min CLM nu op eigen kracht verder Station in Parijs beschermt daklozen tegen de felle kou Belg (34) vermoord in woning Sluis Historische ijs-primeur KI appen voor oude top Italië I Politie arresteert voltallig bestuur voetbalclub MVV BOERENKOOL EN KIPDRUMSTICKS. UIM FOTOSERVICE Mislukken van fusieplan Alcazar leidt niet tot banenverlies liegramp in acedonië: 15 doden Staking legt haven van Antwerpen geheel plat Ijsdagen \'eel bewolking en vrijwel overal droog. Meest matige oostelijke wind. Maximumtemperatuur ongeveer min drie graden. 16e jaargang no. 275 jandag 22 november 1993 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg. Vlissingcn. Zierikzct, Hulst FOTO VERSCHOORE van onze verslaggever HEILLE - Een 34-jarige Belg is zondagavond in een woning in Heille (gemeente Sluis) dood geschoten door een 27-jarige landgenoot. De dader heeft zich kort na het misdrijf met het vuurwapen bij de politie in zijn woon plaats Knokke gemeld. Over het motief van de moord was gisteravond nog niets be kend. De moordenaar was een beken de van een vrouw die zich op het moment van het misdrijf samen met haar twee jonge kinderen (acht en negen jaar) en het slachtoffer in haar wo ning bevond. Het drama voltrok zich om streeks zeven uur. De dader belde aan bij de vrijstaande woning aan de Noorderbrugge- weg, in de polder rond Heille, waarop het negenjarige doch tertje van de 34-jarige vrouw de deur opende en de verdachte - die zij als voormalige vriend van haar moeder herkende - binnenliet. De man schoot op zijn landgenoot en vluchtte daarna het huis uit. Het slacht offer moet volgens de politie vrijwel onmiddellijk zijn over leden. Het politiedistrict Zeeuwsch- Vlaanderen stelt samen met de technische recherche en de Ge rechtelijke Politie een onder zoek in. Via de officier van justi tie is een verzoek om rechts hulp bij de Belgische autoritei ten ingediend. De politie wilde gisteravond de identiteit van het slachtoffer nog niet bekendmaken omdat diens familie nog niet op de hoogte was gesteld van de moord. De vrouw en haar twee kinderen zijn opgevangen door het Bureau Slachtofferhulp. STELVEEN (GPD) - De )I zal na het mislukken van Alcazar-samenwerking met issair, SAS en Austrian, irlopig op eigen kracht ver moeten met haar bestaande Iners. De KLM heeft op dit nblik geen concrete plannen met andere Europese lucht- irtmaatschappijen fusiege- tkken te starten, het mislukken van de ge- ikken met British Airways in 2 en nu met de Alcazar-part- lijken er weinig geschikte ididaten over te blijven. De ctie gaat zich nu concentre- op de verdere uitbouw van samenwerking met maat- appijen als Northwest Airli- in de Verenigde Staten, het se Air UK, en de Nederland- aaatschappijen Transavia en rtinair. adent-directeur Pieter w zei gisteren op een pers- ferentie op het KLM-hoofd- toor in Amstelveen dat hij eurgesteld is over het mis ken van de besprekingen", directies van de KLM. Swis- SAS en Austrian Airlines foen zondag na een laatste prek van de directies in Ne- and bekendgemaakt dat de OPJE (AP) - Een Macedo- h chartervliegtuig is zater- avond in de buurt van de I I Ohrid neergestort en op na alle 116 inzittenden zijn wel zeker om het leven ge ien. ongeluk gebeurde rond mid- nacht in het bergachtige ge- irond Ohrid. Zware sneeuw en ruw terrein bemoeilijkten E eddingsoperatie. Aanvanke- lC was gemeld dat er drie over- nden waren, maar een ver- 15 gever van radio Ohrid zei slechts een man, een Serviër, f amp had overleefd. Hij is met lf te verwondingen in een zie- huis opgenomen. meesten van de 108 passa- 'f s en acht bemanningsleden '■en etnische Albanezen wa- maar er bevonden zich ook y ele Macedoniërs en Serviërs b boord. toestel, een Yak-42 van Sov- nakelij, behoorde aan de edonische luchtvaartmaat- f appij Avioimpex en maakte vlucht van Genève naar pje, de hoofdstad van Mace- •aiè. Omdat de luchthaven Skopje door een sneeuw- 5 m ontoegankelijk was moest vliegtuig uitwijken naar het S( km zuidwestelij ker gelegen id. Vlak voor de landing )g het echter tegen een berg loog in brand. j&impex is een van lucht- tbedrijfjes in Macedonië, ajn opgericht sinds de voor- ige Joegoslavische repu- j kzich vorig jaar onafhanke- verklaarde. fusie tussen de vier luchtvaart maatschappijen van de baan is. „We hebben met elkaar afge sproken dat we blijven open staan voor samenwerking waar dat mogelijk is", zei Bouw in een toelichting. Het afketsen van de fusie heeft volgens Bouw geen invloed op de werkgelegenheid bij de KLM. „Er zijn geen plannen tot een drastische verlaging van het personeelsbestand". Toch was één van de doelen van Alcazar een forse kostenbesparing. Door de schaalvergroting konden tienduizend banen verdwijnen. Deze besparing zal de KLM nu op een andere wijze moeten vin den. Bij de ondernemingsraad is de vrees niet weggenomen dat er dit jaar nog banen moeten ver dwijnen. Er circuleren getallen van zo'n tweeduizend arbeids plaatsen. De KLM maakt mo menteel winst, maar die is ge heel te danken aan de vrijstel ling van betaling van het werk- geversdeel van de pensioenpre mie. Volgend jaar is de KLM dit douceurtje kwijt. De bonden zei den gisteren Bouw aan zijn woord te zullen houden dat er geen saneringen komen. De vier Alcazar-partners kwa- De Beerenburger staat koud in Veenoord, waar gisteren de eerste schaatsmarathon op natuurijs werd verreden. VEENOORD - De schaatswedstrijden van gisteren in het Drent se Veenoord (marathon) en het Friese Nijelamer (kortebaan) vormden een historische primeur. Sinds de geschiedenis van de schaatssport in Nederland is bijgehouden, vanaf 1882, werd nooit vroeger in het seizoen een wedstrijd op natuurijs gehou den. Het oude record dateert van 1962. Toen stond de eerste wedstrijd op natuurijs op 28 november op het programma. Ook meteorolo gisch werd het record gebroken: nooit eerder deze eeuw was het op 21 november zo koud: de hele dag 4 tot 5 graden onder nul. Overigens heeft men zaterdagavond in Veenoord, toen het nog dooide, overwogen om de wedstrijd te annuleren. Net op tijd be gon het weer te vriezen en zondagmorgen lag er een ijsvloertje van enkele centimeters op de ondergespoten speedwaybaan. 75 schaatsers kwamen aan de start. De marathon werd gewonnen door Edward Hagen uit Haarlem. PARIJS (DPA/AFP) - Een voor malig metrostation in de buurt van Place de la République in Parijs wordt vanwege de aan houdende koude 's nachts open gesteld voor daklozen. Op ver zoek van de Franse minister van sociale zaken Simone Veil biedt het station Saint-Martin aan een honderdtal 'clochards' bescherming tegen de koude. Zolang het vriest zal het metro station clochards herbergen die in romantische voorstellingen en bij hogere temperaturen on der bruggen plegen te slapen. Het afgelopen weekeinde wer den in Parijs, la Rochelle en in Marseille in het totaal vier men sen doodgevroren aangetroffen. Schattingen geven aan dat Frankrijk circa 400.000 daklozen telt. Tien procent van hen. onder 3n onze correspondent tOME - De burgemeesterverkie- C( ringen die gisteren in 428 Ita- r iaanse steden werden gehouden ie: n van grote invloed zullen zijn op de nationale politiek, hebben olgens een eerste indicatie :ni rinst opgeleverd voor de ex- ommunistische PDS en de rond eze partij gevormde progres sieve allianties, de Noordita- aanse protestpartij Lega Nord n de fascistische MSI. De chris- endemocratische DC, 45 jaar ang in het machtscentrum, leed pnieuw zwaar verlies, 'e uitslagen die gisteravond laat ékend werden gemaakt, zijn ge- 'aseerd op de zogenaamde exit- olls in de zes belangrijkste ste len: Genua, Venetie. Triëst. Ro- fce, Napels en Palermo. Behalve in Palermo behaalde geen van de kandidaten de benodigde meer derheid, waardoor een tweede stemronde nodig is op 5 decem ber. De, overigens steeds wisseldende, PDS-allianties eindigde in alle steden op de eerste plaats met percentages die variëren tussen de 43 en 48 procent. De Lega Nord werd in Triëst en Venetië met rond 26 procent de grootste partij. In Rome en Napels is de opmars van de fascistische MSI, die in beide steden de grootste partij werd, zeer imposant. In Napels kreeg Alessandra Mussolini, kleindochter van 'il Duce' bijna 30 procent van de stemmen. De DC heeft in geen van de grote steden een kandidaat in de tweede ron de. MSI-burgemeesterskandidaat Alessandra Mussolini na het uitbrengen van haar stem. foto Luciano Mellace/RTR wie 15.000 vrouwen.zouden in de Parijse regio leven. De voor de tijd van het jaar ex treme koude in Europa heeft veel overlast veroorzaakt met name op de Balkan, in Polen en in Italië. Autoverkeer was in gro te delen van Slovenië en Kroatië door sneeuwval onmogelijk ge worden. De luchthaven van de Bosnische hoofdstad Sarajevo werd zaterdag wegens sneeuw en ijzel gesloten, maar kon zon dag worden heropend voor hulp- vluchten. In Roemenië kwam het treinverkeer voor een be langrijk deel stil te liggen. Het Roemeense leger is zondag uit gerukt om wegen in in het oos ten en zuiden van het land met sneeuwruimers begaanbaar te maken. Drie automobilisten ble ken op plattelandswegen in hun in de sneeuw vastgelopen auto's doodgevroren te zijn. In Polen en Roemenië zijn tem peraturen van minus 20 graden gemeten. In de Russische hoofd stad vroor de rivier de Moskva dicht, wat normaal pas in ja nuari geschiedt. Meer dan 100 dorpen in Grieken land raakten door sneeuwval van de buitenwereld afgesloten, terwijl Athene wordt geplaagd door zware regenval die straten en huizen onder water zet. Groot- Brittannië lag voor de helft on der een pak sneeuw. Röntgenfoto's De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid gaat een onderzoek instellen bij de röntgen-afdelingen van de gro te ziekenhuizen in ons land. Dit na berichten over een chaos op de afdeling radiodiagnostiek van het academisch ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Am sterdam. Daar zouden duizen den röntgenfoto's te laat. niet of verkeerd zijn beoordeeld. Het VU-ziekenhuis ont kent de beschuldigin- A gen. T" men tot de slotsom dat er on overbrugbare meningsverschil len bestonden over de keuze van een Amerikaanse partner. De KLM stond alleen in haar keus voor Northwest Airlines. Geen van de andere partners wilde met het financieel zwakke Northwest in zee gaan. In het buitenland krijgt de KLM dan ook de 'schuld' van het misluk ken van de onderhandelingen. Zaterdag al besloot de raad van commissarissen van de KLM dat de eis van de andere drie dat Northwest Airlines niet in het verbond zou worden opgeno men, onaanvaardbaar was. Zo wel de werknemersorganisaties als politiek Den Haag steunen de KLM-directie. Dat de KLM onder geen beding haar bestaande samenwerking met Northwest Airlines zou op offeren. stond al geruime tijd vast. Als enige Europese lucht vaartmaatschappij heeft de KLM onbeperkt toegang tot de Verenigde Staten, de belangrijk ste luchtvaartmarkt ter wereld. Aan de samenwerking met Northwest (de vierde maat schappij in de VS) zijn geen gren zen sinds de Amerikaanse over- slot zie pagina 3 kolom 7 Jongen dood bij aandacht trekken automobilisten DEN HAAG (GPD) - Een negen jarige jongen uit Voorburg is gisteravond om het leven geko men toen hij de aandacht wilde trekken van automobilisten op de A12 ter hoogte van Woerden. Hij wilde dat er iemand zijn fa milie te hulp zou schieten. Kort daarvoor was hij met zijn ouders en zijn vijfjarige broertje in hun auto van de weg af ge raakt en van het talud afgerold. Dit heeft een woordvoerder van de Algemene Verkeersdienst meegedeeld.. De twee kinderen konden snel uit de auto komen en liepen naar de vluchtstrook van de snelweg om hulp te krijgen. Toen op hun armgezwaai niemand reageerde, zei de negenjarige jongen dat hij voor een wagen zou springen om de bestuurder tot stoppen te dwingen. Hij voegde de daad bij het woord. Een automobilist kon hem niet meer ontwijken. Het jongetje overleed ter plaatse aan ernstig hersenletsel. Zijn ouders konden later licht gewond uit hun auto kruipen. BRUSSEL (ANP) - In Antwer pen is al zondagavond een 24- uursstaking begonnen waar mee de vakcentrales ACV en ABVV willen protesteren tegen het crisisplan van de Belgische regering. De Antwerpse haven is volledig platgelegd. Alle bruggen en sluizen, op één na, zijn dicht, zo meldde de socialis tische bond van overheidsper soneel ACOD. De staking werd ingezet door de a,rondploegen in gemeentelijke zieken- en bejaardenhuizen. Er geldt een zondagsdienst om de nadelen voor patiënten en be jaarden te beperken. Ook de brandweer legde het werk neer. Daarentegen is het politieperso neel gewoon aan het werk ge gaan. Er meldde zich slechts één staker. Volgens de ACOD bleek tijdens de voorbereiding van de staking al dat de animo groot was naar mate meer details bekend wer den van het crisisplan, dat ge paard gaat met ruim zes miljard aan bezuinigingen in onder an dere de sociale zekerheid. zie ook pagina 3 Kerncentrales PvdA-kandidaat-Tweede-Ka- merlid. Rik van der Ploeg, is voor het 'blijven gebruiken van de kernreactoren die ive nog hebben'. Daarmee gaat hij lijn recht in tegen kamerlid Feen- stra, dat vasthoudt aan het PvdA-standpunt dat Borsseleen 'Dode- C waard' dicht moeten. w Eredivisie Ajax heeft Feyenoord bijna inge haald. het verschil is nog maar één punt. Feyenoord speelde op eigen veld gelijk tegen Vitesse. Ajax versloeg A FC Groningen: 4-0. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17 en 18. MAASTRICHT (ANP) - De offi cier van justitie heeft zaterdag opdracht gegeven het voltallige bestuur van de Stichting MVV, onder wie voorzitter, secretaris en penningmeester, aan te hou den. De arrestatie van de vier houdt verband met het onder zoek van de politie en de FIOD naar de mogelijk gepleegde valsheid in geschrifte en over treding van de fiscale wetten. Ook wordt de clubleiding ver dacht van omkoping. Twee jaar geleden zou het in degradatie nood verkerende MW FC Utrecht twintig mille betaald hebben. Het duel eindigde in 1-1. waardoor MW in de eredivisie bleef. Vorige week werd ook al een aantal aanhoudingen in deze zaak verricht. De algemeen di recteur zit nog steeds in bewa ring. Twee andere betrokkenen werden in vrijheid gesteld. Spelers en technische staf hoor den pas gisteren in Volendam, dat het bestuur in verzekerde bewaring is gesteld. MVV was, zeer tegen zijn gewoonte in, een dag voor de uitwedstrijd tegen Volendam afgereisd. „Dat mag", stelde coach Sef Vergoossen. „een vlucht uit het Maastrichtse genoemd worden." Ook de coach was. tot het begin van de wedstrijd, onkundig van de afwezigheid in Volendam van voorzitter,, secretaris en pen ningmeester. die volgens justitie in het belang van het onderzoek zijn aangehouden. „De be stuursleden. die nagenoeg alle wedstrijden bijwonen, zie ik nooit voor het einde van de wed strijd." Spelers Vergoossen, die geregeld de be stuursvergaderingen heeft mee gemaakt. kan zich niet voorstel len dat ook maar één van de aan gehoudenen in de FIOD-affaire uit eigen belang heeft gehan deld. „De groep spelers heeft er ook maar beperkt mee te ma ken. De politie heeft in overleg met mij acht spelers benaderd, die inmiddels verhoord of ge hoord zijn. Ik had verzocht de ondervragingen niet in de laat ste dagen van de week te doen plaatsvinden, omdat het dan misschien zou doorwerken naar het weekeinde. Daar is rekening mee gehouden." Van de acht spelers (Thai, Ben- neker. Verhoeven. Heffels, Hof man. Scheepers. Libregts en Joordens). werden Benneker en Verhoeven donderdag als laat- sten gehoord. Benneker ontbrak die dag op de training wegens ziekte. Verhoeven was afwezig omdat hij 's avonds met de reser ves moest spelen. zie ook pagina 11 Ch Panklare gesneden boerenkool, -1 QC zak 300 gram Cf) Kipdrumsticks, kilo i0M8.99/I QQ 500 gram .mm Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 november as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ■■H

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1