Looningreep kan van tafel Justitie stelt onderzoek in naar witwassen bank Hulst Jumbo duikt in haven Hongkong Vandaag overleg kabinet met werkgevers en vakbeweging Wiegel doet vertrek af met 'n kwinkslag Auto-Lease Walcheren B.V. iit///!!! vanLeest kunst cultuur Akzo praat met Nobel Chemie over fusieplan PARKET STUDIO Alders: ophalen huisvuil per kilo laten betalen 'erioden met zon >erioden met zon, droog en vrij zacht. )e wind is meest matig uit oost tot oordoostelijke richting. Maximum- emperatuur vandaag rond 14 graden. !6e jaargang no. 261 ijdag 5 november 1993 Politiek oet giften penbaar naken EN HAAG (ANP) - Mi- ster Dales van binnen- indse zaken heeft don- Brdag in de Tweede Ka- ler aangekondigd op orte termijn met een 'etsvoorstel te komen at politieke partijen erplicht ontvangen gif- in openbaar te maken. 'vdA tyi D66 hadden :ar eerder deze week idens de behandeling •an de begroting bin- tenlandse zaken om ge- aagd. loor openbaarmaking :an volgens Dales duide- ijkheid ontstaan over [ongewenste belangen- [verstrengeling tussen [politieke partijen ener- jzijds en instellingen en [bedrijven anderzijds. Dales zei het overigens niet vreemd te vinden dat politieke partijen gif ten krijgen. „Iedere par tij heeft wel enkele rijke leden. Die leden zijn veelal ook de laatste die de partijen graag kwij traken. Een gedragscode voor jambtenaren en bestuur ders, voorgesteld door IpvdA-kamerlid De Cloe, [gaat Dales te ver. „Wij 'kunnen ons prijzen met een integer openbaar be- jstuur. Maar we moeten [ook zorgen dat dat be- i.stuur integer blijft", al dus Dales. Op advies van ■het ministerie van bin nenlandse zaken zullen daarom gedragsregels worden opgesteld en aangescherpt. Bij die op stelling zullen de amb tenaren zelf betrokken worden. DEN HAAG (GPD) - De loon maatregel die het kabinet in voorbereiding heeft kan van ta fel. Dat vindt een meerderheid van de Tweede Kamer nu werk gevers en vakbonden vrijwillig tot vergaande loonmatiging hebben besloten. CDA, PvdA, VVD en D66 noemen het ak koord tussen de sociale part ners 'een zeer goede zaak'. CDA-woordvoerder Terpstra denkt dat het akkoord eerder en beter tot loonmatiging zal leiden dan een wettelijk afgedwongen loonstop. Het akkoord ligt vol gens hem „heel dicht tegen wat het kabinet wil aan." Terpstra benadrukt dat het. CDA steeds heeft aangestuurd op afspraken op vrijwillige basis tussen de so ciale partners. Van Zijl (PvdA) noemt het en goede zaak dat de sociale part ners „snel de bakens hebben ver zet om het moeilijke jaar 1994 tegmoet te treden." Net als het CDA meent Van Zijl dat de loon maatregel niet meer nodig is. Volgens Van Zijl heeft het drei gen met een wettelijke loonin greep door het kabinet wel bijge dragen aan het totstandkomen van een akkoord tussen de so ciale partners. Ook de oppositiepartijen VVD en D66 zijn verheugd over het loonmatigingsakkoord. Beide partijen hebben een loonmaat regel steeds afgewezen. Het kabinet spreekt vanavond over het akkoord met de sociale partners. Tot die tijd wil minis ter De Vries van sociale zaken nog niet reageren op de afspra ken. Volgens Van Zijl staat niets een akkoord tussen de drie par tijen meer in de weg. In de meeste gevallen geen loon stijging, flexibele beloning en minder strak vastliggende werk tijden. Dat zijn hoofdpunten uit door Hans Willems DEN HAAG - ,,'t Is weer ge lukt". Ook over de zoveelste canard over zijn toekomst plannen, stapte Hans Wie gel gisteren met een kwink slag heen. Een halve middag heerste er verwarring over een verkeerd geïnterpre teerde uitspraak voor de KRO-radio, maar het orakel van Giekerk was niet uit het lood gebracht. Hij genoot als vanouds van de effecten die zijn verschijning op het Haagse toneel teweeg brengt. Jan Hoedeman was de la chende derde. De journalist van Elsevier had zich geen betere lancering van zijn boek 'Hans Wiegel en het spel om de macht' kunnen wensen. Drie handen vol prominenten uit het Haagse heden en verleden, een me nigte journalistieke ambts broeders en -zusters en hele batterijen fotografen en ca- meralieden bevolkten pers centrum Nieuwspoort om de aanbieding van het eerste exemplaar door premier Ruud Lubbers mee te ma ken. Wie nu precies wie op het verkeerde' been had gezet, bleef ook ditmaal een on beantwoorde vraag. Wiegel hoeft maai' te zeggen „dat 'ie wel 'es wat anders wil" of de media rukken in vol ornaat uit. Het kabinet van de Friese commissaris van de koningin (cdk) zag zich weer genoodzaakt een sussende fax de wereld in te sturen en Wiegel zelf deed er nog een schepje bovenop door na de presentatie van het boek te suggereren dat hij nog wel eens met Lubbers in een ka binet zou willen. „We zijn ten slotte nog jong". Wisselingen De premier kon er wel om la chen. Hij schetste hoe alleen al de aanwezigheid van Wie gel in het kamergebouw voor zoveel opwinding had ge zorgd, dat hij voor het eerst in zijn carrière even uit een debat mocht weglopen. Ver der had Lubbers niet zoveel tekst. Hij prees Wiegel als een „gewoon heel aardige man" die een opmerkelijk vermogen heeft om zich bij de meest onverwachte wis selingen van rol zo snel aan te passen dat iedereen weer denkt: dit is hem op het lijf geschreven. En nieuws was er dus niet te melden. Wiegel heeft gezegd wat 'ie al duizend keer eerder heeft gezegd. Dat hij wel eens wat anders zou willen dan het ambt van cdk. Mis schien over twee, drie jaar, misschien over anderhalf jaar en misschien wel eerder. En wat dan wel? Ook daar over geen nieuws. Tets' op het snijvlak van overheid en bedrijfsleven. In eigen land, maar misschien ook wel daarbuiten. En de politiek? Nou, geen lijsttrekker dus. maar dat wisten we al. En ook maar even geen minis ter. Tenminste, nü niet, later misschien wel weer. Kortom, opties openhouden in af wachting van de volgende mediashow. Lubbers en Wiegel hadden veel plezier tijdens de presenta tie van het boek: „We zijn tenslotte nog jong". foto ANP het centraal akkoord dat de or ganisaties van werkgevers en werknemers gisteravond heb ben vastgesteld. Het akkoord bevat geen exacte afspraken hoe arbeidsvoorwaar den er volgend jaar dienen uit te zien. In het akkoord worden de randvoorwaarden beschreven voor het cao-overleg 1994 in het licht van de economische ont wikkelingen op de middellange termijn. Noodzakelijk onderdeel van de economische strategie wordt een loonontwikkeling ge noemd „die verantwoord is van uit het oogpunt van de rende- ments- en concurrentiepositie van de betreffende bedrijfstak of onderneming", aldus een pas sage uit het centraal akkoord. Bestaande cao's die in 1994 doorlopen en voor dat jaar ook een loonsverhoging inhouden, hoeven niet per se opengebro ken te worden. Het centrale ak koord bepleit echter wel dat „de betrokken cao-partijen nagaan of alsnog in onderling overleg kan worden gekomen tot ander soortige atspraken". Het geld dat nu met de afgesproken loonsverhoging is gemoeid, zou dan kunnen worden aangewend voor behoud en verruiming van de werkgelegenheid. Toekom stige cao's zullen de arbeids voorwaarden minder strak moe ten regelen, zo bepleit het ak koord. Er moet een grotere ver scheidenheid ontstaan en er moeten binnen cao's keuzemo gelijkheden worden geboden. Met het akkoord willen de cen trale werkgevers- en werkne mersorganisaties de toon zettèn voor cao-onderhandelingen die ertoe kunnen leiden dat een dam wordt opgeworpen tegen de snelle stijging van het aantal werklozen in Nederland. Werk- gelegenheidsafspraken bevat het akkoord echter niet, zoals de vakbonden wilden. Zij zouden pas van loonstijging (prijscom pensatie) afzien als daar harde en controleerbare garanties van werkgevers tegenover staan dat zij de werkgelegenheid zullen bevorderen. HONGKONG (RTR) - Alle 296 inzittenden van een Boeing 747 van de Taiwanese luchtvaartmaatschappij China Airlines heb ben donderdagochtend een mislukte landingspoging van hun vliegtuig overleefd. De Jumbö dook in het water van de Hongkongse haven bij een landing.tijdens een zeer zware storm. De landingsbaan van het vliegveld van de Britse kolonie ligt op een kunstmatig eiland in de haven. Ambulances brachten zo'n twintig passagiers naar het zieken huis. Daar constateerden artsen bij vijf inzittenden lichte ver wondingen. Anderen hadden een shock of leden aan onderkoe ling. De passagiers en bemanningsleden konden na de onfortuinlijke landing via opgeblazen glijbanen het vliegtuig verlaten. Een menselijke keten van reddingswerkers loodste de passagiers uit het ondiepe water aan wal. foto AP van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Openbaar Ministerie in Middelburg on derzoekt het mogelijk witwas sen van geld uit het criminele circuit via de Rabobank in Hulst. Persofficier van justitie mr D. Veurink bevestigde dat donderdagavond. Het onder zoek loopt overigens al geruime tijd en beperkt zich niet tot de Rabobank zelf, maar strekt zich uit tot de brede clièntele en 'oude' klanten. „Dat daarbij de naam van de heer Cok wordt ge noemd, verbaast mij niet", al dus mr Veurink. In tal van publicaties, de afgelo pen jaren, werd de internatio naal opererende financieel advi seur G. Cok uit Sluis omschre ven als een sleutelfiguur in de witwas-praktijken via het Rabo- lïliaal in Hulst. Het weekblad El sevier bijvoorbeeld legde eerder dit jaar directe verbanden tus sen de transacties in het Hulster bankfiliaal en de activiteiten van pornomagnaat 'dikke' Char les Ge'erts uit Amsterdam en Cok. bestempeld als partner en zaakwaarnemer van Geerts èn de vermoorde mafia-baas Klaas Bruinsma. Het weekblad schrijft nu over de relatie Bruinsma- Cok: „En tenslotte kenden bei den elkaar zowel zakelijk als pri vé erg goed. al bestrijdt Cok dat nu te vuur en te zwaard. Ver geefs. want sommigen herinne ren zich dat in de maanden voor zijn dood. Bruinsma ettelijke malen de jachthaven van Bres- kens zeilend aandeed, waar hij dan persoonlijk door Cok. die daar zijn peperdure boot heeft liggen, werd begroet." Mr Veurink bevestigde donder dag dat de hele zaak 'al jaren ge leden' de aandacht trok van jus titie. Om 'technische en tacti sche redenen' wilde hij geen na dere informatie verstrekken over het verloop van het onder zoek. „Maar neemt u van mij aan dat dit soort zaken meestal zeer geruime tijd loopt." Niet op de hoogte Het hoofdkantoor van de Rabo bank Nederland in Utrecht was donderdag nog niet op de hoogte Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte «S* 01184-19610 van het justitieel onderzoek. De eigen accountantsdienst van de bank stelde eindjaren tachtig al een onderzoek in naar mogelijke witwas-praktijken bij het filiaal in Hulst. Daarbij werden wel aanwijzingen gevonden van 'on gebruikelijke transacties', maar het interne onderzoek bracht geen strafbare feiten aan het licht, aldus een woordvoerder van de bank. Naar aanleiding van de 'ver scherpte maatschappelijke dis cussie' over het witwassen van geld verrichtte de bank in 1991 een tweede onderzoek bij het fi liaal in Hulst. Ook dat leverde geen 'eenduidige' aanwijzingen voor witwaspraktijken op. Wel werd besloten tot een wisseling van de leiding op het kantoor Hulst. De toenmalige directeur I. Hoekstra was het belangrijk- Advertentie) grat'^ bij Von Leest. De 16e winkel is open. Profiteer dus nu van stapels kwaliteits-CD's met beestachtige kortingen tot wel 70%! Als je snel bent neem je bovendien de gratis* Van Leest-beer meelij UV/H COMPACT DISCS Middelburg, Lange Delft 57. tel. 01180-38913 bi| besteding von lenminae ƒ39,95. Zolang de voorraad strekt. Het pas geopende Nederlands Architectuurinstituut in Rotterdam fotoi toont de geschiedenis van de Nederlandse bouwkunst sinds 1800. Van de Edele Eenvoud tot variabele stedebouwkundige plan nen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Titaantjes in de na-oor- logse literatuur strakke dichtpatronen van Frans van Dixhoorn Pointl is een eenzaat sfeertekening van Johan van der Keuken jeugdboek Kees van kooten wil amuseren •happenings ver nieuwden het theater Gilmore geeft Gershwin een stem Reizend Muziekgezelschap in Zeeland wie heeft J. H. van Dale's brieven musical in Nederland spettertonen van Roy Hargrove Seumour Likely: post-modern levensgevoel uit-agenda. ex posi ties, filmwijzer. *1 »- 15 t/m 21 Proefvaart De gloednieuwe kotter UK-195 is donderdagmorgen tijdens een proefvaart vastgelopen op de oostelijke havendam bij de Roompotsluis bij Haamstede. De boot was afkomstig van een scheepsioerf in Bruinisse en op weg naar de Noordzee. Don derdagavond kon de kotter worden vlotgetrokkeh. De schade bleef be- Q perkt. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10, 11 en 13; Kunst Cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27 ARNHEM (GPD) Akzo praat met het Zweedse chemiecon cern Nobel Industrier AB over een fusie. Dat meldde gisteren i Advertentie ste 'slachtoffer'. Overigens zou hij een gouden handdruk van zes ton hebben gekregen. Elsevier schrijft deze week dat Hoekstra persoonlijk leiding heeft gegeven aan het witwas sen. Het weekblad voert daarbij andermaal Cok ten tonele. Else vier: „Regiodirecteur Balm in die periode parafraserend: 'Cok en Hoekstra mogen de afgelopen jaren wel samen onder één de ken hebben gelegen, maar daar hebben ze niet liggen slapen'." Het Rabo-hoofdkantoor zou vol gens het weekblad de cliénten in deze affaire omschrijven als 'jus titieel besmette personen'. De woordvoerder van Rabobank Nederland benadrukte donder dag dat intern onderzoek geen harde bewijzen van strafbare fei ten heeft opgeleverd. Uw adviseur in woonklaar lamel- en massief parket, laminaat- en kurkvloeren Couwervestraat 51 Tel. 01100-13525 de Zweede televisie. Akzo heeft bevestigd dat over een samen werking wordt gesproken. Over de vorm en of het een volledige fusie van beide concerns be treft, doet het Arnhemse che mieconcern geen uitspraken. Beursanalisten in Amsterdam spreken eerder over een 'ver kapte overname' van het Zweedse chemieconcern. De beurswaarde van Akzo is zes keer groter dan dat van Nobel, dat vorig jaar verlies leed. In verband met de berichten werd de beurshandel in aande len Akzo gisteren een half uur opgeschort. Ook de handel op de beurs van Stockholm in aande len Nobel kwam stil te liggen. Het aandeel Akzo noteerde na opening van de handel 5,30 gulden hoger en kwam uit op 199,50 gulden. Woensdag steeg het aandeel Akzo al naar 194.20 gulden naar aanleiding van de relatief goede kwartaalcijfers. Beurskringen verwachten dat het aandeel Akzo deze koers winst snel zal prijsgeven, omdat dergelijke fusies doorgaans ge paard gaan met een aandelen ruil. Akzo nam eerder dit jaar de pro- duktiebedrijven voor papierche- micalién over van Eka Nobel, een onderdeel van Nobel Indus trier. Nobel bezet op de ranglijst van chemische .industrieën in Europa de zestiende plaats. Het concern had eind vorig jaar 22.900 medewerkers, bij een jaar omzet van .7,8 miljard gulden. Akzo bezet op de Europese rang lijst de achtste plaats en boekte vorig jaar een netto-omzet van 16,85 miljard gulden. Akzo heeft wereldwijd 61.500 medewerkers. DEN HAAG (GPD) - Het vaste bedrag voor het ophalen van huisvuil verdwijnt. Gemeenten krijgen de mogelijkheid de op- haalkosten af te stemmen óp de hoeveelheid afval die een huis houden produceert. Dat maakte minister Alders (milieu) giste ren bekend. Volgens Alders kan met een goe de controle 'afvaltoerisme'. het wegzetten van de afvalzak bij de buren, worden voorkomen. Met zijn maatregel komt Alders tege moet aan de wens van een ka mermeerderheid. Tot nog toe stond de wettelijke regeling voor de afvalstoffenhef fing het gemeenten niet toe. de ophaalkosten per kilo te bereke nen. Die wettelijke belemmerin gen worden nu opgeheven. Een aantal gemeenten, waaronder Oostzaan en Nootdorp, experi menteerde hier al mee. Volgens Alders leidt het afreke nen per kilo tot minder afval om dat burgers de kosten dfti zelf in de hand hebben. Ook vindt hij het rechtvaardiger omdat huis houdens die veel afval produce ren meer betalen Gemeenten mogen zelf bepalen of zij een vast bedrag per afvalzak of aan geboden vuilcontainer rekenen, danwel het huisvuil bij de wagen wegen en een kiloprijs hanteren. Huishoudens die geen gebruik maken van de vuilniswagen be talen alleen een basisbedrag. Al ders acht dat noodzakelijk om de algemene kosten van de reini gingsdienst te dekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1