Illicit! QURAN PEEN, UIEN EN KONIJN Vechtpartij in Grenshospitium laagse politiek d loelwit misdaad Bom IRA gaat te vroeg af: tien doden Topman Air France legt functie neer EU ES EO GroenLinks: front tegen uiterst rechts Grote partijen ontkennen infiltratie door de onderwereld Advertentie noden met zon noden met zon, afgeioisseld door IJcenvelden, droog. De wind is matig vrij krachtig uit noordoost, later ordwest. Temperatuur 11 graden. ie jaargang no. 251 ■li» mdag 25 oktober 1993 Uw kleurenrölletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar f 3,75 in plaats van 7,50 extra? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO VERSCHOORE BELFAST (AP/ANP) - De bom die zater dag ontplofte bij het hoofdkantoor van de paramilitaire Ulster Defense Associa tion (UDA) in de Noordierse hoofdstad Belfast is te vroeg afgegaan. Dat heeft het Iers Republikeins Leger (IRA), dat de aanslag pleegde, gezegd. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen. j, Getuigen verklaarden dat de explosie zich voordeed nadat twee als slagers ver klede mannen een doos binnen brachten bij een winkel aan de drukke Shankill j. Road. Op de eerste verdieping was het UDA-kantoor gevestigd. Het pand stortte door de explosie in. Winkelende mensen j werden onder het puin bedolven. Ook :j raakten 58 mensen gewond, u De IRA liet weten dat de bom bedoeld was I geweest voor de leiders van de protestant se organisatie UDA die een vergadering ij zouden houden in het kantoor. Beide be wegingen zijn eikaars aartsvijanden. Een IRA-woordvoerder zei dat het de bedoe ling was het publiek te waarschuwen, maai- dat de bom te vroeg was afgegaan en dat ook een of twee leden van de beweging waren gedood. Onder de slachtoffers bevinden zich een 7- jarig meisje en haar 27-jarige moeder, een 13-jarige meisje en een echtpaar dat een viswinkel in het ontplofte gebouw had. Een 38-jarige vrouw overleed zondag in het ziekenhuis. Het was niet bekend of ook UDA-leden werden gedood. De vorig jaar verboden organisatie UDA liet na de aanslag weten dat John Hume, Gerry Adams en katholieken in het alge meen een hoge prijs zullen betalen voor de aanslag. Huine, leider van de gematigde katholieke sociaal-democratische partij, en Adams, leider van Sinn Fein, de poli tieke partij die het IRA steunt, hebben na maanden overleg een vredesplan voor Noord-Ierland voorgesteld. Protestanten verzetten zich daar fel tegen. De kans op een overeenkomst lijkt door de aanslag tot nul te zijn gedaald. „Dit heeft alle schijn van naakt bloeddor stig kwaad", zei de Britse premier John Major in een vraaggesprek met de televi sie. Zeker drie katholieken zijn na de aanslag neergeschoten. De daders waren kenne lijk wraakzuchtige protestanten. In Bel fast is'zondagmorgen een jonge katholiek, die met zijn vriendin in een auto zat, in het gezicht geschoten. Hij werd zwaargewond in een ziekenhuis opgenomen. Rond mid dernacht is zaterdag een man in het hoofd geschoten, toen hij een maaltijd afleverde bij een door protestanten bewoond huis. Een katholieke man die voor een pub stond is zaterdagavond door een protes tantse man in de arm geschoten. Politiemensen, brandweerlieden en andere hulpverleners zoeken in de ravage naar slachtoffers. foto Crispen Rodwell/Reuter Asielzoekers Pension De Schelde in Breskens heeft een verzoek om asielzoe kers tijdelijk op te vangeti reso luut van de hand gewezen. De ei genaresse vreest 'moeilijkheden met de buitenwereld.' De Cen trale Opvang Asielzoekers CO Aheeft tal van pensions in heel Nederland benaderd om een oplossing te vinden voor het probleem van huisves ting voor de asielzoe- C kers. v Klassieker Jari hitmanen heeft- Ajax op de valreep een punt bezorgd in de klassieker tegen Feyenoord. De verdedigend spelende Rotter dammers kwamen al vroeg in de wedstrijd op een 2-0-voor- sprong, maar moesten door twee treffers van de Fin ge noegen nemen met een 11 gelijk spel: 2-2. Rid Jok chel Rocard der Franse Misten onze correspondent cb 1; Gr: ft op e era IIJS - Michel Rocard is in afgelopen weekeinde geko- aanö lot leider van de Franse So- Dokl istische Partij, de Parti So- iste (PS). Tijdens een drie- ivallf ?s partijcongres in de Parij- oorstad Le Bourget kreeg omlx [aid ruim 80 procent van de prodi tvaardigden achter zich. laid verrassend was dat niet er geen serieuze tegen- :q3-Si lidaten waren. Na de ver- 4 5 lerende verkiezingsneder- eind maart en de gerucht- ende 'coup' van Rocard te- Laurent Fabius enkele da- ater, willen de meeste Fran- ocialisten mkar één ding: In de tent. eeuwige interne ruzies die van de partij zoveel ide hebben berokkend, moe- ïoorlopig worden toegedekt, sde problematische verhou- tussen de PS en president Wis Mitterrand lijkt verbe- zitii tezljn. Ie' Rocard, benoemd voor i Iperiode van drie jaar, staat de niet geringe opgave de gen B Socialiste weer nieuw le- te blazen en zichzelf op te pen als leider van de opposi- ;1 als (je tegen de rechts-liberale rege- ivan Edouard Balladur. irdbeving treft exico-stad XICO-STAD (UPI) - Een lbeving heeft zondagmor- gedurende twee minuten de hoofdstad Mexico- le Set dgetroffen. Op verscheidene relaar atsen brak paniek uit, maar Jams geus de autoriteiten zijn doden of gewonden geval- Tfl'4 kö i Mexicaans seismologisch in IK fituut heeft als kracht van de dmsl dbeving 6.5 op de schaal van Bier gemeten en traceerde epicentrum in de Stille Oce- kilometer ten zuidwes- vanMexico-stad. 12 ni 'foonverbindingen en de de kit Ktriciteit vielen in sommige •ge lil dsdelen tijdelijk uit en er ont ken gaslekken en kortslui- fin, maar de schade bleef be- Mede-architect Praagse Lente Jiri Hajek (80) overleden PRAAG (AFP/DPA) - De acti vist voor de mensenrechten en voormalige Tsjechische minis ter van buitenlandse zaken, Jiri Hajek, is vrijdag op 80-jarige leeftijd overleden. De Tsjech is vooral bekend ge worden als één van de belang rijkste medewerkers van Ale xander Dubcek, de algemeen-se cretaris van de Tsjechoslowaak- se Communistische Partij. Dub cek en Hajek probeerden tijdens de 'Praagse Lente' van 1968 het orthodoxe communisme van Sovjet-makelij om te vormen tot een ideologie met een menselijk gezicht. Bovendien verwierf hij bekendheid als medeoprichter van Charta 77, de beweging die in de jaren '70 en '80 ijverde voor toepassing en naleving van de mensenrechten in het door or thodoxe communisten geregeer de Tsjechoslowakije. van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - Bernard Attali, de president-directeur van Air France, heeft zondagavond zijn ontslag aangekondigd. Attali deed dat nog geen half uur na dat transportminister Bernard Bosson de intrekking van een fel aangevochten herstructure ringsplan voor de noodlijdende onderneming had aangekon digd. Het plan, dat behalve in het schrappen van 4000 banen voor zag in belangrijke salarisverla gingen voor het personeel, was volgens Attali nodig om de zwaar verliesgevende lucht vaartmaatschappij weer gezond te maken. Het grondpersoneel van Air France, het zwaarst ge troffen, ging begin vorige week in. staking tegen het plan. Dat leidde tot chaotische taferelen op de Parijse luchthavens en het schrappen van honderden vluchten. Het stakende personeel verzette zich niet alleen tegen het plan zelf, maar ook tegen 'het volsla gen gebrek aan overleg' binnen de onderneming. Dat laatste lijkt de arrogante Attali opge broken te zijn. Bosson, die Attali tot voor kort onvoorwaardelijk steunde, ver anderde zondag van mening, waarschijnlijk onder druk van premier Balladur. Bosson zei in een televisie-interview dat hij binnen drie maanden een nieuw herstructureringsplan op wil zetten. „Omdat er sociale vrede nodig is, moeten we onze plan nen wijzigen. We gaan een nieuw plan opstellen met andere me thoden en een dialoog voeren met de medewerkers van de luchtvaartmaatschappij", zo zei de minister. Attali had na die uitlatingen nauwelijks nog keus en hield de eer aan zichzelf. Uitbreiding De Franse premier Edouard Bal ladur riep vrijdagnacht al op 'zo snel mogelijk' een eind te maken aan het sociale conflict dat de toch al noodlijdende onderne ming nog verder in de proble men dreigt te brengen. Boven dien vreest Balladur dat de so ciale onrust naar andere vitale sectoren van de Franse econo mie overslaat. Dat laatste is verre van denk beeldig. Ondanks eerder dit weekeinde gedane toezeggingen lijken de bonden bij Air France niet van zins de stakingsakties af te blazen. De Parijse vliegvel den Orly en Roissy/Charles de Gaulle zullen vandaag opnieuw vrijwel totaal plat liggen. De vakbonden willen vandaag eerst met hun achterban overleggen alvorens te beslissen of men weer aan het werk gaat. Het is eveneens nog onduidelijk of de bonden bij de binnenland se dochteronderneming Air In- ter hun stakingsoproep voor morgen zullen intrekken. Uit so lidariteit met het Air France- personeel kondigden de bonden bij Air France vrijdag een 24- uurs staking voor morgen aan. Daarnaast is er ook bij andere grote staatsbedrijven zoals de posterijen, de spoorwegen en het Parijse vervoersbedrijf RATP onrust over saneringsplannen. Advertentie Gewassen winterpeen, zak 1 kilo Uien, net 1 kilo Konijn, kilo .1490 9.90 C /IC 500 gram M5 «J.HnJ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 30 oktober as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. en dat zulke pogingen zijn on dernomen. Tweede Kamervoorzitter Deet- man zal Hirsch Baffin vandaag schriftelijke vragen stellen over de zaak. De opmerkingen van Nordholt dreigen volgens hem de politiek in diskrediet te bren gen. Waarschijnlijk zal de minis ter met de beantwoording wach ten tot de brief van de hoofdcom missaris binnen is. Die zal verge zeld gaan van een commentaar van de procureur-generaal. Nordholt stelde dat de georgani seerde misdaad al was doorge drongen tot in het openbaar mi nisterie, de rechterlijke macht en de politiek. In het laatste ge val waren de betrokken partijen gewaarschuwd en was er orde op zaken gesteld. De hoofdcommis saris weigerde dit weekeinde een nadere toelichting te geven. Poging De Amsterdamse burgemeester Van Thijn liet weten één geval te kennen waarbij een politieke partij het doelwit was van de georganiseerde misdaad. Bij de kandidaatstelling wilde een half 1 inl Gri coni gew ni rei die (ANP/GPD) - De aniseerde misdaad heeft beerd binnen te dringen f landelijke politiek. Dat zei gt nisterdamse hoofdofficier l justitie mr J. M. Vrakking avond. Hij wil niet zeggen elke politieke partij het feijn mededelingen volgen geruchtmakende uitspra- de Amsterdamse hoofd- lissaris van politie Nord- over pogingen van de on- TkQi ereid tot infiltratie in poli- partijen. Vrakking kent drie gevallen waarin de onderwereld probeer de het overheidsapparaat bin nen te dringen. „Ik ken een geval waarbij de georganiseerde mis daad heeft getracht een infil trant te plaatsen bij de admini stratie van een parket." Daarnaast kent Vrakking twee gevallen waarbij geprobeerd is de politiek te infiltreren. „In het driehoeksoverleg tussen hoofd officier, hoofdcommissaris en burgemeester is een plaatselijk geval van infiltratie behandeld en daarnaast is er dus een lande lijk geval bekend", aldus de Am sterdamse hoofdofficier. Intussen heeft de Amsterdamse procureur-generaal Van Rand- wijck van Nordholt geëist dat deze minister Hirsch Baffin (jus titie) schriftelijk uitlegt waarop hij zijn uitspraak baseert dat po litieke partijen het doelwit zijn (geweest) van infiltratie. Nord holt deed zijn onthullingen, zo als gemeld, vrijdag in het televi sieprogramma 'Nova'. Daarmee heeft hij grote opschudding ver oorzaakt onder politici. Tot dus ver ontkennen alle grote partij- jouw biedt r aan in ac.hr 3»kiSl voor baan en LOUSE (AP) - Een Franse heeft geprobeerd een ad- entie in een krant geplaatst rcirc rijgen waarin ze een nier •nt a bood in ruil voor een baan. rouw zei dat ze zich ervoor amde dat ze de afgelopen maanden van een uitkering moeten leven, aidfranse krant Depêche de weigerde de advertentie, at de Franse wet de verkoop menselijke lichaamsdelen In plaats daarvan nam rant een interview met de iL'i v af dat zaterdaë werd ge- tst. De vrouw is gescheiden oeteen jonge dochter groot- ;en. Ze ontvangt maande- werkloosheidsuitke- van 2.300 franc (740 gulden) uw, 42 jaar oud, zeer aardige ihijning, uitstekende ge- ;id maar in nood, biedt lier aan aan iémand die een ende en legale baan kan ge- I luidde de tekst van de ad- -*■ ntie die de vrouw naar de male krant stuurde. ni aak. - Sp|w wel1 t ba; pa. seft e ou: All; En' wert t deO be; Goes Eersteklasser Goes blijft in de race voor de eerste periodetitel. Gisteren werd met 2-1 van Vol harding gewonnen. Volgende week valt de beslissing als Goes in en tegen Middelburg, dat gis teren van Margriet verloor (5-0). aan- 4 C treedt. H w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3; Pro vincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. fonen Wensen iKtr! <9$ AMSTERDAM (GPD) - In het Grenshospitium in Amsterdam Zuidoost zijn gisteren ongere geldheden uitgebroken. Bij een vechtpartij zijn twee vreemde lingenbewaarders gewond ge raakt, van wie een zeer ernstig. De ongeregeldheden in het op vangcentrum voor kansloze asielzoekers ontstonden 's mid dags rond vier uur. In de sport hal werd een vreemdelingen begeleider met de dood be dreigd. De man wist aan zijn be lagers te ontsnappen en riep de hulp in van zijn collega's. Daar op rende hij naar het woonge bouw waar hij samen met vijf collega's werd afgetuigd door een groep bewoners. Daarbij zouden volgens een woordvoer der van het ministerie van justi tie ijzeren staven en houten stokken zijn gebruikt. Een begeleider liep een gebro ken arm op. Een tweede raakte zeer ernstig gewond aan ribben en longen. Hij moest met worden opgenomen in het AMC. De Amsterdamse politie arres teerde kort daarop vijf verdach te mannen. Ook de hulp van een vijftien man sterk team van de Landelijke Bijzondere Bij standseenheid (LBB) werd inge roepen. Die arresteerde nog eens twee verdachten, die werden overgebracht naar Nieuwer- sluis. In het begin van de avond ont stond opnieuw onrust, nadat brandalarm was geslagen. De in middels uitgerukte brandweer constateerde dat het om een loos alarm ging. Aan het begin van de avond was de rust weer teruggekeerd in het Grenshospi tium. De directie stelt een onder zoek in naar de aanleiding van de ongeregeldheden. DEN HAAG (GPD) - GroenLinks wil dat de politieke partij en in de Tweede Kamer een breed politiek front vormen te gen de Centrumdemocraten. Mohammed Rabbae, die sa men met Ina Brouwer dé lijst aanvoert voor GroenLinks bij de komende Kamerverkiezingen, deed deze oproep gisteren voor de Ikon-radio. „De leefbaarheid van de samenleving wordt niet alleen be paald door het milieu en de financiële situatie", stelde Rab bae, „maar ook door de vraag of we met ons allen dit land willen leiden naar een betere toekomst of dat we kans willen geven aan polarisatie tussen verscheidene bevolkingsgroe pen. Wij vinden dat laatste levensgevaarlijk- Op dit punt mag geen partijpolitiek gelden, maar is een gezamenlijke stelling- name nodig tegen de Centrumdemocraten. We nodigen de andere lijsttrekkers uit tot een gesprek hierover". Volgens Rabbae moeten de partijen ook laten zien dat men werkt aan de problemen die mensen tot een keuze voor de Centrumdemocraten leiden. „Dat zijn de mensen in de oude wijken, de minima, die weglopen uit de partijen en naar de CD stappen. Die mensen zijn geen racisten, maar gefru streerd, verbitterd over de verwaarlozing door de politiek". jaar geleden iemand uit dat cri minele circuit op de lijst voor de verkiezingen komen. Welke par tij dat was en wie die poging deed, wilde Van Thijn niet zeg gen. „Het gevaar is afgewend", aldus de burgemeester, die er aan toe voegde 'meerdere gevallen' bui ten Amsterdam.niet uit te slui ten, maar daarvan niet op de hoogte te zijn. De politieke par tijen in Amsterdam ontkennen desgevraagd door Nordholt ge waarschuwd te zijn voor crimi nele infiltraties. Man en paard Commotie veroorzaakte de uit latingen van Nordholt vooral bij Haagse politici, de Binnenland se Veiligheidsdienst (BVD) en het openbaar ministerie. CDA. PvdA. VVD en D66 eisen dat Nordholt 'man en paard' noemt en concreet aangeeft welke poli tieke partijen iets te duchten hebben (gehad) van de onderwe reld. „De politiek wordt anders in een kwaad daglicht gesteld', aldus CDA'er Van der Heijden. D66-leider Van Mierlo vindt de manier waarop Nordholt de zaak publiekelijk maakte 'on juist'. De hoofdcommissaris had zich moeten wenden tot de poli tieke leiders of tot de BVD, waar mee de vier fractievoorzitters re gelmatig in beslotenheid over leg voert. Ook VVD-leider Bol- kestein zei van niets te weten, maar hij was niet echt verbaasd, omdat 'de mafia niet selectief is' in de keuze van haai- doelwitten. CDA-fractieleider Brinkman, voorzitter van de besloten BVD- commissie van de Tweede Ka mer, was opvallend mild is zijn commentaar. Hij noemde de uit latingen van Nordholt 'een se rieus signaal', waarmee de hoofdcommissaris terecht de publiciteit heeft gezocht. Directeur Pronk van het Grenshospitium toont attributen, die bij de vechtpartij werden gebruikt. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1