Lom-school raakt stigma kwijt Actie voor behoud kerk Ovezande Hondenbelasting Axel volgend jaa eenmalig omlaag ongeval door slik op de weg veroordeeld A Anna Frankschool in Goes viert 25-jarig bestaan Boer VOOF schuld aa Brevetten Rekenen ging hem niet zo goed af en zo belandde Rien eind ja ren zestig op de Anne Frank school. De individuele werkwij ze - ieder zijn eigen tempo - en begeleiding sprak hem aan en stimuleerde hem enorm. ..Je kon toen brevetten halen. Omdat je in een minderheidspositie te recht was gekomen, knokte je daar geweldig voor. Een kleine beloning voor je prestaties, dat is het grote voordeel van dit soort onderwijs." Het feit dat leerlingen qua werksnelheid niet op elkaar hoeven te wach ten, is een van de sleutels tot succes. „Als het goed gaat, kun nen ze hun achterstanden weg werken; dat geeft hun een kick. Maar ook als een leerling wat langzamer wekt, is dat geen pro bleem. Ieder presteert binnen zijn mogelijkheden, waardoor falen nagenoeg is uitgesloten", legt adjunct-directeur Niek Flip- se uit. De Anne Frankschool telt mo menteel 162 leerlingen. Zestig procent daarvan gaat naar De Vliedberg, een Goese lom-school voor speciaal voortgezet onder- weekend diensten i i M Reizigers bestolen De Anne Frankschool in Goes heeft het vooroordeel van school voor 'lom-periken' in de afgelopen jaren van zich afgeschud. Mieras Zondag 17 oktober 1993 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 10 ds. Buijs (HA); Bruinisse 10 ds. Smit (HD), 17 ds. Haasnoot; Burgh 10 ds. van der Deijl: Dreischor 11 ds. Eekhout; Eikerzee (Scharen- dijke) 10 ds. Meijer; Haamstede 10 ds. Haasnoot, 19 ds. Smit; Kerkwerve 11 ds. Mesu; Nieu- vverkerk 10 ds. Klip (HA). 17 ds. Hanekamp; Noordgouwe 9.30 ds. Eekhout; Noordwelle 11 ds. Stap (HA); Oosterland 10 ds. Hanekamp. 18 ds. Klip; Ouwer- kerk 10 dhr. Rouw; Renesse 9.30 ds. Stap (HA); Serooskerke 10 ds. Teunissen, 19 ds. v. Weelden; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 10 da. Bosman-Huizinga, 18.30 ds. kerkdiensten Markus; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 dhr. Boot; Nieuwe Kerk 10 ds. De Boo. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Vollmuller, 18.30 ds. Paulus; Haamstede 10 ds. Lingen, 19 ds. Jobsen; Nieu- werkerk/Oosterland 10 ds. Klip (HA), 17 ds. Hanekamp; Scha- rendijke 10 ds. Boomsma, 19 ds. v. Meggelen; Zierikzee 10 ds. Jobsen, 18.30 ds. Lingen. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 en 18.30 lees- dienst; Nieuwerkerk 9.30 en 15.30 leesdienst; Oosterland 10, 14.30 en 18.30 leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds. Dijkstra; Zierikzee 10 en 18 ds. De Graaf. Gereformeerde Kerk (vrijge maakt). Brouwershaven 9.30 ds. Alserda, 18.30 ds. De Rijke. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Evang. Lutherse Gemeente. Zie rikzee 10 ds. Baan (HA). Rooms-Katliolieke Kerk. Haam stede 11.30; Zierikzee 9.30, zat. 19. Pinkstergemeente. Zierikzee (Meelstraat) 10, woensd. 20 sa menkomst. VLISSINGEN - Een 35-jarige vrouw uit Arnemuiden raakte vrijdagochtend haar tas met in houd kwijt op het station van Vlissingen. Ze liet de tas een ogenblik onbewaakt staan. In de tas zaten kleding, boeken en foto-apparatuur. Duitse toeristen die in Vlissin gen met een camper op bezoek zijn, troffen hun rijdende huis donderdagmiddag opengebro ken aan op de Kenau Hasselaar straat. Twee tassen met inhoud waren verdwenen. In beide tas sen zaten cheques, foto-appara tuur en kleding. De waarde is en kele duizenden guldens. Hetzelfde overkwam de bezitter van een Britse camper. Zijn auto werd in de nacht van donderdag op vrijdag in de Paul Kruger- straat in Vlissingen opengebro ken. De inbrekers namen een koffer met kleding, foto-appara tuur en sieraden mee. 16 en 17 oktober 1993 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. 01110-12080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en J. Ph. P. Stenger, Burghseweg 54, Haamstede, tel. 01115-1861 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein. Dorpsweg 5. Bruinisse, tel. 01113-2120. Tandartsen: H. B. Geleijnse-Szitajtis. Noord straat 12. Burgh-Haamstede, tel. 01115-2698. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18. tel. 01110-12906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S. Berg- sma. Zierikzee, tel. 01110-12180. Korenavond in Groede GROEDE - Het herfstconcert van het hervormd kerkkoor Ju bilate uit Oostburg en het Kin derkoor Groede in de hervormde kerk van Groede vindt plaats op vrijdag 29 oktober. Eerder werd abusievelijk in de PZC gemeld dat het concert gisteren i vrijdag 15 oktober) zou plaatsvinden. De aanvangstijd is 20.00 uur. MIDDELBURG Kledingbeurs - De vrou wencontactgroep Kom uit je huis houdt woensdag 20 oktober van 13.30 tot 15.00 uur een na- jaars- en winterkledingbeurs in Het Zuiderbaken in Middelburg. Die ochtend tussen 9.00 en 10.30 uur kan de kleding worden inge bracht. Van 15.30 tot 16.00 uur kan de overgebleven kleding worden opgehaald en wordt er afgerekend. Er moet nodig wat gebeuren aan het dak, de door vocht aangetaste muren en de glas-in-loodramen van de katholieke kerk te Ovezande. foto Willem Mieras van onze verslaggever OVEZANDE - 'Samen sterk voor de kerk'. Onder dat motto gaat de parochie Onze Lieve Vrouw Hemelvaart actie voe ren voor behoud van de katho lieke kerk te Ovezande. Het godshuis is dringend toe aan een opknapbeurt. Er moet no dig wat gebeuren aan het dak, de door vocht aangetaste muren en de glas-in-loodramen. Voor de restauratie dient ongeveer vier ton bijeen te worden ge schraapt. De bedoeling is nog dit jaar te beginnen met de werkzaamheden. Uit 1859 dateert het kerkje waar- KIELDRECHT Ruildag - De Kieldrechtse Verzamel vrienden houden zon dag hun maandelijkse ruildag in zaal Sint Michiel. Vanaf 9.00 tot 12.00 uur komen diverse verza melobjecten aan bod. Het be treft onder meer postzegels, munten, prentkaarten, stickers en sigarenbandjes. Er is ook een mini-tentoonstelling met docu mentatie over James Dean. van de katholieke gemeenschap van Ovezande gebruik maakt. In de oorlog is het gebouw ge troffen door inslagen. Het oor spronkelijke plafond is daarna vervangen door een soort 'hard board'. De kerk heeft reeds meerdere restauraties onder gaan. Zo ontdekten schilders bij een onderhoudsbeurt in 1989 dat de toren vervaarlijk uit het lood stond. Instortingsgevaar dreig de, want de balken die de spits droegen bleken rot te zijn. De to ren is destijds opgevijzeld en de balken zijn vernieuwd. Programma De huidige staat waarin het godshuis verkeert, maakt een grondige restauratie noodzake lijk. „De kerk is op dit moment niet om aan te zien, omdat het stucwerk losbladdert", aldus se cretaris Ch. R. Verbeek van het parochiebestuur. De oorzaak van het euvel ligt volgens hem dertig jaar terug. Bij een verbou wing destijds zijn fouten ge maakt. Het vocht dat door de massieve muren komt, richt daardoor schade aan. De kwali teit van de glas-in-loodramen en het dak laat eveneens te wensen over. De actie voor behoud van de kerk spitst zich toe op het week einde van zaterdag 23 en zondag 24 oktober. De parochie biedt dan in Ovezande een program ma met onder meer de trekking van een loterij, bonte avond, rommelmarkt, rad van avon tuur, sponsorloop en Vlaamse kermis. Het bisdom Breda is bereid een deel van het project te financie ren mits de parochie zelf ook een flinke duit in het zakje doen. Ver beek: „Ze hebben steun toege zegd zodra wij weten wat we zelf op tafel kunnen leggen. De ver wachting is dat het ons lukt 250.000 gulden bijeen te krijgen. Daarnaast heeft de gemeente Borsele 75 mille in het vooruit zicht gesteld." Het resterende bedrag zou van het bisdom moeten komen. Op welke manier dat gebeurt, is nog onduidelijk. „Een renteloze le ning is wellicht een mogelijk heid". aldus Verbeek. Dat de kerk een bijdrage krijgt van de provincie is allerminst zeker. Een ambtelijk advies aan gede puteerde staten luidt afwijzend. De reden is dat de kerk niet voor komt op de rijkslijst van be schermde monumenten. De res tauratie moet nog dit jaar begin nen omdat anders wellicht de gemeentelijke subsidie vervalt. Hekwerk vijvers en hertenkamp in Yerseke aan vervanging toe van onze verslaggever KRUININGEN - De afrasterin gen bij de brandvijvers in Ril land en Yerseke en het herten kamp te Kruiningen zijn toe aan vernieuwing. Onderzoek wijst uit dat de beveiliging van de vijvers te wensen overlaat. Overstekende eendjes in Yerse ke bijvoorbeeld lopen het risico te worden platgereden en ver oorzaken gevaarlijke verkeers situaties. Het dagelijks gemeen tebestuur van Reimerswaal wil 32.000 gulden uittrekken voor vervanging van het hekwerk. Doordat het gaas van de omhei ning bij het hertenkamp in Krui ningen versleten is, zijn al diver se malen jonge hertjes ontsnapt. Op het moment wordt overigens onderzocht welke mogelijkhe den er zijn om het hertenkamp te verplaatsen naar een andere locatie in het dorp. Als de ver huizing doorgaat, is vervanging van het huidige hekwerk niet no dig. Uitstel van vernieuwing van afrasteringen in Rilland en Yer seke acht het college onverant woord. De kwestie komt dinsdag 26 oktober ter sprake tijdens de gemeenteraadsvergadering. De bijeenkomst in het gemeente huis te Kruningen begint 19.30 uur. van onze verslaggever AXEL - De hondenbezitters in de gemeente Axel hoeven vol gend jaar iets minder voor hun viervoeter betalen, omdat de hondenbelasting de gemeente dit jaar een eenmalig voordeel van 40.000 gulden opleverde. De leden van de commissie finan ciën wimpelden het college voorstel om dit hele bedrag in één keer terug te laten vloeien naar de eigenaren van honden echter af, omdat ze een buffer willen opbouwen voor onvoor ziene tegenvallers. De hondenbelasting werd in de gemeente Axel begin 1993 op nieuw ingevoerd en bedroeg 81 gulden per hond. De 90.000 gul den die de belasting opbracht werd gebruikt voor de aanleg en het onderhoud van een aantal hondenuitlaatterreintjes in de gemeente en verder werd er tus sen de 30.000 en 40.000 gulden gereserveerd voor een honden controleur. Wethouder A. M. G. van Waes legde donderdagavond tijdens een vergadering van de commis sie gemeentefinancien uit dat het in dienst nemen van een hon dencontroleur door onvoorziene omstandigheden tot januari vol gend jaar moet worden uitge steld. „De hondenbelasting le verde daardoor een era meeropbrengst van óOSi den op", stelde Van ffa omdat we bij het invoer?, de hondenbelasting hels steld dat die tarieven nira ten dienen als een dekkingsmiddel voor i meente, stelt het cc belastingbetalers volgend met een eenmalige ging te verblijden." Voordeel De leden van de comms nanciën stelden zich ech'e niem op het standpunt di belastingvoordeel voor k denbezitters wellicht bete meerdere jaren uitgesmea worden. „Het voordeel da is dat we eventuele tegenr met het overschot kuraa vangen, zodat we de hout lasting niet opeens hoen verhogen", meende het raadslid A. C. Kesbeke. Van Waes liet weten weit voelen voor het maken \i nieuw potje van de opt van de hondenbelasting, het spreiden van het bet voordeel voor de hondei ters over een periode va drie jaar zag de wethoude ter geen bezwaren en hij! dan ook toe deze optieaani dere leden van het colles te leggen. LAMSWAARDE Rommelmarkt - Basis school De Oostvogel houdt za terdag de jaarlijkse rommel markt. Deze keer vindt de ver koop plaats in gemeenschaps centrum De Luifel. Naast de ver koop, die om 13.00 uur begint, zijn er diverse spelen. KRUISVERENIGING RONDOM DEOOSTERSCHELDE Ziekenverzorging thuis in Zierikzee Een cursus voor mensen die willen leren om een zieke thuis te verzorgen. Onderwerpen zijn o.a.: - Tiloefeningen - De voeding van een zieke - De inrichting van de ziekenkamer - Het gebruik van medicijnen. Praktische informatie: - 6 bijeenkomsten op dinsdagen van 14.30- 16.30 uur - Start: dinsdag 26 oktober 1993 - In het Kruisgebouw, Jannewekken 10 te Zierik zee - Kosten: 18,00 voor leden Kruiswerk 30,00 voor niet-leden 7,50 voor het cursusboek. Voor vragen en aanmeldingen: Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde Telefoon 01100-49200, bereikbaar op werkda gen van 09.00-17.00 uur. STUNTVERKOOP VAN 100 EXCLUSIEVE MODELLEN BRUIDSJAPONNEN COLLECTIE '92-'93 DIVERSE ACCESSOIRES KORTINGEN VAN 20 TOT JAPONNEN AL VANAF 295,- OPHEFFINGSUITVEKOOP VAN 500 STUKS EXCLUSIEVE LEDEREN KLEDING!!! KORTINGEN 30 TOT 70% alles in diverse kleuren en maten DAMES- HERENJACKS AL v.a. 179,- (Mjïl DAMES- HERENJASSEN AL v.a. 199,- fóy PILOTEN- MOTORJACKS AL v.a. 299,- T& DIVERSE LAMMYCOATS AL v.a. 349,- PROFITEER NU, WANT DE AANBIEDING GELDT SLECHTS 1 DAG!! WAAR: Concertzaal, Paardestraat 4, Zierikzee, 01110-12670 WANNEER: do. 21 okt. van 13.30 tot 21.00 uur BEL VOOR INFO: 08380-23577 P2Q Streek ZATERDAG 16 OKTOBER 1993 s van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Een landbouwer uit Burgh-Haamstede is don derdagmiddag in Zierikzee ver oordeeld tot een boete van vijf honderd gulden voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar voor zijn schuld aan een on geval op de Serooskerkseweg. Daarbij raakten drie auto's en een boot zwaar beschadigd. Op de bewuste dag in november vorig jaar was door zijn land- bouwwerkzaamheden een grote hoeveelheid slik op de weg te rechtgekomen. De landbouwer had wel een loonbedrijf inge schakeld om de modder te ver wijderen. maar het resultaat was onvoldoende. Door water op de weg veranderde de weg vervol gens in een glijbaan waardoor drie auto's op elkaar botsten. Een van de auto's trok een aan hanger met boot mee. De landbouwer vond dat de schuld niet bij hem kon worden gelegd. Hij had immers alles ge daan wat redelijkerwijs van hem verwacht kon worden. Het loon bedrijf had schoongemaakt, de landbouwer had waarschu wingsborden geplaatst en zijn tractor met knipperende lichten langs de weg gezet. Daarnaast had hij zijn twee zoons o» ind gegeven het verkeer mei; nalen te waarschuwen. Schuld Kantonrechter A. L.p, oordeelde niettemin fa zijn toedoen de veilig^ weg in gevaar was schuld van het c daarom bij de landbojjlst legd. Als verzachtende .- digheden voerde de ree's aan dat automobiliste: beni een agrarisch gebied rijfa ning moeten houden ma tueel slik op de weg. Bcó W was het rijgedrag van dé- Rud zaker van het ongeluk helemaal goed te prater/ Een man uit Oosterlaoj zeer tegen zijn zin. vera tot een boete van vietfe gulden voor het gevaari.4 len van een vrachtwagen jjnc bruari van dit jaar. Eer ger moest door deze na/ sterk afremmen en naar de berm langs des Oosterlander was er u van overtuigd dat hij had ingehaald. „Er is t« niks gebeurd", voerdehij aan. De rechter was mei- argument onder de ir: vonniste conform de eis rotn N'ed" Dat het. er zo weinig zijn, hangt Schouwen-Duiveland) en de ver- derwijs zelf. Het laatste overi- samen met het grote verzor- beterde begeleiding van pro- gens onder druk van de rijks- gingsgebied (Bevelanden en bleemleerlingen in het basison- overheid, die het relatief dure speciaal onderwijs niet verder wil laten groeien. Reünie Vrijdag 22 oktober blikken 250 oud-leerlingen terug op hun schooltijd tijdens een jubi leumreünie. „Dan kun je horen", beklemtoont Rien van der Schraaf, „dat je het met een lom-opleiding kunt schoppen tot academicus of ondernemer. Datje op de Anne Frank zit. zegt weinig over je intelligentie." De jubileumdag in dienstencen trum De Vroone in Kapelle wordt verder opgetuigd met mu ziek van oud-leerlingen. Van der Schraafs rockband Charly is voor deze gelegenheid opnieuw samengesteld. De huidige leer lingen van de Anne Frankschool vieren volgende week feest. Ze zijn elke dag druk in de weer om kostuums te maken, decors in el kaar te timmeren en danspassen te zetten voor een grote dans voorstelling. Danstheater Sca- pino helpt daarbij een handje. Donderdag is de uitvoering. Om dat de zaal dan geheel gevuld is met leerlingen, kunnen ouders vrijdag de verrichtingen van hun spruiten op video bekijken. van onze verslaggever GOES - Zat je op de Anne Frank, school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (lom), dan was je een 'lom-perik'. Zeker in de eerste jaren na de oprichting in 1968 werden lom-leerlingen door hun omgeving gebrandmerkt, door gebrek aan kennis over de ze nieuwe onderwijsvorm. Een kwart eeuw later heeft de Anne Frankschool in Goes dit voor oordeel goeddeels van zich afge schud. Deze vorm van speciaal onderwijs is met de jaren geac cepteerd als een adequate leer- plek voor kinderen die op de ba sisschool steeds meer achter stand zouden oplopen. Over je toekomst zegt dat niet alles: je kunt na de lom-school ook doc torandus in de biologie worden. Niet alle, maar veel lom-leerlin gen hebben een enkelvoudig leerprobleem. Moeite met lezen of rekenen en anderzijds zijn ze in een groep snel afgeleid. Stom zijn ze dus niet, al heeft dat stig ma veel lom'ers jarenlang ach tervolgd. „Ik ben daar onnoeme lijk veel mee gepest. Je was een lomperik. Zelf heb ik er geen last meer van, maar veel leerlingen dragen die ervaring nog steeds mee zich mee", zegt oud-leerling Rien van der Schraaf uit Goes. wijs. Veertig procent wordt doorgesluisd naar het beroeps onderwijs. Per jaar worden twee tot drie leerlingen terugge plaatst in het basisschool, bij voorkeur op tienjarige leeftijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 46