Molukkers willen zorg in wijk PZC Blijf van m'n lijf boos over korting Bezuinigingen Ziekenhuis Walcheren naar 4 miljoen Automobilisten de fuik in ATM in beroep tegen verbod op uitvoer verfresten Kanaalzone laat zich niet door Maij afschepen ■il!® Eerste gasten in boot asielzoekers provincie 13 Verpleeghuis niet acceptabel Tevredenheid over gezinshulp VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 an onze verslaggever [IDDELBURG - Van de oudere [olukkers wil 71 procent een oonzorgcomplex in de eigen ijk. Een verpleeghuis vinden j onacceptabel. Dat is de be- ingrijkste conclusie uit het on- erzoek 'Oudere Molukkers op 'alcheren' dat de stichting MC Zeeland hield onder alle lolukse 70-plussers op Walche- ;n. en deel van de oudere Moluk- ers krijgt al hulp van gezins- >rg of wijkverpleging en zegt aar heel tevreden over te zijn. en woonzorgcomplex kan ge it op de omvang van de Moluk- gemeenschap én het feit dat I gebruik wordt gemaakt van ëderlandse zorgvoorzienin- en kleinschalig worden opge- :t, aldus het onderzoek, p Walcheren wonen tussen de >00 en tweeduizend Molukkers. erreweg de meeste ouderen wo- en nog in de Molukse wijken in [iddelburg. Oost-Souburg en loudekerke. Bijna driekwart an hen woont zelfstandig in een mgezinswoning. lertig procent van de onder- raagde ouderen wil noch in een erpleeghuis, noch in een woon- irgcomplex zijn oude dag door- rengen. De meesten willen tot un dood thuis verzorgd wor- en. Als gekozen moet worden oor een plaats voor het com plex. dan valt steevast de op merking 'in de wijk' te noteren. Het complex kan kleinschalig worden opgezet voor bijvoor beeld een zestal Molukse oude ren en een mogelijkheid voor Thuiszorg De aantrekkelijkste oplossing voor het verzorgingsprobleem blijft de thuiszorg. Een groot deel van de Molukse ouderen verwijst naar Nederlandse in stellingen als de gezinszorg, de wijkverpleging en Tafeltje-Dek- je als instanties die kunnen bij springen. Dat is opmerkelijk en in afwijking van andere onder zoeken in Nederland, waar ou dere Molukkers niet op de hoog te zijn met de Nederlandse zorg voorzieningen. Molukse ouderen in Nederland hebben te maken met een com plexe situatie. In de Molukse ge meenschap is de plaats van een oudere een andere dan in de Westerse cultuur. Kinderen zijn gewend en verplicht him ouders te verzorgen. Die plicht is in Ne derland aan verandering onder hevig. Kinderen hebben een ei gen bestaan opgebouwd, zijn verhuisd uit de Molukse wijk of hebben een gemengd huwelijk gesloten. Oudere Molukkers schromen om de 'zorgplicht' af te dwingen, tegelijkertijd voelen jongeren zich vaak schuldig dat zij hun ouders met kunnen of willen verzorgen. Uit landelijke onderzoeken is gebleken dat een bejaardentehuis voor de meeste Molukkers een waar schrikbeeld is. Ze moeten dan bepaalde (eet- igewoonten loslaten. In de wijk Vrijwel elke oudere Molukker op Walcheren wil graag in de wijk blijven wonen, waar men nu woont. Een meerderheid wjl zelfs het liefst in de huidige wo ning blijven. Een woning elders in de provincie of in Nederland is voor geen enkele oudere Moluk ker een aanlokkelijk perspectief. Ook wanneer zij hulp of zorg no dig hebben, is dat nog geen re den om te verhuizen. Nu is dat ook niet direct nodig, blijkt uit het onderzoek. De sociale con tacten met buren, kennissen, fa- an onze Haagse redactrice ►EN HAAG- De stichting 'Blijf an m'n lijf in Vlissingen heeft en 'woedende' brief gestuurd an minister d'Ancona van rvc. In een brief aan de Twee- Ie Kamer vraagt de stichting teun in de strijd tegen de bezui- ingen van het Rijk op de op- ang. „Wij doen een dringend eroep op de Tweede Kamer om leze desastreuze bezuiningen egen te houden", aldus de me iewerksters van de stichting, 'olgens hen worden ze in totaal oor bijna 74.000 gulden gekort. )r staat al een tekort van 310.700 p de begroting van de stichting, dat volgens de medewerksters een gevolg is van eerdere bezui nigingen. De medewerkers van het 'Blijf van m'n lijf-huis' melden in de brief dat er sprake is van een constante overbezetting, die eerder om extra geld vraagt dan om een korting. „De vraag is enorm. De afgelopen jaren heb ben we zeker twee maal zoveel moeten afwijzen dan we hebben kunnen opnemen." De stichting hoopt dat de Twee de-Kamerleden de minister tij dens de behandeling van de be groting 1994 begin december tot andere gedachten kunnen bren gen. an onze verslaggever 'LISSINGEN - Ziekenhuis Valcheren in Vlissingen zal waarschijnlijk nog meer moe- en bezuinigen dan de 2,4 mil- oen die vorige week dinsdag werd aangekondigd. In een ge- prek met de ondernemings- aad (OR) heeft het bestuur don- Ierdag laten weten dat een in- rimping van 4 miljoen 'niet litgesloten' is. De kans dat de lertien leerling-verpleegkundi- ;en die volgend jaar afstuderen n het ziekenhuis kunnen blij- ren werken is daarmee uiterst :ering geworden. )e directie van het ziekenuis leeft bij het arbeidsbureau een lanvraag voor een ontslagver- [unning voor de complete lich- ing 1990-A ingediend. Voor deze 'orm van inkrimping is gekozen imdat er een scheefgroei is ont- taan in de verhouding tussen iet aantal leerlingen en ver- ileegkundigen. Bovendien wordt de inzet van oproepkrach- en beperkt, het aantal meeru- en teruggebracht en vervalt een lantal vacatures. De getroffen leerling-verpleeg- cundigen protesteerden donder- lag met spandoeken voor het aekenhuis en bij hun school, het Zeeuws Instituut Zorgopleiding. .Ze zijn nog niet van ons af!", oept een van hen strijdlustig, laar twaalf collega's lachen wel. naar eigenlijk zijn zij wqedend. De belofte dat hun leerovereen komst. zoals gebruikelijk, wordt imgezet in een arbeidsovereen komst heeft de directie verbro ken. Dus komen zij met diploma en al op straat te staan, zonder per spectief op werk elders. „We zijn altijd een heel enthousiaste Dertig jaar Nieulande KRABBENDIJKE - Verzor gingshuis Nieulande in Krab- bendijke viert zaterdag 27 no vember het 30-jarig bestaan. Programma-onderdelen zijn on der meer een levend ganzenbord met prijsjes voor bewoners, een optreden van klederdrachten vereniging 'Ons Boeregoed' en een muziekuitvoering door het gezelschap Concordia uit Krab- bendijke. Het jubileumfeest te Krabbendijke duurt van 9.00 uur tot 16.30 uur. Vergadering van Vekabo SEROOSKERKE (Wl - De afde ling Walcheren van de Vereni ging Kamperen bij de Boer (Ve kabo) houdt maandag 6 decem ber haar ledenvergadering in verenigingsgebouw De Zandput te Serooskerke. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Gedepu teerde drs G. de Kok houdt een inleiding over de Wet openlucht recreatie en plattelandstoeris- me. milieleden en kinderen zijn sterk. Bijna driekwart krijgt mi nimaal één maal per week fami liebezoek. Eigen leven Op de vraag wie voor hen moet zorgen, als zij beslist niet meer alleen kunnen wonen, ant woordde een kleine minderheid dat de voorkeur uitgaat naar het komen inwonen van klein- ikin- groep geweest en deden veel ex tra", roepen ze in koor. „Maar nu we weten dat het waarschijnlijk voor niets is geweest, heeft nie mand meer zin in het laatste halfjaar. Toch proberen we moed te houden en in elk geval dat diploma te halen." Hun hoop hebben zij gevestigd op de ondernemingsraad. Ter wijl de vakbonden in Den Haag actie voerden tegen de algehele inkrimping van de medische zorg. schilde de OR een appeltje met het bestuur. De raad voelde zich gepasseerd, omdat die for meel niet op de hoogte was toen de komende ontslagen in de pu bliciteit kwamen. „We zijn com pleet voor het blok gezet", stelt OR-voorzitter L. F. Waterman. Het bestuur heeft donderdag toegezegd dat 'open en reëel overleg'mogelijk is. Waterman: „Ons uitgangspunt is: bezuinigen o.k., maar niet op deze wijze. We willen proberen constructief mee te denken en te zoeken naar alternatieve oplos singen. zoals een verhoging van het aantal part-time banen. Be gin december komt de begroting voor 1994 en kunnen we bekij ken waar nog mogelijkheden zijn." De verpleegkundigen moeten voorlopig vrezen voor hun eigen toekomst en die van de zorg. „We hebben geleerd patiëntge richt te werken, maar in de prak tijk wordt dat uitsluitend taak gericht. De tijd voor een praatje ontbreekt. En dat merken de pa tiënten." Leerling-verpleegkundigen voor wie een ontslagvergunning is aangevraagd, protesteerden donderdag met spandoeken voor het Ziekenhuis Walcheren. foto Lex de Meester Achttien overtredingen werden gisteren geconstateerd tijdens een vier uur durende verkeers controle bij Scherpenisse. foto Willem Mieras van onze verslaggever SCHERPENISSE - Ruim driehonderd argeloze auto mobilisten werden donder dagochtend door de Thoolse politie naar de gemeente- werkplaats in Scherpenisse geloodst, die was ingericht als verkeerscontrole-circuit. Een cordon van controleurs stond daar te wachten. Af gevaardigden van de Rijks verkeersinspectie. de douane, de Hoofddirectie Te lefoon en Post (HDTP). de mo torrijtuigenbelasting en van het bureau technisch ver- keersonderzoek van de Ver- keersgroep inspecteerden de voertuigen op alles wat los en vast zat. Ook 48 vrachtauto's en 17 bromfietsen reden in de fuik. Achttien overtredingen wer den geconstateerd. Een kleine greep: een auto met een gladde band. twee vracht wagenchauffeurs zonder chauffeursdiploma en een bromfiets zonder voorrem. ..Het gecontroleerde voertui genbestand verkeerde in goede conditie. De controle is een groot succes", constateer de de Thoolse politie gisteren. Het is zeven uur 's ochtends als de actie begint. Op de doorgaande weg van Sint- Maartensdijk staat een agent, die continu al het verkeer richting gemeentewerkplaats loodst. Een motoragent plukt op de rest van het eiland ook wat auto's van de weg. Laverend langs oranje paal tjes rijden de wagens om de gemeen tewerkplaats heen langzaam richting contro leurs. Een inspecteur van de motorrijtuigenbelasting tikt op zijn zakcomputer driftig al le kentekens in. „Zit het fout. dan krijgen ze binnenkort be richt". verklaart hij zijn werk zaamheden. De agenten hoeven weinig te schrijven. De papierwinkel van de chauffeurs is door gaans in orde. evenals verlich ting en remmen. Even lijkt het spannend te worden. Coördinator Rob Veenstra, wachtmeester bij de Thoolse politie, luistert naar zijn por tofoon. „D'r komt een hele dikke BMW aan. Die moet je extra goed controleren", waarschuwt de agent vanaf de doorgaande weg. Veenstra doet een poging de waarschu wing te doorgronden: „Zal wel een plaatselijke bekendheid zijn." Een volgende portofoon- boodschap verschaft enige duidelijkheid: ..Hij probeerde te ontglippen." Een minuut of tien later staat de 'dikke BMW' temidden van de con troleurs om twee minuten la ter weer de vrijheid te kiezen. Alles blijkt in orde en de con trole kabbelt voort. Een douane-ambtenaar con troleert dieselauto's op het gebruik van de juiste brand stof. Gebruiken zij gewone, 'rode' diesel of goedkopere landbouwdiesel, wat verbo den is, is de vraag. Aan het eind van de ochtend bergt hij zijn testslangetje op, zonder 'verkeerde' diesel te hebben gevonden. Soms dienen zich twijfelge vallen aan. Onder toeziend oog van een agent zoekt een jongeman in een klein au tootje naarstig naar zijn pa pieren. Na een minuut of wat kijkt hij hulpeloos richting agent. Hij kan ze niet vinden. De politieman zegt. na een paar seconden bedenktijd: „Ach. rij maar door." Een beslissing gebaseerd op 'politie-gevoel', zo blijkt uit de verklaring van de agent, die zijn naam liever niet in de krant wil. „De auto zag er goed uit en de bestuurder be trouwbaar. Of ik dat aan zijn ogen zie? Zoiets, ja." deren. De meerderheid wil geen beroep doen op de kinderen. De ze leiden een eigen leven. De ou dere Molukkers willen daar geen inbreuk op maken. Vrijwel elke Molukker zegt het normaal te vinden dat kinderen hun ouders helpen, maar tegelijkertijd zegt driekwart van hen dat Molukse kinderen te weinig bereid zijn hun ouders op hun oude dag te helpen. van een medewerker DEN HAAG/MOERDIJK - Af valstoffen Terminal Moerdijk (ATM) wil zo spoedig mogelijk beginnen met de uitvoer van 900.000 kilo klein chemisch af val naar Lanstar Waste Treat ment in Groot-Brittanniè. Dat stelde mr N. Munnik namens ATM donderdag bij de Raad van State in Den Haag. Het be drijf is daar in beroep gegaan te gen de bezwaren die de minister van VROM heeft gemaakt tegen de uitvoer van het afval. Volgens ATM is de uitvoer de goedkoopste en effectiefste wij ze om een lading verfresten weg te werken. ATM maakt gebruik van een opslagruimte in Vlissin gen De loods op het terrein is nu vol en er staat inmiddels ook al afval buiten opgeslagen, waarbij het risico van bodemvervuiling niet denkbeeldig is. De minister heeft bezwaar gemaakt tegen de uitvoer omdat het niet overeen stemt met het beleid. Volgens het Meerjarenplan verwijdering gevaarlijke afvalstoffen moet ATM het afval aanbieden voor verwerking aan AVR-Chemie. die vervolgens zorgt voor ver werking of verbranding. Volgens mr Munnik heeft AVR echter te kampen met capaci teitsproblemen. Bovendien be voorrecht de overheid zo één be drijf boven andere bedrijven. AVR is bovendien erg duur. Het is veel goedkoper om de verfres ten naar Groot-Brittannië te vervoeren. Europees beleid Mr H. Uniken Venema. woord voerder van de minister, betoogt dat het in tegenspraak met het Europees beleid is gevaarlijk af val naar buurlanden te vervoe ren. Het Europees beleid voor ziet juist zoveel mogelijk in zelf voorziening. Hij vindt dat de mo nopoliepositie van AVR ge rechtvaardigd wordt door de mi lieubelangen. De AVR kan op die manier effectiever afval ver werken. ATM vraagt de Raad van State of het toch vast kan beginnen met het uitvoeren van het afval omdat de behandeling van het beroep nog wel twee jaar kan du ren. Maar mr Uniken Venema stelt vast dat ATM de opslag nog best een tijd op eigen terrein kan handhaven. Als bij de uiteinde lijke uitspraak van de Raad van State zou blijken dat de minister ongelijk had kan de financiële schade verhaald worden. Als de Raad van State ATM nu toe staat uit te voeren vreest hij dat daarmee een vrijbrief gegeven wordt voor elke uitvoer van af valstoffen naar goedkopere lan den. De geschillenafdeling van de Raad van State doet woens dag uitspraak. van onze verslaggever TERNEUZEN - Minister Maij- Weggen (Verkeer en Waterstaat) is nog lang niet van Terneuzen en de overige Kanaalzonege meenten af. De bewindsvrouwe mag dan een eerste verzoek voor een studie naar een tunnel onder het Kanaal Gent-Terneu- zen naast zich neer hebben ge legd, ze kan er op rekenen dat er nog meer aanvragen voor een tunnelstudie op haar bureau be landen. Burgemeester drs. R. C. E. van Barbë van Terneuzen liet daar donderdag tijdens de raadsver gadering geen enkele twijfel over bestaan. Verschillende fracties hadden weinig lovende woorden over voor de CDA-bewindsvrouwe. Door haar goedkeuring te ont houden aan de studie, voorzag D66-fractievoorzitter R. Arends. dat de integrale uitvoering van het Plan van Aanpak voor de re gio in het geding komt. Barbé blijft - zo maakte hij ken baar - optimistisch. „Het is cor rect dat de verschillende depar tementen het Plan van Aanpak hebben onderschreven. Alles in dat plan is benoemd, alleen bij een aantal deelprojecten is niet aangegeven op welk tijdstip de ze zaken moeten worden opge pakt. Dat gaat ondermeer op voor de tunnelstudie. Overigens kan de minister - of haar opvol ger - er op rekenen dat er nog meer verzoeken uit deze regio zullen komen. Het project Ge biedsgerichte Benadering is niet de enige pijl op onze boog. In het kader van onze samenwerking met Gent en de overige Kanaal zonegemeenten zullen we ook nog eens aandringen op zo'n stu die. We doen dat - samen met de provincie - ook over de.ontwik kelingen met betrekking tot de WOV", aldus Barbé. Publiciteit over bekladdingen Gelukkig is na lange tijd, te lang, het 'Nazi Front Zeeland' opge pakt. Dat is mede gebeurd door de publiciteit die de PZC. geluk kig. aan die soort misstanden besteedt. Daarom is het onbe grijpelijk. dat de politie juist daar kritiek op heeft. En nog on begrijpelijker is het. dat men weer met het zelfde argument komt als meestal, n.l. er was wel een vorm van vreemdelingen haat aanwezig, maar de grootste oorzaak was aandachttrekkerij en sensatiezucht. Hoe komen ze erop. Als je het aantal bekladdingen, bedreigin gen. bommeldingen en nog meer van dat fraais leest, kun' je toch met de beste wil van de wereld niet stellen dat dat voort komt uit bravoure-uitingen. Als je de strafmaat in Nederland kent. zal het wel aankomen op stoepje schuren of ramèn lappen. H. A. Joosse Zusterstraat 51 Middelburg Groen Links en Péchiney De uitlatingen van B. van Ojik over het aluminiumbedrijf Pé chiney toont aan hoe deze partij over de werkende klasse denkt. Van Ojik wil de werkgelegen heid van Péchiney naar het bui tenland verplaatsen (b.v Suri name, waar R. Beckers de hand van R. Brunswijck stond te schudden, tijdens het kamer brede bezoek aan dat land, eer der dit jaar). De verplaatsing van deze werkgelegenheid zal overigens niet veel bijdrage aan de bestrijding van de Surinaam se drugshandel, maar dat even terzijde! Het is toch al vreemd dat Van Ojiks collega, F. van Kollem. (bij diens installatie als Statenlid, werkzaam bij Sint Gobain de la Roche) niet zelf de problematiek van de energieprijzen tegenover de Zeeuwse bevolking helpt op lossen. En dan niet ten voordele van een paar aandeelhouders in één of ander buitenland, maar hier, voor financieel minder be deelden! De Haagse fractie van Groen Linkse was al eerder in Zeeland, en toen werd door hen gezegd dat de bevolking maar moest afzien van een energie prijsverlaging. Over het D. I. Mendelejewse Koeterwaals van Groen Links, (sorry hun milieui- deéent. sluit ik mij graag aan bij het tot kachelhout slaan hiervan door Péchiney in voornoemd ar tikel. Nee. het is duidelijk dat voor Groen Links het 'milieu' over de rug van de werkende klasse moet gaan. de lage ener gieprijs voor aandeelhouders over de rug van de arbeiders, de werkgelegenheid over de rug van de bevolking! Theo Prinse Pynboomstraat 70 Terneuzen Irritatie Toen de heer Vader, rector van de Stedelijke Scholengemeen schap te Middelburg, gevraagd werd commentaar te leveren naar aanleiding van de arresta tie van enkele (oud)leerlingen van zijn school, sprak hij volgens de PZC van 20 november o.m,: „Ik irriteer me daar mateloos aan." Op mijn beurt erger ik mij mateloos aan de heer vader, In het Nederlands kan 'irriteren' niet wederkerig gebruikt wor den. Dat had de rector van de scholengemeenschap moeten weten. Evenals de PZC-verslag- gever en de verslaggever die za terdagochtend deze uitspraak letterlijk citeerde bij Omroep Zeeland. G. C. Dingemans Trompstraat 17 Middelburg De Roni I afgemeerd aan de Vissersdijk in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zes asielzoekers hebben donderdag hun intrek genomen in het passagiersschip Roni I, dat de gemeente Zierik zee als tijdelijke noodopvang heeft ingericht. De boot arriveerde maandag voor Zierikzee, maar kon vanwege het lage water zijn ligplaats aan de Vissersdijk pas dinsdag berei ken. In de loop van de volgende week zullen nog 58 asielzoekers de 'woonboot' betrekken. Het schip biedt tot 1 mei maximaal 64 bewoners onderdak. Daarna wordt het vaartuig weer gebruikt voor passagierstochten. De Roni I doet dienst als dependance van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 35