De cowboys van de polder hebben een zware taak Promovendus op beschadigde imago's 3PZC Almere groeit zich een crisis reportage 25 m Charles Schwietert ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 bovt; op sh: i AG 8mra •1490 lmlas S inbra Teve enkel» ben® '21^ r^e eerste dreun van de U' |/heimachine moet als de oerknal zijn geweest. Na deze 'big bang' begon Almere zich als een razende in het lege polderland uit de breiden. In 3Ö4wjachttien jaar groeide de plaats van nul tot bijna 100.000 inwoners. Ze is daarmee koploper in Nederland. Maar de stadbestuurders hebben het hoge tempo niet kunnen bijbenen. Almere verkeert in een ernstige bestuurscrisis. De 'cowboys' hebben het zwaar. SI Het is amper bij te houden, zo storm achtig zijn de ontwikkelingen in Al mere. De gemeentegids van dit jaar is nu al hopeloos verouderd. De lijst en foto's van raadsleden deugt in de verste verte niet meer. Hoofd gemeentevoorlichting Leo Oele pakt z'n pen en begint te strepen dat het een lust is. Er gaat een kruis over de eerste pasfoto met het rusteloze gezicht van burgemees ter C.H. de Cloe die sjoemelde met onkos- tendeclaraties en in maart op moest stap pen. Het zwaar behaarde gezicht van wet houder A.J.J. Tierie wordt doorgestreept. „Snoepreisjes", licht Oele toe. Ook de jeugdige wethouder J.M. van Bijsterveldt (32) - bij haar aantreden bijna vier jaar ge leden werden zij en haar VVD-collega J. Wachtmeester (29) uitgemaakt voor Suk- se en Wiske - moet eraan geloven. Gewipt vanwege oncollegiaal gedrag. Oele omcirkelt de bejaarde J.M, Gunder- sen van de Almere Partij. Dat is een geval apart, volgde Van Bijsterveldt op, maar hield het nog geen maand uit: beschul digd van verkrachting, uit z'n partij ge schopt en uit het college van B en W getre den. Ook over de laatste foto van een keu rig en ouderwets gezicht gaat een kruis. Gemeentesecretaris A.P.M. Schrijvers zegde onlangs z'n vertrouwen in het ge meentebestuur op. Om het verhaal com pleet te maken: de PvdA-raadsleden J.P. Slicht en F. Buiter zijn weg (persoonlijke redenen) evenals de politiecommissaris E. Th. de Wilde (afluisterschandaal). Kort om, Almere verkeert in een diepe crisis. Architectuur Dat zou je overigens niet zeggen als je de 4 polderstad binnenrijdt. Het is er een enor me bedrijvigheid. In een hoog tempo wor den huizen en bedrijven uit de grond ge stampt. De snelst groeiende stad van Ne derland slaagt er nog altijd in met 2.500 tot 3.000 woningen per jaar uit de dijen. De variatie in architectuur is enorm en als je de modder wegdenkt en je een blauwe lucht voorstelt, is het net of je door een ca talogus voor hedendaagse bouwkunst rijdt. De crisis ten spijt bereidt Almere zich voor op een groots feest voor volgend jaar. De gemeente, achttien jaar geleden op nul be gonnen, bereikt dan de 100.000 inwoners. De eerste nieuwsbrief met het logo 'Al- mere-lOO.OOO-plus' is reeds verspreid. „Een prima gelegenheid om Almere in heel Nederland te laten zien", staat erin. iedere meter land. Ze beschouwden Al mere ais hun geesteskind. Het waren in feite een soort cowboys. De directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders en de landdrost beschikten over grote hoeveelheden geld en technologisch ge weld en regeerden met een regentenmen taliteit". Regenten Almere Haven op een gure dag: geen hond op straat. fotoCees Zorn Nieuwsbrieven, folders, brochures en pro motiewerkjes uitbrengen, dat kan Almere als de beste. En het is allemaal even mooi. „We vechten hiermee tegen de idee: Al mere, dat is polder, koud, kaal, vlak en niets te doen", verklaart Oele. Maar op een gure dag door het stadsdeel Almere Haven lopen is 'polder, koud, kaal, vlak en niets te doen'. De vrouw in het VW-kantoortje heft verontschuldigend haar handen ten hemel, ,,'t Spijt me. De bioscoop gaat pas volgend jaar open". En de schouwburg bestaat enkel nog maar op papier, 't Is nog te vroeg voor de enige dis co in de stad. De vrouw adviseert een fiets tocht door het vele groen en langs het ruime water, maar een klant waarschuwt dat er altijd tegenwind staat. De straten zijn zo goed als leeg. Op de bou levard langs de haven ontbreekt zelfs het viskraampje. De Mobidik, een passagiers schip voor feestjes, belangrijke ontmoe tingen en Almerepromotie, ligt voor anker tegenover het bruine café Boulevard. „We zien regelmatig gemeentebestuurders het schip binnenschuiven", zegt de blonde Susan de Wit, terwijl ze door de beregende ruiten naar de.boot kijkt. Ze heeft geen ho ge dunk van het gemeentebestuur. Er wordt in de kroeg over de crisis op het stadhuis gepraat. „Kinderziekten en groeistuipen", oordeelt de barvrouw. Maai' de brandstichting in een havenge bouwtje heeft de gemoederen in de kroeg zeker zo bezig gehouden. Gerard.! Wie- thaar, kenner van het plaatselijke vereni gingsleven en organisator van vele feesten zegt: „Een paai'jaar geleden was het nog sen haventje met één steiger en vijftien ligplaatsen. In een mum van tijd is het een miljoenenbedrijf geworden. Dat kan niet goed gaan. De brandstichting heeft vast te maken met allerlei spanningen door die geweldige groei. Alle besturen van vereni gingen hier in Almere hebben last van dat verschijnsel". Susan tapt bier voor haar man Rob', voor kok Henk, voor stamgast Irene de Vries en haar Engelsman Kevin, met wie ze in de cember wil trouwen. Op Kevin na komen alle aanwezigen uit Amsterdam. Vreemd is dat niet, want Almere moest de groei van de Randstad opvangen en in het bij zonder die van Amsterdam. Veelkernig Almere is een veelkernenstad. De ge meente groeit niet compact vanuit één centrum maar op een aantal verspreid lig gende plekken tegelijk. Het voordeel van deze opzet is dat Almere razendsnel kan blijven groeien. Er is altijd wel ergens bouwgrond beschikbaar waartegen geen bezwaarprocedures lopen en er kan altijd aan de veranderende vraag worden vol daan. Is wonen aan het water in trek, wo nen aan een bosrand, wonen in een stad of wonen aan een stadsrand met uitzicht over weilanden, Almere heeft de juiste plek in voorraad. De oudste kern is Almere Haven (23.000 inwoners). De kernen Almere Stad (50.000) en Almere Buiten (18.000) zijn volop in ontwikkeling. De stadsdelen Almere Poort, Almere Pampus en Almere Hout, heeft de gemeente nog achter de hand. In het buitengebied liggen een paar villawij ken. Een nadeel van de veelkernige groeiwijze is dat er geen evenwichtig geheel is ont staan. Het lijkt alsof nooit iets wordt afge maakt. Men bouwt ergens, totdat het daar om de een of andere reden tegenzit en gaat verder op een ander stukkie. Grond zat, tenslotte. Bovendien is er een enorme rivaliteit ont staan tussen de stadsdelen Haven en Stad. De gemeenteraad wil zoveel moge lijk voorzieningen vestigen in Stad en dat- doet pijn in Haven, dat de rechten van de oudste claimt. Winkeliers verdwijnen, er is leegstand, de politie heeft er nog slechts een bijkantoor dat 's nacht onbemand is en nu zou ook de finish van de bekende triathlon naar Stad worden verplaatst. Rob heeft zelfs al tien keer een handteke ning moeten zetten in het kader van acties voor het verschonen van het strand, maar het stadhuis, gevestigd in Stad, reageert niet. De horeca van Haven heeft z'n hoop ge vestigd op Henk de Clerk van café Zus en Zo even verderop. De kroegbaas werpt" zich in de verkiezingsstrijd als lijsttrekker van de nieuwe plaatselijke partij Stap '94, die hij samen met het brein erachter, Bert Strangman, gaat oprichten. Met De Clerk staat Haven sterk, weet Susan. Tumult Strangman denkt dat Stap '94 zal profite ren van de tumult binnen de Almere Par tij, de groepering van de afgetreden wet houder Gundersen. „Almere Partij heeft zichzelf in discrediet gebracht", zegt Strangman. „Die Gundersen is gewoon gelicht. Verkrachting? Die man is 72. Hoe wil hij dat doen?" Stap '94 wil gaan scoren met een 'issue' over illegale tuinvergrotin- gen. De gemeente stond in het verleden oogluikend toe dat mensen openbaar groen 'stalen'. Er was immers grond ge noeg en het scheelde de gemeente onder houdskosten. De opzet van een veelkernenstad op een schijnbaar onbeperkte hoeveelheid grond heeft nog een ander nadeel. De gemeente kon bij haar belangrijkste streven, name lijk te groeien, altijd de weg van de minste weerstand kiezen en deed dat ook. „Nooit hoefde de gemeente moeite te doen om er gens een draagvlak voor te creëren", zegt- een hoge ambtenaar, die vanwege de cri sis niet bij naam genoemd wil worden. Een actueel voorbeeld zijn de kunstpaviljoens die op een afgelegen terrein worden ge plaatst, omdat burgers dreigden plaat sing in een wijk met bezwaarprocedures te zullen vertragen. Het verhaal van Almere heeft heroïsche trekken. Het is het verhaal over hoe Ne derlanders de strijd met de elementen aanbinden en winnen, hoe ze de Zuiderzee intomen met de Afsluitdijk (1932) en hoe ze later in het IJsselmeer dijken bouwen en polders droogpompen. In 1968 valt het land voor het beloofde Almere droog. Het duurt tot 1975, voordat er gebouwd kan worden. Tot dan is er alleen het bivak van de kwartiermakers. Pioniers De koppen van die pioniers waren de eer sten die kapper Henk van Haarlem onder handen nam. Hij herinnert zich nog goed hoe hij in '76 vanaf de dijk over de enige toegangsweg, een sintelpad, de polder in reed. Links zag hij de caravans van de kwartiermakers en even verderop lag het houten noodwinkelcentrum. „De pioniers waren mijn eerste klanten", zegt Van Haarlem. Door dat meemaken van het be gin heeft heeft hij een emotionele binding met Almere gekregen. „We vochten sa men voor een nieuwe stad, hoewel toch ook ieder voor z'n eigen toko moest zor gen". De anonieme ambtenaar beschrijft de mentaliteit van toen als volgt: „Die men sen leefden hecht samen. Ze streden voor Hij begrijpt dat een centrale, autoritaire leiding nodig was om een stad vanuit het niets van de grond te tillen. Zijn bezwaar is echter dat de regentenmentaliteit te lang is volgehouden en nog steeds op het gemeentehuis aanwezig is. „De loyale cowboys zitten er nog steeds, terwijl er on dertussen wel een stad van bijna 100.000 mondige burgers is". Ook in andere zin is de stad weinig erva ren met democratische processen. De ge meenteraad bestaat pas sinds 1984. Tot anderhalf jaar geleden werden van com missievergaderingen geen verslagen ge maakt, waardoor raadsleden nooit aan uitspraken gehouden konden worden. Almere heeft het bestaan te danken aan haar rijkstaak om snel te groeien. Iets nauwkeuriger: in het jaar 2005 moet Al mere van het Rijk tussen de 150.000 en 180.000 inwoners tellen. Wie ambtenaren of raadsleden hoort praten over die groei- taak, krijgt de indruk dat ze welhaast als een roeping wordt opgevat. Als gemeente- voorlichter Thom Ukkels uitlegt hoe mooi het is om aan de groei van de stad mee te werken, om groter te worden dan Utrecht, dan balt hij zijn vuist om dat machtige ge voel te illustreren. Missie Die gezamenlijke missie verbroederde de diverse partijen en drukte de verschillen en spanningen weg. Nu het echter niet meer alleen om die groei gaat - de huidige inwoners stellen hun eisen wat betreft voorzieningen, jongerenbeleid en veilig heid - komen de spanningen boven en blij ken de onervaren raadsleden er niet mee overweg te kunnen. De zaak barstte uiteindelijk door de kwes tie-Flevoland. Het ging om de vraag of Al mere aansluiting moest zoeken bij de stadsprovincie Amsterdam (in oprich ting), waarbij de provincie Flevoland zou worden opgeheven, of dat ze partij zou kie zen voor Flevoland. Het werd het laatste, omdat de provincie de stad interessante privileges in het vooruitzicht stelde: on der meer hulp bij de schouwburg en een hbo-opleiding. Korte tijd later bleek dat Almere flink kan profiteren van de onge veer 400 miljoen gulden die Flevoland van de EG krijgt als achterstandsgebied. Burgemeester De Cloe werd in dit proces als een gevaar gezien. Hij was geen pio nier, had goede banden met Amsterdam en voelde juist voor de stadsprovincie. Bo vendien was hij om zijn eigengereidheid niet altijd even geliefd. Gesjoemel met on- kostendeclaraties - begonnen in een tijd dat in Almere niemand op dergelijke 'lul- ligheidjes' lette - werden aangegrepen om hem van z'n troon te stoten. Daarna bor relden ineens alle onderlinge spanningen op. Als een soort crisismanager probeert nu waarnemend burgemeester C.M.L. Rooze- mond de rust te herstellen. De grote span ningen die hij in Almere aantrof, zegt hij te herkennen. Z'n ervaringen in de snelle groeiers Spijkenisse en Capelle aan den IJssel waren dezelfde. „Ook daar was een cultuur ontstaan, gebaseerd op een taak die men op zich had genomen. Ook daar werd gebouwd om te kunnen bouwen. Dat leidde tot bestuurlijke spanningen. Wet houders vielen. Toen ik hier kwam. zag ik dat Almere een gigantische taak heeft ver vuld. Maar tegelijk heb ik gezegd: er is één ding vergeten. Het zou goed zijn om eens een maand lang met niets anders bezig te zijn dan met het bestuurlijke proces". Roozemond wil een cultuurverandering op gang brengen met meer onderlinge communicatie en meer openheid. Hij denkt bovendien dat een brede afspiege ling van de raad in het college de stad ten goede komt. Wie de opmerking van Roo zemond uitlegt als zou hij pleiten voor een minder snelle groei, heeft het mis. „Inte gendeel, de groei staat niet ter discussie. Men zal gewoon harder moeten werken op beide punten". Een van de belangrijkste vragen die bin nenkort in het bestuur aan de orde ko men, is hoe en waai' Almere verder moet groeien. Het vasthouden aan het hoge groeitempo lijkt op hardleersheid voor wie graag een evenwichtige stad ziet ont staan. Bij café Boulevard vinden ze dat Al mere maar eens even moet kuren. Frank Timmers Zijn val als staatssecretaris van defensie, door een leugen over zijn academische opleiding, blijft Charles Schwietert elf jaar na dato nog steeds achtervolgen. Afrekenen met het verleden Wijkt moeilijk, omdat er altijd mensen zijn die de affaire oprakelen. „Ik probeer au van mijn zwakste punt, mijn sterkste lcmaken", zegt hij. EXf De vroegere parlementair redacteur van de NOS, die ten onrechte drs. voor zijn naam zette, mag zich inmiddels wel doctorandus noemen en wil zelfs pro moveren. Nog verrassender is het onder werp van zijn proefschrift: imago-be schadiging van bekende persoonlijkhe^ den en bedrijven. „Op dat terrein mag ik me deskundig noemen", zegt hij en zijn spitse mondhoeken vertrekken tot een glimlachje. Sinds hij met zijn proefschrift bezig is, turft hij de namen van lotgenoten. Hij komt op een respectabel aantal van 243 personen, onder wie de afgetreden staatssecretaris Roel in 't Veld, oud-bis schop Bar, KRO-reporter Willibrord Fréquin, prins Bernhard en beschadigde ondernemers als Cor Baan van DAF en de vroegere Philips-topman Cor van de Klugt. Schwietert weet wat er in de psy che van deze mensen omgaat en houdt workshops om hen te adviseren hoe zij een crisis kunnen bezweren. ..Ik heb zelf fouten gemaakt. Een grote bek, branie en snoeven, jezelf wat op pompen", zo omschrijft Schwietert zijn handelwijze in 1982 rond zijn kortston dige politieke loopbaan binnen de WD. „Ik had wel een buitenlandse degree, maar die was niet te vergelijken met de academische titel, die ik nu heb gehaald aan de Utah-University in Salt Lake Ci ty." Schwietert mag zich sinds enkele ja ren master of business administration noemen en die titel prijkt ook op zijn visi tekaartje. „Na alles wat er gebeurd is, past mij be scheidenheid", zegt hij. Zijn promotie is naar zijn zeggen niet bedoeld als eerher stel, maai' een zakelijk besluit om iets te doen met de opgedane levenservaring. In het proefschrift, dat hij in mei volgend jaar klaar hoopt te hebben, bepleit hij dat topfunctionarissen een soort ram penscenario klaar hebben liggen voor het geval er problemen ontstaan. Vol gens Schwietert zijn de eerste 24 uur na het uitbreken van een rel sterk bepalend voor het verdere verloop van het schan daal. „Op zo'n moment komt het erop aan hoe je naar buiten toe reageert." Veel topmensen in politiek en bedrijfsle ven worden overvallen door zo'n affaire. „Toch hangen dingen soms al een tijdje in de lucht. Signalen dat er wat aan de hand is, worden echter niet door hen op gepikt." Ook zijn er bedrijfsrisico's, waarmee je als onderneming rekening kunt houden. Als de media lucht krijgen- van een rel werkt de berichtgeving als katalysator. „Een crisis is pas een feit, als het in de krant staat. Je merkt ook hoeveel ge wicht bepaalde bijvoeglijke naamwoor den in de krant hebben als 'de niet alert reagerende' directeur. Met spoed wordt dan de raad van bestuur ontboden." Zeg ook nooit 'no comment', want die woor den geven bij de buitenwereld het gevoel Charles Schwietert in zijn kortstondige functie van staatssecretaris van defensie in '82. dat de zaak stinkt, meent de oud-journa list. Openheid van zaken geven, is zijn advies. De fout die veel in opspraak gemaakte mensen maken, is dat zij te lichtvaardig over de commotie denken. Zij sussen zich met de gedachte dat het wel over zal waaien. Zelf heeft hij ook aan den lijve ondervonden, dat iets jaren kan blijven doorzeuren. Twee jaar geleden werd zijn op handen zijnde benoeming als pr-man voor de raad van bestuur van Robeco af geblazen na „een lelijk kranteartikel" met de strekking 'eens een leugenaar, al tijd een leugenaar'. Dat was zelfs een gro tere klap dan de eerste keer, stelt hij nu. In zijn kantoor in Hilversum, zegt Schwietert goed afstand te kunnen ne men. Als senior partner van een Ameri kaanse communicatieconcern in Neder land zit hij zakelijk stevig in het zadel. Sinds twee jaar woont hij met zijn gezin in Parijs om daar de Franse poot van het pr-bedrijf op te zetten. Hij zegt in moeilij ke tijden ook veel steun te hebben gehad van het thuisfront. „Als dat maar goed zit, kun je alles relativeren. Ik heb een leuk gezin en ben ook een echte familie man." Schwietert mag in dat opzicht van geluk spreken. In zijn proefschrift constateert hij dat imago-beschadigingen vaak lei den tot gebroken relaties en soms zelfs tot zelfmoordpogingen. Verbitterd raken veel getroffenen over het wegvallen van vriendschappen. „Zij vallen in het be kende zwarte gat. Hoe hoger je op de maatschappijke ladder staat, des te eer der laat de omgeving je vallen. Ik heb ook ontdekt dat er nul komma nul sup port komt van serviceclubs als de Ro tary. Dat vond ik wel verrassend. Ander zijds krijg je vaak vanuit onverwachte hoek steun. Die heb ik gekregen van de huidige VVD-voorman Frits Bolkestein. Hij is een goed mens." Ratten Veel geïnterviewde persoonlijkheden met een geknakt imago klagen volgens Schwietert over de 'ratten', die om hen heen circuleren. „Het lijk ügt op de grond en concurrenten beginnen- eraan te kna gen. Er wordt ook wel gesproken van aangeschoten wild, figuren zoals het CDA-Tweede Kamerlid René van der Linden, die als staatssecretaris moest af treden in de paspoortaffaire." In zijn proefschrift trekt Schwietert ver gelijkingen met affaires in Frankrijk en de VS. Opvallend noemt hij dat in Neder land mensen die van hun voetstuk vallen in bijna tachtig procent van de gevallen geen mogelijkheid tot herstel krijgen, terwijl in de VS 72 procent een tweede kans kan grijpen. „In ons calvinistische landje heb je gelijk afgedaan als je een fout hebt gemaakt. Topmensen gooien bij negatieve publici teit ook te snel de handdoek in de ring, terwijl in het buitenland meer geknokt wordt. In Frankrijk is de top ook meer een kaste, die elkaar beschermt." In zijn lijst vkn lotgenoten heeft Schwie tert een onderscheid gemaakt tussen mensen die goed uit de strijd zijn geko men en de groep die de mist is ingegaan. Als voorbeeld van de eerste categorie noemt hij Joop van den Ende met zijn TV10-debacle. Hij heeft zich er goed doorheen geslagen. Als voorbeelden van wie het slecht deden, noemt hij Cor Baan van het failliete DAF. Brandpunt-jour nalist Willibrord Fréquin en bisschop Bar. „De kerk was hem waarschijnlijk zo lief, dat hij koos voor dit persoonlijke of fer." Wie door het slijk gehaald is, zou het liefst eens flink natrappen. Volgens Schwietert is dat echter fout. „Dan ben je een loser. Leer te incasseren als je een klap krijgt en steek geen energie in nega tieve gevoelens als rancune en wraak, maar creëer een nieuw feit, waarop de publiciteit zich dan kan richten." Zijn eigen proefschrift is daar een voor beeld van. Ook hij weet wie hem inder tijd pootje hebben gelicht. Hij doet er het zwijgen toe. „Uit zelfbescherming", zegt hij. „Dan ga je veel gemakkelijker door het.leven." Jetty Claus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 25