roekomstvisie Schouwen-west PZC Boom slachtoffer van burenruzie omposteerinstallatie bij Borssele is eind '94 gereed Voorlopig geen ontslagen bij snoepfabriek 'Wüït interieur Avontuur lokt Michael (19) naar de oorlog in Bosnië Vier pierenstekers beboet voor spitten op mosselperceel provincie 13 "i Natuur, recreatie en landbouw in harmonie Samenspel partijen WOENSDAG 24 NOVEMBER 1993 m onze verslaggever URGII-HAAMSTEDE - Na ur, recreatie en landbouw irmonieus naast elkaar in het estelijk deel van Schouwen. 'I olgens gedeputeerde L. Neder- ped-Zijlstra (CDA, ruimtelijke rdening) kan het. In de zoge- iamde Regiovisie Schouwen- est zet het college van gedepu- rrde staten uiteen hoe zoiets ingepakt moet worden, [i ie Regiovisie is voor allerlei be- j nghebbende partijen in het ge- t, ed geen verrassing. Land- iuw. recreatie, de gemeenten esterschouwen en Midden- lj houwen en onder meer de i, peuwse Milieufederatie hebben ;tstuk samen met de provincie Opgesteld. Deze aanpak is nieuw planologisch Zeeland. In het Irleden verzon de provincie ts en daar werden de andere lof legt man oor poging ot doodslag wee jaar op an een medewerker lEN HAAG/TERNEUZEN - en 35-jarige inwoner van Ter- tuzen is door het Gerechtshof Den Ha:ig veroordeeld tot *ee jaar gevangenisstraf, om it hij begin vorig jaar probeer- een plaatsgenoot dood te chieten. lij had de man eerst bedreigd in »n discotheek en had daarna chietend bij diens vriendin aan- ïbeld. Vervolgens reed hij naar et huis van de ouders van het lachtoffer en schoot door de leur. De schoten misten de man, Ie achter de deur stond, maar et. let Gerechtshof heeft blijkens et vonnis een radicaal andere isie op de zaak dan de recht- ank in Middelburg, die de man njsprak van de poging tot oodslag wegens gebrek aan be- ijs. De rechtbank legde de man Heen een korte voorwaardelij- straf op wegens bedreiging an het slachtoffer in de disco- teek. Iet hof vernietigde de uitspraak an de rechtbank. Volgens het of is wel degelijk voldoende be- ezen dat de 35-jarige man de ader is van de poging tot le- ensberoving. partijen dan mee geconfron teerd. Een Regiovisie moet wor den opgesteld als onderdeel van een planologische procedure en dient als basis voor een verdere uitwerking van het streekplan. In de Regiovisie wordt uitge gaan van een overgangsgebied tussen de Vroongronden en de landbouwgronden in het lager gelegen poldergebied. De hui dige Hogezoom ligt midden in dat gebied. De grens tussen dit terrein met de bestemming na tuurontwikkeling en de polder is een nieuwe reereatie-verdeel- weg. Deze recreatie-verdeelweg begint al ten zuiden van Scha- rendijke, waar hij dient als rond weg om het recreatieverkeer uit het dorp te houden. Vervolgens gaat het tracé - zo veel mogelijk over bestaande wegen - over de Lagezoom naar Haamstede en ten zuiden van Haamstede naar de aanzet van de stormvloedke ring. Buffer Ook het gebied rond het slot Moermond noordoostelijk van Renesse moet dienen als over gangsgebied. Het is nu nog een buffer tussen het dorp en het agrarisch gebied maar dreigt te versnipperen en volgebouwd te worden. In de Regiovisie is op die plaats een nat parkachtig ge bied voorzien in combinatie met de golfbaan. Tevens zouden daar een of meerdere waterbek kens aangelegd kunnen worden, eventueel ten behoeve van de landbouw. Rondom een aantal recreatiege bieden en om Nieuw-Haamstede legt de Regiovisie een zoge naamde harde grens. Dat wil zeggen dat uitbreiding er in ie der geval niet in zit. Het geldt overigens voor recreatie in het algemeen. De Regiovisie meldt daarover dat er geen ruimte meer is voor uitbreiding in de Kop van Schouwen. Alleen voor verplaatsing van campings is nog ruimte voorzien, tussen Westenschouwen en de aanzet van de stormvloedkering. In de Burgh- en Westlandpolder ten zuiden van de Serooskerkse- weg komen volgens de Regiovi sie zogenaamde natuur- en agra risch gerichte recreatievormen. Bijvoorbeeld een kinderboerde rij in een fraaie historische boer derij in het gebied. Bij de aanzet van de Brouwers- dam moet heel wat veranderen ten opzichte van de bestaande situatie. Wat er precies moet ge beuren staat niet in de Regiovi sie, maar er liggen duidelijke kansen voor verbetering van de recreatiemogelijkheden. Sommige onderdelen van het plan zijn bedoeld als versterking van de natuurwaarden. Zo wordt waar dat mogelijk is - en dat zijn nog maar weinig plaat sen omdat al op veel plaatsen bebouwing in de weg staat - ge streefd naar een samenhang tus sen de verschillende gebieden (duinen, bos. vroongronden. pol ders). Aan de andere kant moet het natuurbelang ook een veer laten. In de Regiovisie wordt ge pleit voor meer fietsvoorzienin- gen, ook in het Beschermd Na tuurgebied. Hoge kosten Duidelijk is wel dat uitvoering van het plan zoals dat in de Re giovisie omschreven staat heel wat geld kost. Gedeputeerde Ne- derhoed stelt dan ook onom wonden dat het plan niet door gaat als in de Kop van Schou wen geen zogenaamd Strate gisch Groenproject (SGP) komt. In de landelijke Structuurnota Groene Ruimte wordt een aan tal van deze SGP's genoemd. Zeeland heeft er geen, maar pro beert er - in overleg met de an dere provincies - één binnen te halen. Er zijn er nog twee te ver delen. Indien de Kop van Schou wen inderdaad SGP wordt, komt er ook flink wat subsidie geld vanuit Den Haag naar Schouwen. van een medewerkster MIDDELBURG - Een 69-jarige inwoner van Hansweert en zijn 28-jarige schoon zoon zijn door de politierechter in Mid delburg tot een voorwaardelijke boete van 250 gulden met een proeftijd van twee jaar veroordeeld voor het afzagen van een aantal boomtakken van een zil verberk, die de tuin van de buurman van de Hansweertenaar sierde. Zij deden dat toen de woning leeg te koop stond. „Een mooie boom", vond politierechter mr A. M. Janssens-van Kampen, terwijl zij een foto uit het dossier bestudeerde. „Ik vind van niet", antwoordde de verdachte. die klaagde dat de berk de zon uit zijn wo ning en tuin wegnam en jaarlijks een vracht bloesem en dorre bladeren in zijn tuin. zijn vijver en zijn dakgoot liet neer dalen. Hij zei vijfjaar lang met zijn buur man overhoop te hebben gelegen van wege de boom. Toen buurman verhuisd was had hij de makelaar die bij de verkoop van het pand bemiddelde, gevraagd of hij de boom mocht kappen, maar deze had het verzoek afgewezen. Daarop besloot hij de steen des aanstoots drastisch onderhanden te nemen. Toen zijn schoonzoon bezig was takken af te zagen, waarschuwden omwo nenden de politie. De boom was toen al dusdanig verminkt dat de eigenaar be sloot hem te kappen. De eigenaar had een deskundige in de arm genomen om de schade te laten vaststel len. Die kwam tot een bedrag van 3200 gul den. De eigenaar heeft het pand intussen ver kocht. maar hij kon niet aantonen dat de waarde ervan was verminderd door het kappen van de berk. Overigens had hij op de strafzitting niet meer dan.1500 gulden kunnen claimen. Omdat in een strafzaak de hoogte van de schade eenvoudig moet zijn vast te stel len. werd de benadeelde geadviseerd zijn recht elders te halen. sn onze verslaggeefster ORSSELE - Het Openbaar Li- baam Afvalstoffenverwijde- ing Midden- en Noord-Zeeland )LAZ) en de Afval Verwijde- ng Zeeuwsch-Vlaanderen 1VZV) beginnen woensdag 1 ecember met de bouw van een omposteerinstallatie aan de 'uropaweg in het Sloegebied ij Borssele. In het najaar van 994 moet de installatie in be- Irijf kunnen worden gesteld, lan moet binnen afzienbare ijd de gescheiden inzameling an groente-, fruit-, en tuinafval GFT) in Zeeland zijn geregeld rant het is de bedoeling dat de nstallatie alle GFT, die nu nog in het stortvuil terecht komt, gaat composteren. A. van der Veer, administratief juridisch medewerker van het OLAZ. legt uit hoe het afval bin nen acht tot tien weken in mooie korrelige compost moet veran deren. „We hebben gekozen voor een aerobe, op hopen composte- ringsinstallatie met geforceerde beluchting. Zo heet het offiiceel. Je moet je daarbij voorstellen dat het afval in een grote loods komt te liggen waarin het kli maat gunstig is voor de organis men die het spul in compost ver anderen. Een grote installatie roert de boel als het ware om waardoor extra lucht wordt toe- Advertentie) Hofman Interieur is representant van de Cachet InterDesign- collectie en staat voor het mooiste op het gebied van smaakvol, gracieus, markant en karaktervol tijdloos klassiek. Lange Noordstraat 25, 4331 CB Middelburg, Tel. 011110-12943 gevoegd. Daardoor verloopt het composteringsproces vlugger en optimaal." Afzet Voor de installatie hebben OLAZ en AVZV een terrein van vier hectare aangekocht. Onge veer 2,'5 hectare daarvan zal wor den bebouwd. Voordat het GFT in de installatie komt, wordt het opgeslagen in een ontvangsthal. Als het eenmaal gecomposteerd is. kan het naar een opslagruim te, vanwaaruit het op de markt kan worden afgezet. De installatie is berekend op 45.000 ton GFT per jaar. waar voor ook een vergunning is ver leend. Daaruit zal naar schat ting 20.000 ton compost ont staan, die weer zonder bezwaar in het milieu kan worden ge bracht. De firma Verstraeten en Ver- brugge Milieubeheer uit Terneu- zen gaat de installatie exploite ren. Volgens Van der Veen ko men er drie tot vier arbeids plaatsen bij kijken, als de instal latie eenmaal draait. De compostfabriek gaat 20 mil joen gulden kosten, geld dat uit eindelijk door de burgers via de reinigingsrechten moet worden opgebracht. Per 1 januari 1994 zijn de gemeenten verplicht het afval gescheiden in te zamelen maar dat tijdstip is uitgesteld totdat de installatie in bedrijf is. De gemeenten blijven verant woordelijk voor de inzameling. Vrijwillig gaat Tholenaar Michael Staub (19) als VN-soldaat een halfjaar naar het voormalige Joegoslavië. foto Willem Mieras van onze verslaggever THOLEN - Tijdens zijn oplei ding heeft hij films gezien met 'lijken en opengereten borstkassen en zo', zegt de 19- jarige Tholenaar Michael Staub achteloos. Sommige van zijn maten werden lijk bleek, maar hem deed het niet zo veel. De dienstplich tige Verbindingsdienst-sol daat gaat een half jaar vrij willig naar het voormalige Joegoslavië. Maandag 29 no vember neemt hij om half tien 's ochtends het vliegtuig. Echt veel gevaar hoeft hij niet te lopen. Denkt hij. „Van de Verbindingen is daar maar één militair overleden. Een sergeant. Maar dat was zijn eigen schuld. Hij was met zijn jeep van de verharde weg af gegaan en op een mijn gere den. En dat mag niet, op on verharde wegen rijden." Het is vooral een kwestie van jezelf aan de regels houden, meent de 19-jarige. Nooit al leen de straat op. En als je op een mijnenveld blijkt te staan, gewoon dezelfde weg terug lopen. „Dan ben je rela tief veilig. Maar er kan na tuurlijk altijd een granaat naast je ontploffen." Michael - lang en mager, ge millimeterd haar en dito snor - gaat dienen in een verbin dingscentrum van de Ver enigde Naties in Busovaca, een plaatsje ten noordwesten van Sarajevo. Of Busovaca een dorp is of een grote stad. weet hij niet. „Op de kaart is het nogal een grote stip, dat wel." Het plaatsje is nu in Bos nische handen. „Maar in sep tember is er nog hevig gevoch ten. En dat kan iedere minuut weer gebeuren." Geen vrede De Tholenaar gaat geen vrede stichten. Daar gelooft hij niet in. Het probleem is te inge wikkeld. heeft hij tijdens zijn vier maanden durende oplei ding in Ossendrecht geleerd. „Het gaat om drie partijen die al zo lang met elkaar vechten. Aan het begin van de eeuw zat het daar al fout." Michael gaat voor het avon tuur, Hij moest in dienst en wilde niet elke avond in de kroeg hangen. Dat heeft hij ook tegen de psycholoog in Amsterdam gezegd, met wie vrijwillige Joegoslavië-gan- gers moeten praten. „Het avontuur is ook voor anderen een drijfveer", verklaart hij. Wat hij voor spannends ver wacht, weet hij niet. Op ge vechten zit hij niet echt te wachten. „Ik ben er nog niet geweest. Ja. wel eens op vakantie, vijf jaar geleden. Maar niet in oorlogstijd. Dus weet ik ook niet wat ik kan verwachten." Verbindingen Als soldaat van het Neder lands-Belgische transportba taljon van de VN gaat hij in Busovaca verbindingen on derhouden tussen verschil lende VN-troepen. Via com puters. telexen, telefoons en radio. Zenuwachtig is hij niet. „Het verbindingscentrum in Busovaca is nog nooit bescho ten." Michael woont sinds een aan tal maanden bij zijn 17-jarige vriendin Angelica Slabbe- koorn en haar ouders. „Hij komt gewoon terug", her haalt Tens. Angelica's moe der. verdacht vaak. Zij is wél zenuwachtig. Angelica houdt zich stil. Ze speelt aan tafel met een 'game-boy'. een draagbaar computerspelletje. „Wat ik er van vind dat hij gaat? Ik vind het niet erg. An ders had ik geen verkering met hem genomen." Dit kaartje toont onder meer de gebieden waar volgens de Re giovisie Schouwen-vvest na tuurontwikkeling kan komen. Verder is de nieuwe recreatie- verdeelweg tussen Westen- schouwen en Scharendijke in getekend. De ingetekende ge bieden voor verblijfsrecreatie mogen niet groter worden om verdere aantasting van de na tuur tegen te gaan. Een werkneemster in de suikerwarenfabriek Gebroeders Verduijn B. V. in Breskens. foto Charles Strijd van onze verslaggever BRESKENS - De eerder aange kondigde elf gedwongen ontsla gen bij suikerwarenfabriek Ge broeders Verduijn BV in Bres kens per 1 januari 1994 gaan voorlopig niet door. De bedrijfs leiding ziet kans de maatregel uit te stellen tot 30 juli, of moge lijk zelfs in z'n geheel af te bla zen. Alle ontslagprocedures zijn inmiddels stopgezet. Het gewij zigde beleid volgt op het onver wacht aantrekken van de vraag naar de zogeheten tella-produk- ten in Oost-Europa. Rond de zomervakantie zag het er nog somber uit voor de Neder landse snoepfabrikanten. De vraag naar (onder meer) Fruit- tella in Oost-Europa stagneerde en mede onder invloed van een sterke concurrentie uit Duits land en Frankrijk zag Verduijn de verkoop snel teruglopen. De ze situatie noodzaakte de be drijfsleiding begin deze maand te besluiten de produktie in Breskens op een lager pitje te zetten. Elf mensen werd ontslag aangezegd. De Voedingsbond FNV ging akkoord en begon met de directie aan het opstellen van een sociaal plan. In de afgelopen week is de situa tie 'geheel onverwacht' gekeerd ten gunste van Verduijn en het moederconcern Van Melle in Breda, verklaart concerndirec teur E. van Dijk de plotselinge koerswijziging. „Er schijnt nu weer meer licht door de tunnel. Dat illustreert in wat voor een ongewisse markt wij opereren. De situatie in Oost-Europa valt niet te vergelijken met Neder land, waar de handel volgens een gestructureerd systeem ver loopt. In landen als Polen en Rusland ben je afhankelijk van golfbewegingen, die zeer nauw samenhangen met factoren als devaluatie van de geldwaarde en de hoogte van de belastin gen." Van Melle werkt in Oost-Europa met enkele tientallen afnemers. „Plotseling worden nu weer be stellingen geplaatst en dus heb ben wij iedereen nodig om aan die stijgende vraag te kunnen voldoen. We zijn in die gebieden nog aan het pionieren. Op een dergelijke basis blijft het moei lijk de juiste marktinschattin- gen te maken", aldus Van Dijk. De concerndirecteur verwacht begin april volgend jaar meer in zicht te hebben in de ontwikke lingen in het voormalige Oost blok Dan wordt ook duidelijk of de elf personeelsleden uit Bres kens alsnog moeten vertrekken. De voorlopige nieuwe datum voor het gedwongen ontslag is geprikt op 30 juli. Kiezen Van Dijk erkent dat de onzekere situatie waarin de betrokken medewerkers tot die tijd moeten leven, weinig plezierig is. Het is volgens de huidige omstandig heid echter kiezen uit de minste van de twee kwaden. „In de tus senliggende periode gaan we hard werken om de markt in Po len en Rusland verder te verove ren. Alleen op die manier kun nen we fluctuaties als deze op vangen." De Voedingsbond FNV is ver heugd over het opschorten van de ontslagen. Districtsbestuur der mevrouw E. Slob beklem toont evenwel dat daarmee 'het probleem van de afbrokkelende vraag' nog niet is opgelost. De bond wil de windstilte gaan ge bruiken om een alternatieve op lossing te zoeken voor de ge dwongen ontslagen. De concentratie van de tella- produktie naar de Van Melle- vestiging in Weert gaat overi gens volgens plan door. Van Dijk gaat er vanuit dat in 1995 een be gin wordt gemaakt met de over heveling van deze produktielijn vanuit Breskens naar Weert. Ook moet Verduijn zeer waar schijnlijk de toffee's afstaan aan het zusterbedrijf. Daarentegen wordt de vervaardiging van wi- negums en zuurtjes in Breskens uitgebreid en verbeterd. van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft vier pierenstekers uit Tholen, Sint-Annaland en Bergen op Zoom voor spitten op een mos selperceel veroordeeld tot boe tes van 250 gulden en verbeurd verklaring van ieders riek. Zij hadden veertien vierkante me ter van het perceel op de slikken van de Dortsman bij Stavenisse omgespit. Er lagen geen mos sels op omdat deze schelpdieren vorige winter schaars waren. De mannen, allen» ervaren zee- aasspitters. werden 29 januari betrapt terwijl zij binnen de ba kens van een perceel naar wor men zochten. Een 45-jarige Tho lenaar, die al vaker was veroor deeld voor illegaal spitten en net een gevangenisstraf van drie we ken voor dit delict had uitgeze ten. zei tegen de politieman die hem aansprak: „Ik ben net twee dagen vrij: ik ben toch niet gek om op een perceel te gaan spitten De man hield op de zitting van de politierechter vol dat hij in een geultje had gespit waar nooit een mossel ligt. De politieman getuigde op de zitting dat alle bakens van het perceel op hun plaats stonden, zodat er geen twijfel bestond dat het viertal fout was. Hij zei dat de Tholenaar er heel goed van op de hoogte was dat het geultje bij het perceel hoorde, omdat hij de man zelf een kaart van het ge bied had gegeven. Bovendien stond op de dijk een bord met een kaart van de slikken, waar op de mosselpercelen blauw wa ren ingekleurd. Officier van justitie mr J J. A. Groen eiste tegen de Tholenaar twee weken gevangenisstraf waarvan een week voorwaarde lijk en betaling van 200 gulden schadevergoeding. Tegen een 36- jarige man uit Bergen op Zoom luidde de eis 600 gulden waarvan 300 voorwaardelijk plus betaling van 250 gulden schadevergoe ding. Een 45-jarige man uit die stad hoorde 500 gulden waarvan 200 voorwaardelijk eisen, gekop peld aan een schadevergoeding van 150 gulden. Tegen een 61-ja- rige inwoner van Sint-Annaland werd bij verstek 250 gulden boete geëist. Hij had al honderd gulden aan de mossel kweker be taald voor zijn aandeel in de schade. De officier benadrukte dat spitten een perceel voor lan ge tijd onbruikbaar maakt. Getij Raadsman mr E. M. Moes stelde dat de putten in het perceel wel weer verdwenen zouden zijn als het getij er een paar keer over heen was gegaan. Hij vond dat er helemaal geen schade was ont staan als er binnen afzienbare tijd geen mossels zouden wor den gekweekt. Bovendien vond hij de vergoeding voor het ver nielde oppervlak, vijftig gulden per vierkante meter, in geen ver houding staan tot het dubbeltje per kwadraatmeter waarvoor de mosseltelers de percelen huren. Hij wist politierechter mr A. M. Janssens-Van Kampen ertoe te bewegen de vergoedingen uit de straffen te schrappen. Brouwershavense Gat Scharendijke Ellemeet Nieuw- Haamstede SCHOUWEN Haamstede. Recreatie- verdeelweg Westenschouwer Burghsluis Natuurontwikkeling woongebieden Verblijfsrecreatie Serooskerke ^plaats in het Sloegebied waar volgende week wordt begonnen met de bouw van een composteerin- tellatie. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 25