criminaliteit Westhoek harder Mogelijk onderzoek naar rusthuizen dagmenu... Roggenplaat blijkt prima windstek Maij blokkeert studie naar tunnel in de Kanaalzone W^f/ DE A.O.W. OP }olitie is bezorgd over toenemende omvang van drugshandel Weer problemen met verlichting Proefabonnement Fotografie PZC zeeland WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 ;n onze verslaggeefster URGH-H AAMSTEDE - De indel in verdovende middelen het afgelopen zomerseizoen hrikbarend toegenomen in csterschouwen. Ook de steeds irder wordende criminaliteit de recreatiegemeente baart epolitiezorgen. Plaatsvervan- end districtchef Oosterschel- egebied M. P. Lenselink is er- overtuigd dat er beslist ten sprake is van incidenten, laarvoor zijn er in korte tijd ■eel confrontaties geweest." nselink is ervan overtuigd dat Westerschouwen meerdere oepjes jongeren erop uit zijn énsen lastig te vallen. „In twee aanden tijd hebben wij te ma- gehad met zes zeer agres- e berovingen waarbij de jchtoffers een pistool tegen hoofd werd gezet. Vaak was larbij sprake van racistische ekjes. Mensen werden aange- ikt uitsluitend omdat zij van afkomst waren." Hij ndt dat heel verontrustend. Iet past in, het beeld van de rreclitsing." politie staat machteloos te- ïover dergelijk machtsver- „De slachtoffers zijn na 'n beroving zo de kluts kwijt, ;zij niet meer in staat zijn tot joede signalementsbe- ihrijving. Dat is voor ons ver- ihrikkelijk jammer." Lenselink tietste dit sombere beeld don- irdag tijdens de commissie al- hene en bestuurlijke zaken in esterschouwen. icnlijk iarnaast signaleerde de politie ■jaar voor het eerst een open- ;e verkoop van drugs, vooral Renesse. Volgens de politie- jf gebeurt dit op vaste plaat- in het bijzonder rond be- alde horecagelegenheden. „Je lijnt hier zomers erg gemak- elijk aan het spul te kunnen ko len. De verkoop tiert welig." 1994 krijgt dit probleem extra indacht. Lenselink kiest daar- niet voor 'meer agenten op straat', omdat dat uitsluitend het probleem zou verplaatsen. Hij ziet meer heil in een gecoör dineerde aanpak van horeca en politie. „We willen bereiken dat bijvoorbeeld campinghouders gebruik van drugs niet accepte ren op hun terrein. Daarnaast moet worden bewerkstelligd dat zij ons op de hoogte stellen van eventuele handel." Ook wil de politie komend voorjaar zicht krijgen op de 'eindstations'. Aangesproken Voor A. J. Padmos (CDA) is de toename van het drugsprobleem niet nieuw. „Ik ben deze zomer herhaaldelijk door burgers over dit probleem aangesproken." Naai- zijn mening moet de burge meester in deze zijn verantwoor delijkheid nemen. „Als je zeker, weet dat er verkoop plaatsvindt in een bedrijf, dan moetje zo snel mogelijk maatregelen treffen." WD-er C. A. Hoorweg was het daarmee roerend eens. „We we ten immers precies waai- de haarden zitten. We zullen in de toekomst een stuk harder moe ten optreden." Daarnaast was hij van mening dat ook het on derwijs bij dit probleem moest worden betrokken. Die kan naar zijn mening een belangrijke taak vervullen bij het voorkomen van drugsgebruik. Burgemeester H. Tees deelde de zorgen van de commissieleden maar tekende daarbij aan dat het drugsprobleem zich niet al leen afspeelt binnen de gemeen tegrenzen van Westerschouwen. „Het is een algemeen maat schappelijk probleem." Lenselink liet tijdens de com missievergadering ook een aan tal positieve geluiden horen. Zo registreerde de politie deze zo mer een afname van massale vechtpartijen in en rond disco theken. Dit had volgens Lense link te maken met de komst van meer ouderen en minder jonge ren. „De zogenaamde probleem groepen hebben afgelopen zo mer hun heil elders gezocht." De windmolens op de Roggenplaat blijken opvallend veel stroom te leveren. foto PieterHonhoff van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De windmolens op de Roggenplaat zijn een doorslaand succes. Ze hebben bet hoogste rendement van alle molens in Nederland. Dit blijkt uit cijfers die zijn ver zameld door de redactie van het tijdschrift Duurzame Energie. Het goede resultaat is te danken aan de straffe wind ter plaatse; „De stormvloedkering is een veel betere plek dan wij ooit had den durven dromen", zegt directeur J. H. den Boon van het Delftse bedrijf Energy Connection, dat de molens exploiteert. Het winnende park levert per vierkante meter windoppervlak 12,5 procent meer stroom op dan de nummer twee uit de top tien -een park bij Lauwersoog. De molens op de Roggenplaat leveren samen met die op Neeltje Jans gemiddeld genoeg voor heel Schouwen-West (Westerschouwen, Middenschouwen en Brou wershaven). Waait het flink, dan wordt ook geleverd aan Zierik- zee en soms zelfs aan Bruinisse. Den Boon zou het zonde vinden zo'n windrijk gebied niet verder te benutten. Met gemeenten, provincie en rijkswaterstaat is overleg gaande over uitbreiding van het aantal molens op of rond de kering. Hij heeft daartoe ook plannen voor aanleg van een zware elektrici teitskabel tussen Neeltje Jans en Noord-Beveland. Die is nodig om de extra stroom kwijt te kunnen. van onze verslaggever TERNEUZEN - Minister Maïj- Weggen (Verkeer en Waterstaat) heeft de rem gezet op de uitvoe ring van projecten in het kader van de Gebiedsgerichte Bena dering van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone (GBKZ). De projectgroep wilde op korte termijn beginnen met een studie naar de mogelijke bouw van een tunnel onder het Kanaal Gent- Terneuzen bij Sluiskil, waarbij dan ook de tracés van de aan sluitende wegen zouden worden meegenomen. Die studie, hoezeer de project groep dat ook wenselijk acht, wordt niet begonnen, omdat de minister weigert haar goedkeu ring te verlenen. In het Plan van Aanpak voor de Kanaalzone (gericht op het her stel van het evenwicht tussen wonen, werken en landschap) vormt de tunnel onder het ka naal een essentieel onderdeel. Eerdere studies - ondermeer in relatie met de aanleg van een WOV - wezen uit dat een tunnel noodzakelijk is om het wegver keer uit de kernen te houden. Minister Maij-Weggen zei echter in reactie op de resultaten van de onderzoeken 'uit de regio an dere prioriteiten te hebben. De projectgroep GBKZ verzocht vorige maand gedeputeerde sta ten van Zeeland te mogen begin nen met een studie naar de ka naaltunnel. Tevens werd de pro vincie gevraagd een projectlei der te benoemen. GS laten de projectgroep weten niet op de verzoeken te kunnen ingaan, omdat de formele toestemming van de bewindsvrouwe voor Ver keer en Waterstaat voor de stu die nog steeds ontbreekt. GS willen van diezelfde minister op korte termijn horen of zij wel instemt met het beginnen van een MER-procedure (milieu-ef fectrapportagemaar het tracé voor een spoorlijn op de oostelij ke oever van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Fietser (15) overleden na aanrijding van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Bij een een ver keersongeval op de Prins Hen- drikweg in Vlissingen is dins dagavond om 18.00 uur de 15-ja- rige Noach Sanderse uit Vlissin gen om het leven gekomen. De jongen, een bezorger van het Re formatorisch Dagblad, kwam van de Paul Krugerstraat. En kele meters voorbij de Keer sluisbrug werd hij geschept door een taxi, die eveneens van de Paul Krugerstraat kwam. De taxi-chauffeur kon niet meer op tijd stopen toen de fietser uit week naar links. De politie ver moedt dat de jongen linksaf wil de slaan. Door de botsing kwam hij op de linker rijbaan terecht. Hij overleed in het ziekenhuis. De politie is nog op zoek naar ge tuigen. Vernooijs <5* Slager Provincie sluit juridische stappen niet uit van onze verslaggevers MIDDELBURG - De provincie Zeeland aarzelt niet zo no.dig een juridisch onderzoek in te stellen naar onregelmatighe den binnen de stichting Rust huizen der Gereformeerde Ge meenten in Zeeland. De beslis sing daarover valt zodra het accountantsonderzoek is afge rond. Dat rapport van het Vlis- singse bureau VB Accountants komt 'vandaag of morgen' ge reed. Het dagelijks provincie bestuur heeft gedeputeerde A. J. Dijkwel (ouderenzorg) al vast gemachtigd een juridisch adviseur in te schakelen. Zoals gemeld, gaf de provincie het accountantsbureau op dracht een onderzoek in te stel len naar het financiële beleid van het stichtingsbestuur. In Abdij-taal geformuleerd: de provincie heeft 'vermoedens over een onjuiste aanwending van financiële middelen en een onjuiste financiële administra tie'. Inmiddels is wel duidelijk dat enkele (ex-)bestuursleden geld aan de stichting hebben ver diend. Het gaat om aanzienlij ke bedragen. In dat verband worden vooral de namen van secretaris G. Blankenstijn uit Kortgene en oud-bestuurslid H. C. Geuze uit Middelburg ge noemd. Uitzondering Secretaris Blankenstijn (te vens SGP-raadslid in Kort gene) is eigenaar van een ac countantskantoor en voerde tegen betaling de administra tie voor de stichting. Hoewel de statuten van de stichting be- langenverstrengeling verbie- j den, wordt op dat punt een uit zondering gemaakt voor de se cretaris; hij mag voor zijn ad ministratieve bezigheden ten behoeve van de stichting wèl rekeningen indienen. Letterlijk staat in de statuten: „Het is de stichting niet geoor loofd bindingen aan te gaan met commerciële instellingen van haar bestuursleden en/of van haar werknemers, zij mag noch direct, noch indirect de persoonlijke en/of de zakelijke belangen van haar bestuursle den en/of werknemers beharti gen." Maar, en nu komt het: „In afwijking van het hiervoor gestelde, is het Algemeen Be stuur bevoegd om de secretaris van de Stichting tevens het bij houden van de administratie en/of boekhouding op te dra gen." Met andere woorden: Blanken stijn mocht als enig bestuurs lid op commerciële basis werk zaamheden voor de stichting verrichten. Die bepalingen werden vastgelegd in een sta tutenwijziging, die in augustus '85 werd voorzien van de hand tekening van een notaris. Die nieuwe statuten zijn echter niet - zoals wettelijk verplicht r bij de Kamer van Koophandel gedeponeerd. Daar bevinden zich slechts statuten die date ren van 1963. De bepaling die de verdiensten van Blankenstijn mogelijk maakte is 'formeel' geoorloofd; de Wet op de Bejaardenoorden (WBO) staat een dergelijke constructie niet in de weg. Al leen al de administratiekosten voor de twee bejaardenhuizen die de stichting exploiteert (Eben Haëzer in Middelburg en Rehoboth in Goes) zouden jaarlijks in totaal zo'n 130.000 gulden bedragen. Op het pro vinciehuis worden geen mede delingen gedaan over de hoog te van de rekeningen die Blan kenstijn bij de stichting indien de. „Dat. maakt deel uit van het accountantsonderzoek", aldus een provinciewoordvoerder. Het complex aanleunwoningen Marnixflat achter de Sionkerk in Goes, welk complex woningen in beheer is bij in opspraak geraakte stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten. foto Charles Strijd Het oud-bestuurslid H. C. Geuze (tot zijn pensionering in '81 werkzaam in de weg- en wa terbouw) kluste eveneens voor de stichting. Hij trad sinds '85 op als opzichter vooij de instel ling. die behalve twee bejaar denhuizen ook zo'n tweehon derd bejaardenwoningen on der haar beheer heeft. Geuze rekende, zegt hij zelf, een tarief van twintig gulden per uur. Zijn declaraties liepen per jaar in de tienduizenden guldens. Volgens de huidige penning meester A. Wisse (hij maakt na mens de SGP deel uit van de Christelijke Groepering bin nen de Domburgse gemeente raad) mogen bestuursleden - met uitzondering van de secre taris - uitsluitend hun kilome ters en telefoonkosten declare ren. De betalingen die aan Geuze zijn verricht, lijken in strijd met de statuten. Het oud bestuurslid verklaart dat hij zich dat niet bewust was. Bo vendien: zijn 'bijverdiensten' zouden de volledige instem ming van de overige bestuurs leden hebben gekregen. De belastingdienst heeft ook belangstelling getoond voor de boeken van de stichting Vol gens niet bevestigde berichten zou Geuze zijn verdiensten voor de fiscus hebben verzwe gen en een naheffing van ruim tienduizend gulden tegemoet kunnen zien. Geuze ontkent dat met klem. „Ik heb al die ja ren mijn belasting betaald." Belasting-inspecteur M. Hans- sen die het onderzoek uitvoer de, wil nauwelijks op de kwes tie ingaan. Volgens Hanssen staat het onderzoek dat de be lastingdienst heeft ingesteld, los van het accountantsonder zoek dat de provincie laat ver richten. „Fiscaal is er bij de stichting weinig aan de hand. Het kan best zijn dat er in de bestuurlij ke constructie iets niet deugt, maar dat is dan een zaak van de provincie." Hij wil niet in gaan op de vraag of individuele bestuursleden inkomsten heb ben verzwegen. Commotie Verstrengeling van Blanken- stijns bestuurlijke en commer ciële activiteiten zorgden eind jaren zeventig, begin jaren tachtig ook al voor enige, ge smoorde, commotie in de ge meente Kortgene. Het SGP- raadslid zat toen als vertegen woordiger van de gemeente in het het bestuur van het Pen siontehuis. het inmiddels ge sloten bejaardenhuis in Kort gene. Het bestuur van het Pen siontehuis huurde Blanken stijn in voor de administratie, waarvoor een post van 60.000 gulden op de begroting stond. Protesten uit de hoek van de PvdA-fractie in de raad tegen dit opzetje haalden niets uit. Het bestuur van het Pension te huis en een meerderheid van het college van b en w vonden dat een dergelijke constructie in een kleine gemeenschap mo gelijk moest zijn. Blankenstijn onthield zich dinsdag van ieder commen taar. De overige bestuursleden van de stichting waren even min bereid tot een reactie. GOES - Een storing" bij Deltan is er dinsdag avond de oorzaak van geweest dat in Goes, Kloetinge, Kapelle en een deel van Noord-Be veland en de Zak van Zuid-Beveland geen lan taarnpalen brandden. De storing begon om 17.00 uur en duurde tot 20.30 uur. In de Evertsenstraat in Goes en in de Poel ten zuiden van Goes staan zogenaamde toonfre- quent gestuurde schakelaars die de straatver lichting aan moeten schakelen. Wat precies het euvel was kon niet meteen achterhaald worden. Het is de tweede achtereenvolgende dag dat Deltan problemen heeft met de openbare ver lichting. Maandag viel korte tijd de openbare verlichting in de hele provincie* uit. Volgens Deltan woordvoerder ir. A. J. van der Sande staan die twee gebeurtenissen los van elkaar en is het puur toeval dat ze zich achter elkaar voordeden. iAdvertentiei Daarom houden wij open huis op donderdag 25 november 1993 van 17.00 - 19.00 uur Ventevogel Zoon Assurantiën Ventevogel Dekker van der Vegte Duurtsema OPEN HUIS Elke dag uw eigen PZC voor f 1r06~ vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Ons bereikte een brief van een lezer uit Terneuzen die zich zeer ontstemd toonde over een boekwerk dat zijn woonplaats als onderwerp had. Hij constateerde dat de scribenten er een potje van hebben gemaakt. In de inleiding staat dat de meeste afbeeldingen in het boek dateren uit de eerste helft van de vorige eeuw. Dat moeten heel bijzondere fo to's zijn. We hebben de ency clopedie er nog eens op na- geslageii. En inderdaad, in de eerste helft van de vorige eeuw is de eerste foto ter we reld gemaakt. In 1826 om precies te zijn. Door ene me neer J. N. Nièpce, op een met lichtgevoelig asfalt bedekte tinnen plaat. De belichtings tijd ivas acht uur. Er staat niet bij of die foto's van het eerste uur Terneu zen als ondenoerp hadden. We wagen het te betwijfelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9