de regeling, van wie één alleenstaande ou der. Een onwillige houding bij de werkgever van de partners heeft P. Peters, personeelsfunctiona ris van de stichting Thuiszorg, nog niet meegemaakt. „Als dat wel gebeurt, ontstaat er natuur lijk wel een probleem. De ouders moeten de resterende helft van de werkgeversbijdrage in dat ge val immers zelf ophoesten. We zullen er in dat geval in ieder ge val alles aan doen om de werkge ver op andere gedachten te bren gen." Navolging Zowel Peters als Fioole hoopt dat de regeling die Thuiszorg heeft opgesteld navolging krijgt, of dat andere werkgevers meer druk ervaren om de halve bij drage zelf te bekostigen. Nu zien nog veel jonge vrouwen zich ge dwongen te stoppen met werken, omdat ze niet zelf alle kosten kunnen opbrengen. „Dat is zonde van het kapitaal dat we als organisatie in de opleiding van mensen stoppen", meent Peters. „We moeten voorkomen dat een grote groep vrouwen tus sen 25 en 35 jaar wegvalt uit het totale personeelsbestand. De re geling van Thuiszorg is in dat verband ook gedeeltelijk eigen belang." van onze verslaggever MIDDELBURG De korpslei ding van de Politie Zeeland heeft woensdagavond, in een laatste poging om een kort ge ding te voorkomen, een half miljoen gulden vrij gemaakt voor functies waarnaar tijde lijk in dienst genomen perso neelsleden kunnen solliciteren. Maar de vier politievakbonden hebben daar geen genoegen mee genomen. Het kort geding dat ze tegen de korpsbeheerder heb ben aangespannen gaat op 15 december gewoon door. Volgens korpschef A. Smeels kunnen met het extra geld 15 tot 16 vacatures worden openge steld voor arbeidscontractanten die anders op straat komen te staan. De korpschef had ge hoopt hiermee één van de vele reorganisatie-conflicten te kun nen bezweren die de de Politie Zeeland momenteel teisteren. Maar de vakbondsvertegen woordigers in het regionaal georganiseerd overleg (de onder nemingsraad). waarbinnen Smeels het aanbod op tafel leg de. noemden de geste ver bene den de maat. Het overleg werd daarop afgebroken. De politievakbonden houden vast aan het standpunt dat de korpsleiding verplicht is alles in het werk te stellen om alle 29 ar beidscontractanten aan een functie te helpen. Omdat het voor een klein deel om part-time banen gaat. zijn daarvoor 24 for matieplaatsen nodig. De bon den weigeren te geloven dat daarvoor onvoldoende geld be schikbaar is. Bij de banen die de korpsleiding nu voor arbeids contractanten in de aanbieding heeft, zitten volgens de bonden zoveel part-time functies dat het uiteindelijk om niet meer dan 9.9 formatieplaatsen gaat. Zorgplicht Korpschef Smeels zal de con tractanten vandaag (donder dag) schriftelijk van zijn aanbod op de hoogte stellen. „Het over leg is dan wel afgebroken, maar ik voel me niet van de zorgplicht ontheven." Volgens hem heeft het ministerie van Binnenland se Zaken bevestigd dat er bin nen de Politie Zeeland inder daad geen geld genoeg is voor nog meer tegemoetkomingen. Wel is er. aldus Smeels, 'met veel schrappen in de begroting' nog zo'n 330.000 gulden vrijgeko men, waarmee hier en daar nog wat andere reorganisatie-pro blemen kunnen worden gladge streken. Woordvoerder G. Doos je van de christelijke politie bond ACP noemt het 'betreu renswaardig' dat de bedrijfslei ding eerder gemaakte afspraken over de contractanten niet na komt. Hij noemt dat 'contract breuk'. „De rechter moet daar over nu maai- een uitspraak doen." Jubileumshow vogelsportclub MIDDELBURG - De vogel sportvereniging ZEK (Zang, Exoten, Kleur) houdt morgen (vrijdag) en zaterdag een vogel show in gebouw De Schakel aan het Baehtensteene in Middel burg. De expositie staat in het teken van het 40-jarig bestaan van de club. Een kleurrijke verschei denheid aan exoten, grote en kleine parkieten en kleurkana- ries is er te zien. Blikvanger van de show is een grote volière met onder meer kakatoes en pape gaaien. De expositie in vrij toe gankelijk en voor liefhebbers is er ook een verkoopklasse. De ex positie is geopend van vrijdag 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. J. J. Siereveld lijsttrekker RPF in Arnemuiden ARNEMUIDEN - De RPF-kies- vereniging. afdeling Arnemui den. heeft het zittend raadslid J. J. Siereveld voor de vijfde maal tot lijsttrekker gekozen voor de raadsverkiezingen in maart 1994. Op de tweede plaats staat het huidige raadslid C. van de Ketterij. Derde op de lijst is L. Theune. Advertentie Zo gezellig kan het vaker zijn! Met de Gourmet van Tefal maak je heel makkelijk de lekkerste dingen klaar. Je kunt ermee gourmetten, grillen, racletten of gratineren. De grillplaat en de acht diepe, ovale pannetjes hebben een anti-aanbaklaag. Bel voor meer informatie Tefal Nederland B.V., 08385 - 19058. JE DENKT OOK A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 15