'oalitie aanvaardt Betuwelijn dagmenu... ff Nieuw Frans 'onaanvaardbaar' tegen landbouwakkoord met VS ^Brussel handhaaft Euro-geheimzinnigheid Ontsnapte wolf doolt uren door Amsterdam Proefabonnement 50% llaij leest Gelderland les over prijs alternatieve plannen Reisbureau wil af van duur imago Bewolkt en regen Bewolkt en regen, in de middag enkele opklaringen. Vrij krachtige, aan zee harde zuidioesten wind. Maximum- lemperatxmr rond acht graden. 6e jaargang no. 288 0 nsdag 7 december 1993 sse nummers 1,50 T%e,lïo0i0iroion,03m9a55e5 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand. Vuurwerk Vuurwerkdeskundige Mul van het TNO waarschuwt dat door het nieuwjaarsvuunoerk hon derden tonnen stof. zivavel en zware metalen in de lucht terecht komen. Hij wil dat de wetgever aandacht besteed aan deze as pecten van het feest, die een be dreiging kunnen vor men voor de volksge- C zondheid en het milieu. <v/ Uitspraak De loods op de kustvaarder So lon was er in belangrijke mate verantwoordelijk voor. dat het schip in mei van dit jaar tegen de oude Vlakebruggen botste. Die uitspraak doet de Raad voor de Scheep- vaart Ajax op kop Ajax won gisteren met 4-1 van Heerenveen en verdrong Feye- noord van de eerste plaats. Bei de clubs hebben 28 punten, maar het doelsaldo van de Amster dammers is veel beter. Domper voor Ajax tuas, dat in valler Peter van Vos sen weer last kreeg C van zijn knie. I w Opinie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financieel: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. AMSTERDAM (ANP) - Een kleine twintig Amsterdamse politie-agenten zijn maandag vier uur bezig geweest een wolf te vangen. Het dier was om vier uur 's middags uit het opvang centrum De Zwaan in Amster dam-west ontsnapt. Pas nadat een politie-auto het beest met de bumper „een zet" had gege ven, konden de dienders de ver doofde wolf „inrekenen". Het dier maakt het volgens Pie- ter Wijkmans. beheerder van De Zwaan, goed. Hij is niet wond ge raakt door de klap van de auto. Wel heeft de wolf kapot gelopen voetzolen, omdat hij de hele middag heeft gerend. Het beest kon uit het dierencen- trum ontsnappen, doordat het gaas van de omheining was opengeknipt. Het is niet de eer ste keer dat dat is gebeurd. Vol gens een politiewoordvoerder zijn eerder ook ruiten van De Zwaan ingeslagen. Wijkmans zegt dat al vier keer is ingebro ken. Wie de dader is, weet hij niet. De één jaar oude wolf - roep naam Wolfie - is niet gevaarlijk, aldus de beheerder. Hij kan vol gens hem rustig tussen kinderen laten lopen zonder dat hij iets doet. In De Zwaan zitten duizen den dieren, variërend van mui zen en eptielen tot roofvogels. In totaal herbergt het centrum twee wolven. Europe.5! VJmi Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 De PZC, 'n dij) 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement Weer slachtoffer toübrief EN (DPA/RTR) - Bij de se- iitombriefaanslagen in Oos- emjk is maandag een nieuw [koffer gevallen. De mede- r van een advocaat lakle zwaar gewond toen ze de slvan haar baas opende. j|, nds het begin van de campag- o6! afgelopen vrijdag, zijn tien ei{ nbrieven ontdekt. Onder de idresseerden waren de so- ,|aIdemocratische minister vrouwenzaken, Johanna ial, en een in minderheden- i'olematiek gespecialiseerde lementariër van de Groenen. Advertentie MORGEN begint de KERSTMARKT in VEERE 'De gezelligste kerst markt van Zeeland' «iMoot,r*MmniN*ccBtowj ORTINGEN TOT WGEDELFT16MIDDELBURG q, N HAAG (GPD) - Minister jj-Weggen (verkeer en water- at) verwerpt ook het laatste lclt ernatieve voorstel van de ivincie Gelderland om vier jj,; mels in de Betuwelijn op te ,g{ men. Volgens de minister F si dit aangepaste plan 11,6 jjard gulden en geen 7,8 mil- i.I d zoals de provincie beweert, regeringspartijen CDA en dA gingen daarop gisteren in Tweede Kamer akkoord met aangepaste kabinetsvoor- om de goederenspoorlijn ■7,1 miljard gulden aan te §en. t uitzondering van het GPV de andere partijen in de ock-musicus 'rank Zappa ^verleden ANGELES (RTR/AFP) - De kzanger en musicus Frank y, ipa is hel afgelopen vveek- t;ide op 52-jarige leeftijd over- en. Een vriend van hem, Jim 0. (Ie, heeft dit bekendge- jf ipa leed aan prostaatkanker is inmiddels in zijn woon- Los Angeles begraven, werd met met name bekend ir zijn satirische en extrava- ile songs. Zijn grootste suc- sen behaalde Zappa in de ja- zestig met de band The Mot- s of Invention. Zijn avantgar- lische muziek werd door som- re kritici bestempeld als ge- al. Zappa heeft meer dan vijf- platenalbums uitgebracht, aronder het veelverkochte eak Out" en „Hot Rats", scherpe en rauwe teksten 'injdden vaak een sociale en poli ce lading. zie ook pagina 3 Tweede Kamer tegen het hui dige voorstel. Zij kiezen voor ge hele ondertunneling van de Be tuwelijn tussen Rotterdam en Duitsland (GroenLinks), danwel hier en daar kostbare aanpassin gen (D66) of ver het alternatief van de provincie Gelderland (VVD). SGP en RPF zijn tegen de aanleg van de goederenspoor- lijn. Maij verwierp het jongste plan van Gelderland om de Betuwe lijn op vier plaatsen te ondertun nelen. Het voorstel dat eergiste ren werd gepresenteerd, is een poging de schade voor mens en milieu zoveel mogelijk te beper ken en de lijn toch betaalbaar te houden. De prijs zou volgens Gelderland slechts 800 miljoen gulden hoger zijn dan het com promis van kabinet en de rege ringspartijen CDA en PvdA. dat 7,1 miljard gulden moet kosten. Volgens berekeningen van Maijs ambtenaren kost de aangepaste spoorlijn echter 11,6 miljard gul den. De kosten van het vijfde alterna tief van de provincie zijn volgens de bewindsvrouwe net als de eer dere alternatieven (zoals een ge heel geboorde tunnel) te laag in geschat. „De voorstellen van Gelderland zijn altijd heel crea- tief, maar moeten wel worden nagerekend". Dat onderschat ten is een 'chronische neiging' van de provincie, "aldus Maij. Ook CDA en PvdA verwierpen het Gelderse alternatief. Gede puteerde De Bondt houdt echter vast aan de juistheid van de be rekening en noemde de opmer kingen van Maij gisteren een 'rookgordijn'. CDA-kamerlid Leers hekelde op zijn beurt de opstelling van die provincie die met 'onhaalbare voorstellen' probeert 'valse ver wachtingen' te wekken en op die manier 'onvrede' mobiliseert. De dreiging van Gelderland de aanleg van de Betuwelijn tegen te werken als hun alternatief niet wordt aangenomen, be stempelde Leers als 'bestuurlijk nihilisme'. Minister Alders (mi lieubeheer) waarschuwde dat hij het recht om provincie en ge meenten te dwingen mee te werken bij de uitvoering van het besluit in dat geval zal gebrui ken. Financiering CDA en PvdA gingen zoals ver wacht akkoord met het aanbod van de regering om 750 miljoen gulden extra uit te trekken voor maatregelen om de overlast van de spoorlijn voor omwonenden en het milieu te beperken. De re geringspartijen hadden wensen ter waarde van 1 miljard gulden ingediend, maar slikten er een aantal van in. In overleg met de gemeenten die geen verbeterin gen in het tracé krijgen, moet Maij nog bekijken of er eventu eel nog minder kostbare aanpas singen mogelijk zijn. Als de financiering van de spoor lijn niet rond komt, bijvoorbeeld omdat de private geldschieters minder dan de geplande 1,5 mil jard gulden bijdragen, moet het besluit tot aanleg 'heroverwo gen' worden, vinden de coalitie partijen. Maij was het daar mee eens, maar zei geen moment te betwijfelen dat het geld er komt. Het aangepaste voorstel van de Betuwelijn zal nog deze maand gereed komen, waarna de Eerste Kamer zal kunnen oordelen. In april volgend jaar zal het ont- werp-tracébesluit (waarop gede tailleerd alles in kaart is ge bracht) aan gemeenten en pro vincies worden voorgelegd. Die mogen opnieuw commentaar le veren. Na vijf maanden komt er een definitief tracébesluit, waar na de bestemmingsplannen moeten worden aangepast. Bij tegenwerking kan het kabinet- provincies en gemeenten dwin gen om mee te werken. RIJSWIJK (ANP) - Holland In ternational verlaagt volgend jaar de prijzen voor vlieg- en au- toreizen. De belangrijkste vliegbestemmingen Spanje, Griekenland en Turkije worden in het zomerseizoen vijf procent goedkoper; Portugal zelfs tien procent. Autoreizen naar Spanje worden vijftien procent voordeliger en naar Frankrijk tien procent. Reizen naar Duitsland, het Ca- raïbisch gebied en het Verre Oosten, plus bestemmingen in eigen land worden duurder. De grootste reisorganisatie van Nederland, met een jaaromzet van 1.660 miljoen gulden, zegt af te willen van een duur imago. Verder heeft Holland Internatio nal aangekondigd dat volgend jaar vakantievluchten vanaf de Rotterdamse luchthaven Zes tienhoven worden georgani seerd. Wie vanaf die luchthaven boekt, krijgt vijftig gulden kor ting op de reissom. mmm Record aantal plaatselijke partijen MAARSSEN (GPD) - Aan de gemeenteraadsverkiezingen van maart 1994 zal naar ver wachting een record-aantal lo kale politieke partijen deelne men. Nederland telt op het ogenblik ongeveer zeshonderd plaatselijke partijen, honderd meer dan tijdens de vorige ge meenteraadsverkiezingen in 1990. Gisteren sloot de termijn waar binnen nieuwe lokale partijen zich konden inschrijven voor de verkiezingen. De Vereniging Plaatselijke Politieke Partijen (VPPG) constateert dat de 'loka len' nu ook steeds actiever wor den in grote en middelgrote ste den. Volgens de secretaris van de VPPG, N. van Kooten. zullen er na de komende verkiezingen nog maar weinig gemeenten overblijven waar geen lokale po litieke partij is vertegenwoor digd in de gemeenteraad. De af gelopen maanden heeft een aan tal gemeenteraadsleden van de PvdA de partij de rug toege keerd. Ze willen in de raad terug komen in een nieuwe lokale par tij. zie pagina 2 De Vries vraagt SVR-advies over ouderenrichtlijn DEN HAAG (ANP) - Minister De Vries van sociale zaken wil van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) weten of het „omzeilen" van de ouderenrichtlijn door middel van individueel ontslag niet in strijd is met de ww. Een woordvoerder van zijn ministe rie heeft dit maandag bekend gemaakt. De zaak is actueel geworden na dat het kabinet besloot de oude renrichtlijn niet te verlengen. Vanaf 1 januari is het daardoor niet langer mogelijk om bij reor ganisaties bij voorrang werkne mers van 55 jaar of ouder te laten afvloeien Het besluit heeft vooral werkge vers en werknemers in de Rot terdamse haven overvallen. Daar was juist een sociaal ak koord gesloten in het kader van de herstructurering van de ha ven. De havenwerkgevers willen hun sociaal plan. en met name het aspect van het niet-verlen- gen van de ouderen-richtlijn, bij De Vries toelichten. Zowel werk gevers als werknemers in de Rotterdamse haven vinden dat er geen sprake is van collectief ontslag in het haven-akkoord. zie" ook pagina 2 DEN HAAG - Protest-affiches tegen de Betuwelijn, met de afbeelding van een pop met dichtgeplakte mond, worden van de publieke triubune in de Tweede Kamer gehaald. Tegenstanders van de goederenlijn waren masssaal naar den Haag gekomen om een laatste poging te doen de parlementariërs te vermurven. Het debat begon door de betoging later dan de bedoeling was. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze correspondent BRUSSEL - Frankrijk heeft maandagavond opnieuw ge schermd met een 'onaanvaard baar' tegen een aangepast land bouwakkoord tussen Brussel en Washington. Het had de weg moeten effenen voor een we reldwijd GATT-akkoord over een vrijere wereldhandel. Het onverwacht halsstarrige verzet van Frankrijk betekent een for se terugslag voor de pogingen nog voor 15 december zo'n GATT-handelsakkoord te be reiken. Onderhandelaars van de Euro pese Unie en de VS maakten zich gisteravond laat op voor de zo veelste nachtelijke ronde van besprekingen, in een allerlaatste poging de stagnerende bespre kingen weer vlot te trekken en zo mogelijke handelsoorlogen te voorkomen. De ministers van buitenlandse zaken, handel en landbouw van de Europese Unie. de opvolger van de EG, ko men vandaag opnieuw bijeen om een mogelijk compromis goed te keuren. Dat moet daar na nog worden voorgelegd aan de andere 112 landen die in Ge- nève bij de GATT zijn betrok ken. Frankrijk dreigde een jaar gele den ook al met een veto tegen af spraken met de VS over vermin dering van de Europese gesubsi dieerde landbouwexport. Dat Franse dreigement leidde tot een diepe crisis in de samenwer king met de andere Europese landen, terwijl de VS lang wei gerden opnieuw te onderhande len over de gemaakte afspraken. Onderhandelaars van de twee handelsblokken leken maan dagochtend een oplossing te hebben gevonden voor de pro blemen. Volgens minister Bukman zou de nu afgesproken, geleidelijker vermindering van de landbouw export „veel problemen oplos sen" en ook goed zijn voor de Ne derlandse boeren. Maar de Fran se minister van buitenlandse za ken Juppé boorde de hoop op een doorbraak de grond in, door de aanpassingen tegenover jour nalisten „niet acceptabel" te noemen. Diplomaten zien daar in een onderhandelingstruc van Parijs om meer uit het vuur te slepen. Frankrijk eist onder meer verhoging van de Europese landbouwuitgaven en compen satie voor de boeren. Ook Spanje en Portugal leken gisteravond bereid eventueel het 'onaanvaardbaar' uit te spreken tegen Amerikaans-Eu- ropese handelsafspraken. Beide landen vrezen aantasting van him textielindustrie, terwijl Spanje ook beducht is dat haar staalindustrie de hardere con currentie niet zonder kleer scheuren kan doorstaan. Een succesvolle afronding van het GATT-overleg zou door de vrijere wereldhandel een impuls van ongeveer 270 miljard dollar aan de wereldeconomie geven. Daarvan zou volgens schattin gen 70 miljard dollar (130 miljard gulden) ten goede komen aan Europa. Dan moeten er echter wel afspraken gemaakt worden over verlaging van de invoerta rieven voor een reeks produkten en vermindering van handels barrières. van onze correspondent BRUSSEL Pogingen de sfeer van geheimzinnigheid isi rond 'Brussel' te doorbreken, maandag door de minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Unie - de op volger van de EG - terugge draaid. Interne documenten' van de Europese Unie zijn voortaan in principe geheim m voor het publiek niet toe- gankelijk. Ook uitslagen van stemmingen over het Euro- Pose justitiebeleid en de bui tenlandse politiek worden in de toekomst niet meer gepu- elc bliceerd. 0t| De Nederlandse minister van Buitenlandse zaken Pieter Rooijmans verzette zich tnaandag als een van de weini- len tegen de nieuwe afspra- Kooijmans bedong wel mer gewoon 'geheime' Brussel se stukken kan blijven sturen. Volgens staatssecretaris Dan- kert leidt dat tot 'katkaiaanse situaties' en lijkt de nieuwe re geling „niet op wat Brussel aan openheid heeft beloofd. De mo gelijkheden om stukken open baar te maken worden uiter mate beperkt, zo niet bijna on mogelijk". De 'Brusselse glasnost' begon vorigjaar, toen de Europa-elite tot zijn schrik bemerkte dat grote groepen Deense en Fran se burgers zich bij referenda over 'Maastricht' van de ver dere Europese eenwording af keerden. De ministers van bui tenlandse zaken spraken af va ker in het openbaar te vergade ren. stemuitslagen te publice ren en het publiek beter te in formeren. Een nieuwe Europese 'wet openbaarheid bestuur' moest de openheid bezegelen, maar werd volgens Nederlandse on derhandelaars gebruikt om juist meer geheimzinnigheid te introduceren. Brusselse docu menten blijven, zo beslisten de ministers maandag, geheim wanneer het algemeen belang dat vereist, individuen in het geding zijn, handelsgegevens of financiële belangen van de Unie moeten worden be schermd en om de „geheim houding van de beraadslagin gen" te beschermen. Vooral dat laatste stoorde Den paag, dat daarnaast vreesde voor problemen met de informatie aan de Tweede Kamer, die bij de ratificatie van 'Maastricht' bedong uitgebreid inzage te krijgen in voorbereidende Brusselse nota's. Dat laatste werd Nederland maandag bij wijze van uitzondering door de EU toegestaan. De Belgische minister van buitenlandse zaken Willy Claes (links) fluistert zijn Franse collega voor Europese Zaken, Alain Lamassoure een geheim in het oor tijdens de bijeenkomst giste ren in Brussel. foto Olivier/Belga

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1