Zilveren Schor definitief dicht Beste veldagent was stroper V ormingscentrum Rechtspraak in Terneuzen en in Zierikzee blijft mgpvanLeest WD wil meer geld voor tehuis in Goes Wens - ichting onderzoekt mogelijkheden andere bestemming Proefabonnement zeeland DONDERDAG 9 DECEMBER 1993 VLISSINGEN - Markante data uit de geschiedenis van Het Zilveren Schor: 1 april 1963: Koningin Juliana en prins Bemhard besluiten ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest twee vor mingscentra te stichten voor de Nederlandse jeugd: 'De Hun neschans' in Uddel en 'Het Zilveren Schor' in Arnemuiden. 6 mei 1967: koningin Juliana opent Het Zilveren Schor. 23 december 1982: ontslagen bij het vormingsinternaat. 26 januari 1988: voor het eerst sprake van plannen om Het Zilveren Schor om te vormen tot een nationaal centrum voor gehandicaptensport. 1 juli 1991: opheffing van het vormingsinternaat, ontslag voor zeventien werknemers. Nieuwe exploitant wordt de stichting NCS. 16 juli 1991: een meerderheid van Provinciale Staten besluit de omvorming van Het Zilveren Schor tot een nationaal cen trum voor sportvorming. een Zeeuws sportcentrum en een congrescentrum financieel te steunen. 3 november 1992: Nachthemdenloterij markeert begin van sponsoractie om 10 miljoen gulden aan ontwikkelingskosten bij elkaar te brengen. Loterij zal falikant mislukken. 26 februari 1993: initiatief voor televisie-actie met John de Mol strandt, NCS gaat in zee met Sporters voor Sporters 25 juni 1993: Staten besluiten tot onderzoek naar haalbaar heid centrum voor sportvorming. 28 september 1993: Onderzoeksbureau Deloitte Touche komt met vernietigend oordeel over plannen NCS. Centrum zou nooit haalbaar zijn geweest. 5 november 1993: Provincie trekt zich terug uit Het Zilveren Schor 12 november 1993: Actie Sporters voor Sporters blijkt fiasco: acht miljoen gulden tekort. 8 december 1993: NCS bevestigt het naderende einde van Het Zilveren Schor. van onze verslaggever MIDDELBURG - De herziening van de rechterlijke organisatie in Nederland heeft op korte ter mijn nauwelijks gevolgen voor de rechtbank en de kantonge rechten in het arrondissement Zeeland. Minister Hirsch Ballin heeft besloten Middelburg als hoofdvestigingsplaats aan de wijzen. Terneuzen en Zierikzee mogen van hem 'nevenlokaties' blijven. Maar hoe dat wordt in gevuld is 'koffiedik kijken', zegt vice-president mr B. Meulen- broek van de Middelburgse rechtbank. In ieder geval trekt de rechterlij ke organisatie zich terug uit Oostburg. Dat is al geruime tijd geleden aangekondigd. Hoewel Oostburg geen kantongerecht meer heeft, vinden er nog wel zit tingen plaats. Op 1 januari is ook dat verleden tijd. Dat is althans de bedoeling. Een Koninklijk Besluit hierover is tot dusver uitgebleven. Coördinator J. van Doorn van de Zeeuwse kantongerechten is daardoor in een lastig parket verzeild geraakt. Hij gaat er van uit dat de koninklijke bekrachti ging nog op tijd binnenkomt. Maar zolang daarover geen ab solute zekerheid bestaat, is niet duidelijk of het na 1 januari defi nitief gedaan is met de zittingen in Oostburg, of dat er juist nog wel zittingen moeten plaatsvin den. In het ene geval moeten betrok kenen worden opgeroepen in Terneuzen te verschijnen, in het andere geval moeten ze naar Oostburg worden geroepen. West Zeeuws-Vlaamse zaken die uitstel kunnen velen worden om die reden voorlopig niet op de zittingen-agenda gezet. Spoe deisende zaken worden, zolang de onzekerheid voortduurt, nog op de Oostburgse rol gezet. Daar is dan nog wel een mouw aan te passen, zegt Van Doorn. Landelijk is een nieuwe rechter lijke organisatie in de maak: rechtbanken en kantongerech ten worden samengevoegd. Vol gens mr Meulenbroek zal het nog zeker drie jaar duren voor duidelijk is wat dat voor Zeeland te betekenen heeft, be bouw van een nieuwe rechtbank annex kantongerecht in Middelburg kan daar niet op wachten. Meu lenbroek: ,,Op basis van wat te overzien is, wordt een recht bankgebouw neergezet." Hij verwacht niet dat daardoor later onoverkomelijke problemen kunnen ontstaan. 'COMPACT Middelburg, Lange Delft 57. tel. 01180-38913 Men kan de neringdoenden in dit geroest niet verwijten dat ze achter lopen. Sin terklaas heeft nog maar nauwelijks de hielen gelicht of ze schuiven de Kerstman naar voren. Er zijn er zelfs die dat stapje overslaan. Zij houden zich nu al met de jaarrvisseling bezig. Wij weten dat omdat wijals een ieder tuk op supervoor- deelkoopjes, de annonces in deze courant altijd met grote aandacht lezen. Zo viel ons oog deze week op een aan bieding van een marktkoop man bij wie men deze dagen tegen een prettig prijsje een goed stuk jongbelegen kaas kan bekomen. Hij laat die mededeling al vast van een welgemeende wens vergezeld gaan: 'Een Gezond en Béééregoed 1992'. Zeer sympathiek. Maar het zou ons niet verba zen wanneer bij consumptie blijkt dat die kaas overjarig is. De genodigden, met onder anderen koningin Juliana (links van het midden) bij de opening van het Zilveren Schor in 1967. fotoarchief PZC van onze verslaggever Frank Balkenende KRUININGEN - De beste veldpolitieman is een oude stroper. Alleen hij bezit dè neus voor kwalijke praktij ken in de polder. Velddienst assistent Theo Megens (56) verloochent zijn afkomst niet. Spijbelend dwaalde hij als jongetje door de bossen rond zijn Brabantse geboorte plaats Herpen om er strikken te zetten. Later stapte hij over naar 'de goede kant'. Megens verlaat na ruim 23 jaar de veldpolitie, de dienst die met de reorganisatie van de Zeeuwse politie verdwijnt. De legale jagers zullen hem met enige spijt uitwuiven, de treurnis bij natuurorganisa ties zal wat minder zijn. „Als je in het Markiezaat geen vossen opruimt, houden we daar straks geen broedvogels meer over." Megens is één van de zes veld dienst-assistenten in Zeeland. De zes vallen onder de (voor malige) rijkspolitie. Zij zijn be last met de handhaving van de Jachtwet. Visserijwet, Vogel- wet en Vuurwapenwet. Op zijn mouw zit ook het embleem 'milieupolitie'. „Da's meer show. want wij zijn niet opge leid om te controleren of mi lieuwetten worden nageleefd." Het jagersgroene uniform heeft hij voor deze gelegenheid aangetrokken; gewoonlijk doet hij zijn ronde in een bur gerkloffie. „Een mooi pak heeft geen zin. Je staat altijd in de klei en koeiestront." Pro jacht De oude rot in het vak windt nergens doekjes om: hij is 'pro' jacht. „Je mag best tegen het doden van dieren zijn. maar ik vind dat de stand van het wild redelijk moet blijven. Zie het Markiezaat. een prachtig na tuurgebied. waar niet mag worden gejaagd. Vanuit Bra bant sluipen de vossen het Markiezaat in; er zitten wel veertig, vijftig stuks. Alle vo gels die op de grond broeden zoals kluten en kiekendieven, zijn tafeltje-dek-je voor de vos. Het evenwicht raakt daar zoek, als de vossen hun gang mogen gaan." Er zijn nog meer redenen om de jagers te vriend te houden. Niet alleen reguleren ze de wildstand, ook tippen ze uit welbegrepen eigenbelang de veldpolitie regelmatig over stroperij. Omdat zijn gebied uitgestrekt is - Borsele. Ka- pelle en Reimerswaal - is een informanten-netwerk van ja gers en jachtopzieners wel zo handig. Maar Megens rijdt ook veel surveillances op de bon nefooi. Want in het najaar en 's winters gaan de stropers op pad. „Behalve als het mistig is. maar bij ruw weer moetje in de polder zijn. En als het vriest slaan de vogelvangers hun slag." Soms zit hij nachten achter een in een schuurtje te wach ten op actie. „Vaak voor niks. Je hoopt natuurlijk stropers te pakken, vooral als ze met lichtbakken en lange honden zoals whippets jagen. De haas krijgt een lamp op zijn kop en zo'n greyhound springt er van uit het donker bovenop. Dat noem ik geen stropen meer. De échte stroper schiet gewoon twee hazen voor in de pan. Voor de sport." De natuurbeschermers moe ten niet denken dat de veldpo litieman het nooit voor de ha zen opneemt. Wie in de fokpe- riode stroopt, heeft aan Me gens een hele kwade. „Een do de moederhaas waar de melk uitloopt, dat doet me veel zeer. Dan ken ik geen pardon, zelfs een gladde band gaat op het blocnootje. Want echt: ik hou heel veel van de natuur." En dus spreekt hij ook van min achting voor de natuur als bij volle maan slapende fazanten uit de elzen worden gehageld. Maar het blijft een spel. het échte stropen dan. Vindt Me gens. Toch gaat iedereen die hij betrapt op de bon. „Dat weet men: als de veldpolitie je pakt. ben je erbij." Vaak gaan Megens en de bekeurde zonder wroeging uiteen. Maar het stroperswereldje kent helaas ook een groeiend aantal harde criminelen. „Veel Brabanders. Zeeuwen zijn niet zulke stro pers. Sommigen willen koste wat het kost uit mijn handen blijven. Dan is het wildwest in de polder. Spannend, dat wel." Onbegrijpelijk Megens verlaat een dienst die binnenkort wordt opgeheven. De collega's van de gewone surveillance moeten zijn taak erbij nemen. „Onbegrijpelijk. Daar ontbreekt hen de tijd voor. Bovendien missen ze het specialisme. Ik zie al van verre welke vogels op het land zit ten. of er iemand langs de dijk loopt. Zulke ogen hebben die jongens niet." Na zijn afscheid (volgende week donderdag) blijft Me gens in zijn rayon actief als jachtopzichter van de wildbe heereenheid Reimerswaal. Dat zijn werk naadloos aan sluit op zijn hobby, bewijst het jachtgebiedje dat Megens er bij de Kreekraksluizen op na houdt. Het stropersbloed kruipt waar het niet gaan kan, alleen heeft Megens anders dan vroeger nu wel een jacht akte op zak. „Ik jaag graag, ik vis graag, alles legaal en ver antwoord. Tja. en eten blijft een hobby: d'r gaat niks boven een mals konijntje." 8. Plaats: Hïn<ltekening: 'e,oppe zonder postzegel zenden naar L 'Weling abonnementen 11P ^°°rdnummer 123 4380 VB Vlissingen f*l,en gaat sneller! 01184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC. 'n dijk van een krant Bij Waarde controleert Megens jagers op hun jachtakten en vuurwapenvergunningen. foto Willem Mieras lonze verslaggever stJan Rozendaal jEMUIDEN - De laatste ak- tan het treurspel rond Het teren Schor in Arnemuiden jangebroken: de stichting .naai Centrum Sportvor- (NCS) heft zichzelf op. De laatste medewerkers van 'sportvormingscentrum, on iric NCS-directeur M. Boer- ontslag aangezegd. De iar van de accommodatie, stichting tot steun Zilveren thepen door orm op drift ionze verslaggeefster ISSINGEN - Door de storm woensdagavond zijn op de Ie van Vlissingen twee sche- op drift geraakt. Een ordvoerder van het Schelde órdinatiecentrum in Vlissin- meldde dat rond 21.30 uur Russische vrachtvaarder sha Borodul (3400 brt) in leilijkheden raakte. (schip, met bestemming Ant ipen. is via de marifoon naar veilige ankerplaats ge it. Omstreeks 23.00 uur ikte het Roemeense vracht- :nv ip Fieni op drift. Er moest loods aan te pas komen om schip van 6250 ton weer aan ;anker te leggen, storm had rond middernacht sterkte van bijna wind- icht tien. Het KNMI in Vlis- gen verwachtte dat de west- üwesterstorm in de nanacht ihoogtepunt zou bereiken, verschillende plaatsen kre- i politie en brandweer mei gen van omgewaaide bomen andere stormschade, zoals in sldorpe waar een boom op lauto waaide. In Oost-Sou- n rg sneuvelde een ruit in een ining en in Vlissingen waaiden clameborden aan de President weltlaan om. "■"Weken de PZC voor 13,- jéfflialig binnen zes maanden) a Jeugdcentra Nederland, onder zoekt de mogelijkheid een an dere bestemming aan Het Zilve ren Schor te geven. Dit houdt in dat de Zeeuwse Sportraad en de Stichting Re- creatiewerk Zeeland, die ook op het centrum zijn gehuisvest, de huur is opgezegd. Vorige week raakte het NCS zijn laatste subsidiegever kwijt: het ministerie van WVC. Nadat eer der dit jaar ambitieuze uitbrei dingsplannen voor Het Zilveren Schor op een fiasco waren uitge draaid. haakte de provincie Zee land al af. Het NCS hoopte des ondanks nog een afgeslankt cen trum voor gehandicaptensport te kunnen realiseren. Geld daar voor werd verwacht van de lan delijke sponsoractie Sporters voor Sporters. Die eindigde en kele weken geleden echter ook in een financieel debacle. Volgens Boerman dient het NCS nog deze maand bij het ministe rie een voorstel in voor een so ciaal plan. Wordt dat goedge keurd. dan zal via een verkorte procedure bij de kantonrechter getracht worden het contract met de werknemers zo snel mo gelijk te beëindigen. Boerman verwacht dat dit niet voor medio februari het geval zal zijn. Behal ve de directeur zijn op dit mo ment nog drie huishoudelijke medewerkers, een boekhouder, een beheerder en een secretares se op Het Zilveren Schor werk zaam. Het NCS probeert het idee van een nationaal centrum voor sportvorming nog elders in het land onder te brengen. Daarvoor zijn drie mogelijkheden: op een locatie van de Nederlandse Bond voor Aangepaste Sporten (Nebasi. bij revalidatiecentra of op het sportcentrum Papendal. „Hét ligt in de rede dat wij ver volgens onze activiteiten als stichting stakenbevestigt vice- voorzitter drs J. R. Elffers van het NCS. Volgens hem zijn nog voldoende financiële middelen voorhanden om de zaken te kun nen afwikkelen. De provincie zit ondertussen in haar maag met de Stichting Re- creatiewerk en de Sportraad die zij een jaar geleden zelf min of meer naar Het Zilveren Schor di rigeerde. „Onze grootste zorg is nu ze daar weg te krijgen en el ders te huisvesten", aldus R. R. Westerhout. ambtenaar sportza ken van de provincie. „Dat komt op ons bordje terecht en wij zul len dat moeten betalen." Raadsel Wat er met de accommodatie aan het Veerse Meer zal gebeu ren is nog een volstrekt raadsel. Het Zilveren Schor is een ko ninklijk geschenk aan het Ne derlandse volk ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig huwe lijk van prinses Juliana en prins Bemhard. Nu het NCS het af stoot. valt het terug onder het beheer van de stichting tot steun Zilveren Jeugdcentra. Sa men met het NCS kijkt die in middels uit naar een nieuwe be stemming. Probleem daarbij is dat een nieuwe eigenaar het complex - dat nu al dreigt te ver pauperen - grondig zal moeten verbouwen. Met drie gegadigden zijn infor mele contacten gelegd over een eventuele overname, verklaart voorzitter mr K. B. Meyer Swan- tée van de stichting tot steun Zilveren Jeugdcentra. Hij wil niet zeggen met wie. Zij moeten op Het Zilveren Schor wel iets realiseren dat voldoet aan de ideële doelstelling: een ontmoe tingscentrum voor jongeren. Mocht dat financieel niet haal baar zijn, dan sluit Meyér Swan- tée niet uit dat het centrum - in strijd met de statuten - uiteinde lijk aan een projectontwikkelaar wordt verkocht. „Dat is een deli cate, zeg maar gerust: slechte, zaak. Dan zullen we naar de oor spronkelijke schenkers terug moeten om te vragen: is dit iets waar u zich achter kunt stel len?" an onze Haagse redactrice EN HAAG - De VVD-fractie in Tweede Kamer maakt zich orgenover een korting van vijf nop het te bouwen gezinsver- ingend tehuis voor lichame- ik gehandicapte kinderen in fD-wciordvoerster M. Kamp tijdens de begrotingsbe- ndeling volksgezondheid aan latssecretaris Simons hoe hij ig denkt te kunnen ver- iïgen. (der deze week stuurde het Stuur van het tehuis een brief ideTweede Kamer met daar liet verzoek het toegezegde van 2,5 miljoen gulden te bepleiten. De staats secretaris had zonder opgaaf van reden het tehuis van de kor ting met 500.000 gulden op de hoogte gesteld. Het tehuis komt in de toekom stige wijk Overzuid en zal onder dak en verzorging bieden aan 25 kinderen. De bouw van het ge zinsvervangend tehuis is nood zakelijk, omdat het kinderreva lidatiecentrum Zonneveld in Oostkapelle in 1994 wordt geslo ten. De aan Zonneveld verbon den mytylschool wordt ver plaatst naar Goes waar de nieuwe school in augustus in ge bruik wordt genomen. Het is de bedoeling dat tegen die tijd ook het gezinsvervangend tehuis ge reed is. De staatssecretaris antwoordt vandaag. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 13