Miljoen schade bij brand Goes Het geheim van de Zwaakse Weel ymposium over gokzucht ebeco Mechanisatie ;rimpt drastisch in O Boze man gooit kast uit flatraam Jacht in Saeftinghe is nu verleden tijd Achttien V Bewoonster gewond bij sprong Pand Grote Kade verwoest irea J® ZEEUWS RADIO-THERAPEUTISCH INSTITUUT /ii i Auto vernield bij botsing met tractor Ontslagen bij Scheldebouw BOUWBEDRIJF VAN OORSCHOT A ERi PZC zeeland ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 iOES - Drie: verdiepingen van pand aan de Grote Kade. in s zijn in de nacht van don- erilag op vrijdag bij een felle, ilslaande brand volledig ver ast. Een 22-jarige bewoon- erbrak een pols en liep enkele aeuzingen op toen zij uit het van de tweede verdieping onze verslaggever naar beneden sprong. Drie an dere in het pand aanwezige be woners wisten heelhuids naar buiten te komen. De brandweer schat de schade op ongeveer een miljoen gulden. De oorzaak is nog onbekend. Omwonenden ontdekten de brand rond vier uur 's nachts. Vlammen sloegen toen al uit de ramen. Voor de brandweer was in onze verslaggever 'EENWIJK - Cebeco Mecha- satie BV heeft vrijdag een astische inkrimping aange- ndigd die ook de drie Zeeuw dealer-vestigingen treft, vee verkoop- en servicebe- ijven voor landbouwmachi- i,namelijk die in Middelburg Wissenkerke, worden geslo- i, De activiteiten worden ver- aatst naar de Goese vestiging, jor samenvoeging van fuiic- eskomen banen te vervallen, t is vrijdag bekend gemaakt or directeur P. Boer van Ce- Mechanisatie BV te Steen- jk. Landelijk wil het bedrijf van de 380 arbeidsplaatsen nappen. In het dealer-bedrijf Goes werken elf mensen, in ddelburg zes en in Wissenker- Iwee. Hoeveel van die negen- Zeeuwse arbeidsplaatsen rden geschrapt, is nog onder- p van'overleg met de vak- oden en de ondernemings kan of wil nog niet ver en welke arbeidsplaatsen rcies op de tocht staan. „Het hebben voor per- ieel in de drie vestigingen, in Goes." Hoewel de niet geheel onver- ïhtkomt, is de aankondiging het personeel hard aangeko- De bedrijfsleiding van de Mid delburgse vestiging zei gister middag onvoldoende op de hoogte te zijn om een reactie te kunnen geven. In andere vesti gingen verklaarden personeels leden 'vol spanning' en 'in ver warring' te wachten op de pre- ciese invulling van de reorgani satie. Drastische daling Volgens Cebeco Mechanisatie- directeur Boer is de verkoop van land- en tuinbouwmaehines dit jaar gedaald met veertig pro cent. Verbetering van de markt wordt niet verwacht. Ais gevolg van de malaise in de land- en tuinbouw zijn de boereninko- mens drastisch gedaald. Inves teringen worden uitgesteld, boe renbedrijven beëindigd. Cebeco Handelsraad - het moederbe drijf - zou zich hierdoor gedwon gen zien de mechanisatie-poot te verkleinen. Cebeco Mechanisatie houdt er over het hele land verspreid 38 deaierbedrijven op na. Daarvan zouden er 17 niet meer rendabel zijn. Behalve in Middelburg en Wissenkerke gaat het om de ves tigingen in Oostwold, Noord hor n, Marrum, Donkerbroek, Jubbega, Assén, Pesse, Twello, Drempt, Benthuizen, Giessen- burg, Herveld, Nieuwendijk, Klaaswaal en Den Burg. er nauwelijks redden aan. De be woonster die bij haar nood sprong verwondingen opliep was reeds per ziekenauto afge voerd toen de bluswagens arri veerden. Ook de andere bewo ners hadden al een veilig heen komen gezocht. De brandweer verkeerde echter vele uren in on zekerheid omdat niet werd uit gesloten dat zich nog mensen in het pand bevonden. Het vuur sloeg zo snel om zich heen dat de brandweerlieden zich in ver band met instortingsgevaar moesten terugtrekken uit het grotendeels houten gebouw. Pas in de loop van de ochtend werd duidelijk dat zich niemand meer in de puinhopen bevond. De bovenste verdiepingen van het gebouw waren bestemd voor kamerverhuur. Twee van de zes bewoners waren niet thuis toen de brand uitbrak. De zaak in te- lecommunicatie-apparatuur op de benedenverdieping liep flin ke rook- en waterschade op. Ook een deel van de inventaris ging verloren. In een naastgelegen uitzendbureau ontstond water schade. De Goese brandweer was snel ter plaatse met ongeveer veertig man, drie tankautospuiten, een autoladder en hulpverlenings voertuigen. De groep van 's-Heer Arendskerke hield zich paraat om zo nodig assistentie te verle nen. Het vuur werd bestreden vanaf de voor- en achterzijde. Door naastgelegen panden nat te houden wist de brandweer te voorkomen dat het vuur over sloeg. Het duurde zeker ander half uur voordat de brand onder controle was. Het nablussen vergde nog vele men. Een deel van de Grote Kade bleef vrijdag gesloten voor pu bliek. Van een afstand konden toeschouwers kijken naar de sloop van de restanten. Nader onderzoek moet duidelijkheid verschaffen over de oorzaak van de brand. De brandweer acht het waarschijnlijk dat die niet meer te achterhalen is. Brandweerlieden bestrijden de vuurzee in het pand aan de Grote Kade. foto Willem Mieras van onze verslaggever 'S GRAVENPOLDER - Her bergt het natuurgebied de Zwaakse Weel bij 's-Graven- polder een scheepsarcheologi sche schat? De rijksdienst voor oudheidkundig bodem onderzoek gaat serieus onder zoeken wat er klopt van de verhalen, die al sinds jaar en dag de ronde doen over deze jdoor wilgen, rietkragen en an dere begroeiingen aan het oog van de passant onttrokken Zuid-Bevelandse kreekrest. imoedigd en opgewarmd ar enig vooronderzoek van Ie Zeeuwse Stichting Behoud underwaterschatten willen de leepsarcheologen van het Mnisterie van WVC onder- wel eens haring of kuit an: ligt daar op of in de ■flodderige bodem van de door Natuurmonumenten beheerde ■las het wrak van een midde- eeuws vaartuig of gaat het om het nageslacht waarde- Zwaakse Weel was ooit een We stroomgeul tussen het van Borsele en de Watering ten westen van Yerseke. Hét watergebied ferd in die tijd aangeduid als tot Zwake' en vormde een on- etdeel van de vaarroute vanaf Pa Walcherse rede naar Ant werpen. Hat oorspronkelijk brede vaar water van het Zwake is in de pa en 16e eeuw met inpolde- JPgswerken bij stukjes en 'aatjes op de zee veroverd. Wie af vandaag gaat kijken treft pan langwerpig lieflijk meertje "f, waar watervogels als futen verschillende soorten een den het voor het tjilpen heb ben. De Zwaakse Weel is als het spreekwoordelijke stille water met de diepe grond. De volks mond heeft er in de loop van de tijd een reeks spannende ver halen aan verbonden. Ooit werd de weel als een heilig wa ter beschouwd. Zo was het ge bruik alle doden die eertijds in Hoedekenskerke werden be graven over de weel te zetten. Weer andere verhalen maken gewag van de aanwezigheid van een kwade geest, door. wiens toedoen in de tijd toen de weel nog open vaarwater was, menig schip naar de kelder zou zijn geholpen. Antiek wrak Daarmee zijn we gearriveerd bij wat de overlevering staande houdt: er moeten nog restan ten van een vaartuig in die vroegere scheepsgeul zijn op te diepen. Dat zou dan wel een bij zonder antiek wrak kunnen zijn, want de laatste afdam ming van deze getijdestroom die Zuid-Beveland doorsneed, dateert van 1470. De naspeuringen zijn niet van vandaag of gisteren; al in de ja ren twintig zouden - met de in zet van wel zes paarden - ver geefse pogingen zijn onderno men om iets van een wrak te bergen. Andere verhalen wer den - zo weet het Borselse oud raadslid Romijn - gevoed in een tijd toen de kwaliteit van het weelwater nog uitnodigde tot een zwempartijtje. Baders meenden een houten vloertje en planken onder de voeten te hebben gevoeld. En palingvis sers haalden meer dan eens Het Zwake, ooit doorgaand vaarwater. hun netten open aan onduide lijke obstakels onder water. Nieuwsgierig geworden door al die vage verhalen besloot de Zeeuwse Stichting Behoud On- derwaterschatten onlangs in alle discretie een poging te wa gen de geheimen van het Beve- landse binnenmeertje te ont sluieren. De plaats waar iets zou kunnen zitten is inmiddels gelokaliseerd. De afdeling on derwater archeologie van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek heeft nu, na een dag van verkennen op de aangegeven positie, niet di rect iets kunnen vinden, „waar van", aldus woordvoerder Arent Vos, „wij een scheepsw rak zouden kunnen maken". Het eerste resultaat is voor Doeke Roos, voorzitter van de club ijveraars voor het behoud foto Willem Mieras van het onderwater-erfgoed in Zeeland wel een beetje teleur stellend, al moet hij toegeven dat de stichting zeker niet de illusie koesterde een gaaf mid deleeuws koggeschip in de blubber te zullen aantreffen. Maar wat belangrijker is: de Zwaakse Weel is als interes sant werkterrein voor oudheid kundig bodemonderzoek na drukkelijk in beeld gekomen. Arent Vos is stellig niet van plan de rond de kreek circule rende berichten af te doen als verzinsels van fantasierijke geesten. „Op de nu gelokali seerde plaats is niets concreets gevonden, maar dat wil niet zeggen dat er in de Zwaakse Weel niks ligt". Vos en ook Roos wijzen op het vroeger drukke internationale scheepvaartverkeer op het Zwake. Vaartuigen die uit zee schepen overgeladen goederen vervoerden maakten er tijdens hun reis naar Antwerpen ge bruik van. Ook vissersshepen hadden de haven van Antwer pen als bestemming. Daar naast was er sprake van beurt- vaartdiensten via het ruime sop van het-Zwake naar meer dere bestemingen in Zeeland. Vos: „Er is dus een behoorlijke kans dat er een scheepswrak ligt". Voor het doen van nader onder zoek moet er onder de water spiegel eerst wat meer zicht ko men. Juist in deze weken wor den in het natuurgebied werken uitgevoerd ter verbete ring van de kwaliteit van het weelwater, dat inmiddels de kleur van erwtensoep heeft aangenomen. Als dat karwei is geklaard, is er wellicht snel enige opheldering te krijgen of en wat er nu pre cies onder het Zwaakse slijk verborgen ligt. Misschien komt er iets boven water dat herin nert aan een jammerlijk veron gelukte gaffel, een galjoot of een smakschip? In het ergste geval betreft het restanten van een gezonken eenvoudig pa lingschuitje. i IJZEN - Een eensluidend beleid van alle eeuws-Vlaamse gemeenten om de gokver- flg m de regio te beteugelen. Dat is de inzet symposium rond speelautomaten en -hal- fl de gemeente Terneuzen in samenwerking "Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol rt SS (ZC-AD) vrijdag 19 november organi- |jsburgemeester drs R. C. E. Barbé van Ter- fl bestaat momenteel de noodzaak om in in- "^btelijk verband eens over de gokversla- PfQblematiek van gedachten te wisselen, tanr? er voor3aar van uit dat ons be- jn 1 effectief was en dat de groep verslaaf- auto redeliJk klein was'' Het aantal mMf3-611 *n de horeca >-s de afgelopen paar j tjvintig procent gedaald. Voor ons reden 0e'effd niet te herzien. Eind mei kwam het met andere cijfers op de proppen en daar zijn we toch wat van geschrokken. Met name de gokverslaving onder 11 tot en met 17-jarigen bleek relatief erg hoog te zijn. Het ZCAD maakte met zijn nieuwe gegevens de problematiek beduidend in zichtelijker, waardoor een heroverweging van ons beleid en een eventueel afstemming met andere gemeenten in de regio ons op z'n plaats lijkt", ver duidelijkte Barbé. Van een uniform beleid met betrekking tot gokau tomaten in de horeca is in Zeeuwsch-Vlaanderen geen sprake. Sommige gemeenten houden er geen speelautomatenverordening op na, andere - zoals Terneuzen - beperken de aanwezigheid van 'eenar mige bandieten' tot maximaal twee per etablisse ment. Volgens Barbé is het geenszins de bedoeling andere gemeenten zover te krijgen dat ze de Ter- neuzense aanpak overnemen. „Wat we wel willen is' komen tot enige afstemming. Voor wij zover zijn doen we er - als gemeentebestuurders - goed aan ons eerst eens goed in de materie te verdiepen. Vandaai- dit symposium", aldus Barbé. RECTIFICATIE EXCUSES....gisteren werd in een advertentie gemeld dat u vandaag welkom zou zijn op een OPEN DAG I)IT MOET ZIJN ZATERDAG 16 OKTOBER (volgende week) Belangstellenden zijn dan van 10.00-13.00 uur van harte welkom vooreen rondleiding. Koudckerkseweg 88. Vlissingcn (terrein Streekziekhuis Walcheren) van onze verslaggever VLISSINGEN - De politie in Vlissingen heeft vrijdagavond een 30-jarige Vlissinger aangehouden. Bij zijn aanhouding pleegde de man verzet. Vier agenten wisten de amokmaker uiteindelijk in een surveillancewagen te krijgen. Na ver hoor op het politiebureau werd hij naar huis gestuurd. De man forceerde vrijdagavond na relatieproblemen de deur van een flatportaal aan de President Rooseveltlaan. Vanaf de derde verdieping smeet de Vlissinger een linnenkast door het raam naai- buiten. De gewaarschuwde politie wist de man aanvankelijk zonder problemen mee te krijgen. Toen de Vlis singer in discussie wilde gaan met familie, probeerde hij weg te komen. Daarbij vielen over en weer klappen. Niemand raakte gewond. In het politiebusje werd lichte schade aange richt. van onze verslaggever EMMAHAVEN -De afdeling ge schillen van bestuur van de Raad van State heeft een zaak van haar drukbezette agenda kunnen afvoeren. De Stichting Het Zeeuwse Landschap kocht enkele maanden geleden het laatste stuk grond in het Ver dronken Land van Saeftinghe dat nog in particuliere handen was. Door de aankoop hoeft de Raad van State zich niet meer uit te spreken over het al dan niet toestaan van de jacht in het natuurgebied. Het Zeeuwse Landschap, de Zeeuwse Milieufederatie en een aantal Nederlandse en Belgi sche natuurbeschermingsorga nisaties maakten 2,5 jaar gele den bezwaar tegen de beperkte jachtvergunning die staatsse cretaris Gabor aan de Jagersver eniging toestond. Volgens de na tuurbeschermers ging het in Saeftinghe niet om beheers- maar om plezierjacht. Door het aanspannen van de bezwaarpro cedure werden de jachtrechten al opgeschort. De Jagers vereniging Verdron ken Land van Saeftinghe had al eerder aangekondigdgeen nieuwe vergunning meer aan te zullen vragen en door het op schorten van de rechten ver dween de lust-helemaal. De Bel gische eigenaar De Cloet, die het deel van oost-Saeftinghe juist voor zichzelf en zijn jachtvrien den kocht, had geen belang meer bij het eigendom van het gebied en verkocht het daarom deze zomer aan Het Zeeuwse Landschap. Met de overdracht gingen ook de jachtrechten naai de stichting, maar het mag dui delijk zijn dat de nieuwe eige naar geen jacht in het grootste brakwaterschor van West-Eu ropa zal toestaan. ZIERIKZEE - Bij een botsing tussen een personenauto en een tractor op de Weg naar de Val hij Zierikzee is vrijdagmorgen een personenauto geheel ver nield. Een 63-jarige Zierikzeese be stuurder van een tractor met aanhanger naderde vanuit de richting van de Zeelandbrug en wilde linksaf de Gouweveerse- zeedijk oprijden. Een 28-jarige automobilist uit Dirksland haal de hem juist op dat moment links in. Bij de botsing die volg de raakte de tractor slechts licht beschadigd. De auto moest wor den weggesleept. De Zierikzeeë- naar had volgens een politie woordvoerder geen richting aan gegeven. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Koninklijke Schelde Groep heeft 42 werkne mers van dochteronderneming Scheldebouw in Middelburg ont slag aangezegd. De slechte economische situatie in de scheepsbouw maakt afslanking van het bedrijf onvermijdelijk. De komende twee weken wordt bekeken of herplaatsing binnen an dere onderdelen van de Schelde Groep tot de mogelijkheden be hoort. Volgens P. Hazelager van de Industriebond FNV is het zeker niet uitgesloten dat het personeel herplaatst wordt, al is volgens hem de rek ook in andere ondernemingen er inmiddels enigszins uit. Bouwbedrijf Van Oorschot B.V., Herculesweg 15, 4338 PL Middelburg postadres: Postbus 8075, 4338 EB Middelburg, Telefoon 01180-27844 deel uitmakend van de groep NBM-Amstelland Utiliteitsbouw Achttien jaar iverd de jeug dige Goesenaar deze week. Hij had lang naar het mo ment uitgekeken. Want had den zijn zorgzame ouders hem, toen-ie nog op een step- je rondreed, geen premie van duizend gulden in het vooruitzicht gesteld indien hij de volle wasdom zou be reiken zonder gebruik van alcohol en sigaret? Hij had zich keurig aan de afspraak gehouden. Het ouderpaar ook. De overhandiging van de en velop met tien glad gestre ken briefjes van honderd vond met enig ceremonieel vertoon plaats. De heer des huizes had zelfs een toe spraakje bedacht over een- man-een-man-een-woord een-woord en meer van dat soort dingen. De kersverse achttien-jarige hoorde het beleefd aan, stak z'n belonmg tevreden in z'n achterzak, dronk braafjes z'n glaasje fris uit, startte z'n brommer en reed in gezel schap van een groot aantal vrienden joelend richting binnenstad. Vele uren later kioam hij thuis. Stinkend naar siga retten en bier; véél bier. Met het hoofd diep in de toi letpot gestoken, bezwoer hij zijn ouders nóóit meer te zul len drinken. Ze geloven hem graag. Maar durven er geen stuiver meer om te verwedden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37