Kok moet buigen voor Brinkman Jt 50% Kok: huur gaat minder omhoog VOOR VERKOOP puderen-regeling wee jaar langer Actie 'Oorlog tegen aids' UIHIIl'IHU Treinongeluk bij Parijs mogelijk gevolg sabotage Westeuropeanen trouwen minder en scheiden meer G I M B R E R E Ingreep bijstand in ruil voor hogere accijns benzine en diesel )reun CDA en PvdA in opiniepeiling en bij raadsverkiezingen SERVICE iPÜvanLeest KORTINGEN TOT Gimbfère Aanhoudende dooi Wolkenvelden en enkele opklaringen. In de middag mogelijk regen. Matige, aan zee krachtige westzuidwesten wind. Maximum 6 graden. 36e jaargang no. 284 >onderdag 2 december 1993 .osse nummers 1,50 Tei'.Ziektekosten- verzekeringen voor mensen met gezond verstand. iEN HAAG (GPD) - CDA-frac- ieleider Brinkman heeft minis- ;r Kok (financiën) gedwongen en bezuiniging van 380 miljoen lilden in de bijstand nu al hard maken. Alleen in ruil voor oncrete beleidsmaatregelen -as Brinkman bereid akkoord gaan met een verhoging van e benzine- en dieselaccijns op 1 anuari 1994. Die verhoging be ekent 985 miljoen gulden aan vtra inkomsten. Srinkman gaf Kok maandag in en beraad bij premier Lubbers e kennen nu duidelijkheid te allen over aangekondigde be- uinigingen in de bijstand. An- lers ging de accijnsverhoging liet door. De CDA'er had daar- 'oor, door steun van de WD, een kamermeerderheid. Kok kon zich geen gat van 985 mil joen grilden in de begroting voor 1994 veroorloven. Hij achtte dit •een onmisbaar omderdeel van het beleidspakket zoals dat in de Miljoenennota is opgenomen. Na Brinkmans dreigement kwam het kabinet dinsdag in spoedberaad bijeen. Besloten werd de bezuinigingen op de bij stand hard te maken. Oorspron kelijk wilde het kabinet dat pas vrijdag doen. Dat was echter te laat. De Tweede Kamer zou van daag stemmen over het belas tingplan 1994. Daarin is de ac cijnsverhoging voor benzine en diesel opgenomen. De CDA-fractie had bij de schrif telijke voorbereiding van het de- )EN HAAG (GPD) - De regeling [ie het 55-plussers mogelijk naakt om met een aangepaste iw-uitkering met werken te itoppen, kan met één tot twee aar worden verlengd. Minister an sociale zaken De Vries heeft lat gisteravond aan de centrale verkgevers- en werknemersor- anisaties meegedeeld. De rege- ing zou eind dit jaar aflopen, 'ot dusver hebben al veel 'oude- en met gebruikmaking van de egeling het bedrijfsleven veria- en. Zij krijgen dan een werk- oosheidsuitkering van 70 pro ent van hun laatste loon en be- louden die tot hun 65ste. In veel. 'evallen wordt er nog een aan- 'ulling op gegeven door de on- ierneming die men verlaat. DEN HAAG (GPD) - De huren uilen komend jaar niet met 5,5 irocent omhoog gaan. Het vordt zeer waarschijnlijk min er dan 5 procent. Minister Kok ïnanciën) heeft dit gister- ivond in de Kamer gezegd. De lewindsman kwam daarmee te- ;emoet aan een wens van de 'vdA. )e sociaal-democraten wilden r alleen mee instemmen dat de lelastingtoeslag voor eigenaar- lewoners van huizen (het huur- vaardeforfait) op 1 januari met ,2 procent omlaag gaat, als de murstijging ook lager uitvalt, lok noemde 1994 een overbrug- [ingsjaar. In 1995 en latere jaren al de huurverhoging vrijwel ge- Ijk zijn aan de inflatie. Hij gaf an te rekenen op een jaarlijkse uurverhoging van 3,5 tot 4 pro ent. De gemiddelde huurverho- (ing zal ook komend jaar lager ijn dan voorzien. Binnenkort al het kabinet daarover beslis ingen nemen, zo beloofde Kok le Kamer. )e verlaging van het huurwaar- leforfait was een wens van CDA EN HAAG (GPD) - Het CDA erliest tien zetels in de Tweede iamer als er nu verkiezingen 'orden gehouden. Dat blijkt uit in opiniepeiling van het bu- :au Interview. Het CDA blijft iet 44 zetels de grootste partij, evolgd door PvdA en D66 (bei zetels). De Centrumdemo- aten groeien fors (van één aar zeven zetels). Bij de ge- leenteraadsverkiezingen gis ten in Noordoost-Brabant wa in PvdA en (in mindere mate) DA de grote verliezers. ét dieptepunt voor de PvdA in e peilingen lijkt voorbij. De artij stond enkele maanden ge iden op 22 zetels, een verlies an 27 zetels. Het succes van (voorspelde winst 16 zetels) jkt tot staan gekomen. De WD omt op 25 zetels, een beschei- en winst met drie ze telg. Groen links zou vier zetels extra krij- en en komt daarmee op tien ze- els. ij de raadsverkiezingen verloor ooral de PvdA. In Boxmeer 'erd de PvdA gehalveerd, in Oss bat over het belastingplan al herhaaldelijk duidelijkheid ge vraagd over door het kabinet aangekondigde bezuinigingen, met name op de bijstand. Vra gen daarover waren door Kok echter steeds omzeild. Eerst liet hij weten dat het CDA maar tot april of mei van volgend jaar moest wachten. Dan zou pas blijken hoe het ging met de be zuinigingen zoals die voor 1994 waren aangekondigd. Open deur Het CDA nam daarmee echter geen genoegen. Na een her nieuwde vraag volstond Kok met het antwoord dat zoals ge bruikelijk, bezuinigingen die niet gehaald waren gecompen seerd zouden worden door ingre pen op hetzelfde terrein en van dezelfde omvang. Ook dat vond het CDA te veel een open deur. De fractie vond het onverkoop baar dat de burger wel hogere lasten krijgt maar de overheid zelf de financiën niet tijdig op or de brengt. Dit leidde tot de inter ventie van Brinkman afgelopen maandag. Die had effect. Het CDA kon daarop de weerstand Zonder de regeling zou de werk loosheidsuitkering eerder wor den beëindigd en valt men terug op de Bijstandswet. Mensen die onder de regeling vallen, hoeven ook niet naar een andere baan om te zien. Aan verlenging van de ouderen- regeling verbindt minister De Vries, zoals hij eerder deze week al suggereerde, een paar harde voorwaarden. Bedrijven waarin de regeling wordt toegepast, mo gen het andere personeel geen salarisverhoging toekennen. Mochten ze daar op grond van een bedrijfstak-cao wel toe ver plicht zijn, dan moeten ze om dispensatie vragen, zodat ze van deze verplichting worden ontke ven. en WD, samen een kamermeer derheid. Het kabinet wilde het forfait stabiel houden op 2,9 pro cent. Dat was al een wijziging van beleid. Oorspronkelijk zou het forfait met ingang van 1994 met 0,4 procent stijgen. Kok en zijn staatssecretaris Van Amelsvoort gaven aan zich niet te zullen verzetten tegen talrijke andere wensen op belastingge bied die de Kamer dinsdag naar voren schoof. Frisdrank Zo zullen alcoholvrije dranken 5 cent per liter goedkoper worden, bier en zware alcohol daarente gen duurder. Het rijden op LPG zal gestimuleerd worden via wij zigingen van de accijns en de toeslag in de motorrijtuigenbe lasting (mrb). Het wegtransport krijgt volledi ge compensatie via de mrb voor een verhoging van de dieselac cijns. Dat geldt ook voor bestel wagens en bussen. Er komt een verlaagde mrb voor invaliden- auto's, electrische auto's en die renambulances. PARIJS (AFP/RTR/UPI) - De vereniging voor de strijd tegen aids. Act Up, heeft woensdag ochtend in samenwerking met de Italiaanse kledingfabrikant Benetton een reusachtig hardrose condoom getrokken over de obelisk op de Place de la Concorde in Parijs. Enkele tientallen leden van de actiegroep vormden een keten rond het monument en riepen leu zen als 'Oorlog tegen aids'. Doel van de actie was 'de aandacht van het pu bliek te trekken en de strijd aanbinden tegen de algemene onverschilligheid tegenover het aidsprobleem', zei een woordvoerder. Het enor me condoom op deze plaats is het best mogelij ke symbool, aldus een zegsman. „Wij staan recht tegenover de Nationale Assemblée die niets doet tegen de ziekte". Ter gelegenheid van Wereldaidsdag werd uit nylon een voorbehoedmiddel vervaardigd met een lengte van 22 meter, een doorsnede van 3.5 meter en een gewicht van 35 kilo. Het uit stof vervaardigde gevaarte werd met behulp van een kraan over het monument getrokken. foto Philippe Wojazer/Reuter pagina 3: In lagere beroepen slecht af tegen de accijnsverhoging sta ken. In het debat over het belasting plan verwees Kok gisteravond alleen naai' de kabinetsbeslui ten rond de bijstand. „De CDA- fractie heeft een bondgenoot in mij", aldus de vice-premier, die verder niet inging op de poli tieke strijd daar omheen. Kok stelde wel dat ombuigingen in de sociale zekerheid moeilijk en gevoelig zijn, ook emotioneel. „Maar het kabinet doet haar werk op verantwoorde wijze", constateerde hij. Het kabinetsbesluit wijkt overi gens inhoudelijk niet af van een eerdere overeenkomst die staatssecretaris Wallage (PvdA, sociale zaken) met de Vereni ging van Nederlandse gemeen ten (VNG) over de bijstand be reikte. Geen rokken aan boord VS-vloot WASHINGTON (AFP) - Aan boord van Amerikaanse mari neschepen mogen vrouwen geen rokken meer dragen. Voor taan moeten ze een broek aan, zo heeft een woordvoerder van de Navy woensdag bekendge maakt. Tot nu toe werd de keuze van het tenue overgelaten aan de mari necommandanten. Een aantal van hen gaf duidelijk de voor keur aan de vrouwelijke dracht. Admiraal Frank Kelso, verant woordelijk voor marineopera ties, besliste echter dat de regels voor het dragen van uniformen moesten worden gestandari- seerd. De Navy-rok sneuvelde. Hoge Surinaamse militair verdacht van cocaïnehandel PARAMARIBO (ANP) - Het openbaar ministerie (OM) in Su riname heeft waarnemend le gerbevelhebber Glenn Sedney opgedragen om luitenant-kolo nel Marcel Zeeuw te arresteren. De opdracht woensdag volgt op het uitblijven van de arrestatie van Zeeuw door de militaire po litie (MP). Zeeuw wordt verdacht van be trokkenheid bij de verhandeling van drie kilo cocaïne. Bel je gewenste CD of video door feestelijk verpakt voor je klaart* 'Milsvowrdig Middelburg, Lange Delft 57, tel. 01180-38913 verloor de partij eenderde van haar aanhang. Ook het CDA zag het aantal zetels in verschillen de gemeenten met eenderde te ruglopen. Winst boekten plaat selijke partijen, de Socialisti sche Partij en in mindere mate naar VVD en D66. De vervroegde verkiezingen waren nodig door gemeentelijke herindelingen. De landelijke politiek zag ge spannen uit naar de uitslagen, in verband met de komende drie verkiezingen: gemeenteraad (2 maart). Tweede Kamer (3 mei) en het Europese Parlement (9 ju ni). Een directe vergelijking van de uitslag met de landelijke si tuatie is echter niet mogelijk, in verband met de plaatselijke om standigheden. Toch bevestigt het slechte resultaat in Noord- Brabant voor de PvdA de trend, van de peilingen. Ook het verlies voor het CDA is al geruime tijd voorspeld. Dat D66 niet als grote overwinnaar uit de bus komt, is deels te verklaren uit geruzie in die partij op gemeentelijk ni veau. van onze correspondent PARIJS - Een ernstig treinon geval bij Parijs, dat gisteren aan vier mensen het leven kost te. is mogelijk het gevolg van sabotage. Volgens de Franse spoorwegen (SNCF) ontspoorde de dieseltrein Creil-Persan gis termorgen doordat er een zwaar ijzeren voorwerp op de rails lag. De eerste wagon van de diesel- trein schoot door de botsing met het voorwerp van de rails, kwam op een naastgelegen spoor te recht en werd vervolgens ge ramd door in de andere richting rijdende personentrein. Drie inzittenden van de ont- De botsing veroorzaakte een enorme ravage. foto AFP Harnas In Israël heeft, de moord op een Israëlische vrouw door de fun damentalistische organisatie Harnas tot felle reacties geleid. Het leger moest tussenbeide ko men bij botsingen tussen woe dende joodse kolonisten en Pale- stijnen. Kolonisten versperden wegen op de Westelijke Jordaanoever en in de O Gazastrook. O Mishandeling Sinds haar oprichting in 1978 heeft de Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland aan 1179 vrouwen en 1484 kinderen onderdak ge boden. De stichting zet zich in voor vrouwen die door hun part nergeestelijk of lichamelijk wor den mishandeld. Een deel van de opgevangen vrou wen woont inmiddels zelfstandig. Trainer Het bestuur van voetbalvereni ging Temeuzen heeft trainer George de Block ontslagen. De clubleiding was niet te spreken over de resultaten van het eerste elftal. Han van der Hooft volgt De Block 19 Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11,13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19 van onze correspondente BRUSSEL - Het gaat niet goed met het huwelijk in West-Euro pa. Niet alleen daalt het aantal huwelijken gestaag, tegelijker tijd wordt het aantal echtschei dingen steeds groter. Boven dien heeft het geboortecijfer in 1992 het historische dieptepunt bereikt van 1,4 kind per vrouw. „Het instituut huwelijk verliest meer en meer aan gewicht", constateerde gisteren het Euro pese statistiekbureau Eurostat op basis van zijn jongste cijfers. In 1980 werden er gemiddeld nog 1,8 kinderen per vrouw geboren. Nederland ligt momenteel met gemiddeld 1,5 kinderen per vrouw - net als België, Denemar ken, Ierland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Luxemburg - nog net boven het nieuwe gemiddel de van 1,4. De daling van het aantal geboorten in Spanje, Ita lië, Duitsland en Griekenland heeft de cijfers flink in negatieve richting beïnvloed. Tussen 1980 en 1992 liep het aan tal huwelijken in de Europese Unie (de voormalige Europese Gemeenschap) terug van 6,4 tot 5,6 per duizend inwoners. Het aantal echtscheidingen steeg in dezelfde periode van 1,4 tot 1.6 per duizend inwoners. Tegelijkertijd steeg het aantal geboorten buiten het huwelijk van 9 tot 20 procent. Denemar- ken ligt aan kop met bijna de helft buitenechtelijke kinderen, gevolgd door Frankrijk en Enge land waar een derde van alle ge boorten buitenechtelijk zijn. Bijna 15 procent van de vrouwen in de EU tussen 20 en 39 jaar leeft alleen, zonder partner of kinde ren. Gemiddeld 6,5 procent leeft alleen met kinderen. Het record op dit laatste gebied bezit Groot-Brittannië met 10.1 pro cent. Uit het onderzoek blijkt ook dat vrouwen het moeilijker hebben om een baan te vinden. Nog steeds verdienen zij lagere lonen dan mannen, soms tot 30 pro cent. Vrouwen met kinderen hebben de meeste moeilijkhe den met Denemarken als uitge sproken positieve uitzondering. Vrouwen worden daarnaast sterker door de werkloosheid ge troffen. Het aantal vrouwelijke werklozen ligt gemiddeld 50 pro cent boven dat van de mannelij ke. Omgekeerd doen gemiddeld 27,9 procent van de vrouwen aan deeltijdarbeid, tegen maar 3,9 procent van de mannen. Nederland scoort tamelijk slecht met de aantallen meisjes in middelbare opleidingen. Bo venaan staan Portugal (127 meisjes op 100 jongens) en Frankrijk (112 meisjes). Onder aan Nederland (79 meisjes) en Duitsland (67 meisjes). Daarentegen mag Nederland zich op het hoogste aantal vrou wen in de regering verheugen (24 procent), gevolgd door Dene marken (21,1 procent). Engeland scoort hier het laagst met 7 pro cent. spoorde trein, onder wie de ma chinist, kwamen bij het ongeval om het leven; een derde passa gier bezweek enkele uren later aan zijn verwondingen. In totaal raakten ruim dertig inzittenden licht gewond. Onachtzaamheid In eerste instantie gingen de Franse spoorwegen uit van mo gelijke onachtzaamheid van spoorwegpersoneel. Baanwer- kers zouden het twintig kilo zwa re stuk ijzer bij onderhouds werkzaamheden hebben verge ten op te ruimen.' Gisteravond sloot de regionale directie van de SNCF die moge lijkheid echter uit. Op het betref fende tijdstip werd in de buurt van het baanvak waar de trein ontspoorde niet gewerkt. DAMESMODE, PARAPLU'S EN ACCESSOIRES LANGE DELFT16MIDDELBURG HHHI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1