Rem nodig op stroom asielzoekers 'uitse operatie-patiënten opgeroepen voor aids-test Schelde krijgt order ro-ro-schip OPEN HUIS kleintjes Malibu gevangen tussen water en vuur Afscheid van Fellini Maij heeft financiën opnieuw niet op orde Kabinet grijpt naar noodmaatregel Doorsturen naar veilige landen' Twee postzegels voor zes miljoen geveild Zwartwerkende bouwvakkers in Duitsland aangehouden kumasol DEN DEKKER MUZIEK Vrij zacht 4"is Wolkenvelden afgewisseld door flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit zuidoostelijke richtingen. Temperatuur omstreeks 15 graden. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen !36e jaargang no. 260 uw)onderdag 4 november 1993 terw mW 0081 an onze verslaggever d i DLISSINGEN - De Koninklijke Schel- cl'J.fe Groep in Vlissingen gaat een ro-ro- l-achtschip bouwen voor Commodore ^^ïrries op Guernsey. Het schip is be- kerlemd voor een vrachtveerdienst die 3 f/ee vaarten per dag maakt tussen Dekprtsmouth en de Kanaaleilanden Jer- loerty en Guernsey. De capaciteit be- Braagt 94 vrachtwagenscombinaties an 12 meter lengte. Het schip zal in lei 1995 worden opgeleverd. 'a de bijna voltooide veerboot Konin- Beatrix voor de veerdienst Vlissin- in-Breskens is het ro-ro-schip de twee- 'a d (n I el de civiele order die Schelde Scheeps- nieuwbouw verwerft sinds de onderne ming weer heel nadrukkelijk probeert op dit deel van de markt opdrachten te verwerven. De bestelling van Commo dore Femes betekent dat het gat tus sen de thans in uitvoering zijnde orders (de laatste M-fregatten, de veerboot en het bevoorradingsschip Amsterdam) en de door het ministerie van Defensie in het vooruitzicht gestelde opdrachten (een amfibisch transportschip en twee luchtverdedigings- en commandofre gatten) weer wat kleiner is geworden. De nieuwe veerboot voor vrachtauto's wordt met een lengte van 127 meter en een breedte van 21 meter iets groter dan de Koningin Beatrix. Schelde Scheeps- nieuwbouw heeft het werk dat ermee gemoeid is op 200 manjaren becijferd. Om de order in de wacht te slepen, heeft de Schelde een uiterst scherpe aanbie ding moeten doen. Volgens woordvoerder mr T. L. van de Poel komen de gangbare calculatie technieken op een licht negatief resul taat uit. „Maar wanneer iedereen die bij de bouw van dit schip is betrokken, een stapje extra wil doen. kunnen we er toch enige winst mee behalen", zei hij. Commodore Ferries vaart al meer dan veertig jaar tussen de Kanaaleilanden en Zuid-Engeland. Het schip is het eer ste dat speciaal voor de dienst op deze eilanden is ontworpen en het is ook het grootste schip dat voor het vrachtver voer van en naai- Jersey en Guernsey wordt ingezet. Met zijn snelheid van achttien knopen per uur vaart het schip in zes uur van Portsmouth naar Guers- ney. De reis van de Zuid-Engelse haven stad naar Jersey duurt een uur langer. De totale lengte van de rijbanen aan boord bedraagt 1250 meter. Er komen twaalf hutten voor vrachtwagenchauf feurs of andere passagiers. Verder voor ziet het ontwerp in een grote eetzaal/ lounge. I Jij EN HAAG (GPD) - Het kabi- et heeft de hulp van de Raad man State ingeroepen bij het s9Wpakken van de steeds toene mende stroom asielzoekers vaar ons land. De Raad moet het Inabinet adviseren of het moge- U15" is te gaan werken met een van zogenoemde 'veilige ^'fnden': landen waar de asiel- - jeker zonder gevaar te lopen ieeaar toe gestuurd kan worden. 9g*et kabinet is tot deze nood- mteep overgegaan nu er dit jaar schatting 35.000 asielzoe- ers naar ons land komen. Dat is 5.000 meer dan waarop gere- was. Het betreft een 'open' ovjlviesaanvrage aan de Raad Ean State. Het kabinet heeft de 0 Maad niet gevraagd over bepaal- >e*t concrete maatregelen te ad- jseren. Veilige landen zijn lan- 'm die het vluchtelingenver- rag van Genève hebben onder- Ikend. Zij hebben zich ertoe irbonden vluchtelingen nooit .rug te sturen naar landen waar te gevaarlijk voor hen is. it kabinet wil door te gaan ;rken met zogenoemde 'veilige aden' het aantal asielzoekers it hier opgevangen moet wor- ;n, sterk beperken. Zo zullen tndriessen wil platform' uit bedrijfsleven (EN HAAG (ANP) - Minister [ndriessen van economische iken komt tegemoet aan de ïens van de grote partijen in de weede Kamer om samen met Jet bedrijfsleven te zoeken naar ïogelijkheden om de concur- intiepositie van ons land te jersterken. De bewindsman zei woensdag bij de behandeling jan zijn begroting een „plat- |>rm" te willen organiseren om Ikansen en knelpunten" te ont- Jekken. Joe zo'n platform er precies uit il zien. kon Andriessen nog niet fengeven. Andriessen denkt bo vendien de concurrentiekracht ons land te vergroten door :drijven te stimuleren om meer [nderling samen te werken en Jaarbij ook onderzoeks-institu- ?n te betrekken, lijn ministerie werkt nu al aan lertig van zulke „clusters" mee. Jij is met een „tiental" bedrij- jjen in onderhandeling. Boven dien zijn nog 15 projecten in de ■jidee-fase". asielzoekers die niet tot ons land toegelaten worden meteen te ruggestuurd worden naar het land waai- betrokkene veilig was. Op termijn wil het kabinet ook personen die op zich wel als vluchteling worden erkend, te rugsturen naar een veilig land als betrokkene van daaruit hier gekomen is. Daar kan betrok kene dan de behandeling van Gevangen tussen de Stille Oceaan en de vuurzee staan de huizen van de rijken in Malibu. Vlak achter de huizen, op de kustweg, zijn verschillende brandweerauto's te zien. foto AP MALIBU (AP) - Bij bosbranden die dinsdag in Zuid-Californië zijn opgelaaid, zijn 120 brandweerlieden en drie burgers ge wond geraakt. Rond de 200 huizen zijn in vlammen opgegaan. Duizenden mensen, onder wie veel rijke en beroemde personen in de luxueuze villawijken van Malibu, moesten worden geëva cueerd. „We denken dat we het ergste achter de rug hebben", zei de brandweercommandant van Los Angeles, Donald Manning. Het hangt van de warme zuidenwind, de Santa Ana-wind genoemd, af of het vuur, dat zich over een gebied van 14 hectaren uitstrekt, definitief kan worden gestuit. Van de 120 gewonden liepen er zeker drie zware brandwonden op, onder wie de scenarioschrijver en regisseur Duncan Gibbins. „Het leek wel Apocalypse Now", zei de schrijver Richard Chris tian Matheson, die ervan uit gaat dat zijn huis is verwoest. Een brandweerinspecteur zei dat de omstandigheden „ver dacht" waren en dat er ernstig rekening wordt gehouden met brandstichting. De autoriteiten zijn op zoek naai- een auto die met grote snelheid van de plaats wegreed waai- het vuur kort daarna begon. Maandag had de brandweer de vuurhaarden van de branden, die vorige week waren uitgebroken, nog onder controle maar woens dagochtend reikten de vlammen weer tot 50 meter hoog. Vorige week waren in de vuurzee al ruim 800 huizen en andere gebouwen verloren gegaan, vooral in Altadena en Laguna Beach. De situa tie is het ernstigst in de regio Santa Monica en Malibu. enkele tientallen kilometers ten noordwesten van het centrum van Los Angeles, en in Riverside County, 130 kilometer ten oosten van de stad. an onze correspondent IERLIJN - Alle patiënten die Duitsland sinds 1982 een ope- atie hebben ondergaan waar- ij ze bloed of bloedvervangen- e stoffen hebben ontvangen, oen er goed aan een aids-test te ndergaan. Dit is de snelste en ïeest effectieve weg om duide- jkheid te krijgen, de at verklaarden woensdag de tfuitse minister voor volksge- nlondheid Seehofer en de regerin gen van verscheidene deelsta ten. De maatregel is vooral pre ventief bedoeld en dient ertoe de onrust onder de bevolking weg te nemen. Aanleiding voor de oproep vor men de mogelijk met het hiv-vi- rus besmette plasma's en andere bloedprodukten van de firm UB Plasma in Koblenz en bedrijven in Beieren en Saksen-Anhalt die materiaal van UB Plasma ver werkten. De ziekenfondsen betalen de kosten van de tests. Woordvoer ders zeiden dat er niet van wordt uitgegaan dat een dergelijk on derzoek tot een wezenlijke stij ging van het aantal hiv-patiën- ten zal leiden. De Beierse minis ter voor volksgezondheid Glück verklaarde woensdag dat het ge vaar om door een transfusie be smet te raken, niet verhoogd is door de „misdadige praktijken" van UB Plasma. Volgens hem is het risico nog steeds een op een miljoen. ZURICH (RTR/DPA) - Een enveloppe met twee postzegels die bekend staan als de „kroonjuwelen van de filatelie", hebben woensdag op een veilig vijf miljoen Zwitserse franc opgebracht, ruim zes miljoen gulden. De enveloppe met een rode en een blauwe zegel werd in 1847 verstuurd van Mauritius naar Bordeaux. De kostbare enveloppe, die in 1902 door een. schooljongen was gevonden in verstofte ar chieven, werd in Zurich gekocht door een onbe kende vrouw van middelbare leeftijd. Het oude record stamde uit 1991, toen in Lugano 3,7 mil joen Zwitserse franc werd betaald voor een en veloppe met een Britse „2e van mei" Penny Black uit het midden van het vorige eeuw. De enveloppe uit Bordeaux was het pronkstuk op de veiling in Zwitserland waar de verzame ling van de Japanse industrieel Hiroyuki Ka- nai onder de hamer ging. De twee gestempelde zegels van de eerste serie die de Britse kolonie Mauritius in 1847 uitgaf, verkeren in uitsteken de staat. Twee ongestempelde exemplaren van dezelfde zegels, een „Postkantoor" Rode Eén Penny en een Blauwe Twee Penny, gingen voor 2.9 miljoen Zwitserse franc naar een koper uit Mauritius, mogelijk de regering van het eiland. Wereldwijd zijn er nog twaalf rode en veertien blauwe „Mauritius" in omloop. Seehofer zei dat de bevolking er niet op voorhand van uit kan gaan dat ziekenhuizen en artsen de patiënten over mogelijke risi co's informeren, omdat het na kijken van de miljoenen dossiers veel tijd vergt. Hij voegde daar aan toe dat in de ziekenhuizen wel de bloedtransfusies zijn ge registreerd. maar veelal niet de naam van de producent. Artsen en ziekenhuizen melden intus sen een stormloop van ongerus te ex-patiënten. De vraag naar aids-tests is duidelijk gestegen. De officier van justitie in Ko blenz maakte woensdag bekend dat UB Plasma sinds 1986 wil lens en wetens besmet bloed heeft verkocht. Dat heeft een werkneemster verklaard. Het bedrijf verkeerde in grote finan ciële moeilijkheden. Woensdag werd een vierde werknemer van UB Plasma gearresteerd. De man was belast met de contro les. Nederland Na onderzoek is in Nederland niets gebleken van mogelijke le vering van besmet bloed of bloedprodukten door het Duitse bedrijf UB Plasma. Dat heeft woordvoerster Nicole Stolk van het ministerie van WVC woens dagavond verklaard. Giulietta Masina, de weduwe van de overleden Federico Fellini, tijdens de eredienst. Links naast haar Fellini's zus ter Maddalena. foto Reuter ROME - Federico Fellini is, onder luid applaus, definitief uit Rome vertrokken. Een enorme mensenmenigte op de Piazza della Repubblica deed gisteren de zondag overleden regisseur uitgeleide na een eredienst in de basiliek Santa Maria degli Angeli. Fellini zal vandaag worden bijgezet in het familiegraf in zijn geboorteplaats Rimini aan de Adria- tische kust. Na het afscheid in Studio 5 van de filmstad Cinecitta. waar 70.000 personen acte de presence gaven, vond woensdag de staatsbegrafenis plaats. Ook hier had Fellini's echtgenote Giulietta Masina - zelf ziek. maar vooral gebroken door het grote verlies - erop gestaan dat er geen tekenen van rouw zouden zijn. Dus geen zwart en geen of weinig bloemen. On der de aanwezigen de hoogste vertegenwoordigers van de Italiaanse staat, talloze acteurs, regisseurs, vrienden en niet in de laatste plaats 'het gewone volk', dat Fellini als geen ander wist te portretteren. Staatsbezoek 'Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisteren begonnen aan hun driedaags staatsbezoek aan Zwitserland. Beatrix maakte meteen indruk op de Zwitsers door haar toespraak te houden in de drie talendie in het land het meest gesproken worden. Frans, Duits en Italiaans. Bea trix benadrukte dat de deur 7iaar de EG voor de Zwitsers, on danks het afwijzende referendum, nog O steeds open staat. O het asielverzoek afwachten. Pas als definitief tót toelating wordt besloten, kan de betrokkene hier naar toe komen. Volgens de gedachtengang van het kabinet geeft het geen pas mensen hier toe te laten die op zich elders veilig waren. Dan moeten ze daar maar blijven, menen de bewindslieden. Het kabinet wil verder een veel strik tere scheiding gaan aanbrengen tussen mensen die hier om poli tieke redenen naar toe vluchten en asiel aanvragen, en degenen die dat alleen doen omdat zij denken dat het hier beter vertoe ven is. De laatste groep wil het kabinet uit ons land gaan weren. Behalve de adviesaanvrage aan de Raad van State wil het kabi net dat de Eerste Kamer met spoed de Vreemdelingenwet af handelt. Daarin staan bepalin gen waardoor de procedures rond asielaanvragen versneld kunnen worden. De wet zou op 1 januari moeten ingaan. Het is echter zeer onzeker of de Senaat daar aan meewerkt. Op diverse departementen wor den ook nieuwe ramingen ge maakt over aantallen asielzoe- slot zie pagina 3 kol 1 Zeker 110 doden in Honduras door hevige regenval TEGUCIGALPA (AP) - Door drie dagen aanhoudende hevige regenval, die overstromingen tot gevolg had, zijn in het Atlan tische kustgebied van Hondu ras minstens 110 mensen om het leven gekomen. Tweehonderd- drieenzestig mensen worden vermist en ongeveer 15.000 mensen zijn dakloos geraakt. „Het vloedwater heeft huizen en complete gezinnen wegge spoeld", luidde de trieste con statering van vice-president Ro berto Marinez Lozano. Vuurwerk DEN HAAG (GPD) - Vuurwerk mag op oudjaarsdag in het hele land van tien uur 's morgens tot twee uur nieuwjaarsmorgen worden afgestoken. Die tijds duur is in het Vuurwerkbesluit centraal geregeld. Er zijn dus geen afwijkingen per gemeente meer mogelijk. Feyenoord Feyenoord kon gisteren in de re turn tegen FC Porto de Portu- geese muur niet slechten. Het enige doelpunt van Domingos twee weken gelden in Porto brak de Rotterdammers gisteren op 0- 0). De puur verdedigend inge stelde Portugezen zijn door dit resultaat doorgedron gen in de Champions O League. I O Glastuinbouw Naar verwachting vestigen zich in de loop van volgend jaar de eerste glastuinders in de Eerste Bathpolder in de gemeente Rei- métswaal. Dat is. ondanks de huidige malaise in de sector, de overtuiging van burgemeester Verbree van Reimersxvaal en een functionaris van verzeke raar AMEV. Gegadig den zijn er nog niet. xvel 1 C veel belangstellenden. I WÊÊÊÊWÊÊÊÊÊÊÊk Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19 KEULEN (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft in Keulen en omge ving vijftig zwartwerkers uit Nederland aangehouden. Het zou gaan om goed opgeleide vakmensen die op deze wijze hun uitkering 4. aanvulden. Zij lopen in Nederland de kans lot gevangenisstraf te worden veroordeeld wegens uitkeringsfraude. Dit heeft de politie in Keulen woensdag bekendgemaakt. De Duitse politie zegt van de „Nederlandse overheid" een verzoek om juridische ondersteuning te hebben gehad. Zowel het Openbaar Ministerie in Roermond als de opsporingsdienst van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid waren woensdag niet op de hoogte van de massale aanhouding in Duitsland. De Duitse werkgevers ronselden de Nederlanders via advertenties in de dagbladen. Vooral de Nederlandse metselaars zijn bij de Duitse huizenbouwers favoriet. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat minister Maij (Verkeer en Waterstaat) er voor zorgt dat haar departement vol gend jaar wél een goedkeuren de accountantsverklaring over de jaarstukken krijgt. Het mi nisterie slaagt er namelijk ook dit jaar weer niet in de goedkeu ring van de accountant te krij gen. Dit bleek woensdag tijdens overleg met minister Maij over haar begroting voor 1994. De Algemene Rekenkamer ha mert er al jaren op dat de minis teries hun financiën op orde moeten hebben. Maar in tegen stelling tot veel andere departe menten slaagt Verkeer en Wa terstaat daar nog steeds niet in. Het probleem zit 'm bij Rijkswa terstaat die de rechtmatigheid van een deel van de uitgaven niet kan aantonen. De Kamer maakte woensdag duidelijk dat er spoedig een eind moet komen aan de vraagtekens bij de jaarstukken. Zo kan Rijks waterstaat voor 10 procent van het rijkswegenfonds (totale bud get 1,5 miljard) niet aangegeven of het geld rechtmatig is uitgege ven. De moeilijkheid daarbij is de mankracht die gaat zitten in de controle op de uitvoering. Volgens minister Maij zouden op z'n minst 100 extra controleurs nodig zijn om het werk van aan nemers te controleren. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het tel len van vrachtwagens met aan gevoerd asfalt. In een organisa tie als Rijkswaterstaat waar jaarlijks in het kader van reorga nisatie en decentralisatie 250 ar beidsplaatsen verdwijnen, is het volgens Maij onmogelijk om ex tra mensen in te zetten. Hier door is Rijkwaterstaat niet in staat om alles ter plaatse te con troleren. Maar de Kamerleden Van dei- Vaart (PvdA). Reitsma(CDA)en Jorritsma (VVD) hebben genoeg van deze al jaren slepende dis cussie. Zij vragen zich af waarom andere departementen er wél in slagen een goedkeurende ver klaring te krijgen. Ze dringen daarom aan op overleg tussen het ministerie en de Algemene Rekenkamer over de manier waarop controle moet plaatsvin den. Voor 1 februari wil de Ka mer daarvan de uitslag hebben. ZATERDAG 6 NOVEMBER VAN 10.00 TOT 17.00 UUR kunststof re Kreeft 6a Yerseke (Ind. terrein Olzendepolderi - Tel: 01131 -0173 b.gg. 01654-3153 - Fax: 01131-4217 Van der Biltlaan 69, Kapelle Tel. 01102-41000 'Mbhhbbh

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1