Havens Zierikzee onder handen Brouwershaven wil soos in het Tonnenmagazijn Domburg moet in '94 belastingen flink verhogen Verdi's dodenmis in een levendige gloed Goese instelling voo zwakzinnigenzorg bijna uit rode cijfer Kapelle moet ruim 1 miljoen betalen voor sluizencomple Ontwerp-begroting 1994 voorziet ook in aanleg kunstgras-hockeyveld Brand in verf-afval van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zierikzee wil veel geld uittrekken voor werk zaamheden aan de gemeentelij ke havens. In de ontwerp-ge- meentebegroting voor 1994 is 625.000 gulden uitgetrokken voor de renovatie van de kade muur van de Vissersdijk. Voorts is ten behoeve van de veiligheid een hekwerk voorzien langs de Nieuwe Haven tussen 't Luitje en de passantensteiger, moet een deel van de drijvende stei ger in de jachthaven worden vervangen, wordt de passanten steiger uitgebreid en behoeft de ophaalbrug bij de Zuidhaven poort groot onderhoud. Onderzoek in 1986 wees al uit dat de kademuren aan de Vis sersdijk en de Engelse Kade in treurige staat verkeerden. Ge stuit werd op horizontale ver plaatsingen. gescheurde dekzer- ken en door de inwerking van weer en water verbrokkeld met selwerk. De Engelse Kade is in 1990 reeds gerenoveerd. De toe stand van de Vissersdijk is sinds het onderzoek alleen nog maar verder verslechterd. Volgend jaar staat de eerste fase van de renovatie op het programma. Voor de tweede fase is nog eens een half miljoen nodig. Omdat de onderzijde van de brug bij de Zuidhavenpoort ern stig lijdt onder roest, wil de ge meente een beschermende coa ting aanbrengen. Hiervoor is 29.000 gulden nodig. Vernieuwing van een deel van de drijvende steiger in de jachtha ven (eerste fase) vergt 25.000 gul den. De drijvers zijn nog goed en kunnen blijven liggen. Ongeveer een derde van de 160 meter stei ger die moet worden aangepakt, kan volgend jaar onder het mes. De tweede en derde fase volgen later. Kunstgras Een meerderheid van het college van b en w vindt dat er volgend jaar al een kunstgras-hockey veld moet komen. De landelijke ontwikkeling van natuurgras naar kunstgras in de hockey- sport zou geen verder uitstel toe laten. Van het half miljoen dat nodig is, zou Zierikzee 221.000 gulden moeten ophoesten. De hockeyclub Schouwen-Duive- land zorgt zelf voor 214.000 gul den. De rest wordt opgebracht door Brouwershaven en Wester- schouwen. die zich bereid heb ben verklaard samen 65.000 gul den bij te dragen. Een minderheid in raad en colle ge heeft zich uitgesproken tegen het veld, omdat ze vindt dat het geld beter aan dringender zaken kan worden besteed. Nieuw centrum Voor het nieuwe multifunctione le centrum in het gebouw van de voormalige Christelijke Scho lengemeenschap blijkt meer geld nodig dan de oorspronke lijk gereserveerde 750.000 gul den. Hiervan is na verwerving en aanpassing van het complex nog 127.500 gulden over. Voor verdere verbouwing (realisering nieuwe entree en cateringfacili teit) staat voor volgend jaar al 125.000 gulden op de begroting en voor de exploitatie van het gebouw nog eens 96.150 gulden. B en w tillen niet zo zwaar aan deze overschrijding, omdat er een voorziening tegenover staat waaraan in Zierikzee grote be hoefte bestaat. De voorgenomen verbetering van het stadhuismuseum wordt uitgesteld in afwachting van de besluitvorming over gemeente lijke herindeling. B en w erken nen dat aanpassingen hard no dig zijn, maar vinden het niet verantwoord aan de slag te gaan, terwijl nog onzekerheid bestaat over de toekomstige functie van het stadhuiscom plex. Het Zierikzeese college wil in 1994 de kademuur van de Vissersdijk renoveren. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever DOMBURG - De belastingtarie ven in Domburg gaan in 1994 fors omhoog, als het aan het col lege van burgemeester en wet houders ligt. De spectaculairste stijging betreft de reinigings rechten. Een huishouden in de gemeente moet 45 procent meer gaan betalen voor het ophalen van het huisvuil. Dit jaar kostte dat voor een doorsneegezin in Domburg nog 118,40 gulden en volgend jaar wordt dat ruim 171 gulden. Aan rioolrecht is de Domburger dit jaar 34,50 gulden kwijt; volgend jaar is het tarief twintig procent hoger en bedraagt dan ruim 41 gulden. De onroerend-goedbe- lasting stijgt met drie procent. B en w schrijven in de aanbie dingsbrief bij de begroting voor 1994 dat zij de huisvuilophaal kostendekkend willen maken. De prijzen voor verwerking van het afval zijn fors hoger gewor den en zullen in de toekomst al leen nog maar verder stijgen. De gescheiden inzameling van huis vuil, die in 1995 van start moet gaan, is in deze kostenstijging nog niet eens meegenomen. Projecten De gemeente Domburg moet het komende jaar trouwens op alle fronten zuinig aan doen. De lage re bijdrage van het Rijk snijdt in de financiën en enkele projecten zijn dringend noodzakelijk, vin den b en w. Als alle projecten zouden doorgaan, komt de ge meente met een veel te lage re serve te zitten. Voor een deel wordt daarom bezuinigd en deels moeten de belastingen om hoog. Enkele noodzakelijke investe ringen zijn volgens het college een extra subsidie van 62.265 gulden aan de VVV's van Dom burg en Oostkapelle, die op kor te termijn fuseren. Bovendien moet uit de algemene reserve nog 120.000 gulden gehaald wor den om de schuld van de VVV- Domburg te saneren, één van de voorwaarden die de VW's heb ben gesteld voor de fusie. Verder moet er extra geld komen voor de opknapbeurt van Domburg, het zogeheten Toeristisch-Re- creatieve Infrastructuur-project (TRIS): 25.000 gulden. Hof Domburg Het vakantiepark Hof Domburg blijft de gemeentebestuurders bezighouden, maar in de begro ting is de problematiek nauwe lijks terug te vinden. De investe ringen voor extra vakantiewo ningen (de zogeheten draagvlak verbreding) mag namelijk niet op de gemeentebegroting druk ken. Alleen de extra opbreng sten uit de vorig jaar verhoogde VEERE, GROTE KERK Het VU-Orkest, het Philharmonisch Koor Toonkunst uit Rotterdam olv Daan Admiraal. Liesbeth Damen (so- praani, Margareth Beunders (alt), Alex Vermeulen (tenor) en Walde- mar Wild (bas) m joerken van Ros sini. Puccini en Verdi. Organisatie: Delta Cultureel. door Kees Cijsouw Toen Verdi in 1874 zijn Re quiem - ter nagedachtenis van de dichter Manzoni - voor het eerst dirigeerde, moest-ie onderweg af en toe stoppen van wege de open doekjes van de toehoorders. Zo'n vaart liep het vrijdagavond tijdens de vertol king door Daan Admiraal en de zijnen niet: een kerk vol Zeeu wen - die krijg je pas na afloop uitbundig. Voor waardering, ook onderweg, was niettemin reden te over. Een goed orkest, een adequaat opererend koor. een gedreven. inspirerend dirigent en vier meer dan voortreffelijk zingende - en goed bij elkaar kleurende - solisten. Ze vulden, solo eri in vereniging, de wijde ruimten van de Grote Kerk met de wel dadige. dramatische gloed van een krachtig, zuidelijk religieus besef. Verdi's Dodenmis, 'dat drama tussen God en de mensheid' zo als Norbert Loeser het werk ooit karakteriseerde, blijft boeien en verbazen, ook meer dan een eeuw na zijn ontstaan. Het is de muziek van een operacomponist die zich niet kon verloochenen - TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen moest vrijdag in actie komen om een brand op de milieufabriek van Verstraeten- Verbrugge Milieubeheer bv te beteugelen. De brand brak om streeks vijf uur 's ochtens uit in een verzamelput van verfafval. De brandweer zette een schuim- blusvoertuig. een gewone brand weerwagen en negen manschap pen in. In samenwerking met het personeel van de fabriek, dat di rect na het uitbreken van het brandje met bluswerkzaamhe den was begonnen, werd de ver zamelput gekoeld en trok de brandweer een metersdikke schuimlaag over de brandhaard. dat voelde dat première-publiek in Milaan indertijd goed aan. Verdi mengt in zijn muziek dra ma en verstilling, eenling en massa, op een buitengewoon ef fectieve manier. Maar evenmin als de operacomponist verloo chent de scepticus Verdi zich en zorgt, in vorm en inhoud voor een passende balans. Het tas tende begin van het Requiem aeternam krijgt niet, zoals bij Bach en zelfs Mozart nog kon, een stralend, zeker einde: ook in het Libere me (Behoed mij) is smekend, tastend, weifelend. Daan Admiraal, die niet zelden als een veldheer tussen zijn man schappen stond, komt de ver dienste toe dat hij al die facetten van de muziek, van innnigheid tot felle uitbarsting, met allure op de musici en zangers over droeg. Hij schuwde overigens het spektakel - terecht - niet: 'de wonderbaarlijkke bazuinen' klonken niet alleen vanuit het orkest, maar ook vanuit de hoe ken van de kerk; niet technisch perfect, wel effectief; een kni poog naar Berlioz die in zijn Re quiem bazuinen uit alle hoeken van de ruimte wel dwingend voorschreef. Zoals gezegd bracht Admiraal vier puike solisten mee. En hoe wel sopraan Liesbeth Damen haar vitale aandeel in het Libere me met allure zong. was ik vrij dag nog meer onder de indruk van de bijdragen van twee ande ren: de zekere, met een dwingen de dictie acterende bas Walde- mar Wild - drie weken geleden in Aardenburg in de dertiende symfonie van Shostakovich ook al een voltreffer; en van de inten se alt van Margareth Beunders. De combinatie VU-Orkest en Toonkunstkoor presenteerde zich voor het eerst: Verdi in deze bezetting werd mogelijk omdat Admiraal sinds kort ook diri gent van het koor is. Vrijdag bleek, dat Amsterdam en Rot terdam samen zeer wel wat moois kunnen voortbrengen. Het voorprogramma stak bij de weldadige warmte van Verdi's Requiem wat bleekjes af. Het riep - als het even oneerbiedig mag - bij deze luisteraar in ieder geval onweerstaanbaar de pa rallel op met een popmanifesta tie, waar aankomend talent de bezoekers op de verschijning van de Mega-ster mag voorberei den. Drie korte koorwerkjes van Rossini en Puccini, relevant om dat ze op enige manier met Verdi en zijn Requiem samenhangen, maar nogal vlak. Ze werden naar mijn indruk ook zonder diepe overtuiging gezongen. Verdi's zetting van Onze Vader klonk gelnspireerder, maar de geest over de uitvoerenden werd pas goed vaardig in zijn Requiem. toeristenbelasting komen direct terug in de begroting van de ge meente. Het geld zal worden ge bruikt om een lening aan de Stichting Badplaatsbelangen Domburg te verstrekken. Inmiddels is wel gebleken dat de bouwgrond aan de Brouwerij- weg in Domburg niet gebruikt zal worden voor het bijbouwen van extra bungalows voor Hof Domburg. De grond zal nu zo snel mogelijk bouwrijp gemaakt worden voor gewone woning bouw, iets waaraan in Domburg- dringend behoefte is. Het inwo neraantal van de gemeente zak te tot oktober van dit jaar nau welijks, in tegenstelling tot voor gaande jaren. Brouwershaven ziet mogelijkheden voor een jeugdsoos in het Tonnemagazij n. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - In het Tonnenmagazijn in Brouwers haven komt mogelijk een jeugd soos. In de toelichting op de ont- werp-gemeentebegroting voor 1994 schrijven b en w hiervoor mogelijkheden te zien bij een snelle ontwikkeling van de plannen aan de Nieuwe Haven. Hieronder valt onder meer ook een nieuwe ruimte voor de wa tersportvereniging. Het college stelt tevreden vast dat de financiële positie van de gemeente gunstig is. De begro ting sluit dankzij een beperkte lastenverzwaring voor inwoners en toeristen. De laatsten gaan per overnachting 70 cent beta len, een dubbeltje meer dan voorheen. Voorts wordt een rioolrecht in gevoerd. Dit valt met 25 gulden per vervuilingseenheid iets ho ger uit dan de eerder dit jaar ge noemde 20 gulden. Meerper- soonshuishoudens betalen voor drie eenheden, dus 75 gulden per jaar. Voor de grote (drink(water verbruikers is voorts een heffing van 1 gulden per kubieke meter bedacht. Het verkregen geld is nodig voor de forse investeringen die de ge meente moet doen in het riole ringsstelsel. Gedurende lange tijd zouden die gemiddeld onge veer 800.00 per jaar vergen. Het rioolrecht moet samen met de bijdragen voor nieuwe aanslui tingen 275.000 gulden per jaar opbrengen. Overigens wijzen b en w erop dat Brouwershaven ondanks deze 'beperkte lasten verzwaring' een gemeente blijft met een relatief laag woonlas tenniveau. De begroting staat vooral in het teken van de uitvoering van pro jecten die de afgelopen jaren zijn voorbereid, zoals de verbouwing van het dorpshuis in Zonnemai- re en de realisering van het dorpshuis in Dreischor. In Brou wershaven wordt verder ge werkt aan leefbaarheid en woon buurtverbetering. Het gebied Delingsdijk mag rekenen op aanleg en verbetering van kleine speelplaatsen, een trapveld en werk aan groenvoorzieningen en verkeersveiligheid. Voor de school in Noordgouwe wordt een renovatieplan gemaakt. Naar het voorbeeld van Bruinis- se, Zierikzee en Westerschou- wen wil Brouwershaven een so ciaal-cultureel noodfonds instel len. Hiervoor is op de begroting weekend diensten i i i i i i 9 en 10 oktober 1993 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. 01110-13965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L Flach en S. W. H. M. Simons. J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. 01116-1280. Spreekuur van 11.30-12.00 urn en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- van onze verslaggever GOES - Het zwakzinnigeninsti tuut Huize den Berg in Goes is de financiële problemen gro tendeels de baas. De maatrege len die de directie twee jaar ge leden trof om de tekorten weg te werken, zijn succesvol geble ken. De vacaturestop die des tijds werd ingevoerd, is inmid dels weer opgeheven. Den Berg-directeur W. A. Ilurkens verwacht dat het internaat (dat ruim honderd bewoners telt) dit jaar voor het eerst sinds langere tijd 'weer in de plus zit'. Als gevolg van de zeer zorgelijke financiële situatie waarin het in stituut verzeild was geraakt, kondigde de directie in novem ber '91 een pakket ingrijpende bezuinigingsmaatregelen aan. Den Berg zat met een gat van on geveer 700.000 gulden. Er ver dwenen 10 van de ongeveer 145 (meest part-time) banen en er werd een vacaturestop van kracht. De bezuinigingen had den ook voor de bewoners van Den Berg gevolgen: het aantal leefgroepen werd ingekrompen. De maatregelen riepen nogal wat verzet op bij het personeel en bij familieleden van de ver standelijk gehandicapten die in het Goese tehuis verblijven. Volgens directeur Hurkens heb ben de maatregelen ('vooral dankzij een maximale inzet van het personeel') het beoogde ef fect opgeleverd. De tekorten konden vorig jaar worden terug gedrongen tot slechts 27.000 gul den. Huize den Berg kruipt dit jaar vermoedelijk geheel uit de rode cijfers. Uitbreiding Den Berg staat voor een aan zienlijke capaciteitsuitbreiding. Het zwakzinnigeninternaat krijgt in de nabije toekomst de Bromfietster botst op auto NIEUWERKERK - Een inwoon ster van de gemeente Duiveland is donderdagavond omstreeks acht uur op de Loensweg in Nieuwerkerk met haar brom fiets tegen een stilstaande per sonenauto gebotst. De auto werd bestuurd door een man uit de gemeente Duiveland. De bromfietster zou de auto te laat hebben gezien en daardoor bij het uitwijken tegen het open staande portier zijn gebotst. Zij werd per ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Zierikzee. Na daar te zijn onder zocht kon zij huiswaarts keren. beschikking over twee dances: één in Zierikj plaatsen) en één in de nieuwbouwwijk Overzij plaatsen). De dependance rikzee moet in '95 klaars jaar later wordt de neve ging in Goes in gebruil men. Als gevolg van diet ding moet Vijvervreugd delburg een dikke 70 inleveren. Dat is het gevs het provinciaal spreiding in de zwakzinnigenzorg. Oosterschelderegio best: hoefte aan meer opvai* lijkheden voor verstandé handicap ten. Begin deze maand Berg twee zogeheten s« ningen in de Goese Dreeslaan in gebruik. D> blijven twaalf geestelijk] dicapten. De bewoners fc min of meer zelfstandig.: gen echter wel begeleide voor kort had Den Berg r dergelijke woningen in! tenhof in Goes. Die w waren echter te klein se? dra Bazar - De stichting voor Ouderen in Ter STi houdt donderdag 14 ijF haar jaarlijkse bazar in te; stencentrum De Veste Scheldestad. Het wordt om 13.30 uur g door wethouder A. Stahf-l soet (welzijn) van de ge: Ies, Terneuzen. ten. Presentatie vi Fanfare Orkejj; pla; KAPELLE - Het onlan? richte Fanfare Orkest presenteert zich zaterdd 23 oktober in De Vroos [PJ presentatieconcert. 20.15 uur. Het kersverse staat onder leiding van Pi 1 Rooij en telt inmiddels muzikanten. Apparatuur i geld gestolen NIEUWERKERK - In te ai ningen in Nieuwerkerk e: nu in Oosterland is in den! donderdag op vrijdag ïnieoq ken. Uit huizen aan del weg in Oosterland, de Lo in Nieuwerkerk en c straat, eveneens in N> kerk, verdwenen hoeveelheden geld. In te aan de Schoolstraat vei voorts ook elektrische i; tuur. van onze verslaggever KAPELLE - De Staat wil het ha ven- en sluizencomplex van We- meldinge voor een bedrag van 1.175.000 gulden overdoen aan de gemeente Kapelle. Het gaat om een reeds lang verwachte overname. Vooruitlopend op de transactie en de gewenste re creatieve ontwikkeling van het gebied maakte de gemeente raad van Kapelle al verschillen de plannen. De overname komt maandag 11 oktober ter sprake tijdens de vergaderingen van de commis sie financiën en onderwijs en de commissie voor gemeentewer ken en ruimtelijke ordening. Een stuurgroep, waarin onder meer de gemeente is vertegen woordigd, werkt al geruime tijd aan een inrichtingsplan voor het sluizencomplex. Zo is het onder meer de bedoeling een jacht- en G< uil 10 neq passantenhaven te ont len. Wemeldinge zou 3: plaatsen moeten krijgea staande gebouwen op fc plex worden Daarnaast komen er wc en detailhandelsbedrijf het terrein tussen de ff: en de huidige woningen haven- en sluizencompta de vrijkomende Oostsi zich een jachtwerf Rijkswaterstaat knapt c; sluis op. De exploitatie jachthaven en het te oi' len gebied rondom de sluis neemt de gemeefl zelf op zich. De vergadering van dec loc sie financiën en ondetf gint om 19.00 uur in hete tehuis te Kapelle. die' commissie gemeentewei ruimtelijke ordening uur. 1.500 gulden gereserveerd. De mensen met de laagste inko mens kunnen uit het fonds een bijdrage krijgen voor deelname aan sociale en culturele activi teiten. terland, vrij. 18.üü-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg. Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 01114-1810. Tandartsen: H. A. Boom- de Keizer, Wester- banweg 14, Burgh-Haamstede. 01115-3103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. Won- dergem. Zonnemaire, tel. 01112- 1880. Zondag 10 oktober 1993 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 9.30 ds. Buijs; Bruinisse 10 en 15 ds. Smit; Burgh 10 ds. Dijckmeester: Ei kerzee (Scharendijke) 10 ds. Kalkman (HA); Haamstede 10 (HA) ds. Haasnoot. 19 idem; Kerkwerve 11 ds. Bregman; Nieuwerkerk 10 ds. Klip. 17 ds. Gootjes: Noordgouwe 10 ds. De Wit: Noordwelle 11 ds. Bijl; Oos terland 10 ds. Hanekamp, 18 ds. v. d. Maas; Ouwerkerk 10 dhr. Leunis; Renesse 9.30 ds. Bijl; Se- rooskerke 10 kand. Bol, 19 kand. v. d. Steenhoven; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer: Zierikzee: Gasthuiskerk 10 ds. Lecompte, 18.30 ds. De Boo; Grote Kerk 10 ds. De Boo; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 dhr. Vader; Zonnemaire 11 ds. Buijs. ■Gereformeerde Kerk. Haamste de 10 (HA) en 19 ds. Lingen; Nieuwerkerk /Oosterland 10 ds. Klip, 17 ds. Gootjes; Scharendij ke 10 ds. Koelman, 19 ds. Gootjes. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 leesdieï ds. v. Stuijvenberg: kerk 9.30 en 15.30 1 Oosterland 10, 14.30 f- leesdienst. Oud-Gereformeerde Bruinisse 10 en 17 1# Oosterland 9.30. 14 er, dienst. Chnstelijk-Gereformeiï|or Kerk. Zierikzee 10 en li terbroek. Gereformeerde Keft. maakt). Brouwershaf 18.30 ds. Wisselink. Gereformeerde Geniep derland. Bruinisse lOff dienst; Nieuwerkerk 15.30 leesdienst; Zieril® 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierik» menkomst. Rooms-Katholieke Kt" stede 11.30: ZierikM*®" zon. 9.30. km Pinkstergemeente. ferm (Meelstraat) 10, woen» n^et menkomst. AD Eil aar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 44