Pllfillïll OURAN Dorzaak Bijlmerramp bij Boeing Somalische generaal laat twee VN-militairen vrij tv*f ilm IEK Meer scholieren roken kleintjes loei, kans op een bui Antwerps gemeenteraadslid mag niet meer met urine gooien Raad voor de Luchtvaart hoort getuigen Fouten in ontwerp motorophanging 11 ajor biedt ij Lubbers raises aan Rechter ziet Waiuz als moordenaar Hani Welkom op Contocto 93 vakbeurs algemene toelevering. Zeeland- hallen Goes Generaal zou banden met mafia hebben kunst cultuur 15 Vm 21 mmm Tienduizend gevangen zittende Palestijnen komen spoedig vrij Deze week VOOR ÉÉIM liet Meubelhart Van Zeeland!' Wisselend, bewolkt, vooral langs de Mleans op een enkele bui. De wind is aan zee af en toe krachtig uit vest. Maximumtemperatuur ig rond 11 graden. rsluljs te Het 9-He 'eteri H e advertenties per telefoon: 01184-84321 iriftelijk te zenden aan: srtentie-afdeling PZC 3 18, 4380 AA Vlissingen J Riet UTRECHT (ANP) - Meer Ne derlandse scholieren vanaf 12 jaar wagen zich minstens één keer aan een sigaretje of joint. Slak in 1984 nog 33 prócent ij, Aki ooiteen sigaret op, nu is dat 52 mte li procent. Het aantal kinderen /erhek dat zeker één joint heeft ge rookt, is in diezelfde periode gestegen van een kleine 5 naar bijna 14 procent. Boy tiani Rudiei Dit blijkt uit een onderzoek itseCi va" het Nederlands Instituut de G: voor Alcohol en Drugs (NIAD) s-Det: - in Utrecht, dat in samenwer king met 39 GGD'en is uitge voerd. Tienduizend leerlingen van de twee hopgste klassen van het basisonderwijs en alle klassen van het voortgezet on derwijs werden ondervraagd. Voor alcohol lijken de kinde ren banger te worden: 64 pro cent heeft weieens gedronken tegen 68 procent in 1984. Meer dan de helft van de scholieren (54 procent) vanaf tien jaar heeft verder minstens' één keer gegokt. Dit is voor het eerst onderzocht. Volgens klinisch-psycholoog en gedragstherapeut drs. H. van Bilsen is het in vrijheid kunnen experimenteren met deze zaken van groot belang. Volgens hem is uit weten schappelijk onderzoek geble ken dat mensen er alleen dan verantwoord mee kunnen om gaan. „Een verbodscultuur leidt tot ongecontroleerde ex cessen en onderdrukking van het spontane leerproces", stel de Van Bilsen donderdag bij de presentatie van het onder zoek in Utrecht. ANTWERPEN (ANP) - Een raadslid van Antwerpen is door de rechtbank veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van tienduizend Belgische frank (ruim 500 gulden) voor het uitgieten van een pot urine over de hoofden van enkele stadgenoten. Hilde de Lobel, raadslid voor het extreem-rechtse Vlaams Blok, wierp de urine uit het raam van haar woning, omdat ze het spuugzat was dat nachtelijke kroegbezoekers telkens haar huisgevel uitkozen als publiek urinoir. Onder het motto „een koekje van eigen deeg. zeikerd" kreeg een student in hoge nood een douche van urine. Hij liep tijdelijk oogletsel op. De student zag af van een schadeclaim nadat het raadslid hem een bedrag van 150.000 frank (ruim 7500 gul den) had betaald. IN HAAG (ANP) - Vliegtuig- nwer Boeing erkent dat te- rtkomingen aan het ontwerp de motorophanging van de j-747 hebben geleid tot [verongelukken van de El Al- mbo, vorig jaar 4 oktober in Bijlmermeer. Dat bleek don- b [dag tijdens de zitting van de »ad voor de Luchtvaart over l ramp. Het toestel crashte na- thel de twee motoren van de ^eisJhtervleiigel was verloren, de ramp kwamen zeker 43 nsen om. deelt Boeing de kritiek van Bureau Vooronderzoek ihtvaartongevallen op de oom van aanvullende onder- idsbulletins waarin stond dat motorophanging periodiek te Hefontroleerd moest worden, de veiligheid van motorop- afhankelijk is van veel idieke controles, dan deugt ontwerp niet, meent ir. H.N. Ueswinkel, de leider van het ronderzoek. Aan de hand Jobili de bevindingen van W'olles- Lan? ikel hoort de Raad voor de ihtvaart een reeks getuigen een eindrapport pu- anM teert. et dus: hieitë en I en ba n Pli; estga was.I (de telefoon gepakt, en bij Rn Tu^er'eur u lief is'dan gaat u i ipjL Zeeland houden. Breng 'om zeker een bezoekje aan één I ?nzf taP'jt- en gordijnspe- a zaken te Goes en Middel hof aan ons meubelcentrum te inningen. Behalve deskundigen van Boeing verhoorde de Raad voor de Luchtvaart vertegenwoordi gers van El Al en van de Lucht verkeersbeveiliging. Uit de do cumenten die El Al aan de Raad heeft overgelegd, blijkt dat de inspecties volgens de voorschrif ten zijn uitgevoerd. Maar de Am sterdamse burgemeester Van Thijn vraagt zich af of het onder houdspersoneel „wel alle zorg vuldigheid in acht heeft geno men". De vier bouten waaraan elke motor hangt, zijn ontworpen met de bedoeling dat indien de motorophanging wordt overbe last de bouten het alle vier bege ven, zodat de motor loodrecht naar beneden valt. Bij de El Al- Boeing scheurde de motor schuin van de vleugel af, die daarbij beschadigd raakte, en nam de tweede motor mee in zijn val. In die zin heeft het ontwerp van Boeing gefaald. De vlieg tuigbouwer zorgt er nu voor dat NDEN (GPD) - De Britse pre- John Major heeft donder- Nederlandse ambtgenoot ud Lubbers zijn verontschul- Mitt iiigen aangeboden voor het den,1, drag van de Engelse voetbal talen. Eerder had Major dat jrodffii N> al bestempeld als 'een lande die het land in verle- lippipjtnheid brengt'. ajor wil onderzoeken hoe voor men kan worden dat taferelen die in rond de voetbalinter- Nederland-Engeland te zich herhalen. Maar Jt 750 Britse supporters wer- aangehouden. In Engeland geschokt gereageerd op de tóen van relschoppende Voor vrijwel alle och- ibladen waren de ongeregeld- en in Amsterdam en Rotter- het voornaamste nieuws, fige kranten hadden maar de voorpagina: 'Sha- zie ook pagina 23 Voor het gerechtsgebouw eisten demonstranten het hoofd van de Poolse immigrant Janusz Waluz. foto Reul van onze correspondent JOHANNESBL1RG - Het Hooggerechts hof in Johannesburg heeft een Poolse im migrant en een voormalig parlementslid schuldig bevonden aan de moord op de zwarte leider Chris Hani. Beide verdachten, Janusz Waluz en Clive Derby-Lewis, zullen ook veroordeeld wor den wegens verboden wapenbezit. De der de verdachte, Gaye Derby-Lewis, de vrouw van de politicus van de extreem rechtse Konservatieve Partij (KP), werd vrijgesproken van alle aanklachten. Het drietal stond ook terecht wegens samen zwering tot moord op een aantal andere prominente Zuidafrikanen, onder wie Nel son Mandela, maar deze aanklacht werd niet bewezen geacht. Rechter Eloff zal op een nog nader te be palen tijdstip, waarschijnlijk vandaag vrijdag), de strafmaat bepalen. Hani, de populaire leider van de Zuidafri- kaanse Communistische Partij, werd op 10 april voor zijn huis doodgeschoten. De moord ontketende ernstige ongeregeldhe den, die aan tientallen mensen het leven hebben gekost. Hani's weduwe, Limpho, was donderdag getuige van de finale van het proces dat 10 dagen heeft geduurd. De verdachten hoor den het vonnis onbewogen aan, terwijl de monstranten voor het gerechtshof hun hoofden eisten. Rechter Eloff zei dat bewezen was dat Wa- lus, een fanatieke anti-communist, Hani met voorbedachte rade had doodgescho ten. Hij accepteerde ook dat Derby-Lewis, volgens zijn eigen partijgenoten een ra biate racist, het moordwapen, een pistool met geluiddemper, geleverd had in de we tenschap waarvoor het gebruikt zou wor den. van onze verslaggever Cees van der Laan MOGADISHU - De Verenigde Naties en president Clinton ont kennen dat aan de Somalische clanleider Aidid consessies zijn gedaan in ruil voor de vrijlating van de Amerikaanse piloot Mi chel Durant en de Nigeriaanse VN-soldaat Umar Shantali. Bei den werden donderdag door Ai did overgedragen aan het Rode Kruis. Volgens admiraal Howe, hoofd van de VN-operatie in So malië, zijn Durant en Shantali „zonder voorwaarden" door Ai did vrijgelaten. Ook president Clinton gaf donderdag een der gelijke verklaring uit. Advertentie Admiraal Howe wilde donder dag in de Somalische hoofdstad Mogadishu echter niet ingaan op de vraag of er nog steeds een prijs van 25.000 dollar op het hoofd van Aidid staat vanwege de aanslag op 5 juni, waarbij 24 Pakistaanse soldaten werden gedood. „Alle opties zijn nog open", zo verklaarde Howe, die opriep tot een dialoog met „alle" partijen, inclusief de Somalische Nationale Aliantie (SNA) van Ai did. „We zoeken naar een bevre digende oplossing in het belang van Somalië", aldus de admi raal. Van de 130 door de VN-troe- pen gevangen Somaliërs werd donderdag niemand vrijgelaten. Durant en Shantali werden don derdagmiddag rond half twee in de buurt van de Bakhara-markt overgedragen aan het Interna tionale Comité van het Rode Kruis. Daarna werden ze overge bracht naar het VN-hoofdkwar- tier. Durant werd op drie okto ber gevangen genomen nadat zijn helikopter door troepen van Aidid was neergeschoten. Bij de gevechten van die nacht kwa men 18 Amerikaanse soldaten om het leven. De Nigeriaanse soldaat zat al veel langer vast. Hij werd op vijf september ge vangen genomen op toen hij mei zijn eenheid in een hinderlaag liep. Durant en Shantali worden mo menteel medisch behandeld in respectievelijk het Amerikaanse en Zweedse hospitaal op het ter rein van het VN-hoofdkwartier in Mogadishu. Durant heeft ver wondingen aan zijn gezicht, arm, been en arm, Shantali aan zijn linker been. Durant wordt vanaag overgevlogen naar Duitsland voor verdere medi sche behandeling. De vrijlating van de twee kan ge zien worden als een succes voor de speciale afgezant van presi dent Bill Clinton, Robert Oakley. Hij is naar de Hoorn van Afrika gestuurd om het vastge lopen vredesproces in Somalië op gang te brengen. Oakley had afgelopen dinsdag nog een ge sprek met vertegenwoordigers van Aidids SNA-partij. de motorophanging zoveel wordt versterkt dat tijdens het vliegen geen overbelasting meer kan optreden waardoor de mo tor van de vleugel valt. Eind dit jaar komen nieuwe bou ten beschikbaar. Die zijn twee keer zo dik als de bestaande bou ten. In afwachting daarvan zijn bij alle jumbojets de breekbou- ten vervangen door nieuwe ex emplaren van de bestaande soort. Er zijn 10.000 bouten onderzocht en bij 24 daarvan heeft Boeing onregelmatigheden aangetrof fen. Het installeren van de nieuwe bouten gebeurt volgens Boeing ruimschoots binnen de termijn waarvoor de veiligheid van bestaande bouten garan- deerd kan worden. Als de nieuwe bouten zijn ge monteerd en ook een reeks an dere verstevigingen in de mo torophanging zijn aangebracht, behoort de hele papierwinkel van aanvullende onderhouds- bulletins van Boeing tot het ver leden en is de veiligheid niet meer afhankelijk van periodieke slot zie pagina 3 kolom 1 ROME De Italiaanse anti-ma- fiapolitie DIA heeft donderdag in Noord- en Centraal-Italié meer dan 200 leden van Sici- liaanse en Calabrese mafia- clans gearresteerd. De operatie 'Noord-Zuid', die mede mogelijk is gemaakt door de getuigenissen van een 'spij toptant' en de hulp van de Zwit serse politie, heeft ook aan het licht gebracht dat een generaal van de militaire politie en een vijftal magistraten banden heb ben met de mafia. Minister van binnenlandse za ken Mancino feliciteerde don derdag het pqlitiekorps uitbun dig en zei dat de operatie weer eens aantoont dat de mafia niet alleen in Zuid-Italië actief is. De mafia blijkt zich genesteld te hebben in de Noorditaliaanse zakenwereld, maar kan ook re kenen op forse steun van de in stituties. Niet minder dan vijf rechters zijn door de DIA ervan beschuldigd banden te onder houden met de mafia. Politie-agent met hoofdpijn zet alle lichten op groen BANGKOK (RTR) - Een Bang- kokse verkeersagent, die er vrijdag tijdens de spits op een van de drukste punten in de stad geen gat meer in zag, zette alle lichten op groen en begon te dansen toen een chaos ontstond. Collega's moesten de 25-jarige Suradej Chumnet afvoeren. Hij werd medisch onderzocht, maar later weer 'losgelaten'. Tegen verslaggevers zei hij precies te hebben geweten wat hij deed. „Ik voelde dat ik dat moest doen. Ik had zware hoofdpijn". Henri le Fauconnier (1881-1946) kreeg tijdens de Eerste Wereldoor log in Nederland erkenning als vernieuwer van de schilderkwist. De Verweyhal in Haarlem toont een overzicht van zijn iverk. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: componiste Anna Cramer laat zich dansen Gerrit Krol, een dartele geest Lieve Joris in Damascus naar 't heerlijk Griekenland orakelspreuken vari Erik Spinoy MemdevMjiderwisch en de vrouwen Helen Oxenbury bakt een taart jeugdboek Middelburgs Theater speelt een baby aardappelvelden van Frits va7i Til uit-agenda, exposities, film- Kanaal Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat heeft donder dag het Kanaal door Zuid-Beve land heropend. Bij die gelegen heid betoogde zij, dat de capaci teit van de binnen vaart inefficiënt ivordt Q gebruikt. HH Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst en cultuur: 15, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24 en 25. van onze correspondent TEL AVIV Het ziet er naar uit dat Israel in de komende maan den meer dan tienduizend Pale stijnse gevangenen vrij zal la ten. Volgens het dagblad 'Ha'ar- etz' is het de bedoeling dat uit eindelijk alleen moordenaars achter de tralies blijven. Bij de Israëlisch-Palestijnse on derhandelingen in het Egypti sche Taba is donderdag beslo ten een subcommissie te vormen die zich hoofdzakelijk gaat be zighouden met de toekomst van de gevangenen en de gevange nissen in de bezette gebieden. De delegaties zijn het verder eens geworden over een agenda voor de uitwerking van de de tails voor zelfbestuur in de Gaza- strook en Jericho. Palestijnse en Israëlische onder handelaars zijn donderdag in een optimistische sfeer uit el- kaai- gegaan. Het overleg zal op 20 oktober worden hervat. Beide delegaties zeiden ervan over tuigd te zijn dat er voor 13 de cember. als de terugtrekking van het Israëlische leger moet beginnen, overeenstemming zal zijn bereikt. Volgens een van de Israëlische onderhandelaars is er in een paar uur overleg met de PLO in Taba al meer bereikt dan in twee jaar praten in Washing ton. Arafat Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bereidt een ontmoeting voor tussen minis ter Kooijmans (buitenlandse za ken) en PLO-leider Arafat. Kooijmans reist daartoe binnen kort af naar Tunis. De precieze data worden waarschijnlijk van daag bekendgemaakt. Contacten met de PLO op hoog niveau waren tot voor kort taboe in ons land. Maar sinds het vre desakkoord tussen de PLO en Israël is ondertekend, mogen Nederlandse ministers contact leggen met de PLO tot op het hoogste niveau. DE JONGSTE TV-GIDS VAN NEDERLAND (Advertentie) Generaal Aidid. mmbmmmbmmmbmm 1MB ml MB Neerlands grootste Hülsta-Studio *10.000 m2 klasse meubelen Exclusieve meubel-programma's voor Z-W Nederland ♦Gratis advies op maat met behulp van onze tekencomputer Ruime parkeergelegenheid ZUIDWEG 20A, ZONNEMAIRE. TEL.0I I 12-1318. VRIJDAG KOOPAVOND. MAANDAG GESLOTEN. bbbbbbbbbmbmb

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1