Arafat accepteert vredesmacht Akzo betaalt 3,3 miljard voor overnemen van Nobel 250 BOVAG OCCASIONS dagmenu... Kamerhistorie op een vrachtwagen ƒ499, Wiegel genoemd als voorzitter van ABP DE GOESE MERKEN DEALERS )m veiligheid kolonisten in bezette gebieden te beschermen iraks snel ansloos ij de FAO Gimüfèfe Proefabonnement Enkele opklaringen Enkele opklaringen en overwegend droog. Overdag weinig wind uit zuid west. vanavond toenemend naar ma tig. Maximum temperatuur 10 graden. 36e jaargang no. 264 jnsdag 9 november 1993 zeelandhallen goes donderdag 11 nov. 14.00-21.00 u. vrijdag 12 nov. 14.00-21.00 u. zaterdag 13 nov. 10.00-17.00 u. nonze correspondenten IUSSEL/TEL AVIV - PLO-Iei- jYasser Arafat is bereid een ernationale vredesmacht toe laten tot de Gazastrook en nd Jericho. Volgens Arafat zo tegemoet gekomen wor- aan de zorgen over de vei- .echter verbiedt laatsen nieuwe ymfoto's Diana inonze correspondent iesvan Zweeden ligheid van Joodse kolonisten, wanneer het Israëlische leger zich heeft teruggetrokken uit de bezette gebieden. De PLO-leider zei dat maandag in Brussel tij dens een lunch met de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken. Het vredesoverleg tussen Israël en de PLO liep vorige week vast door onenigheid over de vraag of het Israëlische leger zich volle dig uit de bezette gebieden moet terugtrekken, zoals de PLO wil, of zich slechts 'hergroepeert', zo als de regering-Rabin wil. Arafat zei maadag op een pers conferentie stellig dat „de be staande meningsverschillen tij dens de volgende onderhande lingsronde in Cairo zullen wor den opgelost". De internationale vredesmacht zou niet onder VN-vlag hoeven te opereren. De PLO-leider zei de Israëlische gevoeligheden je gens de VN, die voortkomen uit talrijke berispingen van de jood se staat door de Veiligheidsraad, te willen ontzien. Zelfbestuur Arafat sluit zijn tweedaags be- - zoek aan Brussel vandaag af met een audiëntie bij koning Albert II en een ontvangst door voorzit ter Delors van de Europese Com missie. De eerste ontmoeting van de PLO-leider met de EG- ministers is vooral van symboli sche betekenis, en drukt de er kenning van de EG uit voor het grote politieke risico dat Arafat loopt met de vredesonderhande lingen. Volgens Arafat wordt een eerste veilige haven bereikt wanneer op 13 december het Palestijns zelfbestuur zijn beslag krijgt en de eerste officiële PLO-vlag in de bezette gebieden wordt gehesen. Hij noemde de Europese rol bij de opbouw van de Gazastrook en Westelijke Jordaanoever 'ui terst belangrijk'. „De economi sche, politieke, psychologische en morele steun van de EG is doorslaggevend", aldus de PLO- leider. Hij voorspelde een grote economische toekomst voor de Palestijnse gebieden De EG- heeft de Palestijnen de komende vijf jaar 1,1 miljard toegezegd. Dat geld zal vooral besteed worden aan kleinscha lige projecten in de huisvesting, onderwijs, en watervoorziening, en de bouw van een haven en een klein vliegveld. Jordanië Jordanië zal een volledige vre desovereenkomst met Israël on- INDEN - De Britse rechter efl maandagavond de publi- itie verboden van nieuwe fo- s van prinses Diana in een mzaal. De uitspraak is een reep door de rekening van de lily Mirror. De krant wilde indaag een nieuwe serie foto's drukken. inses Diana besloot maandag iar de rechter te gaan, nadat io's van haar waren versche- n in de Sunday Mirror en de lily Mirror. 's tonen de prinses terwijl oefeningen doet in de gym- il Ze waren geschoten door manager van de gym, die lartoe het fototoestel in het afond had verborgen. De Mir- •bladen hebben er naar ver- idt bijna drie ton voor betaald, hoofdredacteur van de Daily irror, David Banks, legde alle itiek naast zich neer. Hij ver aarde dat hij zich terug zou kken uit de Press Complaints immission, het college dat de anten zelf in het leven hebben roepen om toe te zien op een imalistieke gedragscode. zie ook pagina 4 nonze correspondent DEN HAAG - In Den Haag is gisteren begonnen met het ontmantelen van de oude vergaderzaal van de Tweede Kamer. De bekende groene bankjes werden eruit gehaald. De goede exemplaren werden naar de Burgerzaal in het nieuwe kamergebouw gebracht. De oude vergaderzaal, in vroeger tijden een balzaal, wordt gerenoveerd en verbouwd tot voorlichtingsruimte. De nog in goede staat verkerende banken worden dan terug geplaatst. foto Ed Oudenaarden/ANP OME - Nederland levert niet nieuwe directeur-generaal indeFAO, de voedsel- en land- mvorganisatie van de Ver- iigde Naties. In het FAO-kan- «r in Rome zaten kandidaat irrit Braks en minister van ndbouw Bukman er gisteren fslagen bij. Zij waren een- uidend in hun oordeel: „Het is »ral misgelopen door het ge ek aan solidariteit binnen de emand hield rekening met een vroege uitschakeling. De ex- nister van landbouw en visse- nu voorzitter van de KRO. wg in de tweede stemronde istem - die van minster Buk- In de eerste ronde, een 'o- ntatiefase', waarbij de kandi- at met de minste stemmen ;niet afvalt, waren dat er nog gen. te had na de tweede ronde in orie recht op een ballotage, ar daarvan is geen gebruik t: „Ook om de eer aan self te houden, hebben we be lten mijn kandidatuur na de eede ronde in te trekken", al- s Braks. KRO-voorzitter zegt dat ver- jldheid ervoor zorgde dat Eu- >a en niet Afrika, zoals was Wacht, het 'jachtterrein' voor 'mmen werd. „De compact- |id waarmee de Afrikaanse lan- 11 de Senegalees Jacques uf steunden is in de hand ge kt doordat Europa zich met ivankelijk vier en later drie adidaten presenteerde", al- ouf nuf werd uiteindelijk gekozen, kreeg in de laatste ronde 90 !mmen en versloeg daarmee Australiër Miller, die bleef 'ken op 72. aks had tijdens zijn intensieve topagne van de afgelopen ze- a'riaanden - hij bezocht 60 'den - onderstreept dat Eu- Ja een brugfunctie kan vervul- tassen landen als de VS. Ca- da en Australië aan de ene en herde Wereld aan de andere nt kandidatuur van Braks werd or de Nederlandse regering propageerd vanwege diens •"digheid op landbouwgebied. AMSTERDAM (ANP) - Het Ne derlandse chemieconcern Akzo neemt het Zweedse conglome raat Nobel Industrier over voor ongeveer ƒ3,3 miljard. Nobels grootaandeelhouder, de Zweed se staatsinvesteringsmaat- schappij Securum (73 procent), heeft al ingestemd met het bod. Akzo betaalt Securum met aan delen Akzo Nobel - de naam van de nieuwe combinatie. De ove rige aandeelhouders kunnen kiezen voor contanten of aande len Akzo Nobel. Beleggingsanalisten zijn verrast door de omvang van de overne ming. Voor Zweden is het de tweede klapper in korte tijd. Nog maar acht weken geleden kon digden het Zweedse Volvo en de Franse Renault een fusie aan. Akzo Nobel is goed voor een om zet van meer dan 20 miljard, waarvan tweederde afkomstig uit Europa. De combinatie wordt de grootste producent in de wereld van coatings (verven en lakken voor professioneel en huishoudelijk gebruik) met een omzet van 6,3 miljard. Akzo al leen behaalde in 1992 een omzet van 16,9 miljard. Nobel zette voor 4,6 miljard om. De leiding komt in handen van de huidige Akzo-topman jhr. mr. A. Loudon. Die zal volgend jaar worden opgevolgd door mr. C. van Lede. momenteel plaats vervangend bestuursvoorzitter bij Akzo. Vakbonden Loudon verwacht- niet echt ne gatieve gevolgen voor de werk gelegenheid binnen de nieuwe groep, zeker niet in Nederland en Zweden. „Nobel is in geringe mate in Nederland actief, dat zelfde geldt voor Akzo in Zwe den." Wel voorziet de Akzo-baas in andere landen van Europa wat meer personeel naar huis te moeten sturen. In totaal zal Ak zo Nobel 75.000 werknemers gaan tellen, 62.500 bij Akzo en 12.500 bij Nobel. De vakbonden hebben maandag afwachtend gereageerd op de transactie tussen het Neder landse en Zweedse concern. Angstvallig houden zij in de ga ten wat er gaat gebeuren met terreinen, waarop de concerns elkaar overlappen. Akzo en No bel brengen beide lakken voor doe-het-zelvers op de markt. Be stuurder B. Roodhuizen van de Industriebond FNV wil dan ook van Akzo Nederland de garantie dat er „geen negatieve effecten optreden met betrekking tot de werkgelegenheid in Nederland". Verder eisen de bonden gesprek ken met de raad van bestuur van Akzo. vertegenwoordigers van Nobel en de Zweedse vakbewe ging. Akzo kondigde maandag boven dien aan 1,3 miljard uit de markt te halen via onderhandse plaatsing van aandelen bij insti tutionele beleggers over de ge hele wereld, met uitzondering- van de Verenigde Staten. Door de onderhandse plaatsing treedt enige verwatering op van zegt geen beloften in de Roonlijke sfeer te hebben ge- iets wat misschien wel no- 'isom een dergelijke race te „We zijn uitgegaan van Juistheid van onze opvattin- Dit is wellicht het typische uerlandse calvinisme, waar ik 'katholiek toch ook mee ben smet," zie ook pagina 2 Prinses Juliana oudste Oranje SOESTDIJK (ANP) - Prinses Juliana (84) is de oudste Oranje die ooit geleefd heeft. Maandag versloeg ze prins Frede- rik, de broer van koning Willem II. Frederik leefde van 28 fe bruari 1797 tot 8 septem ber 1881. Hij werd dus 84 jaar, zes maanden en acht dagen. Juliana, ge boren op 30 april 1909. was maandag ook 84 jaar, zes maanden en acht dagen oud. Zij be leefde echter één schrik keljaar meer dan Frede rik. dertekenen, zonder te wacnten op Syrië of de Palestijnen. De Is raëlische minister van buiten landse zaken. Shimon Peres, zei dat gisteren in een bijeenkomst met de parlementscommissie voor buitenlandse zaken en de fensie. Hij sprak vorige week in het geheim langdurig overleg met koning Hoessein in de Jor daanse hoofdstad Amman. Radicale kolonisten hebben gis teren hun barricades in de bezet te gebieden verlaten, 's Morgens wisten ze lange tijd door het be zetten van kruispunten te voor komen dat Palestijnse arbeiders naar hun werk konden reizen. Palestijnse auto's die toch op de weg verschenen werden met ste nen bekogeld of in enkele geval len beschoten. Sinds zondag, toen de chauffeur van een kolonistenleider bij een aanslag om het leven kwam. zijn vijf Palestijnen door vuur van kolonisten gewond geraakt. De kolonistenbeweging in de bezet te gebieden heeft voor vandaag nieuwe acties aangekondigd. 'Karei Doorman' naar Antillen DEN HELDER (ANP) - Het fre gat Karei Doorman is maandag middag uit Den Helder naar het Caribisch gebied vertrokken. Het zal daar onder meer deelne men aan de VN-blokkade van Haïti. De Karei Doorman het fregat Bloys van Treslong af als „sta tionsschip" bij de Nederlandse Antillen. Het fregat moet op 19 november aankomen in Willem stad op Curasao. De Karei Door man telt 160, uitsluitend manne lijke opvarenden en is één van de modernste schepen van de Nederlandse vloot. Advertentie KLASSIEKE WOLLEN MANTELS IN "KORTE MATEN" DIVERSE KLEUREN VAN 559,- de winst per aandeel, „maar die zal kleiner zijn dan tien procent per aandeel", zei Loudon maan dagochtend na een lang week einde onderhandelen. Ook ver wacht de Akzo-topman „enige verslechtering van de vermo gensverhoudingen. maar die blijft absoluut binnen de verant woorde grenzen". De berichten gingen niet onop gemerkt aan de Amsterdamse effectenbeurs voorbij. Om 16.30 uur gistermiddag sloot Akzo op 185.10, 12.10 lager dan de slotkoers op vrijdag. In Stock holm steeg het aandeel Nobel 5.5 kroon (ƒ1,30) tot 27,50 kroon 6,46) bij een omzet van 407 mil joen kroon, 23,5 procent van de dagomzet van de Zweedse beurs. „Akzo en Nobel passen goed bij elkaar", aldus Loudon, die zich ervoor verontschuldigde dat hij door de pas op maandagochtend 5.00 uur beëindigde onderhan delingen ongeschoren voor de pers moest verschijnen. 1ANGE DEIFT16MID0EIBURG Akzo-topman Loudon (r) en Nobel-topman Thunell tijdens de persconferentie in Amsterdam. foto Marcel Antonisse/ANP van een Bomers: niet alle projecten Unicef steunen HILVERSUM/DEN HAAG (ANP) - Neder landse rooms-katholie- ken moeten geen geld.ge- ven aan projecten van Unicef die het gebruik van voorbehoedmidde len stimuleren. Dat zei bisschop Bomers Haarlem maandag radio-uitzending van Veronica. Daarmee volgt hij de vi sie het Vaticaan, die vrij dag aankondigde niet langer projecten van het VN-kinderfonds te willen steunen die in strijd zijn met de leer van de RK Kerk. Reactie B. van Ruitenbeek van de Nederlandse afdeling van Unicef wees er in een reactie op dat het besluit van het Vaticaan niet het gevolg is van een beleids wijziging bij de organisa tie van de Verenigde Na ties. Unicef is altijd van mening geweest dat ie dereen toegang moet hebben tot voorbehoed middelen. Hij vermoedt dat het Vaticaan tot zijn besluit is gekomen om dat voor het eerst in het jaarverslag van de orga nisatie duidelijk beschre ven staat dat geboorten- beperking een mogelijk heid is om kindersterfte te beperken. 100 km-wegen Het aantal snelwegen in de Randstad waar maximaal hon derd kilometer mag worden ge reden. wordt flink uitgebreid Dat zei minister Maij verkeer en waterstaat) maandag in de Tioeede Kamer. Tijdens het overleg over de verkeersveilig heid maakte de Tweede Kamer duidelijk een betere controle te ivillen van de rijsnel- lieden op 50- en 80-kilo- O meterwegen. w Olievervuiling De waterpolitie stelt in opdracht van Justitie een onderzoek in naar de olievervuïling bij de ber ging van het Panamese schip Aya. Inmiddels zijn tientallen besmeurde Q vogels aangetroffen. w - SS&fSkm'- Wielrennen Erik Breukink en Leontien van Moorsel werden gisteren uitge roepen tot beste Nederlandse wielrenners van het seizoen. Van Moorsel kreeg ook een te genvaller te verwerken. Coach Frans van Diepen en Ingrid Haringa komen niet naar haar nieuwe ploeg. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. HEERLEN (GPD) - VVD-cory- fee Hans Wiegel, commissaris van de Koningin in Friesland, wordt genoemd als een van de kandidaten voor het voorzitter schap van het ABP-bestuur. Dat wordt door meerdere bronnen bevestigd. De verantwoordelij ke minister van binnenlandse zaken Dales zou volgens een bron de keus al op Wiegel heb ben laten vallen. Een woord voerder van het ministerie ont kent echter dat Dales al een be slissing heeft genomen. Wiegel zelf weigerde gisteren commentaar. Vorige week liet hij wel blijken interesse te heb ben in een nieuwe betrekking die ligt 'tussen overheid en be drijfsleven'. Bij de provincie Friesland wordt overigens reke ning gehouden met een vertrek van Wiegel in het eerste kwar taal van 1994. De huidige voorzitter van het be stuur van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds in Heerlen, is de oud-burgemeester van die stad. Jan Reijnen. Hij neemt op 1 januari 1994 afscheid. Reijnen zegt niet van de kandidatuur van Hans Wiegel op de hoogte te zijn. Minister Dales heeft het ABP-bestuur nog geen namen van mogelijke opvolgers ge noemd. Voor een benoeming is instemming van het bestuur noodzakelijk. Het gaat om een deeltijd functie. -1 Euroj*fpn fe'e m Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnemencen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1