INCI biljoen potjes Olvarit terug CDA in Senaat eist stappen tegen stroom asielzoekers Gratis Aladdin knuffelbeesten? Nederlands elftal staat op scherp kleintjes Hans Wiegel krijgt een topfunctie in ziekteverzekering !!i///jllvanLeest Nutricia slaat alarm over verontreinigde babyvoeding Droog en koud Wolkenvelden, opklaringen en droog. Hkmumtemperatuur vier giaden, 0-nacht min drie graden. De zuid- ptelijke wind is matig. Se jaargang no. 271 «nsdag 17 november 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Win no ee" 3A fftegodrive ielcompu Van Leest!^ Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder mérk 8EL V088 ffll SCHEBPE OFFERTï: 01100-20681 nishaven aakt kans 1700 iuwe banen «SHAVEN (GPD) - De ishaven maakt kans op een irdeninvestering voor de ïerking van gas uit de tdzee. Initiatiefnemer is de nikaanse oliemaatschappij Jco, een dochteronderne- ;van Du Pont. Met het pro- is een investering van vier ird gulden gemoeid en kan nieuwe arbeidsplaatsen reren. live de Eemshaven dingen havens in Denemarken en iland mee naar dit mam- Iproject. Volgens commis- i Vonhof van Groningen i Conoco een „lichte voor- 'voor de Eemshaven, van- i de aanwezigheid van het hstributienet van de Gasu- I? loop van volgend jaar athet bedrijf een beslissing. Menvereniging heeft in Eerste reactie haar veront- "g uitgesproken. Het aan- nvan pijpleidingen door de Idenzee is volledig in strijd het milieubeleid van de overheid, aldus de Wadden- aiging. ammoettanker drift ven Wadden WERDAM (GPD/ANP) - De if Griekse vlag varende eeioettanker 'Olympic Se' drijft sinds gistermor- vroeg stuurloos op de noor- te Noordzee. Alle motoren de 337 meter lange Griek ■ilgevallen. dag om 13.00 uur dreef de sPic Breeze op ruim 130 ki- f|er ten noorden van Ter ing en ruim 200 kilometer Jasten van Denemarken. De !Er zal vandaag steeds ver- tan de Nederlandse en Duit- fiist drijven. Dat verwacht tdvoerder R. Schriel van de J'ia Noordzee van Rijkswa- dat. Dinsdag heeft een Mg van zijn dienst pools- genomen bij de driftende Moettanker, geladen met H60.00 0 ton ruwe olie. fris de woordvoerder trach- opvarenden de motoren achip weer op gang te :n- Voor het geval dat niet hl lukken zijn er sleepboten Overigens is alles aan "onder controle en is er 'Enkel gevaar voor brand of jJp. Ook is er geen onmid- S risico dat de Griek een Platform zal rammen. De heeft geen noodsig- Mltgezonden. maar waar- J7' wel omringend scheep seer dat het onbestuur- t m Winter (S Met tiet invallen van de lointer maken de VN zich grote zorgen over de hulp aan de bevolking i&ss van Bosnië. Otidanks de eerste zware sneeuwbuien gaan de ge vechten onverminderd door en worden hulpkonvooien tegenge houden. Ook het evacueren van gewonden levert problemen op. Twee vluchten moesten gisteren worden afgelast om dat er onenigheid was O over ivie weg mocht. O Het Nederlands elftal maakte gisteren in de winters aandoende omgeving van het trainingskamp een wandeling. Vooraan vlnr: Frank deBoer, Brian Roy en Ronald Koeman. foto ANP POZNAN - Het Nederlands elftal kan zich vanavond (woens dag) in Polen definitief kwalificeren voor het \VK'94 in Ame rika. De wedstrijd is de laatste uit de reeks van tien in de voor ronden. Bij winst of een gelijkspel is Oranje zeker van een plaats in de eindronde. Volgens bondscoach Dick Advocaat, voor wie het de laatste be langrijke interland wordt, staan de spelers op scherp. Hij voor spelde na de laatste training in de striemende kou van Poznan een overwinning met 2-0 voor zijn elftal. Dat zou betekenen dat Oranje onbereikbaar is geworden voor Engeland, dat zelf nog een uitwedstrijd speelt tegen San Marino. „We mogen de kwalificatie nu niet meer uit handen geven", sprak Advocaat aan de vooravond van de cruciale wedstrijd. Problemen over de opstelling zijn er bij Oranje niet. De Ajacied Marc Overmars, die nog een twijfelgeval was, is fit bevonden. Toch maakt Advocaat zijn elftal pas in de uren voor de wedstrijd bekend. Ook de barre kou in Poznan kan Oranje niet verontrusten. „Kou mag nooit een excuus zijn", vindt Advocaat. Weerkundigen heb ben voorspeld dat het vanavond in Poznan acht graden zal vide- zen. Vanuit Nederland zijn gisteren zo'n 16.000 supporters per bus of auto vertrokken om de wedstrijd bij te wonen. Ze werden opge houden bij de Duits-Poolse grens door een actie van vrachtwa genchauffeurs. zie ook pagina 17 Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 13, 14 en 15; Sport: 17,18 en 19 LEEUWARDEN (ANP) - Hans Wiegel, commissaris van de ko ningin in Friesland, heeft dins dag officieel bekendgemaakt dat hij zijn functie per 1 fe bruari neerlegt. Hij wordt dan voorzitter van de overkoepelen de organisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars (KLOZ) en later mogelijk ook van de organisatie van zieken fondsen (VNZ), als beide clubs hun krachten bundelen. In het provinciehuis van Leeu warden zei Wiegel dinsdag dat zijn vertrek een zware keuze was. „Bijna twaalf jaar heb ik dit fantastische ambt vervuld. Maar het is niet goed voor de provincie Friesland en voor mij dat ik deze functie tot mijn 66ste vervul. Een bestuurder moet niet te lang op het pluche blijven zitten, ook niet te kort." Hij blijft wel in Friesland wonen. Over zijn nieuwe baan merkte hij op dat „elke burger bij de ge zondheidszorg is betrokken, het is een politiek zwaarwegend on derwerp. Het WD-boegbeeld deelde mee dat hij de laatste we ken is overladen met aanbiedin gen nadat hij te kennen had ge geven dat voorlopig niet zou te rugkeren in de landelijke poli tiek, maar wel overwoog op te stappen als commissaris in Friesland. Wiegel heeft enkele maanden onderhandeld met het KLOZ, dat uiterlijk per 1 januari 1995 met de VNZ éép brancheorgani satie gaat vormen. De huidige voorzitter van het KLOZ, mr. M. Fruitema, vertrekt per 1 februari 1994. De voorzitter van de VNZ. S. Weijers. is van plan om op 1 januari 1995 terug te treden. De personeelsleden van VNZ en KLOZ, de beide ondernemings raden en de vakorganisaties zijn van het fusievoornemen op de hoogte gesteld. Wiegel heeft in principe een overeenkomst getekend voor vier jaar. De mogelijkheid be staat dat die met vier jaar wordt verlengd. Hij is aangesteld voor drie dagen in de week, waardoor er volgens hem ook ruimte voor nevenfuncties overblijft, zoals het adviseren van het parle ment. „Maar het voorzitter schap komt op de eerste plaats." KLOZ en VNZ menen dat de voorgenomen fusie een „vanzelf sprekend gevolg" is van de grote veranderingen in de bedrijfstak van zorgverzekeraars. Er komen al steeds meer grote samenwer kingsverbanden die streven naar meer marktgericht werken en kostenbeheersing. Ruim 14 miljoen Nederlanders zijn via de leden van KLOZ en VNZ verze kerd tegen ziektekosten. De to tale omzet van de aangesloten ondernemingen bedraagt in de ziekenfondssector 14.5 miljard gulden, in de particuliere sector 5.8 miljard gulden en in de AWBZ (die zowel door particu liere als andere verzekeraars wordt uitgevoerd) 22,5 miljard gulden. •TERMEER (ANP) - Het jingsconcern Nutricia haalt miljoen potjes kindervoe- rvanhet merk Olvarit uit de ;1 waarin varkensvlees of vlees is verwerkt. Uit on- mek van de keuringsdienst waren is gebleken dat in de es restanten van een onmaakmiddel zitten. Nu- jjheeft dit dinsdag bekend- aakt. vervuiling kwam aan het ma een routinecontrole van ltsin sluit tnin-museum SK0U (AFP) - Het Lenin- leura, waar decennia lang «kers de geschiedenis van rider van de Russische revo- i konden aanschouwen, is dagavond op last van presi- iBoris Jeltsin gesloten. Dit tien museumfunctionaris- meegedeeld. uit rode baksteen opgetrok- gebouw tussen het Manege- ien het Rode Plein wordt, zo onge maand besloten, de ze- van de Doema (gemeente- ll van Moskou. De gemeen- ad vervangt over enkele inden de oude plaatselijke collectie voorwerpen en do centen die het leven en werk i Lenin illustreren, waaron- ajn Rolls Royce, de jas die kogelgat toont, van een Hdaanslag, talloze boeken, ren en foto's, wordt voorlo- opgeslagen. Ie meters verder, op het Ro- Flein, is het mausoleum waar gebalsemde lijk van Lenin k 1924 ligt opgebaard, nog (leen paar uur per week voor publiek geopend. de keuringsdienst. Het voe dingsconcern reageerde dinsdag aan het einde van de middag met een oproep aan alle afne mers om de kindervoeding uit de schappen te halen en terug te sturen. Consumenten worden opgeroepen geen Olvarit met rund- of varkensvlees te gebrui ken en potjes terug te brengen naar de winkel. Oe kindervoeding is vervuild met p-Tolueensulfonamide (p- TSA). De stof zit in een schoon maakmiddel dat volgens direc teur T. J.M. van Hedel van Nutri cia Nederland gebruikt wordt in slagerijen om tafels en messen te reinigen. Van Hedel zei er vanuit te gaan dat de stof via een leve rancier in de babyvoeding te recht is gekomen. Nutricia ge bruikt het middel zelf niet. Gigantisch „Een gigantische operatie", noemde directeur Van Hedel dinsdagavond de gedwongen stap om een miljoen potjes uit de handel nemen. Het gaat om in totaal 26 soorten Olvarit baby-, peuter- en kleutermaaltijden van respectievelijk 150, 200 en 250 gram. Volgens het bedrijf kunnen alle andere zestig soor ten Olvaritmaaltijden, waarin kip, vis of alleen groenten ver werkt zijn, „zonder enig risico" worden gebruikt. Volgens de Nutricia-directeur vormt de vervuiling van de kin dervoeding geen gevaar voor de gezondheid als er sprake is van normaal gebruik. Volgens hem is dat één potje per dag. „Maar het hoort gewoon niet in de voe ding dus halen we alle potjes te rug." Volgens een verklaring dinsdag van het ministerie van WVC zijn niet eerder „schadelij ke effecten waargenomen als ge volg van langdurige inname van p-TSA". Het is nog niet bekend hoeveel schade het concern dooi de vervuiling kan lijden. Het is de tweede keer in korte tijd dat een partij babyvoeding- uit de handel wordt gehaald we gens vervuiling. In september besloot Friesland Frico Domo 120.000 blikken Frisolac in Ne derland en enkele andere landen terug te halen omdat er alumi- niumdeeltjes in terecht geko men konden zijn. Het bedrijf leed een miljoenenschade. Telefoon Nutricia Nederland werd dins dagavond bedolven onder tele foontjes van verontruste ouders. Het bedrijf heeft een speciaal, gratis telefoonnummer inge steld: 06-0220822. Zo'n negentig speciaal geïnstrueerde telefonis tes, onder wie ook diëtistes van Nutricia, beantwoorden vragen van consumenten. Vanmorgen gaan ongeveer hon derd medewerkers van de bui tendienst van Nutricia het land in om in winkels te controleren of het uit de handel nemen goed gaat en voorlichting te geven aan consumenten. De Nutricia- directeur verwacht dat het be slot zie pagina 3 kolom 6 Hof Domburg De verkoop van Hof Domburg gaat niet door. Onderhandelin gen frissen de gemeente en de combinatie Roompot Recreatie/ Loostad zijn dmsdag op niets uitgelopen en stopgezet. Het struikelblok was een verschil van vier miljoen gulden tussen de gevraagde en geboden prijs. Domburg tracht nu de exploita tie en financiering van het nood lijdende vakantiepark in eigen beheer rond te 4 C krijgen. I DEN HAAG (GPD) - Het kabinet moet op korte termijn maatregelen nemen om de stroom asielzoekers te beperken. Alleen vervolgden en bedreigden zouden tot Ne derland toegelaten moeten worden. CDA- fractieleider in de Eerste Kamer, Kaland, heeft dit gisteren bij de algemene politieke beschouwingen gezegd. „Hoe begrijpelijk de beweegredenen van de migranten ook mogen zijn, het is duidelijk dat wij niet in staat zijn bovenop degenen die op de titel gezinshereniging binnenko men, allen die op onze deur- kloppen, respec tievelijk een beroep op asiel doen, hier op te vangen en in onze samenleving te integre ren", aldus Kaland. Mensen die hier uit vei lige, maar economisch minder gunstige ge bieden naar toe komen moeten hier hele maal niet toegelaten worden, zo liet de CDA'er blijken. „Die moeten juist hun eigen land opbouwen", meende hij. De CDA-fractieleider gaf aan dat het pro bleem niet wordt opgelost door een wijzi ging van de Vreemdelingenwet. In die wet staan snellere procedures. De wet kan wel helpen de problemen op te lossen. De Se naat moet daarom de wet zo snel mogelijk behandelen, aldus Kaland. PvdA-fractieleider Schinck noemde het „ten onrechte" dat de asielzoekers als pro bleem worden gezien. Volgens hem moeten acceptatie en solidariteit in ons land georga niseerd worden. Om meer steun voor het be leid te krijgen is voorlichting nodig. Daar naast is een goed overheidsbeleid nodig: meer woningen voor asielzoekers, werk, scholing en integratie in de samenleving. Schinck wees het afschuiven van verant woordelijkheden naar gemeenten af. WD'er Luteijn onderschreef op hoofdlijnen Kalands betoog. Mensen die hier om econo mische redenen naar toe komen moeten ge weigerd worden. Een snelle, effectieve eerste controle is daarbij nodig. Ook degenen die hier komen zonder identiteitspapieren mo gen er niet in. aldus Luteijn. Meevaller aan belastingen niet blijvend DEN HAAG (GPD) - Er is geen sprake van een blijvende belas tingmeevaller. Er komt dit jaar wel extra belastinggeld binnen maar dat is nodig om tegenval lende inkomsten bij het rijk op te vangen. Bovendien kan het fi nancieringstekort iets verder omlaag. Minister Kok (financiën) heeft dit zijn collega's in de zogenoem de Najaarsnota gemeld. Het stuk bevat een stand van zaken rond de nu bijna aflopende be groting 1993. Eerder dit jaar meldde Kok dat de belastingin komsten 1,2 miljard gulden mee vielen. Dat geld werd toen ge bruikt om gaten in de begroting- te dekken. Later in het jaar leek het erop dat de belastingmeevaller niet alleen groter was (3 miljard gul den) maai- ook blijvend zou zijn. Kok ontkent dat nu op grond van de belastinginkomsten tot 1 november. Uit de Najaarsnota blijkt dat het financieringstekort dit jaar uit komst op 3,8 procent. Dat is een- tiende procent lager dan voor zien. Omgerekend gaat het dan om een meevaller van 500 mil joen gulden. (Advertentie) Advertentie Kaland Een zieke senator Kaland (71) reisde dinsdag toch naar Den Haag voor de algemene be schouwingen in de Eerste Ka mer. De CDA'er verlaat binnen kort de Eerste Kamer. Hij wil de hoe dan ook zijn laatste al gemene beschouivingen bijwo nen om zijn visie op het rege ringsbeleid te geven. De Zeeuiosepoliticus ondergaat vandaag O een operatie. I O T/m 11 december krijgt u bij ons een shopping bag van Joop! of een windbreaker jack van Davidoff. Gratis, bij aankoop van een komplete bril of uw eerste paar contactlenzen! (Uitgezonderd aanbiedingen, zonnebrillen en kant-en-kiare leesbrillen, Zolang de voorraad strekt.) GROEN EVELD OPTICIENS MIDDELBURG - GOES - OOSTBURG -VLISSINGEN Abu, Rajah en lago, de drie leuke figuren uit de film Aladdin van Walt Disney, vanaf 25 november in de bioscoop, zijn bij Albeit Heijn in de aanbieding. Als u één van de onderstaande produkten koopt krijgt u één van de drie gratis thuis gestuurd** Ariel of Dash, Ultra of Color®®©pak 2 kilo I&8N 15.99 Dreft, Fijnwas Compact pak 1.8 kilo JAiT 13.39 Pantène, Head Shoulders of Vidal Sassoon, shampoo of conditioner, 2 flacons [actieverpakking) Nü IZSo Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 27 november as. "Zolang de voorraad strekt "Exclusief verzendkosten f. 3.95. Zie de actievoorwaarden in de winkel. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cn Gratis JOOP! shopping bag of Davidoff jack bij bril of lenzen Nu alle favorieten op video bij Van Leest! I De leukste kado- vïdeo's en CD's vind |e nu in de spe- kinderhoek. Neem bovendien de GRATIS kleurplaat mee en mook kans op een originele SEGA Megodrive spelcomputer t.w.v. 398,- of één von de tiental len SEGA-spellen! UV/W COMPACT 0ISCS Middelburg, l.ange Delft 57. tel. 01180-38913

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1