Skiën in de champagne powder van de Rockies Het goedkoopste pilsje komt uit Tsjechië Gevarieerd aanbod aan wintersport Skihapp Rotterdam 'EL 15- u\ PZC ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 vrije tijd 3 nacf HO! mèrsó ringcai .-p.p. >-P) SGR. aver: bi Ij, d. be wij do ienu,( Fax 'as<n V0I, !kend|2» llni-ViV, an variatie geen gebrek. Platte strandvakanties, skiën in Tirol, en - in het spoor van een kudde gnoes - een weekje wandelen door lonker Afrika. Wie er behoefte toe voelt per autoband de Klonk Sok in Thailand af te drijven, kan eveneens bij de Nederlandse reisbranche Hi terecht. Toch tekenen zich in de vakantiegidsen voor de komende dnter een paar duidelijke tendensen af: 1) Amerika werpt zich op als ieuwe wintersportbestemming; 2) de skimogelijkheden in Oost-Europa ireiden zich steeds verder uit; en 3) het vliegtuig wordt belangrijker als •ervoermiddel naar de sneeuw. Dat Amerika zóu gaan proberen Ne derlandse skiërs te bewegen naar de Rockie Mountains te komen, lag al sinds enige tijd in de lijn der verwachting. Maar weinigen zullen een 'overval' van dergelij ke omvang hebben verwacht. Om en nabij de vijftien Nederlandse reisorganisaties hebben de Rockies pardoes in hun win ter programma opgenomen en sommigen lie ten er zelfs een aparte gids voor drukken. Verwacht wordt dat er straks per week meer dan 100 Nederlanders naar de Ame rikaanse pistes zullen vliegen, niet in het minst omdat de prijzen relatief vrij laag zijn. Voor 1500 gulden is het mogelijk een week te skiën in de befaamde champagne powder en wie met een groep van zes per sonen gaat, kan hier en daar (Mobiplan) al terecht voor 1080. Overigens moet wel worden bedacht, dat het hier gaat om of fertes, waarin alleen wordt gezorgd voor vervoer en overnachtingen (jet and bed). De belangrijkste plaatsjes voor de Neder landse markt zijn vooralsnog Breckenrid- ge, Copper Mountain en Keystone. Zij ko men het meest in de winter gidsen voor. De dorpjes (verenigd in het samenwerkings verband Ski the Summit), liggen op circa twee uur rijden van Denver, de hoofdstad van Colorado, die vanaf 4 december door Martinair rechtstreeks vanuit Amster dam wordt aangevlogen. Maar Winter park (anderhalf uur) en de fameuze Ameri kaanse wintersportoorden Vail/Beaver Creek (twee uur) en Aspen/Snowmass (vier uur) figureren eveneens veelvuldig in de nieuwe brochures. Canada - en dan speciaal het tweeling dorp Whistier Mountain/Blackcomb - doet eveneens een poging in het gevlei te komen bij de Nederlandse wintersporters (De Jong Intra Vakanties), maar moet het in prijsstelling afleggen tegen de Ameri kanen. Gemiddeld moet er voor een week Keystone: één van de belangrijkste plaatsjes voor de Nederlandse markt. foto Amerikaans Toeristenbureau je vakantie in de meest'westelijke staten British Columbia en/of Alberta zo'n drie tot vierhonderd gulden meer worden be taald. Aardig is de mogelijkheid om te gaan skiën in Kanasaskis, het gebied waar in 1988 de Olympische winterspelen werden gehouden (eveneens De Jong In- tra Vakanties) Opvallend in de wintergidsen is tevens de versnelde opkomst van de Oosteuropese skigebieden. Tsjechië, Bulgarije, Polen en Roemenië staan in de gidsen van zo'n beetje alle grote reisorganisaties. Alleen Arke ontbreekt op het appel. Directeur Ferdinand Fransen vindt de geboden kwaliteit onvoldoende. „Over Roemenië kregen we vorig seizoen te veel klachten, Polen heeft een slechte infrastructuur en Tsjechië loopt 20 jaar achter. Wij hoeven even niet." De prijzen voor een wintersportvakantie in Oost-Europa zijn bepaald concurre rend. Er zijn al reizen voor minder dan 400 gulden per week (half pension) en voor de 'emolumenten' worden evenmin hoge prijzen berekend. In Roemenië kost ski les. huur van materiaal en een liftpas (in Nederland te bestellen bij onder meer Hol land International) bij elkaar 235 gulden. Een bedrag waarvoor je in de Alpen nau welijks een pas krrnt kopen. Toch blijft dat gebied uiteraard de belangrijkste bestem ming voor Nederlandse skiërs. Met Oos tenrijk als koploper. Alleen al dat land staat met een recordaantal van 1633 ac commodaties in de Nederlandse reisgid sen. Haute Savoie Frankrijk steekt daar met 372 schril tegen af. Niettemin wordt speciaal de Haute Sa voie voor de Nederlandse skiër steeds be langrijker. Vooral Hotelplan en Vrij Uit hebben hun aanbod in daar sterk uitge breid. Ook specialisten als Touralp. Fran- tour en Ski France Vacances pakten uit met bijna dubbeldikke gidsen. Ruim aan- dacht daarin voor 'nieuwe oorden' als La Rosière (op de grens met Italië) en Les Contamines (aan de voet van de Mont Blanc). Na het echec met Air France (de Franse luchtvaartmaatschappij .blies enige win ters geleden een aangekondigde verbin ding tussen Amsterdam en Lyon plotse ling af) wordt het de komende winter toch weer mogelijk naar de Franse skigebieden te vliegen. Zo heeft Touralp fly-drive ar rangementen via Genève (639 gulden) en Lyon (589 gulden). Het lijstje met skivlieg vakanties naar Zwitserland (Swissair), Oostenrijk (Tyrolean) en Bulgarije/Roe menië (Transavia) is eveneens aanmerke lijk langer geworden. Na de eigen auto blijft de bus het belang rijkste vervoermiddel voor de Nederland se skiërs. NZH begint met toeringcarsnel- diensten naar grote wintersportoorden als Saas Fee, Morzine, Sankt Anton en Solden. Retourprijs vanaf 125 gulden. Ho telplan zet zogenaamde budgetbussen in: geen ontbijt, geen pantoffeltjes en weinig opstapplaatsen. Het prijsvoordeel kan op lopen tot 60 gulden per retour. Trouwen Op het gebied van de winterzon valt het offensief van de Canarische Eilanden op. De prijzen voor vakanties op de Spaanse eilandengroep daalden in sommige geval len met tien procent. Desondanks ver wacht de Nederlandse reisbranche dat de opmars van de 'Verre Vakantie' zich zal voortzetten. Vooral in Amerika (Florida) en het Caribische gebied is massaal inge kocht. Koudijs en Evenementsreizen (mooie gids) bieden zelfs de mogelijkheid in de Caribbean te trouwen. De toeslag op de normale reisprijs bedraagt plusminus 625 gulden, zijnde de kosten voor admini stratie, trouwvergunning, getuigen en ambtenaar van burgerlijke stand. Opvallend is tot slot het verdwijnen van de luxueuze programma's van Holland In ternational (Airtour) en Arke (Passepar tout). Ze zijn voor een deel opgenomen in de andere gidsen van beide bedrijven. De interesse voor dure reizen is op het ogen blik zo gering, dat de uitgave van aparte, glossy brochures niet verantwoord wordt geacht. Rob van den Dobbelsteen alpè. super! |S Flor DOR" bus: vlak van 7 dg.) fjkïen in Turkije betekent 's J'yJ. O morgens op de lange latten M en's middags zwemmen in de ül": nediterrane zee. Het •edkoopste pilsje vind je in het aagse Reuzengebergte' de Krkonose in en' het noorden van Tsjechïe en dè vera meuwe wintersport is ir-Vi helikopterskïen in Canada. Een iiit de oerA wetenswaardigheden die de lomende wintersportbeurs Skihapp in Rotterdam (Ahoy) )iedt. De beurs begint donderdag 14 oktober en duurt tot en met ry.Be Ndag 17 oktober, beroe ia li| bel Freestyle skischansspringen, nee, het zit niet in dezelfde categorie als het 'freestyle sierspeerwerpen' van Koot en Bie, maar is een erkende sport. Michiel de Ruiter is onze nationale vertegen woordiger en niet onverdienstelijk. What's in a name De Ruiter is Neerlands held op de water schans en in de sneeuw. Met zijn ski- acrobatiek is hij al jaren aanwezig in de internationale top. Hij zal vrijdag de beurs Skihapp 'openspringen'. De Ski happ is Nederlands grootste winter sportbeurs en geeft een overzicht van wat er op wintersportgebied te beleven geleidelijk tot attractieve wintersportge bieden. Na onder meer Roemenië en Bul garije verschijnen nu ook Tsjechië en Slowakije en Polen in de programma's van reisorganisaties. Voor het eerst neemt ook Turkije deel aan de beurs. Het land, bekend van de zonvakanties, brengt ruim tien berg sport- en skigebieden onder de aan dacht. Natuurschoon en moderne ac commodaties moeten de toerist lokken voor een 'anders-dan-anders'-vakantie. Zoals in het Bey Daglari-gebied, direct aan de Middellandse zee bij Antalya, 's Morgens skiën en 's middags zwemmen in de zee. In de meeste Turkse winter sportgebieden duurt het ski-seizoen vijf tot zes maanden, maar er zijn ook stre ken, zoals Kayseri-Erciyes met toppen van bijna drieduizend meter, waar negen maanden achtereen een flink pak sneeuw ligt. Pilsje Een pilsje voor maar 85 cent... het lijkt te mooi om waai- te zijn, maar die droom komt uit in de Krkonose, het Reuzenge bergte in het noorden van Tsjechië. Het geldt als één van de mooiste natuurge bieden in de jonge republiek en het is een nieuwe en avontuurlijke skibestem- Polen is de laatst jaren in opmars als wintervakantieland. Warschau in de sneeuw zal een ieder tot de verbeelding spreken. foto Pools Informatiebureau voorToerisme valt. Landelijke verkeersbureaus, regio nale en lokale VW's en reisorganisaties presenteren honderden wintersportge bieden. Uiteenlopend van Slowakije en Polen tot. Canada en Colorado. Wereldwijd dienen zich nieuwe landen aan op de beurs. In het nabije verleden moeilijk toegankelijke landen in het voormalige Oostblok ontwikkelen zich ming. Er ligt van december tot april ge middeld zo'n 1,5 meter sneeuw en er zijn skipistes voor zowel beginners als gevor derden. En het bier is er dus goedkoop.... Er zijn ook speciale beginnersreizen naar Zadov in het Boheemse woud en reizen naar Moravië. De Verenigde Staten presenteren zich voor het derde jaar op de beurs, maar voor het eerst biedt Canada zich nu zelf standig aan als Noordamerikaanse sneeuwbestemming. Sneeuw is er in overvloed en wachttijden bij liften zijn een uitzondering. De wintersporter kan overigens niet alleen voor alpine-skiën terecht in Canada, er zijn tal van andere mogelijkheden zoals sneeuwscooteren, hondenrentochten, helikopterskiën en langlaufen. Het zogenaamde helikop terskiën is dè nieuwe sport in Canada. De toerist wordt per helikopter naar ho ge pieken gebracht voor afdalingen over ongebaande, ongerepte en niet gebaan de pistes. Korte pauzes zijn er tusen vliegen en skiën. Enige ski-ervaring lijkt wel gewenst. Het Whistler Resort in British Colombia is nadrukkelijk op de beurs aanwezig. Het gebied werd door de lezers van Snow Country Magazine uitgeroepen tot het beste ski-gebied van Noord-Amerika. Daarnaast is er veel aandacht voor de pistes in de Rocky Mountains in Alberta en Quebec. Daar viert, aldus de reisorga nisaties het Franse joie de vivre hoogtij. Prosit De bekendere ski-oorden als Duitsland, Italië, Frankrijk en Oostenrijk presente ren zich in verschillende paviljoens die de toerist in spé lokken met lokale drankjes en hapjes. Zo heeft Beieren een Deutsche Alpenstrasse opgebouwd, waai- de verkeersbureaus een plaatsje vinden tegenover een heus Beiers bier café. Ein prosit.... Le Bar de Chamois is het hart van de de Franse presentatie en de Italiaanse win tersportprovincie Trento heeft een 'zon nig' terras overgebracht. Compleet met pasta's en pizza's. Enkele nieuwtjes: Dit jaar rijdt er voor het eerst een Alpen Zondag Express naast de gebruikelijke express die iedere vrijdag rijdt. Op de beurs worden de Mini-sneeuwtrips naar Oostenrijk geïntroduceerd: vertrek op zondagavond, maandag de hele dag skiën en 's avonds weer terug. De trip omvat de treinreis, een dagarrangement en een skipas. De keuze is aan de klant, een dagje wartdelen, een dagje winkelen of een dagje wintersporten. Het bed-and-breakfastprincipe vindt in steeds meer landen navolging. De Fran se versie hiervan, Chambre d'höte, is met name te vinden in de Savoie. Uit Zweden komt een schaatsnieuwtje: de kluunschaats. Een doordachte com binatie van schaatsijzer en skibinding, waardoor een toerschaats voor natuurijs is ontstaan. De schaats, vervaardigd van roestvrijstaal, is zo verstelbaar dat hij voor elke voet 'rij-klaar' is. De beurs toont verder de laatste snufjes op het gebid van ski-uitrustingen. Ver der is bij enkele stands en tijdens ballet modeshows een overzicht te zien van de nieuwe wintersportmode. Een primeur is skikleding in een stof die is opgebouwd uit twee lagen: van binnen een ademen de kunststof en daarover een modieuze katoen. Overkleding wordt daarbij over bodig. Daarnaast is speciale skikleding te zien voor kleuters en kinderen vanaf maat 80 tot en met 176. Annemarie Zevenbergen Wintervakantiebeurs Skihapp in Ahoy in Rot terdam, van 14 tlm 17 oktober. Donderdag en vrijdag geopend van 14 tot 22 uur, zaterdag en zondag van 10 tot IS uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 27