assa-ontslag dreigt in Zeeland DSA 250 B0VAG OCCASIONS Nederland stuurt 1100 man naar Bosnië Artsen uitgedaagd met besmet bloed Duizenden banen in off-shore op de tocht Sector vraagt Andriessen om maatregelen Moslim offensief tegen Kroaten Statiegeld batterijen rachtwagenchauffeur it Dordrecht overleefde amp op Franse snelweg Straks studeren reportage 29 Vm 35 DE GOESE MERKEN DEALERS verzekeringen zlm yeel wind en regen bewolkte dag en perioden met re- Tijdelijk stormachtige wind. Tem peratuur rond 10 graden. Vannacht mot htiiot7 6e jaargang no. 268 iterdag 13 november 1993 Tel', nee™! ZidvtekOSten- verzekeringen voor mensen met gezond verstand. N HAAG - Er dreigt een irme klap voor de Zeeuwse [^gelegenheid in de off-sho- Alshet Rijk niet de helpende ld reikt, is er in 1995 geen of vrouw meer werkzaam deze industrie. Nu biedt de lor in de provincie direct en irect werk aan 4000 mensen. berekening maken de inchevereniging voor de Ne- andse toeleveranciers in de i-en gasdindustrie (IRO). de derlandse olie en gas explora- enproduktie associatie (Nog- en de 'wetenschap', waar- Ier TNO en enkele universi- en. Het Nederlands Econo- th Instituut (NEI) heeft voor becijferd dat de werkgele- aheid bij de toeleveringsbe- ven met rasse schreden af- de toeleveringsbedrijven in olie- en gasindustrie dreigen Zeeland 1600 banen te ver dwijnen. Als ook de indirect bij deze industrie betrokken bedrij ven worden meegerekend, loopt het aantal banen, dat op de tocht staat, op tot 4000 met een omzet van 315 miljoen gulden. Het gaat hierbij om (onderiaan- nemers, ingenieursbureau's en vele bedrijven die materiaal en of kennis leveren. Oorzaken van de alarmerende situatie zijn de lage gasprijs, de economische malaise en de lage dollarkoers. Bovendien zijn de grote velden al ontdekt. Kleine velden De bedrijven in en betrokken bij de off-shore voeren nu samen ac tie om het tij te keren. Volgens Nogepa-woordvoerder J. Ma- they is de gas- en olieindustrie voor Nederland te behouden als de kleine (marginale) velden in de Noordzee tot ontwikkeling worden gebracht. Er zijn echter nogal wat obstakels. Op die vel den is het boren moeilijker. Er is meer technologie vereist en de ontwikkelingskosten zijn hoog. Om die velden toch te kunnen aanboren, moet minister An driessen van economische zaken land moet vergelijkbaar worden meer olie- en gasbedrijven bo- een aantal maatregelen nemen. met die in landen als Groot-Brit- ren, vanwege de gunstigere Mathey: „De situatie in Neder- tannië". Daar gaan nu steeds voorwaarden. DEN HAAG (ANP) - Er komt toch een statiegeldregeling voor batterijen. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met een wetsvoorstel van minister Alders (milieubeheer). Alders vindt de regeling noodzakelijk, omdat hij niet tevre den is met de resultaten van het overleg met de batterijenin dustrie om te komen tot een goede regeling voor inzameling en hergebruik van batterijen. De industrie heeft zich steeds fel verzet tegen een statiegeldregeling. Alders wil ook garages, bandenservicebedrijven en sloperij en verplichten gebruikte banden in te nemen en af te geven. Producenten en importeurs van banden, personenwagens en aanhangwagens worden verplicht de autobanden terug te nemen en te venverken. nonze correspondenten RUSSEL, PARIJS - Hij had vrouw al gewaarschuwd hij er uit zou zien als een rerver. Zijn kleren waren gro- adeels verbrand of openge- lipt in het ziekenhuis. Wat hij ndragen, kwam van het Rode ruis en die organisatie had nmaatniet. De lange, tengere Itler van der Weijden ziet er dtrdaad verlopen uit als hij aankomsthal van de luchtha- bij Brussel binnenschui- II: te krappe broek, ouder- se puntkragen en een pias- zak onder z'n arm. Zijn oinvHenriëtte valt hem voor- thtig om z'n stijve nek. Hij zijn eigen klompen nog in, ontdekt ze blij. Dordtenaar ont- Bpte woensdagavond aan de De chauffeur van het nsportbedrijf Bergwerff uit pelle aan den IJssel zat met vrachtwagen midden in de fteersramp op de Franse snel- AIO bij Saintes. Er vielen 'hem heen 15 doden in een zee h vlammen. Van zijn wagen is iv'ig over, maar Pieter leeft, i üep 'slechts' kneuzingen en bonden aan het hoofd op. In te is hij twee keer aan de dood Bij de botsing schoof trechtergedeelte van de ka- le op enkele centimeters van "been als een harmonica in el- Hij voelde vervolgens als- tikken in zijn nek van au- s die achterop knalden, fter kan zich niet meer herin- fn hoe hij zich uit het wrak gewurmd. Eenmaal buiten de waanzinnige gedachte nemop dat hij zijn portemon- misschien nog kon redden. toen sloegen de vlammen [«uit. Een kwestie van een mi tt na de botsing, denkt Pie- vuurzee op de Franse auto- JR AIO ten noorden van Bor- lux was zó hevig dat tot dus- slechts vijf van de in totaal '®en doden zijn geïdentifi- *rd. De brand duurde ruim "kuur. De meeste stoffelijke ^schotten zijn geheel ver- chauffeurs van vrachtwa- 10 die bij het ongeval betrok- waren, verbleven gister- ^nd nog steeds in voorlopige "wtenis. Het gaat om de Britse on feur van tankwagen die L v'uchtstrook stond met 'een brandende band) en il,e ^anse chauffeur van een «e tankwagen die na een 'në met een vrachtwagen L s 0Ver de snelweg kwam te %j 3rna kettingbotsing Geen van beiden lijkt overigens ernstige fouten te hebben ge maakt. De ramp lijkt vooral ver oorzaakt te zijn door de veel te hoge snelheid-van diverse auto mobilisten. „Sommige automo bilisten zijn gewoonweg knetter gek", zo verklaarde een politie agent gisteravond. De agent werd woensdagavond terwijl hij op weg was naar de ramp in dich te regen ingehaald door automo bilisten die meer dan 150 kilome ter per uur reden. Ja, maar waar... Kijk op pagina 3 6 Hogeschool Rotterdam Sc Omstreken De IRO en Nogepa verlangen van de minister van economi sche zaken dat hij een aantal maatregelen neemt om het de olie- en gasindustrie mogelijk te maken op de kleine velden te bo ren. Daarmee zouden de toeleve ringsbedrijven ook uit de geva renzone komen. Andriessen komt voor het eind van dit jaar met een standpunt. Pagina 14: geen subsidie m Een gewond Bosnisch kind wordt door VN-militairen naar het vliegtuig gebracht op het vlieg veld van Sarajevo. Met het VN-vliegtuig werden vrijdag acht gewonden, onder wie twee kinde ren, naar het buitenland gevlogen om daar behandeld te worden. foto AP SARAJEVO (AFP/RTR) - Moslim-strijders van het Bosnische leger hebben vrijdag de Kroatische stad Kiseljak in Midden-Bosnië aangevallen, waar het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht is gevestigd. Kroatië en Bos nië hebben opgeroepen tot een staakt-het-vu- ren in het gebied. Bij de Moslim-bombardementen op de stad. 30 kilometer ten westen van Sarajevo, zouden vijf mensen zijn omgekomen. Het VN-hoofdkwar- tier loopt geen gevaar. Elders in de regio zetten Moslims en Kroaten hun beschietingen voort rond Novi Travnik en Busovaca. Meer naar het noorden bestreden Moslims en Serviërs elkaar. Een 21-jarige dienstplichtige soldaat uit Ber- gentheim is vrijdag in Bosnië aan beide voeten licht gewond geraakt toen een kogel van bui ten het kamp zijn legeringsvertrek doorboor de. De soldaat, die in Vitez was gelegerd, maakt deel uit van het Nederlands transport bataljon. Hij is opgenomen in het veldhospi taal van de Britten en wordt zaterdag overge bracht naar de ziekenzaal van het Nederlandse bataljon in Busovaca. Het Duitse dagblad Süddeutsche Zeitung (SZ) heeft bloed van vrouwen uit ex-Joegoslavië ge bruikt om een regel op de voorpagina van zijn weekeinde-katern van 19 november te druk ken. Daarmee wil de krant de aandacht vesti gen op de wreedheden in Bosnië, zo liet de SZ vrijdag weten. Acht vluchtelingen die in Duits land verblijven, hebben gezamenlijk een halve liter bloed afgestaan die vermengd is met 6,5 liter drukinkt. Het Duitse Rode Kruis is fel uit gevaren tegen het project en noemt het „ab surd en walgelijk". Nederlandse schippers vast in Duitse acties ROTTERDAM (ANP) - Honder den Nederlandse binnenschip pers liggen vast op vaarwegen in vooral Noord- en Midden- Duitsland die geblokkeerd zijn door Duitse binnenschippers. Die protesteren tegen de op han den zijnde afschaffing van de bodemvrachtprijzen. Het Duit se parlement heeft het nu nog geldende tariefsysteem per 1 ja nuari 1994 afgeschaft. Volgens de Onafhankelijke Ne derlandse Schippersbond ONS is op drukbevaren routes als het Mittellandkanaal, de kanalen rond het Ruhr-gebied. bij Dort mund, Münster, Hamburg, Ber lijn, Oldenburg en Bremen de vaart gestremd. De Duitse poli tie treedt vooralsnog niet op te gen de bij wet verboden blokka des. (Advertentie) AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 Couzy: geen onduidelijkheid over geweldsinstructie DEN HAAG (GPD) - Nederland stuurt begin volgend jaar 1100 militairen naar Bosnië. Het ka binet is daar gisteren mee ak koord gegaan. Minister Ter Beek (defensie) verwacht dat de militairen harder zullen optre den dan de al aanwezige Neder landse troepen, omdat de nieuwe lichting een gevecht- staak krijgt. De extra eenheid verblijft in beginsel anderhalf jaar in Bosnië. De luchtmobiele brigade levert met 750 manschappen het leeu- wedeel van de extra militairen. De totale Nederlandse deel name komt daarmee op ruim 3100 militairen. Zij maken deel uit van de de VN-vredesmacht in voormalig Joegoslavië. De extra militairen waren al eerder aan de VN toegezegd. Zij worden in gezet ter bescherming en bevei liging van de 'veilige gebieden' in Bosnië-Herzegovina. De pre cieze lokaties zijn nog niet be kend. Het kabinet heeft de VN verzocht de militairen in een aaneengesloten gebied te sta tioneren. De 1100 militairen kunnen be schikken over vijftig pantser rupsvoertuigen. De kosten van de uitzending bedragen 85 mil joen gulden in 1994. Gezien de taak en bewapening van het ba taljon zullen de geweldsinstruc- ties bij zelfverdediging 'robuus ter' zijn dan tot nu toe het geval is voor de Nederlandse verbin- Advertentie Peter van der Weijden kusl vliegveld van Brussel. na zijn aankomst op het foto Carl Duyck/AP DEN DEKKER MUZIEK Van der Biltlaan 69, Kapelle Tel. 01102-41000 dings- en transporteenheden in Bosnië. De regering houdt er re kening mee dat de gevechtseen heid meer dan voorheen betrok ken zal worden bij de zelfverde- Opnieuw kaping vliegtuig in China TAIPEI (RTR/AFP/DPA) - Voor de zevende maal dit jaar en voor de derde keer binnen acht da gen is een Chinees verkeers vliegtuig gekaapt. Een DC-9 van China Northern Airlines met 82 mensen aan boord werd vrijdag boven Shanghai ge dwongen koers te zetten naar de internationale luchthaven van Taipei, de hoofdstad van Tai wan. Het toestel maakte een binnen landse vlucht van Changchun naar Fuzhou. De kapers gaven zich kort na de landing zonder verzet over aan de Taiwanese autoriteiten. Het tweetal, een arts en een overheidsambte naar. zei deel te hebben uitge maakt van de democratiserings beweging die in juni 1989 met veel geweld door de Chinese au toriteiten werd onderdrukt. Bedreigde rechter krijgt bescherming van onze correspondent ROME - De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Man- cino, heeft gisteren opdracht ge geven de onderzoeksrechter Giuseppe Abata politiebescher ming te geven. Abate, die een Lega-senator had aangeklaagd wegens malversatie, was door de leider van de Lega Nord Bos- si, op uiterst vulgaire wijze, be dreigd. Voor een mensenmenigte in de Noorditaliaanse stad Legnano noemde Bossi Abate een verde diger van 'het regiem', die ge straft zal worden omdat hij eer lijke mensen als senator Leoni durft aan te klagen. „Wij maken geen grappen en vergeten niet. Je zal doen wat wij zeggen", al dus Bossi. Dit laatste dreigement was ver pakt in de Italiaanse uitdruk king 'wij zullen je rug rechtma- ken'. Voor iemand als rechter Abate, die zich in een rolstoel voortbeweegt, een niet mis te verstane belediging. Het feest van het weldoend stoomvermogenwerd de ergernis over de aftakeling van de dienstverlening van Nederlandse Spoorwegen. Kleine Zeeuwse stations staan op de tocht. Verder in de bijlage Re portage: Wim Riemens op de Zeeuwse akkers De vader van Ruud Gullit vond zijn heil in Suriname In de serie Persoonlijk: SGP-politicus Wim Kolijn Het olifantenkerkhof van de Neder landse diplomatie Berichten uit Berlijn en Londen Gedenkplaats Neue Wache verdeelt Duitsland Op Jaren Zwervers op iveg in de verzorgingsstaat Henk Tieleman heeft lak aan economische wetten. Brand Goes Een brand in een Goese meubel zaak heeft in de nacht van don derdag op vrijdag voor bijna een miljoen gulden schade veroor zaakt. De politie sluit een relatie naar andere bra?ideji in de binnenstad niet 11 uit. HHMHHHHHHI Opinie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financieel: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,14,15 en 17; Vrije tijd: 19, 20, 21 en 23; Sport: 25 en 27; Reportage: 29, 30, 31, 32, 33 en 35. BONN (UPI/DPA) - De Duitse minister van volksgezondheid. Horst Seehofer, heeft artsen vrijdag uitgedaagd zichzelf te behandelen met mogelijk aids- besmet bloed. De opzienbarende oproep is de nieuwste ontwikkeling in het Duitse aidsschandaal, dat de ge moederen al weken bezighoudt. Twee weken geleden had Seeho fer iedereen die de afgelopen ze venjaar bloed kreeg toegediend, opgeroepen zich te laten onder zoeken op het aids-virus. Enkele bedrijven staan onder verden king uit winstbejag koelbloedig aids-besmet plasma op de markt te hebben gebracht. Ziekenhui zen gebruikten de bloedproduk- ten bij duizenden transfusies. Organisaties van Duitse artsen reageerden verbolgen op de op roep van de minister. Zij spra ken van hysterie en stemming makerij. Seehofer zou de aids- paniek gebruiken voor eigen po litieke doeleinden. Seehofer ontkende dit vrijdag met stelligheid. Hij haalde fel uit naar artsen die volgens hem niet genoeg hadden gedaan om te voorkomen dat in en uit Duits land verspreid bloed onvoldoen de getest is. Ook baby's en kinderen blijken in Duitse ziekenhuizen behan deld te zijn met bloedprodukten die niet of nauwelijks gecontro leerd waren op het dodelijke aids-virus. Alleen al in de kliniek van het Beierse Bamberg kregen vijftig te vroeg geborenen bloed produkten toegediend van de in opspraak geraakte Noordduitse firma Haemoplas. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BE «HIB EEN SCHERPE fffïfïïE 01100-20681 diging van de VN-vredesmacht. Volgens bevelhebber H. Couzy van de landstrijdkrachten be staat er geen onduidelijkheid over de geweldsinstructie. „We hebben een duidelijk beeld ge kregen wat die inhoudt". Ovc-r het 'robuuster' optreden van de Nederlandse VN-militai ren zegt Couzy: „Het bataljon heeft gepantserde voertuigen en mitrailleurs bij zich. Als zij op gegeven moment worden be schoten. zullen zij daarmee te rugschieten. En dat is dus wat robuuster dan het persoonlijk wapen van de verbindingsdienst of de transporteenheid". Luitenant-generaal Couzy denkt niet dat de Nederlandse soldaten daarmee meer risico lo pen, „Ze zijn buitengewoon goed beschermd met pantservoertui gen, goede helmen en kogelwe rende vesten. Ik denk dat dat erg mee zal vallen", aldus Couzy. De generaal liet gisteren in NRC- Handelsblad weten niet geluk kig te zijn met het uitzenden van de 750 manschappen. Er zou vol gens hem 'onvoldoende ruimte' bestaan voor het gebruik van ge weld. Gisteravond zei hij echter geen enkel probleem te hebben met het besluit van het kabinet. financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk zeelandhallen goes zaterdag 13nov. 10.00-17.00 uur HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1