Bus en trein moeten beter OCCASIONS Salman Rushdie bezoekt Nederland 250 BOVAG Informatiespedalist of Mediathecaris1 J& f kleintjes Oorzaak ramp Franse snelweg nog raadsel Oude ruimtespullen Russen onder hamer Kamer legt minister Maij vuur aan de schenen alarissen irecteuren liet gekort erscherpte ancties Egen Libië kunst cultuur 15 Vm 21 Boekhandel toekomstige informatieverstrekker gen toe zon Bewolkt, af en toe regen. Na de middag „«klaringen. Vannacht perioden met regen. Krachtige zuidwesten wind. Maximum temperatuur 9 graden. 236e jaargang no. 267 frijdag 12 november 1993 I Opga advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan; advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen finister Maij-Weggen EN HAAG (GPD) - Het inleve- n van salarisverhogingen in k economisch moeilijke tij- ai is kennelijk alleen iets voor trknemers. Directeuren ont togen vorig jaar gemiddeld nstijging van het basissalaris u5,3 procent, een kwart meer in de gemiddelde loonstij- ig. De gemiddelde directeur irdient 205.000 gulden vast las 50.000 bonussen. Eén op vier heeft bovendien een aan- lenoptieplan met een gemid- ilde waarde van bijna drie ch hebben de directeuren ook tere tijden gekend. Want de middelde salarisgroei onder izegroep vlakt wat af, zo meldt [Nederlands Centrum van Di- cteuren en Commissarissen CD). Eén op de vijf directeu- iheefthet afgelopen jaar geen arissüjging gehad, blijkt uit 5 onderzoek van de NCD en (adviesbureau Hay Manage nt Consultants. im 85 procent krijgt een on- itenvergoeding van gemideld (gulden per jaar. Veertien <ent is bovendien commissa- bj een bedrijf voor een tarief ilSOO gulden per dag. nonze correspondent ISHINGTON - De Verenigde lies hebben donderdag beslo- lot verscherping van de eco- mische sancties tegen Libië, (regime van kolonel Khadafi rdt zo gestraft voor de weige- eom twee mannen uit te le en, die door Groot-Brittan en de VS worden verdacht de bomaanslag op het Pa- jm-vliegtuig dat in december ^neerstortte bij het Schotse Lockerbie. besloot met .stemmen voor en vier onthou den tot de sancties, die op 1 fember ingaan, maar schrok voor een olie-embargo dat echt zwaar zou treffen, W-Veiligheidsraad riep op bestaande luchtvaart- te verscherpen. Libi- je bezittingen in het buiten- jdïorden bevroren, maar niet inkomsten uit de verkopen olie, gas of landbouwpro- Ireigbrieven Vhite Power in nid-Holland (ANP) - In Dor- Papendrecht, Slie pt en Alblasserdam zijn opgedoken met bedrei gde en discriminerende tek- De brieven, die met White Nrzijn ondertekend, zijn ge- aan twaalf allochtone f®oen. De gezinnen hebben de politie aangifte gedaan. ^ft officier van justitie van Zon donderdag mee- !=ens Van Zon vertonen de even verschillen met de ge- wftendie eerder deze week in (Brabantse Waalwijk opdo- officier wil in het belang J'net onderzoek dat naar de ,eomst van de brieven loopt, ingaan op de vorm en fooa ervan. DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) moet van de Tweede Ka mer alles op alles zetten om de kwaliteit en het gebruik van het openbaar vervoer te verbete ren. De Kamer vreest anders dat mensen massaal overstappen naar de auto. Ook moet de mi nister haar vervoers- en ver keersplannen bijstellen om vooral de sterke toename van hetvrachtverkeer te kunnen opvangen. Dat bleek gisteren tijdens het debat, over de begroting van ver keer en waterstaat dat voorna melijk in het teken stond van de volgens de Kamer slechte toe stand in het openbaar vervoer. Coalitiegenoot PvdA trok daar bij niets in van de al eerder geuite kritiek op Maij dat zij het stads- en streekvervoer de ko mende jaren 'onverantwoorde' bezuinigingen oplegt. „Als we niet oppassen, gaat straks in het openbaar vervoer het licht uit", aldus PvdA-woordvoerder Van Gijzel. Ook de overvolle treinen en de aangekondigede forse tariefs verhogingen bij de NS, is de PvdA - daarin gesteund door alle partijen behalve Maij's eigen CDA - een doorn in het oog. De bewindsvrouw vindt de kritiek echter onterecht, omdat zij in het openbaar vervoer juist fors aan het investeren is in nieuwe wegen, spoorlijnen en nieuw ma terieel. Gelijktijdig moeten de rijkssubsidies naar beneden. Dat kost pijn. „maar het zieke openbaar vervoer ligt op de ope ratietafel en zal daarna een beter gezicht krijgen", aldus Maij. Brandweerlieden aan het werk temidden van de wrakken. Van onze correspondent PARIJS - De oorzaak van de ramp op de autosnelweg AIO ten noorden van Bor deaux, die woensdagavond aan vijftien mensen het leven kostte, staat nog niet vast. De Franse minister van transport Bernard Bosson heeft gisteren een com missie ingesteld die de exacte toedracht vast moet stellen van het ongeval, waar bij veertig personenauto's en zes vracht wagens betrokken waren. De vuurzee lijkt niet, zoals eerder aange nomen, veroorzaakt te zijn door het leeglopen van de tank van een gekantelde tankwagen. De betreffende auto was na melijk leeg. De serie ontploffingen en de daarop volgende brand lijkt te zijn veroor zaakt door lekgeslagen benzinetanks van de tientallen personenauto's, waarvan er met veel te hoge snelheid op de ravage in reden. Reddingswerkers hadden gisteren een groot deel van de dag nodig om de 46 uit gebrande wrakken op te ruimen. Pas aan het begin van de avond was de AIO weer in beide rijrichtingen bruikbaar. Van de vijf tien veelal geheel verkoolde slachtoffers foto Derrick Ceyrac/AFP waren er gisteravond pas enkele geïdenti ficeerd. De Franse groenen grepen de ramp aan om te pleiten voor een radicale wijziging van het verkeersbeleid. Dagelijks rijden er ruim 18.000 tankwagens met gevaarlijke stoffen over de Franse wegen. Minister Bosson riep automobilisten op het gaspedaal wat minder diep in te druk ken. Dagelijks komen gemiddeld 25 men sen om bij ongelukken. Frankrijk staat met bijna 10.000 verkeersdoden per jaar te boek als een van de verkeersonveiligste landen van Europa. De moeilijkheden bij de NS zijn vooral een gevolg van de reorga nisatie en de enorme groei van reizigers in de afgelopen tijd. Na 1996 is de toestand bij de NS vol gens de minister weer normaal. Tot die tijd accepteert de minis ter dat treinreizigers weer terug gaan naar de auto. Volgens Van Gijzel blijkt daaruit dat het be leid 'gefaald' heeft. De PvdA'er kreeg de Kamer achter zich door de minister te vragen met extra maatregelen te komen om het gebruik van het openbaar ver voer opnieuw te stimuleren. Ook verwijt het kamerlid Maij dat zij zich achter 'de brede rug van de minister van financiën' verschuilt bij het verdedigen van de noodzaak om te bezuini gen op het stads- en streekver voer. Bovendien is de kritiek van de PvdA niet nieuw - zoals de mi nister beweert -. ook andere ja ren is de bewindsvrouw al ge waarschuwd voor de gevolgen van besparingen op bus. tram en metro. De Kamer sprak zich op voorstel van Wolfensperger (D66) una niem uit voor een aanpassing van de verkeers- en vervoers plannen om de doelstellingen, zoals minder milieuvervuiling, te halen. Met name de grote groei van vrachtwagens werkt hierbij als 'stoorzender'. In het voorjaar moet de minister hier toe met concrete maatregelen komen. De kritiek uit de Kamer op de nieuwe carpoolstrook langs de Al. wees Maij van de hand. Dat er meer en langere files worden gemeten, komt door een nieuw electronisch systeem. De extra files die zijn ontstaan, zijn een gevolg van kleine ongelukken. Over enige tijd is pas te zeggen of de strook succesvol is. aldus Maij. zie ook pagina's 2 en 9 Slachting bij aanval Tamils COLOMBO (AP) - Tamil-rebel- len hebben donderdag een le gerbasis aan de Lagune van Jaffna in het noorden van Sri Lanka veroverd en daarbij meer dan 200 soldaten en matro zen gedood. Het gaat om een van de belang rijkste overwinningen voor de rebellen sinds jaren. Een woord voerder zei dat de aanval was be doeld om te voorkomen dat het leger het schiereiland Jaffna, dat in handen van de rebellen is, om singelt. DEN HAAG (ANP) - De door Iran veroordeelde Britse schrij ver Salman Rushdie heeft van maandag tot en met donderdag, en aanvankelijk in het diepste geheim, een bezoek aan Neder land gebracht. Verschillende instellingen hadden dit moge lijk gemaakt. De auteur sprak met de minis ters Kooijmans van buitenland se zaken en D'Ancona van cul tuur. Zij zouden Rushdie op nieuw hun steun hebben toege zegd om het Iraanse doodvonnis ongedaan te maken. Gestraft Hij moet volgens Iran worden gestraft voor zijn boek 'De Dui velsverzen'. dat beledigend voor de islam wordt geacht. Rushdie ontmoette verder de kamervoorzitters, parlementa riërs en burgemeester Van Thijn van Amsterdam. Ook schrijvers als Harry Mulisch, Adriaan van Dis en Margriet de Moor spraken met Rushdie. Gesprek Verder had de bedreigde schrij ver een gesprek met de voorzit ter en algemeen secretaris van de Raad voor de Kunst. Volgens een woordvoerder van deze or ganisatie benadrukte Rushdie in dat gesprek dat vrijheid van kunst en meningsuiting een al gemeen belang is en geen kwes tie rondom zijn persoon. „Geconstateerd werd dat het ze ker geen zaak is van een botsing tussen culturen, maar een strijd tussen universele waarden en een achterwaarts gericht funda mentalisme", aldus de woord voerder. Tevreden Donderdagochtend toonde Rushdie zich tijdens een zwaar bewaakte persconferentie in Amsterdam zeer tevreden over het bezoek. Maar hij noemde het een „schande en een belediging voor het westen" dat hij als bur ger van het ene Europese land alleen een bezoek kon brengen aan een ander Europees land als er een „enorm veiligheidscircus omheen wordt gebouwd, uit angst voor het terrorisme van Iran". Rushdie zei in Amsterdam op nieuw dat hij hoopte dat er snel een eind komt aan zijn lijdens weg. „Dan kan ik me eindelijk weer helemaal wijden aan het schrijven." Op de persconferen tie werd verder de oprichting van een Nederlands steunco mité voor Rushdie bekendge maakt. BRLIJN (DPA) - Het veilinghuis Sotheby's gaat volgende Oaand voor de eerste keer voorwerpen uit de Russische ruimte- JJrt verkopen. eerste vork die geschikt was voor gebruik in het heelal komt onder de hamer, maar ook de eerste brief die vanuit de ruimte is Jjstuurd. Het gaat hierbij om een schrijven uit 1969 van het ™®teschip Sojoez 5 aan Sojoez 4. Sotheby's hoopt ook maange- teente te kunnen verkopen dat de Luna 16 in 1970 naar de aarde racht. Een zeldzaamheid is het ruimtepak van kosmonaut Ale- xej Leonov, die daarmee in 1965 als eerste mens in het heelal wandelde. De bijzondere kledij moet tussen de vijftig- en hon derdduizend gulden opbrengen. De voorwerpen komen uit collecties van particulieren en staats bedrijven. De veiling moet de historische overblijfselen van bijna veertig jaar Sovjet-ruimtevaart voor het nageslacht redden, al dus Sotheby's tijdens de presentatie in Berlijn. De verkoop is op 11 december in New York. Ontdek op onze voorlichtingsdag de wereld van informatie in schrift, beeld, geluid en chip. Zaterdag 13 november 9.30-15.00 uur, informatieronden om 10.00 en 13.00 uur. Prof. Cobbenhagenlaan 13. Tilburg, tel. 013-635250. Vraag de krant 'Informatiekunde' aan. Hogeschool Midden-Brabant Schrijver-filmmaker Eric de Kuyper (foto ivas altijd al gefascineerd door poppentheater. In Antwerpen getuigt hij van zijn jeugdliefde met een tentoonstelling van kijkdozen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Dordrechls Museum toont zoektocht van schilder Piet Ouborg bedenkelijk brouiosel van Tessa de Loo Hella Haasse in het Letterkundig Museum kroniek van een joodse familie Marten Toonder geeft zijn lezing van de oorlog sombere levens visie van Kristien Hemmerechts brutale varkens in jeugdboek Discordia viert feest in de Antwerpse Bourlaschouwburg Roivwen Hèze, een Limburgse feestband Nederlandse barok in de schijnwerper Dansz verhaalt met beioegingen Kuiperspoort tussen illusie en moraal uit-agenda. exposities, filmwijzer. Van Breukelen PSV heeft nog een troef in de hand. Gisteren bereikten de Eindhovenaren de vierde ronde van het bekertoernooi. Na een snelle 0-2-achterstand tegen Sparta, een 2-2 na de officiële speeltijd en na een verlenging zonder trefferswas er voor Van Breukelen een helden rol in de serie straf- QC schoppen weggelegd. b w Opinie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financieel: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst en cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. Verhaal, film en muziek op CD-i ROTTERDAM (GPD) - De con sument koopt in de nabije toe komst geen boeken, kranten en CD's meer, maar belt met zijn computer naar het 06-nummer van zijn boekhandel. „De boek handel verandert binnen enkele jaren immers in dé regionale in formatieverstrekker. Daar krijgt de klant alle informatie die hij wil hebben. Of het nu een verhaal is, film of muziek". Chris de Graaf, verkoopmana ger van A.W. Bruna Uitgevers, zei dit gisteren in Rotterdam bij de introductie in Nederland van de compact disk met digitale vi deo door Philips. Het Eindho- vense bedrijf heeft de CD-i. de in teractieve CD-speler, voorzien van een extra apparaatje. Met deze cartridge wordt het moge lijk ook speelfilms van goede beeldkwaliteit te tonen. De be doeling is dat Paramount bin nenkort drie speelfilms maakt, waarbij de kijker zelf ook nog eens kan kiezen uit een bepaald einde. Speciale hoek Inmiddels hebben veertig boek handelaren een speciale hoek in de winkel, waar beeld en geluid op CD in allerlei vormen te koop is. Volgend jaar zullen het er honderd zijn, die CD-i, CD-ROM en software verkopen. Philips verwacht dat wereldwijd eind volgend jaar totaal een mil joen CD-i-spelers a f 1000 zijn verkocht. Elsevier komt eind van dit j aar met een CD-i voor de medische wereld met zeer gede tailleerde beelden van het men selijk lichaam. financiering en/of uitgestelde betaling mogelijk zeelandhallen goes vrijdag 12 nov. 14.00-21.00 uur zaterdag 13 nov. 10.00-17.00 uur DE GOESE MERKEN DEALERS verzekeringen zlm Rushdie was woensdagavond te gast in de woning van burgemeester Van Thijn. Daar was onder ande ren ook VVD-fractievoorzitter Bolkestein. foto Arthur Bastiaanse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1