üilvio Berlusconi sticht partij PZC Loesje' werd na tien aar wereldse meid :PZC Burger moet schokken voor reinigen van gifterreinen lienstplicht moet in 15 dienstrecht zijn Restauratie fort Kijkduin kost 18 miljoen O, wat ben je mooi! 2.95 v»mtratuin koudekerk commentaar Leven en dood binnen- en buitenland V-magnaat en eigenaar AC Milan wil Italië redden WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 ME - De Italiaanse politiek op haar grondvesten. De centrumpartijen zijn bij laatste lokale verkiezingen gevaagd. Het land valt ten »i aan (ex)communisten, fas- •n en separatisten. Er is, om, behoefte aan een wel- iend mens. En die heeft zich jemeld: Silvio Berlusconi, commerciële televisiemag- I, uitgever en eigenaar van Milan. inien trekt zich rug uit ntwerpse werf USSEL (ANP) - Scheepsbou- Damen te Hardinxveld- ssendam trekt zich helemaal ig uit Antwerp Shiprepair. irmee lijkt het einde van dit eepsherstelbedrijf met zijn werknemers bezegeld. Het werpse bedrijf is sinds drie voor meer dan 50 procent ei- dom van Damen. De partici- iewas echter geen succes. In ustus van dit jaar werd het njf failliet verklaard. onze correspondent Het gerucht dat de koning van wat in Italië de viiilnisbaktelevi- sie wordt genoemd, politieke as piraties heeft, circuleert al en kele maanden. De bevestiging kwam gisteren van Berlusconi zelf, die in Bologna zijn politieke project ontvouwde. „Niet het centrum is verdwenen, maar de partijen die het vertegenwoor digden. Er is behoefte aan een nieuwe, moderne centrumpartij en ik ben bereid initiatieven te nemen die leiden tot haar ge boorte". aldus de tv-magnaat. Silvio drukt zich diplomatiek uit. Hij laat weten zelf liever niet de leiding op zich te nemen, ook al smeken talloze personen - 'on dernemers, politici en gewone mensen' - hem zich kandidaat te stellen. Op de vraag waarom ze juist bij Silvio Berlusconi aan kloppen, antwoordt hij: „Omdat er vandaag de dag weinig gezag hebbende protagonisten op het politieke toneel zijn in wie de meerderheid van het land zich herkent". Volgens Berlusconi zou een overstap naai- de politiek conse quenties hebben voor zijn werk in de groep Fininvest. „Ik ben uitgever en de correctheid ge biedt dat ik dit werk zou moeten overlaten aan anderen. Finin vest floreert mede dankzij mijn inzet en creativiteit en dus zou die beslissing voor mij zeer be zwaarlijk zijn. Het zou wel een heroïsche daad zijn. Ik hoop dat de politieke omstandigheden in de komende weken niet zo erg veranderen, dat ik genoodzaakt zal zijn de bittere kelk leeg te drinken...". Gezond verstand Om niet zelf het land van de on dergang te'hoeven redden, is het volgens Berlusconi noodzake lijk dat de politici, ondernemers en anderen die geloven in het 'eerlijke Italië dat werkt en spaart, hun geschillen bijleggen en zich richten op datgene wat hen verenigt'. Volgens Berlus coni zijn de trefwoorden: markt, vrij ondernemerschap, toleran tie, correctheid en gezond ver stand. „De leiders van de poli tieke groeperingen die hierin ge loven zouden in een kamer moe ten worden opgesloten en er niet eerder mogen uitkomen voordat ze het onderling eens geworden zijn". Berlusconi denkt bij de vorming van een nieuwe partij aan perso nen als de ex-christendemo- craat Mario Segni en de socialis tische ex-premier Amato. Hoe wel Berlusconi ontkent dat het project al in een vergevorderd stadium is. wordt dit door de fei ten tegengesproken. Er bestaat een door hem gesponsorde stu diegroep 'Op zoek naar een ge- zond-verstandregering' en ver dere zijn er in het hele land clubs opgericht die luisteren naar de naam 'Forza Italia (Hup Italië). De Berlusconi-get-rouwen die deze clubs leiden, hebben al kunnen constateren dat er zeer veel belangstelling is voor de ideëen van de tv-magnaat. Ber lusconi zelf lijft de ene na de an dere 'opinion-maker' in. Zij moe ten op zijn drie nationale televi siekanalen de weg effenen voor Silvio's politieke opmars. Wildgroei De plannen van Berlusconi wordt door links Italië en met name zijn erfvijand PDS, de ex- communistische partij, met ar gusogen bekeken. Men vreest de enorme publiciteitsmachine waarover Berlusconi beschikt en natuurlijk ook de stemmen die hij zal krijgen. Hierdoor zal de lang gekoesterde wens een linkse regering te vormen, in ge vaar komen. Leden van de zieltogende chris tendemocratische DC en de so cialistische PSI lieten gisteren weten de regering-Ciampi ten val te brengen door de begro ting. die het laatste wapenfeit van het kabinet moet zijn, af te wijzen. Hierdoor zou een nieuwe regering gevormd moeten wor den voor het opstellen van een nieuwe begroting, met alle ge volgen voor het uitschrijven van verkiezingen. Premier Ciampi zal vandaag de leiders van de partijen die zijn regering steunen of gedogen bij zich roepen om te horen of zij be reid zijn de begroting aan te ne men. Ook omdat het gerucht over een regeringscrisis een enorme koersval van de lire ver oorzaakte, ligt het voor de hand dat de oude regeringspartijen het spel niet te hoog zullen spe len. HAAG (GPD) - De Twee- Kamer wil de dienstplicht af 1995 omzetten in een istrecht. Als minister Tel le (defensie) daardoor solda- (ekort komt, moet hij de jon- oproepen die hun dienst- hebben uitgesteld. Die is uitte de Kamer gisteren ens de eerste ronde in het de- over de begroting Defensie- laven 1994. iens het debat bleek dat de tede Kamer zich grote zor- maakt of Ter Beek wel ge- g geld heeft om de reorgani- ie van het leger uit te voeren. VN-operatieskosten extra i, de opbrengsten uit de ver- pvan oud defensie-materieel len tegen en Ter Beek moet alle bezuinigingsronden •doen. „Kan de minister zijn plannen wel uitvoeren met dit financiële niveau?", vroeg het CDA-Ka- merlid De Graaf zich af. Voor de WD is dat geen vraag meer. „De structurele tekorten worden ge woon vooruitgeschoven, net als de investeringen", constateert de VVD. „En dat terwijl de we reld steeds onveiliger oogt", al dus D66. Deze partij wil een 'boe delomschrijving' van het depar tement omdat men bang is dat de opvolger van Ter Beek straks gigantische problemen op zijn bordje krijgt. Ook de Raad van State heeft on langs zijn twijfels uitgesproken of de omvorming van een dienst- plichtigenleger tot een beroeps leger wel kan slagen als er tege lijkertijd zo enorm bezuinigd wordt. De minister reageert vandaag. DEN HELDER - De werkzaamheden aan het fort Kijkduin zijn al begonnen voordat minister d'Ancona morgen het officiële start sein geeft voor de restauratie van deze militaire vesting. De Franse keizer Napoleon liet het fort tussen 1811 en 1813 bouwen. De eerste fase van de restauratie wordt onder meer gefinancierd door de Europese Unie. foto Arthur Bastiaanse/ANP nnkslagen van Arnhems meisje NHEM (GPD) Uit de oude is: 'Er is geen krisis. Alleen echt'. Van deze maand: 'Die elzoekers zoeken helemaal Drn bush door naat uitgesteld iSHINGTON (ANP) - De lerikaanse senaat heeft de irachtiging van de benoe- ig van Terry Dornbusli als erikaans ambassadeur in Ierland tot januari uitge- d. Een officiële reden is niet [even. nvankelijk werd verwacht de voltallige ^senaat deze )k de benoeming zou goed- uren. Maar de senaat zal over i aantal benoemingen tege- istemmen. Naar verluidt heb- de senatoren hun wenk- uwen gefronst over de voor- cht van een hoteleigenaar reen van de posten. Om welk ld het gaat was niet onmiddel- duidelijk. De senatoren vin- 'dat deze kandidaat niet over ioende diplomatieke kwali- en beschikt. Daarom is de nming over de hele groep uit leid. geen asiel maar gewoon een plekje om te wonen'. Was in beide gevallen getekend: 'Loes je'. We schrijven Arnhem 1983. Een groepje gelijkgestemden begint met het maken en ophangen van affiches, voorzien van de myste rieuze handtekening 'Loesje'. De teksten op de posters zijn vaak kritisch, soms relative rend. Maar altijd met een humo ristische ondertoon. Vandaag is Loesje jarig: tien jaar geworden. Ze viert haar geboor tedag op het Binnenhof in Den Haag en heeft op haar partijtje alle parlementariërs minus één uitgenodigd om hen een spe ciaal gemaakte verrassing mee te geven. Dat kan natuurlijk niet missen: een tekst voor elk ka merlid afzonderlijk. Op een pos ter gedrukt, maar tegelijk op het lijf geschreven. Loesje is nog maar drie als pube raal gedrag plots bezit van haar neemt. In Arnhem en directe omgeving spreekt zij al van kindsbeen via muurpamfletten de goegemeente toe. Maai- zij koestert hogere aspiraties. En zo kan het gebeuren, dat de muur bloem zich in 1986 laat inschrij ven voor de Tweede-Kamerver kiezingen. Binnen een half jaar heeft zij zo'n honderd afdelingen van stille aanbidders in heel het land. Met dat succes mag Loesje zich scharen in de rij van beken de Nederlanders. Het,is raar gesteld met Loesje. Ze spreekt tot veler verbeelding, maar slechts weinigen kennen haar beeltenis. Want hoe mede deelzaam het meisje ook is over haar diepste roerselen, zo zwijg zaam is zij sinds haar geboorte gebleven over haar eigen identi teit. Het gerucht wil, dat ze ze ven biologische vaders en moe ders kent. Maar zelfs in deze tij den van openheid over het ou derschap blijft haar afkomst slechts gissen. Een interview met Loesje zelf wordt afgewimpeld. De vrienden willen niet. dat ze over het paard wordt getild. Daar zou ze maar verwaand van worden. Loesje spreekt op de muur. Dat moet voldoende zijn. Ze is wie ze is. Minister Alders. Alders voelt wel voor suggestie commissie En dat blijft ze ook, deze uitbundig Stógv bloeiende mini-cyclaam of alpenviooltje. Alsu haar een niet te warm, licht plaatsje geeft. Kies zelf uw kleur. Vol knop en bloem het groene warenhuis Galgeweg 5, tel. 01185-1623 Aanbieding is geldig lol éE •erschi|ning m deze kram of zolang de voorraad slrel DEN HAAG (GPD) - Burgers moeten gaan meebetalen aan de schoonmaak van vervuilde grond onder oude gasfabrieken en vuilstortplaatsen. Per jaar zal daarom de energierekening met ruim een tientje omhoog moeten en het bedrag voor het ophalen van afval met 35 gul den per persoon. Minister Al ders (milieubeleid) zegt in een eerste reactie wel wat te voelen voor dit voorstel van een com missie die de problemen in de bodemsanering heeft onder zocht. Volgens burgemeester Welschen van Eindhoven, voorzitter van deze commisie, besteedt de overheid momenteel veel te veel geld aan het reinigen van ver vuilde bodems. Zo'n tachtig pro cent van alle bodemsaneringen wordt door de overheid bekos tigd. ondanks de regel dat 'de vervuiler betaalt'. Eigenaren van voormalige gas fabrieken en vuilstortplaatsen dienen daarom in de toekomst zelf de kosten te betalen voor het schoonmaken van de vervuilde grond. In het geval van de bo dems van 230 oude gasfabrieken gaat het om ongeveer vier mil jard gulden. Alleen al deze kos ten slokken het totale over heidsbudget voor bodemsane- Kodak vindt vervalste kleurenfilms ODIJK/ALKMAAR (ANP) - Ko dak Nederland in Odijk heeft fo tohandelaren en -laboratoria in Noord-Holland gewaarschuwd voor geïmiteerde kleinbeeld- iïlmpjes van povere kwaliteit. De vervalsingen zijn onlangs in Noord-Holland aangetroffen, zo meldt het bedrijf. Het gaat om de kleurenfilm Ko dak Gold II voor 36 opnamen. Hoewel het doosje de Australi sche vestiging van Kodak als fa brikant vermeldt, zegt het be drijf de film niet gefabriceerd te hebben. De kleurweergave zou van slechte kwaliteit zijn. De beeldnummering, die normaal op de perforat.iestrook naast het negatief staat, loopt bij de imita ties dwars door het beeld. De filmcassettes blijken afkom stig uit het afval van afwerkcen- trales en zijn daardoor vaak be krast. zo meldt Kodak. ring tot het jaar 2000 (drie mil jard gulden) op. De energiebedrijven kunnen volgens de commissie-Welschen de komende 20 jaar 200 miljoen gulden per jaar opstrijken door de gebruikers 0.5 cent meer te la ten betalen voor een kubieke meter gas en 0,3 cent meer voor een kilowat. Dat zal naar schat ting ieder huishouden ruim 10 gulden per jaar kosten. Een ex tra heffing op het storten en ver branden van afval zal ongeveer 35 gulden per hoofd van de be volking moeten opbrengen. Zon der concreet op de bedragen in te gaan. zei Alders snel met de energiebedrijven te willen ov'er- leggen over deze extra heffingen. De commissie-Welschen stelt- verder voor meer geld beschik baar te stellen voor het zoeken naar goedkopere manieren om vervuilde bodems schoon te ma ken. Op die wijze ontstaat een kostenbesparing, waardoor veel meer terreinen kunnen worden gereinigd. Zodoende komen er ook meer plaatsen beschikbaar waarop woningen gebouwd kun nen worden. Alders stelt 30 mil joen gulden beschikbaar voor het onderzoek naar die goedko pere technieken. I I I I I I F i Meer verdachten witwaszaak ING AMSTERDAM (ANP) - Justitie heeft deze maand nog eens drie medewerkers van de ING-bank in Amsterdam aangehouden op verdenking van het witwassen van zwart geld. Al eerder werd een valuta-des- kundige aangehouden op dezelf de verdenking. Alle verdachten zijn lopende het onderzoek weer op vrije voeten gesteld, zo beves tigde woensdag een woordvoer der van de bank. Het onderzoek van justitie richt zich volgens de woordvoerder op zaken die zich voor 1990 hebben afgespeeld. Tot die tijd beschik te de ING-bank over een eigen wisselkantoor in de Amsterdam se binnenstad. Het is mogelijk dat medewerkers van dat kan toor hielpen bij het witwassen van vermogens die door crimi nele activiteiten zijn verkregen. In 1989 heeft de ÏNG-bank het betrokken kantoor gesloten om dat uit eigen onderzoek bleek dat er een zeker risico bestond. Machinisten en NS-directie zijn het nog niet eens UTRECHT (ANP) - De spoor wegvakbonden en de directie van de Nederlandse Spoorwe gen hebben dinsdag nog geen akkoord bereikt over het con flict rond de veranderingen in de dienstroosters van de machi nisten. Afgesproken is dat binnen twee weken verder wordt overlegd. Volgens voorzitter G. Hardeveld van de spoorwegvakbond FSV zal de NS dan met concrete voor stellen moeten komen, anders dreigen er acties. De machinis ten willen van de directie de garantie dat er tot 1998 geen we zenlijke veranderingen in hun werk zullen optreden. Opnieuw uitstel rechtszaak Epe ZUTPHEN (GPD) - De rechter in Zutphen heeft dinsdag de zaak tegen drie mannen die be trokkenzijn bij de incestzaak in Epe verdaagd tot januari. Twee van de drie worden verdacht van moord op een pasgeboren baby en het laten verdwijnen van het lichaampje. Daarnaast worden de twee ver dacht van verkrachting en mis handeling van vrouwen en het misbruiken van twee kleine kin deren. Ook de derde man. een broer van een van de twee ande ren. wordt hiervan verdacht. Hij zou volgens justitie niet betrok ken zijn bij de babymoord. Tot uitstel werd overgegaan om dat het rapport van het Pieter Baancentrum in Utrecht, waar een van de verdachten is onder zocht. nog niet klaar is. r-.öcv- Eerste Kamer is andermaal tot spoed ge- U maand. Het kabinet wil een snelle behandeling van de Wet op de Lijkbezorging. Daarin wordt een weinig heldere regeling van het euthanasievraag stuk in het vooruitzicht gesteld. Het debat duurt al zo'n twintig jaren. In al die tijd is Den Haag niet tot een slui tende oplossing kunnen komen. Het onderwerp blijkt zo ge voelig, dat de botsende meningen elke vorm van duidelijk heid in de weg staan. Deze gang van zaken stelt patiënten, artsen en andere verzorgers voor onaanvaardbaar grote pro blemen. Duidelijkheid in zaken van leven en dood mag niet geofferd worden aan politieke angsten. Den Haag is zich op dit sterk omstreden punt al te lang te buiten gegaan aan laffe omzwervingen. In eén- en hetzelfde midden worden zowel de bescherming van het leven als de genadige beëindiging van dat leven aangeprezen. Er wordt ook met het Wetboek van Strafrecht gezwaaid, Die tweeslachtigheid klinkt door in het bepaald niet dappere wetsvoorstel. Zowel de voor- als de te genstanders van euthanasie zullen zich ongelukkig voelen in dit spel van wikken, wegen en verstoppertje spelen. Voor ve len gaat intussen de martelgang door. Een kleine categorie parlementariërs weigert stelselmatig en principieel een bijdrage te leveren aan de onduidelijk heid. De partijen, die gemeenlijk worden aangeduid met 'christelijk-rechts', zeggen onomwonden 'neen'. In hun visie blijft euthanasie onverkort behoren tot het terrein van het strafrecht.Een als genadig te ervaren levensbeëindiging strookt niet met de bedoelingen van hun opperwezen. De Staat is bovendien geroepen alle leven te beschermen. Op grond van deze stellingen wordt mede toegezien op de lij- densduur van anderen. De mens immers dient de hem voor beschikte weg ten einde te gaan. Hoe men dit uitgangspunt ook moge beoordelen, duidelijk is het in elk geval. Van de velen die dergelijke beschikkingen niet erkennen, is slechts een geringe groep bereid een onvoorwaardelijk 'ja' te laten horen. Hier geldt geen beroep op 'hogere wetten' maar wordt de menswaardigheid aangesproken: de mogelijkheid om onduldbaar lijden te bekorten, dient open te staan. Dat geldt zowel de actieve als de passieve euthanasie. In het geval van het absolute 'neen' is de eigen keuze taboe. De aanhangers van het jawoord brengen het recht te mógen sterven onder de verworvenheden van de zelfbeschikking. De maatschappelijke en politieke discussies hebben tus sen 'ja' en 'neen' veel afwijkende modellen geschoven. In vaak felle beraadslagingen is gewezen op de dreiging van mo reel verval, .vervaging van normen, het scheppen van een doodscultuur, de angst van zieke mensen om weggezuiverd te worden. In het andere kamp is met kracht beweerd, dat het weigeren van een genadige dood evenzeer voortkomt uit mo reel verval. Wie ondraaglijk lijden verlengt, komt immers in botsing met de menselijkheid. Deze strijd heeft geleid tot een wirwar van ethische en juridi sche overwegingen. Ze variëren van het Woord Gods tot een meervoudige uitleg van het begrip Zelfbeschikkingsrecht. Ook de belasting van de uitvoerders èn de naasten van de al dan niet wilsbekwame patiënt speelt een rol in de discussie. Intussen is euthanasie, strafbaar of niet, een praktijk van al ledag. Den Haag heeft dat erkend door de instelling van een Staatscommisie die de bestaande praktijk in kaart moest brengen. Mede op grond van die bevindingen wil men nu op korte termijn komen tot een 'definitieve' bijstelling van de wet. De Senaat zal volgende week duidelijk maken hoe kort de termijn is. Bij eerste behandeling bleek, dat slechts één coalitie-partner, de PvdA, het wetsvoorstel ten volle steunt. De andere, het CDA, worstelt naar oud gebruik met de uit gangspunten. Het verbindt een beetje 'neen' aan een aarze lend 'ja' en koestert 'zeer zwaarwegende bezwaren'. In de CD A-visie zou de arts die aan de zachte dood van een patiënt heeft medegewerkt, een formulier dienen in te vullen. Aan de hand daarvan zou dan weer een actief vervolgingsgbeleid ge voerd kunnen worden. Zo belandt de zwarte*piet opnieuw bij de arts. die met klem verzocht wordt een tegen hem of haar- zelve gericht opsporingsbevel te ondertekenen. Hoe het CDA zich dergelijke acties voorstelt, hopen we nader te vernemen. De wankelmoedige benadering van de regering en een deel van de Kamers doet geen recht aan deze zaak van leven of dood. Na twintig jaren van keren en draaien dient er een omomwonden uitspraak te komen. Wordt een gewetensvolle praktijk met spoed gewettigd of breit men een nieuw vervolg aan dit mensonwaardig steekspel? O. NedCar schrapt weer 100 banen HEERLEN (GPD) - Het verlies lijdende NedCar wil in 1994 nog eens honderd banen extra schrappen op kantoor en in het management. Bij NedCar werken op het ogenblik 1600 mensen in ondersteunende func ties en op kantoor. De afslan king moet zo veel mogelijk plaatsvinden via natuurlijk ver loop. De Industriebond FNV was gisteren officieel nog niet op de hoogte. Dit jaar schrapte NedCar al 1200 banen, waarvan een groot deel door gedwongen ontslagen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. ServicepuntBoekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen. Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie- Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82.00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320.00, automatische afschrijving 319,00: jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24.30: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3