ROVINCIA Cliiil Vuur teistert Californië ABN Amro wil telefoonnet als concurrent van de PTT CDA geeft toch toe aan wensen PVDA Huren zullen vanaf 1995 minder stijgen li Aangifte diefstal per post Ruim vijfhonderd huizen door de vlammen verwoest ESI EU EE] ED Belgen lichten fiscus op voor 24 miljard Body Fit Aqua Club Vluchten voor gevechten in Georgië kunst cultuur 15 Vm 19 mmmtm 19! Zonnig en schraal Zonnig, in de ochtend mist. De maxi mumtemperatuur wordt 10 graden. De oostelijke loind is zwak tot matig. Van avond en vannacht een heldere hemel. 236e jaargang no. 255 Vrijdag 29 oktober 1993 Bel voor informatie yIfAz-teAznstpn- Tel. 01 1 00 - 39555 ^IGKlCROSLCII verzekeringen voor mensen met gezond verstand. APELDOORN (ANP) - De inwoners van Apel doorn hebben donder dag een formulier in de brievenbus gekregen waarmee ze per post aangifte kunnen doen van kleine criminali teit. De politie van Apel doorn hoopt op die ma nier een drempel weg te nemen Wanneer een inwoner wordt geconfronteerd met criminaliteit, zoals diefstal of vernieling, hoeft hij alleen maar het formulier in te vullen, een postzegel van 80 cent te kopen en het formulier op te sturen naar de poli tie. De Apeldoornse politie denkt op die manier drie kwart van de gevallen van kleine criminaliteit, waarvan anders nooit iets bij de politie bekend zou worden, alsnog bin nen te krijgen. Earner eist uitleg Ancona over 33 van onze correspondent WASHINGTON - Een slordig kampvuur, ten minste vier brandstichters, maar vooral de droogte en de beruchte 'Santa- Ana-winden' zijn schuldig aan de enorme vlammenzeeën, die grote delen van Zuid-Californië sinds woensdag in hun greep hebben. Gisteren stond totaal vierhonderd vierkante kilome ter bos en struikgewas, en alles wat zich daarin aan huizen be vond, in brand. Vijfhonderd huizen zijn al verwoest en vele anderen worden door de vlam men bedreigd. Duizenden men sen zijn geëvacueerd. Er zijn tientallen gewonden gevallen. President Clinton heeft Zuid- Californië tot nationaal rampge bied verklaard, wat betekent dat de inwoners op geld van de overheid kunnen rekenen. Veel mensen hebben hun hoofdzake lijk houten huizen slecht of niet verzekerd. Kampvuur Van vijf branden is of lijkt de oor zaak bekend. Een zwerver maakte in'de Altadena-heuvels ten noordoosten van Los Ange les een kampvuur, maar kon dat niet onder controle houden. En kele uren later stond een gebied van vijftig vierkante kilometer en 115 huizen in lichterlaaie. Aan de andere kant van Los An geles, in de villawijk Thousand Oaks, zou een man het vuur heb ben aangestoken dat tientallen huizen in de as heeft gelegd. Ook de landgoederen van enkele be kende filmsterren, onder wie Tom Selleck en Sylvester Stal lone, liepen daarbij schade op. Op nog drie plaatsen zou brand zijn gesticht. Maar de belangrijkste reden voor de verwoestende kracht van de branden zijn de zoge naamde 'Santa-Ana-winden', hete en kurkdroge winden die in vooral dit jaargetijde vanuit de bloedhete Zuidcalifornische woestijn via de smalle Santa- Ana-vallei naar de kust bij Los Angeles blazen. Door die win den, die soms snelheden van honderd kilometér per uur ha len, drogen het land en de be groeiing en zelfs het hout van de huizen uit. De luchtvochtigheid is minder dan 15 procent. Zelfs de waterhoudende cactussen in de woestijn drogen uit. Alle inwoners van de sjieke bad plaats Laguna Beach, ten zuiden van Los Angeles, hebben Vntilliaans kabinet is opgestapt IVILLEMSTAD - Het Antil liaanse kabinet is opgestapt. De ;oalitiepartijen onder leiding van premier Maria Liberia Pe ters hebben besloten vervroeg- ie verkiezingen uit te schrij ven. Op 25 februari volgend jaar wordt een nieuw Antilliaans parlement gekozen. Er is geen prake van een kabinetscrisis, Ie partijen hebben zelf besloten de regering op te heffen om- lat de basis in het parlement te mal was geworden. )EN HAAG (GPD) - Minister 'Ancona van WVC moet de \veede Kamer binnen enkele agen opheldering verschaffen ver haar plannen met de op- ang van asielzoekers. D66, die ierom had gevraagd, kreeg aarvoor gistermiddag steun an de Kamer. JD'Ancona moet ehriftelijk uitleg geven. Vin- en de fracties haar verklaring nbevredigend, dan volgt een poeddebat. 'Ancona zei woensdag dat de emeenten eerder dan tot nu toe ezorg voor asielzoekers op zich loeten nemen. Nu zitten net earriveerde vluchtelingen een eaand of zes in een opvangcen- rum (OC); mensen die mogen ilijven, gaan eveneens geduren- e een maand of zes naar Asiel- [lekerseentra. (AZC). Dat alles ebeurt op 1 verantwoordelij k- eid en op kosten van het rijk. ie minister wil dat het rijk al ien de OC-periode nog voor ■ekening neemt. De ver- ere opvang en huisvesting noeten de gemeenten verzor- en. zie ook pagina 5 n 1994 minder ienstplichtigen nder de wapenen IEN HAAG (GPD) - Minister er Beek (defensie) roept in 994 minder dienstplichtigen nder de wapenen dan was ge land. Hoeveel dienstplichli- en thuis kunnen blijven is nog «duidelijk, maar volgens De- insie gaat het om forse aantal- in. Ook het aantal oefeningen 'ordt beperkt. De maatregelen noeten in totaal over 1993 en f200 miljoen opleveren. Iet gaat niet om extra bezuini- ingen, benadrukt Defensie. De naatregelen zijn nodig om te :oorkomen dat de landmacht begroting overschrijdt. moeten vluchten voor het vuur. Gevreesd wordt dat het hele stadje in de vlammen zal op gaan. De schade is zo groot om dat de laatste jaren steeds meer huizen zijn gebouwd in de dicht begroeide canyons rond Los An geles, de kloven die de San-Ber- nardino- en San-Gabriel-berg- ketens rond de stad doorsnijden. Het zijn vaak prachtige villa's van de welgestelde 'Angelenos', die de vervuiling en de drukte van de miljoenenstad ontvluch ten. Duizenden brandweermensen bevochten vanaf de grond en uit de lucht de zeker veertien brand haarden, die een gebied bestrij ken van noordelijk Los Angeles tot het tweehonderd kilometer zuidelijker gelegen San Diego. Zij konden echter niet veel meer doen dan proberen uitbreiding- van de brandhaarden te voorko men, en werden daarbij gehol pen doordat de harde wind ging liggen. Rieten daken De brandweerkorpsen uit Zuid- Californië kregen versterking van 1500 collega's uit het noor den, en van enkele honderden gevangenen, die bij het blussen werden ingezet. President Clin ton zegde twintig militaire tank vliegtuigen toe, die grote hoe veelheden water en brandrem- mende chemicaliën kunnen af werpen. De schade aan de hui zen is nog verergerd doordat ve le ervan, ondanks waarschuwin gen daar verandering in te bren gen, nog steeds rieten en houten daken hebben. Zelfs de ruimte vaarders in de spaceshuttle meldden dat zij van 250 kilome ter hoogte de vuurzee konden zien. Advertentie Een inwoner van Laguna Beach rent voor zijn leven terwijl achter hem propaangastanks exploderen. foto Sam Mircovich/Reuter Wonen Wensen Gfós kffó.1. jag ZEELANDHALLEN - GOES van onze correspondent LISSABON - ABN Amro wil deel gaan nemen in het tweede telefoonnet, dat straks met het openbare net van de PTT. moet gaan concurreren. Afgelopen zomer heeft de bank de Neder landse Spoorwegen, de energie bedrijven en de kabelexploitan ten - allen in het bezit van diver se kabelnetwerken - uitgeno digd gezamenlijk een consor tium te vormen. ABN Amro wil enkele miljarden guldens inves teren in het telefoonnet. Directeur-generaal F.I.A. Lion van ABN Amro heeft dat giste ren meegedeeld in Lissabon. De bank is, samen met Nederlandse en buitenlandse bedrijven, al kandidaat om ih Nederland een tweede net voor mobiele com municatie aan te leggen. Dat is het zogenoemde GSM-net, een net dat vooral de auto-telefonie naar een hoger (digitaal) plan moet tillen. Krijgt ABN Amro toestemming het tweede GSM-net in Neder land aan te leggen (voornaamste concurrent is een consortium rond de ING-Bank), dan wil men niet bij de PTT behoeven aan te kloppen voor het gebruik van het telefoonnet. Het GSM-net bestaat uit enkele honderden BRUSSEL (ANP) - In België wordt jaarlijks voor rond 24 miljard gulden gefraudeerd bij de belastingaangifte, Dit blijkt uit een onderzoek van de senaatscommissie voor fi nanciën van het Belgisch parlement. Volgens de commissie gaat het om ongeveer 20 procent van het totale belastinginkomen van België. Het meest wordt ge knoeid bij de vennootschapsbelasting en de BTW-afdracht. De senatoren constateren dat de controle in Brussel en Ant werpen het meest te wensen overlaat. Volgens de commissie zou de belastingdienst door verschuiving van personeel en een betere geografische spreiding tot een efficiëntere aanpak kunnen komen. stations die gekoppeld moeten worden aan het 'gewone' net. Af hankelijkheid van de PTT zou de concurrentiepositie echter verslechteren, zegt ABN Amro. Men wil daarom beschikken over een eigen telefoonnet dat heel Nederland bestrijkt. „Het is goed voor Nederland als er naast PTT Telecom een tweede, sterk bedrijf komt op het gebied van telecommunicatie", aldus Lion. Geschrokken Naar verluidt, zijn de beoogde partners van ABN Amro 'zich doodgeschrokken' bij het aan bod van de bank. Toen de NS, de kabelexploitanten en de ener giebedrijven een paar maanden geleden van het ministerie van verkeer en waterstaat toestem ming kregen hun kabelnetten ook anderszins toe te passen, gingen de gedachten slechts uit naar de mogelijkheid van lokale diensten. Voordat er sprake is van een netwerk dat elke poten- Wordt slanker en mooier, Een complete cursus (8 sessies) onder deskundige begeleiding kost 240,-. Kom op de gratis introductieochtenden: ma 08/11 10.00- 12.00 uur wo 10/11 11.00- 13.00 uur Roompot Zwemparadijs, Kamperland. Bel voor informatie; 01107-4000 (1st 212). tiële abonnee in Nederland kan bereiken, zijn er immers enorme investeringen noodzakelijk. Men had blijkbaar niet gerekend op de interesse van een zo kapi taalkrachtige partner als ABN Amro. Dat de PTT de komende jaren concurrentie krijgt, past in de Europese normen voor de vrije markt. ABN Amro is echter niet te spreken over de voorwaarden waaronder de Nederlandse rege ring nieuwe bedrijven toelaat op de markt. „We zijn het spuug zat", klonk het gisteren, waar mee gedoeld werd op de voor sprong die PTT Telecom krijgt. Met betrekking tot het GSM-net kan het bijna voormalige staats bedrijf een jaar eerder beginnen, terwijl de toekomstige concur rent voor het 'vaste' net pas in 1996 mag beginnen. Spraak mag zelfs pas in 1998 worden doorge geven. ANB Amro pleitte giste ren voor een flinke versnelling van de nu gehanteerde procedu res, „zodat Nederland niet ach terblijft bij de rest van Europa". Ontsnappen niet meer straffeloos DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is gisteren unaniem ak koord gegaan met een kabinets voorstel om het automatisme dat alle gevangenen vervroegd in vrijheid worden gesteld, af te schaffen voor gevangenen die zijn ontsnapt of dat hebben ge probeerd. In een nota die eind dit jaar wordt verwacht, zullen voorstel len worden gedaan om het auto matisme helemaal af té schaffen. SAMTREDIA - Een Georgische familie zit op een stuk geschut te wachten op een kans om de stad Samtredia te verlaten. Een stroom men sen is op de vlucht voor de gevechten tussen aanhangers van ex-president Zviad Gamsa- choerdia en Georgische regeringstroepen. De rebellen hebben donderdag in het westen van het land de stad Chobi op de regeringstroe pen heroverd. Daarmee konden ze een aan staande aanval op hun laatste bastion in Zoeg- didi afwenden. De regeringstroepen - een coali tie van het reguliere leger, milities en vrijwilli gers - hebben veel gebied heroverd dat ze begin deze maand moesten prijsgeven. Deze omme keer is volgens diplomatieke bronnen te dan ken aan (materiële) steun van het Russische leger. Sinds donderdagavond bewaken die de spoorwegen in het westen, aldus het persbu reau Itar-Tass. foto Vassily Korneyev/EPA De Gentse museumdirecteur Jan Hoet is te gast in Breda. Kunstcen trum De Beyerd toont Hoets zoektocht naar de mens. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: de toreador doet het goed in de kunst Sint Sebastiaati door de eeuwen heen Martin Hartkamp ver rast met Flitslicht Geheim Dagboek laat een bevrijde Hans War ren zien Tien Geboden voor jonge auteurs Couperus' kleijie werk uitdagingen voor Freek de Jonge Isabel Allende's debuut verfilmd Zeeuws Orkest jubileert met illustere solisten film vol gens BBC-normen Waldo Bien bezit en beheerst uil-agenda, ex posities, filmwijzer. Hans Ooft Japan, de ploeg van Hans Ooft. moest in de laatste minuut toe zien hoe Irak langszij kwam (2-2) in de finalepoule 'van de Aziati sche zong. Zuid-Korea profiteer de van de misstap van Japan en kwalificeerde zich met Saudi Arabië voor de eind ronde van het toernooi O E om hetWK-voetbal. Opinie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financieel: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst en cultuur: 15, 16, 17, 18 en 19; Sport: 24, 24, 25 en 27. Toekomst bejaardenzorg DEN HAAG (GPD) - Het CDA zal toch steun geven aan wen sen van coalitiegenoot PvdA in zake de toekomstige financie ring van de bejaardenzorg. Het plan om daarbij de vermogen stoets te laten vervallen wordt door het CDA ingeslikt. Dit is de uitkomst van een beraad lussen beide coalitiepartijen dat giste ren plaatsvond. Formeel zullen komende week pas knopen wor den doorgehakt. „Het CDA schuift een heel eind in onze richting", zo werd vanuit de PvdA trots gemeld. Tot gisteren stonden CDA en PvdA nog lijnrecht tegenover el kaar inzake de toekomst van de bejaardenzorg. Daarbij staan de woon-zorgcomplexen (wozoco's) centraal. Deze moeten de opvol gers worden van bejaardenoor den. In een wozoco woont de bejaar de zoveel mogelijk zelfstandig. Tegelijk is er toch de nodige zorg. Voor bejaarden die niet in een wozoco terecht kunnen blijft- het verpleeghuis. De bejaar denoorden verdwijnen. Er lag al een PvdA-motie waarin staat dat mensen in wozoco's recht houden op individuele huursubsidie. Daarbovenop moet een aanvulling mogelijk zijn voor zorgkosten. Deze motie zal nu door het CDA worden meegetekend. In ruil daarvoor komt er in de motie wel een passage waarin een over gangsregeling wordt gevraagd. Die moet gelden voor mensen die nu nog in bejaardenoorden zitten of daar, vooruitlopend op de wozoco's, nog in terecht ko men, Hoe de overgangsregeling er precies gaat uitzien moet ko mende week nog tussen CDA en PvdA worden geregeld. DEN HAAG (GPD) - De jaarlijk se huurstijgingen zullen vanaf 1995 aanzienlijk worden ver minderd. Het minimale percen tage voor sociale huurwonin gen wordt dan verlaagd van 4,75 procent naar 3,5 procent, slechts een half procent boven de verwachte inflatie. Maxi maal zal de huurstijging 6,5 tot 7,5 procent bedragen. Het ge middelde percentage komt op 3,8 procent uit. Vanaf de eeuwwisseling kan waarschijnlijk zelfs van huurver hogingen boven de inflatie wor den afgezien. De vaststelling van de huren kan dan een zaak worden van huurders en ver huurders, zonder inmenging van de overheid. Dat maakte staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) gis teren bekend, nadat hij de dag daarvoor overeenstemming had bereikt over een miljardenope ratie, waarbij subidies aan en le ningen van sociale verhuurders tegen elkaar worden wegge- schrapt. Heerma beklemtoonde dat de overheid nu nog belang heeft bij een hogere huur (om de subsidie uitgaven te kunnen beperken), maai- in het subsidieloze tijd perk juist belang heeft aan een zo laag mogelijke huur (vanwege de inflatie, de loonmatiging en huursubsidie). De woningcorporaties met veel woningen die vanwege een dure subsidiemethode nog veel geld van de rijksoverheid zouden krijgen, worden financieel on dersteund zodat zij geen extra huurverhoging hoeven op te leg gen. Ook helpt het rijk 'armere' corporaties die geen leningen van de bank kunnen krijgen. Het akkoord moet nog door de achterbannen van de woning corporaties worden goedge keurd en in de Tweede Kamer worden behandeld. De rege- ringspratijen CDA en PvdA wa ren in hun reactie positief. Aristide pleit voor totale blokkade Haïti WASHINGTON - President Jean-Bertrand Aristide heeft zijn volk gisteren bezworen dal hij naar Haïti zal terugkeren, maar liet doorschemeren dat hij niet, zoals afgesproken, za terdag al zal vertrekken. In een rede tot de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in New York drong hij gisteren wel aan op een totale economi sche blokkade van zijn land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1