Auto duurder voor milieu Gemeenten bepalen hoogte van bijstand DGA Vz VOOR VERKOOP Rouw om dood van drugsbaron Escobar Beertje om leed te verzachten Betere bescherming ouderen bij ontslag Aanpak uitstoot vrachtverkeer Plan voor hogere benzineprijs te. G I M B R E R E kort.noent 5q% reportage 29 t/m 33 Opheffingsverkoop 53/4°/O STAATSLENING 1994 PER 15 JANUARI 2004 Tijdelijk regen Veel bewolking en tijdelijk regen. Vrij krachtige tot harde zuidwesten ivind, in de namiddag ruimend west. Tempe ratuur rond 10 graden. !36e jaargang no. 286 laterdag 4 december 1993 .osse nummers 2,00 re,rioo'-aTss! Ziektekosten- jy verzekeringen voor mensen met gezond verstand. Bewijzen oorlogs misdaden Joegoslavië BOSTON (RTR) - Een internationaal team van onderzoekers heeft vrij dag bekend gemaakt dat het hard bewijsmate riaal heeft blootgelegd met betrekking tot twee massamoorden in het voormalige Joegoslavië. Het team, onder leiding van de Amerikaanse or ganisatie Artsen voor Mensenrechten uit Bos ton, heeft, met grote nauwgezetheid stoffelij ke resten, kledingstuk ken, laarzen en kogels uit massagraven nabij Vukovar en elders in Kroatië geborgen. Het bewijsmateriaal zal ter beschikking worden ge steld van het tribunaal van de Verenigde Naties voor de berechting van oorlogsmisdadigers uit het voormalige Joego slavië dat in Den Haag zetelt. Massamoorden zijn veel vuldig gemeld sinds de oorlog in Joegoslavië tweeëneneenhalf jaar ge leden uitbrak, maar het team zegt voor het eerst onafhankelijk verkregen bewijsmateriaal te leve ren. Het bevestigt getui genverklaringen van de moord op 200 gewonde Kroaten bij Vukovar en het doden van Servische krijgsgevangenen op de andere vindplaats die 160 kilometer ten westen van Vukovar ligt. De Amerikaanse arts Eric Stover verklaarde in Boston dat spoedig autopsie zal worden ver richt om de identiteit van de slachtoffers vast te stellen. DEN HAAG (GPD) - Extra maatregelen zijn nodig om de doelstellingen van het Natio naal Milieubeleidsplan Plus (NMP) te halen. Vooral het vrachtverkeer over de weg moet bijdragen om tot een ver mindering van de verzurende stikstofoxide (NOx)-uitstoot te komen. In de tuinbouw moeten de kassen nog eenderde deel op energie besparen om de uitstoot van kooldioxide (C02) terug te dringen. Dit blijkt uit het nog vertrouwelijke ontwerp NMP- 2. Dat wordt binnenkort open baar. Het autorijden wordt stapsge wijs duurder door verhogingen van de benzine-accijns. In 2000 moet brandstof 60 procent duur der zijn dan in 1986, aldus NMP- 2. Daarna volgt nog een verho ging met twee kwartjes. Automobilisten kunnen over maximaal drie jaar rekenen op invoering van het spitsvignet. in samenhang met rekeningrijden. De maximumsnelheden op de hoofdwegen worden verder ver laagd, voor vrachtverkeer wordt het uiteindelijk 70 km per uur. Overwogen wordt een snelheids- beperker voor personenauto's. Nieuwe auto's worden, als daar over internationaal afspraken komen, minder snel. Ook ver schijnt de 'racewacht' op de snelweg, waarbij overtreders di rect worden bekeurd. Nieuwe auto's moeten over een paar jaar veel stiller zijn, ze worden perio diek aan een milieukeur onder worpen. Hoewel het Nederlandse vracht wagenpark inmiddels het mo dernste is van Europa, blijft de uitstoot van NOx veel te hoog, vooral door de verwachte ver dubbeling van het aantal voer tuigen. De motoren moeten tot 2010 nog veel schoner worden. Themagewijs worden in de in dustrie milieumaatregelen afge sproken met groepen betrokke nen. Dit alles moet leiden tot minder milieubelastende pro- i Stroomstoring OTTERDAM (ANP) - Een oot deel van Rotterdam zat rijdagavond anderhalf uur zon- 2(tter stroom. De storing werd ver- lorzaakt door sluiting in een ransformatorhuis aan het Hof- ilein en trof delen van het cen- rum en de wijken Kralingen, iet Oude Noorden en Crooswijk. 0 1' CDA krijgt gelijk van Wallage UTRECHT - Onder het toeziend oog van een zusje zit een peuter vrijdag op zijn ziekbed in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. De stichting 'Good Bears of the World' deelde teddybeertjes uit aan patiëntjes met kanker of aids. Gebleken is dat het bezit van een beertje het leed van de kinderen kan helpen verzachten. Het gaat om de eerste grote actie van de stichting in een ziekenhuis. foto Ruud Hoff/ANP duktgroepen, zoals reinigings middelen en produkten met schadelijke of ziekteverwekken de chemische stoffen. Door talrijke maatregelen in huishoudens en bedrijven moet het energieverbruik (in huishou dens nog steeds stijgend) verder afnemen. Dat vergt een extra in vestering van circa 570 mil joen. De energiebedrijven hebben be loofd omstreeks de eeuwwisse ling drie procent van hun ener gie te halen uit windenergie, bio massa, waterkracht, zonne- energie en stortgassen. Veel wordt verwacht van vernieu wende hoogwaardige milieu technologie. Onderzoekers moe ten zich meer richten op funda menteel en toegepast onder zoek. Ongeveer ƒ500 miljoen is tot 1998 beschikbaar- voor het ver sneld saneren van vervuilde grond die bestemd is voor wo ningbouw. Hout mag op termijn niet meer worden weggegooid, het zal of opnieuw gebruikt, of voor energieopwekking ver brand worden. Etiketten In de detailhandel zal het beleid zich richten op de milieueffecten van produkten, zodat de klant zich beter rekenschap kan geven van de milieulast die hij veroor zaakt. Er zijn inmiddels verpakkings richtlijnen. Etiketten moeten voorts de milieuschadelijke ef fecten van het produkt vermel den. Dat maakt de keus voor een beter alternatief gemakkelijker. De kosten van alle aanvullende maatregelen van NMP-2 lopen, volgens de huidige schatting, op van ƒ87 miljoen in 1995 tot 623 miljoen bij de eeuwwisseling. In 2010 bedragen de extra kosten (bovenop de dan al bestaande 25 miljard) 2.373 miljoen. AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 )EN HAAG (GPD) - De gemeen- en bepalen in de toekomst de ïoogte van de bijstandsuitke- ing. Dat blijkt uit een brief van itaatssecretaris Wallage (so- )iale zaken) over de nieüwe Bij standswet en de toelichting die iremier Lubbers daar gister avond op gaf. Lubbers: „Ik denk de PvdA-fractie het nu ein- lelijk begrijpt." De PvdA rea- 'eerde zeer geïrriteerd en stelt dat de minister-president in ijn toelichting opnieuw rook- [ordijnen optrekt.' CDA en 'vdA blijven de plannen ver- chillend beoordelen. De brief an Wallage maakt de tegen stelling in de coalitie alleen maar schrijnender, let kabinet kondigde begin de- e week aan de landelijk gelden de bijstandsnormen te verlagen, ïaarbij gemeenten de mogelijk heid krijgen een toeslag te ver strekken. Het CDA wees erop dat de gemeenten de hoogte daarvan vaststellen. Volgens de PvdA zoü de 'echte alleenstaan de' echter de wettelijk garantie hebben er niet op achteruit te gaan. Uit de brief van Wallage blijkt dat het CDA gelijk krijgt. De staatssecretaris schrijft dat de maximale toeslag alleen verkre gen wordt als 'naar het oordeel Advertentie sefeUï» itofei M w;. l 100-:- 381 Lubbers: nieuwe bezuiniging op ww noodzakelijk DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers wil snel nieuwe bezui nigingen op de ww. Die zijn no dig nu blijkt dat eerder aange kondigde maatregelen moge lijk driehonderd miljoen gul den minder opleveren dan ge raamd. „Het is niet goed derge lijke grote bedragen open te la ten staan", aldus Lubbers gis teravond. Lubbers zinspeelde erop dat de groep werknemers die recht heeft op een ww-uitkering ver der zal worden beperkt. DAMESMODE, PARAPLU'S EM ACCESSOIRES van de gemeenten, er inderdaad geen mogelijkheid is de kosten met een ander te delen en men werkelijk alleen woont.' Is de ge- méente daar niet van overtuigd, dan krijgt de bijstandsaanvra ger een lagere toeslag. De ge meenten moeten de voorwaar den voor de toeslagen vastleg gen in een verordening. Lubbers stelde dat deze verorde ning 'betrekkelijk ruimmazig' zal zijn. Daarmee wil het kabinet gemeenten maximale vrijheid geven. Lubbers sloot niet uit dat een gemeente straks een bij standsaanvrager verplicht te verhuizen om zo zijn kosten (en daarmee de toeslag) te drukken, Ook kan de gemeente in bijzon dere gevallen afwijken van haar verordening en een lagere toe slag toekennen. Volgens Lubbers heeft het kabi net nooit de bedoeling gehad de toeslagen wettelijk te veranke ren. De PvdA heeft hier steeds op aangedrongen en zag met de kabinetsplannen haar gelijk be haald. 'Een misverstand', vond Lubbers. Hij zei dat bepaalde PvdA'ers, onder wie fractievoor zitter Wöltgens, een wettelijke garantie te zwaar benadrukt hebben. Lubbers denkt dat de PvdA nu beter weet door de uit- legbrief van Wallage. De woord voerder van CDA-fractievoorzit- ter Brinkman zegt dat te hopen. „Als de PvdA het nu nog niet snapt...." Onzin Uit de reactie van PvdA-woord- voerster Vliegenthart blijkt dat dit niet het geval is. De PvdA meent nog steeds dat het kabi net de maximale toeslag voor 'echte alleenstaanden' wettelijk heeft gegarandeerd. De uit spraak van Lubbers dat haar fractie nu beter moet weten, be titelt ze als -'onzin'. „Voor de PvdA tellen de besluiten van het kabinet en niet de partijpoli tieke toelichting erop." Gloria Escobar leunt op de kist waarin het lichaam van haar broer, de doodgeschoten drugsba ron Pablo Escobar. foto Reuter MEDELLIN (RTR/UPI) - Honderden bewon deraars van de doodgeschoten drugsbaron Pa- blo Escobar verdrongen zich vrijdag rond diens doodskist. De politie moest in actie ko men om de menigte bij de begraafplaats Jardi- nes Monte Sacro, waar Escobar ligt opge baard, in bedwang te houden. De rouwenden uit dé sloppenwijken van Me- dellin eisten dat hun held naai- een grotere ka pel werd overgebracht, zodat iedereen de dode zou kunnen zien. Voor vele inwoners van Medellin is Escobar hun weldoener, hun ..Robin Hood". De drugs baron die donderdag door de politie na een achtervolging werd gedood, had veel krediet onder zijn stadsgenoten door het bouwen van huizen, scholen, kerken en voetbalstadions. De Colombiaanse autoriteiten hebben voorbe reidingen getroffen om mogelijke vergeldings acties na de dood van Escobar te verijdelen. Ooggetuigen meldden dat de aanwezigheid van veiligheidstroepen is versterkt en dat op verschillende plaatsen in het land wegversper ringen en controleposten zijn opgezet. President Cesar Gaviria noemde de dood van de drugsbaron, die berucht was om zijn moord praktijken, een succes, maar gaf op een pers conferentie tevens aan dat het allerminst het einde betekent van de strijd tegen de drugs. „De strijd tegen het drugsterrorisme en de drugssmokkel is een lang gevecht." aldus Ga viria. Na de dood van Escobar zijn nu alle lei ders van het Medellin-kartel hetzij dood, hetzij gevangen. De leiders van het nu grootste kartel van drug handelaren, dat van Cali in het westen van Co lombia, zouden inmiddels via advocaten willen onderhandelen over hun overgave die volgen de maand reeds zou kunnen beginnen. Er zou vrijdag, één dag na de dood van de leider van het rivaliserende Medellin-kartel van Pablo Escobar, contact gezocht zijn met de openbare aanklager van de republiek Gustavo de Greiff. Politie De reorganisatie van de Zeeuw se politie heeft vooral in het dis trict Walcheren diepe loonden geslagen. Veel rechercheurs en plaatsvervangend ploegcom- mandanten voelen zich erns tig tekort gedaan. In Vlis- singen hebben elf poli- tiemensen zich ziek ge- T 1 meld. Davis Cup Duitsland en Australië houden elkaar prima in evenwicht tij dens de finale om de Davis Cup. Michael Stich <fotogaf de thziis- spelende Duitse tennisploeg een 1-0-voorsprong door Jason Stol- tenberg te verslaan. Australië kwam echter op gelijke hoogte door de zege van Fromberg op Göllner: 27 In Shaoshan, het geboortedorp van Grote Roerganger Mao Ze- dong. gaan aanbidding en com mercie hand in hand. Verder in de bijlage Reportage: Belgische blunders Nutricia in het nauio IJs Het fascisme is dood, leve het fascisme! Dagbladen redden clochards Oud, maar mobiel Amerikaanse luchtvaart maatschappijen willen kleiner groeien Het lab maakt de at leet Leven in Tokio en Londen. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Vrije tijd: 19, 20, 21, 23 en 25; Sport: 26 en 27; Reportage; 29, 30, 31, 32 en 33 DEN HAAG (ANP) - Bedrijven moeten met ingang van 1 ja nuari bij collectief ontslag de ontslagen spreiden over alle leeftijdsgroepen onder het per soneel. Dat is het gevolg van het niet verlengen van de zoge noemde Ouderenrichtlijn, die het bedrijven mogelijk maakt om bij voorrang 55-plussers te ontslaan. De ministers De Vries (Sociale Zaken) en Andriessen (Economi sche Zaken) wilden dit de ko mende één of twee jaar zo laten, maar hebben het vrijdag afge legd tegen de rest van het kabi net. Dat wil het „leeftijdsbewust personeelsbeleid" doorzetten. Werkgevers en werknemers zijn daar in principe ook voorstan der van, maar willen in tijden van economische tegenwind een instrument voor een soepeler ontslagbeleid niet kwijt. Afgelopen woensdag liet De Vries aan VNO-voorzitter Rin- nooy Kan en FNV-voorzitter Stekelenburg weten dat hij, na aanvankelijke aarzelingen, de Ouderenrichtlijn met één of twee jaar wilde verlengen. Hij moest echter nog wel langs het kabinet. Dat wil de positie van oudere werknemers versterken. Nergens ter wereld werken zo weinig mensen boven de veertig jaar. als in Nederland. Het VNO is „uiterst verdrietig" over de nederlaag van De Vries in het kabinet. Het is voor rela tief jonge werklozen van bij voorbeeld 45 jaar net zo moeilijk om weer aan de slag te gaan, ter wijl ze veel langer op een uitke ring zijn aangewezen, aldus een woordvoerder van het VNO. Alles voor de van de prijs. 2£| A Langeviele 11 -13. IS®AHk 4331 LR Middelburg. TOONBANKUITGIFTE inschrijving dagelijks, te beginnen op 6 december a.s. via banken en commissionairs koers wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen rente jaarlijks per 15 januari storting op 17 januari 1994 aflossing op 15 januari 2004 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeel telijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs WÊBÊBBÊÊÊÊÊÊHÊtÊÊKKtÊÊÊÊRÊÊIÊÊKÊÊÊÊÊKÊ^ wmuKÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1