Cans op gratie Van Damme klein Groot omzetverlies bij tabaksindustrie roepstherapie voor ter Michael Jackson PZC n Camer vreest vlucht naar niet-erkende kinderopvang binnen- en buitenland lechts één keer doodvonnis omgezet in levenslang Clowns bewijzen circusdirecteur laatste eer erdachte van moord op 4-jarig meisje vrijuit Nederlandse steun voor Argentinië wi in zeeland het weer I XL 5- ha N' HAAG (GPD) - De strop is 19P Singapore een geaccepteerde thode om te straffen. In het jarige bestaan van de Aziati- ie stadstaat is slechts één- al een doodstraf omgezet in enslang. De kansen op cle- otie voor de Nederlander Jo- ines van Damme (57), die gis- ^'en ook in hoger beroep de dstraf kreeg en nu is uitge- cedeerd, kunnen dan ook l hoog worden ingeschat. familie van de in Middelburg ^7 oren Van Damme zal toch i verzoek tot gratie indienen, ïeeft een van z'n dochters be- tigd. Het ministerie van bui- iandse zaken zal het gratie- tli zoek ondersteunen. Meer kan Ierland niet voor Van Dam- doen. aldus een woordvoer- van het ministerie. ..Wij aan- tei irden het rechtssysteem van gapore. We kunnen ons niet hun rechtspraak bemoeien, ar we vinden de doodstraf icipieel onaanvaardbaar en len bij de president bepleiten het vonnis op humanitaire rwegingen niet wordt vol- tken". feit dat de Nederlander nu is 'eprocedeerd, is ook voor mesty International in Lon- '-■In aanleiding in actie te ko- n. De mensenrechtenorgani- ïe zal proberen de doodstraf arigezet te krijgen in een gevan- lisstraf. Volgens een woord je rder zullen duizenden leden komende weken brieven ilrijven naar president Ong ïg Cheong van Singapore. huid het hoger beroep van Van mme was een halve dag inge- d md. Het oordeel was snel ge- d. De drie rechters van het hooggerechtshof nierpen het beroep van Van ei mme omdat zijn schuld vol- ti is hen 'boven redelijke twijfel' verheven. In september II werd op de luchthaven van japore 4,3 kilo heroïne aan- g roffen in een koffer van Van ar mme. De ex-zakenman uit De ngelo die in de jaren '80 naar ;eria was vertrokken, hield niets van de drugs te hebben ic^eten. een drie weken durende leihtszaak in april van dit jaar, deelde de rechter hem schul- aan de drugssmokkel. Uit klaringen was gebleken dat n Damme in Bangkok erg il moeite had gedaan zijn kof- te pakken te krijgen. Omdat die verder leeg was, moest Van Damme wel hebben geweten dat er drugs in zaten, aldus de rech ter. Van Damme is de eerste en tot nu toe enige westerling die in Singapore ter dood is veroor deeld. De Nederlandse .Maria Krol, die dit jaar eveneens in Singapore terechtstond voor de smokkel van heroïne, is onlangs vrijgesproken. De laatste jaren zijn volgens Buitenlandse Za ken enkele Nederlanders ter dood veroordeeld, maar de straf is nog nooit voltrokken. In Singapore wachten inmiddels circa 90 terdoodveroordeelden op uitvoering van hun straf. Meer dan veertig executies zijn al uitgevoerd sinds de invoering van de doodstraf voor drugsde licten in 1975. De 47-jarige vrouw die vorig jaar gratie kreeg, was net als Van Damme wegens he roïnesmokkel veroordeeld. Van Damme's advocaat Edmond Pe- reira krijgt nu ruimschoots de gelegenheid een gratieverzoek op te stellen, maar ook hij weet dat de kans op clementie gering Extra geld voor publieke omroep DEN HAAG (GPD) - De pu blieke omroep krijgt 50 miljoen gulden om de eigen positie te versterken. Het geld is bedoeld 'om de enorme kostenstijging bij rechten op belangrijke evene menten te kunnen betalen. Dit blijkt uit een brief van minister d'Anc.ona (WVC) aan de Tweede Kamer. Volgens de bewinds vrouwe rechtvaardigt de toene mende concurrentie haar be sluit. Het geld wordt gehaald uit de algemene reserve van de om roepen. Die beloopt eind dit jaar 391 miljoen gulden. PARIJS - Verschillende clowns lopen tijdens een begrafenisceremonie in Parijs langs de kist van Achille Zavata. Zavata, telg uit een roemrucht Europees circusgeslacht, benam zich van het leven nadat hij, op 78-jarige leeftijd, het leiderschap over zijn circus aan zijn zoon overdroeg. foto Reuter DEN HAAG (GPD) - Rookwaar raakt in ons land steeds meer uit de gratie. De verkoop van zowel sigaretten als shag ligt bijna tien procent onder het niveau van vorig jaar, toen er ook al flink minder gerookt werd. Volgens de tabaksindustrie is de reeks accijnsverhogingen ver antwoordelijk voor de ingezakte verkopen. Het aantal rokers is stabiel, alleen beperken de rokers zich steeds meer bij hun dure hobby. In het topjaar 1991 werd in ons land nog zo'n achttien miljoen kilo kerftabak tot shaggie verbouwd, terwijl bij na negentien miljard sigaretten opgestoken werden. Vo rig jaar eisten de eerste accijnsverhogingen hun tol. Er werd 1.8 miljoen kilo minder shag verkocht, het aantal verkochte sigaretten daalde met anderhalf miljard stuks. Die daling zet zich versterkt door. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) verkochten tabaksza ken in de eerste negen maanden van dit jaar ruim tien procent minder. De prijzen stegen in diezelfde periode met circa dertien N'DEN (DPA/RTR) - De arts ïde aan pijnstillers verslaaf- megaster Michael Jackson ift verklaard dat de zanger nenkort een intensieve 'y lepstherapie zal ondergaan, fase van de detoxifiëatie in exclusieve kliniek in Londen n ar pop- en filmsterren afkic- ,e I, is afgesloten, verklaarde u behandelende dokter Beau- imp Colclough. een brief aan Jacksons mana- bevestigde Colclough dat de r wordt behandeld wegens slaving aan pijnstillende me- ijnen. In een in Los Angeles eegeven verklaring zei Col- ugh dat Jacksons toestand rk is verbeterd' sinds hij op P november door actrice Eliza- Taylor naar de kliniek van larter Hospitals in Londen td gestuurd. P Chris Self van Charter Hospitals wilde niet zeggen of de zanger verblijft, in een van de twee kli- nieken in Londen of in het filiaal in Zwitserland. Over het pro gramma zei hij: „Mensen wor den gedetoxificeerd en daarna begint een programma van groepstherapie dat vier tot zes weken duurt". De 44-jarige arts Colclough behandelde ook zan ger Elton John succesvol. De Los Angeles Times meldde dat de familie Jackson een geza menlijk optreden voor de Ameri kaanse televisie rond de feestda gen tot het voorjaar heeft uitge steld om Michael de gelegenheid te geven mee te doen. De show zou op 11 december worden op genomen. Vijf voormalige veiligheidsagen ten van Michael Jackson heb ben intussen maandag een aan- N HAAG (ANP) - De recht- nk in Den Haag heeft dinsdag i33-jarige man uit Nieuwlan- (Drenthe) vrijgesproken van wrd op zijn 14-jarige nichtje. :ens de rechtbank kan niet rden bewezen dat hij het isje in haar ouderlijk huis in nllaag in juli heeft gewurgd de keel heeft doorgesneden. ?cn hem was vijftien jaar cel 'ist. man is vorige week al op vrije )ten gesteld omdat de recht- nk geen grond meer zag voor wlopige hechtenis. De recht- nk stelt in het vonnis dat het *ijs in de zaak de mogelijk- id openhoudt dat de verdach- medeplichtige heeft ge- ideld en niet als medepleger, ds ten laste is gelegd. Drent zweeg tijdens de zit- i? twee weken geleden in alle snaarden. Bij de politie legde verschillende verklaringen Hij zou weten wie het gedaan heeft, maai- dat niet kunnen zeg gen omdat er levens op het spel staan. De moord zou verband houden met een mogelijke afre kening in de Turkse onderwe reld. De broer van het meisje heeft twee jaar geleden een pros- tituée vermoord. Volgens de man is hij ontvoerd door twee mannen die hem dwongen aan te bellen bij de wo ning van zijn nichtje, waarna ze naar binnen zouden zijn gegaan. Hij erkent dat hij in de woning van het nichtje is geweest, maar toen hij er binnen kwam, lag zij al op sterven. Volgens de officier van justitie was er voldoende technisch be wijs waaruit blijkt dat de man de dader is. Zijn kleren zaten onder het bloed, hij wist waar gestolen sieraden lagen en in zijn jas vond de politie een briefje met de tekst: „Als je gaat schreeuwen moet ik je doden, anders gebeurt er niks." klacht ingediend. Ze zeggen door de zanger te zijn ontslagen omdat ze teveel wisten over zijn activiteiten met minderjarigen. De lijfwachten werkten op Jack sons ranch in Santa Barbara maar werden in februari wegge stuurd. Ze zeggen door de advo caten en privé-detectives van de ster te worden lastiggevallen om 'elk onderzoek over de beschul digingen van schending van de eerbaarheid door Jackson te verhinderen'. „Niemand is ooit door mijnheer Jackson ontsla gen wegens het teveel weten van wat dan ook", reageerde een van de advocaten van Jackson. In Los Angeles diende een 13-ja- rige jongen een aanklacht tegen Jackson in wegens seksueel mis bruik. Het. politieonderzoek, dat nog niet heeft geleid tot een cri minele aanklacht, duurt nog voort. Nederlands toch officiële taal in Eurokorps BRUSSEL (AP) - Nederlands wordt naast Duits en Frans een van de officiële talen van het Eurokorps. Dat heeft de Belgi sche minister van defensie Leo Delcroix dinsdag gezegd. België. Duitsland en Frankrijk leveren ieder 12.000 manschap pen aan het Eurokorps, dat van af 1995 de ruggegraat van het Ie-, ger van een verenigd Europa moet zijn. Delcroix had gedreigd de Belgische inbreng ongedaan te maken omdat Frankrijk en Duitsland het gebruik van Ne derlands te omslachtig vonden. De opgeluchte minister kon dinsdag echter aankondigen dat Nederlands de taal zal zijn voor officiële documenten, bij para des en ceremonieën en in verga deringen waai' simultaan wordt vertaald in alle talen van het. Eu rokorps. Menem werd gisterochtend door koningin Beatrix ontvan gen op Paleis Noordeinde. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG (ANP) - Een luchtvaartovereenkomst en een intentieverklaring voor samenwerking, met name op het gebied van waterbe heer. Dat zijn de belangrijk ste documenten die de Ar gentijnse president Carlos Menem aan de eerste dag van zijn drie dagen durende bezoek aan Nederland heeft overgehouden. Beide ak koorden werden dinsdag in het Catshuis plechtig onder tekend. De luchtvaartovereenkomst biedt de drie wekelijkse di recte vluchten van de KLM tussen Amsterdam en Bue nos Aires een steviger basis. De samenwerking, die via een zogeheten „memoran dum of understanding" voor een periode van vijf jaar werd vastgelegd, gaat over wetenschappelijke en tech nische bijstand die het Ne derlandse ministerie voor verkeer en waterstaat gaat bieden bij zaken als waterbe heer, inpoldering en dijken- bouw in Argentinië. Menem wees erop dat. het dertig jaar geleden is dat een Argentijnse president Ne derland bezocht. De relatie heeft ernstig te lijden gehad van de politieke en economi sche strubbelingen in het Zuidamerikaanse land. dat in de jaren zeventig en tach tig een gewelddadig militair regime kende, in een bloe dige burgeroorlog was ge wikkeld en een miljarden schuld opbouwde. IN IIAAG (ANP) - De Tweede-Kamerfracties D66, VVD en GroenLinks vrezen dat veel ou- i hun kinderen zullen onderbrengen op niet ende crèches en kinderopvangcentra, als van- 1 januari 1994 de belastingaftrek voor kinder wang wordt beperkt en de officiële opvangta- !ven stijgen. fracties van de PvdA en CDA steunen het wets- orstel over de kinderopvang, maar sturen wel "op enkele wijzigingen. Zo wil de PvdA geen fis cale afstraffing voor werknemers van bedrijven die zelf 'kindplaatsen' kopen of huren. Als de werkne mer de officiële tarieven van WVC betaalt, wordt volgens het wetsvoorstel de bijdrage van het be drijf aangemerkt als loon in natura en in de inkom stenbelasting betrokken. Dat moet niet. meent de PvdA. Het CDA valt de PvdA daarin bij- Het CDA wil de plaatsingskosten van een kind op een internaat aftrekbaar maken voor gezinnen met slechts één verzorgende ouder. GroenLinks signaleert dat het vooral voor gezinnen met. een tweede en derde kind in de kinderopvang wel erg duur gaat worden. Van de huidige zestig miljoen gulden die per jaar voor kinderaftrek kan worden afgetrokken, blijft na 1 januari per jaar 25 miljoen over. waarvan 15 miljoen voor zelfstandigen en slechts tien miljoen voor werknemers. Het zijn vooral de hogere betaalde werknemers die moeten bloeden, vermoedt GroenLinks, voor de bezuini ging en het toekennen van de aftrek aan zelfstandi gen. D66 signaleert dat de particuliere opvang door de WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 procent. De verkoop van tabaksprodukten loopt al an derhalf jaar sterk terug. Omgekeerd evenredig aan de verkopen is de prijsontwikkeling. In anderhalfjaar tijd werden sigaretten door drie accijnsverhogingen een gul den duurder (ƒ5,50 voor een pakje van 25), shag zelfs 1,60 5,60 voor een pakje). Het vreemde is dat tot voor kort steeds meer gerookt werd door een gestaag teruglo pend aantal rokers. Nu wordt er minder gerookt door een stabiel aantal rokers: in 1992 gemiddeld 21,8 sigaret of shaggie. tegen 23.8 een jaar eerder. aftrekbeperking in feite opdraait, voor de gesubsi dieerde opvang die kan beschikken over de 35 mil joen gulden die de belastingdienst extra vangt. De kosten van kinderopvang zullen, met name in de particuliere sfeer, voor ouders te hoog oplopen, meent D66. De SGP vindt dat het bedrag aan belastingaftrek dat verdwijnt, niet hoeft te worden toegevoegd aan het budget van minister D'Ancona voor kinderop vang. Kinderopvang is primair een zaak van werk gevers en werknemers, meent de fractie. 111 ii i Vandaag Het blijft winters weer. Hoge- drutc boven Noordwest-Rusland blijft nadrukkelijk aanwezig en neemt zelfs weer iets in kracht toe. tkemdruk 1054 HPa) Het ge volg hiervan is vrij duidelijk zo dat ook vandaag ons weer vrij wel niets verandert De stroming blijft zuidoostelijk en voert koude lucht vanuit Rusland naar ons toe en in deze stroming drijven wolkenvelden mee. In de ochtend hebben we hier nog mee te maken maar vooral in de mid dag komt de zon er meer door. Langs de kust bestaat door het relatief warme zeewater nog steeds kans op een enkele sneeuwbui waardoor het plaat selijk glad kan worden. De zuid oosten wind is matigaan zee in de middag af en toe vrij krachtig Waardoor de maximumtempe ratuur rond 0 graden uitkomt, komende nacht wordt het op nieuw tussen -2 en -5 graden. Nautisch bericht Wind: zuidoost 3 tot 4. kust 's middags 4 tot 5 Bft.. zicht: slecht, temperatuur kustwater6 gra den. afwijking waterstanden: een geringe verlaging, maxi- mum golfhoogte monding Schei- des: ruim een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen: wolkenvelden, af gewisseld door opklaringen, lo kaal lichte sneeuw, overdag rond 0 graden, 's nachts rond -3 graden. De wind is meest matig uit zuidoost, later oost. Voor vrijdag tot en niet zondag: weinig verandering. Hoog water Verwachting vandaag 24-11-1993 c*, f k.A 180 Woensdag, 24 n Vlissingen Terneuzen Bath V uur cm uur cm 10 39 151 23.15 171 11.00 172 23.36 193 11.51 208 - Roompot-buiten 10.50 114 23.25 134 Zierikzee 11.45 121 Yerseke 11.55 128 Phïlipsdam-West 1155 133 Donderdag, 25 november Vlissingen 11.31 166 Terneuzen 11.55 189 Bath 00.26 230 12.46 228 Roompot-buiten 11.40 125 Zierikzee 00.25 139 12.45 130 Yerseke 00.30 148 12 50 139 Philipsdam-West 00.30 153 12.50 144 de djlors geven de maximale som van -ft\ zwaveldioxide en llJ fijn stol concentratie VERWACHTING VOOR MORGEN ZON EN MAAN 25 november Zon op 08.16 onder 16.33 Maan op 14.33 onder 04.14 Laag water uur cm uur cm Woensdag, 24 november Vlissingen 04.15 117 16.55 150' Terneuzen 04.36 126 17 15 159 Bath 05.26 144 1805 177 Roompot-buiten 04.30 86 17.15 119 Zierikzee 05.25 94 18.00 128 Yerseke 05.30 97 18.00 131 Philipsdam-West 05.20 100 17.55 133 Donderdag, 25 november Vlissingen 05.15 128 17.56 157 Terneuzen 05.47 137 18.16 167 Bath 06.36 158 19.11 187 Roompot-buiten 05.30 94 18.05 121 Zierikzee 06.30 102 19.00 129 Yerseke 06.30 105 19.00 133 Philipsdam-West 06.35 107 19.00 134 HI V-vereniging blij met nieuwe aidsremmer UTRECHT (ANP) - De HIV Ver eniging Nederland is blij dat er in Nederland een nieuwe aids remmer is vrijgegeven. Het gaat om D4T, ofwel Stavudine. Fabrikant Bristol-Myers Squibb stelt het voorlopig gra tis ter beschikking. Dat gebeur de na overleg met aids-activis- ten. D4T kan uitkomst bieden aan mensen die de bekende aidsrem- mers AZT. DDI en DDC niet meer kunnen verdragen van wege de bijwerkingen. Elk nieuw alternatief is dus welkom, aldus een woordvoerder van de HIV Vereniging, een belangenorgani satie. Voor het eerst is een middel in Nederland ter beschikking ge steld. terwijl het nog nergens ter wereld is geregistreerd. Boven dien is het hier ook. nog niet ge test. Er loopt wel een onderzoek naar D4T in de Verenigde Sta ten, Als die uitkomsten gunstig zijn. zal het middel daar worden geregistreerd en dus officieel op de Amerikaanse markt te ver krijgen zijn. Als dat gebeurt, mag Bristol-Myers er overigens pas geld voor vragen. D4T is een middel dat het virus in zijn ontwikkeling vertraagt. Dat zou het leven van een aïds- patiënt kunnen verlengen. Mannen vast voor schoten centrum voor asielzoekers GRONINGEN (ANP) - De poli tie van Groningen heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 44-jarige man uit Mussetka naal aangehouden. Hij en twee eerder aangehouden plaatsgenoten van respectieve lijk 30 en 29 jaar oud worden er van verdacht op 13 augustus schoten te hebben gelost op het asielzoekerscentrum in Mus- selkanaal. Vanuit een stilstaan de auto werd enkele malen op de ruiten van de eetzaal van asiel zoekerscentrum De Heggerank geschoten. Hoewel enkele men sen in het vertrek aanwezig wa ren. raakte niemand gewond. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland. Wales en Ierland: In Ierland. Schotland en Wales overwegend bewolkt en af en toe regen. In Engeland droog en een enkele opklaring. Middagtemperatuur in Enge land en Oost-Schotland tussen plus 2 en plus 6 graden. België en Luxemburg: Wolken velden, af en toe ook wat zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur in de Ardennen iets onder. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig, ook hier en daar wol kenvelden en op de meeste plaatsen droog. Geleidelijk wat minder koud. Donderdag ma xima ongeveer 4 graden. Portugal: Wolkenvelden en in het zuiden vooral eerst nog af en toe regen, in het noorden droog en geregeld zon. Middagtempe ra turen langs de kusten onge veer 16 graden. Spanje: In het zuiden en oosten veel bewolking. Elders droog en meer zon. Middagtemperatiiren aan de Costa's in het algemeen rond 16 graden, landinwaarts maxima rond 12 graden Canarische Eilanden: Veel wol kenvelden en van tijd tot tijd een bui. mogelijk met onweer. Ma xima ongeveer 21 graden. Marokkaanse westkust: In het algemeen bewolkt en van tijd tot tijd buien, misschien ook on weer. Middagtemperatuur aan zee van 16 graden rond Tanger tot ongeveer 19 nabij Agadir. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar aan de zuid kust wolkenvelden, kans op re gen en donderdag een harde oos tenwind. Geleidelijk zachter met op donderdag maxima van ongeveer 9 graden, in het uiter ste zuiden tussen 13 en 16 gra den. Mallorea en Ibiza: Veel bewol king en perioden met regen, mo gelijk ook omveer. Middagtem peratuur ongeveer 16 graden. Griekenland: Minder wisselval lig weer met enkele zonnige pe rioden en slechts hier en daar een bui. Middagtemperatuur van 10 graden in het noordoos ten tot 18 graden op de Ionische Eilanden. Kreta: Droog en gere geld zon. Woensdag waait tijde lijk een kille noordenwind, zodat het niet veel warmer wordt dan 14 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus nu en dan zon en meest droog. Maxima van 9 graden rond de Dardanellen tot 18 a 20 graden aan de Turkse zuidkust en op Cyprus. Zwitserland: Zonnige perioden, ook wolkenvelden en donderdag aan de zuidflank van het Alpen massief mogelijk regen, sneeuw grens ongeveer 1200 meter. Tem peratuur op 2000 meter oplo pend tot rond het vriespunt, in het zuiden iets kouder. Oostenrijk: Wolkenvelden, ook hier en daar zon en op de meeste plaatsen droog. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot rond het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wolken velden en af en toe wat sneeuw, mogelijk ook lichte ijzel. Hier en daar enkele opklaringen en ma xima oplopend tot iets boven het vriespunt. Hongarije: Wolkenvelden, mis schien ook wat zon. Op de mees te plaatsen droog. Maxima on geveer plus 3 graden. Weerrapporten 23 november 19 uur: Amsterdam Athene Barcelona Boedapest Brussel Cyprus Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorea Malta Moskou Nice Oslo Parijs Praag Rome Wenen Zürich Bangkok Tunis zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. half bew.' zwaar bew. licht bew sneeuw regen sneeuw half bew zwaar bew. half bew. driftsneeu zwaar bew. half bew. zwaar bew. bewokt regen W hagel opklaringen warmlefronl windrichting t koufront

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5