Hoechst moet bezuinigen Miele "Novotronic" Dat je geen slokje kunt nemen.. Sensitive System Miele Nieuwe exploitant voor boulevardhotel Weinig schot meer in show Paul Haenen P 3 5 Tikkeltje borstelig maar heel authentiek PZC provincie 14 Maatregelen na slecht kwartaal treffen vooral Vlissingen DROOGAUTOMATEN MET U ZATERDAG 16 OKTOBER 1993 Winkels Terneuzen zondag niet open TERNEUZEN - De win kelopening komende zondag van de winke liers in de Terneuzense binnenstad is definitief van de baan. De officier van justitie in Middel burg reageerde name lijk negatief op het ver zoek van de Onderne mersvereniging City Terneuzen om zondag tijdens het Vlinderstrik- kenfestival voor Artsen zonder Grenzen de deu ren te mogen openen. Burgemeester en wet houders van Terneuzen haalden donderdag een forse streep door de Zeeuws-Vlaamse actie voor Artsen zonder Grenzen door de Terneu zense winkeliers te ver bieden op zondag open te gaan. De ondernemers klopten daarop aan bij de officier van justitie, maar ook die gaf niet thuis. „Het gemeentebe stuur van Terneuzen heeft besloten dat de middenstand komende zondag de deuren geslo ten moet houden en daar heeft ook justitie zich aan te houden", ver klaart persofficier D. Veurnïnk. „Dat betekent dat we tot vervolging moeten overgegaan als de politie van Terneuzen proces-verbaal opmaakt tegen winkeliers die op toch open gaan." Een woordvoerder van Ondernemingsvereni ging City Terneuzen geeft aan dat men zich bij de beslissing van jus titie neerlegt om de win keliers niet in moeilijk heden te brengen. Veel ondernemers hebben het besluit op affiches aan geplakt. Chicken Quartet OOST-SOUBURG - Het con cert van het Antwerpse Chicken Quartet in Razzmatazz in Oost- Souburg vindt vanavond, zater dag, plaats. In de Uit-agenda werd abusievelijk gemeld dat het Chicken Quartet vrijdag 15 oktober zou optreden. Het con cert begint om 21.00 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - Hoechst Hol land treft bezuinigingsmaatre gelen die vooral ook de vesti ging in Vlissingen raken. Het is de bedoeling minder werk uit te besteden en minder tijdelijk personeel in te huren. Het eigen personeel hoeft geen 'grote ver schuivingen' te vrezen. In de loop van volgende week wor den hierover nadere beslissin gen genomen. Dat blijkt uit mededelingen van het chemieconcern na het be kend worden van een 'dramati sche daling' van de bedrijfsresul taten over het derde kwartaal. Een van de belangrijkste oorza ken is het inzakken van de prijs van fosfor, een produkt dat in de Vlissingse vestiging wordt ge maakt. Volgens een woordvoerder van Hoechst-Vlissingen is de pro- duktie van fosfor momenteel verliesgevend. Uit landen van buiten de EG. zoals Kazachstan. worden al enige tijd grote hoe veelheden fosfor(produkten) geïmporteerd tegen prijzen die meer dan tien procent onder de marktprijs liggen. Begin dit jaar al meldde de topman van Hoechst-Holland, ir B. van Ne- derveen, dat dit 'negatieve ge volgen' zou kunnen hebben voor de vestiging in Vlissingen. Bedreiging Hoechst-Holland beschouwt de ontwikkelingen op de fosfor- markt als een 'structurele be dreiging'. Het chemieconcern worstelt bovendien met een aan houdende overcapaciteit in de sector pvc-activiteiten, maar produceert voldoende andere produkten die wel winstgevend zijn. Door nu 'maatregelen ter verbetering van de efficiency' te nemen, denkt men de bedrijfsre sultaten te kunnen verbeteren. Al met al maakte Hoecht-Hol- land het afgelopen kwartaal de helft minder winst dan in dezelf de periode van het vorig jaar. Over de eerste helft van dit jaar boekte het concern nog een winst van 31 miljoen gulden, wat ruim 35 procent minder is dan in de eerste zes maanden van het vorig jaar. In de Vlissingse vestiging ver dwenen de afgelopen anderhalf jaar al 40 arbeidsplaatsen door natuurlijke afvloeiing. Er werken nu nog bijna 980 men sen. Voorzitter B. van de Kreke van de ondernemingsraad is be zorgd, maai- gaat ervan uit dat de te nemen maatregelen geen nadelige gevolgen zullen hebben voor het personeel. Van directie zijde is volgens hem toegezegd dat vooralsnog geen sprake is van gedwongen ontslagen. Hij wenst zich verder van commen taar te onthouden. „Ik wil eerst weten wat ze exact van plan zijn." De 'dramatische daling' van de bedrijfsresultaten van Hoechst Holland is vooral te wijten aan het inzakken van de prijs van fosfor, een produkt dat in de Vlissingse vestiging wordt gemaakt. luchtfoto Ruben O.reel Arneville-eigenaar trekt zich terug Goese school helpt kinderen in Niger aan waterleiding van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De Middelburg se hotelier B. van Damme is niet langer gegadigde voor de ex ploitatie van het nieuwe hotel in aanbouw aan de Vlissingse Boulevard Banckert. Project ontwikkelaar Loostad bv zegt inmiddels een nieuwe kandi daat te hebben gevonden voor het hotel. De onderhandelingen zouden in een afrondend sta dium zijn. Loostad verwacht over enige tijd de nieuwe ex ploitant te kunnen presenteren, maar wil voorshands niet zeg gen om wie het gaat. Van Damme kwam deze zomer in beeld als mogelijke exploi tant, maar heeft onlangs de be sprekingen met projectontwik kelaar Loostad bv beëindigd. Van Damme achtte de investe ring in het hotel met 65 kamers en vijf zalen te riskant nu het ho tel wel voor het hoogseizoen 1994 open kan maar te laat is om in de reserveringsgidsen van vol gendjaar te worden opgenomen. Hij verwacht door die geringe voorbereidingstijd dat voorna melijk de verhuur van het zalen complex in de knel kan komen in het eerste openingsjaar. Een dergelijke zwakke start gecom bineerd met de tijd die een hotel nodig heeft om naam op te bou wen doet Van Damme vrezen voor de omzetten. „Ik wil mijn hotel Ameville in Middelburg niet in de waagschaal stellen", aldus Van Damme. LAMSWAARDE Rommelmarkt - Basis school De Oostvogel houdt za terdag de jaarlijkse rommel markt. Deze keer vindt de ver koop plaats in gemeenschaps centrum De Luifel. Naast de ver koop, die om 13.00 uur begint, zijn er diverse spelen. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Als de tropenzon brand de op het dak van de I'Ecole Me dersa in het Nigerese Djeedah, snakten de leerlingen vaak naar een slokje water. Maar een kraan was in geen velden of we gen te bekennen. En dus bleef de mond droog. Die schroeiende si tuatie liep recent ten einde. Naar het schoolplein loopt een gloednieuwe waterleiding, waaruit dorstige kinderen vol op vocht kunnen tappen. De drinkwatervoorziening, even als een pitlatrine (een eenvou dig toilet), is er gekomen dank zij een sponsoractie van de Goese basisschool Binnenhof. „En er is geen cent aan de strijk stok blijven hangen", zegt een vergulde leerkracht Els Dage- linckx. Het contact met de school in Ni ger kwam op een merkwaardige manier tot stand. Het begon met een weckfles potloodstompjes, een decoratieve in huize Dage- (Advertentie) Door een ingebouwde mikro-compufer wordt uw kostbare wasgoed behoedzaam gedroogd met het laagst mogelijke stroomverbruik. linckx. Een kennis van haar echtgenoot. Kees Kou van het Scaldiscollege, wipte op een dag aan. Hij zou in Niger worden ge stationeerd om er exacte vak ken te doceren. Toen Kous blik op de stompjes potlood viel, merkte hij op dat ze daar in Afri ka groot gebrek aan hebben. Via Kou kreeg Dagelinckx het adres van I'Ecole Medersa. Ze besloot de sierpot te ledigen en de in houd op te sturen. Puzzeltje er is geen betere De kar ging echt rollen na een bericht van Kous vrouw over de erbarmelijke toestanden op de kleuterschool in Djeedah, een dorp aan de rand van de woes tijn. Dagelinckx: „Bijna vijftig kinderen moesten het met één puzzeltje doen. De leerlingen hier konden zich dat niet voor stellen. Op het Binnenhof heb ben we spelletjes, speelgoed, potloden, kleurboeken, scharen, lijm, schriften en nog veel meer verzameld. Drie boodschappen wagens vol, met een kop d'r op." Na ampel beraad besloten ze het materiaal per zeepost naar Niger te sturen. Een met dank doordrenkte brief uit Niger viel vele maanden later op de deurmat van het Binnen hof. De envelop bevatte naast door leerlingen gemaakte ca deautjes een door de Nederland se onderwijsmissie vervaardig de videoband van de school. De mond van de leerlingen viel daarbij open. Een vloer van zand, een lekkend dak, één leer boek per drie kinderen, geen toi let en waterleiding. „Ze waren enorm gechoqueerd. Dat je met z'n drieën een boek moet delen, vonden ze tot daaraan toe. maar datje in die hitte geen slokje wa ter kan drinken!" Het goede doel van de jaarlijkse sponsorloop van Binnenhol stond dus vast. De leerlingen zouden, financieel gerugge- steund door ouders, grootou ders. vrienden en bekenden, een waterleiding bij elkaar rennen. Samen met de opbrengst van een sleutelhangerverkoop sprokkelden ze ruim 3.500 gul den bijeen. Genoeg voor de aan leg van een drinkwaterleiding; ook een pitlatrine kon er nog vanaf. Om het geld op de goede plaats terecht te laten komen, nam Kees Kou het sponsorbe drag mee naar Niger, waar hij na maandenlang gesol met de bu reaucratie eindelijk toestem ming kreeg voor het project. Da gelinckx toont de rekeningen van de nationale watermaat schappij en de aankoop van ma terialen. als bewijs dat bij dit stukje ontwikkelingssamenwer king geen dubbeltje in vreemde zakken is gestoken. „Dat is het VLISSINGEN, ARSENAAL THEATER 'Vrolijk langs de kern', programma van Paid Haenen en zijn alter-ego's Decor van Nico van den Burg. regie van Carel Alphenaar ook aan de cello). door Willem Nijssen Dankzij een sponsoractie van de Goese basisschool Binnenhof loopt naar het schoolplein van de I'Ecole Medersa in het Nigerese Djeedah nu een gloednieuwe waterleiding, waaruit dorstige kinderen volop vocht kunnen tappen. Er zit weinig schot meer in de programma's van Paul Haenen. Sinds jaar en dag leeft hij zich uit in een paar afsplit singenvan zichzelf, die veel din gen gemeen hebben. Dominee Gremdaat of Margreet Dolman: ze verbazen zich en winden zich op over kleinigheden, overdrij ven mateloos en laten zich moeiteloos gaan. Ze raken daar mee ongetwijfeld een van mis kenning gevoelige snaar in de markt. Maar het is een snaar waar nauwelijks iets groots uit kan opklinken. Voor de pauze van 'Vrolijk langs de kern' is Paul Haenen zélf aan het woord. Al babbelend creëert hij een sfeertje. Met veel uitwei dingen en afdwalingen komt het verhaal ongeveer neer op 'Wat zijn er toch veel erge dingen op de wereld'. Daar zit wel een flin ke portie ironie in, maar de doel stelling blijft toch duidelijk: la ten wij het hier dan maar gezel lig maken. De rolletjes die hij speelt, de problematiekjes die worden aangekaart zijn vlees noch vis. Als er al een standpunt uit de potpourri te destilleren valt, is het gekruid noch gezou ten. Dominee Gremdaat heeft zich naar mijn smaak overleefd. De eens zo koddige zinnetjes 'Kent U die uitdrukking' - 'Hebt U dat ook wel eens' - Het overkomt ons allemaal van tijd tot tijd') mis sen een pittige uitwerking. Van plechtstatigheid kreupel lopen de constructies als 'verdween de man zijns weegs' zijn oubollig geworden. Dominee is toe aan emeritaat. Ik heb altijd het gevoel gehad. dat Margreet Dolman van i personages het meest écht"» echter nog dan Paul Haen* Dat gevoel is gebleven, enwo'j ,on in 'Vrolijk langs de kern' bev; tigd. Weliswaar houdt Ma%? Dolman zich na een lange onfe 311 breking weer hoofdzakelijk C 'iü zig met telefoontjes op vera! yi van de zaal. De besmuiktepj f van die zaal bij de vreemde fee' net-iets-te-privé boodschap;, en bij de (liefst volkomenu? i1' warring van de overvallen ops belde heeft z'n charme deels verloren en lijkt nu no^ meest op tele-gluren. Toch weet alleen Margreet Dj' man in die bezigheden stsj weer iets heel aparts envem sends te leggen, een naïviteit,s;r te brengen die ontwapen !2J| blijft. En het venijn dat ze» s'! kan hebben en dat onveren in •"V de kop kan opsteken, ishet-i ge uit de voorstelling dat lapt" die jaren nog steeds eenaufej tieke smaak heeft. Tussen de middelmaat van -• routine was hier en daar nogs OU enkel pareltje te vinderU; waar de doldwaasheid van b begin nog steeds in voort!) Ouderwets leuk was het onda deel 'Video voor alleensl den', een serie banden met c: derwerpen als 'Gezellig', 'Re en 'Talkshow'. De zielige alls staande kan die bij thuiskcd al naar gelang de stemming zetten en een goed gespreken de beeldbuis voeren. Hehe tc nog even gelachen. 'Vrolijk langs de kern'is ter dag 19 februari nog le tien het Zuidlandtheater te Ter zen pii voordeel als je het via bekenden kunt spelen." Binnenhof wil de contacten met de Nigeriaanse school warm houden, temeer omdat tussen leerlingen een leerzame briefwis seling is ontstaan, al moeten do centen in Djeedah en Goes de boodschappen vertalen. „Het is goed om eikaars cultuur te leren kennen, waarbij we ervoor moe ten zorgen dat we de Afrikanen niet zielig vinden. Ze hebben een andere levensstandaard, maar zijn beslist niet ongelukkig.' Voor ons is uitwisseling van in formatie nu de eerste prioriteit. We kunnen natuurlijk niet voortdurend voor Sinterklaas spelen." Probleem is dat de verbinding met Niger lijkt verbroken. Het laatste per zeepost verstuurde pakket is al driekwart jaar on derweg en van Kous opvolgster in Djeedah is nog steeds niets vernomen. „Dat heeft vermoe delijk te maken met de instabili teit in omringende landen." Als het contact is hersteld, zal het Binnenhof een videoband van de school naar I'Ecole Medersa verzenden, een geste waarover lang is getwijfeld. „Je schaamt je dood voor onze luxe, maar aan de andere kant moeten we onze levensgewoonten ook kunnen tonen. Het is nu wachten op een bericht uit Afrika..." GOES, 'T BEEST 'Vragen om moeilijkheden', try-out van de derde cabaretsolo van Hester Macrander, met composities en mu zikale begeleiding van Geert Bremer. door Willem Nijssen Moraal schijnt uit de tijd, maar Hester Macrander zit er vol mee. Eén van de meest treffende, die tevens haar pro gramma 'Vragen om moeilijk heden' karakteriseert, komt uit het slotlied. „Verkoop nooit je zieltje aan de zekerheid, want dan raak je heel veel leuke din gen kwijt." En dat is dan ook zo mooi aan de voorstelling: Hes ter Macrander durft haar nek uit te steken. Dat zit hem niet zozeer in de pre sentatie of in de onderwerpen. Schokkend of grofgebekt wordt Hester Macrander nergens; tien tallen collega's staan hoger op de shockeer-ladder. Politiek of emotioneel of maatschappelijk bezien is het programma niet on der hoogspanning gezet. Wat vooral frappeert en charmeert is, dat Hester Macrander er hele maal is op de planken - met felle blik, elektrische gebaren, totale persoonlijkheid. Een vrouw die (maatschappij- Ikritisch denkt en voelt zou ge neigd kunnen zijn in de hoek van de vrouwenemancipatie te be landen. Hester Macrander heeft het daar ook wel over, maar be seft dat die hoek een dode hoek is geworden. Vrouwenemanci patie is in de koppies van alle westerlingen (man of vrouw) een geaccepteerd gegeven, daar is geen eer meer aan te behalen. Bijna alles zit in het hoofd wel snor. Wie tündt voormalig Joe goslavië geen schande, wie geeft niet om het milieu? Het gaat om heel andere dingen. Zoals Hester Macrander het for muleert: iedereen heeft het over de onmaakbaarheid van de sa menleving, en nog nooit is er zo veel plastische chirurgie bedre ven. Heel haar programma is een tasten en zoeken om een verdie ping lager bij het probleem uit te komen. Dat is de charme en de kracht van de voorstelling, en het maakt zelfs de momenten waarop dat niet lukt (en die zijn er) interessant. Voor die zoektocht bewandelt Hester Macrander gebaande pa den: haai- programma is wel haast klassiek opgezet. Een praatje, een liedje, een sketch- (je). Een scherpe formulering: „De omgeving tot last zijn. en je zelf niet. dat is gezond!". Een pakkend liedje: „Hij wou mijn borsten, buik en billen zonder mij erbij te willen". Een mooi ty petje zoals die volslagen over spannen WAO-ster, net op een zijspoor gezet: „Ik wil onmiddel lijk herintreden!!" Wat zo bijzonder (en knap) is aan 'Vragen om moeilijkheden' (en ook zo moeilijk uit te leggen), is dat Hester Macrander door haar directe manier van spelen (is het soms nog spelen?) voortdurend aan de rand komt. Soms aan de rand van iets heel héël moois, zo als in het schitterende lied 'Eelt op je ziel'. Soms aan de rand van de waarheid, zoals in het lied 'Le ve het verschil'. In dat lied (een tekst vanM Manuel) wordt een pleidooi r houden voor een multi-culturd ®lf samenleving, voor een samen)) ving waar iederéén anders nuf -de zijn. „Hoera voor iedere m want ze maken het versci I Maar tussen alles door klinl steeds de angst voor a" anders is. Dezelfde angst èj!/, later nog eens bezingt, n korte ontroerende inleidingora hoe de dood haar het ai jaar meermalen net niet hsl aangeraakt. „Sinds ik van: houd. ben ik bang je te w zen". Zo dubbel is alles, 'Vragen om moeilijkheden' geen gladde show, en hops wordt hij dat ook nooit, ft nor mix van gegarandeerd vemui - we moeten er toch ook eeiïla geluisd worden - en van risK W vol aftasten van de grenzen ti het vertelbare is een tilckè? to. borstelig, maar heel authenfei 'Vragen om moeilijkheden op 30 oktober ook nog lezif«j in het Zuidlandtheater te' neuzen. lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet is[ behandeling genomen j Bijdragen mogen nie:L langer zijn dan woorden. De redactie behoudt zich het reent voor inzendingen te be korten. Over geweiger de brieven wordt nie: gecorrespondeerd. Wl ir Nauwkeurighei Van een drukfout maak ik? punt, maar wèl van tweed' lijke onnauwkeurigheden dan nog wel zo kort na elks- de PZC van 9 oktober wow! sproken over de 'super Als tonnage noemt men40® Een nul maakt heel veet want het gaat hier om een: van 40.000 brt. •fai DO Op 14 oktober gaat het Ikan Tongkol. Hierbij fe® geplaatst. Men heeft net - een schip van 70 meter Hier is een 2 weggevallen, dit schip is 270 meterlang- Als oud stuurman en Q-- werk nog direct bij des® vaart betrokken moest UW even van het hart. j. VU# otf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 50