Tunnel in Betuwe kan goedkoper 'ieter-Christiaan voelt zich thuis in Utrecht IVeer problemen met e kinderzegel-actie Feest voor majoor Bosschardt JOOP! Landbouwschade 'l [ritiek Raad van State Up VVD-plan hogere rbeidskostenaftrek Valse biljetten van 500 Bfrs mogelijk uit Nederland afkomstig Advies stelt andere verdeling rijksgeld over gemeenten voor Tiiar//e Timberiand Vliegers KLM letten extra op storingen automatische piloot (T&J/e binnen- en buitenland amerleden reageren met ongeloof op mededeling Gelders bestuurder 'yachting HEEMSERVEEN - Bij Heemserveen bekijken een boer en een accountant van de Overijsselse Land en Tuinbouworga nisatie vrijdag de schade op een akker. De veenkoloniale akkerbouw lijdt zwaar onder de regen van de afgelopen we ken. Vooral in Groningen is de situatie ongunstig. De Gro ningse statenfractie van SGP/RPF heeft de commissaris van de koningin H. Vonhoff gevraagd het leger in te schake lenbij de oogst. foto Raymond Rutting/ANP AMSTERDAM (GPD) - Majoor Boss- hardt van het Leger des Heils heeft een overladen agenda, rijdt 45.000 kilometer per jaar in haar auto en is absoluut niet van plan het rustiger aan te doen. In Am sterdam was gisteren was ter gelegen heid van haar tachtigste verjaardag een surpriseparty in hotel Krasnapolsky. Tot ieders verrassing opgeluisterd met de komst van prinses Juliana. Majoor Alida M. Bosshardt, geboren in Utrecht op 8 juni 1913, ging op haar veer tiende werken in een manifacturenzaak en raakte vier jaar later geboeid door de openluchtsamenkomsten van het Leger op het Utrechtse Sint Janskerkhof. Dit jaar precies 45 jaar geleden was zij de grondlegger van het Goodwillcentrum van het Leger des Heils, in de rosse burnt van Amsterdam. Ze begon met honderd gulden, de Legervlag en de zegen in een souterrain aan de Oudezij ds Voorburg wal. Tien jaar lang werkte ze daar in haar eentje met wat vrijwilligers. Ging er de straat op met een harmonium en accor deon, hield evengelisatiediensten in het achterzaaltje van een café en hielp er men sen. Inmiddels heeft het centrum 135 men sen in dienst en zijn er soortgelijke centra in Rotterdam en Den Haag. Haar banden met het koninklijk huis zijn bekend. Beroemd werd zij in 1965 na pu blicatie van een foto in 1965 van haar en prinses Beatrix, vermond als stagiaire van het Leger. Onder leiding van presentator Jos Brink passeerde een stoet van sprekers en ar tiesten de revue, waaronder CD A-fractie leider Brinkman. Maar ook een brand weercommandant, een politiecommissa ris van het bureau Warmoesstraat en oud- hardloopster Fanny Blankers-Koen. indii i tandra Feije Dpi B 3S, ECHT-utrecht heeft sinds ruim een jaar een i ?ende jonge prins binnen de poorten. i !Pleler-Christiaan (21), derde zoon van prin- iar Mgriet en mr Pieter van Vollenhoven, heeft feék zijn propaedeuse rechten gehaald. Hij Plan de rest van zijn studie aan de Utreclit- 'bersiteit even voortvarend te doorlopen. Pdns moet een studie niet te lang duren, roers op het Janskerkhof in Utrecht is don- ,g0chtend al redelijk druk bezet met voorna- f .P^létitende jongeren. Klokke elf komt tr Nphmai^in ^ak cafa binnengelopen: prins ii£ ^aan' i-n gezelschap van H. Kamp van Voorlichtingsdienst. naar een rustiê plekje lopen we het café ogenschijnlijk herkent niemand de prins, ^serveerster niet, want met een dwingende "Par stem laat ze weten dat de plek die Pie- ter-Christiaan heeft uitgezocht niet mag worden gebruikt en dat ze ook geen uitzonderingen kan maken. ,,Dit. gedeelte is dicht; zo komen er straks toch allemaal mensen zitten. Daar krijg ik proble men mee." „Dit is dan die uitzondering", zegt Kamp, gebarend dat het allemaal wel in orde komt. De serveerster heeft het nog steeds niet door, maar besluit er geen scène van te maken. Beschermd Pieter-Christiaan wordt vaker niet herkend. Hij kan zich in Utrecht onopvallend bewegen en daar is hij blij om. „Op die manier kan ik redelijk doen wat ik zelf leuk vind. Het gebeurt natuurlijk wel eens dat ik word herkend, maai- dan stappen ze echt niet zomaar op me af. Het heeft er ook mee te maken hoe ik me gedraag. Ik probeer voorzover dat kan gewoon mezelf te zijn." Hij ervaart het stu dentenleven bovendien als een beperkt en daar door beschermd wereldje. Zijn oudere broers Maurits en Bernhard studeren economie in Groningen; kroonprins en neef Willem Alexander is afgestudeerd in Leiden; Pieter-Chris- tiaan koos voor Utrecht. Niet omdat hij de stad zo goed kende, hij was er nog maai- twee keer geweest, maar vooral om de uitdaging. „Mijn broers in Gro ningen, mijn neef in Leiden, daarom leek het me leuk naar Utrecht te gaan." In de laatste maanden van zijn militairdienst heeft Pieter-Christiaan zich al voorbereid op zijn studie. „Dat scheelt, want daardoor kende ik bijvoorbeeld al heel wat terminologieën." De prins is sinds een jaar lid van het Utrechts Studenten Corps en woont met dertien studenten in een corpshuis in de binnenstad. „Het voordeel van Utrecht is dat het compact is. Je kunt alles belopen of op de fiets doen, Maar helaas, mijn flets is pas gestolen. Ik moet een nieuwe open." Hij laat zich er niet over uit of hij binnen het corps een bestuursfunctie ambieert, „Zo gaat dat niet. Dat is niet aan mij. daar word je voor gevraagd." Het lijkt erop dat Pieter-Christiaan in de voetspo ren van zijn vader treedt. Pieter van Vollenhoven haalde alle tentamens in één keer. „Je moet daar niet te lang over doen. Natuurlijk, het vergt disci pline. Je slaat eens een feest over of neemt een co laatje in plaats van een biertje." De prins heeft zich niet laten inspireren door het beleid van minister Ritzen (onderwijs), die ook vindt dat studenten zo snel mogelijk moeten afstu deren. Leden van het koninklijk huis worden geacht zich verre te houden van politiek. „Daarom heb ik me maar niet zo verdiept in het onderwijsbe leid", zegt hij verontschuldigend. Hij studeert door in Nederlands recht. „Dat is zeer breed en bovendien kun je met de titel meester ad vocaat worden. Ik heb ook interesse in de finan ciële wereld, zoals het bankwezen. Maar ik denk niet te veel vooruit. Ik leef in het nu." Bosschardt en prinses Juliana tijdens het feest. i te vit JL mil inn hhwi Strengere regels tegen fraude met aangifte geboorte DEN HAAG (ANP) - De minis terraad wil fraude met niet-be- staande kinderen aan banden leggen. Het moet bijkans ook onmogelijk worden een be staand kind nogmaals onder een andere naam aan te geven. Dat blijkt uit een voorstel van staatssecretaris Kosto van jus titie, waarmee het kabinet vrij dag heeft ingestemd. Het besluit stelt regels voor de te volgen procedure bij registratie van de burgerlijke stand. Bij aangifte van een geboorte dient de inhoud van de verklaring van de arts of verloskundige te wor den overlegd. Die verklaring moet onder meer vermelden: de geboortegegevens van het kind, de geboortedatum, de geslachts naam en de voornamen van de moeder, alsmede haai- woon plaats en woonadres. De opgave kan aan de hand van de gege vens van de bevolkingsadmini stratie worden gecontroleerd. Zwaardere straffen op kinderporno DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten tot dras tische maatregelen om paal en perk te stellen aan de toenemen de kinderporno. De maximum gevangenisstraffen gaan naar vier jaar of een boete van 20.000 gulden. Dat was respectievelijk drie jaar en tien mille. Op voorstel van minister Hirsch Ballin (Justitie) worden straks ook recidivisten en beroeps bij kinderporno aangepakt. Die ris keren zes jaar cel of een boete van een ton. Nieuw in het wetsvoorstel is dat alleen al het in voorraad hebben van kinderpornografie strafbaar is. foto HansSteinmeier/ANP de commissie Van Engelshoven minimaal vijftien miljard gulden kosten. Bovendien werd aan de technische haalbaarheid getwij feld. De overheid houdt vast aan een bovengrondse goederenlijn tussen Rotterdam en de Duitse grens, die 6,2 miljard gulden gaat kosten. Om welke bedrijven het gaat wilde De Bondt niet zeggen. „Het betreft enkele 'grote jon gens', een internationaal consor tium van ongeveer acht onder nemingen". Vast staat dat van Nederlandse zijde Fokker Ae rospace aan het project mee doet. Aanwezige parlementariërs hechten gisteren nog weinig ge loof aan de mededelingen van de gedeputeerde. Vooral bij de commissieleden van de rege ringspartijen. „Als dat waar is", aldus Tweede Kamerlid F. Ca- stricum (PvdA), „dan bent u spekkoper. Dan teken ik er met een voor". Zijn partijgenoot J. Feenstra: „Ik geloof er niets van. En ik pas voor een plan, waarbij na zestig kilometer boren alsnog blijkt dat er miljarden bij moet". CDA'er G. Leers noemde de woorden van De Bondt „het wekken van valse verwachtin gen. Van Engelshoven en de zij nen zijn niet op hun achterhoofd gevallen. Ik begrijp dat de gede puteerde vecht voor volledige ondertunneling, maar hij moet daarbij wel reëel blijven". De commissieleden van D66 en VVD wilden eerst wachten op het concrete voorstel van onder nemers en provincie Gelder land. „Ik ben niet verbaasd", zegt J. Blaauw (VVD), „en sluit de mogelijkheid zeker niet uit". M. Versnel-Schmitz (D66) noemt het „prachtig als het waar is. In ieder geval uiterst interessant". Bij de hoorzitting, na Den Haag en Barendrecht de derde op rij, waren de commissieleden het er unaniem over eens dat een even tuele noordelijke aftakking van de Betuwelijn niet over het be staande spoor Arnhem - Dieren - Zutphen mag gaan. De voorkeur gaat uit naai- een nieuw tracé via de Achterhoek naar Oldenzaal. arrei! arktj INHEM (GPD) - Binnen drie De ken zal een aantal interna- Di oale bedrijven een offerte in- niet(nen voor de aanle£ van een ;er lledig ondergrondse Betuwe- 'beter! ite. De onderneming zou on- aakt eer acht miljard gulden kos- I deze mededeling kwam de lilcrse gedeputeerde J. de Dilt. Hij verraste hiermee de ile kamercommissie voor keer en waterstaat, die gis- irkeli f" 'n een Hoorzitting er de Betuweroute hield, cijfot regering heeft steeds de optie t in di léén grote tunnel afgewezen, eerniaanleg zou nameliJk volgens win; ard domburg men's fashion M JEANS JOSTSTRAAT 2. TEL. 01188-3495 S K HAAG (ANP) - De Raad i ii State plaatst kritische nltckeningen bij het initia- ivctsvoorstel van de VVD- nerleden De Korte en Van om de vaste arbeidskoste- Irek voor werkenden te ver- jen tot ruim 2.000 gulden. Het 'icscollege noemt de maatre- „erg kostbaar" en vraagt h af „of het voorstel toerei- id is voor het door de indie- Uf s beoogde werkgelegen- dsdoel". verband stelt de Raad vast it hej; een werknemer met het mi- hetj nimloon al een inkomensna- heeft van ongeveer 9 pro- ten opzichte van een alleen- ~wor(||fienende uitkeringsgerech- dspli tigde. Dat verschil wordt veroor zaakt doordat de arbeidskoste naftrek de kosten die een werkende maakt (onder andere reiskosten) onvoldoende com penseert. Het WD-voorstel „overbrugt dit verschil slechts in beperkte mate", aldus de Raad. De Raad van State moet nog na der advies uitbrengen over de soortgelijke maatregel die het kabinet volgend jaar wil nemen om werken voor met name de la- gei-betaalden aantrekkelijker te maken. In een algemeen advies bij de begroting 1994 sprak de Raad ook ai twijfel uit over de beoogde werkgelegenheidseffec ten. gans beste (GPD) - Scholieren meedoen aan de verkoop kinderpostzegels, moeten jaar extra kilometers ma- Op veel huisadressen is na- lijkdebestelkaart die aan de t°f- deren moet worden over- digd niet bezorgd. De scho en hebben onvoldoende re- vekaarten en moeten dus ge- eld terug naar hun klanten. een woordvoerster van Stichting Kinderpostzegels zijn over het hele en" 0| 1 Advertentie J tcretaresse met t'S vakantie? eiklfi va obllj têco heeft 'vrije werkers' rdv|_ 01 moei er misschien een piek weg- gevverkt worden7 Of is de stap naar personeel nog te groot! 'administratief personeel 1 technisch personeel 1 produkliepersoneel 'horecapersoneel spfi chauffeurs met groot rilbewijs 8,40, aardt nifl ;tni' eI1-i L, Zicli' r'° Ankert 50'ff Grote Kade 42A "Sen ff Goes H30I0 Jf01100-51000 land vele duizenden bestelkaar- ten niet aangekomen. Een aan tal postcode-gebieden is om nog onbekende redenen overgesla gen. Bovendien zijn de kaarten niet bezorgd op adressen die zijn voorzien van de anti-reclames ticker. Iedere scholier die aan de post zegelactie meewerkt krijgt vijf reservekaarten. Dat blijken er in de praktijk veel te weinig te zijn. Ook al omdat veel mensen de en veloppe met bestelkaart hebben weggegooid. Bij de Stichting Kinderpostze gels Nederland zijn inmiddels duizenden kaarten voor kinder zegels nabesteld. Volgens een woordvoerster leidt dit niet tot problemen. „We hebben er vol doende en ze kunnen een dag na bestelling op de scholen zijn". Voor de scholieren levert het te kort aan kaarten wel problemen op. Omdat ze moeten wachten op nieuwe kaarten komen ze re latief laat aan de deur. Het ge volg kan zijn dat andere deelne mers de betreffende straat al hebben afgelopen. Sommige scholieren lossen dit probleem overigens vindingrijk op. Ze ge ven hun klant vast een zegeltje en komen later met de bestel kaart terug. Andere kapers op de kust denken dan dat het adres al is voorzien. Behalve de anti-reclame-sticker en het door onbekende reden overslaan van postcode-gebie den is er volgens de woordvoer ster mogelijk nog een oorzaak waardoor veel mensen niet over de vereiste bestelkaart beschik ken. „Kennelijk is de enveloppe te onopvallend geweest", ver klaart de woordvoerster van de SKIN. „Vorig jaar hadden we dat probleem niet. Toen kregen we echter kritiek dat het materiaal te schreeuwerig was. Dus heb ben we besloten daar wat aan te doen. Helaas lijkt het er nu op dat we daarin iets te ver zijn ge gaan". Modernisering van arbeidsrecht DEN HAAG (ANP) - Cao-bepa lingen die de werknemer meer bescherming bieden dan het in het Burgerlijk Wetboek vastge legde arbeidsrecht doet, kun nen alleen met instemming van de werknemer opzij worden ge zet. Dat staat in een wetsvoorstel tot modernisering van het arbeids recht dat vrijdag is ingediend bij de Tweede Kamer. De ministers Hirsch Ballin van justitie en De Vries van sociale zaken tekenen voor de toelichting bij het voor stel. Het tweede belangrijke punt waar het wetsvoorstel een ad vies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) volgt, betreft de nietigheid van individuele af spraken tussen werknemer en werkgever. Als die afspraken af wijken van een cao-bepaling, zijn zij zondermeer nietig. Tenslotte wordt het verbod aan de kant gezet voor echtgenoten om onderling een arbeidsover eenkomst aan te gaan. ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 ~J BRUSSEL (ANP) - „Het is wel een goede namaak, maar per fect is het niet." Zo reageerde vrijdag een functionaris van de Belgische. Nationale Bank (NBB) op de ontdekking van valse biljetten van 5.000 frank (ongeveer 250 gulden), die uit Nederland afkomstig zouden zijn. Tot nu toe zijn er dit jaar 2.703 namaakbiljetten opgespoord, verspreid over heel België. Dat zijn er heel wat meer dan vorig jaar. Toen ging het om 700 biljet ten. „Maar men moet de zaak niet overdrijven. Donderdag wa ren er 45,7 miljoen biljetten van 5.000 frank in omloop", ver klaart de functionaris relative rend. Bij de NBB wordt de zaak niette min serieus genomen, omdat het voor het eerst in jaren is dat zo veel valse biljetten werden opge spoord. De functionaris zei dat de Belgische gerechtelijke poli tie en de rijkswacht de zaak on derzoeken in samenwerking met de Nederlandse politie. Volgens de krant het Belang van Limburg zijn tien mensen opge pakt die de namaakbiljetten via tussenpersonen voor 2.000 frank hadden gekocht. Van de valse munters zelf is nog geen spoor. De regiopolitie Noord- en Oost- Gelderland meldde vrijdag dat zij donderdag in Apeldoorn twee mannen van 19 en 23 jaar heeft aangehouden die valse bankbil jetten hadden uitgegeven. In to taal hebben ze 100.000 Belgische franks ingewisseld in Apel doorn, Zutphen en Twello. De politie vermoedt dat er nog meer mensen in Nederland betrokken zijn bij de uitgifte van de na maakbiljetten. Volgens de functionaris van de Belgische Nationale Bank zijn de valse biljetten voor een oplet tende leek van echte te onder scheiden. „Het papier voelt an ders aan en de kleuren zijn niet zo verfijnd." Op de echte biljet ten loopt een streep die bij de na maak niet zo mooi blijft. Het wa termerk op het biljet van 5.000 frank is een portret van wijlen koning Boudewijn. „Op de na maakbiljetten heeft de koning een stoppelbaard. U weet, dat was niet de gewoonte van de ko ning." DEN HAAG (GPD) - Bij het ver delen van de financiële midde len over gemeenten, moet meer rekening worden gehouden met de leeftijd, het inkomen en de herkomst van inwoners. De ver deelsleutel waarbij de grootte van de gemeenten en het aantal woningen een belangrijke rol spelen, voldoet niet langer. Dat concludeert de Raad voor de gemeentefïnanciën in een ad vies aan staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) en Van Amelsvoort (finan ciën). De Raad heeft zich gebo gen over de verdeling van het geld uit het Gemeentefonds over de bijna 650 gemeenten in het land. Veel gemeenten blijken moeite te hebben de eindjes aan elkaar te knopen. Dat komt vooral omdat te weinig rekening wordt gehouden met lokale om standigheden. De raad stelt daarom voor de 'ar me' gemeenten meer geld te ge ven dan de relatief 'rijkere'. Daarvoor moet de verdeelsleu tel van het Gemeentefonds ver anderd worden. Dat kan door bepaalde kenmerken van de be volking (zoals inkomenspositie en etnische afkomst) meer mee te laten tellen. Dat betekent wel dat zo'n 400 gemeenten in de toe komst een deel van de inkom sten van het rijk moeten missen. In 200 gevallen zelfs meer dan acht procent. Ongeveer 80 ge meenten zullen dat percentage erbij krijgen. De eigen inkomsten verschillen daarnaast per gemeente opval lend veel. zo blijkt uit een onder zoek van de raad. Met name de grote gemeenten profiteren meer van de opbrengst van de onroerend goed-belasting dan kleinere. Daarnaast blijken gro tere gemeenten met veel inwo ners uit de lagere inkomensgroe pen meer gebruik te maken vap de mogelijkheid belastingen en heffingen te innen. Kleine, wel varende gemeenten daarente gen gebruiken die mogelijkhe den veel minder. Dat moet bij dë bepaling van de nieuwe verdeel sleutel daarom zorgvuldig mee gewogen worden, aldus de raad! Advertentie domburg men's fashion Boots Shoes OOSTSTRAAT 2- TEL. 01188-3495 SCHIPHOL (GPD) - De KLM heeft zijn vliegers op de Boeing 747-400 gevraagd extra alert te zijn op eventuele storingen in de automatische piloot. Dit is gedaan naar aanleiding van twee incidenten eerder dit jaar met Boeing-vliegtuigen van buitenlandse luchtvaartmaat schappijen. De Amerikaanse National Transportation Safety Board (NTSB) vermoedt dat de incidenten te wijten zijn aan een storing in de autopiloot van het merk Collins Avionics. Aan alle gebruikers van de Boeing 757, 767 en 747-400 is ge vraagd extra waakzaam te zijn op de gedragingen van autopilo ten van dit merk. Ook gebrui kers van de Fokker 100 attent gemaakt op de mogelijke pro blemen met de stuurautomaten. De incidenten hadden plaats bo ven Alaska en op de luchthaven van Frankfurt. Het roer sloeg in beide gevallen plotseling uit. De 747 van Evergreen viel boven Alaska plotseling van 31.000 naar 19.000 voet na een onver wachte uitslag van het roer. Pas toen de vlieger overging op Advertentie domburg men's fashion PAUL SHARK Knit- Sportwear OOSTSTRAAT 2. TEL. 01188-3495 handbesturing kreeg hij het toe stel onder controle. Op de luchthaven van Frankurt reed een Boeing 767 plotseling van de landingsbaan door een spontane uitslag van het roer. Dit laatste incident was voor de NTSB aanleiding om de zaak te onderzoeken. In laboratorium proeven is men er nog niet in ge slaagd de oorzaak van het defect op te sporen. Het is niet zeker dat de storing daadwerkelijk in de autopiloot zit. Totdat de om derzoekers ontdekken wat er werkelijk aan de hand is, wordt aan alle gebruikers van Collins- stuurautomaten gevraagd extra op te letten. De KLM heeft daarop haar vliegers over de mogelijke pro blemen geïnformeerd. De lucht vaartmaatschappij heeft zelf nog nimmer een soortgelijk inci dent meegemaakt. Fokker maakt in de Fokker 100 even eens gebruik van een Collins- stuurautomaat, overigens van een ander type dan in de 767 of 747. Fokker heeft evenmin slech te ervaringen met de automaat. Daarom wacht de vliegtuigbou wer het onderzoek van de NTSB af alvorens extra waarschuwin gen naar haar klanten te doen uitgaan. Militair voor diefstal uzi aangehouden DEN HAAG (ANP) - De mare chaussee heeft een 19-jarige dienstplichtig militair aange houden die wordt verdacht van diefstal van een uzi-pistoolmb trailleur uit de Dumoulinkazer- ne in Soesterberg. De jongeman had het vuurwa pen in de tuin van zijn ouderlijke woning begraven, met medewe ten van zijn vader. Dit deelde een woordvoerder van het minis terie van defensie vrijdag mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7